STADSVENSTER iVier AKG-ers tonen werk in Delft Mooi speurderswerk van honden „Ons Vrije Toneel op de goede weg is Madjoe" blijft nog protesteren Boeiende expositie in museum Huis Lambert van Meerten Hedenavond sluit AYERA DE A VONTIJREN VAN KAPITEIN ROB Noteert U even Utrechter ARCO winnaar Julius Caesar GRAND THEATRE 2 Maandag 10 September 193J (Van een onzer verslaggevers) Vier leden van het Amersfoorts Kunstenaars Genootschap exposeren momenteel een deel van hun werken in het Rijksmuseum „Huis Lam bert van Meerten" te Delft. In drie zalen ls op zeer smaakvolle wijze het werk ondergebracht van de kunstenaars Jo Bezaan, Willem J. van Dam, Edith Pijpers en Rudolph Stuivinga. Men heeft zoveel mogelijk gezocht naar een evenwicht in de tentoongestelde schilderijen en etsen, die eerst een strenge selectie van de Museumdirectie, moesten onder gaan. In twee expositiezalen aan de achterzijde van het museum hangt werk van Bezaan, Pijpers en Stuivinga. In de zaal aan de zijde van de Oude Delft vonden negen van de tien inzendingen van Van Dam een bevredigende plaats. Zaterdag bracht de tienduizendste Hedenavond om elf uur zal „Avera" de poorten sluiten dan is het onherroepelijk afgelopen en zal deze succesvolle tentoonstelling tot het verleden behoren. Voor het kijkend publiek tenminste, niet voor de organisatoren. De Markthal moet Gemeente-secretaris prijst moed Er was Zaterdagmiddag voor de opening een verblijdende belang stelling. Velen namen het geexpo- seerde werk in ogenschouw en men kon beluisteren, dat deze expositie de beschouwer grote voldoening schenkt. Ook aan de entourage is veel zorg besteed en daarin heeft de vrouw van de adjunct-directeu» van het museum met haar bloem- schikkingen een belangrijk aandeel gehad. Verscheidene leden van fle Delft- se Kunstkring, een deputatie van de Studentenvereniging en vele an deren gaven blijk van hun belang stelling. Toen dan ook Delfts ge meente-secretaris mr. H. E. Phaff, tevens waarnemend directeur van het museum, zijn openingswoord sprak luisterden velen toe. De heer Phaff begroette de heer Willem J. van Dam als de verte genwoordiger van de exposerenden en zei, dat de tentoonstelling, die nu in het musseum wordt gehou den, misschien weinig toelichting behoeft. Het is echter voor de eer- te maal, dat er Amersfoorters in Delftl exposeren. Spr. schetste de verwantschap tussen de steden van gelijke omvang en beide be schikken zij over een mooie toren. Spr. laat het oordeel over de expo sitie graag aan bevoegde critici over. Wat wij op deze expositie zien en op de grote kunstmanifes tatie „Kunst en Antiek" in Prin senhof geeft aanleiding tot een symbolische vergelijking tussen oude en eigentijdse kunst Die omvang van de oude kunst over treft die van de eigentijdse kunst in grote mate. Die oude kunst 'S in musea en grote gebouwen on dergebracht en het is dus begrij pelijk. aldus de heer Phaff, dat het grote publiek meestal meer naar de oude kunst gaat kijken. Kaar het inzicht van mr. Phaff is deze toeloop te verklaren uit het feit. dat die oude kunst zo kalme rend is, en spr. zou haast zeggen „zo gezapig". Maar gaat nu zoals het in de loop der tijden is gegaan. De scheppers van die oude kunst hadden ook niet het medeleven van hun eigen tijdgenoten. Gelukkig is ons oordelend ook in vijftig jaar wel veranderd. De heer Phaff meende dan ook hulde te moeten Gevonden voorwerpen Gevonden voorwerpen van 1 tot 7 Sep tember 1951. Gouden ring, klndersehoen- tje, stropdas, ballpoint pen. hercnrljwlel. tas. parapluic. zakmes alpinomuts. da mestasje met lnh.. portemonnale met ïnh parapluiehocs, vulpotlood, para- plulehoes. halsketting, herenschoen (r). bril in étui. rekenboekje, broche, dames- handschoen. ceintuur. jongensjasje, luchtfllter. kindervestje, portemonnaie met lnh.. kinderkleding, vulpen, porte monnaie met »nh.. herenhoed, sjaal, springtouw, benzinedop van motorrij wiel. portemonnaie met inh.. R K. kerk boekje. herdershond, bankbiljet, scha kelarmband. roeispanen, zakmes, auto ped. schakelarmband. Gevonden in de stadsbus, sjaal. 2 paar damcshandschoe- nen. regenkapje, oorknopje, duimstok, schepje. hoevelaken NIEUWE CURSUS VAN HET GROENE KRUIS Uitgaande van het Groene Kruis afd. Hoevelaken zal begin October bij vol doende deelname een Mocdercursus aan vangen. Moeders en meisjes vanaf 13 jaar kun nen zich hiervoor opgeven bij de wijk zuster Crucq. Stoutenburgcrlaan voor 10 September a s. De cursus bestaat uit twaalf lessen van anderhalf uur en worden gegeven Don derdagmiddag van twee tot half vier. De deelname is geheel kosteloos. HUIS AAN HUIS-COLLECTE Dezer dagen zal, uitgaande van de Christelijke Sanatoria cn de D.E.L. in samenwerking, een collecte langs de huizen worden gehouden. Aangezien de opbrengst van deze collecte over instellingen verdeeld wordt vraagt het comité de collectanten een viervoudig bedrag ter hand te willen stellen. Geboren: Hendrikje Cornelia, d. v. H. van Altcna cn J. van den Bosch (te Nijkerk): Gerrit, z. v. H. van Ramshorst cn G. Roelofsen. De collecte gehouden voor het Ko ningin Wllhelmlnafonds voor de kanker bestrijding heeft 158.20 opgebracht. Donderdag 20 September wordt schouw gehouden over do straat en nieuwe wetering. Overtollige modder en voor een goede doorgang dient te worden zorggedragen. HOOGLAND Burgerlijke stand GEBOREN* Plcter Jan, z. v. Bcrtus Blom en Trijntje Weij. GEHUWD: Adrlanus Gerardus Kok en Berendlna Theodora den Ouden. GRAND THEATRE, Sriouck.laan. tel. 4632 Van 7 t/m 12 Sept.: „Afgunst". Zo. 2. 4.15. 6.45 cn 9 uur. Overige dagen 2 30. 6.45 cn 9 uur. CITY THEATER. Westsingel 7b.tel.6572. Van 7 t/m 13 Sept.: „Taxi. mijn heer". Zo. 2. 4.15. 6 45 cn 9 uur Ove rige dagen 2.30 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Langstraat. Van 7 t/m 10 Sept.: ..Piraten van Caprl" cn 11 t/m 13 Sept.: „Nood landing in de Jungle". Zo. 2. 4 15.6.45 cn 9 uur. Overige dagen 2 30, 6.45 en 9 uur. 13 Sept. Grand ThéAtre. Amsterdams Toneelgezelschap. „Julius Caesar". 8 uur. MUSEUM FLEHITE. Wcstslngel. Dage lijks geopend, behalve Zondags. 1 werkdagen van 1012 en 1—4 uur. Zaterdag 10—12 en 1.30—3 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening vol wassen 25 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2.304.30 uur. OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- tcrkwartler (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 78 uur R.K. OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12.30 en 2.30—5.45: Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 3—5 en Vrijdag 4—5 uur. brengen aap de Amersfoorters, die in deze moeilijke tijd de moed heb ben met het scheppen van kunst door te gaan. Zij laten zich niet af remmen door de veelheid van oucie kunst, maar zeggen wat ze te zeg gen hebben. Zij geven hun werk prijs aan het oordeel van hun tijd genoten. Zij geven het bovendien prijs aan het oordeel, dat de ge schiedenis er over zal vellen. De heer Phaff sprak de wens uit, dat de tentoonstelling veel belangstel ling zal hebben en verklaarde haar voor geopend. Na deze rede namen de aanwezi gen nogmaals kennis van het ge-ex poseerde werk. dat tot 15 October te bezichtigen zall zijn. worden ontruimd en weer in noorlijke toestand opgeleverd. Wie de inventaris van deze expositie aanziet, krijgt bij enig nadenken een idéé van wat hier een liquida tie betekent. Dan komt verder de administratieve afwikkeling, die het bestuur ook nog veel druk werk zal bezorgen. Neen. men moet wel vervuld zijn van grote liefde voor het aquarium- wezen, om dit alles op zijn schouders te kunnen ne men. Intussen schijnt het wel. of de intensiviteit van het bezoek toe neemt naarmate de expositie haar einde begint te naderen. Zaterdagavond kon men de 10.000 ste bezoekster welkom heten. Na tuurlijk was het een dame, mej. van Doorn en het bestuur schonk haar een fraaie, practische bakoven. Het geschenk was erg welkom, daar mej. van Doorn verloofd is en dus huismoeder hoopt te worden. Gister was er ook druk bezoek en nu verwacht men hedenavond ook nog een run op de expositie. Maar dan is het ook afgelopen. Wie dus vergeten heeft „Avera" te bezoeken, dient zich te haasten 1686. De vloot gaat ln de baai voor anker en in vletjes roeien de opva renden naar de wal, waar ZÜ hartelijk wor den ingehaald. Het ziin mensen van allerlei slag e uit hun gedragingen blijkt duidelijk, dat zij Kid Blauwneus als hun hoogste chef beschou wen. Kid is in een bui tengewoon goed humeur en tot zijn grote vreug de hoort Rob. dat Kid de mannen hartelijk wel- be- kom heet en daaraan lv'° toevoegt: „Mannen, jul lie hebben een buitenge wone prestatie geleverd. Dat moet gevierd wor den. Vóór we dus aan het werk gaan, zullen we eerst een feestje houden. Jullie hebben het wel verdiend." Te oordelen naar de glundere ge- zichten denken de schepelingen er net zo over (Van een onzer verslaggevers) Tijdens de Zondag gehouden wedstrijden van dc Politiehonden Dresseerclub „Amersfoort en Om streken" is opnieuw gebleken wat met veel geduld en energie te be reiken is. Uit een groot aantal in schrijvingen waren zeven geluk kigen aangewezen om deel te ne men aan de wedstrijden, een aan tal, dat meer dan voldoende was om hc-t uitgebreide dagprogramma te vullen. Reeds bij het 's morgens in het Gelderse Vallei-kanaal gehouden z.g. „waterwerk" gaven de vier voeters blijk van gehoorzaamheid en vooral van grote intelligentie. De dieren kregen de opdracht het kanaal over te zwemmen, een ogen blik op de wal aan de overkant te blijven wachten, om dan weer te rug te komen. Verder moesten zij zo snel mogelijk een voorwerp uit het water halen. De jury was over het algemeen tevreden, over de be reikte resultaten. Na afloop van dit waterwerk, trok men naar het landgoed Nim- merdor te Amersfoort voor de af werking van de andere program manummers. Allereerst moesten de honden drie kleine voorwerpen, die in een terrein waren verstopt, op zoeken. Dit was voor de dieren een moeilijke taak. maar het resultaat was verrassend. Een paar honden konden alle drie deze voorwerpen terugvinden, anderen haalden er twee terug. Het vrij talrijke publiek had veel bewondering voor geleider en hond voor de bereikte resultaten bij de gehoorzaamheidsoefeningen, waarbij de hond moest volgen, een schutting overklimmen, over een heg en sloot springen cn stil op 'n plaats blijven liggen als zijn baas zich verwijderde. Men trachtte de dieren te bewegen voedsel van vreemden aan te pakken maar zelfs het lekkerste stukje* worst werd door de honden versmaad en soms werd de „aanbieder" zelfs hevig aangegromd. Ook het zgn. „revieren" van een man en een voorwerp gaf verba zingwekkende resultaten te zien. In een groot terrein, dat niet door mensen was betreden werd een oude stallantaarn aan struiken ge hangen. De deelnemende honden moesten op het commando van hun baas dit voorwerp of de man op zoeken en door blaffen zijn baas waarschuwen. Men zag de dieren zig-zag door het terrein zoeken en hoorde dan plotseling fel blaffen, als de hond zijn prooi had ge vonden. Samenwerking bij de Dierenbescherming (Van onze correspondent) APELDOORN. In tegenwoordigheid van de heren C. M. Rasch, uit Amers foort. hoofdbestuurslid cn C. Nieuwcn- huysen, directeur van dc Nederlandse Vereniging tot bescherming van Dieren, kwamen Zaterdag tc Apeldoorn, in De Poort van Kleef, afgevaardigden van de afdelingen Apeldoorn, Ede, Harderwijk, Heerde. Putten cn Zwolle bijeen om te spreken over de mogelijkheid van een nauwere samenwerking tussen dc Veluwse afdelingen, in het belang van de dierenbescherming op de Veluwe ln het algemeen en van de Veluwse afde lingen in het bijzonder. De heer Rasch noemde ln zijn inlei ding tot deze materie de provincie Utrecht, waar de afdelingen in die pro vincie eens ln de twee maanden bijeen komen ter uitwisseling van gedachten en ervaringen en aan de hand daarvan uitgezien wordt naar middelen, welke aan de bescherming van het dier en de opbouw van de afdelingen dienstbaar gemaakt kunnen worden. Alle aanwezigen verklaarden zich be reid mee te werken aan de vorming van een overkoepelend orgaan. De eerste stap welke ter zake zal wor den gedaan, ls contact te zoeken met de Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland teneinde meer mede werking van betrokken gemeentebestu ren te bevorderen. Zaterdag 10 November zal, ln een nader aan te wijzen gemeente, de eerste officiële contactbijeenkomst van boven genoemde afdeling plaats vinden. Do afdelingen Elburg en Ermelo waren niet bij deze oriënterendo besprekingen aanwezig. Ook zij zullen te zijner tijd worden uitgenodigd aan het nieuwe orgaan voor Dierenbescherming op de Veluwe mede te werken. Vogelpest uitgebroken in Loosdrecht Onder het pluimvee van diverse pluimveehouders te Loosdrecht is de besmettelijke pseudo-vogelpest uit gebroken. De pluimveehouders moe ten de kippen op hok houden. 's Middags werden de wedstrij den voortgezet met het bewaken van gevangenen, het verdedigen door de honden van hun bazen als zij werden „aangevallen" en an dere vrij spectaculaire nummers. Onder de zeer vele toeschouwers, die naar Nimmerdor waren geko men bevond zich o.Su burgemees ter Molendijk van Amersfoort, die, onder het spelen van het „Wilhel mus" de parade van de deelnemers afnam. Toen aan het eind de stand werd opgemaakt bleek de door de eige naar van het landgoed beschik baar gestelde wisselbeker door de heer J. Schrijvers uit Utrecht met zijn hond „Arco" te zijn gewonnen. Tweede werd „Ador". eigenaar D. H. Eikman. Zeist, die vorig jaar houder werd. „Nero", de hond van Freule Ra- demacher-Schorer uit Bilthoven, kampioen van Nederland, eindigde op de derde plaats. De uitslag was: 1. „Arco". J. Schrijvers, Utrecht 274Y, pnt.; 2. „Ador". D. H. Eik man, Zeist 265 pnt.; 3. „Nero" Fr. Rademacher-Schorer. te Bilthoven 251K Pnt.; 4. „Bobbi", J. Smits te Utrecht 251 pnt.: 5. „Arno". Nic. Dondcrwinkel. Amersfoort 245}fe p.: 6. „Breston", G. van Buuren, Baarn 242 pnt.; 7. „Nero", J. K. van Unen te Zeist 241 pnt. (Van een oneer verslaggevers) „Ons Vrüe Toneel" heeft Zater dagavond het seizoen ingezet met „Levcnsschaduwen", een toneelspel in drie bedrijven van Joh. van Eekelen. De belangstelling hier voor was verheugend en geen plaats bleef ln de grote za3l van het K.A.B.-gebouw onbezet. Wij geloven wel dat het publiek zich heeft geamuseerd. Het stuk, dat niet boven het middelmatige uitkwam, had toch zeer veel mo menten, die het publiek pakten. De moeilijkheden van de hoofd persoon. een industrieel, waren wc-1 zeer groot, maar de oplossing daar entegen wel wat erg eenvoudig ge vonden. In het eerste bedrijf werden door enkele tonelisten nog wel eens fou ten gemaakt. Vooral de rolvastheid liet nog wel eens tc wensen over cn dan werd soms te duidelijk steun bij de souffleuse, mevrouw Van der Ent. gezocht. Mogelijk dat hier aan „plankenkoorts" niet vreamd was. Het uitbeelden van de figu ren was soms zeer goed, maar een enkele maal net iets te veel ov<- - dreven om natuurlijk te zijn. Wij denken hierbij vooral aan de jeug dige D. Marks, die de rol van de i eddende zoon uitbeeldde. In het tweede bedrijf ging het al veel beter en werd ook niet zo snel meer gesproken. Nu dient te worden opgemerkt dat de auteur hieraan wel wat schuldig is, want het eerste bedrijf is vrij actieloos. Er kwam pas vaart in toen de „zeeman" zich presenteerde. Een robuste maar edele figuur, die zich van de wereld van de upper-ten niets aantrok en dan ook met grote rondborstigheid voor zijn mening uitkwam. Regisseur Chr. Christ had voor deze rol niemand beter kunnen kie zen dan de heer J. van der Ent, op wiens rekening wel het groot ste deel van het welslagen van deze opvoering komt. Hij was zeer aanvaardbaar, zowel in zijn dia logen als in de voordracht. R. Kra mer was in zijn rol van de groot industrieel dikwijls zeer goed, even als W. van de Brink in zijn kleine rol van de boemelende zoon Henk. Ondanks enkele kleine fouten, die onzes inziens in de toekomst mak kelijk genoeg verbeterd kunnen worden, heeft D. Marks zich ook behoorlijk van zijn rol als de zoon Taul gekweten. Mevrouw Gerritsen was goed, doch de auteur heeft de rol van de verkwistende echtge note wel wat te overdreven uitge beeld, hetgeen deze rol niet aan trekkelijker maakte. Mejuffrouw M. Pot was vooral uitstekend als tegenspeelster van de zeeman. De kleine rollen van een wees en een dienstbode werden door de dames Van Winterswijk en Velthuizen goed vertolkt. Al met al een op voering waaraan weliswaar fou ten kleefden, doch die in de toe komst kunnen worden vermeden. Rest ons nog te vermelden dat Advertentie (l.M.) Denkt U er om? Dagelijks kunt U plaatsbesprckcn van 1012 en 1.304 uur (ook telefonisch 4632). Voor de opvoering van Regie en hoofdrol: ALBERT VAN DALSUM Donderdag 13 September 8 uur „Ons Vrije Toneel" deze gelegen heid heeft aangegrepen om de dans- lustigen een kans te geven. Na af loop van het toneelspel werd een bal gegeven, waarbij de Bussumse „De Boer's Melodisten" zich zeer verdienstelijk van hun taak kwe len. Vooral in de shownummers kregen de muzikanten goed „con tact" met de zaal. Henk de Graaf, de leider van dit ensemble, toonde zich een goede dansleider. Door de afdeling Amersfoort van dc Vereniging van Oud-Onderoffi cieren van het voormalige KNIL „MADJOE", werd Zaterdag j.l. ln Van Ouds De Wa-enroem. onder leiding van de heer A. H. Vorster- mans.een druk bezochte ledenver gadering gehouden. Na het gebruikelijke woord van welkom werden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd, waarna behandeling Hier is nu de Drumband van „Juliana". Zaterdagavond versche nen ze bij gelegenheid van het concert, dat dit tamboers- en pij perscorps gaf bij Monnikendam. Een beetje operelte-achtig, vindt u misschien. Maar jlcurig was het en stellig martiaal. Sommigen be weren, dat dc grenadiers van Na poleon er zo uitzagen, anderen zeg gen, dat de uniformen geïnspireerd, zijn op die der huzaren in het vroegere Hongarije. Wij vinden het een genoeglijke fantasie en er was veel belangstelling voor de verschijning van Juliana's Drum band. van de correspondentie volgde. Uit een van het H.B. ontvangen circu laire bleek, dat op 10 Augustus J.l. de procedure is begonnen wat be treft de OMINK (d.i. de Stichting tot opeising militaire inkomsten van Krijgsgevangenen 19421945) contra de Staat der Nederlanden. Op deze datum zijn alleen do pro cureurs aangewezen, nl. voor de Staat der Nederlanden mr. J. J. R. Hoogcwegen en voor de Republiek Indonesië mr. D. J. Veegens. Betreffende de publiciteit van de gang der procedures zal door de OMINK nog nader worden beslist. Gezien het feit, dat een dergelijk proces geen eenvoudige zaak is. dient er rekening mede te worden gehouden, dat het een langdurige geschiedenis kan worden. Uit een, in één der maandbladen, afgedrukt concept wijzigingsblad op de Sta tuten en het Huishoudelijk Regle ment der vereniging bleek, dat binnenkort de Weduwen van Oud- Onderofficieren van het voormalige KNIL als lid tot de vereniging „MADJOE" kunnen toetreden en hierdoor volledig stemrecht in de vereniging verkrijgen, hetgeen hen, in het bijzonder ten aanzien van de hun toekomende pensioenen, een betere positie garandeert. De Bijslag op de Indonesische pensioenen houdt nog immer de gemoederen in de vereniging bezig. Het bleek, dat de minister deze bijslagwet. welke in het geheel niet bevredigend voor de gepensionneer- de oud-onderofficieren is, even „vlug*' in de Kamer had willen doen behandelen nog vóór de Kamer op recès ging. Op verzoek van de Kamerleden zelf is de be handeling uitgesteld tot de tweede helft van September a.s., omdat in de Kamer over de wijze waarop de minister deze wet had willen behandelen, het laatste woord nog niet gesproken is. Met verschillen de Bonden van gepensionneerden zijn besprekingen gaande, om in de tweede helft van September a.s. dus kort vóór dat het Wetsontwerp in de Kamer komt een grote prottstvergadering te houden in de Dierentuin in Den Haag. Van de zijde van het afdeling bestuur Amersfoort, zijn maatregelen geno men dat Amersfoort aan deze be langrijke vergadering deel neemt. tuig is de herfstdraad. De grondstof, een klcve- Voor ons mensen beteke nen de zwevende herfstdra- rig vocht, werd bereid in den evenwel de boden van bepaalde klieren van het achterlijf der spin. Aan de het stellig komende najaar. Maar ook in de wisseling Herfstdraden 1N groten getale zweven ze nu bij zonnig weer door de lucht: de herfst draden. Daar drijven ze heen, de zilveren spinsels, golvend bewogen door het lichtste windje. Ze hechten zich aan het kleurende eikenloof en dei nen zachtkens op en neer. Soms zien we ze plotse ling opdagen voor onze ogen; ze verwarren zich vaak in onze hoofdharen en de mens slaat ze bijwij len van zich af onder het uiten van een „tjakkes". En vergeet daarbij met ivelk een klein natuurwon der (één van de duizen den) hij daar in aanraking kwam. Immers, wat zijn deze herfstdraden? Ze zijn het lichter dan vederlichte vervoermiddel, dat een jonge krabspin be zigt om zich te verplaatsen. Een zelf-gcmaakt zweef- lucht verhardde dat vocht der jaargetijden aanschou en werd tot een uiterst jij- wen wij een der grote ne draad, zó fijn, dat de wonderen van Moeder Na- samenvoeging van meer- tuur. dere noodzakelijk was om een herfstdraad te vormen. Het instinct had de jon ge spin van te voren een vrije plaats doen opzoeken, waar ze haar draad bereid de. Dan, op zeker moment had deze draad voldoende draagkracht om de maak ster met zich te voeren op de adem van de wind. Toen het kleine diertje het rukken en trekken van de draad voelde, maakte ze zich los van de zitplaats, die het. had uitgekozen en zo begon de tocht door het luchtruim. Daar gaat ze nu, de kleine bouwster van een zweefvliegtuig, ver, mijlen ver soms, tot ze terecht komt ten slotte op een plaats, die geschikt is om er gedurende de winter te verblijven, de winter, die slapend wordt doorge bracht. Zo heeft de natuur het beschikt cn het is goed en w\js, dat dit alles zo is ge regeld. Soms echter verongelukt het zweeftuigje en het spinnetje belandt op een plaats, die voor winterver blijf niet geschikt is. Dan bereidt het 'n nieu we draad, want de natuur beveelt instandhouding der soort en biedt haar schep selen daartoe de mogelijk heden. Herfstdraden II Er zijn ook andere herfst draden. Dichterlijk zijn ze aangeduid als: The silver threads among the gold. Ook zij voorspellen een herfst: de herfst des le vens. Met ontsteltenis ont dekken veel mensen op ze kere dag, dat tussen hun blonde of bruine haren zich zilveren lokken gaan vormen. Vanwaar die ontsteltenis, vragen wij ons af. Het is immers vaststaand, dat na de zomer een herfst onaf wendbaar moet komen. Maar is de herfst niet het tijdperk der rijping, betekent hij niet de perio de, waarin dc oogst wordt binnengehaald? De herfst is het noodzakelijk comple ment van voorjaar en zo mer; zonder herfst zouden deze andere twee geen zin hebben. In de herfst plukken wij de vruchten van de arbeid verricht in voorjaar en zo mer. Inzicht tot en begrip van de problemen des levens zijn de vruchten van onze herfst, evenals de achting, die wij ons konden verwer ven in de tijd, die vooraf ging. Is het niet een wonder schone vrucht, dit begrij pen van de betrekkelijk heid aller dingen? Waarom zouden wij dan ontsteld zijn, als wij de eerste zilveren draden tus sen het goud bespeuren? En waarom zou ons hart niet jong blijven, ook als ons lichaam de herfst des levens is ingetreden? Vooral wanneer dit ion- ge hart begrijpend staat tegenover de gouden dwaasheden der jeugd, zonder die echter voor zichzelf te begeren. Neen, ook deze herfst draden betekenen 'n won dere gave van de Natuur. Een theehuis Dat een April-mop ook wel eens een goede uitwer king kan hebben, blijkt wel uit de aardigheid, die de redacteur dit jaar in 't „Quick-nieuws" uithaalde, door de mensen voor niets naar Dorrestein te sturen. Zij konden op 1 April de officiële opening van een theehuis meemaken. Veel leden van Quick zijn in deze mop „getrapt". Neen, zij gingen niet kij ken, maar zij besloten in werkelijkheid een theehuis te bouwen. We hebben ons Zondag kunnen overtuigen van stoere arbeid, die de leden in hun vrije tijd doen om de accomodatie van Dorre stein te verbeteren. Het ziet er alleszins naar uit dat het een mooi en flink theehuis zal worden. Mo gelijk dat op 1 April 1952 de opening officieel zal plaats - vinden. Maar het ziet er naar uit dat 't eer der zal gebeuren. Het menu Hoewel de afgelopen voetbalzondag nog vers in het geheugen ligt, dienen wij toch vast het menu voor a.s. Zondag op. HVCHelder Donar—APWC DVSU—SEC AmsvordeLaren Amf. BoysJSV. A. Stadsvenster T.B.C.-bestrijding Er is een inzameling op komst voor de Protestants Christelijke tbc-bestrijding. De instellingen Zonneglo ren, Sonnevanck en Draagt Elkanders Lasten werken daartoe samen. Er is een straatcollecte op Zaterdag 15 en Zaterdag 22 Septem ber vastgesteld en' in de week van 17 tot en met 21 September gaat men van huis tot huis om gelden voor de tbc-bestrijding in te zamelen. Wij hopen van harte, dat de organisatoren op een goede actie kunnen terug zien. Naar de maan „De geleerden hebben uitgemaakt, dat we naar de maan gaan, maar dat wist ik al", zei 't manneke van morgen. Klop even aan 't Stadsven ster. Tel 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf uur. Dolle klucht van „Ons Toneel" Een stuk van formaat was niet, waarmede de Amersfoortse i: neelvereniging „Ons Toneel", Zate dag het nieuwe seizoen opende. D; niettemin de uitvoering van ,X< [vriend komt overtoch gesla;: j mag heten, is te danken aan L entrain, waarmede de meeste sp 1 Iers hun rollen vervulden en aar regie van de heer J. F. van M;- Deze keuze van het stuk is bij arr; teur-toneelspelers nog van gro'; belang dan bij beroepsmensen. Di laalsten kunnen meestal „van nie: nog wel eens „iets" maken; liefhe: berij-toneel kan dat maar zelc: bereiken. Men onthoude zich het amateur-toneel van dc pl; klucht en zij voorzichtig met andere uiterste, dat van het k geladen drama. „Ons Toneel" beschikt over enk le uitstekende krachten. Wij no men hier in het bijzonder de hc* W. Maree, die het verstaat het neel te vullen, maar die een lee; achterlaat als hij niet in het st „voorkomt". Hij zorgde ook va een vlot tempo, dat dit stuk noö. heeft. Ook mevrouw H. Dilissei Jansen is een goede kracht, eve: als de heer J. Petersen. De heer I Luijken gaf een behoorlijke uitbee ding van neef Elias. Dat de aanmaning op het pre gramma: Lachen! gieren! voor h- publiek nogal eens letterlijk e soms wat hinderlijk werd opg< volgd werd veroorzaakt door aard van het stuk. Bromfietser moet brommen De 36-jarige chauffeur W. Amsterdam kocht Zaterdag ee: trein-retourtje naar Amersfoort Aldaar aangekomen ging hij pe: bus naar Harderwijk, huurde et- bromfiets en toerde terug naa: Amersfoort. Dit alles was niet om eens ge zellig uit te zijn. W. bood het nj wiel namelijk ten verkoop aar maar liep tegen de lamp. De mal werd gearresteerd en mee bromfiets is hij op transport nsaüT Harderwijk gesteld. BIJ onderzoe> bleek de man al meer veroordelii gen achter de rug te hebben. Neemt gemeente revanche? Het voetbalelftal van de ge meente-secretarie kan de grote ne derlaag, die het tegen hei vetera nen-elftal van de politie leec, maar niet vergeten. Beide elftal len zullen vanavond weer in hei strijdperk treden op het terrei van het gymnasium aan de B.W.- laan. Ons dagelijks teveel Een dame kwam op het politie bureau aangifte doen van een be drag van vijf en veertig gulden, dat in een winkel uit haar tasje i: ontvreemd. Een dronken man heeft Zater dagavond met een steen en eer. appel een grote ruit en een kleine ruit van het club-gebouw de Rivie renwijk aan de Dollartstraat ver nield. Hij werd ter ontnuchtering ingesloten. Er zal een vervolging tegen hem worden ingesteld. Een vitrine van dc restauratie van het tramstation werd met een steen vernield. De onbekende de- der eigende zich een doos hopjes toe. Met bromfiets geslipt Een dame uit Amsterdam raakte met haar bromfiets op de p. W.- laan van de weg af, kwam in hel zand te slippen en viel met haar hoofd tegen een boom. Met een hersenschudding en kaakfractuu: werd zij per auto van de C.G. en G.D. naar het St. Elisabeth zieken huis vervoerd. Neptunus 2 verliest Neptunus II (heren) speelde Z| terdagavond in Rotterdam voor promotie-competitie reserve le KJ tegen 't tweede zevental van Rot terdam. Onze stadgenoten verlores met 5-2. De wedstrijd NeptunusII Nereus II, welke de vorige wees wegens de duisternis met gespeeH kon worden, is nu vastgesteld op Woensdagavond a.s. in het Sport» fondsenbad. Kamerleden bezoeken industrieën DEN HAAG. Op uitnodigt van het Verbond van Nederland?? Werkgevers, het Centraal Social Werkgevers Verbond, het KatholieK Verbond van Werkgevers-Vakver enigingen en het Verbond van Pr?' testants Christelijke Werkgevers Nederland zullen 74 leden van de Eerste en Tweede Kamers, alsmede medewerkers van de griffies der beide Kamers een bezoek brengen aan een aantal Nederlandse indus trieën. De reis begint hedenavond met een bespreking met de contact commissie der vier werkgeversver bonden in Eindhoven en duurt toj en met Vrijdag a.s. Vierentwintig bedrijven uit 13 bedrijfstakken zui len in totaal worden bezichtigd. Vliegtuigwrakstukken ten westen van Spanje DEN HAAG. Het motorschip „Vlier" heeft Zondag om 12 uur ten Westen van Spanje wrakstukken van een vliegtuig waargenomen, die kennelijk al enige tijd ronddreven, onder andere een vliegtuigwiel benzinetanks. Zij waren verspre'0 over een afstand van drie kilometer.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2