Veilig Verkeersweek 1951 krijgt een opvoedend karakter Opa en Oma Krijnen 55 jaar getrouwd STADSVENSTER 5 Twaalfduizend bezoekers op de AVERA Laat U door paedagoogop straat niet berispen Noteert U even DE A VONTVREN VAN KAPITEIN ROB Zaterdagavondmarkt is door Jack gestich t Nederlands-Noorse atoomoven in werking Dinsdag 11 September 1931 (Van een onzer verslaggevers) Het kan U volgende week gebeuren dat U plotseling met luid stem wordt gewezen op een verkeersfout, die U maakt. Natuurlijk zult U schrik ken en rondrijken waar dat geluid vandaan komt. U zult het waarschijnlijk niet erg prettig vinden, dat U zo in het openbaar een berisping krijgt. Dat alles is inderdaad onplezierig. IVIaar U kunt dit voorkomen door in de week van 17 tot en met 22 September nauwlettend toe te zien dat U de regels van het verkeer volkomen in acht neemt. Dan kan het U niet ge beuren, dat U door de rijdende „paedagoog" tot de orde wordt geroepen. Deze „paedagoog" Is een politieauto met geluidsinstallatie, waarin politie mannen uitkijken naar verkeersovertreders en hen dan, via de microfoon, op hun fouten attent te maken. Dit alles geschiedt in verband met de, in samenwerking tussen politie en de Amcrsfoortse Vereniging voor Veilig Verkeer, te houden Veilig Verkeersweek 1951. Tal van attracties op verkeersgebied Er staat in die week trouwens nog veel meer te gebeuren om het publiek op fouten te attenderen. Vanzelfsprekend is het niet de be doeling dat de weggebruikers al leen in deze week attent zijn. maar het gaat er om dat de veiligheid van het verkeer altijd in acht wordt genomen. Dit wordt dus een periode van opvoeding. Het programma, dat is samenge steld, biedt behalve het opvoeden de karakter, ook nog veel attrctie- ve gedeelten. De actie wordt Zaterdagmiddag ingeluid met een grote oriëntc- ringsrit voor automobilisten en motorrijders. Insiders hebben een ruim honderd kilometer lang par cours uitgezet met vele verrassin gen. Daarbij heeft men niet spe ciaal op de rijvaardigheid, doch veel meer op de veiligheid gelet. Ongetwijfeld zullen vele motor en automobielsportliefhebbers de gelegenheid aangrijpen om hieraan mee te doen. De start is gesteld op twee uur bij het politiebureau. Liefhebbers kunnen zich vooruit, doch ook bij de start, melden aan de afdeling motorbrigade. Aange zien het de bedoeling is hiervan een jaarlijks evenement te maken is voor de automobilisten de prach tige Van Duin's wisselbeker inge zet. Ook de motorrijders kunnen kampen om een fraaie wisselprijs. Er zijn voorts nog vele persoon lijke prijzen. SPATBORDEN Maandag, 17 September gaat de hierboven genoemde „verkeers- paedagoog" op stap. Verder wordt een zgn. spatbordenactie gevoerd. Met behulp van enkele jongens van het RO.G. kan iedereen zijn spatbord op het politiebureau die dag van 81 uur en van 3—7 uur wit laten maken. Behalve de politie-geluidswagen zal het hele politiepersoneel verkeerscontrole uitoefenen. Niets zal vergeten wor den, noch de verlichting, noch de remmen, bel, claxon, stuurinrich tingen of wat dies meer zij. Ook wordt toegezien dat de verkeers regels in acht worden genomen. In het kort gezegd zal de verkeers- Amersfoortse schilders exposeren in Delft DELFT. De waarnemende di recteur van het Rijksmuseum Huis Lambert van Meerten te Delft, mr. H. E. Phaff, opende Zaterdag in aanwezigheid van verscheidene ge nodigden een tentoonstelling van schilderijen van Amersfoortse kun stenaars, welke tot 15 October in dat museum wordt gehouden. De heer Phaff trok een vergelijking tussen deze kleine expositie en de grote manifestatie in het nabijge legen Prinsenhof, waar de kunst uit vroeger tijden thans duizenden be zoekers trekt. Het blijkt, dat de oude kunst bij de grote massa meer in trek is dan de eigentijdse kunst. Refererende aan Manet en Re noir merkte spr. echter op, dat er in de loop der jaren ten aanzien van de mening over een schilder en zijn werk veel kan veranderen. Mr. Phaff eerde de beeldende kunstenaars, die de moed vinden door te gaan om te zeggen wat zij te zeggen hebben en zich te onder werpen aan het oordeel van do tijdgenoot. Namens de Amersfoort se schilders dankte de schilder Willem J. van Dam de wnd. direc teur voor zijn woorden. Burgerlijke Stand Geboren: Martinus Willem, z. v. H. den Iseger en E. Eijkclboom; Elisabeth Aleida Maria, d. v. T. A. v. Dijen cn E. G. v. Velthulzen; Maria Cornelia Wouthcra d. v. A. de Groot en Y. C. M. KlappeReinier z. v. A. v. Barreveld en W. Hendriksen: PhUippus Antontus z. v. J. J. Beuse en J. Breljaen. Overleden- Johan: Wilhelm Engelen burg 82 Jaar wed. van M. E. Tcckman; Wilhelmus Anthony Loos. 74 Jaar. geh. m A. M. P. Maas Eeltjc Luxen 66 Jaar geh. m. A. Hollinga; Anna Elisabeth Roosenburg 90 Jaar wed. van D. E. C. Knuttel; cerardus Hendrikus Blieken- daal 65 Jaar geh. met K. M. Krielen. O verschrij vingen Blijkens de Sportkroniek hebben de navolgende spelers overschrij ving aangevraagd: G. M. van Bar- develd van HVC naar APWC. G. Wessels van Amsvorde naar Apel- doornse Boys. GRAND THÊATRE Snouck.laan. tel. 4632 Van 7 t/m 12 Sept.: ..Afgunst" Zo. 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30. 6 45 en 9 uur. CITY THEATER. Wcstsingcl 7b.tel. 6572. Van 7 t/m 13 Sept.: „Taxi. mijn heer" Zo. 2. 4.15. 6 45 en 9 uur Ove rige dagen 2 30 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Langestraat. Van 7 t/m 10 Sept.- „Piraten van Capri" en 11 t/m 13 Sept.- „Nood landing In de Jungle" Zo. 2. 4 15. 6.45 cn 9 uur Overige dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. 33 Sept. Grand Thédtre. Amsterdams Toneelgezelschap. .Julius Caesar" 8 uur. MUSEUM FLEHITE. Westsingel. Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 10—12 en 14 uur Zaterdag 10—12 en 1.303 uur OPENBARE LEESZAAL Uitlening vol wassen 25 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2.304.30 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- tcrkwartler (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—8 uur R.K. OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12.30 en 2305.45; Maan dag- cn Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 3—5 en Vrijdag 4—5 uur. wetgeving nauwkeurig worden toe gepast. Dinsdag wordt, op dezelfde uren, de spatbordenactie voortgezet. Le den van de motorbrigade zullen met het „Apko" en „Tapley"-appa- raat controle op het snelverkeer gaan uitoefenen. Men zorge dus dat de stuurinrichting en remmen goed functionneren, hetgeen trou wens altijd het geval moet zijn. Woensdag opnieuw spatborden, doch dan alleen van 81 uur. 's Middags wordt een oriënteringsrit op de fiets voor kinderen gehou den. Hieraan zullen drie kinderen van elke school worden aangezocht mee te doen en wel zij, die bij het onlangs gehouden verkeersexamen voor scholen de beste resultaten hebben bereikt. Dit kan dus als een verlengstuk van deze examens worden beschouwd. Hieraan zijn ook aardige prijzen verbonden. Het is wel de bedoeling dit evenement elk jaar te herhalen, waardoor er voor de kinderen natuurlijk een stimulans bestaat hun verkeers- examens zo goed mogelijk af te leggen. Donderdag gaat de politie-ge luidswagen weer op stap terwijl ook de spatbordenactie wordt voort gezet. Ook dan zullen de „Apko"- en „Trapley"-apparaten weer hun dienst gaan doen bij een te houden verkcerscontrólc. Op deze dag zal het gehele politiecorps weer wor den ingeschakeld voor het toezien op de naleving van de Wegenver keerswet. Vrijdag weer hetzelfde program ma, met uitzondering van de beide contröleapparaten. BROMFIETSERS Zaterdag wordt, behalve een al gemene verkeerscontrole, ook nog een oriënteringsrit gehouden voor bromfietsen. De afstand bedraagt 45 km. Start is weer om twee uur bij het politiebureau. Men kan zich van heden af tot bij de start op geven aan het politiebureau, af deling motorbrigade. Dezelfde dag heeft, 's avonds om acht uur de grote prijsuitreiking plaats van de gehouden evenemen ten in het restaurant van het die renpark „Birkhoven". De Politie- Harmonie zal deze avond muzikaal opluisteren. De prijzen worden uit gereikt door de erevoorzitter van de Amersfoortse Vereniging voor Veilig Verkeer, de heer G. Goor- huis. commissaris van politie. Alle deelnemers aan de oriënte- ringsritten zullen een blijvende her innering krijgen. Zo men dus ziet wel een bijzon der uitgebreid en soms ook attrac tief programma. Dit alles is echter georganiseerd om de verkeersvei ligheid in onze stad te verhogen. Het gaat er dus niet alleen om in de komende week netjes „in het gelid" te lopen of rijden, doch dit altijd te doen. U moe' dit echter beschouwen als een week van op voeding. waarmede iedereen zijn voordeel kan doen. (Van een onzer medewerkers) „En dit was het eind van een perfecte tentoonstelling". Met deze variatie op een bekend Engels lied, menen wij de sluiting van de „Avera" te kun nen kenschetsen. Tot elf uur gisteravond kon men nog de interessante tentoonstelling bewonderen, toen was voor de bezoekers het einde daar. Weet u. hoeveel betalende bezoekers naar de „Avera" kwamen kijken in de tien dagen, dat de tentoonstelling duurde? Het waren er niet minder dan 12000 en nog een stuk of wat, maar laten we bU dit ronde getal blijven. De 12000ste was de heer Van der Veer, die nog net op tijd kwam om een mooie doos sigaren in ontvangst te nemen. Een derde der kijkers kwam van buiten Ook „Dierenbescherming" had niet te klagen. Een 3000-tal bezoe kers deed mee aan het raden naar het aantal visjes, dat haar aqua rium bevolkte. Zodat ook deze ver eniging met genoegen op de afge lopen week kan terugzien. Uit de adressen van hen. die aan dit ra den meededen blijkt, dat ongeveer een derde der Averabezoekers van buiten Amersfoort kwam. Voorzitter Budding riep na af loop nog eerst al zijn getrouwe me dewerkers in de koffiekamer bij een, om mede te delen, hoe de be schikbare prijzen konden worden verdeeld en tevens zijn mening te uiten over het verloop der exposi tie. Hij zeide verheugd te zijn over de goede afloop, de uitstekende geest, die er had geheerst en over het drukke bezoek, dat misschien een batig saldo zou veroorzaken. Natuurlijk zijn er fouten ge maakt, aldus de heer Budding, maar die waren het gevolg van ons gebrek aan ervaringen van de wei nige hulp, die sommige leden heb ben geschonken. Hij verzocht de aanwezigen bij de liquidatie der tentoonstelling dezelfde activiteit te betrachten als bij de opbouw. De heer Budding bedankte zijn medewerkers. Hij wenste geen namen te noemen, met uitzondering van mej. Luifel, die tien dagen lang de kassa had be heerd en aan wie hij een bloemen mand namens de vereniging schonk. Deze tentoonstelling, besloot de voorzitter, mogen wij uitstekend geslaagd noemen en zij zal in de toekomst zeker haar vruchten af werpen. Daarop ging men uiteen, ver moeid, maar voldaan. Hedenmor gen om negen uur is men met man en macht aan het werk geslagen, om alles op te ruimen, wat duizen- Clubkampioenschap van AMAC De Amersfoortse Motor- en Auto mobiel Club heeft ook voor dit jaar een clubkampioenschap inge steld, waarvoor een zestal evene menten worden gehouden. Tot dus ver gold dit oriënteringsritten, die bij daglicht werden verreden. Woensdagavond a.s. zal echter door de deelnemers in het donker moe ten worden gereden, want de start is ditmaal verlaat en op acht uur gesteld. Dan gaan dus de deelne mers voor een ongeveer vijftig ki lometer-lange oriënteringsrit bij het Tramstation van start. De samenstellers van deze rit, de heren J. C. Heilig en J- Liebke, zijn van het standpunt uitgegaan dat dit een prachtige oefening bete kent voor de, in de nacht van 6 op 7 October te houden grote nachtrit (rallye), die de laatste maal, in het begin van dit zomerseizoen, zo veel belangstelling trok. Ongetwij feld zullen vele liefhebbers van de motor- en automobielsport deze ge legenheid aangrijpen om zich wat te trainen voor het a.s. grote eve nement. dat opnieuw veel animo trekt, zowel uit Amersfoort, als uit andere plaatsen. Veteranen winnen Ondanks versterking heeft het elftal van de gemeente-secretarie geen kans gezien revanche te ne men op het veteranen-elftal van de politie. Het elftal van de politie won deze ontmoeting met 32. den, gedurende de expositie, enke le genotvolle uren heeft bezorgd. Wij, onzerzijds, wensen de „Ave ra" geluk met haar prachtig succes en hopen, dat deze vereniging een periode van grote bloei tegemoet moge gaan. Machinegeweer op zolder „Zelfs voor een leek is het dui delijk, dat dit geen gewoon vuur wapen is" zei de Officier van Jus titie ter zitting van de Utrechtse Politierechter, daarbij wijzend op een machinegeweer dat op de groe ne tafel prijkte. De koopman uit Amersfoort, die het wapen van een voddenkoper had gekocht, beweer de geen verstand van wapens te hebben, doch het wapen voor een klein prijsje te hebben gekregen. Wegens overtreding van de vuur- wapenwet werd hem een boete van 20.subs, tien dagen hechtenis opgelegd met verbeurdverklaring van het in beslaggenomen voor werp. Een 66-jarige huisvrouw, die het wapen tijdens de schoonmaak op zolder aantrof en het aan een vod denkoopman ten verkoop aanbood, kwam er met 15 boete, of tien dagen hechtenis af. 1687. Van de feestvreug de zal Rob gebruik ma ken om te proberen uit te breken. Hij rekent er op, dat de wacht vóór zijn hut ook wel een beetje zal gaan fuiven en hij zet zijn mes in het hout van de deur. Ja, hij 4ieeft voor deze ont snappingspoging wei het goede ogenblik uit- eekozen. want even ver. derop zit zo ongeveer .1e hele bevolking van het eiland aan de feestdis. Maar de drank maakt de tongen los en de schip pers, die aanvankelijk zo onderdanig deden tegen over Kid, komen nu met hun grieven los. Ze zijn niet tevreden over hun i streken. „Wie neemt er de meeste risico?" op je eiland, terwijl wij het vuile werk op. verdiensten en ze verdenken Kid van smerige I vraagt één hunner; „jij zit hier maar rustig I knappen!" (Van een onzer verslaggevers) Tot één van Amersfoorfs meest bekende figuren behoort ongetwijfeld ook de 79-jarige heer J. G. Krijnen, wonende aan de Eemstraat. Dat wij dit zo schrijven vindt zijn oorzaak in het feit dat de heer Krijnen Zondag 16 September a.s. de dag herdenkt dat hij in het huwelijk trad met mejuf frouw J. G. Collet, die thans de tachtigjarige leeftijd heeft bereikt. Dc heer Krijnen heeft een geschiedenis achter de rug, waarover boekdelen zijn te schrijven. HU kwam op negentienjarige lceftyd van Roosteren (N.B.) naar Amersfoort om de wapenrok te dragen. In zijn diensttijd maakte hü kennis met mejuffrouw Collet en toen zün dienstverband om was stapten belden in het huwclüksbootjc. Van dat moment af voelde de heer Krijnen zich aangetrokken tot de handel en ook zün vrouw was daar best tevreden mee. Een handwagen werd aangeschaft en spoedig kende men in Amers foort „Jack KrUnen", de vis- en fruithandelaar. „Geen feest want vader is ziek" Het bleef echter niet alleen 'bij vis en fruit, want als er met andere handel wat viel te verdienen dan was hij er als de kippen bij. Zo kon men hem op vrijwel elk feest terrein vinden voor het verkopen van feestartikelen. Een voorname plaats nam voor hem het marktwe zen in, waar hij zich erg toe voelde aangetrokken. Zo kon men de heer Krijnen vijftig jaren geleden reeds 's nachts langs de buitenwegen vin den achter de handkar, op weg naar Wageningen, Veenendaal, Nijkerk en Baarn. om op de markt zijn waren te verkopen. Na een paar jaar van hard werken en tobben had hij een klein bedrag weten te vergaren. Hij kocht daarvan paard en wagen. Zo begon het grossieren in vis en fruit en de reizen werden steeds groter. Op elke Vrijdagmarkt in Amersfoort kon men Jack Krijnen bij de pomp op de Hof vinden. Ook 's Zaterdags avonds was hij op stap, want elk uur werd zoveel mogelijk benut. Op deze Zaterdagavonden vond hij een standplaats voor zijn karretje bij de Lutherse Kerk aan de Langestraat. Het duurde maar een paar jaren want toen achtte de politie het beter hem naar de Varkensmarkt te ver wijzen. waar meer ruimte was. En zo omstreeks 1905 werd het verkeer ook al intenser, zodat de politie de hoofdverkeerswegen zoveel mogelijk vrij wilde houden. GEZELSCHAP Toen de heer Krijnen een stand plaats op de Varkensmarkt betrok kreeg hij spoedig gezelschap. De kooplieden Scheerder en Van de Klashorst kwamen met hun kramen eveneens daar staan. Dit kan wel als het begin van de Zaterdagavond- markt worden beschouwd. De ge meentelijke autoriteiten zagen dat er schot in kwam en besloten daar om officieel een Zaterdagavond- markt in te stellen op De Hof. Dit was omstreeks 1911. Van de vijf en vijftig jaren dat het echtpaar Krij nen nu is getrouwd, heeft het ook al die jaren handel gedreven. Daar van ongeveer veertig jaar 's Zater dagsavonds op De Hof. Deze laatste markt breidde zich steeds meer uit. Eén ding was een doorn in het oog van de heer Krijnen. Hij had nu wel de stoot tot de markt gegeven, maar de positie van de marktkoop lieden was allerminst benijdens waardig. Immers, in gevallen van ziekte hield ook het inkomen op. Daar moest een eind aan komen, vond Jack Krijnen en een lotgenoot, de bekende Nathan Hilversum, ook een oude bekende in Amersfoort, was het roerend met hem eens. De koppen werden bij elkaar gestoken en er ontstond een ondersteunings fonds voor Marktkooplieden, dat zeer goed werk deed. en allerwegen instemming vond. De heer Krijnen had toch een organisatorische knob bel cn het duurde dan ook niet lang of hij zat in het bestuur van de Landelijke Vereniging van Markt kooplieden, waarbij hij tevens het voorzitterschap van de plaatselijke afdeling bekleedde. GROSSIERDERIJ Het ging, dank zij hard werken, crescendo en toen de auto's op de weg kwamen was dat juist iets voor de heer Krijnen. Hij piekerde en rekende en in ongeveer 1931 werd de eerste auto aangeschaft. Hoewel de jongens, die inmiddels al groot waren geworden, een ambacht van hun ouders moesten leren, trok ook hen de handel, zodat het zo lang zamerhand de firma Krijnen en Zonen werd. De handel werd ook steeds uitgebreider. Vooral het gros sieren nam toe maar de detailhan del werd de heer Krijnen niet on trouw. Trouwens, daar zorgde zün vrouw, die altijd met hem meeging, wel voor, want juist zij was bijzon der ingenomen met het marktwezen en het persoonhjk contact met het publiek. „Waar Pa ging. was Moe ook", vertelde een van de zoons ons. Om de handel „rond" te maken werd in 1935 besloten een kruide nierswinkel, annex vis- en fruithan del te beginnen in de Eemstraat, waar het echtpaar ruim vüftig jaar woont. Pand nummer 47 werd be trokken en de klandizie liep in deze winkel ook goed. NU IS 'T JOE Sinds ruim een jaar is het echt paar Krijnen de handel uit. Moeder is wat minder goed ter been en I wij troffen Vader Krijnen ook wat ziek aan. De winkel wordt thans waargenomen door de jongste zoon Joe, die goed „getapt" is en de klanten even vlot als zün vader en moeder bedient. De gezondheid van Moeder heeft in de oorlog een le lijke klap gehad. Zij heeft dodelüke angst uit gestaan haar jongste zoon te moeten missen voor de arbeids inzet. Zij heeft hem steeds verstopt gehouden en toen de bevrijding kwam. kwam ook de reactie. Zij is echter nog levenslustig genoeg, al denkt zij wel eens met weemoed terug aan dc tijd. dat zij met haar echtgenoot voor het bestaan vocht. Het echtpaar Krijnen heeft nog tien toegewijde kinderen in leven waarvan de mannen allen in de handel zijn. Zij hebben 31 kleinkin deren en 7 achterkleinkinderen. Neen, feestvieren doen zü niet. Liever rustig aandoen, ook al om dat vader niet in zijn doen is. Wel nu. echtpaar Krijnen, wij hopen dat vader spoedig weer geheel hersteld zal zün. Nog wel onze hartelijke ge lukwensen. AMHC goed op dreef in Rotterdam Zondag waren dc Amersfoortse hoe- keysters te Rotterdam op 't traditionele tournooi van M.R.H.C. om de Erasmus- bokaal. Zoals elk Jaar waren er tal van prominente verenigingen uitgenodigd, maar de elftallen hadden bijna alle nog. al wat Invallers; bij het heren-team van A.M.H.C. zagen wij o.v. alleen Korthals Altes van het elftal van bet vorig Jaar. Desondanks hebben onze stadgenoten geen slecht figuur geslagen. Zij waren in één poule Ingedeeld met M.R.H.C., Kangerocs en Forward. De eerste wedstrijd, tegen MH.RC, verliep doelpuntloos mede doordat Korthals Altes eenmaal juist over schoot. De tweede tegenstander was Kangcroes. een tour-elftal, met een wisselende sa- In menstelling van technisch goed geschool. kl( de spelers, die het vorig jaar de beker in hun bezit v/istcn te krijgen Ditmaal hadden zij o.n de Internationaal v. d. Valk van Delftse Studenten ln hun ge lederen. Het resultaat van deze ontmoe ting was een ruim verdiende 20 over- winning voor de bokaalhouders. Tenslot te kwamen onze stadgenoten in het veld tegen de Tilburgse promotieklasse For ward. Dank zij twee doelpunten van Van Houten waarvan een uit een strafhoek- slag. bleef AMHC hier met 2—0 de meerdere. De Kangcroes kwamen met de drie andere poule-winnaars, nl. T.O G O Kampong cn H.H.IJ.C. in de halve finale waarna de eindstrijd met de Erasmus- bokaal tenslotte gewonnen werd door het Haagse T.O.G.O. dat Kampong met ruim^1 verschil versloeg Bejaard wielrijder aangereden Toen Maandagmiddag de 70-jari- ge wielrü'der V. op Vreeland onver wacht van richting veranderde kon de achter hem rijdende motor rijder De J. uit Hilversum ondanks hevig remmen een aanrijding niet voorkomen. Beiden kwamen te vallen tegen het prikkeldraad dat aan de kant van de weg staat De heer De J. kreeg een diepe vleeswond aan zün lip en moest enkele tanden missen. De heer De V. liep ontvellingen aan het hoofd op. Na in de Polikli niek te zijn behandeld konden de heren huiswaarts keren. NEW YORK. De atoomoven te Kjeller, die door Noorwegen en Nederland samen werd gebouwd, functionneert reeds ongeveer een maand op bevredigende wijze met een energie van ongeveer 100 kilo watt. Dit is verklaard door dr Dahl, die verbonden is aan het Christian Michelsen-instituut te Bergen, op het twaalfde interna tionale congres van theoretische en toegepaste chemie, dat Maandag in New York is geopend. Dr Dahl, die was belast met de vervaardiging van de reactor te Kjeller, zeide dat de reactor te Kjeller begin Augus tus in werking werd gesteld voor de eerste proeven. Deze proeven waren nog aan de gang. alles het hele hebben en houden van deze mensen. Johan Fabricius JA/IJ vxogen aannemen, dat velen onzer lezers de schrijver Jan Fabricius kennen. Waarmee wij in dit geval bedoelen te zeggen, dat zij één oj meer van zijn werken hebben gelezen. Fa bricius is een buitengewoon verteller en als zodanig een niet zo algemeen voorko mende figuur in de Neder landse letterkunde. Menigeen maakte kennis met zijn beroemde boeken- trits: Komedianten trokken voorbijMelodie der Ver ten; De dans om de galg. Wij behoeven hier niet op te halen de geschiedenis van Benedetto romantische fi guur uit Italië, wiens leven eigenlijk een even drama tisch begin als einde heeft. Hoe Fabricius en zijn be kende trilogie zo in ons „Stadsvenster" zijn terecht gekomen, willen wij hieron der mededelen. Eigenlijk heeft de schrijver noch de door hem geschapen figuur Benedetto ook maar iets te maken met de gebeurtenis sen. waarvan wij wensen te vertellen. Maar een drietal voorval len, zo uit 't leven van alle dag en gelijk ze geregeld overal in de wereld passe ren, zagen wij vandaag kort achter elkaar in Amersfoort aan ons voorbijgaan en wij hebben de beschrijving van deze kleine gebeurtenissen genoemd met de titels van Jan Fabricius' trilogie. In de hoop, dat de schrijver ons vergeve. Komedianten trokken voorbtf Vanmiddag zagen wü een kleine stoet trekken over de brug bij „de Witte". Twee kermiswagens waren het, die haar vormden. Niet eens zo iets ongewoons in het stadsbeeld, blijkens .de ge ringe opmerkzaamheid .die men aan de beide wagens schonk, in het voorbijgaan. Twee wagens, wat verve loos. wat bouwvallig, een beetje armoedig. Elke wa gen werd getrokken door slechts één paard en daar de vracht zwaar was en de dieren tamelük oud. zeulde >v, de stoet moeizaam verder. ze moeders voorlopig gehad. Een man zat op het voor- pmmt vandaag haar dag. balconnetje van het eerste Een v.-ondcre dag. zonnig en tuincentrum Rivierenwük zün losgelaten. De familie R. Gol uit Ha- elte (Dr.) meldt de vondst van de ballon van Carla van ke een geordende samenle- Sliedregt, Berkelstraat 17. ving niet kan tolereren cn De heer J. H. Dieterman, Maar hun tehuis en tevens die daarom door de politic Tripscompagnie 54 post Sap- hun broodwinning. Daarom worden gezocht, opdat zü de pemeer (Gr.) vond de bal- ligt hun dit schamele bezit hun van rechtswege toege- Ion van Anton van Zoest ui ..—i - -li-- de Grebbestraat 39. Het adres was nauwelüks meer Op het perron van 't sta tion Amersfoort liep een zwaar geboeid man tussen twee stevige politie-agenten in. „Vast een zware jon gen". zei de kruier. Misschien was dat wel zo ook zijn uiterlijk h3d de delinquent niet mee. En toch had hü een beetje onze sympathie het mede- na aan 't hart. Misschien dachte straf zullen onder- zelfs zouden zü 't niet willen gaan. ruilen tegen een huis en vast, maar geregeld werk. Komedianten trokken voor bij. Melodie der verten Nog een andere stoet reed over de brug. maar toen was het veel vroeger in de mor gen. Twee autobussen, volgela den met huismoeders uit een grote stad. Een vrolijk gezel schap. dat er een dagje op uit ging. Beter dan vandaag konden ze het niet treffen. De va- canties der kinderen zijn voorbij. Alle zorgen, om ze weer knap en heel naar schooi te krijgen hebben de- leesbaar. Oproep Men schrijft ons: Te Amsterdam is in op richting de stichting „Het Hart" en gevestigd Amstel- dük 157. De bedoeling is te komen tot het stichten van tehui- gevoel van de vrije mens vehikel; zün benen rustten op het lemoen en hii blikte nors voor zich uit. Een pet met grote klep overscha duwde zün ogen. tussen zijn lippen bengelde een zelfge- rolde sigaret. Uit de venstertjes van de wagen tuurden een paar ble. ke kinderen naar buiten, meisjes iet donkere, sluike niet al te goed gekamde ha ren. Uit de openstaande deur klonk schel het blaffen van een hondje op. terlijke kinderen, lichte nuwzieken en rustbehoeven- den. Vele ouders en familiele den van genoemde patiën ten vragen zich af wat er zal gebeuren, als zij er niet meer zün. Het zal voor hen een geruststelling zijn te we ten dat er tehuizen komen, Geleidehond die hun dierbaren kunnen u opnemen. Het is niet langer de zil- Het zullen tehuizen wor- Blauw is de hemel vervloot, welke op Amers- den die zoveel mogelijk de voor de gevangene. Hij had een verkeerd spel gespeelden... verloren. De gerechtigheid zou over hem wikken en wegen en hij zou in spanning haar oordeel af wachten: Daarom staat bo ven dit stukje: De dans om de galg. en wijd is de wereld. Die wereld trekken zij in, al is 't dan maar voor een dag. Heel de oneindigheid der Veluwe staat voor haar open cn zü voelen er zich toe aangetrokken deze vrou wen Lichamelijk en geeste lijk hebben ze zich losge maakt van de stad. waarin zü wonen, van de huizen binnen welke zü dag-in. dag-uit haar plichten ver vullen talrüke plichten. Maar vandaag wenkt de foort vaart. Want "er wordt huiselijke sfeer nabij ko- de laatste daean meer bin- men en waar het karakter nengcbracht dan alleen zil- van een gesticht aan ont- verpapier en capsules. Na- breekt. uurlijk blijven wij dat blin- ZC die inlichtingen wen kende spul graag ontvangen. sen cn willen helpen tot het Voor een oude-kranten- stand komen van de gift zijn wij ditmaal dank stichting gelieve te schrü- verschuldigd aan Robert Yen aaR de heer A. Radix, De tweede wagen werd Wüde openheid van de hei- ...—j de en de zee. In haar oren klinkt een heerlüke melo die: melodie der verten! Dans om de galg Somber is 't derde beeld, dat ons oog op deze dag bestuurd door een halfwas sen jongen, wel de zoon van de baas. Hü zat als zijn va der op het voorbalconnetje en tikte met een wilgentwüc op de rug van het paard. Een beetje verveeld, een beetje moedeloos ook. Onder beide wagens hing waarnam als 't opschrift een bak aan kettingen. Die van bak bevatte het tentmate- Een riaal. waarmede straks een „spul" zal worden opgesla gen. op een of andere dorps kermis. dit „Stadsvenstertje". overdreven opschrift misschien. Het rechtsbegrip van onze tüd kent gelukkig zün er nog altüd mensen. Een zielige bedoeling dit die vergrijpen begingen, wel. Tandner. Bertus de Winkel, beiden uit Dollardstraat en Tinie Schipper. Lekstraat 18. Appic van der Schagt uit de Anjerstraat leverde een flink partijtje zilverpapier in en evenzo deden Adri (8 j.). Martha (4 j> Col- paart uit de Kastaniestraat en Irene (7 j.) en Gerard (6 j.) v. Ernst uit de Beuk straat. En dan gaat de grote dank contact, uit naar de militairen van De grote familiefeestavond kamp Waterloo, die een van SOS is vastgesteld op plunjezak vol capsules Zaterdag 10 November a.s. Cabaret Miniatuur komt daar met een nieuw pro gramma uit. ,,'t Is a| weer huilen met de zon", zei 't manneke vanmorgen. Amsteldyk 157, Amsterdam Z.t telefoon 27766. De S.O.S.-er Voorzitter Gerth van SOS kondigt in het maandblad het winterwerk aan Er is eer aantrekkelijk program ma samengesteld waarin het accent is gelegd op de ver steviging van het onderling brachten. Bravo! Ballonnen Er komen nog steeds kaar geen galg meer. Maar wel tjes binnen van ballonnen, die op 29 Augustus, tüdens het zomerfeest van 'tspeel- In het dames-tournool waren cie ;tei Amersfoortse dames ingedeeld bij de be. q kerhoudster Quick. Asvion en Aeolus j Van Aeolus cn Quick werd verloren *aJ beide keren met 1—0. terwijl de ontmoe- 'wl ting tegen Asvion met 20 gewonnen h werd. De uiteindelijke tournool-winna- .g res was het Haagse H.H.IJ C. De wed- m strijden, die nog een extra feestelijk tintje hadden door de ingebruikneming iar van het nieuwe clubhuls van M.R.H.C., i r werden besloten met de prijsuitreiking^}, ln hei Beursrestaurant. Een jeugdelftal van A.M.H C. was Zon. dag op het tournooi voor jongens, dat Kampong te Utrecht organiseerde. Defdei Amersfoortse jeugd had niet veel succes van Kampong, dat het tournooi won S.C.H.C.. Amsterdam cn PAV. werd ver loren terwijl A.M.H.C. de meerdere bleef over Kampong b. I jet nee :ek lip lui h< it ar ell rer he irv ïst ilag APV „De Luchtpost" Uitslag wedvlucht A.P.V. „De LuchtL post", gehouden vanuit Duffel, afstam >nk 133','j km, op Zondag 9 Sep 1951. D< duiven werden gelost om 8.15 uuur me heldere lucht en Noorden wind. In con cours 415 jonge duiven. Aankomst 1 duif 10.34.25 uur, laatste 10.57.30 uur, Koningspoule no. 1. Aangewezen 10 cl laa no. 8. 10. 17; 25 ct no. 24 25. 38. Special! 10 ct. no. 1 2. 3. 5 6. 7. 8. 9. 10. 11. ISl&n 13. 14. De prijzen werden *cw„„„.-n ;.oor:_. F. Kurvcrs 7 74. 80. 86: L, Snijders 2. Utf1 f M. A. 97, Heuvel 9. 78. 95; N. H. Egink 10. 18. 30 39. 47. 52. 68. 77. 81. 84 90: G. Pol 11. 72 L. Franssen 12: B. Ham 15. 16. 82; H Verhoef Jr. 17. 62; W. Gouw 19. 92. 94 G. v. Barneveld 20, 56 87. 88. 89: H. F v. d. Linden 21; J. van Noord 22; L. A Lablans 23; F. Jansen 24: C. Klomp 26 G. J. v. Doornik 27. 31. 43. 69. 102; FIi| Kok 23; mevr. v. d. Berg 29. 45. 46; W v. d Riet 32; H. Houtvecn 34; J. A]je Froon 35; H. Schuurman 36. 51. 91; H. A. de Goede 37. 101; R. Bronkhorst 38 H. Brons 41, 61; J. Veenendaal 44; Wn Brandsen 48. 76; M. J v. d. Linden 49 e A. van Eldcrt 50; B. Huijskcs Jr 53 E. de Goede 54; B A. Gouw 55: A. Jan sen 58; P W. Toen 59. 60 65; A J. v Nieuwland 63. 96; H. J. v. Daatselaar 64 93; J. H. v. d. Bogcrt 66; L. A. Lablan 67; H van Eedcn 70; J. Seuntjens 7] A. J. Collet 73; J. Noorman 79: C. Dielis sen 83; W. J, v. d Linden 85. K. Kreijne 99, 100; J. Hartogsveld 103; Huijskes Sr. 104 721- h H Ve We c ht r w A, Uitslag wedvlucht A P.V. „De Lucht post", gehouden vanuit Duffel, afstan 133'/- km. op Zondag 9 September, duiven werden gelost om 8.15 uur heldere lucht cn Noorden wind. In cor. cours 387 oude duiven. Aankomst 1 duif 10.29.7 uur laatste 10.54.56 uur. Kef uu: ningspoule no. 1; aangewezen 10 ct. r 2. 4, 7; 25 ct no. 1, 5. 9. Speciaal no. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9 10. 11. 12. 13. 14. D prijzen werden gewonnen door: W. F. Collet 1. 15 44. 52. 53; J. Melje 2. 43; H. A. de Goede 3. 21. 27. F. Jansc 4. 19. 61; J. Seuntjens 5: G. J. v. Doorn! 6: H Verhoef Jr 7. 9. 62; J. v. d. Hovcl. 8; Af W. v. d. Bergh 10. 24. 41. 55. 81 i, W. J' v. d. Linden 11. 20. 54; J. va* IJkcn 12 16. 18. 34. 46. 49. 60. 65. 80. 88. 95; H. J. Hol 13. 29; E. de Goei i pi 14. 66: J. v d Heuvel 17. 73; W. Bran: sen 22; G. v. Barneveld 23. 40; C. Klorr 25: M. L Snijders 26. 37; T. Dekker 2 J. Noorman 30; N. H. Egink 31. 77. 9 A. J. Nieuwland 32: B, Elzenaar 33. 5 >erg L Snijders 35 38 90. 94: A. van Eldc 36. 45. 69; C. den Enting 39. 74; G. Herd' 42; W. v d. Linden Jr. 47. 75: M. J. v. nte: eft. *eie )it et ;eL die hal ale irm Iers me ■en ivel laft he stai Aa Is rlo nd mei s v Linden 48; J. Hartogsveld 50; L. A. L ich. blans 51 56 81: H. J. v. Daatsela 57 63 89; D. Rijndcrs 59: A. Jansen 6 H. van Eeden 67. 72. 87; A. J. Collet 6 H. Hassclbach 70; J. A. Froon 71. A Lablans 76; W. Gouw 79; B. Ham S G' J. v. Maanen 84; R. Bronkhorst W'. Eikelboom 86. 97; L. van Doornik A. P. Korver 96. APV „Pro Patria" Uitslag wedvlucht A P.V. „Pro Patrié gehouden vanuit Vilvoorde. Afsta* n 152 km. In concours 288 duiven Duivl ln vrijheid 12.30 uur. Wind Noord-Oo Aankomst eerste prijswinnende di 3.22.19 uur: idem laatste 3.35.22 uur. 1 aangewezen 10 ct werden gewonnen do C. Rijn en A. G Sleeking met no. 3 19: Idem 25 ct. door G Bonma met no. De scheerweg door R. Plante met no. Speciaal 10 ct no. 3. 5. 8, 9. 10 11. 13. rest 14. W. v. Wijngen 1. 12. 16. 17. 28: Plante 2. 47. 50; C, Rijn 3. 14. 15: P. Binnendijk 4 52. 67. B. Bouma 5; Hofman 6. 20: Th Bunt 7. 18 61: H. Ipenburg 8; G. v. Ree 9. 45. 65: R. La mens 10. 11; J. W. dc Roller 13; A. Sleeking 19. 63. 72: J. D. P v. Garder 21; C. de Vries 22. 26. 40. 56: D. v O: 23. 27 29 41. 46. 70; B v d. Kuilen 51. 60; G. Elsinghorst 25 55. F. Lapp: 30; J K Bergsma 31. 44: A. K. Koot 37. 49. 58; H Waanders 33; G Kempl 34 35. 42. 59. 66: J. A. Snijders 36. 54 G A. Koelman 38: C. v. Winterswijk K v. Midlum 43; G Pul 48; J. Schoonman 53: W. B. A. de Graaff 57. W T. Pot 64; W. Kruse 68. L. A. Koel 69.' Oorlogsschepen van V.i voor Italië ROME. De Ver. Staten in de komende drie weken oorlogsschepen aan Italië aflevl ren. Tezamen met drie oorlogst»] dems, die reeds aan Italië overt dragen zijn. zullen zij de sterfcj van Italië's torpedojager- en es< te-eenheden bijna verdubbelen, i

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2