Interessante paardendagen op Utrechts Yeemarktterrein Beeldhouwers leveren critiek op minister Piloten waren wellicht oververmoeid" Tien studiebeurzen voor Nederlandse studenten Vele fraaie toestellen op radio- en TV-stands De schuldeloze bloem Kalenderpotlood Tijdig ingegrepen in wandaad van dierenbeul Dekkingspercentage nu 74 procent Agrarische beurs biedt veel voor kleine bedrijven E.N.C.I. 25 jaar Charlotte Armstrong Verkeer en toerisme op de Jaarbeurs Donderdag 13 September 1951 TVarmbloedpaardendemonstraties en groot concours-hippique (Van een onzer verslaggevers) Op het Utrechtse Veemarktterrein aan de Croeselaan verliezen de bomen hnn eerste bladeren. Nog maar nauweltfks vergeeld vallen ze op de besmeurde keien en bleven er liggen als speelgoed voor de wind. Er zün echter maar weinig mensen onder de drommen bezoekers, die deze voorboden van een naderende herfst enige aandacht waardig keuren, in beslag genomen als zij zün door de paarden-in-alle-soorten, die de Vee markt Woensdag en Donderdag bevolken. Onder auspiciën van de Bond voor 1 en Hattemse ruiters. Uit sportief oog de Nederlandse Warmbloedfokkerij punt vooral aantrekkelijk was het worden er nationale Warmbloed- patrouillespringen. een moeilijk paardendemonstraties gehouden en de vereniging tot het houden van Vee- en Paardententoonstellingen in Utrecht verbond daaraan een uitge breid concours-hippique en een na tionale vee- en paardententoonstel- ling. Woensdag hadden de warmbloed- paardendemonstraties plaats in twee lange banen, uitgezet op het Vee marktterrein. Aangevuurd door de eigenaars, geleidden in het wit ge stoken knechts, vier soorten paarden voor, t.w. hengsten en merriën van het Gronings type en hengsten en merriën van het Gelders type. De jury liet streng keurende blikken gaan langs al die paardenbenen en -lijven en kende een enkel maal een eerste, tweede of derde premie toe. Uit de op deze wijze onderscheiden paarden werden vier kampioenen gekozen. Dat werden de Groningse hengst „Prominent", de Groningse merrie „Munika". de Gelderse hengst „Graaf van Wittenstein" en de Gel derse merrie „Lennie". Bij de prijsuitreiking door wet houder H. Ploeg Jr. aan het eind van de demonstratie kregen deze paarden een grote rozet in de na tionale kleuren achter het oor en voor hun eigenaren waren er ere- bekers en prijzen in de vorm van schemerlampen en andere cadeaux. Concours-hippique Een schouwspel, dat aan schilde rijen van middeleeuwse veldtochten deed denken, vormde de imposante opening van het grote concours- hippique van gistermiddag. Voor afgegaan door het muziekkorps van de Utrechtse Melkcentrale reden honderdzestig ruiters het concours- veld op. de vaandels dragend van even zovele landelijke rijverenigin- gen. Het was een kleurrijk schouw spel. de bloem van Neerlands paard rijdende plattelandsjeugd in keurige zwarte rijcostuums met vieren naast elkaar over het warm-groene veld te zien stappen, met fier boven de Stoet uitgeheven de veelkleurige vaandels van hun verenigingen. Nadat de stoet halt en front had gemaakt voor de hoofdtribune, volg de het plechtig hijsen van de vlag van de Koninklijke Federatie van Landelijke Rijverenigingen, waarna het concours-hippique. bestaande uit ach'tien nummers, een aanvang nam. Het was een concours waarbij de paardenminnaars naar hartelust heb ben kunnen-genieten, hoewel ook voor leken! voor de ongetwijfeld ve len. die aangemoedigd - door het prachtige weer „zo maar eens" kwa men kijken, het schouwspel boeiend geweest moet zijn. Voor hen immers waren er aardige nummers te zien als het pyramide- en la flèche rijden van de rijver enigingen uit Lonneker en Diemen, of de Hongaarse Post door Diemense Waar gewerkt, geleerd of gestu deerd wordt, wordt materiaal ge bruikt. Ook hier geldt het adagium, dat vóór alles naar een zo groot mogelüke efficiency moet wórden gestreefd. Het spreekt vanzelf, dat men op het gebied van papier niet veel nieuws kan verwachten. Wel is dit het geval op het terrein van inkten en verven, terwijl ook op het vlak van de kantoorboeken nieuwe vindingen worden gebracht. Zo komt de N.V. Kantoorboeken- fabriek „Atlanta" te Hoogezand met een nieuw doorschrijfboek- houdsysteem. dat gecombineerd is met he'. vaste boek. Voorts een hangmappensysteem met zeer uit gebreide signaleringsmogelijkheden. Het Verkoopkantoor van Caran d'Ache exposeert een nieuw kalcn- derpotlood De huls van dit potlood bestaat uit twee verende, uittrek- bare delen en heeft zeven vlakken. Op het eerste uittrekbare deel staan de dagen van de week, op het tweede onder elkaar op elke kant diverse data. Eenmaal goed ingesteld heeft men een betrouw bare kalender bij de hand. Door een druk op de bovenknop kan de lengte der schrijfstift worden afge steld, terwijl door het uittrekken van de bovenknop, waarin zich een puntenslijper bevindt, de stift kan worden geslepen. Het potlood is van zeer licht, zwart geëmail leerd metaal vervaardigd en is buitengewoon solide. Bij de papierverwerkende indus trie vestigen wij de aandacht op enkele Skandinavische artikelen, door ..Indoor" te Amsterdam geïm porteerd. Het zijn Deense lampen er. lampenkappen van papier en opvouwbaar, alsmede Zweedse be drukte servetjes, onderleggers en tafelkleden. De ont/erpen zijn van bekende Deense en Zweedse kun stenaars. „Indoor" exposeert in de stand van de Federatie van Gebon den Kunsten. nummer waarby vrij veel fouten ge maakt werden en ook de stijl niet altijd even fraai was. Ruiters uit Gorssel wonnen ten slotte dit nummer met de Lonneker patrouille als tweede. Bijzondere vermelding verdiend voorts het nummer Vrijheidsdres suur en voltige demonstraties, waar in knap werk werd geleverd door le den van „De Valouwe" te Ede en „Prinses Margriet" te Diemen. Tot slot van het uitgebreide pro gramma (pas tegen zeven uur kon aan het laatste nummer begonnen worden) werd door alle ruiters deel genomen aan het „Jubileumnum mer van de Kon Federatie van Lan delijke Rijverenigingen". Onder com mando van de heer A. de Munnik uit Den Haag zorgden de ruiters in rode, witte, blauwe en oranje truien gestoken voor een waarlijke impo sante apothese aan een interessante en prettige paardensportmiddag. APELDOORN In Apeldoorn :s tegen zekere K. proces-verbaal opgemaakt verdacht van het le vend begraven van pasgeboren hondjes. De Inspecteur van de Dierenbeschermnig trof in een schuur op het erf van K. een moe derhond aan. die vermoedelijk van dorst en honger, een pasgeboren hondje gedeeltelijk had opgegeten. Bij verder onderzoek hoorde men een klagend geluid, dat uit pas om gewoelde aarde kwam. Na enig graafwerk trof men acht pasgebo ren hondjes aan. waarvan vier nog levend waren en twee nog tekenen van leven gaven. De mocderhond en de jongen werden in beslag ge nomen en ondergebracht in het Asyl. Tafeltennis op de Jaarbeurs Het mag een speling van Tiet lot heten, dat in groep 3 op de Jaar beurs zijn samengevoegd rokers- en toiletbenodigdheden, zomede sportbenodigdheden De bekende N V. Wilfra-Sport te Rotterdam stelt een geheel nieuw type tafeltennisbats ten toon. Wilfra zegt van deze bats. dat de invoer ervan een revolutie voor het spel. zoals dit tot nu toe werd beoefent, zal betekenen. Met deze nieuwe bats kunnen alle spel elementen van lawntennis ook bij het tafeltennisspel in toepassing worden gebracht. De lm- en Exportonderneming M. Walg te Rotterdam importeert uit Zweden nieuw athletiek-mate- riaal, dat vervaardigd is van naad loos getrokken buis. Deze conische en in dikte variërende buis is bij zonder geschikt voor het vervaar digen van geheel stalen speren, stalen polsstokken en stalen bogen voor boogschiftters. De C.V Handels- en Industrie onderneming v./h, Gebr. Peters te Amsterdam, importeert uit West- Duitsland een geheel nieuw model van een electrisch scheerapparaat en een electrische slagroomblazer als aanvulling van de reeds te- staande Braun-multi-mix. de uni versele keukenmachine, die maalt, mixt. snijdt, roert, karnt, klopt, slaat en hakt! Oorlogsmonumenten goedgekeurd in strijd met advies van centrale commissie j AMSTERDAM. Nadat enkele maanden geleden Nederlandse auteurs van hun afkeuring Heten blüken. toen staatssecretaris mr. J. M L. Th. Cals in strüd met het advies van de jury aan de schHjver Simon van 't I Rcve een reisbeurs onthield, levert thans de Nederlandse Kring van Beeld houwers ernstige, openlijke eritiek op een beslissing van de minister van O. K. en W.. die twee ontwerpen voor monumenten heeft goedgekeurd. I hoewel deze door de centrale commissie voor oorlogs- en vrcdc-gedenk- tckenen waren afgekeurd. V.' PH-TFA STORTTE NEER BIJ OSLO Discussie voor Luchtvaartraad over mogelijke oorzaken van de val (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Raad voor de Luchtvaart heeft zich gister middag beziggehouden met het on geluk met de PH-TFA van de Aero-Holland. Dit vliegtuig, dat In charter een groep Joodse kinderen van Tunis naar Oslo vloog, waar deze verzwakte kinderen een va- cantic zouden doorbrengen, veron gelukte in de avond van do 20ste November 1949 nabü het vlieg veld Fornebu, vlakbij Oslo. Bij deze vliegramp kwamen 27 kinde ren, drie verpleegsters en de be manning van vier koppen om het leven. De enige overlevende was de jeugdige Isaac Allal. Het in Noorwegen opgestelde rapport van onderzoek noemde als oorzaker van het ongeluk de mo gelijkheid, dat de bemanning zeer vermoeid en afgemat zou zijn ge weest, dat de gezagvoerder on danks het feit, dat de weersom standigheden een landing op in strumenten noodzakelijk maakte toch op grondzicht wilde binnen komen. en c'at de vliegleiding van lornebu passief is geweest en on voldoende maatregelen heeft ge troffen. De wnd directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst ir C. A. F Falkenhagen, kon zich met de eerste twee punten van dit rap port wel verenigen, het derde punt betwiste hij. Gezagvoerder L. Frouws had ongetwijfeld voldoende ervaring om op de instrumenten te landen. Een fout van de gezagvoer der was. dat hij op een verkeerde hoogte vloog en dit niet aan de leiding van het vliegveld meldde. Uitvoer hoger, invoer lager 's-GRAVENHAGE. Volgens voorlopige gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek be droeg de waarde van de invoer in Augustus 793 mülioen, terwijl voor een waarde van 537 millioen werd uitgevoerd. Terwijl de invoer, vergeleken met de vorige maand, met 113 mil lioen verminderde, nam de uitvoer met 13 millioen toe. \ls gevolg hiervan steeg het dekkingspercenta ge van 63 procent in Juli tot 74 procent in Augustus, Ook vergele ken met Augustus van het vorige jaar geeft dit percentage een aan merkelijke stijging te zien. n.l. van 70 tot 1\. Kans voor suiker bieten Men heeft wel eens de opmer king gemaakt, dat de Agrarische afdeling van de Jaarbeurs vooral een mechanisatiebeurs is. en dat de kleine man er *e kort komt. Men maakt ons van de zijde van de Jaarbeurs er op attent, dat men dat zeker niet kan zeggen van deze beurs. Men ls zich zeer goed be wust. dat de landbouw het niet kan stellen zonder paarden. En het zou een goed ding zijn om de mensen van de paarden en de mechanise ring samen te brengen. De heer ir G. J. Goemans. de I chef van de Agrarische afdeling, heeft er ln een bijeenkomst van de pert r.p gewezen, dat in de kleine bedrijven, vooral in de kleine ge mengde bedrijven op de zandgron den, nog best wat meer mechani satie kan worden toegepast. Men probeert het wel vaak langs coöpe ratieve weg, maar dan ontstaan er soms weer andere moeilijkheden Die kleine bedrijven zijn meestal gezinsbedrijven, de zoons blijven er te lang hangen en daaronder lijdt dan dé levensstandaard. Hij herinnerde aan de wijzigin gen na de oorlog. Voor de oorlog werd er meer graan verbouwd, daarna is men vaak overgeschakeld op aardappelen. Het is echter van groot belang, dat er een landbouw politiek wordt gevoerd, die waakt tegen te grote schommelingen. Want het werkt funest, als de aardappslen het ene jaar niets waard zijn en het volgend jaar bij na te duur om te betalen. Er zou voor ons land ook nog heel wat te bereiken zijn als wij wat meer suikerbieten gingen pro duceren. Wij hebben genoeg voor onze eerste levensbehoeften, maar niet voor de suikerverwerkende in dustrieën. En voor deze teelt zou den de veenkoloniën geschikt zijn. De vToegere chef-vliegdienst van Aero-Holland, de heer J. K. Hoek stra, liet een ander geluid horen. Hij vond het bpgrijpelijk, dat de gezagvoerder laag was gaan vliegen o.m. omdat vOp grotere hoogte ijs afzetting op de radio-installatie mogelijk was geweest. De ver keersleiding van het vliegveld heeft vc 'ens hem evenwel nie ge reageerd toen de piloot zyn onge bruikelijke hoogte opgaf, waaruit de piloot moet hebben afgeleid, dat daartegen geen bezwaar bestond. Ook vond hij in het vliegschema geen aanleiding te veronderstellen dat de bemanning oververmoeid was. De Raad voor de Luchtvaart zal op 15 October uitspraak doen. Het voordraven van hengsten en ders type tijdens de nationale merriën van het Gronings en Gel- warmbloedpaardendemonstraties in Utrecht Zuid-Afrika stelt jaarlijks beschikbaar:- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De secretaris-generaal van het Zuid-Afrikaanse ministe rie van Onderwüs, Kunsten en Wetenschappen, de heer II. S. van der Walt. vertoeft sinds enige tüd in Nederland om na tc gaan hoe het cultureel ac- coord lussen Nederland en Zuid-Afrika het beste uitgevoerd kan worden. Dit accoord werd enige tüd geleden getekend; voordat het van kracht kan worden moeten eerst de Staten-generaal er hun goedkeuring aan hechten. De heer Van der Walt heeft, vertelde hü ons, in Nederland een bijzondere studie gemaakt van de universiteiten, de opleiding op de ambachtsscholen, de huishoudscho len en van het werk der volks hogescholen. Vooral de universitei ten interesseren hem. omdat deze in Zuid-Afrika op geheel andere leest zijn geschoeid Daór zün ze geheel autonoom, terwijl de uni versiteiten en hogescholen hier voornamelijk overheidmstellingen zün. Het accoord dient uitsluitend om de banden, die steeds tussen de twee landen hebben bestaan, aan te halen en officieel vast te leggen. Commissies in Zuid-Afrika en Nederland werken thans aan ont werpen om de leidende gedachte er van uit te werken. De regering van Zuid-Afrika heeft reeds besloten jaarlijks tien studiebeurzen beschikbaar te stel len voor Nederlandse afgestudeerde studenten. Voor het Zuid-Afrika-m- stituut te Amsterdam ic 400 pond beschikbaar gesteld; voor het stich ten van een sterrenwacht nabij Pretoria (door het filiaal van de Leidse sterrenwacht, dat tot nu toe in Johannesburg was gevestigd) 15.000 pond. Nederland stelde reeds lang beur zen beschikbaar voor Zuid-Afri kaanse studenten. Prominente Ne derlanders zijn naar de Unie ge zonden om daar lezingen te hgu- Ofschoon het op de Jaarbeurs de eerste dagen nooit erg druk is het exportkarakter van de eerste dagen remt dit constateerde men op de meubelbeurs toch al een zeer levendige belangstelling. De foto laat zien hoe de bezoe kers zich neervlijen in de moder ne stoelen van de stand, waar de nieuwste producten op dit gebied opgeld doen. In de andere stands van deze afdeling was het weinig minder druk. den over Nederlandse cultuur. Het ligt in de bedoeling om documen taire films over Zuid-Afrika in ruime mate in Nederland te laten vertonen, terwyl getracht zal wor den om actuele gebeurtenissen in de bioscoop-journaals vertoond te krijgen. „De meeste waarde hecht ik aan de uitwisseling van personen. Op die manier krijgen de landen een betere indruk van elkaar en wor den de oude banden het best ver stevigd," zei de heer Van der Walt. Het eerste ontwerp is vervaar digd door de beeldhouwer P. Roo- vers voor een monument, dat ge plaatst zal worden jin 's-Hcrtogen- bosch, het tweede ontwerp is van de hand van de beeldhouwer Mans. bestemd voor Nijmegen. ln een open brief aan de minis ter schrijft de Ned Kring van Beeldhouwers „Wij zijn geschokt en verontwaardigo. omdat u door uw weigering de adviezen van de centrale commissie te aanvaarden ons vertrouwen in uw beleid ern stig hebt verzwakt." Enkele ali nea's verder wordt gesproken over ,d,e willekeur van beslissingen, die de zin van het K.B. van 15 Octo ber 1945, waarbü de centrale com missie werd opgericht, te niet aoet." Nadat de schryvers in de brief de door de minister desUjds ge sproken woorden; „De overheid moet zich wachten voor partijdige be slissingen" hebben aangehaald, con cluderen zü: .dat thans twee mo numenten zullen worden opgericht, waarbij door uw beleid de waar digheid der herdenking werd op- geoff.erd aan de persoonlijke belan gen van comité cn beeldhouwer". De Amsterdamse violist Herman Lcijdcnsdorff hoopt op 29 September a s. zijn 60ste geboortedag te vieren en te vens het feit. dat hij gedurende 30 jaar als hoofdleraar aan het Amsterdamse Conservatorium werkzaam zal zün. Een speciaal comité zal op die dag een ..ere- middag" geven ln de vorm van een mu- zickmlddag in de Bachzaal van het Am sterdams Conservatorium. HEERLEN. Vrydag viert het bedrijf van de Eerste Nederlandse Cement Industrie zijn 25ste verjaar dag. Op deze feestdag zal minister prof. dr. A. Albregts in bijzijn van vele autoriteiten uit binnen- en bui tenland de nieuwe installatie (in uitbreiding Zuid; de grote cement oven werd begin Juni van dit jaar al in gebruik genomen) in bedrüf stellen. Door deze uitbreiding zal de ENCI—productie van 600Ó00 ton op 850 000 ton per jaar worden ge bracht. Dit wij zeggen, dat dit be drüf dan zorgt voor ruim de helft van de behoefte aan cement van ons land. Zondagavond is er een feestmaaltüd voor de ruim 600 per soneelsleden terwijl de gepension- neerden van het bedrijf binnenkort door de directie een uitstapje zal worden aangeboden. Electronische geheugen opent een wijd perspectief (Van een onzer verslaggevers) De geïnteresseerden in de radio, televisie en aanverwante artikelen van onze grote radio-electrische in dustrieën kunnen zich weer de vin gers aflikken en in diepe bewon dering de ogen uitkijken. De grote standzaal op de Jaarbeurs is weer voor tien dagen hun paradijs- Het vlammende mahonie der toestellen glanst hier onder het melkwitte licht der gloeilampen, TL-buizen, hoogtezonnen en schijnwerpers. De actuele televisie vraagt weer in het bijzonder de aandacht. Phi lips brengt evenals op de vorige beurs typen in verschillende prijs klassen en met variërende beeld grootte. Het duurste toestel kost 1750 gulden; dat is er een met de zg. spiegelvergroting: beeld 34x46 cm. Het kleinste toestel voor de huiskamer moet 785 gulden op brengen, exclusief antenne en spe ciale aansluitingen. Het ligt dus niet voor de hand dat, wanneer straks de televisie omroep in Nederland werkelijkheid gaat worden, deze apparaten en masse worden verkocht. Wel wor den de televisietoestellen al aan de lopende band vervaardigd, maar men heeft daarbij voornamelijk het oog op het buitenland, aangezien men ook van de kant van de indus trie vooralsnog geen hausse op deze nog zo dure markt verwacht. In de productie der radiotoestel- detective-verhaal door „Was het gaan regenen?" Duff zeven." keek beleefd maar sceptisch; hü „En Brownie stond op en ging dacht het zijne van dit schertsver- naar de hal toe?" haal, Paul antwoordde: „Ja. 't regende een beetje." „Ging je door met het bespuiten van de rozen in de regen?" „Ik heb U toch gezegd, dat je de besproeier altijd moet leegmaken! Bovendien was het een contact-be sproeiing." Duff zei niets. Ziet U," „Ja. om met hem te praten." „Kon je haar in de hal zien staan?" „Niet toen ik in de eetkamer was," zei Dinny, „ik zat er met mijn rug naar toe." „Een van de anderen misschien?" „Ik kon haar wel een beetje 15 „Ik moest de rozen bespuiten." zei Paul, „dat had Moeder me ge vraagd." „Paul helpt heel vaak in de tuin," legde Dinny uit, „hü maait het kun je alleen maar te pakken krg zei Paul, „je hebt insecten die de zien." zei Alfic. bladeren opvreten. Dan moet je een „Zag je de dokter uit haar wijn- maagvergif zoals loodarsenaat op glas drinken?" de bladeren spuiten en dat eten ze „Nee. want ik dan op en daaraan gaan ze dood. „O, ik wel," zei Dinny. „ziet U. Andere insecten hebben zoiets als ik zou voor moeder een* blad naar een slurfje dat ze in de plant bo- boven brengen en ik wachtte tot de ren en waarmee ze zuigen, en die toast klaar was. Ik liep vlak langs i1-1" hen heen... en ik zag hem een ven ging, vrü gauw nadat de dok ter kwam; ik geloof dat ze wilde weten, wat de dokter van Taffy vond. Ze kwam weer naar beneden o, even voor half zeven cn gras met de machine''. fi^n met een contact-vergif. Als je slokje nemen, voor de grap begrijpt „Ik kwam om zes uur thuis", zei ze daarmee raakt, dan slakken ze. U!" Mitch, „ik weet dat ze precies Het is nogal logisch dat, wanneer De wijn was toen dus nog niet want Sallv's moeder stuurde me je de bladeren wilt bedekken met vergiftigd." zei Duff. „Hoe lang naar huis." vergif en het regent, de regen het hebben ze staan praten?" „Wat deed Brownie al die tüd?". goedje wegspoelt. Maar wanneer je Dinny zei: „Dat moet U een van vroeg Duff, „bleef ze op het terras een insect probeert te doden door de anderen vragen, want ik bracht zitten wyn drinken?" hem te raken met dat andere goed- het blad naar boven en net toen ik „O nee, ik hoorde dat ze naar bo- jeweer beneden kwam begon ze te „Dan is-'t-ie dood!" zei Alfie. gillen. De dokter zei dat ik Mitch „laat het dan maar regenen jon- en Davey zo vlug als ik kon, mee gens." naar boven moest nemen, cn dat „Dank je wel", zei Duff, „ik ge- heb ik toen gedaan." loof, dat ik het nu begrijp." Hij „Wacht eens even," zei Duff, „en zei dat moeder gezegd had. dat we wendde zich nu tot Dinn>. „Jullie die tweede fles wijn?" maar moesten gaan eten en toen zaten dus aan tafel om ongeveer „Ik weet niet," zei Dinny met zün we allemaal aan tafel gegaan." half zeven?" gefronste wenkbrauwen. „Hij stono „Behalve Paul," hielp Aplfie haar „Ja, maar ik moest natuurlijk m de bijkeuken toen ik van het herinneren. telkens opslaan om dingen uit de strand thuis kwam. alle twee de „Ja dat is waar, Paul was nog be- keuken te halen. We aten spiegel- flessen trouwens. Ze waren beide zig in de rozentuin." eieren cn sla en kaas en jam en epen gemaakt cn ze waren geen van „Je moet de besproeier altüd leeg pindakaas en toast en beide meer helemaal vol. Brownie maken," legde Paul uit; „als je de „Uitjes," zei Mitch slaperig. dronk er buiten op het terras een besproeier gevuld hebt, moet je „Ja en wat nog meer? Fruit, en glas van. Ik begrijp niet waarom door gaan met spuiten tot hü leeg dat was alles." ze beide flessen heeft open ge- is." „Je bedoelt dat we het zouden maakt. En ook niet waar die twec- „Tot hoe laat ben je doorgegaan?" eten," zei Alfie. de vandaan kwam, want de avond „Totdat Alfie me nep'," zei Paul, „Brownie at met ons mee. We ervoor stond er maar één in de bij- „ik was net klaar en ik wou de hoorden de dokter naar beneden keuken. En vanmorgen ook nog. Ik besproeier na het eten gaan schoon- komen en telefoneren." begrijp het niet van die tweede maken. Ik heb hem open gemaakt „Tijd?" fles." om de druk eruit te laten lopen." „Ik weet het niet, ongeveer half (Wordt vervolgd) len vindt men enkele series nieuwe modellen, maar technisch schünt men op het ogenblik een beetje uitgestudeerd te zün. Althans valt er over inwendige wüzigingen niets revolutionnairs te melden. Vooral de duurdere exemplaren zijn van een dergelijke technische verfij ning, dat zelfs de meest verwende muziekliefhebber zijn kritiek ach terwege zal laten. Ook hier zün de prüzen tegelyk met de verhoogde weeldebelasting gestegen. Erres, dat zijn fraaie nieuwe modellen vrijblijvend tegen eind September of half October kan afleveren, vermeldt zelfs- nog geen prijzen. Iets nieuws in de Philips-stand is de Telbuis (IET), die men als een soort electronisch geheugen kan beschouwen. Men zou met deze buis b.v een electrische telmachi ne of een kantoorboekhoudmachine kunnen uitrusten. De telbuis regi streert nl. electrische impulsen, welke zijn af te lezen op een fluo rescerend schermpje. Bij een een voudige schakeling kan men 5000 impulsen per seconde registreren; bij een wat ingewikkelder methode tien keer zo veel. In Amerika ge bruikt men een dergelijke buis reeds voor commerciële doeleinden. Bij ons, zo wordt verwacht, zal de telbuis echter voorlopig nog alleen in de wetenschappelijke sector van nut blüken. Voor gebruikers van hoor-appa- raten kan het belangwekkend zijn te vernemen dat een apparaat is uitgekomen met uitschakclbare automatische volume-regeling, een instrument dat in het bijzonder ge schikt gemaakt werd voor patiën ten. die de lage tonen slecht horen. Nieuw in de standzaal was ook de hoogtezon MLU van Philips, die behalve een bron van ultra-violette stralen, ook warmtebron is. In de grote standzaal op de Jaar beurs worden weer tal van fraaie radio- en televisietoestellen geëx poseerd. Het T V -toestel met het grootste scherm kost 1750,het kleine apparaat links ervan f 785, en het exemplaar rechts 985, Verkeer en toerisme hebben zich ln do jnren na de oorlog tot een soort indus trie gevormd, welke zelfs do voor ons land hoognodige deviezen ln niet ge ringe mate opbrengt. Het ls dus niet alleen maar goed dat deze groep op de Jaarbeurs aanwezig ls. het zou een ernstige tekortkoming zijn. indien zij zich niet tijdens de tien dagen van Intensief publiek contact vertoonde. Er ls bovendien samenwerking op to merken tussen verschillende bedrijven. Zo wordt he' lucntvaartpaviljoen op het Vredenburg niet alleen bevolkt door do K.L.M.. maar mede door de British European Airways en het Scandinavian Airline System. De Ned Spoorwegen werken met de zelfde maatschappijen uit andere landen samen. Op de vijfde étage treffen we aan het Ijverige comité-Benelux. Van Gend en Loos en tal van bultenlnndse Kamers van Koophandel. De P.T T. woont op do vierde verdieping De scheepvaartmaat schappijen zijn eveneens aanwezig De vereniging „De Amsterdamse Ha ven" heeft een z*cr belangrllke Inzen ding op de parterre van het hoofdge bouw Dc enc zijde van de stand wordt ingenomen door acht transparant-spie- gelrcllexllchtkastcn met voorstellingen van dc geregel Je lijndiensten van en naar Amsterdam en door een dito kast met een plattegrond van het Oostelijk havengebied van Amsterdam De tran- pamnt-spicgclreflex Is onverlicht een gewone spiegel, bij het inschakelen van de lichtbron verdwijnt dc spiegel en komt de daaronder ln de kast bevinden de voorstelling voor de dag. Radioprogramma VRIJDAG 14 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m. VARA 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muzlck. 8 00 Nieuws en wcerbcr. 8.18 Gramznu- zick 8.50 Voor de hulsvrouw 9.00 Gram. muziek. (9.30—9.35 Waterstanden). VPRO- 10.00 „Thuis", causerie 10 09 Morgenwijding. VARA: 10.20 Grammuz. 10 30 Voor dc vrouw. 10.45 Sopraan cn plano. 11.05 Radlofeullleton. 11-25 orgel spel. AVRO: 12.00 Orkestconcert. 12.30 Land- en tulnbouwmededellngcn. 12.33 Gramjnuzlck. 12.45 Sportpraatje. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. muziek. 13.20 Orgel en accordeon 14.00 Kookpraatje 14.20 Groot koor. Omroep orkest en solisten. 15.10 Voordracht. 15 30 Dansmuziek. VARA: 16.00 Gram. muziek. 16.30 Voor dc Jeugd. 17.00 Pla noduo. 1720 Muzikale causerie. 18 00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Pianospel. 19.10 Spreekuur voor emigranten. VPRO: 19 30 „De nieuwe Kerkorde", causerie. 19 50 Berichten 20.00 Nieuws. 20 05 Boekbespreking. 20.15 Gram muziek. 20.30 „Benelux", causerie. 20 40 „Een sterk volk", causerie. VARA: 21.00 Ver- zoekprogrnmma. 21.45 Buitenlands over zicht 22.00 Lichte muziek. 22.25 Gespro ken portret. VPRO; 22.40 „Vandaag", causerie. 22 45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 Sport 23.25—24.00 Kamerorkest. HILVERSUM H. 298 m. KRO; 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek 7 30 Instrumentaal septet 7.45 Morgengebed cn Liturgische kalender. 8 00 Nieuws cn weerber. 8.15 Gram.mu zlck. 9 00 Voor dc hulsvrouw. 9.35 Schoolradio. 9-45 Gram muziek. 10 25 Pl ano. viool en cello. 11 00 Voor de zieken. 11.40 Kamerkoor 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muzlck. 12 30 Land- en tulnbouw- mededclingen. 12.33 Gram.muzlek. 12.35 Zonnewijzer. 13 00 NiCU«4 cn Katholiek nieuws. 1320 Actualiteiten 13.25 Metro- pole orkest 13 45 Voor de hulsvrouw. 14.00 Schoolradio. 14.20 Twee violen en plano. 15.10 Gram.muzlek. 16 00 Voor de zieken. 17.00 Voor dc Jeugd. 17.15 Kin denkoor 17 45 Polltlekapel 18.18 Katho liek signaal 18 22 Gram muziek. 18 30 Amusementsmuziek. 1852 Vraaggesprek met de voorzitter van het comité „Pro Palestina". 19.00 Nieuws. 10.15 Rege ringsuitzending: Verklaring cn toelich ting. 19 35 Lichte muziek 19.48 Katho liek signaal en buitenlands overzicht. 19.56 Gram muziek. 20.00 Nieuws 20.05 De gewono man zegt er 't zijne van. 20.12 Omroeporkest en solisten. 21.10 Brabans halfuur. 21.40 Pianorecital. 2155 „Opbouw ln Liefde", causerie 22 10 Ac tualiteiten. 22 17 Harprecltal 22.35 „Als die van Ons", klankbeeld 22 45 Avond gebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws 23 15 Amusementsmuziek. 23.35 —24.00 Lichte muziek. ENGELAND BBC Light Programroe 1500 en 247 m. 12.00 Amusementsorkest en solisten. 12.30 Voor dc arbeiders. 12 55 Orgelspel. 13 15 Voor de kinderen. 13-45 Voor de kleuters 14 00 Orkestconcert. 15 00 Lich te muziek. 15.30 Voor de soldaten. 15.45 Amusementsorkest. 1615 ..Mrs Dale's dagboek". 16.30 Orgelspel. 1700 Variété orkest cn solisten. 17 45 Accordconmuz. 18 15 Variété orkest en solist. 18.45 Hoor- spc 1 19.00 Nws cn radiojournaal 19.25 Sport 19 30 19 30 Amus.muz. 120.15 Hoor spel met muziek. 20.45 Gevar program ma 21 15 Gram.muzlck. 22 00 Nieuw». 22.15 Amusementsorkest en solisten. 23 00 Voordracht. 23 15 BBC Welsh or kest cn koor 23.60—24.00 Nieuws. BELG1E BRUSSEL. 321 m. 11 45 Gram muz. 12.30 Weerberich ten. 12.34 Orkestconcert. 13 00 Nieuw». 13.15 Orgelspel. 14 00 Kamermuziek. 14.45 15 10, 1530 cn 16.15 Gram muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek 18 00 Gram. muziek. 18.10 Causerie 18 20 Gram muz. 18 30 Voor dc soldaten 19.00 Nieuws. 1930 Filmrevue. 19 50 Radlofeullleton. 20.00 Filmmuziek 2015 Orkestconcert, 22 00 Nieuws. 22 15 Jazzmuziek 22.45 Or gelmuziek. 2300 Nieuws. 23 05 en 23 20 Romantische muziek 23.35—24.00 Gram. muziek.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 7