STABSVENSTER Jongeren stichten jeugdsociëteit Grand Theater brengt groot toneel Woninggeschil leidt tot rechtsgeding SEN Enorme watergasketels zijn aangekomen Amersfoorts militair licht goedgelovigen op Noteert U even Transport was moeilijk Leusdens burgemeester contra Amersfoorter Vorming van afdelingen voor sport en ontspanning 9 Vrijdag 14 September 1951 SHAKESPEARE'S „JULIUS CAESAR" Opvoering Amsterdams Toneelgezelschap met Albert van Dalsum Men moet het Grand Theater dankbaar zijn, dat het ons van tyd tot tyd in Amersfoort het waarlijk grote toneel brengt, met alle risico's daaraan verbonden en dat het op deze wfjze toont de culturele taak te verstaan, die het ln onze stad heeft. Ook Shakespeare's „Julius Caesar" behoort tot dit grote toneel. Dat wy hier gisteravond de voorstelling konden zien, die het Amsterdams Toneelgezelschap deze zomer in het kader van het Holland Festival onder Albert van Dalsums regie op de planken bracht een voorrecht dat zelfs Utrecht niet beschoren was stemt daarom tot vreugde. „Julius Caesar", Shakespeare's eer ste Romeinse drama, is zeker niet het aangrijpendste stuk toneel, dat hij geschreven heeft; in zijn latere stukken zijn er momenten, dat er een diepe ontroering- over ons komt. Daartoe tast Shakespeare in dit stuk nog niet diep genoeg in de mense lijke ziel. Maar groots en imponerend, fasci nerend vaak. is dit drama ongetwij feld en er spreekt de meesterlijke psycholoog uit, die veel van de men selijke hartstochten en driften, die van alle tijden zijn, ten volle heeft doorschouwd. En meer dan aan iets anders denken we dan aan de be faamde forum-scène, misschien het bekendste stuk toneel uit de wereld literatuur. Wanneer eerst de edele Brutus, de massa overschattend, haar met logische, verstandelijke argu menten gelooft te hebben overtuigd, weet de sluwe demagoog Marcus Antonius („Begraven kom ik Caesar, niet hem prijzen"), steeds over dc „achtenswaardigheid" van Brutus sprekend, het volk tot hysterische Woéde aan te zetten jegens de man, die het weinige minuten te voren heeft bejubeld. Waarlyk groots Waarlijk groots van psychologie is deze oratio van Antonius, zowel wat de psychologie van de massa als die van Antonius betreft. Al kent men er elke strofe van, men zit er steeds weer ademloos naar te luisteren. Er is vaak gezegd dat Brutus de eigenlijke hoofdpersoon in dit dra ma is. Dat is hij in zoverre als Shakespeare in hem het menselijk geweten, de menselijke integriteit heeft belichaamd, die toch in feite de kern vormt van dit drama. Maar niettemin wordt zelfs deze figuur van de nobele Brutus (die met de moord op Caesar alleen Rome's belangen wilde dienen) ook in Shakespeare's drama overscha duwd door die van de geniale Caesar, hoewel deze zelf maar zeer weinig in het stuk optreedt. Zelfs -na zijn dood blijft deze Caesar, wiens greep naar de dicta toriale macht men- verijdelde, de figuur van Brutus overheersen. Men denke aan het optreden van zijn geest in Brutus' tent. Shakespeare heeft wel degelijk de grootheid van Caesar beseft, al laat hij hem er in dit drama niet steeds even goed afkomen. Eéndeèls is dit laatste te verkla ren uit Shakespeare's behoefte de nobele figuur van Brutus stralen der te doen uitkomen. Anderdeels uit het feit dat pas historici na Shakespeare op de figuur van Julius Caesar het juiste licht heb ben geworpen. Hoog peil Over de inhoud van dit drama behoeven wij weinig meer te zeg gen. Ze 'is bekend genoeg. De op voering zelf stond artistiek op het hoge peil, dat men van dit gezel schap kan verwachten, maar het was niet te miskennen, dat er een zekere matheid over lag, waaraan eigenlijk alleen Ben Groenier zich wist te onttrekken, die van de ge slepen Cassius een doorleefde, ver beten uitbeelding gaf. Cruys Voorbergh had prachtige momenten in Antonius» Oratie, maar hij had daaraan meer relief kunnen geven. Johan Schmidtz gaf een overtui gende creatie van d~ waardige, on kreukbare Brutus en Van Dalsum zelf was een imposante Caesar. De vele anderen moeten hier onge noemd blijven. Men zou kunnen uitweiden over de bezwaren van Gevonden voorwerpen Jongensjasje bakkersmandje. Jon gensjasje, herenpantalon, armband, étui met inhoud, kussen .autoped, muntbiljet ten. hoofddoek, zakmes. damesrÜwiel, 2 cahiers, zwachtel. lap stof. portemon- nale met 'inhoud, pakje met inh.. kinder schoentje. fototoestel, bankbiljet, dames handschoen. actetas met inhoud, scha kelarmband, polshorloge, kettinkje, ro zenkrans. bonkaarten, Indentiteltskaart. dameshandschoen, ballpointpen, rozen krans. portem. met inhoud, damesrijwiel, bankbiljet, riem met halsband, hond (bouvier! wieldop, vulpotlood, wieldop, zwemgoed, medaillon met foto, doosje met inhoud, zaklantaarn, sjaal, schakel armband. zaag. étuJ met Inhoud, cein tuur. étui met Inhoud, koffertje, foto. riem tekenpapier, herenrüwiel. kinder jasje. vulpen, bankbiljet, schakelarm band, vulpen, dameshandschoen. paar kinderschoentjes. paar damesschoenen, ballpointpen. Amersfoorter in arrest Op verzoek van de Rijkspolitie te Putten is aangehouden de heer W. L. de G. De gearresteerde zal wor den voorgeleid bij de Officier van Justitie te Zutphen. GRAND THEATRE t/m 19 Sept. .Marie Walewska", 18 jaar. Zondag. 2. 4.15. 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. „Donderdagcyclus". 20 Sept. 2.30. 6.45 en 9 uur: „De slag om Arnhem". CITA' THEATER. Singoalla". 18 Jaar. Zondag. 2. 4.15, 6 45 en 9 uur. Ov. da gen: 2.30, 6.-15 cn 9 uur. Zondagochtend 10 u ..Een zaak van leven en dood". REMBRANDT THEATER- Van Vrijdag t/m Maandag: „De wraak van Dla- bleto", 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Tarzan in New York", 14 jaar. Zondag: 2, -1.15, 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 c.i 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrij dag t/m Maandag: „Nachtwache", 18 jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Madame Pimpernel", 14 jaar. Zon dag- 2. 4.15, 6 45 cn 9 uur. Ov, dagen: MUSEUM FLEHITE Westsingel Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 1012 en t4 uur £aterdag 10—12 en 1.30—3 uur OPENBARE LEESZAAL Uitlening vol wassen 2—5 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2.304-30 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartler (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond Van 7—8 Uur. R-K. OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11-12.30 en 23(V-5.45; Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur Voor kinderen Woensdag S—5 en Vrijdag 45 uur. het steeds met open doek spelen in dit stuk, maar daar staan ook voor delen tegenover. Wel moet ons van het hart, dat het ten gehore bren gen van muziek door middel van een gramofoon-installatie een en kele keer uit de toon viel. Rest tenslotte een woord van lof voor het monumentale, door Jacques Snoek geschapen, toneelbeeld. De B. Advertentie (I. M.) „KERKO'-O VERHEMDEN mooie popeline Kerko-overhemden met vast boord double front dire mouwlengtes 13.95 «WEN MOOIS Een heer draagt toch een hoed! Jongerendienst Appelweg In verband met een bijzondere dienst ln de Bergkerk, zal er op Zondag 16 September a s. geen dienst gehouden worden ln de „Appelkerk". Deze bij zondere dienst van de Bergkerk zal des Zondagsavonds om 7 uur gehou den worden Het zangkoor „Jodlap" zal in deze dienst enige leiedren zingen, op het be. zoeken van deze dienst door de trouwe bezoekers van de Jongerendienst wordt gerekend. Met een verzoek, waarvan ze bij voorbaat weten dat het afgewezen zal worden, naderen de samen zweerders Julius Caesar in de se naat om hem, wanneer hij weigert, hun dodelijke steken toe te brengen. (Van een onzer verslaggevers) De watergasketels zyn gearri veerd. Men zal zich herinneren, dat wij over deze vermeerdering van het technisch apparaat onzer gasfabriek voor enige tijd schre ven. Benevens over de grote moge lijkheden. welke na het ln bedrijf stellen voor de gasvoorziening van Amersfoort ontstaan. Daarom ver heugen wij ons met de mensen van ons belangrijk gemeentelijk bedrijf over de aankomst van deze gas- ketcls. Het was me anders een heel transport, dat over de wegen van Arnhem naar Amersfoort is gerold. In Arnhem is n-1. de nieuwe in stallatie vervaardigd. Een drietal geweldig sterke trei- lers sleepte de kolossale ketels naar hier. Eenvoudig leek het ons niet, maar de bedienende man schappen draaiden er de hand niet voor om. Die zijn dergelijke kar weitjes wel gewend, deelden ze ons mede Ook aan de Gasfabriek zelf scheen men niet erg geschrokken. Wij zijn wel gewoon met zwaar materiaal te werken, zei men daar. j Maar wij hebben met lekenogen naar de gevaarten gekeken, die op de wagens vastgesjord stonden en j in gedachten al vast uitgekeken naar een plaatsje, waar we ons in veiligheid zouden kunnen stellen, j als ermisschien eens iets mis i mocht gaan. Evenwel, het ging met mis. De ketels staan nu al ter plaatse, waar aanstonds het ketelhuis ze zal om vangen en waar dan de bereiding van watergas in het groot zal kun nen beginnen. Met alle voordelen voor een ge regelde stads-gasvoorziening. Dat bedachten we zo, toen we op het heetst van een zeer warme Septemberdag op het terrein van de Gasfabriek stonden en naar de geweldige gevaarten blikten en naar de rustige mannen, die het dan toch maar even gelukte het zware werk der plaatsing, zonder ophef, te verrichten. 1690. Toen de patrouil leboot de Hades" praai de, deelde de kapitein mee, dat hij gestopt lag, omdat hij een defecte roerketting had. Er werd aan boord druk geha merd en de commandant van de boot geloofde dot praatje direct. Maar de kapitein van de „Hades" vervolgde: „Jullie mogen v/el eens naar die schoe ner en die jonk gaan kijken. Ik heb zo'n idee. dat daar aan boord zee rovers zijn, die op hun kans loerenPrompt wendde de patrouilleboot het roer en voer op de andere schepen af. „Ja. ja." grinnikte Kid Blauwneus, „die knaap liep er lelijk in. Ik had hem vroeger wel eens ge- DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB zien ,toen hy nog zelf een schoener had. Ze noemden hem toen Cigaret-Larry (Van een onzer verslaggevers) Voor het kantongerecht te Amersfoort diende gisterochtend een woning- geschil, voor welke zaak grote publieke belangstelling bleek te bestaan. Gedaagden in deze zaak waren J. H. te Leusden en P. V. te Amersfoort, beschuldigd resp. vaai het afstaan van cn het in gebruiknemen van woon ruimte te Leusden, zonder toestemming der bevoegde autoriteiten. Op zichzelf dus een weinig geruchtmakende affaire, welke in deze vorm en in deze tyd wel vaker aan de Nederlandse rechters ter beoordeling zullen worden voorgelegd. Over veertien dagen komt kwestie opnieuw voor De begeleidende omstandigheden plaatsten echter deze zaak in een feller licht daar ze in die vorm wel niet alle dagen voorkomt, en als regel een oplossing vindt in onderlinge overeenkomsten tussen de betrokken autoriteiten en de party te anderer zijde. P. V. is gehuwd met de dochter van J. H.. welke dochter ook na haar huwelijk nog steeds samen woont met haar 83-jarige vader die voor enige tijd weduwnaar werd. P. V. is werkzaam en gedomici- leerd te Amersfoort, waar hij offi cieel ten huize zijner moeder ver blijf houdt. Vóór zijn huwelijk met de dochter van H. heeft hU bij het gemeentelijk huisvestingsbureau te Amersfoort om een woning ver zocht. welke hem niet kon worden verstrekt. Daarop heeft hij te Leusden verlof tot vestiging ge vraagd. Kort daarop trad P. V. in dezelfde gemeente in het huweiyk met mej. H. en ontving na enkele weken bericht, dat zijn verzoek om vergunning tot vestiging was afge wezen. Volgens de beschuldiging woont V. thans toch ten huize van de eerste gedaagde J. H. en is dien tengevolge in overtreding. Als gemachtigde voor beide ge daagden trad op de heer Hovius. De gemachtigde deelt mede, dat niet J..R. maar diens dochter, me vrouw V. de huurster van het huis aan de Schuttershoeflaan is. Deze mededeling wordt bevestigd door een verklaring van J. R. de Smaale, die eigenaar van het pand is en te kennen geeft het huis in 1939 niet aan H. maar aan diens dochter ver huurd te hebben. De enorme ketels voor de berei ding van watergas hebben Amers foort Donderdaqmiddag bereikt na een moeilijke tocht vanaf Arnhem. (DvA-Archifoto) Verder betoogt gemachtigde, dat het de burgemeester van Leusden in 't geheel niet te doen is om woonruimte vrij te krijgen. Ten bewyze voert hij aan, dat een zoon van gedaagde H., gehuwd met een vrouw uit Soest en inwonende by de familie van deze vrouw te Soest, een schreven heeft ontvan gen van de burgemeester van Leus den, waarbij deze hem aanraadt naar het huis zijner zuster in Leusden terug te keren. Gemachtig de merkt op. dat men de vestiging van H. Jr. onder vrijwel gelijke omstandigheden te Soest tolereert. De brief van de burgemeester van Leusden aan H. Jr. wordt door hem aan de kantonrechter overgelegd. De Ambtenaar van het O M. wijst erop. dat hier. ten kantongerechte niet zal worden uitgemaakt of V. al dan niet vestigingsvergunning of woonruimte te Leusden zal kra gen. De vraag is eenvoudig, of ver dachte K. zich heeft schuldig ge maakt aan het in beslagnemen van woonruimte, zonder vergunning. Is dit het geval, dan is verdachte strafbaar. Verder heeft deze zaak enkele achtergronden die het mis schien moeilijk maken op het ogen blik een volkomen juist beeld te vormen. Daarom wil de Ambtenaar O.M. de kantonrechter verzoeken de zaak veertien dagen aan te houden, opdat dan de behandeling kan wor den voortgezet. Mede wordt dit wenselijk geacht in verband met de kwestie van beklaagde H., die volgens de verklaring van getuige Van Smaalen niet als huurder kan worden aangemerkt. Echter hobpt het O.M., dat ver dachte V. niet in zijn houding zal blijven volharden en van deze twee weken uitstel gebruik zal maken om tot een regeling te komen, mis schien door overleg met B. en W. van Leusden. Met dit voorstel gaat de kanton rechter accoord. Expediteur schopt nogal kabaal Een expediteur uit Ermelo was Donderdag wel heel erg in de con tramine. Hij reed met zijn vracht auto dusdanig dat hij het verkeer in gevaar bracht en verleende rechts geen voorrang. Het is echter niet alleen hiervoor dat hij zich t.z.t. zal moeten verantwoorden, want hü kreeg ook nog processen- verbaal omdat zyn auto geen stop licht had. geen deugdelijk achter licht. het parkeren binnen tien me ter van een bushalte en het niet invullen van een werkboekje. De expediteur bleek ook nog een slecht verliezer te zijn, want hij trad tegen de dienstdoende politie mannen onheus op. weigerde zijn auto, zoals door de wet wordt voor geschreven. naar het politiebureau te rijden en trachtte zelfs een agent een schop te geven. Ongetwijfeld zullen ook deze on hebbelijkheden zijn uitwerking la ter. wanneer de rechter zijn vonnis zal uitspreken, niet missen. Het spreekt welhaast vanzelf dat dit „relletje" met belangstelling door vele voorbijgangers werd ge volgd, maar het is helemaal niet vanzelf sprekend dat het publiek zich met het geval bemoeide en no- tabene partij koos voor de man, die toch zo'n ongelijk had. Waarom moet het publiek toch altijd het werk van de politie bemoeilijken? Het moet toch beseffen dat de poli tiemannen voor een taak staan, die voor aller veiligheid in het leven is geroepen. In de Dumoulinkazerne te Soes- terberg is Woensdag de gouden medaille voor 36 jaar trouwe dienst uitgereikt door de Kolonel der Genie J. C. G. Nottrot aan de Adj. O.O. Schrijver N. Horns- veld, die werkzaam is op het Garnizoensbureau te Amersfoort. Stremming van verkeer Blijkens een mededeling van B W. is het gedeelte van de Eng tussen Sparstraat en de Dreef tijdelijk vooi verkeer gesloten. is '-r er In het paviljoen van het Berghotel was het Donderdagavond echt gezellig Er zat een aardig bandje op het podium welke voor vlotte dansmuziek zorgde, dat was vanzelfsprekend een kolfje naar de hand van vele Amers- foortse Jongelui van zo om en naby de twintig jaar. Toch gold het geen onderonsje dat samenzyn daar in het Berghotel. De aanwezige jongeren hadden spontaan gehoor gegeven aan een oproep van een ondernemende stadgenoot, de heer P. Siebols, die in Den Haag en Utrecht in vroeger jaren met succes was gekomen tot de stichting van een zgn. „Jeugdsociëteit". In Utrecht waren er zelfs tussen de vier en vijf honderd jongeren die zich daarbij aansloten. Het doel van de avond was de jongelui eens Als „luitenant" f 500 bij elkaar geleend Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van drie weken voorarrest, eiste gistermorgen de auditeur mi litair by de krijgsraad te velde in Den Haag tegen de 23-jarige H. G. J. ter H., voormalig sergeant-ma joor by het demobilisatiecentrum te Amersfoort. Ter H. die twee weken geleden door de zelfde Krijgsraad wegens een zedendelict reeds tot anderhalf jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, zou in Mei van dit jaar in Den Haag hebben rondgewandeld in het uniform van een tweede lui- Justitia /"IE rechtszittingen zijn openbaar en het is goed, dat het zo is. Daar om is er in elke zaal, waar in dit land wordt recht ge sproken een publieke tri bune. Gisterochtend heb ben wij er gestaan, op die tribune. Niet, dat het volk zich daar verdringt, om kennis te nemen van de morele hoogheid, waarin Vrouwe Justitia is gezeten. Verre van dat. Wie helemaal niets te doen heeft en toe vallig op Donderdagoch tend voorbij het gebouw wandelt aan de Utrechtse weg, waar de kantonrech ter zitting houdt, wil er wel eens binnentreden. Ook zien we er wel een enkele maal leerlingen on zer middelbare scholen en nog wel onder schooltijd! We verdenken ze dan van spijbelen, of van er mis schien „uitgestuurd" te zijn. Ja, we zijn de dagen onzer jeugd niet vergeten! Als zetel der Gerechtig heid voldoet het huis, waarin het kantongerecht is gevestigd, nu niet be paald. Het is er indertijd neergezet, om brave bur gers tot woning te dienen. Wij weten niet, waaraan het zijn verheffing heeft te danken. Eén ding stellen we vast: Als het Departe ment van Justitie te hoge begrotingen heeft, dan zijn deze niet ontstaan door de kostbare huisvesting van zijn dienst hier in de goe de stad Amersfoort. Neen, de justitiële waar digheid hier is enkel en al leen te danken aan de hou ding van de rechtsgeleerde mannen achter de groene tafel. Wat niet zeggen wil, dat men er niet gemoedelijk met de „klanten" om springt. Nu ja, halsmisdadigers verschijnen voor deze balie niet. Dat wordt, zeer terecht, niet aanvaard. Want ook voor het een voudigste rechtskundig col. lege geldt de hoogheid van het recht als iets onaan tastbaars in dit land. Men kent ook zeer goed het begrip verzachtende De Instuif De Club voor Militairen „De Instuif" bestaat vijf jaar. Wij schreven over de viering van het eerste lus trum al eerder. Nu blijkt dat „De In stuif" 't Amersfoorts Gar- omstandigheden, maar nizoen een toneelavond wijkt niet af, van wat ge- aanbiedt. schreven staat. Het is goed, dat t zo is. Wij hebben het in ons land 'vijf jaren lang anders ge kend. En al moge het zijn, dat ons primair leken-rechtsge- voel zich niet kan vereni gen met bepaalde uitspra ken van de rechter, wij be denken daarbij, dat het recht objectiever normen aanlegt dan onze sentimen ten. Wij prijzen ons gelukkig, dat dit zo is. Een stertocht De Nederlandse Vereni- ging van Christelijke Han delsreizigers en Handels agenten organiseert op Vrij dag 21 September een ster- tocht naar Amersfoort. Het ligt in de bedoeling des avonds in de bovenzaal van De Wapenroem bijeen te komen. In het program- Op Donderdag 27 Sep tember brengen leden van genoemde club in 's Prin senhof het mysterieuze spel in drie bedrijven „De Kat en de Kanarie". Eerste hulp Bij een ongeval is het altijd prettig, wanneer er iemand in de buurt is, die kan helpen. Er zijn genoeg mensen, die op zo'n mo ment niet weten wat zij moeten doen Tot die men sen richt zich de afdeling Amersfoort van de Katho lieke Nationale Bond voor E.H.B.O. Zij doet dat in een pro- paganda-vergadering op Donderdag 20 September in Nieuw Amsvorde. Op deze avond wordt o.rn. de cTTan'zwoi? Gelukkig "is fiim KonHnnrio handen - vt 0 even aaD 't Stadsven- 8 ter. Tel 4291: leder© morgen van tien tot twaalf our. jarige Tonia. Oud papier kregen wij van de fam. Rouwenhorst, A. Cuyp- straat 36 en van de fam. Hendrikse, Soesterweg 466 Veel, heel veel dank. Clubbladen De korfbalvereniging „Soesterkwartier" is, blij kens een mededeling in haar clubblad, aan de jaar vergadering toe. Deze bij eenkomst wordt op Woens dag 19 September in het grote clubgebouw aan dc Zonnebloemstraat gehou den. Op deze vergadering komt ook de wintertraining aan de orde. Vier twaalftallen zijn nu samengesteld. De resp. aan voerders zijn H. Gerritsen H. de K.uyff, C. van Bu- rik en G. v. d. Kraats. In De Drietand wordi onder de titel „Regelrecht uit 't hart" met warmte gesproken over voorzitter film „Reddende vertoond. Maar-er is toch één ding, ma wordt gezegd „lach- dat opvalt. Men moet hier niet proberen een loopje met de justitie te nemen. spieren meebrengen" zal dus wel gezellig den. Het wor- Onze acties Voor öctie geleidehond kregen wfj zilverpapier van Tonia van Zwol, Dreiers- hofje 20. Dank je wel, vyf- de heer Van Zwol inmid dels zover hersteld, dat hy een wedstrijd in het Sport- fondsenbad kon bijwonen Neptunus roept al hoera want het tweede herenze vental behaalde het kam pioenschap. tenant der Koninklijke Landmacht. In dit uniform zou hy zich in Den Haag. Voorburg en Ryswyk aan oplichting hebben schuldig ge maakt. De verhalen die hy in dit ver band opdiste varieerden hier en daar. In Voorburg vertelde hij by een relatie dat hij beëdigd was tot officier, maar ging demobiliseren daar hij een prachtbaan by do K.L.M. had gekregen. Hy had reeds een pension besproken in Den Haag, maar zijn hospita wilde de pen- sionprijs vooruit betaald zien. Hy beschikte niet over voldoende con tanten en vroeg of hij wat geld kon „lenen". Dit verhaal had bij ver scheidene mensen succes. Bij een andere goedgelovige vertelde hij dat hij voldoende geld op de bank had staan, maar daar het Zondag was kon hy er die dag niet over beschikken. Morgen zou hij het geld teruggeven als hij vandaag maar wat geld kon lenen. In het geheel wist Ter H. in twee dagen tijd 500 gulden by elkaar te „lenen", wat nooit werd terugbetaald. „Ik acht hem een onbetrouwbaar individu", aldus de auditeur-mili tair. „Hij heeft mij indertijd bij een verhoor voor de gek gehouden maar dat is zijn goed recht. An dere mensen voor de gek houden echter gaat te ver. Een zware straf is op zijn plaats." Ter H. werd conform de eis tol 2 jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Hij werd bovendien ontzet uit het recht om bij de ge wapende macht te dienen. Burgerlijke Stand 13 September GEBOREN: Thercsla Petronella Maria, d. van J. C. v. d. Bergh en M. G. Broek hof; Hcrmanus Antonie, z van H. A. Hofmann en J. v. d. Zuidwlnd. ONDERTROUWD: A. Klelder en H v. Brummelen; A. Hardeman en J. v. Dijk huizen; J. F. Verwij en H. M. de Wit: C. N. Tolen en A. G. Plug; W. G. v. Daatselaar en G. Hulberts: G. Rlngenier en G de Heus: B J. Vrlelink en J. MeUers: J. Boute en S. Polhout: H. C. Blok en M. Roozendaal; J. J. G. v. Ernst en G. v. Houten; W. v. Pluuren en C. v. d. Hoek; J J. Mors en W. A F. de Wit. KARACHI. - Australië heeft Pa kistan een lening van 2.0G>,.00t pond aangeboden voor het eerste jaar van het plan-Colombo, waar mede in totaal zes jaren gemoeid zullen zijn. Een soortgelyk aan bod van Nieuw Zeeland wordt ver wacht. VATICAANSTAD. Naar in het Vaticaan verluidt is in Honga rije een verordening uitgevaardigd, volgens welke alle geestelijken on der de 50 jaar dienstplichtig zijn. tezamen te brengen zodat de heer Siebols in de gelegenheid werd ge steld een uiteenzetting te gevet 3g van de bedoeling, het doel en stre ven van een te vormen Jeugdsoci- teit. Het is de bedoeling de vrije-tijds- besteding in gezonde en verant-la, woorde banen te leiden. Men stelt n zich voor een eigen clubgebouw te a stichten en wanneer er voldoenden deelname is over te gaan tot het vormen van een aantal onderafde lingen welke dan geleid zullei worden door personen die elk of '8 hun gebied de nodige ervaring be-,n zitten. Er komen afdelingen voor mu ziek, zowel in het lichtere genre ah klassiek, voorzover voor dit laatst* ook werkelijk belangstelling be staat, ballet, dammen, schaken, to neel, cabaret, tafeltennis, een deba ting club en b.v. een litteraire af deling. De Amersfoortse gemeen schap gaat volkomen met de plan nen voor een Jeugdsociteit accoor<^n terwijl men van een aantal leer krachten der middelbare schole#r eveneens medewerking zal onder vinden. Met name de heren drs. J Melchior (R.H.B.S.) en drs. J. I Feiten van het Gymnasium toneer hun volle belangstelling. Er kunnen lezingen, al of niet met vertoning van films, gehoudedjn worden. Ook in de zomermaander n wordt de activiteit gaande gehou den door clubs die specifieke zo mersporten gaan beoefenen zoal: n zeilen, zwemmen, tennissen, hockej enz. Zo eens in de drie wekei hoopt men een gezellige avond ti organiseren waar de leden van d* Jeugdsociteit met eigen krachte: een aardig programma kunnen ver zorgen. De aanwezige jongelui werdei h aangespoord zoveel mogehjk vrien kt den en vriendinnen enthousiast tr maken voor de Amersfoortse Jeugd sociteit. Op welke wijze en waaitw het eigen clubgebouw gesticht za a. worden is nog een vraag. Dit moet dan de eigenlijke „soos" wordei waar men des avonds altijd terecht kan om spelen en spelletjes te be- ig oefenen om naast studie gezond* rc en goede ontspanning een ruim* kans te geven. Vooral voor de don kere wintermaanden zal een inten sief contact tussen Amersfoortse jongeren zeer zeker in de smaak vallen. ts d: WOUDENBERG Baby in dekens gestikt Woensdagmiddag haalde mej Willigenburg, wonende in de Ach- n terstraat, haar kinderen van de ]j school. Het acht maanden oude n kindje lag rustig in zijn bedje te &st slapen. Bij haar terugkomst von' zij haar kindje dood in zyn bedje- 't Was tussen de dekens gestikt. U< Spreekuur burgemeester 1 Op Vrijdag 14 en Vrijdag 28 Sep- fei tember houdt de burgemeester geer m spreekuur in het gemeentehuis. O', rz Vrijdag 21 September wordt be-j Ijg spreekuur gehouden van 3 tot uur. Op Woensdag 26 September er geen spreekuur aan de Holevoet en te Renswoude. trnl

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2