Lr Hogere paraatheid der troepen Eskader „pilootloze bommenwerpers" België remt export en bevordert invoer Overdaad schaadt, ook bij gebruik van vitamine A Ruime mazen in de wet op de uitverkopen Plan-Pleven bevrijd van ideologische rompslomp Tactisch commandant kan veel gedaan krijgen van soldaat Morrison wil debat met Prawda voort zetten Weinig hoop meer voor vermist Frans vlieguig Engeland koopt in USSR millioen ton graan Vliegtuigen met straalmotor, van de grond af bestuurd Zweedse troepen voor de VN? „TEXTIELOORLOG" TOONDE AAN Mevr. MacLean naar Engeland terug Zuiveringen achter ijzeren gordijn Jrfjiag 14 September 1951: 3 HOOFDDOEL COUNTERTHRUST" (Van een onzer verslaggevers) TE VELDE IN WEST-DUITS- LAND. Zaterdagochtend vallen de eerste schoten in de grote leger- manoeuvres, die de naam „Counter- thrust" dragen. Donderdag waren wij nog in de gelegenheid een gesprek te hebben met de commandant van de zevenduizend Nederlandse solda ten. die aan deze oefening deelne men de kolonel B. M. P. van Griethuyzen. Deze prettige, 53-jarige officier vertelde, dat het belangrijk ste, waar het Nederlandse onderdeel naar zal streven is, het opdoen van ervaring in de verbindingen, de veldpost, het „werken" met een lan- gemotoriseerde colonne, de in tendance en de gevechtswaarde van Jde Nederlandse groep. ,Ik zie het zo", zei deze kolonel, „lk ben de baas van een bedrijf, waarvan het Nederlandse volk aan deelhouder is. Het is mijn taak die aandeelhouders een dividend uit te keren in de vorm van een zo goed lOgelijke troep." Vooral de kwestie van de gemotoriseerde colonne zal jog veel aandacht van de top ver- Jangen. Zo zei ons kolonel Van Griet huyzen: „Tijdens de oefening „Mars" :ijn in dit opzicht nogal wat fouten jemaakt, vooral door chauffeurs, die janne hadden opgelopen en met hun vagen kalm en onbeschermd langs ie weg bleven staan. Deze keer heb ben we elke auto bewapend met een ichte mitrailleur en het zal zaak lijn, dat elke auto zich klaarmaakt voor een eventuele aanval, zodra hij loor welke oorzaak ook stil langs de weg komt te staan." En nog een ander, zeer belangrijk >unt zal naar aanleiding van de er varingen tijdens de oefening „Mars", ijdens deze enorme geallieerde ma noeuvres speciale aandacht verdie pen: het moreel, of beter gezegd: de mentaliteit van de troep, die geneigd is. deze grote oefeningen meer als »en aangenaam verzetje van het ka- :erne-leven te zien en niet als een ïoodzakelijke voorbereiding. „Ik be grijp heel goed, dat de Nederlandse - soldaat eigenlijk geen werkelijke Gew. Arbeidsbureaux worden binnenkort gereorganiseerd (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Men heeft het oornemen per 1 Januari 1952 de rganisatie van de arbeidsbureaux t veranderen. Beoogd wordt een ilitsing van de directies der Ge estelijke Arbeidsbureaux en de in- iecties. Als de plannen doorgaan J4en er provinciale arbeidsinspec- es komen, die belast zullen worden iet de coördinatie en het onder- >ekingswerk. De arbeidsbureaux jllen zich daarna alleen nog maar ezig houden met de bemiddeling. Deze bureaux zullen echter zelf- andiger worden, daar de Gewes- üjke Arbeidsbureaux als centrale •rnten van een groot gebied zullen rdwijnen. Een aantal kleine bij- antoren zal worden samengetrok- en tot grotere zelfstandige bureaux, e arbeid-zoekenden zullen van de organisatie, die nog niet geheel aar beslag heeft gekregen, niets re"|erken. Men is er van overtuigd dat een ander kan geschieden zonder dat t nodig zal zijn personeel te ont- aan. Slechts voor enkele directeu- n van Gewestelijke Arbeidsbu- tefaux, die hun gebied zien inkrim- ;n en die niet zoals tot dusver eer tevens inspecteur zullen zijn. in de gevolgen belangrijk. In het lei ilang van een betere werkverde- oj ig meent men echter de onaange- be ime persoonlijke kanten op de Dop toe te moeten nemen. :is- nt- el4n [aastrichtse notaris moet voor rechtbank komen al; :st( be to ba af :en MAASTRICHT. De officier orcèn justitie bij de rechtbank te aastricht mr J. H. H. Dautzen- i ïrg, zal eerstdaags de meer dan maand zonder verlof in het ïitenland vertoevende notaris H. H. O. Quaedvlieg uit Maastricht ne^roepen om te verschijnen in de adkamer van deze rechtbank, ocht de rechtbank van oordeel dat notaris Quaedvlieg uit in ambt dient te worden onthe- dan zal een desbetreffende tspraak in het openbaar geschie- oal n. kej ke: t'Daders van overval bij Almelo opgespoord d< ritei /er. [DEN HAM. Het is de rijks dei litie te Den Ham bij Almelo ge- lenjkt de daders van de r"overval vorige week gepleegd werd op 79-jarige alleen wonende we- /aailwe Kruithof aldaar, op te spo- i. De verdenking v as gevallen de 20-jarige landarbeider A. H. Den Ham en de 28-jarige wever echi H. uit Vroomshoop. Na een be- igdurig verhoor hebben de beide rdachten een volledige bekente- afgelegd. >nd« ilm< ion ten- >rts< taak /on1, >dje kt. ter Drie en een half jaar celstraf voor het leveren van critiek 3ERLIJN. Communistische htbanken in Oost Berlijn heb- drie Duitsers veroordeeld tot naw vangenisstraffen die variëren n 20 maanden tot drie en een If jaar wegens het uitoefenen >udf n critiek op de regeringen van stduitsland en de Sovjetunie. soldaat is, maar meer een burger in uniform. Maar ik weet evenzeer, dat iedere commandant, door de juiste toon aan te slaan, veel van de Ne derlandse soldaat gedaan kan krij gen. In de grond van de zaak is de Nederlander geen slecht soldaat, als het op oorlog aankomt." De mannen zullen het in Duitsland zeker niet gemakkelijk hebben, al dus de Nederlandse gezagvoerder. Behalve een normale vijand, zullen zij verscheidene aanvallen van pa rachutisten af te weren hebben; de leiding van de manoeuvres heeft er dan ook voor gezorgd dat 'n aantal „Vijfde-kolonne-mensen" de opmars van de partijen in „Counterthrust" zal belemmeren. Het staat wel vast dat generaal Eisenhower een vrij lang bezoek aan „counterthrust" zal brengen: op 21 en 22 September verwacht het Ne derlandse onderdeel een bezoek van luitenant-generaal B. Hasselman. chef-staf van het Nederlandse leger. WASHINGTON. Op een lunch van de National Press Club te Washington heeft de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken Mor rison verklaard, dat hy de „Praw da" uitdaagt hem toe te staan aaarin nog een artikel over de buitenlandse politiek te schrijven, waarin hij commentaar zou willen geven op het antwoord van de „Prawda" op zijn eerste artikel. „Ik zou graag nog eens voor ze schrijven en zij zouden bij mij daarna weer terug mogen komen. Het zou slechts een gunstige uit werking hebben. Laat het debat voortduren," aldus Morrison. WARSCHAU. Het Duitse oorlogsschip „Gneisenau", dat in 1945 door zijn bemanning in de haven van Gdynia tot zinken is ge bracht, is gelicht. De Polen bewe ren, dat zij er 20.000 ton staalafval van superieure kwaliteit van zul len krijgen, dat „in Poolse fabrie ken voor vreedzame productie zal worden verwerkt". Nyzam heeft behoefte aan geld BOMBAY. De Nyzam van Hyderabad doet pogingen om een erfstuk de 150-karaats diamant Jacub te verkopen om meer geld te krijgen voor het bestrij den van de kosten van levenson derhoud van zijn familie. Tot dus verre heeft hij echter geen bod ontvangen waarvoor hij de steen wilde laten. In de V.S. is de waar de van de steen onlangs getaxeerd op 150 millioen ropijen (ongeveer 11.250.000 gulden). PARIJS. Een functionaris van de Franse luchtveiligheidsdienst, die het vliegveld van Aix-en-Pro- vence als standplaats heeft, heeft verklaard, dat er slechts zeer ge ringe hoop bestaat op het aantref fen van overlevenden van het Franse passagiersvliegtuig, dat Woensdag op een vlucht van de geregelde lijnverbinding tussen Perpignan en Oran, met 36 passa giers en een bemanning van drie koppen aan boord, werd vermist. Vanmorgen zijn de nasporingen, bij het aanbreken van de dag, voortgezet, zonder resultaat echter. Men tast nog steeds in het duister omtrent deoorzaak van het ver dwijnen van het vliegtuig. Tanks van zeven naties rollen over de Luneburgerheide. want de westelijke geallieerden houden er grote gezamenlijke manoeu- tnes. genaamd Counterthrust (Te genstoot); honderdduizend man oefenen met enorm veel gemoto riseerd materiaal op z'n Ameri kaans. De woeste Luneburgerheide is van oudsher een oefenterrein voor alle landmacht. Van Neder landse zijde doet de 31ste Ge vechtsgroep mee naast de Britse Woestijnratten. Amerikanen. Fran sen. Denen. Noren en Belgen. Foto: tijdens de gehele tocht der onzen naar en over de grens werd het opmarscontact per radio geregeld. LONDEN. Engeland heeft be kend gemaakt, dat het een con tract getekend heeft voor de aan koop van 200.000 ton tarwe. 425 000 ton gerst. 300.000 ton mais en 75.000 ton haver in de Sowjetunic. Het graan is afkomstig uit de oogst van dit jaar. Met de levering er van zal spoedig worden begonnen. Te Washington heeft de Britse mi nister Morrison verklaard; „Enge land moet handel met het Russi sche blok blijven drijven om zijn aandeel te kunnen dragen in het herbewapeningsprogramma van het Westen. Onze handel met Oost Europa vormt een werkelijke bij drage tot ons economisch welzijn. Hoe sterker en gezonder wij zijn, hoe nuttiger wij zijn als bondge noot." „Jutlandia" 15 September in Rotterdam DEN HAAG Het Deense hospi taalschip „Jutlandia" zal niet Zondag a.s.. doch Zaterdag 15 September in Rotterdam aankomen, zo vernemen wij van de zijde van het Ned. Rode Kruis. Minder aankopen in Amerika, maar orders voor West-Europa (Van onze correspondent te Brussel) BRUSSEL. In het kader van de maatregelen, die er toe moesten leiden om België's nijpende credi teuren-positie in de Europese Beta- lings Unie te verbeteren door ver mindering van de uitvoer naar en verhoging van de invoer uit de E.B.U.-landen, heeft het kabinet Donderdag besloten vijf procent van de waarde der naar deze landen uitgevoerde goederen voor oen ter mijn van zes maanden te blokkeren. Die vijf procent worden belegd in schatkistbonds met een rente van twee procent. De uitvoer naar Lu xemburg en Belgische Congo valt hier niet onder. Men hoopt, behalve de bemoeilij king van de export naar de E.B.U.- landen. hierdoor ook een fonds te kunnen creëren, waaruit de credie- len aan de importeurs kunnen wor den verleend, die goederen uit de E.B.U.-landen wensen in te voeren. Dit zou dan gebeuren door een ver lenging van de omlooptijd der wis sels. die met de invoer uit de be trokken landen samenhangen. Ter completering van de nieuwe ichtpost voor N. Guinea 3EN HAAG. Met het vlieg- dat Woensdag 19 September Sep-par Biak vertrekt, kan correspon deer tntie voor Nieuw Guinea worden Of rzonden. Het verdient aanbeve- he- g de stukken uiterlijk 18 Sep- tober vóór 12 uur te posten. Veertigduizend jonge \Vest-Duit- sers zijn opgenomen in 'n corps dat met de Britse bezettingstroe pen in de Britse zone samen werkt. Hun uniform is van een dikke donker blauw-groene stof met skiërs-pet. De rangtekenen zijn bijzonder sober gehouden. Voorlopig zijn er nog maar negen rangenFoto; een chauf feur lste klas. oriëntering der Belgische handels politiek. waarbij ook de reeds fel omstreden vrijgave van kapitaal- export naar de E.B.U.-landen (met uitzondering van Zwitserland, West- Duitsland en Portugal) behoort, wil men de invoer uit de dollarzone verminderen met ongeveer een vier de via een vergunningsstelsel. Ook hierdoor hoopt men de aan kopen te doen toenemen in de West- Europese lande: waaruit men ech ter paradoxalerwijs en om binnen lands politieke redenen de export steeds weer belemmert, zoals het geval is met de Nederlandse. Franse en Italiaanse land- en tuinbouwpro ducten. LUCHTMACHT DER V.S. BEZIT: WASHINGTON. De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren bekend gemaakt, dat zy bezig is met de vorming van de eerste escadrille geleide bombardementsvliegtuigen, die uit „pilootloze bommenwerpers" zal be staan en „klaarblijkelijk bedoeld is voor een tactische luchtoorlog". Het eskader wordt gevormd in het „Centrum voor gelelde projectielen" te Cocoa in Florida en zal 1 October gereed zün. Het zal de eerste eenheid van deze soort bij de Amerikaanse luchtmacht zijn. ZU zal eerst oefenen als onderdeel van het luchtmachtcommando voor research cn ontwikkeling, maar vervolgens gevechtsklaar worden gemaakt onder het toezicht van het commando van de tactische luchtmacht. In een communiqué wordt ver klaard. dat de „pilootloze bommen werper" er uitziet als de Martin straaljager XB-61 met achteruit staande vleugels, maar kleiner is en wordt voortgedreven door één straalmotor. De nadruk wordt er op gelegd, dat deze bestuurbare projectielen niet zo maar vliegtuigen zonder be manning zijn, waarmee in de afge lopen jaren proeven zijn genomen. Er is in het toestel geen plaats voor een piloot ingericht Het projectiel wordt van de grond gelanceerd en niet uit een groot vliegtuig losgelaten, zoals bij proef nemingen is gebeurd. Over de groot te van de bommenlast, die door de „pilootloze bommenwerper" kan worden vervoerd zijn geen medede lingen gedaan. De laatste maanden is evenwel steeds melding gemaakt van de vervolmaking van compacte atoombommen, die door betrekke - Recht op echtscheiding voor Hindoevrouwen NEW DELHI. Maandag zal het parlement van India een wets ontwerp behandelen, dat de strek king heeft aan Hindoevrouwen het recht op echtscheiding toe te ken nen en de monogamie in te stel len. Aldus is Donderdagavond door de Congrespartij besloten. Or thodoxe Hindoes keren zich fel tegen wat zij noemen een „heilig- schennende inmenging" in de hei lige wetten die 5000 jaar geleden door Manu zijn ingevoerd. Nehroe, in deze gesteund door progressieve elementen en vrouwenorganisaties, is vastbesloten de wet te laten aannemen. Zware aardschokken in Kasjmir gevoeld SRINAGAR. Woensdagavond te kwart voor tien (Ned. tijd) zijn te Kasjmir twee zware aardschok ken gevoeld die onder de inwo ners van Srinagar en andere dis tricten een paniek veroorzaakten. De schokken duurden een halve minuut. Er werd enige schade aan huizen toegebracht maar er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Medisch rapport vermeldt geval van ernstige ongemakken NEW YORK. Teveel van het goede schaadt! Overmatig gebruik van vitamine A of D kan u vergiftigen. Er bestaan medische rapporten, die gevallen vermelden van dergelijke vergiftiging door het verzwelgen van onmatige hoeveelheden van deze beide vitaminen. Verschijnselen zijn: haaruitval, gewrichtspijnen, huidjeuk. veranderingen in de beenderen b(j kinderen, misselijkheid en andere ongemakken. Vitaminen zijn goed voor wie ze nodig heeft. De meeste mensen krijgen er voldoen e door het ge bruiken van evenwichtige maal tijden. Anderen hebben behoefte aan aanvullende doses, die zij krij gen door het innemen van vitami netabletjes en soms geven doktoren zelfs extra grote doses om bepaal de ziekten te bestrijden. De bedoelde medische rapporten handelen over mensen voor het grootste deel kinderen die gedu rende lange perioden verschrikke- lijk-grote extra-hoeveelheden tot zich namen. Een voorbeeld: een vrouw had gehoord, dat vitamine A kon hel pen tegen verkouden worden. Zij begon 600.000 eenheden vitamine per dag in te nemen en hield dit 18 maanden vol. Gemiddeld heeft men maar 5.000 eenheden per dag nodig, die vrouw gebruikte dus 120 maal te veel buiten de vitami nen. die zij uit haar maaltijden kreeg. Op dagen waarop zij het ge voel had dat zij wel eens verkou den zou kunnen worden, verzwolg deze vrouw 1.600 000 tot 2.600.000 eenheden. Tenslotte ging zij naar een dok ter omdat haar haren begonnen uit te vallen en haar wenkbrauwen en wimpers al bijna weg waren. Zij leed aan pijn in haar beenderen en gewrichten, zij had pijnlijke plekken en scheurtjes aan de mondhoeken, een droge. ruwe. jeu kende huid en andere ongemakken. De behandeling bestond nuchter- weg in het stopzetten van het ge bruik van vitamine A. Binnen tien dagen hielden de pijn in gewrichten en beenderen en het jeuken op. Na korte tijd begon het hoofdhaar weer te groeien en verdwenen ook de andere klachten. In een ander medisch rapport wordt verklaard, dat honderden kinderen vergiftigd worden omdat de moeders hun teveel vitamine A toedienen. Zuigelingen, kinderen en jeugdi ge personen hebben per dag 400 eenheden vitamine D nodig en vol wassenen waarschijnlijk rrvpder. Vitamine D wordt toegediend door middel van bestraalde en gevita- miniseerde melk. boter en gevita- miniseerde margarine, eigeel, sar dines. haring en levertraansoorten. Vitamine A verkrijgt men uit lever, eigeel, roomkaas, boter. room. melk. roomijs, levertraansoorten en groene bladgroenten. Tot dusverre zijn geen gevallen bekend geworden van vergiftiging door te grote hoeveelheden vitami ne C of B. Men heeft proefdieren duizenden malen meer van deze vitaminen toegediend dan zij nodig hadden zonder dat schadelijke ge volgen werden waargenomen. lijk kleine vliegtuigen zouden kun nen worden meegenomen. NEW YORK. Zweden, dat zich tot nu toe buiten militaire verdra gen heeft gehouden, heeft de Ver enigde Naties medegedeeld, dat het de kwestie van het beschik baar stellen van troepen aan deze internationale organisatie, tenein de zich te weer te kunnen stellen tegen een eventuele toekomstige agressie, in overweging zal nemen. De Zweedse regering heeft de militaire leiding om een rapport over deze kwestie verzocht. Een ingediend voorstel wordt thans door de militaire autoriteiten be studeerd. DUW'personeel uit de Ambonezen-kampen DEN HAAG De regering heeft besloten het hulppersoneel van de DUW koks, kampknechten, kampmeisjes enz. uit de woon- kampen der Ambonezen weg te ha len De Ambonezen, waaronder vele ex-militaire koks zijn, zullen te gen een redelijke vergoeding in do •'elegenheid worden gesteld de werkzaamhden zelf te verrichten. Verkoop voor halve prijzen is niet voorzien in vooroorlogse regeling (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG. De op het ogen blik weer enigszins tot bedaren ge komen „textieloorlog" heeft aan net licht gebracht, dat de wettelijke re geling van de uitverkopen en de op ruimingen ernstige leemten vertoont. Deze regeling is vóór de oorlog in het leven geroepen, toen tal van winkels er een gewoonte van maak ten permanent een opheffingsuitver koop te houden. Daarom is toen be paald. dat een opheffingsuitverkoop alleen mag worden gehouden met toestemming van de Kamers van Koophandel, en dat de opheffing ook inderdaad binnen drie maanden moet plaats hebben. Opruimingen mogen afgezien van de seizoensopruimingen alleen worden gehouden in geval van verbouwing of overdracht van de zaak, en ook dan is toestemming van de Kamers van Koophandel nodig. Bovendien mag alleen de normale bedrijfsvoorraad op die ma nier worden geruimd: „ravitaille ring" is niet toegestaan. Tijdens de „textieloorlog" heeft men allerlei middelen ontdekt om door de mazen van deze wet, die nogal grof zijn. heen te kruipen: een verkoop voor halve prijzen, waarbij de voorraad welhaast dagelijks wordt aangevuld, is niet te verbie den. Zolang het woord „Opruiming" of „Uitverkoop" niet wordt gebruikt en niet de indruk wordt gewekt, dat de zaak gaat verdwijnen, kan niet worden opgetreden. Het enige mid del. dat misschien baat, zou zijn, wanneer de bedrijfsgenoten een ci viele actie wegens oneerlijke con currentie zouden instellen, maar de lange duur van een dergelijk pro ces maakt, dat men ook niet gauw naar dit middel zal grijpen. Deze toestand heeft ertoe geleid, dat leder verzoek tot het houden van een opruiming of een uitver koop door de Kamers van Koop handel zeer critisch wordt bekeken. Het aantal zaken, dat een ophef- Advertentie (1. Af.) Een man, ongeveer zestig Jaren, Was z'n kelder vol TIP aan 't sparen. Want als hij ging met pensioen. Kon hU 't niet meer doen. En bij TIP is pensioen pas Je ware! 'n TIP VAN BOOTZ Inz. mevr.N. S.-J. te A'dam ontv. 1 fl. TIP Passagiers van Tsjechische trein op weg naar huis FRANKFORT. Een officiële woordvoerder van de Amerikaanse Hoge Commissie in Duitsland heeft meegedeeld, dat de passagiers van de Tsjechische „vrijheidstrein", die niet in Duitsland wensten te blij ven, thans op de terugweg naar Tsjcchoslowakije zyn. De trein zelf is aan de grens aan de Tsjechische autoriteiten overgedragen. Nanno Sjoerd Meinders komt spoedig thuis DEN HAAG Nanno Sjoerd Meinders zal, na acht jaar door zijn Duitse pleegmoeder, mevrouw Ullner in Bremen, te zijn verzorgd, waar schijnlijk Zaterdag of Zaterdag over een week bij zyn ouders in de Tuinstraat te Assen terugkeren. Fransen geweken voor Amerika's haast en Engelands realiteitsbesef (Van onze correspondent te Parfjs) PARIJS. De optimistische geluiden, die het Qua! d'Orsay over de conferentie van Washington gisteren Het horen, hebben zich geconcre tiseerd. De nieuwe voorstellen, die minister Schuman gisteren ter zake van het Europese leger en Dultslands aandeel daarin gedaan heeft, zijn door Amerika warm ontvangen en hebben Engeland zelfs ertoe gebracht een generaal als permanent lid en niet meer als waarnemer naar de In Parijs zetelende commissie voor het Europese leger af te vaardigen. De kranten hier spreken begrijpelijkerwijs van een nieuw Frans succes. Aan de andere kant dient niet te worden vergeten, dat het jongste voorstel van Schuman tamelijk in grijpende wijzigingen in het plan- Pleven aanbrengt, al zijn, in de woorden van de Franse minister, die wijzigingen slechts voorlopig. De Duitse legereenheden zullen onder controle en verantwoordelijk heid van Eisenhowers generale slaf worden gerecruteerd en georgani seerd, zij zullen in het Atlantische leger worden ingeschoven, hun grootte zal door Eisenhowers staf worden bepaald. Oorspronkelijk stond de Franse regering er op. dat eerst het ge raamte van een Europese legerorga- nisatie zou worden opgezet en zelfs een Europese supra-nationale auto riteit, gesteund door een Europees parlement en een Europees hof. voor er aan recrutering van Duitsers zou worden begonnen. Zij heeft voor lopig en om tegemoet te komen aan de Amerikaanse haast, deze eisen laten vallen. De Europese supra-na- tionale organen maken plaats voor de ook internationale autoriteit, die er al is op dit gebied: de Atlanti sche, dat is Eisenhower en zijn staf Daarmee vervalt veel. wat in En geland althans als „ideologische BEAUVALLON. Mevrouw MacLean, de echtgenote van de vermiste Britse diplomaat, is giste ren per auto naar Marseille ver trokken, vanwaar zij heden naar Engeland is terug gevlogen. Me vrouw MacLean heeft met twee harer kinderen een vacantie van enkele weken in Beauvallon door gebracht. "Volgens de geruchten zou zij daar pogingen hebben on dernomen om met haar vermiste echtgenoot in contact te komen. rompslomp" werd beschouwd. Er wordt een aanpassing tot stand ge bracht aan de realiteit. Dit verklaart de instemming, die Engeland met deze wending heeft getoond De erkentelijkheid der Amerika nen is evenzeer begrijpelijk. Zij zijn nooit enthousiast geweest over de technische kanten van het Europese leger en vooral niet over de poging de Duitsers in te kleine eenheden te persen. Zij hebben altijd gevreesd, dat de opbouw van Europese staat kundige organen veel meer tijd zou vergen dan Frankrijk beweerde. De Amerikanen kunnen thans direct overgaan tot het recrutercn van Duitsers en Eisenhowers staf mag beslissen hoe groot de operatieve eenheden worden, waarin deze ge organiseerd worden. Het practische militaire nuttigheidsstandpunt gaat dus praevalcren Het nieuwe voorstel is ook voor de Duitsers in zoverre aantrekkelij ker, dat zij een stap dichter komen bij practische gelijkheid. Ze wor den niet meer ingelijfd in een Euro pees leger, special geschapen cm hen ongevaarlijk te maken. Ze ko men in direct contact met de At lantische autoriteit, net als de an dere Europese legers Zal dit vol doende zijn om de Duitsers te be vredigen? De onlangs in Duitsland verschenen brochure van de ex-in specteur van de pantserdivisies. Gu- derian. eist daarin volslagen rechts gelijkheid. in ruil voor Duitslands neutraliteit. Kan Adenauer het dus moeilijk krijgen, het zelfde geldt voor de Franse regering Sommige politici in Parijs zien in het nieuwe voorstel van Schuman minder een overwin ning van Frankrijk dan een aanpas sing van Frankrijk aan de Ameri kaanse verlangens, in een vorm die de Franse gevoeligheden ontziet. De communisten blijven natuurlijk te genstanders. De Gaulle doet in chau vinisme niet voor Guderian onder, de socialisten als Jules Moch en Ramadier zijn in feite evenzeer te gen Duitse herbewapening gekant fingsuitverkoop aanvraagt, is nog niet groot maar stygt toch lang zaam: de moeilijkheden in verschil lende bedryfstakken, vooral in de textielhandel doet het aantal fail lissementen, en daardoor ook de opheffingsuitverkopen, geleidelijk toenemen. BERLIJN. In de Russische zone van Duitsland is men gereed gekomen met een zuivering, die zes maanden heeft geduurd en 170.000 Oostduitsers hun lidmaat schap van de communistische par tij heeft gekost Tengevolge van de zuiveringen is het aantal partij leden sinds verleden jaar met 10 a 12% gedaald. By de zuivering, die momenteel in Tsjechoslowakije plaats vindt, zo bericht Associated Press uit We nen, zijn op zijn minst 18 vooraan staande communistische functio narissen van hun post ontheven. Ongestempelde eieren als middel tegen springende vrachtauto's (Van onze correspondent) HILVERSUM. Een recher cheur heeft een vrachtauto van een Hilversumse slager aangehou den waarin duizenden ongestem pelde eieren werden vervoerd De slager-bestuurder beweerde dat het eieren van zijn eigen kippen wa ren, die hij als ballast in zijn wa gen had omdat zijn auto anders zo sprongDe eieren zijn in be slag genomen aangezien de politie aanneemt, dat zij gekocht zijn van een kippenhouder uit Achterveld (Veluwe). Zij zullen nu via de provinciale voedselcomroissaris in distributie worden gebracht. Unesco tegen activiteit van kartels GENÈVE. Dc Economische en Sociale Raad der Verenigde Naties heeft met 12 tegen 3 stemmen een Amerikaanse resolutie aangeno men. waarin wordt aangedrongen op internationale actie tot ophef fing van de grote wereldkartels, die nadelig zijn voor de handel, de economische ontwikkeling en de levensstandaard. Het Sowjetblok verzette zich tegen de resolutie met het argument, dat deze een truc was om de wereld te misleiden. De Jef Denijnprijs voor Henk Badings 's-GRAVENHAGE. In een door het Stadsbestuur en de Beiaardschool van Mcchelen uitgeschreven wedstrijd voor beiaard-composities Is door de Jury met algemene stemmen do eerste prijs toegekend aan de inzending onder pseu doniem „Vivos Voco", die van de Ne derlandse componist Henk Badings bleek te zijn. Het met de .Jef Denijn prijs" bekroonde werk zat voor het eerst worden uitgevoerd op 17 Septem ber a.s. door Staf Nees op de beiaard van de St. Rombout te Mechelen. Zeepost voor Oost en West DEN HAAG. Met de volgende schepen kan zeepost worden ver zonden De data. waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip ver meld: naar Indonesië, m.s. „Willem Ruys" (20 Sept.); naar Nieuw Gui nea: m.s. „Blitar" (16 Oct.); naar óe Antillen: m.s. „Poseidon" (17 Sept.); naar Suriname: s.s. „Heli con" (25 Sept.); naar Canada: m.s. „Tomoe" (17 Sept.); m.s. Wester - dam" (20 Sept.); naar Australië via Engeland 15 Sept. Belgische parachutisten oefenen in Jutphaas JUTPHAAS. Bij de van Maan dag 17 tot en met Woensdag 19 Sep tember te houden militaire oefe ningen in de omstreken van Jut phaas zullen bij goed weer ook Bel gische parachutisten deelnemen. In Jutphaas wordt ongeveer een bataljon infanterie ingekwartierd. Dit bataljon wordt ondergebracht bij boeren. C j EEN leven, en zeker geen vrou- ■"v-^ wenleven In dit land is zo zeer uit één stuk geleefd, als dat van Hen- riëtte Roland Holst. En geen maakt bij oppervlakkige beschouwing meer de In druk van 'n wanhopige verscheurdheid", land Holst. En geen maakt bij opper vlakkige beschouwing meer de indruk van een wanhopige verscheurdheid". Dit schrijft dr Garmt Stuiveling in rijn voortreffelijke Inleiding op de „Bloem lezing uit de gedichten van Henrietta Roland Holst—van der Schalk", die in alle beknoptheid een wel zeer geconcen treerd cn Inspirerend beeld ontwerpt van de dichteres, die en niet door hem alleen uniek wordt beschouwd in de Nederlandse cultuur sedert de Gou den Eeuw en wellicht zelfs sedert de tijd van Hadewijch. Die „eenheid en verscheurdheid" kan de lezer ook proeven uit de ruime keu ze, die Stuiveling uit haar omvangrijke poëtische oeuvre heeft samengesteld. De socialistische letterkundige, die de aan gewezen figuur was. om een dergelijko verantwoordelijke cn bijzonder fUn in zicht vereisende taak op zich te nemen, verdient dank en bewondering, vooral van de zijde der Jonge generatie, die niet zo gemakkelijk meer tot een vol ledige bestudering en verwerking van Henrlctte Roland Hoist's omvangrijke productie komt. De bloemlezing, die be halve Inleiding, bibliografie en vier il lustraties ruim 160 pagina's poëzie be vat. is verschenen bij W. L. J. Brusse N.V., dezelfde uitgeverij, die al haar dichtkunst en het voornaamste deel van haar prozawerk heeft gepubliceerd. HELSINKI. Dr Kekkonen, die Woensdag aan president Paasi- kivi het ontslag van zijn coalitie kabinet had aangeboden, is Don derdag belast met de vorming van een nieuwe regering.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3