DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Washington steunt Franse visie van Europees leger Blijdschap en afwijzing in Duitsland Werkloosheidswet op 1 April in werking? Dapper meisje ontmaskert „Sjef de Leugenaar Pool doodt ex-verloofde en zich zelf Duitse armee komtmaar buiten cle macht van Bonn Adenauer in de zevende hemel, Schumacher on tevreden Symbool van de zee Televisie kooit op gang Wel bedankt zei hij. lie Jaargang, 110. 217 Zaterdag 15 September 1951 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Baük: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van onze correspondent te Parys) PARIJS. Na een ietwat aarzelend démenti, dat het Quai d'Orsay gisterenmiddag uitgaf naar aanleiding van berichten in de Parijse ochtendbladen, dat, op grond van de Washingtonse afspraken, thans onmiddellijk met de recrutering van Duitse soldaten zou kunnen worden begonnen, is nu een tegenspraak gekomen, die inderdaad de verwachting wettigt, dat de onder handelingen te Washington voor Frankrijk gunstig verlopen zijn. Er is besloten, zo vertelde ons het Quai d'Orsay, Duitsland zo spoedig mogelijk in feite de souvereinitcit te hergeven, doch daarvoor moet Duitsland dan vrijwel het geheel der Franse voorstellen inzake de opbouw van Europa, het plan-Pleven en het plan-Schuman aanvaarden en ratificeren. en Frankrijk stelt daarvoor eisen, die nog vele onderhandelingen met Amerika zullen vergen. Blijft de vraag of (behalve Frank rijk) Duitsland het aanvaardt en indien dat gebeurd is. of de recru- teringsbureau's de nodige Duitse Zowel Engeland als Amerika hebben dit keer een veel intenser interesse voor het plan-Pleven ge toond. de Europese organen zijn in uitzicht gesteld. Zij zullen zeker op de duur komen. Er komt een Engels-Franse conferentie om die toenadering verder te bevorderen. Om dit te bereiken heeft Frank rijk twee belangrijke concessies gedaan: zoals het er nu uitziet wordt de Europese armee niet op gebouwd uit compagnieën of an dere gevechtseenheden kleiner dan divisies van verschillende landen, die te zamen tot divisies worden gevoegd. Er komen homogene divi sies, die dan tezamen gevoegd worden tot grotere strategische een heden. Daarmee vervalt het groot ste bezwaar dat de Engelse rege ring en dat ook onze regering had. De recrutering van Duitsers zal voorlopig door Eisenhower ter hand genomen worden, nadat de Europese organen tot stand ge bracht zijn, maar zolang deze or ganen nog niet geoutilleerd zijn. Het is onduidelijk wat het ver schil tussen „bestaan" en „ge outilleerd zijn" nu precies is. maar vermoedelijk zal de recrutering beginnen nadat het plan-Pleven door alle betrokkenen is geratifi ceerd. Hoeveel tijd er dan nog verloopt, vóór de Europese orga nen „volledig existeren" zal van ele dingen afhangen, o.a. van de andrang. die van de Europese üaten uitgaat. .Niettemin er zal niet gerecru- eerd worden, vóór Duitsland het plan-Pleven heeft geratificeerd De ecrutering zal niet geschieden door Duitse organen, doch door de SH.A.PE eerst, door Europese re- cruteringsbureau's daarna. Er ko en Duitse divisies, zo men wil =en Duits leger Maar het komt niet er beschikking van de Duitse re gering. Dit zijn bittere pillen voor de Duitsers, maar het schijnt, dat dc houding der Duitsers daaraan zelf schuld is. Hun eisen zijn zo hoog gestegen en hebben zulke ongege neerde vormen aangenomen dat de Amerikanen, die hen oorspronke lijk tegen de Fransen in bescher ming namen, er van geschrokken zijn en in vele opzichten nu de Franse visie hebben aanvaard. Men heeft echter Duitsland rechts- mogelijkheid beloofd en het bestaan -an Duitse divisies zal dus de sterk ste drijfveer zijn om tot een Euro pese autoriteit te komen, waaraan clan de divisies der andere landen op gelijke wijze als die van Duits and ondergeschikt kunnen worden. Eerst dan zal de militaire hulp van Amerika aan de Europese organen geadresseerd worden, in plaats van de landen zelf. Tot die tijd [unctionneren de verschillende mi nsters van Oorlog op oude wijze in tlantisch verband In afwachting aarvan heeft Frankrijk aangeboden ijn continentale legermacht ter be- chikking te stellen van deS.H.A.P.E. Dit is echter vooralsnog een gebaar WAT VOOR WEER? rlinke wind en regen (Van onze weerkundige medewerker) Wij gaan, als de tekenen niet be negen, een vrij winderig week ind tegemoet. Al een paar dagen ordt het weer in ons land be- eigd door een paar oude. maar og lang niet vermoeide cyclonen, op de Atlantische Oceaan rond oerven. De laat-zomerse warmte, Daarin wij ons tijdens de eerste Jagen van de tveek nog koesterden, 'ebben zij al weggevaagd, nu ko nen zij ons flinke wind uit het duiden of Zuid-Westen) en wat re ien brengen. De staart der cyclonen trekt van- laag, in de vorm van een kleine, iaar roerige depressie, snel over 'ngeland naar de Noordzee Hij al ons, als wij de deur uitgaan, ■wingen regenjassen aan te trekken n hoeden stevig op het hoofd te 'lanfen De zon zullen we niet zo eel zien als de laatste dagen Het ehijnt, dat wij ons er op moeten 'Oorbereiden, dat de zomer voor 'ele maanden afscheid van ons leeft genomen. Iets koeler Weersverwachting geldig van if Zaterdagavond tot Zondag- avond: Aanvankelijk zwaar bewolkt rt [net regen en krachtige tot g harde wind tussen Zuid en U Zuidwest. Later wisselend be- 5 wolkt met enkele verspreid op- §g tredende buien en krachtige tot matige Westelijke wind. 1 Iets koeler overdag 16 September. Zon op 6 u 14 m 4 onder 18 u 55 m; Maan op 10 u onder 7 u 20 m. 17 September. Zon op 6 u 16 m - onder 18 u 55 m; Maan op 19 11 m onder 8 u 42 m. vrijwilligers zullen vinden, vooral wanneer Guderian c.s. voortgaan met propaganda er tegen te voeren. Wat zal de houding van Rusland zijn' Indien Moskou niet de moed heeft lot daadwerkelijke verzets- maatregelen en dat achten wij het waarschijnlijkst, clan kan het altijd proberen de oppositie, die zowel in Frankrijk als in Duitsland tegen de recrutering van Duitsers bestaat, te stimuleren. „Mauritius" weer voor Abadan ABADAN De Britse kruiser „Mauritius" ligt opnieuw voor an ker in de Sjat-el-Arab tegenover de raffinaderij te Abadan, waar hij vanmorgen vroeg de .Euryalus' heeft afgelost. Te half elf worden nog de torpedoboot jagers „Vigo" en „Armada" met de „Saintes" en de „Gravelines" verwacht. Beide eerstgenoemde oorlogsschepen zullen eveneens in de buurt van Abadan voor anker gaan, de twee laatstgenoemde stomen op naar Basra. NA BESLUITEN VAN GROTE DRIE (Bijzondere correspondentie) BONN. De in Washington door de Westelijke Grote Drie genomen beslissingen over de toekomstige geallieerde politiek ten aanzien van Duits land hebben in Bonn een verschillende ontvangst gehad. Terwijl dc rege ring dc besluiten van de drie ministers als goed nieuws toejuicht, waardoor de deur voor nieuwe onderhandelingen wordt geopend en het Duitse volk de echte vrijheid terugkrijgt, betreurt de sociaal-democratische oppositie ze daarentegen. De S.P.D. verklaart, dat dc Amerikanen hebben toegegeven aan de Franse eisen cn in overeenstemming met het plan-Pleven toestem men in een ongelijke behandeling van dc Duitse soldaten in het Europese leger. Zij kondigt ccn krachtige oppositie tegen dc besluiten van Washing ton aan. Bondskanselier Adenauer daaren tegen. die het Washingtonse com muniqué door een bijzondere koe rier toegezonden kreeg, verklaarde tijdens een betoging op de Kur- promenade in Bad Ems: „Wij dan ken God, dat de beslissing zo is uitgevallen. Er begint een nieuw hoofdstuk in de Duitse geschiede nis. Wij nemen de verplichting op ons mede te helpen aan de opbouw van een Nieuw Europa dat in vrede en vrijheid kan leven. Het ANP voegt hieraan toe. dat omroepers door de avondlijke stra ten van Bad Ems werden gezonden om de bevolking voor een bijzon dere mededeling in het Kurpark op te roepen. Duizenden Emsenaren vernamen het nieuws juichend uit de mond van minister-president Altmeyer, de regeringschef van Rijnland-Palts. Na de mededeling werd spontaan het „Deutschland über Alles" gezongen, waarbij de autoriteiten de derde strofe, de be volking echter dc omstreden eerste strofe inzette. Pleven komt Franse arbeiders tegemoet (Van onze correspondent te Parijs) PARIJS. Het debat over de sociaal-economische kwesties is ta melijk bevredigend voor de rege ring verlopen. Er heerste in de oude regeringsmeerderheid een stemming van verzoening, ten minste 's morgens. De regering, bij monde van de minister-president Pleven, deelde mee. dat zij de klas se-indeling zo gauw mogelijk zal likwideren. Zijn rede was in vele opzichten een tegemoetkoming aan de ideeën en gevoelens der socialis ten. 's Middags ging men verder met het debat over de glijdende loon schaal. Hier stuitte men op fel ver zet van dc radicalen, die daarbij van Washington uit krachtig wor den gesteund door hun minister van Financiën, René Mayer. Het debat wordt gecompliceerd, door dat inmiddels de Senaat bezig is met de schoolwet. De katholieken zouden gaarne met de socialisten samenwerken, maar zij moeten op passen voor de radicalen, die in de Senaat een poging doen de school wet te torpederen. Indien ccn der radicale amendementen met de ab solute meerderheid wordt aangeno men. moet de Kamer zich in twee de lezing evenzeer met absolute meerderheid uitspreken voor het oorspronkelijk ontwerp, wil dat wet worden. Maar het is zeer de vraag of die 314 stemmen bereikt worden. In eerste lezing viel de be slissing met 313 stemmen voor. Drie mijnwerkers omgekomen in Borinage MONS. Zeven mijnwerkers zes Italianen en een Belg zijn Vrijdagmiddag tengevolge van een instorting in een mijn te Quareg- non in de Borinage op een diepte van zeshonderd meter onder de grond van de buitenwereld afge sloten. Reddingsploegen, die koortsachtig werkten om hen van achter een vijftien meter dikke „muur" steenkool te bevrijden, wa ren er 's avonds om 11 uur in ge slaagd de lijken van drie hunner te bergen. Van twee anderen wist men op dat tijdstip met zekerheid, dat zij nog in leven waren. Om trent het lot van de overige twee was niets bekend. f ichier ccn oud man, die netten boet. Zoah hij daar zit, dc tachtigjarige Edammer Willem Boclsz is hij 'ti zinne beeld van dc zee. De vrije zee die duinen maakt, duinen met mooie diepe, groene pannen, waar grote groepen van vrouwen zingend cn babbelend de bruine netten boe ten en waar kunste naars dc boetende vrouwen op alle mo gelijke wijzen ver eeuwigen. Maar ook is deze eenzame oude man een symbool van ccn onvrije zee, die afgesloten, ingedamd en drooggelegd cn 'n zoctwatcrmccr werd. Vroeger voer hij ge woon uit, Willem BoelszHij is nu 80, zijn zee is er niet meer cn daarom zoe ken zijn bezige handen ander werk op z'n eentje netten boeten in Edam. BALTIMORE. Een 31-jarige negerin, moeder van vijf kinderen, heeft te Baltimore het leven ge schonken aan een vierling. De vier nieuwe wereldburgers kwa men in zes minuten tijd ter we reld. Attlee waarschuwt Perzië: Nieuwe raffinaderij in Engeland grootste van Europa FAWLEY. Minister-president Attlcc heeft een nieuwe raffinaderij in Groot Brittannië geopend cn du Perzen gewaarschuwd, dat Engeland hun petroleum wellicht niet langer nodig zal hebben. „Wij zullen gaarne met Perzië tot overeenstemming komen en onze vriendschappelijke samenwerking hervatten," zei Attlee, „maar de Perzen moeten beseffen, dat de markt voor Perzische petroleum door een lang talmen verloren kan gaan." Hij zei, dat de productie van de nieuwe raffinaderij, benevens de groter wordende leveranties van andere zijden een waarborg vor men dat Groot-Brittannië op zijn minst evenveel petroleum zou ont vangen als het van Perzië kon ver wachten." De nieuwe Britse raffinaderij, die de grootste van Europa is en waar in 105.000.000 dollar geïnvesteerd zijn, werd gebouwd door de Britse dochteronderneming van de Stan dard Oil cn beslaat een oppervlakte van 180 hectare in het Zuid-Engel se plaatsje Fawley bij Southamp ton. Verwacht wordt, dat alleen in deze raffinaderij al een derde van de motorbrandstof geproduceerd kan worden, die Engeland nodig heeft Dank zij deze nieuwe raffinaderij zal Groot-Brittannië vele dollars kunnen besparen Kind van twee jaar in regenbak verdronken BKUINISSE. Het 2-jarig twcelingzoontje van de familie De Koning uit Bruinisse viel Vrij dagmorgen in een onbewaakt ogenblik in een regenbak. Hoewel het er weer spoedig uitgehaald was, slaagde een ijlings ontboden dokter er niet in, de levensgeesten weer op te wekken. Belgisch Statenlid aan verwondingen bezweken BRUSSEL De directeur van het Belgische Centrum voor Voedselonderzoek, de 58-iarige M. H. van Laer, die Woensdag bij een schietpartL in de Provinciale Staten van Belgisch Brabant werd gewond, is aan zijn verwondingen bezweken. T,- Hoogtepunt van Koningin op de Wageningse 7 7. feesten (75 jaar oezoeh W rijkslandbouw- rr/ onderwijs, ont- I' (Igenin&en hulling Nationaal Vrijheidsmonument, enz.) was Vrij dag het bezoek van de koningin, die aan ieder onderdeel van het rijke herdenkingsprogramma aan dacht besteedde. Op Hinkeloord werd even gerust, van de dansende Brans" genoten, thee gedronken en met de hoge landbouwwereld in al haar schakeringen kennis gemaakt. Bij het moeilijk tot stand gekomen Bevrijdingsmonument complimen teerde H M. de beeldhouwer Han Richters. Op de fotoH M. bij een microscopische bijzonderheid in het laboratorium van de Plantenziek- tenkundige Dienst. Veel later dan oorspronkelijk geprojecteerd was, verliet de koningin het herrezen en herleefde Wageningen. Meerderheid SER adviseert tegemoetkoming op premie in moeilijke bedrijfstakken DEN HAAG. De meerderheid van de Sociaal-Economische Raad heeft de minister van Sociale en Economische Zaken geadviseerd, te gemoet te komen bij de premiebeta ling voor de Wachtgeld- cn Werk loosheidsverzekering. die wettelijk is vastgelegd op 27 September 1949 en vrijwel zeker, in werking treedt op 1 April 1952. Een minderheid voelt aleen voor tegemoetkoming, als door eventuele doorberekening van de premies welke de werkgevers moe ten opbrengen, de prijzen zullen stij gen. Een aantal leden van de S.E.R. heeft geen voorkeur uitgesproken Minister machtigt tot doen van experimentele uitzendingen DEN HAAG. Het A.N.P.ver- neemt van welingelichte zijde, dat dc minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen dezer da gen een beschikking zal doen uit gaan ten aanzien van televisie- uitzendingen. Met ingang van 1 October zal. onder bepaalde voorwaarden, een machtiging tot het doen van ex perimentele televisie-uitzendingen worden verleend aan de Neder landse Televisicstichting te Hil versum. Op grond van deze beschikking zal binnenkort een Televisieraac» worden ingesteld, die de regering van advies zal dienen over alle aangelegenheden, welke van be lang zullen zijn voor het tot stand komen van een definitief televi- siebestel. Nader weet het A.N.P. nog te melden, dat de Nederlandse Tele visie-Stichting heeft besloten de eerste uitzending, op grond van deze machtiging, te doen plaats hebben on Dinsdag 2 October des avonds om kwart over acht. De S.E.R. meent, dat in het al gemeen de hoogte der premies kan liggen rond 2.25 procent van het loon. Voor de z.g. „moeilijke be drijfstakken" het agrarisch be drijf. de bouwvakken, het havenbe drijf en de vïsserii zal dit per centage te laag zijn. De bouwvak ken b v hebben veel te lijden van seizoenwerkloosheid in het agra risch bedrijf valt in het algemeen een vrij sterk verloop van losse ar beiders te constateren. Voor het agrarisch bedrijf meent de S.E.R de premie in theorie to moeten stellen op tien procent van het loon. Een dergelijke premie zal echter door werkgevers en werknemers niet op te brengen zijn Subsidiëring zal de premie om laag moeten brengen, adviseert de SE.R. Voor de bouwvakken veronder stelt de S.E.R. alle risico inbe grepen een premie van 3.15 pro cent voldoende zal zijn. Indien de werkloosheidfondsen, waarover de vakbeweging beschikt, naast de wet in werking blijven, zal waarschijn lijk een premie van 2.8 procent van het loon voldoende zijn. Bom bedreigde zes jaar het verkeer BRUINISSE. Zes jaar lang is al het verkeer, dat via het veer bij Anna Jacobapolder het eiland Schouwen binnenkwam, over een niet ontplofte vliegtuigbom van honderd kilo gereden, die slechts 15 a 20 cm. onder de klinkerbestra ting van de weg naar Bruinisse lag. Dat is dezer dagen gebleken toen arbeiders bij graafwerk op het ge vaarlijke projectiel stielten. Luchtvaart krijgt toeristenklasse LONDEN. Zonder twijfel zal in de luchtvaart een toeristenklas se worden ingevoerd. Dit is na af loop van de bijeenkomst der Inter nationale luchtvaartorganisatie, verklaard door de president der I.A.T.A., Sir Miles Thomas. Deze toeristenklasse, zo deelde hij op een persconferentie mee, zal het eerst worden ingesteld op de lucht lijnen over de Noord Atlantische Oceaan. De luchtvaartmaatschap pijen, die er voorstandster van zijn. zullen de nieuwe en goedkopere wijze van passagiersvervoer door de lucht individueel uitvoeren. Zij zullen dan haar ervaringen in I.A. TA.-verband kunnen uitwisselen. GELDERSE DAMES VRAGEN LIEFDESDRAMA IN BREDA Chinezen rukken Lhasa binnen TOKIO. Radio-Peking heeft Vrijdag omgeroepen dat eenheden van het Chinese communistische volksleger de Tibetaanse hoofdstad Lhasa zijn binnengerukt. Meisje vluchtte, tevergeefs, naai de buren BREDA. I11 de Laan van Lie- dekerke te Breda heeft zich Vrij dagmiddag een liefdesdrama af gespeeld. dat aan twee personen het leven heeft gekost. De 38-ja- rige Pool G. heeft met een revol verschot zijn 21-jarige ex-ver loofde, mcj. J. van S. gedood en onmiddellijk daarop zichzelf door de linkerslaap geschoten. Mej. Van S. was verloofd ge weest met G., die na de bevrijding van Breda geruime tijd bij haar ouders was ingekwartierd. Van het ogenblik af, dat kort geleden, deze verloving werd verbroken, heeft G. alle mogelijke moeite ge daan opnieuw met het meisje in contact te komen. Vrijdagmiddag vervoegde hij zich aan de keuken deur, waar mevrouw Van S. hem te woord stond en hem duidelijk te verstaan gaf, dat haar dochter er niet meer aan dacht de relatie te hervatten. Juist toen G. het huis verliet, kwam het meisje thuis. De Pooi trachtte een gesprek te beginnen. Toen mej. Van S. daar niet op in ging, greep hij zijn revolver en loste een schot op haar, dat echter miste. Een tweede schot trof even min doel. Het meisje vluchtte naar het huis van een buurman, waar het raampje van de voordeur open stond, zodat zij gelegenheid had naar binnen te komen. G. zat haar echter kort op de hielen. Vrijwel gelijk met mej. Van S. stond hij in de voordeur, en staande op de drempel loste hij een derde schot dat haar in het achterhoofd trof. Zij zakte stervend in elkaar en overleed kort daarna. De Pool richtte toen het wapen op zichzelf en haalde voor de vierde maal de trekker over. Hij was op slag dood. Steller van misleidende advertenties in arrest gesteld wegens schaking LEERDAM. Door de durf van ccn Lcerdams meiskc is de politie aldaar er in geslaagd de 61-jarige C. de W., beter bekend als „Sjef de Leugenaar", te arresteren wegens schaking. Geruime tijd reeds mocht hij zich verheugen In de beroepsmatige belangstelling van de politic tc Bergen op Zoom, Eindhoven en Dordrecht. Tot dusver echter was men er niet in geslaagd hem een strafbaar feit ten laste te leggen. Thans is een einde ge komen aan zyn praktijken, waarvan diverse goedgelovige, werkzoekende meisjes o.a. een onderwijzeres uit Eindhoven en een 14-jarig meisje uit Dordt het slachtoffer zijn geworden. Terneuzen waren. Daar kwajn te- De W. plaatste in diverse bladen advertenties van de volgende in houd: „Gelderse dames vragen net meisje niet beneden 17 jaar. Tij dens verhuizing 5 per dag. Ouder loos meisje kan als dochter wor den aangenomen. Goede behande ling." Brieven moesten onder num mer aan de bureau's der bladen worden ge-ronden en werden door De W. afgehaald, die zich vervol gens als „zaakwaarnemer en ver trouweling" van de „Gelderse da mes" voordeed. Het Leerdamse meisje, dat be zoek van „Sjef" had gekregen, vatte argwaan op en mengde de politie in de zaak. Zij werd bereid gevonden het spelletje voort te zetten cn heeft dit. hoewel ang stig, dapper volgehouden. Zij had wat kortaf gedaan tegen de zaakwaarnemer en ontving daar over van de „dames", alias De W. die alle correspondentie zelf fa briekte, een schriftelijke repri mande. Dat zij hem „opa" had ge noemd, deugde evenmin. „Als het nu nog oom was geweest" In overleg met de politie schreef het meisje een berouwvollr brief Het „lieve oompje" tippelde er in. Er kwam een telegram; alles was vergeven en vergeten en het meisje werd uitgenodigd in Bergen op Zoom met de dames te komen ken nismaken. Toen zij zich. vergezeld van enkele politiemannen in bur ger, daarheen begaf, hoorde zij van „oom Sjef', dat de „dames" in gen de avond de ontknoping Toen De W. een eindje met het meisje ging wandelen, werd het voo. de politiemannen tijd om in te grij pen. Zij zou gillen „als dat nodig v/as". Het hulpgeroep kwam prompt toen „het paartje" onder een brug moest schuilen voor de regen". De W.'s 40-jarige knecht S.< die óók in het complot was is eveneens door de politie aangehouden. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Twee jon gens uit Rotterdam, tien en elf jaar oud, zijn b\j het spelen in een zandgraverxj in Siegerswou- de bij Drachten waar zij lo geerden om aan te sterken onder het zand bedolven. De ene jongen kon spoedig worden ge red; de andere werd pas na een half uur gevonden. Toen men hem bevrijd had, was het eerste wat hij zeide: „Wel bedankt". De jongen was licht gewond door de schop, waarmee zijn red der hem uitgroef. Zijn vriendje, die aanvankelijk buiten bewust zijn was, maakt het nu ook uit stekend. VJ

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1