van Nijmegen naar Utrecht Onderzoek naar sociale gevolgen van industrialisatie Nieuwe U.S.O.-seizoen wekt verwachtingen De schuldeloze bloem WACHTEN, SLAPEN, SUKKELEN. In twaalf uur met transformator Gewicht 150.000 kg; „niets bijzonders vindt de N.S; Expogé's zijn zeer teleurgesteld Prof. dr Sj. Groenman zal enquêtes leiden Jean (Tellers gaat jubileren als concertmeester Radioprogramma Maandag 17 September 1951 (Van een onzer verslaggevers) Op het terrein van het Provinciale en Gemeentelijke Utrechtse Stroom- leveringsbedrijf aan de Keulse Kade. is Zondagmorgen vroeg een transfor mator van maar liefst 150.000 kg bezorgd, die begin November gebruikt zal worden op het zgn. koppelnet tussen Velzen, Amsterdam. Utrecht en nog enkele andere plaatsen. De transformator, die door de N.S. in de nacht van Zaterdag op Zondag van Nijmegen naar Utrecht werd gebracht, zal een hulp in nood voor Utrecht zün. Indien Utrecht electrisch vermogen te kort mocht komen, dan kan dat door middel van de transformator aan het koppelnet worden onttrokken. En mocht Utrecht te veel vermogen hebben, dan kan het koppelnet daarvan profiteren. Belangrijke aanwinst voor PEGUS In het enorme gevaarte wordt het voltage van de stroom gebracht van 150.000 op 50.000 en eventueel van 50.000 op 150.000. De transformator is gebouwd door de firma Smit cn Co. te Nijmegen, die geregeld dergelijke opdrachten krijgt. In de loop van vorige week heeft personeel van de firma Smit en Co. de transformator geladen op speciale spoorwagons. Daar is men een paar dagen mee bezig geweest. Daarna heeft een des kundige van de spoorwegen de lading en het materieel, waarmee ze ver voerd werd terdege onderzocht en tenslotte kon dan Zaterdagmiddag de extra-trein samengesteld worden, die 's nachts met een vaart van beslist niet meer dan 40 km per uur naar Utrecht zou sukkelen. Die extra-trein bestond uit een aantal zogenaamde schutwagens, die het gewicht van de transformator moesten verdelen op een groter vlak en uit vier „trucks met opleggers", waarin de transfor mator was gehesen. De trucks met opleggers zijn door de Spoorwegen alleen voor dit soort vervoer ge bruikte wagens met een draagver mogen van 37.500 kg elk. Het totale gewicht van de trucks, de opleggers (die in spoorwegtaai bekend staan als de N.S. 580002) en de transfor mator bedroeg maar liefst 215.480 kg. De lengte was ongeveer 33 m. Ter vergelijking diene, dat de lengte van een goederenwagen tussen de twaalf en de veertien meter is. Maar denkt u niet, dat de Spoor wegen hun handen vol hadden aan dit „klusje". O neen, ze hebben de vrachtbrief even laconiek geaccep teerd als wanneer u met uw pakje van één pond aan het loket komt. De heer H. J. J. Velema. opzichter mate rieel uit Nijmegen was aangewezen om een oogje in het zeil te houden bij het vervoer. De heer Velema is aan deze kar weitjes gewend. „Wij hebben zo iets vaak, hier in Nijmegen, omdat de firma Smit cn Co. niets dan deze zware apparaten maakt," vertelde hij ons Zaterdagmorgen op 't Nijmeegse emplacement, net voordat het „kik kertje", zoals spoorwegmannen zo'n klein rangeerlocomotiefje noemen, zich gillend in beweging zette en de PEGUS-transformator voortzeulde over het baanvak NijmegenEist. „Dit vervoer is bijzonder," aldus de heer Velema, „omdat de lading zo groot is. Zoals u kunt zien, is de afstand tussen rails en onderkant van de transformator slechts enkele centi meters. Vooral in bochten helt de transformator, die om precies te zijn, 4640 mm hoog is. ver buiten profiel. Maar alles is wel zo goed uitgekiend, dat we onderweg nergens tegen op zullen botsen!" Om 17.51 uur precies, op de vast gestelde tijd, verliet het transport Nijmegen. Het „kikkertje" deed zijn best en uit het venster van een bagage-wagen, waarin ook de heer Velema een plaats had gezocht, keken we uit over het mooie land tussen Nijmegen en Eist. Wachten Veertien minuten later stonden we op het emplacement an het lande lijke Eist. Het „kikkertje" werd los gehaakt en verdween naar een remise. Een „sik", oftewel een trek ker, die op olie loopt, kwam er voor in de plaats en begon speels met de combinatie van 215 ton te sullen. Wis sels werden omgegooid, tien keer SCHEVENINGEN „Wij zijn zeer teleurgesteld in onze hoop. dat de goede onderlinge verhoudin gen uit de bezettingstijd na de oor log zouden worden gecontinueerd en verdiept." zei ds. G. Bos. presi dent der stichting „Oranjehotel" Zaterdagmiddag in het Kurhaus tijdens de reünie van oud-gevange nen uit de Scheveningse cellenba rakken. „Voor een oud-verzetsstrij der is vaak geen plaats in de maat schappij. wèl voor ex-NSB-ers", ver zuchtte hij. Ook pater K. Verhofstad S.J. en ds F. Slomp („Frits de Zwerver") nebben tijdens deze bijeenkomst gesproken. Jo Vincent (zang) en ^olly Wagenaar (piano"* luisterden haar op. zagen we dezelfde seinpaal langs ons venster komen, maar eindelijk ston- der we dan stil op een ander spoor. Het was kwart over zes Zaterdag-1 lachend, maar o, die slaap en die EEN VRACHTJE VAN 215.4S0 kg., 33 nieter lang en 4.64 me ter hoog. De spoorwegen ver sjouwen het net zo gemakkelijk als een pakje van een pond. onze extra-trein werd vastgehaakt. „Nou daar gaat-le dan." riep de machinist en voort ging het weer met een gang van veertig km. „Sla-pen, sla-pen," zongen de bielsen onder ons. Zetten-Andelst doemde op in het duister en verdween weer achter ons. Kcstercn en Ticl volgden. Om twee uur precies stonden we stil in Gel- dermalsen, waar gewacht moest wor den op de goederentrein naar Utrecht van 4.35 uur! Wéér wachten, wéér even slapen om dan weer wakker te schrikken en even uit de wagon te kijken naar de transformator. „Hij loopt toch niet weg." zei opzichter Velema een keer avond. „En nu maar wachten." ver zuchtte de heer Velema, terwijl hij dc benen strekte en een sigaret op stak. Wachten van kwart over zes tot tien over half één 's nachts. Hoe later het werd hoe meer goederen treinen langs ons denderden. „Vooral van Zaterdag op Zondag is 't razend druk met goederenvervoer," zei de heer Velema, die er zich al helemaal mee verzoend had dat station Eist geen restauratie heeft en dus geen koffie kon bieden Wachten, negen uur, tien uur, elf, twaalf. Eindelijk om half één schrokken we wakker uit een half slaapje, toen een goederen-trein voorzichtig aan stijve rug waren nu niet bepaald gunstig voor ons gevoel voor humor. Vijf over half vijf wezen de wijzers van het horloge. De laatste ruk. Nog even. We sukkelden door het bekende land van Culemborg, we passeerden de Lunetten. En terwijl het dag be gon te worden reden we langzaam Utrecht binnen, bijna twaalf uur na het vertrek uit Nijmegen. In de loop van Zondag zou „onze" transformator naar de PEGUS worden gebracht. Maar daar hebben we niet op ge wacht, net zo min als de heer Velema. Alleenwij sliepen al toen hij nog in een andere goederen-trein op weg naar huis in Nijmegen was! Studentensanatorium exposeert (Van onze Gooise correspondent) LAREN Prof. dr G. C. Herin ga, bestuursvoorzitter van de stich ting „Het Nederlandse Studenten sanatorium" heeft Zaterdag in een der zalen van dit sanatorium een expositie geopend van schilder-, boetseer- en tekenwerk van de in dit sanatorium verpleegd wordende patiënten, aangevuld met prestaties op het gebied van kunstnijverheid zoals boekbinden, leerbcwerken, kartonwerk en weven. Vier jaar geleden is men in het studentensanatorium begonnen met de patiënten naast de studie deze afleiding te bezorgen. Met de lei ding van deze arbeidstherapie werd mevr. C. Eisenloeffel-MacDonald belast, die Zaterdag met gerecht vaardigde trots de resultaten van de onder haar leiding tot stand ge komen artistieke wrken van een toelichting voorzag. De expositie is geopend tot a.s. Donderdag. Ook als het nieuw gebouwde studenten sanatorium geopend is misschien nog dit jaar waardoor het aan tal bedden van negentien tot 85 zal worden uitgebreid, gaat men onge twijfeld met dit werk door. Beppe Antsje" viert 102de verjaardag LEEUWARDEN Het dorp Wieuwerd in. de Friese gemeente Baarderadeel. vlagde Zondag ter ere van de oudste inwoonster: de weduwe Antsje Bakker, bij de dor pelingen bekend als „Beppe Antsje". Zij is op de weduwe Geeske Ubels- Kept te Dokkum na, die op 9 Juni 103 jaar werd. de oudste inwoon ster van Friesland. Pakjes voor militairen in Korea DEN HAAG Gedurende het tijdvak van 24 September t.m. 6 October kunnen weer luchtpostpak ketjes, mits deze niet aangetekend zijn, tot een maximum-gewicht van 500 gram worden verzonden aan de militairen, behorende tot het Neder landse détachement Verenigde Na ties in Korea en wel tegen betaling van het normale internationale ta rief (zonder luchtrecht). Deze mo gelijkheid bestaat niet voor pakjes, bestemd voor de opvarenden van Hr. Ms. „Van Galen". Nederlandse ondernemers vragen mijnrechten op Nw. Guinea 's-GRAVENHAGE. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver neemt, heeft een combinatie van Nederlandse maatschappijen bij de gouverneur van Nieuw Guinea een verzoek ingediend tot het verkrij gen van mijnrechten op een in de residentie Noord-Nieuw Guinea, in en nabij het Cycloopgcbergte, gele gen terrein. De delfstoffen waar het hier om gaat. zijn: ijzer, cobalt, nikkel en chroom. OOK IN PROVINCIE UTRECHT: (Van een onzer verslaggevers) De commissie, die op initiatief en onder auspiciën van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in de provincie Utrecht en in navolging van het geen reeds in Brabant geschiedde, een onderzoek zal gaan instellen naar de sociale gevolgen van de industrialisatie, is Donderdagmiddag tijdens haar eerste vergadering in het Provinciehuis te Utrecht geïnstalleerd. De voorzitter, de heer Meyer de Vries, gaf tijdens die bijeenkomst een histo risch overzicht van de overheidsbemoeiingen met dc industrie en haar arbeiders. HU wees er in het slot van zijn rede met nadruk op, dat het bij het komende onderzoek vooral zal gaan om de belangen van dc ont wortelde of met ontworteling bedreigde plattelander, die aanpassing be hoeft aan een gewijzigd arbelds- dan wel levensmilieu. vormd. die zich elk met een bij zonder onderdeel van het onder zoek zullen bezig houden. Teneinde meer bekendheid te geven aan het opgeworpen probleem en te verne- Commissie voor het eerst bijeen „Na de tweede wereldoorlog," aldus de heer Meyer de Vries, „zagen we een groei van de indus trialisatie, die meer dan verbazing wekkend was. De overwegingen, die golden, waren: de belangrijke toeneming der bevolking, de natio nale moeilijkheden, de groei van de sociale gedachte, welke noopten om tot volledige werkgelegenheid te komen. Steeds meer groeide ook het inzicht, dat in een r'orp, waar voor het eerst industrie wordt ge vestigd, zich grote maatschappelij ke veranderingen voltrekken," zo vervolgde de heer Meyer de Vries. „Nieuw-» klassen en standen komen daar op. De natuurlijke gemeen schappen, geworteld in dc nabuur schappen die karakteristiek zijn door haar traditioneel gebonden gebruiken en ongeschreven rege len. zullen aan betekenis inboeten." Na te hebben gewezen op nog andere wijzigingen, die de vestiging van industrieën voor de platte landsbevolking mtt zich brengt, constateerde de voorzitter met te vredenheid. dat de regering ten volle instemt met de stelling, dat de sociale cn culturele aspecten der industrialisatie bijzondere aan dacht verdienen, niet alleen van de zijde van het kerkelijk en particu lier initiatief, doch evenzeer van wege de overheid. „Grondige be zinning op de maatregelen, welke de aanpassing van de nieuwe fa brieksarbeider kunnen bevorderen, alsmede coördinatie bij de voorbe reiding en de uitvoering daarvan is ten aanzien van deze materie uiterst gewenst," zo meende hij. Prof. dr. Sj. Groenman, hoog leraar in de sociographie aan de Utrechtse Universiteit, die met een twintigtal zijner studenten de nodi ge enquêtes zal verrichten, gaf vervolgens een uiteenzetting van de werkwijze, die hij met zijn staf denkt te volgen. In welke Utrechtse plaats men de onderzoekingen zal verrichten staat nog niet vast. Wel is men "het er over eens. dat men de beste resultaten zal bereiken in een dorp of stadje, dat voor onge veer de helft door agrariërs, voor de andere helft door werkers in de industrie wordt bevolkt. Er werden in de loop van het samenzijn drie sub-commissies ge- men welke gedachten daaromtrent leven, belegt de Stichting op Zater dag October a.s. een Provinciale Dag. Belangstellenden kunnen zich hiervoor opgeven bij het bureau van de Stichting. Maliebaan 15 te Utrecht, tel. 20272. In de betrokken commissie heb ben behalve de heer Meyer de Vries zitting: drs F. J. Benoist van het Economisch Technologisch In stituut; mej. mr D. van Ingh na mens de jeugdbeweging; de heer C. B. Kentie, burgemeester van Wijk bij Duurstede; drs J. H. Ruysch van Dugteren. directeur van het Instituut voor Personeelslei- ding; de heer H. van der Vlist, wethouder van Utrecht; ir J. W. M. Stevens, hoofdinspecteur van de Arbeid. Voorts namens het Depar tement van Sociale Zaken de heer E. Kronenburg en op voorstel van de stichting van de arbeid namens het bedrijfsleven: mr P. Kaag. mr F. J. Callenbach en de heer A. P. Hilhorst. J. ten Hove, H. Scholten en H. Werkhoven. Secretaresse is mej. C. s'Jacob, directrice van de Stichting voor Maatschappelijk Werk. Het programma van bet nieuwe Utrerhtse muziekseizoen houdt grote beloften in en zal voor de concertbezoeker heel wat nieuws brengen. Ais technische bijzonderheid dit, dat bet orkest een viertal nieuwe hoorns rij ker is geworden. Het muzikale nieuws is veel en velerlei. Het 25-jarig jubileum van Jean Oellers als concertmees ter zal op drie avonden worden herdacht. Op het orkestconcert van 17 Sept. geeft hij het vioolconcert van Mendelsohn, dat herhaald wordt op het vakbondenconcert van 22 October. De derde maal fungeert hij als solist op het abon nementsconcert van 23 Jan. (viool concert van Beethoven). In de loop van het seizoen wer ken drie gastdirigentcn mee, met name Ignace Neumark (Ab.conc. 11 Nov. en 30 Jan.), Willem v. Ot- terloo (Ork.conc. 25 Jan. en Ab - conc. 27 Febr.) en Franz André uit Brussel (Vakb.conc. 3 en ab. conc. 5 Maart). De kamermuziek, die in Utrecht nog steeds een kwijnende belang stelling heeft, zal voor een deel gekoppeld worden aan de acade mische concerten en zal op vier avonden (23 Oct., 20 Nov., 22 Jan en 18 Maart) in de Senaatszaal ge wijd zijn aan de Franse kamermu ziek van Franck tot Poulenc. Zo wel de solisten als het programma beloven veel aantrekkelijks. Daarnaast 3 avonden in Tivoll (12 Oct., 30 Nov., 21 Dec.) met meesterpianisten, nl. Askenase (Beethoven en Chopin), Cor de Groot en Smeterlin (Chopin). In de serie A der abonnements concerten treden als solisten ach tereenvolgens op Geza Anda (pia no), Jan Damen (viool), Joh. v. Ginkel (clarinet), Carel v. Leeu wen Boomkamp (violoncel), Jani- ne Dacosta (piano). Edwardo del Pueyo (viool), Elise Cserfalvi (viool), Theo Bruins (piano). In de serie B: Hans Henkemans (piano) en Erna Spoorenberg (zang), Noëmie Pérugia (zang), Johanna Martzy (viool), Cor do Groot, Pierre Fournier (violoncel), Jean Oellers (viool), Clara Haskil (piano), Jules de Vries (saxofoon) en Claudio Avrau (piano). Op de orkestconcerten worden als solisten verwacht Jean Oellers, Jean Antonietti (piano), Frits Knol (viool), Annie Hermes (zang), L. Werner (cello). Her man Salomon (viool), Piet Hart- velt (viool) en Jan Keessen (viool). Op de vakbondenconcerten Joop Scholten, waar onze le solo-hoor nist zijn nieuwe instrument zal la ten horen, J. Oellers, Jean Frans- sea (piano), Luctor Ponse (piano), Frits Knol (viool). Bijzondere avond Een bizondere avond wacht het publiek op 14 November, in ver band met het 40-jarig bestaan van het Genootschap van Ned. Compo nisten. Voor de pauze gaat nieuw werk van Nederlandse componis ten met name 6 Adagio's, van W. Pijper, een nog niet gespeeld or kestwerk, dat reeds in het voor jaar van 1940 werd voltooid, een klnrinetconcert van Strategier en Uuirlanden van muziek voor strijk orkest van Wouter Paap. Trouwens, de Nederlandse com ponisten zullen, zoals in Utrecht gelukkig te doen gebruikelijk, een belangrijk aandeel krijgen in de programma's. Zo zullen nog tot uitvoering komen: Ouv. Getemde Feeks van Joh. Wagenaar; Hoorn concert van Karei Mengelberg; Mouvement symphonique van Ma- rius Monnikendam; Kuhnau-varia ties van Hendrik Andricssen; Pas- yncaille et Cortège van Matthiis Vermeulen; Paradou van Geza Frid; Symphonic I van Bertus van Lier; een werk van Robert de Roos; Vioolconcert van Marius Flothuis; Suite pour orchestre corde et piano van G. Landré; Synfonia Piccola van Léon Orthel. Van dc buitenlandse componisten zal speciaal Bartok in üe aandacht staan Daarnaast noemen wij als minder be kende werken: Khatehaturlan (cello concert I. Symphonie V van Ihostako- wltsj. Rhapsodic voor saxofoon van Dc- bussv. Saxof.concert van de Deen Larsson cn Danse des Morts van Honeggcr. Dit laatste werk wordt uitgevoerd op het abonnementsconcert van 19 Maart. Als solisten treden hierin op: Colettede Vries (sopraan). Roos Boelsma (alt). Leo Ketelaar (baryton) Leon Combé (decla matie). terwijl het Toonkunstkoor mede werking verleent. In totaal geeft het U.S.O 20 abonne mentsconcerten. 10 orkestconcerten en 8 vakbondconcerten. De Matthaeus-passlon van Toonkunst gaat op 10 en 11 April in de Buurkerk Er zullen vier Jcugdconcerten zijn. waarvan één gewijd aan kamermuziek (31 Januari). De verbintenissen van het USO el ders worden er niet minder op Waar schijnlijk zijn er weer concerten ln Amersfoort cn Culemborg (twee, waar van één ln het kader van de J. v Rie- beeckhcrdcnking) cn niet minder dan tien ln het Concertgebouw te Amster dam voor de Kunstkring. detective-verhaal door Charlotte Armstrong 18 Duff hem vriendelijk. „Meneer Duff." zei Haggerty op een vertrouwelijke fluistertoon, „U kunt mij een grote dienst bewijzen. De zaak is onfortuinlijk genoeg deze. dat ik zonder werk ben." „Ach zo!" Duff deed enkele stap pen achteruit, hij was geamuseerd. De man stapte over de drempel heen met kleine pasjes en naar buiten ge keerde voeten en maakte een lichte, formele buiging. Hij had tegelijk iets veerkrachtigs en iets levendigs, wat komiek aandeed. „Ik zal U niet met de bijzonder heden lastig vallen, meneer Duff. HOOFDSTUK 4 „Hé. de bel gaat." Alfie stak zijn o hoofd om de deur. „zal ik gaan? Öf maar ik~was bij de krant" als "ver is er iemand beneden?" slaggever. Verleden week hebben „Misschien is het Constance ze mij eruit gegooid." Avery." zei Dinny. „ze zou komen." „Hoe onaardig." mompelde Duff. Paul leunde tegen de deurpost ach- Haggerty beet op zijn lip. zijn ter haar en zei niets. ogen waren vijvers van treurigheid. Duff keek op zijn horloge, het „Het zij zo." zei hij. „maar wat ge was een paar minuten over negen, beurd is. is gebeurd Ik richt mij op „Ik zal wel gaan." bromde hij „ik de toekomst Nu is het aan mij om ben per slot van rekening offi- het weer goed te maken, ik moet cieel aangesteld om de boemannen mijn waarde tonen. Ik moet hun be- het huis uit te smijten." De drie bij de wijzen, dat zij ongelijk hadden, deur van Mary's kamer lieten hem Bijvoorbeeld" zijn stem werd door. Naar beneden lopend voelde zachter „hier is een mysterieuse Duff met zekerheid, dat zodra hij dood. een moord, want" hij sper- uit het gehoor zou zijn de kinderen de zijn ogen open om zijn woorden dingen tegen elkaar zouden zeg- kracht bij te zetten „de beroemde gen. waarvan zij niet zouden willen dat hij ze hoorde. Hij was hier zo zeker van dat hij stilstond op het portaaltje om opzet telijk te luisteren. Gcmpompel, gemompel, shhhh. Toen oen scherp gefluister. „Maar dan zal hij denken dat Davey het gedaan heeft!" Sshhhgemompel.... stilte. Duff liep door naar beneden. Aan de deur stond een magere treurige man van onbestemde leef tijd, die Duff met zijn bruine ogen MacDougal Duff is rustig aan het onderzoeken." Duff kneep zijn lippen op elkaar. „Een ogenblik!" Haggerty scheen Duff's impuls om hem eruit te gooien te voelen. „Als ik hier ach ter de schermen kan kijken, als ik er een prachtig verhaal van kan maken, welaan, dan kan ik daarmee maken dat zij hun woorden aan mijn adres zullen berouwen." De man was ongelooflijk, hij sprak in serie cliché's. alsof hij het iankeek met iets wanhopigs en tege- uit de grap deed. En toch maakte lijk komisch. hij de indruk van volkomen naïef te „Meneer Mac Dougal Duff?" Zijn zijn zonder ook maar enig spoor van manier van doen was bijna een kari- ironie. katuur van verfijnde formaliteit: hij „Ik begrijp niet goed waarom U wertke met zijn ogen. „Ik heet Hag- van m(j verwacht dat juist ik deze gerty. mag ik enkele ogenblikken dienst zal bewijzen", zei Duff, van Uw kostbare tijd vragen? Mag Hij hoorde de kinderen achter zich ik binnenkomen?" op de trap. Een paar waren naar be- „Wat kan ik voor U doen?" vroeg neden gekomen in de haL „U heeft toch niets tegen mij, is 't wel?" vroeg Haggerty; „De zaak zit namelijk zo. dat ik U misschien enkele dingen kan vertellen die U ch nog niet weet. Hij was coquet en sluw en tegelijk doodernstig. „O, ja?" zei Duff onverschillif. „Laat mij U een proefje geven. Bijvoorbeeld" Haggerty fluisterde nu geheimzinnig „wist U dat de dodo mejuffrouw Emily Brown, een hypotheek had op dit pand?" Deze verklaring, uitgesproken als een zin uit een melodrama, scheen tegen de wanden van de hal te stui ten en als echo teruggekaatst te worden. Duff voelde de kinderen zo stil als muizen achter zich. Hij lach te. „Denkt U. dat ze van plan was de hypotheek op te zeggen? Was dat het motief?" Haggerty's melancholieke ogen staarden voor zich uit „Dus het was moord," zei hij somber. „Ik dacht het wel." Hij haalde een notitie boekje en een potlood uit zijn zak. een potloodstompje beter gezegd, en hü likte eraan „Duff zei: „Het spyt mij wel me neer Haggerty Hij was nu ook for meel maar helemaal niet grappig; hij zei het ijzig. Haggerty deinsde een paar passen terug en schuifelde met zijn voeten. „Wat ik nog zeggen wou." zei hij. zijn laatste kruit /erschietcnd „weet U. dat er hier in de buurt een ontsnapte gevangene rond loopt „Dank U." zei Duff mierzoet, „ik ben heel blij dat te weten, ik dank U zeer." „Goed, goed." zei Haggertv. „pre cies zoals U wilt. meneer. Maar ik geef het niet op. ik waarschuw U." Zijn voeten tastten naar de drem pel. „Pas op dat U niet valt." zei Duff met geveinsde vriendelijkheid. Duff zag de man. die nu op de stoep stond, naar boven kijken en iets voor zijn gezicht wegvegen als of hij tegen een spinneweb was aan gelopen, een verschrikt en angstig gebaar. Hij sloot de deur. (Wordt vervolgd) Rommel's Afrika-corps voor herbewapening, tegen oorlog BONN In een toespraak tot duizend oud-strijders van het vroegere Duitse Afrika-corps heeft de vroegere commandant, dc oud- generaal Cruewell. die Rommel als commandant van het Afrika Corps opvolgde, verklaard, dat vóór de Duitsers de wapens met het Westen opnemen, zij de verzekering moe ten krijgen, dat het Westen herbe wapent tegen en niet vóór een oor log. Hij zei voorts, dat de vroegere Duitse soldaten „geen oorlog wil len". DINSDAG HILVERSUM I. 402 m. T AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muz. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 800 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Gram.muziek. (9.30— Waterstanden). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Zr F. Meyboom: „Hoe en waar worden onzo geesteszieken ver pleegd? Het lijden cn leven van onze geesteszieken ln de Inrichtingen". U 30 Voor de zieken. 12.00 Orgel en zang. NATIONAAL PROGRAMMA. 12.30 Nws en land- en tulnbouwmededellngen. 12 45 Gram.muziek. 13 00 Reportage van dc Opening van do Statcn-Generaal. 13.10 Troonrede door HJVI. Koningin Juliana in-de Ridderzaal tc 's-Gravenhage. Daar na: reportage van het vertrek van H M. de Koningin. AVRO: 13.40 Gram muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Gram.muziek. 14.30 Radio Phllharmonlsch orkest. Vrou wen- cn Jongenskoor en alt. 16.15 Gram. muziek. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kin derkoor. 17.20 Promonade orkest. 17.50 Militaire reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: dr H. Groot: „Modern maanonderzoek". 19.00 Dans muziek. 19.25 Parijs spreekt tot U. 19.30 Gram.muziek. 19.45 „Geestelijke weer baarheid", causerie. 20.00 Nieuws. 20 05 Actualiteiten. 20.15 Amusementsmuziek. 21.15 De Antwoordman. 21.30 AVRO- Allerlei. 21.35 Operamuziek. 22.15 Instru mentaal trio. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. muziek. HILVERSUM n. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Instrumentaal septet. 7.45 Morgengebed cn liturgische kalender 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 .Lichtbaken", causerie. 10 00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 10.40 Schoolradio. 11 00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Pro menade Orkest cn solist. NATIONAAL PROGRAMMA- 12.30 Nieuws en land- en tuinbouwmededclingcn. 12.45 Gram. muziek. 13.00 Reportage van de opening van de Staten-Gcneraal. 1310 Troonrede door H.M. Koningin Juliana in de Rid derzaal te 's-Gravenhage. Daarna, re portage van het vertrek van H.M de Koningin. KRO: 13.40 Gram muziek. 14 00 Gevarieerd orogramma. 14.53 Gram - muziek. 15 00 Schoolradio. 15.30 „Ben je zestig?" 1600 Voor de zieken. 16 30 Zie' kcnlof. 17 00 Voor de jeugd. 17 15 Feli citaties voor de Jeugd. 17.45 Regcrlngs- uitzending: drs E. Nordlohne: „De Ne derlandse Antillen als Arbeidsmarkt" 18 00 Voor dc jeugd. 18.15 Mctropole Orkest. 18.45 Sportpraatjc. 18 54 „Dit Is leven", causerie. 19 00 Nieuws. 19.15 Ac tualiteiten. 19.23 „Hier Is Europa", vau deville-programma. 19.52 Buitenlands overzicht. 19.56 Gram.-muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Dc gewone man zegt er 't zijne van 20 12 Omroeporkest 20-50 Gram.muziek). 2135 Actualiteiten. 2145 Ccmbalogezelsehap 22 15 Orgelconcert 2235 „Gesprek met miin zoon" 22 45 Avondgebed cn liturgische kalender 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.20—24.00 Gram.muziek. ENGELAND BBC Light programme. 1500 cn 247 m. 12.00 Dansorkest. 12 45 BBC Welsh Orchestra. 13.45 Voor de kleuters. 14.00 Voor dc vrouw 15.00 Salonorkest en so list. 1530 Voor de soldaten, 15 45 Lichte muziek. 16.15 Mrs Dale's Dagboek. 16.30 Lichte muziek. 17.15 Orgelspel. 17.45 Lichte muziek. 1815 Muzikale causerie. 18.45 Hoorspel. 19 00 Nieuws 19.25 Sport 19.30 Gevarieerd programma, 20.00 Operakoor en -orkest 21.00 Al Read en Jimmy Edwards. 2130 Newpapors are bom bij nlght. 22.00 Nieuws 22 15 Ac tualiteiten. 22.20 Lichte muziek. 23.00 Voordracht. 23.15 Fluisterend orkest. 23.56—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram.muziek. 12 30 Weerberich ten. 1234 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Orgelconcert 17.15 Voor de kleuters. 1730 Gram.muziek. 17.50 Boekbespre king. 1800 Voor de Jeugd. 1830 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws 19.30 Gram mu ziek. 19.50 Kroniek. 2000 Hoorspel 21.15 Gram.muzlek 21.45 Actualiteiten. 22 00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Vlaamse muziek. 23 00 Nieuws. 23.05—24.00 Sym- pbonlsch concert. PAUL HUPPERTS SCHEEPSTIJDINGEN Nederlandse schepen op weg naar Rotterdam ALDABI, v. Buenos Ayres, 16 v.m te Antwerpen cn 19 hier verw.; ALMKERK, v. Japan. 15 tc Hongkong; ALBIREO. v. Buenos Ayres pass. 15 Alegro n. Las Pal- mas: AALSDIJK. v. New Orleans, pass. 15 Cas Qucts. 16 v.m te Havre verw.; ALEHNA. 15 v. Buenos Ayres: ALDERA- MIN 15 v. Norfolk. BLITAR, v Djakarta, pass 15 Port Soedan n Suez. BALLIC, v. Liverpool, pass. 15 Wight. 16 verw. DUIVELAND, v. de Tync, 15 nam. verw. EENDRACHT, v. Levant vla Hamburg, 15 te Bremen. GAZEI.LE. v. Kopenhagen, binnenkort verw. (Wamborsiel; GORDIAS. 14 v. Gi braltar via Antwerpen. KERTOSONO. v Djakarta via Napels, pass. 15 Noordelijk van Benghazi; KIEL- DRECHT 15 v. Japan te R'dam: KEMP HAAN. v. Belfast. 16 nam. verw. LEUVEKERK. v. Calcutta. 15 te Cochin; LOPPERSUM v. Casablanca, pass. 15 Kaap Sao Vlncentc, 21 tc Vlaardingen verw LEMSTERKERK. 15 v Khorrams- har: LUTTERKERK. v. Kopenhagen, pass. 14 Brunsbuttel, 15 nam verw. PRINS WILLEM VAN ORANJE v. Chicago pass. 15 vm. Cuxhavcn n. Ant werpen- PRINS FREDERIK WILLEM v. Montreal via Antwerpen pass. 15 Wight; PRINS JOHAN WILLEM FRISO v. Port Alfred vla Bremen verwacht 17 Scllly te passeren (vaart Zuidelijk om Engeland! RIDDERKERK v. Australië pass. 15 Noordellijk van Benghazi; RAPID 14 v. Parijs. SOMMELSDIJK v. Galveston vla Londen 16 bij de Bermuda s verwacht: STAD ALKMAAR v. Narvik 15 nam. 7 uur te Vlaardingen verwacht TOSARI v. Djakarta vla Port Said verwacht 16 Point de Galle te passeren. VRIJBURGH v. Casablanca via Lon den pass 15 Casquets. WIEBOLD BOHMER v. Spanje 15 te Alicante. WESTEREEMS v Boston L. 15 nam verwacht (Wagenborg); WARD v. Reckefjord 15 verwacht (Dc Poorter). ZEUS v. Londen binnenkort venvacht (Ned. Zwitserse). Grote Vaart ALIOTH, 14 nam. tc Hamburg ARKEL- DIJK n. New York. 14 nam. te Ham burg: ALKAID. 15 te Bahia- AMSTEL- PARK. 15 tc Philadelphia; AMSTELDIEP. pass 15 Dungcncss n. Hampton Roads; ALPHERAT. pass. 15 Dungeness n. Hampton Roads: AMSTELDIJK. 13 te Al bany (New York); ATLAS M., 14 te Oran. BENNEKOM. 15 v. Antofagasla n. Val paraiso; BOSKOOP. 14 v. A'dam n. Guayaquil: BREDA. 15 te Salaverry; BINTANG. 15 te Singapore CONGOSTROOM. 15 nam. v. West Afrika tc A dam CELEBES, n Djakarta, 16/17 te Belawan Dell verw.; CASTOR. 15 te Pampatar; CHESHIRE, 17/18 v. Dja karta te A'dam venv. DIDO. 14 te Savona. ELMINA. 15 te Takoradl GOUWE. 15 te Ulcaborg; GAASTER- LAND. pass. 14 Boa Vista n. Las Palmas en A'dam; G RA VELA ND n A'dam. pass. 15 Kaap Frio n. Ilhcos; GROOTE BEER, pass 14 de Haymet Rocks, 18 te Welling ton verw. HAARLEM, pass 15 Dover n Portorlco; HYDRA. pass. 15 Florcs (Azoren) n. Ant werpen en A'dam; HECTOR, 14 v. Paler mo, 16 v.m. te Collo (Algerie) verw HE LICON. n. A'dam, 15 te Antwerpen: HER CULES. 14 v. Kalyvla n. Atalantl; HOOG KERK. 15 v. Manilla n. Yokohama. ILOS. 14 v. New York n. Cap a Haltien. JAPARA. 15 te Scmarang. KATWIJK. 15 te Gent: KLIPFONTEIN, 17 te Kaapstad verw.; KOTA AGOENG, pass. 15 Kaap Guardalul n. Belawan en Java. LOMBOK. 14 v. Tarakan. 16 te Soera- baja verw LUNA pass. 15 Dungcncss n. Malta: LEERDAM, n. New York 15 to Antwerpen- LINGE. pass. 15 het Kleler- kanaal n. Kopenhagen LAERTES, n. Dja karta, 15 tc Penang LOENERKERK, 13 to Calcutta. MAASKERK, 15 te Monrovia; MIDAS, pass. 15 Gocree n. Gibraltar. NESTOR. 15 v.m. v. de Weser n. A'dam; NIEUW AMSTERDAM. 15 v.m. 6 uur to Havre. 22 tc New York verw.; NIEUW HOLLAND, pass. 15 Banka. 16 te Sin gapore verw.- NOORD AM. pass. 15 Sablo Eiland, 17 te New York venv ODYSSEUS. 14 v. A'dam n. Odense; ORION. 15 te Algiers ORANJE, vertrekt 20 v. Djakarta n. A'dam. PYGMALION 15 te Paramaribo; PRINS MAURITS. 14 nam. 3 50 u. uit de Water weg n. Chicago; PARKHAVEN. 14 nam. v. Port of Spain n. Port Alfredo (Cana da); PRINS WILLEM, v. 10 tc Chicago; PRINS WILLEM III. 14 te Montreal. ROEPAT. pass 15 v.m. Gibraltar n. A'dam REMPANG. pass. 15 Port Soedan n Suez en A'dam; RIJNDAM, 15 v. R'dam n. New York. SOESTDIJK. 15 nam. te New Port News; STRABO. 15 te Oporto: STAD DORDRECHT. 15 te Palermo SARPEDON, 15 tc Curasao SWARTENHONDT, 15 te Ballk Papan. SCHIEDIJK. 15 v. Antwer pen n. New Orleans; STAD ARNHEM, 14 te A'dam SLAMAT. 12 te San Fran cisco STENTOR. 15 v. Barbados n. Para maribo. TJIBODAS, 15 te Macassar: TELAMON, pass. 15 Kaap Hattcras n. Curacao. VENUS 15 te Malta- VOLENDAM. 15 op de St Lawrence Rivier, 16 vjn. te Montreal verw. WELTEVREDEN, n. Java. 15 te Port Said. IJSSEL. 15 te Puerto Cortez (Honduras). ZUIDERKRUIS, n. Nieuw Zeeland, 19 te Papccto (Tahiti» verw. Tankvaart ADINDA 15 te Haiphong. ALDEGON- DA 16 te Pladjoe verw. ALETTA, 15 Oct. te Hongkong gereed met dokken. CALTEX DELFT pass 15 van. Fi- nlsterre. 18 v.m te Pernis verw. CAL TEX LEIDEN, pass. 15 Lissabon, 19 te Pernis verw. CLAVELLA, pass. 15 de Aroc Archipel n Melbourne. CALTEX PERNIS, pass. 15 v m. Malta n. Sldon. CALTEX THE HAGUE, pass. 15 Malta n Pernl» DUIVENDRECHT. pass. 14 Wight n. New York. ER1NNA, n. Singapore, pass. 15 dwars van Okinawa. ENA, 14 tc Gent. daarna Curagao. Engeland cn Continent. FRISIA 15 v Oldpatrlck n. Heysham. GADILA 18 te Lyttleton verw., daar na Wellington. Auckland. MACUBA, 21 tc Tripoll (Syrië) ver dacht, daarna Alexondrlë. MAR ISA, 18 te Sydney verw MITRA, pars. 15 dwars van Madeira, 25 te Philadelphia verw. MYONIA. 15 te Brisbane gereed met dokken, daarna Mirl. Sydney. METULA. 17 te Bombay verw. MALVINA, 15 van Kaapstad n Buenos Ayres. NOORD. 15 tc Gonfrevillc. OVULA, 17 V.m. 10 uur van Ballk Papan te Pernis verw. PERNA. 15 te Mombassa, daarna Ras Tanura. Aden. PALMA 14 van Faroer Ell. n. R'dam. ROTULA. pass. 15 nam. Cape Orange, 19 te Curacao verw SUN ETTA pass. 15 Trinidad. 23 te Ba ton Rouge (New Orleans) verw. SAROE- NA. 16 te Singapore verwacht. SLIE- DRECHT, pass 15 Aden r.aar Cochin. STANVAC BENAKAT. 16 te Bangkok verw. TARIA. 27 te R'dam gereed met dok ken. TANKHAVEN lil. 15 to Soengei Gerong. WIELDRECHT. n. Beaumont, pass. 15 Noordelijk van Paramaribo. WOENS- DRECHT, 17 nam. te Curacao verw.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 7