DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Troonrede doet dringend beroep op eensgezindheid „boeiend staatsstuk" Ongedekt tekort op de gehele begroting f 267 millioen NATIE HEEFT TOEKOMST IN HAAR EIGEN HAND Versterking van materiële en geestelijke kracht Geen Amerikaans leger oefent met atoomwapens Tegenwicht tegen numerieke overmacht van Russen MILLIOENENNOTA 1952 MELDT: Overschot Gewone Dienst ruim f300.000.000 lie Jaargang, no. 219 Dinsdag 13 September 1951 Opgericht door dc Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rottcrdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. -Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: Tl. DE BOORDER RIDDERZAAL, 18 SEPT. „Als onze de mocratie zich in haar bestuursorganen en ver tegenwoordigende lichamen krachtig, be sluitvaardig en rechtvaardig toont, als in ons volk een ieder naar vermogen me dewerkt aan het beschermen van de vrede en het handhaven van de vrij heid, aan het versterken van onze geestelijke krachten, aan de versteviging van onze eco nomie en dc verbetering van onze sociale ver houdingen, mogen wy de toekomst met ver trouwen tegemoet zien." Met deze woorden, die enerzijds getuigen van een bemoedigend optimisme, anderzijds een klemmend beroep op ons volk inhouden, besloot koningin Julia na hedenmiddag de Troonrede, waarmee zij de nieuwe zitting der Staten-Generaal heeft geopend. Gelijk te voorzien was bevat dit staatsstuk ook dit jaar menige verwijzing naar de internationale spanningen en de eco nomische ontwikkeling in de wereld, die de positie van ons land ongunstig hebben be- invlocd. In de Troonrede is sprake van de zware eisen, die de militaire inspanning aan de schatkist stelt en van beperking van uit gaven, die onder normale verhoudingen als LEDEN DER STATEN-GENERAAL, Weer ligt een jaar achter ons van scherpe tegenstellingen in de wereld en van toenemende zorgen van ons volk. De internationale spanningen duren voort en werken ongunstig in op de economische en sociale verhoudingen. Geestelijke zowel als materiële waarden wor- !en bedreigd. Daartegenover zijn echter ook bemoedigende verschijnselen waar te nemen. Het besef wint veld, dat voor dc bescherming van vrede, vrijheid en welvaart een nauwe internationale samenwerking gebo den is, waarbij itaten en volkeren zich bereid moeten tonen collectief offers te brengen. De strijdkrach ten der Verenigde Naties hebben in Korea het hoofd geboden aan agressie en bewezen, dat een poli tiek van geweld niet straffeloos kan worden voortgezet. Met trots denk ik aan onze landszonen, die deelnemen aan de vervulling van deze gemeenschappelijke taak. Het Nederlandse detachement, waarvan ook stn.ders uit Suriname deel uit maken, heeft zich bijzonder onder scheiden. maar ook smartelijke ver liezen geleden. Eerbiedige dank baarheid zijn wij verschuldigd aan wie vielen. Ingrijpende defensiemaatregelen, ook in regionaal verband, zijn nodig gebleken en komen tot stand aller eerst in het kader van het Noord- Atlantisch Verdrag. De vorderingen die gemaakt zijn met de opbouw van 'n gemeenschappelijk defensiestclsel geven goede hoop. dat voldoende pa raatheid, die kan bijdragen tot het voorkomen van een nieuwe wereld ramp. tijdig kan worden bereikt. Ook aan de burgerlijke verdediging wordt volle aandacht geschonken. De samenwerking, zowel in Atlan tisch als in Europees verband, zal ook worden gericht op het waarbor gen van een redelijk welvaartspeil en op de geleidelijke verhoging daarvan en zal ook op cultureel ge bied de volkeren nader tot elkaar kunnen brengen. Een eerste belangrijk voorbeeld van functionele integratie is het 13 April j.l. te Parijs ondertekend ver drag tot oprichting van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Aan de spoedige behandeling van het voorstel, dat daaromtrent bij de Staten-Generaal aanhangig is ge maakt. hecht de Regering grote waarde. Het beëindigen van de staat van oorlog met Duitsland en het tot standkomen van het vredesverdrag met Japan openen de weg deze lan den op voet van gelijkheid in de ge meenschap der volkeren te doen me dewerken. De Regering van de Republiek In donesië heeft verzocht overleg te liegen over wijziging van de ter Ronde Tafel Conferentie gesloten overeenkomsten. Zij heeft daarbij doen blijken, dat zij de samenwer king met Nederland niet wenst te verbreken, maar veeleer meent dat de belangen van beide landen door een samenwerking op een andere ba sis dan de bestaande op betere wij ze kunnen worden gediend. Hoewel de Regering betreurt, dat thans dit overleg over verbintenis sen die nog zo kort geleden zijn tot stand gekomen, wordt gevraagd, hoopt zü, dat een gezamenlijke be studering van dit vraagstuk, waar hij het belang van een goede samen werking op de voorgrond moet Westerse militaire leiders binnen zes weken bijeen KONINGIN JULIANA sprak heden in de Verenigde Vergadering der Staten-Generaal de Troonrede uil staan, tot een voor beide partijen be vredigende oplossing kan leiden. Het ten vorigen jare uitgesproken vertrouwen, dat de handelsbetrek kingen tussen Nederland en Indone sië zich in toenemende mate zullen blijven ontplooien, is in vervulling gegaan. Grote waardering verdienen de moed en de volharding, die door Nederlandse werkers in Indonesië, in het bijzonder op ondernemingen, worden betoond bij hun arbeid, die veelal in zeer moeilijke omstandig heden wordt verricht. De ongunstige situatie, ontstaan, als gevolg van het conflict in Korea, dat tot sterke stijging van de prijzen der grondstoffen heeft geleid, heeft wenselijk zouden worden beschouwd. Na drukkelijk echter wordt opgemerkt, dat, in het bijzonder met het oog op de betalings balans, de verdere uitvoering van het mili taire vierjarenplan zonder buitenlandse hulp bezwaarlijk zou zijn te volbrengen. Daarnaast blijkt het ernstige streven van de regering een stabieler economische situatie te bereiken door verhoging van de productie en vergro ting van de export. Dc Troonrede spreekt van een onverzwakte handhaving van het toe zicht op het binnenlands prijsniveau, doch laat voorts blijken, dat de regering verdere maatregelen op het gebied van de prijzen vooralsnog niet noodzakelijk acht. In het uit zicht worden gesteld een nieuwe vestigings wet, een nieuwe ziekenfondswet en een wette lijke regeling in de plaats van de Noodwet Drees. De door Indonesië verlangde wijziging der R.T.C.-accoorden, het bouwprogram voor 1952, het vraagstuk van industrialisatie en emigratie en de vernieuwing van ons onder wijsstelsel, vormen enkele andere punten uit deze Troonrede, die voorts een dringend be roep bevat op de eensgezindheid van de natie. H.M. de Koningin sprak als volgt: belemmerend gewerkt op de voort gang van de liberalisatie van de handeL Aanvankelijk is Nederland daarin voorgegaan, maar tengevolge van hoge invoerrechten elders en van het inkoopbeleid in landen waar de staatshandel een grote plaats in neemt, zag het zijn uitvoer niet in dezelfde mate werkelijk vrij wor den als zijn invoer. Bovendien werd de ruilvoet aanzienlijk slechter. On der deze omstandigheden kon ons land voorlopig niet overgaan tot ver hoging van het liberalisatiepercen tage in de Europese Betalingsunie van 60 tot 75%. Ook in Benelux- verband moesten enige maatregelen van tijdelijke aard worden overeen gekomen. Tijdens dc jongste Ministersconfe rentie is gestreefd naar 'n construc tieve oplossing. Vertrouwd mag worden dat ons land binnen afzien bare tijd op verstevigde basis zijn bijdrage aan verdere vrijmaking van de Europese handel zal kunnen leve ren. Voor het verkrijgen van even wicht in de betalingsbalans waren voorts, zoals in de Regeringsverkla ring van Maart in uitzicht werd ge steld. maatregelen nodig tot beper king van consumptie en investerin gen. Naast deze op zichzelf nega tieve methode dient het positieve element te staan van actieve bevor dering van verdere verhoging van de productie en van de uitvoer op agrarisch zowel als industrieel gebied. Alleen langs deze weg immers kan op langere termijn zonder aantasting van het levenspeil der bevolking een meer stabiele situatie worden bereikt. De volle medewerking van heel ons volk is hierbij dringend ge boden. Zie verder fjaQ. 3 Vliegtuigbotsing op de „Essex" WASHINGTON. De Amen- kaanse marine heeft bekend ge maakt, dat Zondag tengevolge van een botsing tussen twee straal vliegtuigen en daarop gevolgde zware brand aan boord van het vliegdekschip „Essex" twee man nen om het leven kwamen, vijf vermist en 15 gewond werden. Het schip opereerde voor de Koreaanse kust Acht van de tien Duitsers willen geen soldaat zijn Bij een opinieonderzoek is ge bleken, dat acht van dc tien West- Duitse mannen tussen de 16 en 30 jaar geen soldaat willen worden. Het Instituut voor Markt- en Opi nieonderzoek. een onafhankelijke instelling, voegde hier evenwel aan toe, dat 45% van de West- Duitsers van mening is. dat hun land_ wat betreft de verdediging van West-Europa verplichtingen heeft. Een van de vragen luidde: „Wat acht u het belangrijkste: dat wij goede betrekkingen met de Ame rikanen of met de Russen hebben, of dat wij neutraal blijven?" 44% zag het meest in de Ameri kanen, 2% in de Russen, maar 50% sprak zich uit voor een neutraal Duitsland en 4% wist het niet. Shinwell: „Ook Russen bewapenen krachtig" OTTAWA De Britse minister van Defensie, Shinwell, heeft giste ren verklaard, dat hij op goede gronden kon zeggen, dat Rusland 215 divisies, 300 onderzeeërs en 19.000 vliegtuigen heeft en zich gro te inspanning getroost om zijn macht verder uit te breiden. „Evenals wij, getroosten de Russen zich een grote inspanning," zo zei Shinwell in een rede voor de Canadese Vrouwenclub. „en hun strijdmachten groeien elke dag in macht en aantal." Shinwell voegde hieraan toe: „Zwakte is verleidelijk voor een eventuele aanvaller. Wij moeten on ze kracht zo snel als wij kunnen uitbouwen, niet als een bedreiging voor iemand, maar omdat wij we ten, dat het de beste manier is om de vrede te waarborgen." Links een man met z'n rechter arm in verband. Die arm is ge broken bij een vacantie-uitstapje in Beieren. De man die zijn arm brak in de vacaxxtie is Theodor Heuss, president van West-Duits- land. Hij zit te praten met Albert Schweitzer, de „grote dokter van Lambarene". die even te voren door president Heuss begiftigd teas met de vredesprijs van de Duitse uitgevers en boekverko pers. Deze huldiging van het 76-jarige Elzasser genie geschied de in de Pauluskerk te Frank fort. Schweitzer ontving (16-9-'51) de prijs voor zijn werk als gees telijke, arts en musicus (hij is niet alleen 'n groot uitvoerend kunste naar van Bach's werken, doch ook een groot musicoloog). Kolenproduclie gestegen Ruim 12 millioen ton in 1950 DEN HAAG. De kolenproduc- tie van alle Nederlandse mynen bedroeg in het vorige jaar 12.25 millioen ton. De productie van de Staatsmijnen was 7.7 millioen ton, zü is büna \*üf procent meer dan in 1949 en de hoogste na 1941. De cokesfabricage van de Staats mijnen bereikte een hoogte van 2 2 millioen ton. waarvan bijna één millioen ruim 45% werd geëxporteerd. De stikstofproductie steeg tot ruim 544.000 ton. dat is vijftig procent meer dan in 1949. Dit was mogelijk, doordat de fa brieken belangrijk werden uitge breid. De electrirche centrales wekten bijna één milliard kwh op. nagenoeg het dubbele van de vooroorlogse productie. Het totale verbruik van steen kool bedroeg in 1950, in ons land ruim 16.6 millioen ton. Dc kolen, die ingevoerd moesten wordcdi. kwamen voor twee-derden uit Duitsland, de rest grotendeels uit Engeland en België. WASHINGTON. Duizenden Amerikaanse soldaten zyn op het ogen- blik onderweg naar het enorme militaire proeftcrrcin Frenchman's Flat geringe mate* door wórden gcstimu- ER is het vorige jaar in de Twee de Kamer vrij algemeen critiek geleverd op dc Regering, omdat de Troonrede naar het oordeel van tal rijke leden te veel beschrijving be vatte van de bestaande situatie en te weinig een program van het te ver wachten beleid. Naar aanleiding van deze opmerkingen heeft dc Regering, na haar eigen opvatting ter zake te hebben verdedigd, gezegd, dat zij goede nota had genomen van de wens der Kamer „dat de Troonrede een boeiend staatsstuk zij." Gelukkig ver bond zij daaraan enkel de toezegging, dat zij de geopperde bedenkingen gaarne nader zou overwegen en ver bond zij zich niet om in het vervolg voor een boeiend stuk te zorgen. Had zij dat gedaan, dan zou men haar in haar sinds Maart vernieuwde gedaante bepaald in gebreke moeten stellen. De meningen zullen ook over deze Troonrede, zoals telken jare, wel weer verdeeld zijn, maar het zou ons sterk verbazen, wanneer iemand van een boeiend staatsstuk spreken zou. TA, zelfs als men het doel wat minder hoog stelt en van de Troonrede enkel overigens al heel wat vraagt, zoals dat vorig jaar in het voorlopig verslag der Tweede Kamer is gebeurd, dat zij aanleiding moet kunnen zijn tot „politiek ge sprok en politieke overweging in brede kring", blijft de wens onver vuld. Niemand zal zich. dunkt ons. over deze Troonrede erg kunnen opwin den. Het is over het geheel een nuch ter. om niet te zeggen een bedaard betoog. Nu is er in onze tijd voor een zekere mate van bedachtzaam heid zeker wel iets te zeggen Er wordt ook in het openbare leven zoveel drukte gemaakt, dat enige rust niet onaangenaam aandoet. Men kan dit evenwel te ver drijven en in de lede, waarmede de zitting der Ka mers hedenmiddag werd geopend, zou naar onze mening, iets meer warmte, iets meer bewogenheid heb ben mogen doorklinken. Slechts hier en daar, bijvoorbeeld aan het slot, waar vertrouwen wordt uitgesproken in de toekomst van on ze democratie, indien zij zich „krach tig, besluitvaardig en rechtvaardig" toont, klinkt er even een andere toon. Nog een tweede opmerking moet ons van het hart: spreekt deze Troon rede ons gemoed niet toe, ook het politieke denken van de gewone burger, zal er. vrezen wij, maar in in Nevada, waar voor dc eerste maal in dc geschiedenis oefeningen in de atoomooriogvocring zullen worden gehouden. Tijdens deze manoeuvres, waaraan ongeveer 12.000 manschappen van de zes continentale Amerikaan se legers deelnemen, zullen verschillende atomische explosies verwekt worden. Het doel van de oefeningen is de grondstrijdkrachten een eerste trai ning te geven in het gebruik van de nieuwe „tactische" atoomwapens. C.2 de Amerikanen in de laatste tijd hebben ontwikkeld. Naar men aanneemt omvatten deze wapens raketten en granaten met atomische springlading, die direct tegen dc grondstrijdkrachten van de vijand op het slagveld kunnen worden gebruikt. In het begin van dit jaar zijn met deze wapens in Nevada reeds proeven genomen De komende manoeuvijs zullen de legerleiding de gewenste gele genheid geven, tactische plannen voor het gebruik van atoomwapens uit te werken. Zij rekenen er op, dat met hulp van deze plannen een tegenwicht kan worden ge schapen tegen het numerieke over wicht der Sowjet-grondstrijdkrach- ten. De werkelijkheid zal echter niet al te dicht worden benaderd: het leger heeft voorzorgsmaatregelen genomen, dat er geen soldaten in de nabijheid zullen zijn, wanneer de atoomwapens tot ontploffing komen. Admiraal Fechtelcr heeft mede gedeeld, dat de Amerikaanse mari- lcerd Daarvoor is wat hier te berde wordt gebracht te vaag, te weinig concreet. Men kan zich voorstellen, dat de plannen tot de vorming van een Europees leger aanleiding zou den kunnen zijn tot „een politiek gesprek", zo men wil zelfs tot ver hitte debatten, maar het gehele vraagstuk wordt in de Troonrede verhuld achter dc woorden: „Ingrij pende dcfensiemaatregelcn, ook in regionaal verband, zijn nodig geble ken en komep tot stand allereerst I in het kader van het Noord-Atlan- Perzische maatregel tegen Britse bank "k n,(!ts ne thans twee typen vliegtuigen heeft, die van een vliegdekschip met een atoombom kunnen opstij gen. Personeel van luchtmacht en marine is reeds in het omgaan met atoombommen geoefend. TEHERAN Het Perzische kabi- net heeft de Britse Bank voor Per- zië en het Verre Oosten verboden zaken in vreemde valuta tc doen. Alleen de Nationale Bank van Per- zié is voortaan nog gerechtigd de viezentransacties af te sluiten. Dit betekent, dat de Britse Bank haar voornaamste bron van inkomsten verliest. Volgens dr Fatemi, de assistent van de premier, heeft het kabinet voorts besloten enkele vroegere col lega's van wijlen premier Razmara, die in Maart werd vermoord, te ar resteren op beschuldiging van hoog verraad. Zij zouden een complot hebben gevormd om de monarchie in Perzië omver te werpen. Een hunner was al in arrest. „De hierbij aangeboden begroting heeft betrekking op het tweede jaar van de vierjarige periode waarin ons volk zich een extra zware inspanning zal moeten getroosten voor zün militaire bijdrage aan de verdediging van de Westerse wereld. Ook zullen in deze periode alle krachten onverminderd moeten zijn gericht op het sluitend maken van de betalingsbalans. Deze beide problemen waarvoor dc regering zich in dit tijdvak ziet gesteld hebben de inhoud van de ontwerpbegroting voor 1952 in zeer aanzienlijke mate bepaald. Als richtsnoer gold dat daartoe ondanks de zware druk van in het bijzonder de militaire uitgaven geen invloe den mogen uitgaan, die het monetaire evenwicht in gevaar zouden kunnen brengen. Het in de begroting 1952 neer- Dienst, de Buitengewone Diensten gelegde beleid is dus gericht op I en II en het nadelig saldo van Oefening Counterthrust Gen. Eisenhower bezoekt „front" HANNOVER. Generaal Eisen hower heeft gisteren een bliksem- snelle inspectietocht gemaakt langs voorkoming van een inflatoire I het Landbouw Egalisatie Fonds. ontwikkeling en langs deze weg j Het saldo van uitgaven en mid- dienstbaar gemaakt aan het stre- I delen van de Gewone Dienst plus ven naar evenwicht in de beta- de Buitengewone Dienst I vei- lingsbalans. De regering beschouwt j toont voor het eerst sinds de be- dit als een essentiële voorwaarde vrijding een aanzienlijk overschot om ons volk in de moeilijke om- 414 millioen en ook ïn- standigheden een redelijk levens- j dien men daar het tekort van het peil te blijven verzekeren", aldus Landbouw Egalisatie Fonds ai- grote gedeelten van de Europese legereenheden, die op het ogenblik deelnemen aan de oefening „Coun terthrust" in Noord-Duitsland. Een heden van het Britse Rünlegcr en troepen uit zes andere landen van het Atlantische Pact in totaal 150.000 man sterk waren in ac tie op de derde dag van inspan nende en realistische oorlogsma noeuvres, waarin de 7000 man Ne derlanders met onderscheiding zijn genoemd, wegens hun goede pres taties. In gesprekken met officieren en manschappen onderzocht generaal Eisenhower stelselmatig of zij, gezien hun beroep in het burger leven. in het leger wel op de juis te plaats waren. de ontwerpbegroting voor 1952 die vanmiddag namens minister Lief- tinck, die in het buitenland ver toeft, door minister-president Drees aan de Staten-Generaal is aangeboden. De gehele dierrst van de begro ting vertoont een ongedekt tekort van 267 millioen, hierbij is re kening gehouden met de uitgaven en middelen van de Gewone trekt 110 millioen resteert nog steeds een overschot van 304 millioen. Vergeleken met het „Nader herzien begrotings- beeld van 1951," dat een voordelig saldo aanwijst van 151 millioen, betekent het voorgaande dus een verbetering met 153" millioen. De uitgaven van de Kapitaals- dienst worden geraamd op 843 millioen (waarvan 259 millioen voor defensie), de middelen op 272 millioen. Hier ontstaat dus een nadelig saldo van 571 mil lioen (vorig jaar na laatste her ziening 987 millioen). Het totaal van alle uitgaven van alle diensten plus het Land bouw Egalisatie Fonds is 5250 millioen groot (vorig jaar laatste raming 5976 millioen). Alle mid delen tezamen omvatten nu 4983 millioen (vorig jaar laatste her- lijke lichamen en het particuliere bedrijfsleven, wordt met het voor delig saldo van de Gewone Dienst het tekort van de Kapitaalsdienst voor meer dan de helft gefinan cierd.... Deze dekkingswijzc is ook gekozen in verband met het sluitend maken van de betalings balans en het bestrijden van in flatoire effecten. 4. Het nadelige saldo van de Gehele Dienst ad 267 millioen kan voor een deel toch gedekt worden door inhaal ^<n belasting- achterstand. Hoeveel via deze weg zal binnenkomen valt niet te zeggen. Voor het overige zal het tekort door leningen moeten wor den gedekt. 5. Voor de uitkeringen aan het DIT niet noemen van het Plan- Pleven is te opvallender, omdat de regering hier wel nogmaals uit spreekt, dat zij grote waarde hecht aan een spoedige behandeling door de Staten-Generaal van het voorstel inzake de Europese gemeenschap voor kolen en staal (het zgn. Plan- Schuman) Het kan nauwelijks toe val zijn, dat dit een eerste belang rijk voorbeeld wordt genoemd van „functionele integratie" Er klinkt hier, als wij ons niet vergissen, een ondertoon van critiek tegen wie de federalistische weg willen gaan naar de eenheid van West-Europa. Wordt daarom misschien van Straatsburg en de Raad van Europa niet gerept? Mogelijk zoeken wij te veel achter deze omissie en vindt zij enkel haar verklaring in het streven om niet onevenredig veel ruimte in beslag te nemen voor buitenlandse zaken. Waar is de tijd, toen dit departe ment kon volstaan met een stereo- typ zinnetje, dat onze verhoudingen met alle buitenlandse mogendheden bij voortduring van vriendschappe lijke aard waren? Eenzelfde vaagheid, eenzelfde aar zeling om man en paard te noemen treft men intussen ook elders zelfs aan Hoe anders te verklaren, dat het woord Unie er niet aan tc pas komt, als er sprake ls van de ver houding tot Indonesië? Van dit land heet het. dat het meent „dat dc be langen van beide landen zelfs door een samenwerking op een andere basis dan de bestaande, op betere wijze kunnen worden gediend". De Regering beperkt er zich toe te ho pen „dat een gezamenlijke bestude ring van dit vraagstuk, waarbij het belang van een goede samenwerking zicning 5140 millioen). Men komt 'egen 7 .,JU m" '°0n ,n l"°'. zo dus tot een ongedekt tekort de regeringsverklaring ven Maart Gemeentefonds en het Provincie- fonds zijn als percentages aange- op de voorgrond moet staan, tot een houden 10.3 en 0 62, tegen in 1951 v°°r beide partijen bevredigende op- noq 11 7 en 0 7 i l0s5lnz knn leiden' Wi, hopen dat 6 De subsidies neereeleed in ook van harle gaafne- manr a°"dcn y.® ®"°s'°lciLer ons toch wel graas enig denk- het Landbouw Egalisatie Fonds hoe]d v1n kunnon vorrnr.n hoe de zijn geraamd op f 110 millioen, Regering dit doel wil nastreven, tegen 130 millioen in 1951. In van 267 millioen" (vorig jaar k0"t voor een bedrag van 175 f 336 millioen). Hier is dus een i millioen: het verschil wijst nict 836 millioen). Hier is dus een verbetering zichtbaar van 569 millioen. Andere belangrijke punten uit de Millioenennota zijn: 1. Bij de opstelling van deze begroting is rekening gehouden met een maximale defensie-in spanning van 1500 millioen. 2. Een overzicht van verdere uitgaven die konden worden ver wacht, maar niet waren opgeno men in de begrotingshoofdstukken is niet aanwezig, aangezien niet op zulke uitgaven behoeft te worden gerekend. 3. In tegenstelling tot voorheen heeft de minister van Financiën de bedragen voor de Buitenge wone Dienst II niet meer van de overige bedragen afzonderlijk ge houden Eerstgenoemde bedragen mogen door leningen worden ge dekt. Nu het nodig is dat de ka- Zic verder pag. 4 op een verandering in beleid, maar hangt samen met de daling van de wereldmarktprijzen. 7. Het laat zich aanzien, dat in verband met de noodzakelijke oe- pcrkingen in 1952 niet meer dan 40.000 woningen zullen kunnen worden gebouwd. 8. De regering hoopt dat de door haar getroffen maatregelen voldoende zullen blijken om het beoogde evenwicht in de Neder landse economie te bewerkstelli gen. Mocht zit in die verwach ting worden teleurgesteld dan zal zij niet aarzelen maatregelen van meer directe aard te nemen, die op korte termijn hun werking doen gevoelen. Een duurzame op lossing is daarmee niet te berei ken. Zij kunnen echter nodig zijn in een moeilijke periode, nameliiK om een eventueel te ver gaande aantasting van de deviezenreser- LONDEN. Het Britse vlees- rantsoen zal met ingang van 23 September met twee pence tot twee shilling ingekrompen worden. Op 7 October zal het opnieuw met twee pence verminderd en derhal ve één shilling en tien pence „groot" worden. lOBOHBN* pitaalsmarkt in belangrijke mate vcs tegen te gaan. gereserveerd blijft voor de behoef- j Zie voor nadere bijzonderheden ten van de lagere publiekrechte- van de Miljoenennota pagina 5. Vrij koud •i Weersverwachting geldig van A Dinsdagavond tot Woensdag- p - avond. Langs de Waddenkust aan- gj vankclijk harde. overigens krachtige tot matige Noord- - Westelijke wind Wisselend be- wolkt met bijna overal enkele buien Weinig verandering in temperatuur. 19 Septemoer Zon op 6 u 19 m i ondor 18 u 18 m: Maan op 19 u 42 m onder 11 u 23 m

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1