Speeltuinwerk in het winterseizoen Beoefenaars volkszang en -dans bijeen in „Herzberg" bij Bazel STABSVENSTER Biljartcompetitie is begonnen „Verkeerspaedagoog" gaat vermanend en prijzend door Amersfoort Noteert U even r Muzikale volksopvoeding op een internationaal niveau 1 Dinsdag 13 September 1951 Beterschap beloofd Behalve door de „Verkeers paedagoogis er gisteren ook door verscheidene surveillerende agenten terdege op de wegge bruikers gelet. Bij enkele extra- contróles. die werden gehouden, moesten niet minder dan 75 waarschuwingen worden gege ven, omdat de verkeersregels niet in acht werden genomen. Bovendien vielen er nog acht bekeuringen bij overtreders, die het dl tc bont maakten. Het sterkst was wel vertegenwoor digd de categorie wielrijders die of geen voorlicht of geen ach terlichtje of helemaal geen ver lichting hadden. Dan waren er fietsers, die geen deugdelijke rem hadden, geen bel, of geen wit spatbord, die met beide han den los reden, verkeer van rechts geen voorrang verleenden of geen teken gaven by het veran deren van richting. Veel voet gangers staken op een verkeerde plaats over. Alle gewaarschuw- den beloofden beterschap. La ten we het hopen. „Verkeersschilders" hebben het druk De drie jongelui, die achter het politiebureau gewapend met schuur papier cn verfkwast klaar staan oni fietsen gratis van een prachtig wit achterspatbord te voorzien hebben het al flink druk gehad. Cornelis Vermeer, Adriaan Eikelenburg en John Driebergen hadden alleen gis ter al bijna vierhonderd „klanten". Het drukst was het omstreeks 12 en 5 uur. Ook vanmorgen was er al weer heel wat werk aan de winkel. Jubileumexpositie Edith Pijpers In „Het Baken" aan de Utrecht- seweg 102 wacht Amersfoort een goede tentoonstelling van beelden de kunst w.o. schilderijen, sieraden en ceramiek. Nel van der Chijs, die in Het Ba ken met veel goede smaak een klei ne expositieruimte heeft ingericht, brengt vanaf Zaterdag 22 Septem ber tot en met 22 October een ju bileumtentoonstelling van het werk van Edith Pijpers. Edith Pijpers is een bekend Amersfoorts kunstcnaresse. Haai werk vindt in kringen van kunst- lievenden brede waardering. Aan deze expositie voegt Wim Stuurman potterij en Nel van der Chijs sieraden toe. Dr. R. Miedema opent deze expo sitie Zaterdag a.s. om half vier. Vooral de voetgangers doen nog weinig aan het veilig verkeer Drie meisjes moeten strafwandelen Vrijwel onafgebroken klinkt de zware stem door de stad, want er worden nog ontzettend veel grote en kleine verkeersfouten gemaakt. De man achter de microfoon van de politie-geluidswagen ook wel „verkeerspaedagoog" genoemd, maakt can kruistocht door de stad en wij hebben dankbaar de uitno diging van de commissaris van po litie. de heer G. Goorhuis, die zelf ook mee is gegaan, aanvaard. „O. la. la, mevrouw, dat is toch glad verkeerd. Ja. ik bedoel die dame, met een kinderwagen. U mag toch zo het plein niet oversteken. We hebben daar toch niet voor niets die mooie oversteekplaatsen laten malren. Zoals U dat nu doet, brengt U twee mensenlevens in ge vaar. En dan jongens, zo heb je dat toch niet geleerd. Je mag toch niet met drieën naast elkaar rij den". We hebben een heleboel geleerd. Vooral zijn wij attent gemaakt op de kleine verkeersfouten. die men dat dc mensen als de bomen open hal van het station kregen de meis jes een stevige verkeersles en tot straf moesten zij toen het hele Sta tionsplein een keer rondlopen. Na tuurlijk maakten zij toen gebruik van de oversteekplaatsen en de pret was wel wat over, want het publiek lachte hen smakelijk uit. Ongetwij feld een lesje in verkeer, dat zij niet makkelijk zullen vergeten. Dc verkeerspaedagoog deelde ook pluimpjes uit. Het was duidelijk merkbaar dat zo'n pluim een goede uitwerking had want ook anderen reageerden onmiddellijk. Het is ons opgevallen dat zeer veel overtredingen worden gemaakt bij het oversteken, dat dikv/ijls niet op de daarvoor bestemde plaatsen geschiedt, en ook „dwalen" velen te lang op de rijweg en steken niet haaks over. Het is nu eenmaal voor schrift en goed ook, want hoe kor ter men op de rijweg verblijft, des te minder kans heeft men aange reden te worden. SLECHT OPSTELLEN Dan is het opstellen bij stoplich ten en overwegen nog maar slecht. De wielrijders houden daarbij ab soluut onvoldoende rechts. Dit heeft bij spoorwegovergangen het nadeel maakt, zonder dat men er zelfs erg in heeft. Dat deze kleine fouten grote gevolgen kunnen hebben is ons ook duidelijk geworden. Vooral het snelverkeer rekent hier niet op. En de plotselinge manoeuvres van voet ganger of wielrijder stellen auto- of motorbestuurder dikwijls voor zeer onverwachte moeilijke situaties. Zowel adjudant Ottens, als de mo torbrigade-mensen Molenaar cn Van der Scheer wijzen de mensen tact vol op de gemaakte verkeersfouten. In enkele gevallen wordt wat flink opgetreden. Zo kwam het voor dat drie meisjes zeer nonchalant, zon der inachtneming van welke ver keersregel dan ook, het Stations plein overstaken. Adjudant Ottens riep hen rap tot de orde. maar alsof ze niets gehoord hadden bleven zij over het plein „dwalen", daarbij het verkeer en niet het minst zich zelf in gevaar brengend. Voor de tweede maal klonk de stem over het plein: ..Meisjes, dat doen jullie verkeerd. Zo gebeuren er ongeluk ken". Zij reageerden, maar volkomen foutief, want zij staken een beetje dc draak met de „verkeerspaeda goog" cn bleven over het plein fla neren. Dat was zelfs deze opgewekte politiemannen te erg. De motor kwam op toeren cn met een flinke gang werden de meisjes achterna gezet. Toen begrepen ze pas dat het ernst was en snel als de wind vlo gen zij de stationshal in. Adjudant Ottens ging ze echter achterna en kreeg hen in de wachtkamer op het perron te pakken. „Terug", com mandeerde de politieman. Voor de i Soesterkuarticr" klaar voor de start Nog even, en dan worden de speeltuin-werktuigen opgeborgen. Voor de jeugd begint dan het win terwerk. Voor de leden van de speeltuinvereniging „Het Soester- kwartier" wordt het winterseizoen ingeluid met oen middag voor de jeugd. Dickie Dapper brengt zjjn schelmenstreken ten tonele. De ouders mogen een programma van toneel of cabaret verwachten. Het winterwerk wordt op een hoger plan gebracht. Aan de zaag- club kunnen dit jaar ook oudere jongens deelnemen. Met een speciaal daarvoor ge schikte electrische machine gaan zij beweegbaar speelgoed maken, zodat hier terecht kan worden ge zegd „Voor het kind, door het kind!" Ook de handwerkclub voor de meisjes zal het werk weer hervat ten en men vreest slechts dat. door te grote deelneming er han den tekort zullen zijn om de kin deren te helpen. Het „Klein Toneel" zal straks onder nieuwe leiding een lekenspel gaan instuderen en deze nieuwe leiding zal voor de Speeltuin het „Groot Toneel" vormen. Er zijn goede verwachtingen dat deze mensen in hun opgave zullen sla gen. ,.Con Amore", dc onderafdeling mandolineclub, laat steeds meer van zich horen en zal in het ko mende seizoen verschillende ma len voor het voetlicht komen. „De Korfbal". „Jonge Kracht". de Schaakvereniging, zij allen waar- GRAND THEATRE t/m 19 Sept. .Marie Walewska", 18 Jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. „Donderdagcyclus", 20 Sept. 2 30, 6.45 cn 9 uur: „De slag om Arnhem". CITY THEATER- Slngoalla". IR Jaar. Zondag: 2. 4.15, 0.45 cn 9 uur. Ov. da gen 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondagochtend 10 u.: „Een zaak van leven en dood". 7EMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag: „De wraak van Dla- bleto" 14 Jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Tarzan In New York", 14 Jaar. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 c.» 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrij dag t/m Maandag: „Nachtwachc", 18 Jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Madame Pimpernel". 14 Jaar. Zon dag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 en 8 uur. Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. 20 Sept. Hotel Nieuw Amsvorde Pro- paganda-verg. R K. EHBO.. 8 uur. 21 Sept. Dc Wapenroem. Vergadering Chr. handelsvertegcnwoordlgcrs en han delsagenten. 8 uur. 22 Scpt- K.A B -gebouw. Toneelver O.D.S., „Toontje in de knoop". 8 uur. MUSEUM FLEHITE. Westsingel. Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 10—12 en 1—4 uur Zaterdag 10—12 en 1.30—3 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening vol wassen 25 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2.30—4-30 uur. OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartler (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—8 uur. R.K.. OPENBARE LEESZAAL: Uit- lening 11—12.30 en 2 30—5.45; Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 35 en Vrijdag 4—0 uur. igen èn door de goede leiding en door de actieve besturen een succesvol winterprogramma. Ook „The Garden Players" zullen door hun muzikale medewerking, hun steentje bijdragen in de populairi- leit van de Speeltuin. Zo zal in de komende winter door onderlinge samenwerking tus sen Speeltuin en haar enderafde- lingen een groot stuk werk wor den verzet ter ontspanning en ont wikkeling van het kind. Het nog steeds stijgende ledental is de kroon op dit werk en de beloning voor de speeltuin die de vrijetijds besteding voor klein en groot ter harte neemt. gaan. niet snel genoeg uit de weg komen. Het „rechts van de rijweg opstellen" klonk dan ook vele ma len uit de luidspreker van de po- litie-auto. Een veel gemaakte over treding is ook het met meer dan twee fietsen, of het „hand aan hand" rijden. Vele malen moesten mensen, die met een rijwiel aan de hand links van de straat soms op het troittoir. liepen, tot de orde worden geroepen. „Rechts blijven lopen" was dan het parool. En dan wordt ook zeer veel vergeten de hand uit te steken bij het veranderen van rich ting. Neen. dan konden velen een voor beeld nemen aan twee rustig wan delende aansprekers, die. toen zij bij het gevaarlijke kruispunt Ran- dcnbroekerweg/Hogeweg moesten oversteken, dapper hun parapluie als richtingaanwijzer gebruikten. Ze kregen dan ook prompt een com pliment van de verkeerspolitie. EEN WENS Dc naam „verkeerspaedagoog" is uitstekend gekozen. Ongetwijfeld is de geluidsauto een prachtig middel om de mensen op gemaakte fouten te wijzen. En wij geloven zeer zeker dat deze mensen de les, die zij zo in het publiek krijgen, ter harte zullen nemen. Dit onderdeel van de „Veilig-Ver- kecrs-Week 1951" kan als volkomen geslaagd worden beschouwd. Het zou onzes inziens zelfs aanbeveling ver dienen 't hierbij niet te laten, doch de ..station-car" van de politie blij vend uit te rusten met een geluids installatie. Deze zal zeer veel dienst kunnen doen om de mensen de ver keersregels bij tc brengen, maar het zou ?.ok een prachtig middel zijn om bij evenementen, waar verkeers opstoppingen kunnen voorkomen, 'n handige oplossing te brengen. Terug uit Korea Met het uit Korea thuisvaren de troepentransportschip komen op 1 October a.s. de volgende le den van het afgeloste Nederland se det. Ver. Naties terug: A. Boeklagen, sold.. Korte Hart- weg 7, Soestdijk; M. Brugman, Sergt., Holleweg 18, Ede; P. C. Hinke, sold 1, Teegterweg 54, Ermelo, R. Ch. O. Raven, sold. 1, Schaapweg 44, Ede; P. Sentges, korp., Soesterbergsew. 140, Soest; L. Smith, korp., Soesterbergscwcg 140, Soest; E. Zeegers, sold., Gar- derenseweg 48, Putten. DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1693. De stemming aan tafel is na het verhaal van Kid een beetje op geschroefd vrolijk. De ontevredenen houden nu maar hun mond. „Wat ben je van plan met die gevangenen te doen. Kid?" vraagt één der aanwezigen. „Je kunt ze toch niet altijd vasthou den? En er zal toch wel naar worden gezocht9" Maar Kid legt waar schuwend zijn vinger op zijn mond. „Sssl!" zegt hij. „met die knapen heb ik een plannetje. Maar dat mag niet bekend worden." Kid weet ove rigens niet, dat een van zijn gevangenen op hetzelfde moment zij'n kans i de deur geforceerd en inderdaad blijkt zijn i gedronken heeft heerlijk te zijn ingedut ziet om te ontsnappen. Rob heeft met het mes bewaker die kennelijk te veel Japanse saki Voorzichtig verlaat Rob de hut. (Van een onzer medewerkers) Renske Niewcg, dc leidster van „Het Nederlandse Lied" is onlangs met een twaalftal leden van haar Iiedjesgrocp naar Bazel getrokken, om in de nabühcid dezer stad in het gebouw der Zwitserse Volkshogeschool „Herzbcrg" deel te nemen aan een bijeenkomst van mnziek-Jeugdleiders uit verschillende Europese landen. Dus hebben wij haar opgezocht om te vernemen, welke ervaringen zij bad opgedaan en hoe nu eigenlijk, inter nationaal bezien, bet staat met volksdans en -lied en welke contrasten er op dat gebied z(jn. Want een congres betekende de reünie te „Herzberg" niet; het was een bijeenkomst van personen, die in hun eigen land een rol spelen op het speciale terrein, dat bij ons door „Het Nederlandse Lied" wordt bestreken en een poging door uitwisseling van gedachten en erva ringen op de hoogte te komen met wat elders in nationaal verband ge schiedt, om op de duur te kunnen geraken tot een vast internationaal contact. Amersfoorts Liedgroep demonstreert De Duitse musicus Fritz Jöde. een belangrijke figuur in de we reld der toonkunst en in het bij zonder in die der volksmuziek had lot deze Herzberg-bijeenkomst de stoot gegeven. Er waren, groepen uit Frankrijk. Denemarken, Duitsland. Oostenrijk. Zwitserland en Nederland. De En gelsen, Zweden en ook Turken die men had verwacht moesten ver stek laten gaan. daar zij generlei steun konden ontvangen van hun regeringen. De Nederlandse deelnemers had den zowel van regeringszijde, als ook van de kant der radio-omroep (V.A.RA.) ondersteuning ontvan gen. Renske Nieweg noemde de om geving, waarin deze bijeenkomsten plaats vonden, ideaal. Ook het ge bouw der Volkshogeschool had op haar een bijzondere indruk ge maakt. Eenvoudig en toch verzorgd was het, opgetrokken van mooi cn degelijk materiaal, zonder luxe. Dagelijks moest een der groepen het „Morgenbericht" verzorgen. Men gaf dan een beeld van wat er in eigen land geschiedde op het terrein van muzikale jeugdopvoe- ding, volksmuziek en volksdansen. Daarover werden dan vragen ge steld en er ontsponnen zich dis cussies. Ook had elk der groepen een avondprogramma te verzorgen, waarop dan de eigen liederen wer den gezongen en volksdansen ver toond. Het gezamenlijk zingen onder telkens één der groepsleiders maakte ook een vast onderdeel van het dagprogramma uit. Men had dus ruimschoots ge legenheid kennis te maken met de stand van zaken in de landen, die \ertcgenwoordigd waren. De Fransen waren verschenen met een groepje, hoofdzakelijk uit onderwijzers bestaande. Renske Nieweg vond hun prestaties bij zonder goed en had zeer genoten van alles, wat ze ten gehore brach ten en ook wat ze aan volksdansen lieten zien. De Latijnse klaarheid verloochende zich bij hen niet. In tegenstelling tot de Duitsers, die door niet geheel juiste muzikale opvattingen, weer in de oude sen timentaliteit vervielen. Het groepje Oostenrijkers waar bij een familie met niet 'minder dan zes „instrumentaliserende" le den had voor een prettige demon stratie gezorgd, waarbij talrijke oude muziekinstrumenten werden gebezigd. Overigens was men al gemeen benieuwd te weten, of de Oostenrijkse volksmuziek, ook nog iets anders dan het „jodeln" kon voortbrengen cn tot in het onein dige met walsen demonstreren. De leider der Oostrijkers prof. Rinderer deelde mede. dat ook op ander terrein de Oostenrijkers de ontwikkeling van de volkszang in hun land konden demonstreren. Wat de Nederlanders betreft, er is via de V.A.R-A. een uitzending geweest van v/at zij in Zwitser land ten gehore hebben gebracht. Wij hebben naar deze uitzending geluisterd en zeer betreurd, dat geen andere indrukken op de ge voelige band zijn vastgelegd, dan alleen van de Nederlandse groep. Er is ook gedanst door onze land genoten. Jan Cox uit Haarlem die in ons land op het gebied van de volksdans zulk een belangrijke plaats inneemt, was hierbij de leider. De instrumentale begeleiding, waarvoor de Amersfoorters hadden gezorgd, bestond uit gamba, blok fluit en viool. RESULTATEN? Of er nu directe resultaten te boeken waren, hebben we Renske Nieweg gevraagd. kijken". Toen blikte htj Marie, die naar links cn vervolgens jarig was. naar rechts en waagde de oversteek. Dat wil zeggen, een halve oversteek, want waarschijnlijk geven: C. Bruins, Tuinbouw- weg 4; C. Kraats, Gouds bloemstraat 24; H. Hazeleger. Aquarium Trompstraat 85; W. Potsma, Van Marnixlaan 59. aaD *t Stadsven- •ter. Tel 4291i Iedere morgen van llen tot twaalf oor. bij de verkeerspaal ont- Soesterkwartier is dekte hij een grote trailer een school waar de kinde niet aanhangwagen, die ren dol zijn met een aqua- inet denderend lawaai uit rium. Wellicht werkt de Er moest nodig opruiming de Bergstraat naderde. propaganda van dc vissen- in de kelder worden gehou- Moeder gaf een kleine tentoonstelling AVERA nog den. Het zilverpapier en de resuiiaier pil van schrik, maar Vader door, wam de kinderen ko- capsules puilden de deuren aI- vand dc bleef kalm temidden der men dagelijks met visjes u.t.Dwronrzijn wat actieve daS ^n^r Gefard Rik! woedende baren. aandragen. Dat is allemaal verschenen Zii stoDten al sc. Edisonstraat 63. Gerard „Staan bloven, com- heel leuk en lief, maar het yerscnenen. zaj stopten ai met inzamelen. De geleide- ry-i i hond moet er komen. De ^«vervloot Stichting Nederlands Gelei dehondenfonds te Amster dam wacht met spanning de resultaten van uw en onze „oiuuU uiyunTi, cum- ma» bracht postzegels, capsules mandeerdc hy Moeder de aquarium wil maar niet "Clg£en oooi onze ixouwe en zilverpapier Van w Pe_ vrouw, die aan zijn arm groter worden. klein) biieen is gebracht in terse- Schimmelpenninck- rukte, om net vóór het pro- U voelt natuurlijk al ^j-^en Het waren er heel straat 12 kregen wij voor te acvaarte zou nasseren waar we heen willen. Het „-,n\ „„„„i zieke kinderen een stapel Oversteek E waren van de net vóór het gro. te gevaarte zou passeren waar we heen willen, „v. wa, Hc( gewicht viel nogal het veilige trottoir aan dc komt koil en goed hierop jnee. Precies gewogen was over kant ie bereiken, fieer. dat juffrouw en haar het '102 kg bruto. Daar komt „Staan blijven" herhaalde jeugd zo graag een groter wel weer wat geld van in de oude heer met gefor- aquarium hadden. de pot voor de geleidehond, ceerde kalmte. Kijkt u eens op zolder of Er was ook nog 40 kg carton Moeder werd er zenuw- er nog zoiets staat en bel en 4 kg. ander papier. op dan even 4291 of 6235. En zo gaan we maar door Utrechtse weg geko men en stonden nu bij het achtig van, ze trilde kruispunt „Ncderberg" te haar benen en de omklem- Dank U! wachten op een goede ge- ming van de ruiker dah- tegenheid om over te ste- lie's werd minder vast. ken, het oude heertje en Maar daar ontdekte Va- zijn echtgenote. der, dat dc trailer links-af 'Eenvoudig leek de zaak sloeg, de Utrechtscweg op niet. Een lange file van cn dus meende hij de tocht auto's, grotendeels op weg voort te zetten. Dies trok naar de Utrechtse Jaar- hij Moeder met zich mee beurs, daarbij 'het gewone naar de overkant. Ilij had uïferp, Freepsum bei Em- drukkc verkeer van alle echter niet gezien, dat ach- den iDts.) kwalijk nemen, dagen, wagens, die goede- ter dc trailer een andere dat hij te laat was met het J ren in de stad bezorgen en auto naderde en die ont- inzenden van de label van 3?,v. - - zware vrachtauto's, die op dekte hij, toen ons paar Jacoba v. d. Heuvel, Hunze- ---*♦...«-jstraat 16? kregen wij zieke kinderen een stapel mooie ansichtkaarten, Veel, heel veel dank! Veilig Verkeer „Ik loop met een boog om de verkeerspaedagoog" zei 't manneke vanmorgen. Nog een ballon $3 Het is al wel 15 Septem- ll ber geweest. De datum van het inleveren van de labels, ij die aan de ballonnen zaten, is dus eigenlijk voorbij. Maar wie zal het Cornelius I Niemand, want deze Duit se jongen kwam met een vriend de label zelf maar (even) brengen. Ze waren Esperanto VEILIG VERKEER" doet veel voor U. doet U iets voor „Veilig Verkeer". Ja, waarom zou U dat eigenlijk hun reizen van Oost naar bezig was de tweede over- West, of omgekeerd door steek te nemen, onze stad trekken. Daar- Doch ook Moeder, die tussen natuurlijk de motor- slecht ter been was. zag fietsen en de brommertjes, het gevaar. Ze liet van benevens talloze wielrij- schrik de bloemen vallen, toch een tochtje aan 't ma- ders. maar werd door Pa meege- ken. O ja, hoe moest dat nou? sleurd naar de veiligheid Vader had zijn rechter- van de overkant, arm door Moeders linker- Daar stonden ze nu en arm gestoken. In de vrije zagen, hoe de auto over pc arbeidersesperantisten hand droeg hij een ferme hun bloemen raasde. Maar hebben een propagandablad 59 gebakdoos, die hij solide, toen de wagen voorbij was. uitgegeven. „Esperanto wint niet doen? U weet toch nog wel, dat deze zomer honder- mezr voorzichtig tegen het lag het papier met inhoud vel<T, 1S de naa™- ?r staat den kinderen met veel ijver en toewijding van politie en lichaam klemde. Moeder onbeschadigd op de rijweg, veel lezenswaardigs in, maar bestuur Veilig Verkeer veel op verkeersgebied hebben ge- Een schooljongen nader- °®langrl-^Ja leerd. Zij gaan nu wat wijzer door het leven, weten wan- dc. Hij keek technisch naar Qp s/aat te leze^ "dat j" neer ze hun hand moeten uitsteken, kortom gaan niet roe- October de nieuwe 'Esperan- keloos langs de weg. En tochgebeuren er nog dagelijks to-cursus begint. De secre- ongevallen. Waarom? Ach, Veilig Verkeer is nog niet zo taresse van de Amcrsfoortse erg oud. Veilig Verkeer werkt nog niet zo bar lang aan club is mevr. P. Poort-Pro- zjjn taak om mensen met het verkeer vertrouwd te maken. H f w hl V-V- gaat het ook om de dubbettjes- Hoe meer dubbel- beiden "(e0>Iijk. pagereVzijn geven w/u ook ties hoe de mogelijkheden om oud en jong wat van lichaam klemde. Moeder onbeschadigd op de rijweg, droeg in de rechterhand 'n Een schooljongen nader- grote ruiker dahlia's in keurig papier gewikkeld. links en rechts, zag zijn Ze waren, zo te zien, op kans, greep in het voorbij weg naar een jarig familie- gaan de ruiker en overhan- lid en Moeder maande: digde die aan de oudjes. „Wel bedankt hoor, je -v- - ei bij Marie en ik wil niet de zeiden „We motten opschieten, an- ders komen we niet op tijd bent een flinke jongen," bij Marie en ik wil niet de zeiden ze beiden tegelijk. J laatste wezen". „Kalm Toen vervolgden ze voetje nog de adressen waar u zich de verkeersregels bij te brengen. Daarom vrienden, doet nou/' zei Papagoed uit- voor voetje de weg naar voor een cursus kunt op- U eens iets voor Veilig Verkeer. Als men het leggen van waarde volle contacten zo noemen mag, wel, was het antwoord. Maar om te komen tot een super-nationale organisatie, zal er nog heel wat meer nodig zijn. De bedoeling is, dat iedere delegatie haar ervarin gen en opinies in een rapport boekstaaft. De uitgave dezer rap porten zal wel zeer verhelderend werken en misschien hier en daar teleurstelling brengen. Evenwel zijn wij het met Rens ke Nieweg eens. dat deze bijeen komst uiterst belangrijk is geweest cn we verheugen ons, dat onze stadgenoten aan dit baanbrekende werk mee hebben gearbeid. Laat ons ten slotte niet verge ten dat hier grondleggend cul tureel werk wordt verricht en dat een belangrijk stuk muzikale Renske Nieweg voor haar Lied- groev in actie. volksopvoeding met deze arbeid is gemoeid. Daarom is het begrijpelijk, dat wij dit alles met belangstelling volgen. Leusderkivartier boekt ivinst (Van een onzer verslaggevers) Maandagavond is de str$d in de biljartcompetitie van het dis trict „Eemland" van de Kon. Ned. Biljart Bond in volle hevigheid ontbrand. Reeds vorige weck trokken dc deelnemers in de ze vende, achtste en negende llbre- klasse, met hun keu in foudraal gewapend, naar de biljartcentra om de strijd aan te binden, waar bij deze week de zeven andere libreklasscrs zijn gekomen. Voor de hoofdklasse llbre wer den Maandagavond twee wedstrij den gespeeld, namelijk „Leusder- kwartler" tegen het Baarnse „Ons Genoegen II" en „Zonneheuvel I" tegen „Vergulde Wagen II". „Leusderkwartler" en „Zonne heuvel" zyn goed gestart. Beide teams behaalden een 4Z over winning. In Café „Neuf" aan de Leus- derweg begon de strijd met de ontmoeting tussen Japin (Leus- derkwartier) en Van de Burg (Ons Genoegen II). Japin liet zien dat hij, in ver gelijking met vorig jaar, sterk is vooruitgegaan. Hij speelt het spel zo nu en dan ook bedachtzamer, doch kan niet nalaten daartussen door „grote stoten" te maken. Van tie Burg daarentegen stelt zich volkomen op het kleine spel in en als hij de ballen in de goede po sitie heeft, kan hij hiervan goed profiteren. Toch komt het ons voor, dat hij de ballen soms te voorzichtig aanpakt, waardoor hij of zichzelf in moeilijkheden brengt of wel de te maken carambole mist. Japin ging vrij vlot van start en nam een voorsprong, die steeds groter werd. Bij de twaalf de beurt had hij 64 caramboles, waartegenover Van de Burg slechts 22 noteerde. De onproduc- tiviteit van de Baarnse speler was ongetwijfeld te wijten aan het moeilijke aanvangsspel, dat hij kreeg. Japin ging goed door en toen hij in de achttiende beurt een goed gespeelde serie var. 59 caramboles ter tafel bracht, had hij een voorsprong van bijna honderd caramboles genomen (59154). In de 22ste beurt bleex dat Van de Burg er beter in kwam. Weliswaar moest hij na .zeventien" stoppen, doch daarna kwam een serie van 34. Doordat Japin de draad even kwijt was lukte het de Baarnse speler veel van zijn achterstand in te lopen en Films over Curacao voor „Ons Belang" Het personeel van de Brand- en Levensverzekeringmaatschappij „Ons Belang" was Maandagavond in gro ten getale bijeen in het gebouw van de Vrijzinnig Hervormden. Het gold de opening van het winter seizoen van de personeelsvereni ging dezer maatschappij, waarbij door de Curagaose vertegenwoordi-" ger, de heer A. Susebeek, een aan tal kleurenfilms werd vertoond over het leven van de bevolking in zijn land. Ter afwisseling liet de heer Dullaart op het witte doek zien tot welke prestaties een ama teur-cineast in staat is. aan de hand van een aantal aardige opnamen uit het gezinsleven alsmede een humoristisch filmpje waarbij een schilderatelier het middelpunt van de handelingen was. Na afloop be wees een dankbaar applaus dat de aanwezigen waardering hadden voor het gebodene. De voorzitter der personeelsvereniging, de heer W. Kraan, dankte beide cineasten voor hun medewerking aan deze avond. .De toneelvereniging van „Ons Be lang" zal op Donderdag 8 Novem ber a.s. in Amicitia in het kader van de NATU toneelwedstrijd een opvoe ring geven van het toneelspel „De „Rani" antwoordt niet". „Ons Be lang" is het eerste ensemble dat met dit nieuwe stuk ten tonele ver schijnt. en toen by de 31ste beurt de stand 182195 was. kwam de overwin ning voor Japin in gevaar. Op het allerlaatste moment herstelde laatstgenoemde zich echter sleepte de eerste twee punten voor zijn club uit het vuur. De partij tussen Van de Ber[ en Ankersmit is vrijwel steeds ge lijk opgegaan. Het lukte Ankersmit niet om zijn handicap van twintig caramboles te „overbruggen" et ook deze partij werd een overwin ning voor „Het Leusderkwartier" De laatste partij, tussen Jan va: de Brug, die thans weer voo: „Leusderkwartier" uitkomt en D; Vries was ook spannend. Van ds Brug had de overwinning voor he grijpen, doch liet op het laatst zijl kans verloren gaan. door Uirio poe dels. Hiervan profiteerde De Vrie dankbaar en met de prachtige slot- serie van 43caramboles redde hij de eer van het Baarnse team Japin 210 210 33 59 6.38 Van de Brug 210 185 33 34 5.1 Van de Berg Ankersmit Van de Brug De Vries 190 190 38 18 5— 210 195 38 10 5.13 130 123 33 14 3.72 170 170 33 43 5.15 Zonneheuvel I wint van Vergulde Wagen Maandagavond had in café Zonneheu vel te Soest de eerste ontmoeting plaat in de hoofdklasse Libre, tussen Zonne heuvel I en De Vergulde Wagen II. He treffen tussen C. Boudewijn (Z.) en P Ilmer (V.W.) leverde Zonneheuvel d< eerste twee punten op. Boudewijn nar in de eerste beurten de leiding doe series van 14. 11. 17 cn 10 carambole: waar Ilmer weinig tegenover stelde. Ni 10 beurten was de stand reeds 71 voo: de Zonnehcuvelspeler en 21 voor Ilmer Boudewijn bleef uitlopen en maakte daarna mooie series van 34 en 35 caram boles, waardoor hij onbedreigd op he einddoel afging. Boudewijn P. Ilmer 170 250 170 107 De tweede partij tussen J. Hopstakc: (Z.) en C. Rijn (V.W.) werd ook ee: overwinning voor Zonneheuvel. In he begin ging de strijd gelijk op. De 6pe Iers gaven elkaar weinig toe. zodat <J stand na 10 beurten was Hopstaken 5! Rijn 57. Toen liep Hopstaken uit me series van 8, 14. 13. 15 en 30 carambole; terwijl Rijn zijn vorm niet te pakke kon krijgen. Hopstaken bleef tot laatste beurt een voorsprong behouder Hopstaken C. Rijn 170 210 170 91 1.' De laatste partij ging tussen H. Ri (Z.) en D. ten Hoeve (V.W.) Vanaf i aanvangstoot nam Ten Hoeve de leldlr. die hij niet meer afstond. Ran poedeld enige keren cn kon er niet in kome: zodat het een eenzijdige partij werd. Te Hoeve besloot de partij met een goec serie van 26 caramboles. H. Ran 170 106 33 17 3J 170 Ten Hoeve 190 106 190 33 29 Karweitje niet opgegevei Tot één maand voorwaardelijk^ gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar veroordeelde Utrechtse Politierechter Maanda? twee werklieden uit Amersfoort Deze mannen genoten in December jl. overbruggingssteun en trachtter er door het uitvoeren van een kar weitje wat bij te verdienen. Daar zi echter het ontvangen loon niet op de steunformulleren hadden opge geven, hoorden zij bovenvermeld* straf tegen zich eisen, welke d( Politierechter conform toewees. Burgerlijke Stand 17 September GEBOREN: Marmus, z. van G. Bj-- en C. de Zoete; Anneliese. d. van W. - Bleijervcld en A. J. Huijgens: Francii cus Carolus Maria, z. van J H. Vieste en P. J. de Vries: Cornelia Albarta. van J. van Dlejen cn L. Stein; Aalbef ta. d. van A. Ruiter en Z. Grasdij Maria Theresia Wilhelmlna. d. van v. Hoeijcn en W. J. M. v. d. Wijngaar Bertha Johanna, d. van F. J. Brouw4 en M. C. Koot: Hendrikje Dirkje, d. E Hop en M J. Hoekwater; Maria dula. d. van H. F. A. Schilte cn M Engels. GETROUWD: A. A. Bcckcrine Rhijn en L. S. v. Schelven: K. C Schft tus en C. v. Leeuwen. OVERLEDEN: J. Dijksma, 69 Jr. met B. G. Ockhuisen; Gijsbertus Th philus van den Twcel. 6 uur; Evert Hermans, 87 Jr. wed. van D v. Ekel Gerhardlna L. Günncmann, 78 Jr. van A Smit; Grietje Dijkman, 82 wed. van G. Verschuur.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2