DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Adenauer wijst voorstel van Grotewohl af Stilte voor de storm in Groot-Brittannië Westberlijn zou Russen op proef willen stellen Teheran bereidt zich op krachtproef voor Jaarlijkse rijtoer: festijn in Den Haag Luchtmacht: zwak punt in Europa's defensie T ele visie-uitzendingen elke Dinsdag- en Vrijdagavond Weer contact in Kaesong Harriman tracht Mossadeq te vermurwen Vliegen wordt 3 tot 5 procent duurder C anadese luchtdivisie naar Engeland Ruim 1 millioen ambtenaren in Italië staken Atoombom minder duur dan tank? Uitbreiding van Atlantisch Pact zeker VS wensen bases in Frankrijk Verkiezingen 25 October zeggen Zondagsbladen; Attlee zwijgt Parijs ziet vleesloze dagen komen Twee en twintig kg goud gesmokkeld lie Jaargang, no. 220 Woensdag 19 September 1951 Opgericht door de Stichttag „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. low. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: Tl. DE BOORDER ;n-atiiCtynri ïxiKQrd m i .m-an mi? LT. TOKIO Geallieerde verbin dingsofficieren hebben vandaag bij Pan Moen Djom. de communisti sche controlepost ten zuidoosten van Kaesong, een onderhoud van 1 uur en 35 minuten gehad met leden van de communistische wa penstilstandsdelegatie. Nadat de of ficieren per jeep in Moensan waren teruggekeerd, werd geen commu niqué verstrekt. Aan de gissingen of de wapenstilstandsbesprekingen hervat zullen worden is nieuw voedsel verstrekt. De besprekingen in Pan Moen Djom hebben plaats gehad op voor- stel van de Noordelijken, die de beschuldiging wensten te bepraten. dat drie geallieerde soldaten de neutrale zone van Kaesong zijn binnengedrongen. WASHINGTON. De Amerikaan se ambassadeur in bijzondere dienst Avcrell Harriman. die geweigerd heeft het Perzische olie-ultimatum aan Groot-Brittannië door te sturen, heeft een beroep op de Perzische premier dr. Mossadeq gedaan om zijn jongste voorwaarden voor het her vatten van de olieonderhandelingen te herzien, omdat het ultimatum geen basis voor verder overleg biedt. Harriman acht een regeling mo gelijk, indien beide partijen goede wil aan de dag leggen. Het ultimatum („binnen 15 dagen Ionderhandelen of de laatste 300 Brit se technici worden uit Perzië ge wezen") te versturen zou. volgens «^Harriman. „slechts een toestand ver ergeren, welke reeds ernstig is". BONN. De West-Duitse kanselier, dr. Adenauer, heeft gis teravond in een radiorede het Duitse volk medegedeeld, dat hij het aanbod van Zaterdag van de Oost-Duitse premier, Grote wohl, om besprekingen te beginnen over de Duitse eenheid, verwerpt. „De Oost-Duitse regering dient in de eerste plaats de vryheid in de Oostelijke sector van Berlijn en de gehele Sowjet-zone te herstellen, vóór zij over vrye verkiezingen mag praten," aldus Adenauer. De rede, die dr. Adenauer gisteravond uitsprak, zou aanvankelijk Maandagavond uitgezonden zijn, maar de Duitse bondskanselier besloot toen op het laatste ogen blik; bepaalde zinswendingen nog wat by te vijlen. Zo blykt onder meer de opmerking: „De enige agressieve mogendheid is de Sowjet-Unie" uit de oorspronkelijke tekst geschrapt te zijn. afgewezen. In tegenstelling tot de kanselier heeft hij echter het te Washington door de drie westelijke ministers van Buitenlandse Zaken Voor het overige heeft dr Ade nauer echter duidelijk laten blijken, dat hij het ogenblik nog niet ge komen acht. om met de Russen te praten. De opvatting van de West- Duitse kanselier is. dat eerst de militaire inschakeling van West- Duitsland in de Atlantische verde diging verwezenlijkt moet zijn, vooi aleer men op voet van gelijk heid met Moskou kan onderhande len. Deze zienswijze van Adenauer wordt intussen niet overal in West-Duitsland gedeeld. Er zijn vooral in West-Berlijn stemmen op gegaan. die ervoor pleiten het nieu we Oostelijke initiatief niet botweg af te wijzen, doch integendeel te trachten te ontdekken, of de Sow- jet-Unie inderdaad tot een ingrij pende wijziging van haar houding bereid zou zijn. Velen menen, dat dit inderdaad het geval zou zijn. wanneer de Russen daardoor de bewapening van West-Duitsland zouden kunnen voorkomen. Met een poging is in elk geval niets verloren, zo meent men. Dr Kurt Schumacher, leider van de sociaal-democratische oppositie in West-Duitsland. heeft in een radiorede evenals kanselier Ade nauer het voorstel van Grotewohl Ultimatum wordt nog deze week in Londen overhandigd ABADAN. Hoessein Maki, lid van de Perzische Nationale Olieraad, heeft verklaard, dat het ultimatum aan Engeland, dat Harriman heeft ge weigerd naar Londen te zenden, voor het einde van deze week, „wat ook gebeuren mag" door de Perzische ambassade in jle Britse hoofdstad zal worden overhandigd. Vijftien dagen later zullen de Perzen een begin maken met het overnemen van de raffinaderij te Abadan van de daar nog aan wezige 370 Britten, aldus Maki. Uit Teheran wordt gemeld, dat premier Mossadeq zijn kabinet zal AMSTERDAM Terwijl op de I A.T.A.-conferentie in Londen de verlaging der vliegpassages. door middel van het invoeren van ver schillende klassen, een belangrijk punt van bespreking heeft uitge maakt. zullen talrijke luchtvaart- tarieven met ingang van de aan staande winterdienstregeling op [16 October worden verhoogd. Hoe wel de verhogingen nog niet defi- itief zijn. blijkt uit de voorlopige ieuwe passagehandboeken van de LL.M.. dat vliegbiljetten op be- iaalde routes, zowel in Europa als ip de trans-Atlantische lijnen, van tot 5 procent in prijs zullen stij gen. OTTAWA. De Canadese re- ering heeft bekend gemaakt, dat en Canadese luchtdivisie. die naar iuropa zal gaan, onder Ameri- :aans commando zal komen te .taan. Verder is verklaard, dat het leger gemachtigd is voorbereidin- en te treffen om de 27ste brigade a November naar de Britse zone an Duitsland over te brengen. ROME. De Woensdag was precies één minuut oud, toen ruim .000.000 Italiaanse rijksambtena- en het werk neerlegden voor een U-uursstaking om kracht bij te etten aan hun looneisen. In het ehele land werd het spoorweg- erkeer gestaakt, waardoor dui mden buitenlandse toeristen randden. De postdienst kwam >t stilstand, u5 WASHINGTON. Senator rien MacMahon heeft aange- rongen op massaproductie van lOomwapens om een machtige lerikaanse atoomstrijdmacht uit rusten. Hij zei, dat wanneer nadruk gelegd werd op de toombewapening in plaats van op b conventionele bewapening, ae Amerikaanse belastingbetalers germee 30 milliard dollar per War zouden besparen. reorganiseren om de regering te ver sterken tegen de binnenlandse oppo sitie en de economische druk van de zijde van Engeland. Het voornaamste lid van het kabinet, dat zal heen gaan, is de minister van Financiën, Mohammed Ali Varcsti, die volgens de berichten in toenemende mate critiek heeft uitgeoefend op de ge- improviseerde financiële maatrege len, welke Mossadeq als gevolg van het verlies van de olie-inkomsten heeft genomen. Varesti, die aan het hoofd heeft gestaan van de Perzische delegatie, welke de vruchteloze on derhandelingen met de Britse minis- ter Stokes heeft gevoerd, is voor stander van de nationalisatie van de petroleumindustrie, maar tegenstan der van Mossadeq's politiek van on handelbaarheid tegenover de Engel sen, ongeacht de economische ge volgen. Dinsdag heeft de „winnaar van de Tweede Wereldoorlog" en op perste leider der verbonden Noord-Atlantische legers, generaal Ike Eisenhower, een bezoek ge bracht aan het Nederlandse con tingent dat (verdienstelijk!) mee doet aan de grote Counterthrust (Tegenstoot-)manoeuvres op de Lüneburgerheide. Links: generaal- majoor Opsomer; rechts: kolonel Griethuizen: midden: generaal Eisenhower. bereikte accoord over West-Duits land afgekeurd. De ministers. zo zei hij, hebben onder elkaar beslo ten de Franse politiek te steunen, zonder het Duitse volk te raadple gen. Het plan-Schuman en het plan-Pleven waren bedoeld om de Duitsers onder Franse overheersing te brengen en „tweederangs Euro peanen" van hen te maken. Nederland steunt toe treding van Griekenland en Turkije OTTAWA. Minister Stikker heeft op de N.A.T.O.-conferentie laten weten, dat Nederland het Amerikaanse voorstel om Grieken land en Turkije in liet Atlantisch Pact op te nemen, ondanks bepaal de bezwaren formeel steunt. Daar mede is de opneming van genoem de landen in het Westerse bondge nootschap zo goed als verzekerd. De Deense minister van Buiten landse Zaken, die zojuist aan zijn regering nieuwe instructies in deze kwestie heeft gevraagd, zal. zo verluidt in Kopenhagen, op dracht krijgen in geen geval ken, maar zich. indien mogelijk van stemming te onthouden. De Noorse gedelegeerde heeft reeds verklaard, dat hü geen veto zal uitspreken. De afgevaardigden van de Noord- Atlantische Raad bespraken giste ren verder informeel de mogelijk heid van oprichting van een econo mische commissie om de indivi duele bewapeningsinspanningen samen te bundelen en te leiden, opdat geen industriële capaciteit verloren gaat. Deze commissie zou zich ook kunnen belasten met het dirigeren van orders voor oorlogs materiaal van het ene land naar het andere in het bijzonder naar landen met werkloosheid en onge bruikte industriële mogelijkheden, zoals Italië. Vier glimmend-gepoetste paarden trokken de open koets van 's Lands Gezin langs de volle mensenhagen (hier: op de Riviervismarkt) die van het paleis tot het paleis juich ten, wuifden en groetten. NEW YORK. Juwelen met een waarde van 64.000 dollar zijn gesto len uit een vitrine in de hall van het Waldorf Astoria Hotel aan de Park Avenue te New York. De ju welen lagen in een vitrine van de Roy Johnson Co. Inrichting van vliegbases ligt bij tijdschema achter WASHINGTON. De plannen van de Amerikaanse Luchtmacht om het belangrijkste deel van de voor de verdediging van West-Europa nodige tactische luchtmacht te verschaffen zijn niet volgens het opgestelde tijd schema ten uitvoer gelegd, tengevolge van vertragingen in het inrichten van luchtbases, zo is door het Amerikaanse ministerie van Defensie mede gedeeld. Doel is de huidige tactische luchtmacht van de Verenigde Staten in Europa tegen de zomer van het volgende jaar te verdrievoudigen. Functionarissen te Washington zei den, dat het thans voor steun aan de grondtroepen van de N.A.T.O. be schikbare aantal vliegtuigen geheim is. Het is echter bekend, dat de luchtstrijdkrachten van de Atlanti sche organisatie in aantal verre de mindere zijn van de Russische lucht macht, welke op 19 000 vliegtuigen wordt geschat. Autoriteiten van de Amerikaanse luchtmacht gaven toe, dat de sterkte van de tactische luchtmacht, waar onder jachtvliegtuigen, jachtbom menwerpers en vliegtuigen voor troepenvervoer, voor nauwe samen werking met het landleger een van de zwakste punten vormt in de West- Europese verdediging. Een ander belangrijk probleem, dat zich voordoet, is een gebrek aan per soneel. WASHINGTON Dc Ameri- kaanse minister van Defensie Lovett heeft onthuld, dat de Ver enigde Staten met de regering te Parijs onderhandelingen voeren over de vestiging van bases in Noord Afrika en Frankrijk zelf. Het Congres heeft definitief zijn goedkeuring gehecht aan een mi litair bouwprogramma waarmee bijna 6 milliard dollar zal zijn ge moeid. Een milliard hiervan is be stemd voor het inrichten van een keten van geheime bases rond Rus land. Belangrijke bouwwerken zul len o.m. worden uitgevoerd in Alaska,op Guam en op Okinawa. (Van onze correspondent) LONDEN. In het Engelse politieke leven heerst op het ogenblik een ongewone vreem de stilte. De vacanties zijn voorbij maar het Parlement is nog op reces, en pas als de bei de grote politieke partijen hun jaarcongressen houden La bour in de eerste week van Oc tober en de Conservatieven tien dagen later kan men zeggen, dat de zaken weer op gang zijn. Is deze stilte een stilte voor de storm? Een stilte, voordat nog in het najaar plots de verkiezingsstrijd zal losbarsten? Niemand die het weet, of weten kan. Eerste minister Attlee zwijgt in alle talen. Het meest waar schijnlijk is. dat Attlee zelf nog geen definitief besluit genomen heeft cn wacht op de terugkeer van Morrison en Gaitskell. Doch, evenals in het na jaar van 1949. zal er vanuit Downing- street toch wel binnenkort een dui delijk ja of neen moeten komen, want deze onzekerheid kan niet ein deloos voortduren. In het Engelse staatsrecht is het kiezen van de datum voor de alge mene verkiezingen (het parlement zit maximaal vijf jaar) het uitslui tend recht van do eerste minister en van niemand anders. Hij pleegt daar over natuurlijk overleg met zijn naaste medewerkers, maar de grotere vergadering van het kabinet komt er al zelfs formeel niet meer aan te pas. De datum, die hij kiest is na tuurlijk die, welke hem de beste kans lijkt te bicden. Hier wringt nu de schoen, want Labours kansen op een overwinning zijn betrekkelijk gering. Het gety van de openbare mening in het land schijnt steeds sterker te gen de zittende regering in te lopen. Voor het najaar slaan er drie tus sentijdse verkiezingen op het pro gramma. waarvan van één (een La- bourzetel) de uitslag hoogst onzeker is. Dat zou de Labourmeerderheid meteen terugbrengen van zes op vier stemmen cn als deze meerderheid door overlijden en verdere tussen tijdse verkiezingen nog meer aange tast zou worden, zou dan. zo rede neert men. Labour niet tot verkie zingen kunnen worden gedwongen op een tijdstip, dat de oppositie en niet dc regering past? Het land gaat een winter tegemoet „Operatie biefstuk" is in volle gang (Van onze correspondent) PARIJS. De „operatie bief stuk" is hier in volle gang en alle officiële optimisten ten spijt zijn het de slagers die oprukken. Gis teren zou de staking Ingaan maar de aanvoer van vlees was nog gro ter dan vorige week. zodat vrijwel alle ochtendbladen jubelend de ne derlaag van de slagers meenden te kunnen melden. Maar dat bleek in de loop van de dag toch een mis rekening. Hoewel 1211 van de 1984 slagerijen geopend waren bleek at spoedig de tactiek De slagers had den ondanks de bevredigende aan voer niet ingekocht Zij ver kochten rustig de kleine voorraad, die nog in huis was en de aanblik der vrijwel lege etalages deed de boodschappende huisvrouwen al spoedig beseffen dat Jantje meestal huilt nadat hij gelachen heeft. In de voorsteden van Parijs is hel al niet anders gesteld. Als er geen verandering in de situatie komt is het te verwachten dat dc vleesloze dagen elkaar bin nenkort met kalendersnelheid zul len opvolgen. Op dit ogenblik heeft noch de regering noch de politie tegenmaatregelen aangekondigd. van stijgende prijzen, stijgende kos ten van levensonderhoud en een reeds bij voorbaat geadverteerde brandstoffenschaarste. Is dat niet een vooruitzicht dat aan Labour de kan sen op een overwinning in verkie zingen na deze winter te enenmale ontneemt? Merkwaardig is het dat jongstle den Zondag de beide linkse Zondags bladen de „People" en de „Sunday Pictorial" zich openlijk voor verkie zingen nu begonnen uit te spreken, een campagne, die in de met de „Pic torial" verwante „Daily Mirror" van vandaag in do vorm van het in stel lige termen aankondigen van 25 Oc tober als dc verkiezingsdatum wordt voortgezet. Gisteravond bracht Attlee. nu de koning weer in Londen is. zijn ge bruikelijk Dinsdagsbezoek aan het paleis. Dit kan alles of niets beteke nen. Van officiële zijde werd te ver staan gegeven, dat het slechts een routinebezoek was en dus „niets" be tekende. Douane betrapt passagier van „Westerdam" ROTTERDAM. Douane-arobtc- naren hebben bü een van de pas sagiers van dc „Westerdam", die Dinsdag uit Amerika in Rotterdam arriveerde. 22 kg goud van 24 ka raat gevonden in de dubbele bo dem van een koffer. Het goud heeft een waarde van ca 130.000. De douanerecherchedienst heeft, behalve deze passagier, nog een buitenlander in verband met deze smokkelarij gearresteerd. Na de opening van de Statcn- Gcneraal heeft de Koningin met haar Man en beide grootste doch ters in een open rijtuig een rij toer door Den Haag gedaan voor het talrijke publiek langs de weg een heerlijke gelegen heid, om van zijn hartelijke en warme gevoelens te getuigen. Links de prinsessen Beatru' en Irene, en, rechts van de ruiker bloemen: koningin Juliana en prins Bernhard. V. Slijkhuis wint cn moet betalen Den HAAG. Het lid van de Tweede Kamer de heer Posthu mus (Arb.) heeft aan dc minis ter van Financien schriftelijk ge vraagd of het waar is, dat de douane op Schiphol een bedrag van meer dan 150 aan invoer rechten heeft geëist van de Ne derlandse athlcet Slijkhuis voor de invoer van enkele door hem in Zweden gewonnen prijzen. Zo de minister dit bevestigt, al dus vraagt de heer Posthumus, is hij dan bereid om vrijstelling van inkomende rechten te verlenen voor dergelijke voorwerpen, die meer een gevoels- dan een han delswaarde hebben? Brits toestel neergestort: vier doden NAIROBI. Op ca 48 km. ten Zuiden van Juba is gisteren ccn Valetta-vliegtuig van de Britse luchtmacht in het Midden-Oosten neergestort. De bemanning van vier leden verloor het leven. Het vlieg tuig keerde naar het Midden-Oos ten terug na een dienstvlucht naar Nairobi. Dader overval postkantoor Denekamp veroordeeld ALMELO. De Almelose recht bank heeft de 35-jarige H. B. ter B.. uit Hengelo, die in Februari van dit jaar een overval heeft ge pleegd op het postkantoor te Dene kamp, veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf met aftrek. Minister machtigt omroepverenigingen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Met ingang van 1 October heeft dc regering aan de Nederlandse Televisie-Stichting zend-machtiging voor maximaal vier uur per weck verleend aldus heeft vanmorgen de minister van O., K. en \V., prof. dr. F. J. Th. Rutten, op een persconferentie meegedeeld. Voorlopig zal op elke Dinsdag- en Vrijdagavond anderhalf uur worden uitgezonden. De eerste uitzending vindt plaats op Dinsdag 2 October en begint om acht uur. Dc pro gramma's zullen worden verzorgd door de vier grootste omroepver enigingen. Ongeveer een kwart zal gezamenlijk word-r. gebracht. „De regering meent, dat zij een zeer belangrijk besluit heeft geno men," vertelde de minister, „de televisie zal geleidelijk van invloed worden op alle delen van de sa menleving." De staatssecretaris, mr. J. M. L. Th. Cals. lichtte het televisiebeleid U De zendmachtiging is verleend op grond van de ..televisiebeschik king 1951", waarvan de grondregels nog aan de Kamers moeten worden voorgelegd. Er zal een Televisie- raad worden ingesteld als opvolger n de huidige Televisie-commissie. De eerste zendmachtiging is ver leend aan de Ned. Televisie Stich ting. waarin de vier grootste om roepverenigingen, AVRO. VARA. NCRV en KRO zitting hebben Er is hierbij een voorbehoud gemaakt, dat de zendtijd verdeeld moet wor den over alle in televisie geïnte resseerde omroepen, zodat bijv. de VPRO-zendtijd kan krijgen zodra zij zich ook financieel voor de tele visie interesseert. De zendtijd van vier uur per week is bepaald voor de gehele experi mentele periode van twee jaar. De omroepverenigingen vullen voorlo pig drie uur. het vierde zal wellicht de regering in samenwerking met de PTT verzorgen. Over de werkingssfeer deelde dc directeur-generaal van dc PTT. de heer L. Neher. mee. dat de uitzen dingen in het algemeen te volgen zullen zijn binnen een cirkel om Lopik met een straal van 50 km. In Amsterdam. Rotterdam en Den Haag verwacht men moeilijkheden door de invloed van gebouwen, electrische apparaten cn brom fietsen. r Weinig verandering in temperatuur 7 Weersverwachting geldig van j| Woensdagavond tot Donder- dagavond: gj Zwaar bewolkt met tijdelij- xi ke opklaringen en voorname- g lijk in de kustprovincies enkele H buien. Matige cn tijdelijk 3 zwakke wind uit Westelijke g 3 richtingen. In het binnenland 3 2 vannacht iets kouder, overi- 2 g gens weinig verandering in tem- 2 peratuur. 20 September Zon op 6 u 21 m v onder 13 u 46 m; Maan op 20 u 6 I m onder 12 u 41 m.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1