Parachutisten neergelaten bij de Stomperd STABSVENSTER PTT-Harmoniebrengt serenade aan gouden bruidspaar Chaja Goldstein komt naar Amersfoort Aanvallers trekken op in richting van vliegveld GEVECHTSTROEPEN OEFENEN BIJ AMERSFOORT Noteert U eveo DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Familie Van der Hoogen nau w verbonden met Tante Pos Een groot kunstenares, wier kenmerk eenvoud is awb&sx, 2 Woensdag 19 September 1951 K' (Van een onzer verslaggeverds) SOESTERBERG. Zesenvijftig Belgische parachutisten werden van ochtend om even over half tien neergelaten boven de Stomperd, vlak bU vliegveld Soesterberg; „gedropt", zoals dat in vaktermen heet. In een oogwenk hadden zU zich bevrijd van de hevig rukkende parachutes en for meerden zich tot een lange rij, tot de tanden gewapende knapen. Het ge weer in de aanslag ging het daarna in de dubbele looppas op naar de „vijand", die zich rondom verschanst had. Een half uur later waren de gevechten in volle gang. Hevige gevechten op de heide Vijftienhonderd Nederlandse mi litairen voor herhalingsoefeningen opgekomen in het kamp „Witten berg" zijn sinds Maandagavond op grote oefening. Gisteren woedden er hevige gevechten ten Zuiden van Utrecht in de omgeving van Via- nen, vandaag vormden de terreinen rond Soesterberg het oefenings strijdtoneel. De oefening was als volgt in el kaar gezet. Drie compagnieën sa men 500 man sterk van de „rode" partij werden veronderstelt te zijn gedropt aan weerszijde van de weg van Soest naar Soesterberg, even ten Zuiden van Soestduinen. In werkelijkheid hadden ruim 400 hiervan vanochtend vroeg hun stel lingen reeds betrokken. De Belgen, die werkelijk sprongen, stelden de laatsten van deze geparachuteerde troepen voor. Nadat de troepen con tact met elkaar hadden gezocht, zou gezamenlijk worden opgetreden tegen de verdediging van het vlieg veld Soesterberg. die door de blau we partij werd gevormd^ De vooruitgeschoven posten van deze verdediging lagen langs de Veldm. Montgomeryweg en langs de weg van Amersfoort naar Utrecht. De „blauwe" partij was duizend man sterk. Het grootste gedeelte er van werd in reserve gehouden ten Zuiden van het vliegveld Soester berg in de streek tussen Den Dol- der en Huis ter Heide. Hoofddoel van de oefening was na te gaan in hoeveel tijd deze reserve-troepen om het vliegveld heen op het ge- DAAR KOMEN ZE: een gedeelte van de 56 Belgische parachutis ten wordt gedropt boven de Stomperd. GRAND THEATRE t/m 19 Sept. „Marle Walewska", 18 Jaar. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. „Donderdagcyclus", 20 Sept. 2.30, 6.45 en 9 uur: „De slag om Arnhem". CITY THEATER: Slngoalla", 18 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. da gen: 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondagochtend 10 u.: „Een zaak van leven en dood". REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag: „De wraak van Dla- blcto". 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Tarzan In New York", 14 Jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrij dag t/m Maandag: „Nachtwache". 18 Jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag. „Madame Pimpernel". 14 Jaar. Zon dag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 en 8 uur. Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. 20 Sept. Hotel Nieuw Amsvorde. Pro- paganda-verg. R.K EHBO. 8 uur. 21 Sept. De Wapenroem. Vergadering Chr handelsvertcgcnwoordlgers en han delsagenten, 8 uur. 22 Sept. K.A.B.-gebouw. Toneelvcr. O.D.S., „Toontje In de knoop", 8 uur. MUSEUM FLEHITE. Wostslngel. Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 1012 en 14 uur Zaterdag 10—12 en 1.303 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening vol wassen 25 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 79 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2.30—4.30 uur. OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwarUer (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 78 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12.30 en 2.305.45: Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 3—8 en Vrijdag 4—5 uur. vechtsterrein konden komen, waar bij de radioverbindingen uiteraard een grote rol speelden. Dakota's verschijnen Precies op de afgesproken tijd, die echter alleen aan de staf van de commandant bekend was, versche nen drie Belgische Dakota's laag boven het droppingsterrein. Zij vlo gen met niet te grote tussenruimte recht achter elkaar en losten boven een goed uitgemeten herkennings punt hun levende lading. Acht maal zeven khakikleurige nylonflarden verschenen, als wolkjes van af weergeschut. vlak achter de vlieg tuigen. Een paar meter eronder zwaaide een donker streepje heen en weer, als de veel te dunne slin ger van een reuzen grote staanklok. Toen bolden de nylonflarden uit tot brede waaiers en slechts enkele seconden later bonkten de „don kere streepjes", parachutisten in gevechtskledlj met rond vijfenveer tig kilo aan wapens en munitie in een zak aan het rechterbeen, op de grond neer. Eén parachutist bleef in een boom hangen, maar hij had zich snel bevrijd. In een kwartier wa ren alle „roodpetten" beneden en in voorlopige veiligheic* in de bos sen. Op het vaalbruine landings terrein klapperden hun parachuts nog na in de wind. De verdedigings troepen, de „blauwen", kwamen DE PARACHUTISTEN zijn veilig geland en trekken op naar de verzamelpunten. snel naderbij. Nog voor de Bel gische Para's hun Nederlandse bondgenoten hadden kunnen berei ken, was er reeds vijandelijk con tact. Maar de Belgen zijn harde, goed getrainde knapen en met de revolver in de vuist baanden zij zich een weg naar de rode partij. De „blauwen" zaten hen op de hie len. In ganzenmars, in groepjes van 10 achter elkaar trokken zij op aan weerszijde vande Veldmaar schalk Montgomeryweg. Zwaar ge camoufleerd met bladeren en tak ken, do helm diep over de ogen, marcheerden zij op en mopperden intussen op de regen, die neer- plensde. In een oogwenk waren de mannen doornat. Het water droop uit de dikke uniformkleding, maar dat vermocht de opmars echter niet te stuiten. Ook een soldaat op herhalingsoefening moet een fikse bui regen kunnen verdragen. 1694. Met behulp van een beddelaken overwel digt Rob zijn bewaker. De man wordt wakker en spartelt wel even te gen, maar even later ligt hij. goed gebonden in de hut, waar Rob vele weken heeft door gebracht. Zo, en nu naar de baai. In de ver te hoort Rob het lawaai van de feestvierende smokkelaars. Dat komt hem goed van pas! Als hij kans ziet de motor boot te bereiken en er daarmee vandoor te gaan, kunnen ze hem. zelfs al krijgen ze zijn vlucht spoedig in de ga ten, toch niet meer inhalen. Ongezien bereikt Rob de steiger, waar de patrouilleboot ligt Er is wel een wacht, maar die heeft kennelijk ligt ook al te slapen, ook een glaasje te veel gehad, want de man F li CK Donderdag 27 September zal Chaja Goldstein optreden ln „Grand Theatre". Het is daarom, dat wjj vóór enkele dagen eei^ voorstelling van haar bij woonden te Apeldoorn in het Tivoli-theater cft ^evens van de gelegenheid gebruik maakten met haar te praten over haar kunst en haar plannen. Het is al weer wat jaren geleden, dat Chaja Goldstein in Amersfoort op trad; daarom zal haar verschijning op het toneel in onze stad opnieuw een belangrijk artistiek evenement zijn. Want de kunst van Chaja Goldstein draagt een zeer uitzonderlijk karakter. Het is niet alleen de vrij zeldzame combinatie van dans. zang cn declamatie, welke deze uitzonderlijkheid bepaalt. Deze wordt in nog sterkere mate gekenschetst door de wijze, waarop Chaja Goldstein haar kunst brengt cn de sfeer, waaruit deze is voortgekomen. Verscheidenheid van uitingen Immers Chaja Goldstein stamt uit een Joodse familie en is afkomstig uit Russisch-Polen. Dat wil zeggen, dat ze van zeer nabij heeft kennis gemaakt met de druk waaronder haar volk heeft geleefd en weet van de afweermiddelen des geestes die dit volk zich schiep: wijsgerig berusten, naast fel-verstandelijk verweer en gesterkt door een hu mor, met vaak bittere inslag. Daarnaast was het Oudtesta mentisch geloof voor velen, de ge meenschappelijke taal voor allen een sterk bindmiddel, benevens het geloof, dat men „het volgend jaar in Jeruzalem" zal zijn. Die gemeenschappelijke taal was eigenlijk een tweeledige: het He breeuws en het Jiddisch. Misschien is het lang niet al onze lezers bekend, dat ook in het Jid disch een belangrijke literatuur be staat. De voordrachten van Chaja Goldstein kunnen ons er van over tuigen. Zij declameert Jiddische ge dichten, die zich zonder uitzonde ring kenmerken door diepte van gevoel, met vermijding van iedere sentimentele gezwollenheid en door hun humor in andere geval len bij ons de glimlach van het be grijpen te voorschijn roepen. Ook zingt Chaja Goldstein en het is ons, of de vrouwen van het Oude Testament tot leven kwa men. Tenslotte gebruikt zij de dans als middel tot uitbeelding van gedach ten en vond daartoe een beheerste lichaamsplastiek. EEN VERGELIJKING Eigenlijk is Chaja Goldstein met geen andere artiste te vergelijken, evenmin als haar kunst te rubri ceren valt. CHAJA GOLDSTEIN Als haar optreden tóch herinne ringen wekt, dan denken we aan Charlotte Kohier, voor wat de de clamatie betreft en aan Harald Kreutzberg. zoverre het de dans aangaat. Maar in beide gevallen met heel veel voorbehoud. Ze is een groot artiste geworden deze eenvoudige Joodse vrouw, ze heeft een groot stuk van de wereld bereisd en is toegejuicht in aller haren landen. Maar ze is eenvoudig gebleven en als men tegenover haar zit en rustig met haar praat, voelt men onmiddellijk, dat deze vrouw niets minder wenst dan als een „Star" behandeld te worden. En daarom zegt ze 't zo heel ge woon, als men vraagt, hoe ze tot deze kunstvorm kwam. „Ach, dit is (Van een onzer verslaggevers) Vrijdagavond om acht uur zal de Amersfoortse PTT-Harmonie een sere nade brengen aan het echtpaar Van der HoogenDe Jong in de Methorst- straat, dat op die dag zijn gouden huwelijksfeest viert. Dat juist de Post- harmonle voor deze feestmuziek zorgt Is heel begrijpelijk. De heer H. v. d. Hoogen is immers dc man. die wel het grootste aandeel heeft gehad in de oprichting van de „Postfanfare" in 1936. Vijftien jaar lang Is hij cr voor zitter van geweest; enige tijd geleden heeft hü die functie om gezondheids redenen moeten neerleggen. Als erelid staat hij het bestuur echter nog steeds met raad en daad terzijde. in vijftig jaar niet veel veranderd. Zij was dienstmeisje in het huis van de postkantoorhouder in Bun schoten. waar hij als besteller na tuurlijk dagelijks kwam. Op 21 September 1901 zijn ze getrouwd. Vader Van der Hoogen was brie venbesteller; dat wilde in die tijd nog iets anders zeggen dan tegen woordig. Hij lichtte 's morgens om half zes de bus in Bunschoten, tip pelde naar Amersfoort, bezorgde de post in Spakenburg. Bunschoten en Eemdijk, enz. enz. 's Avonds om half zeven was hij weer thuis. Een kwart eeuw lang is dit ge beurd, toen werd de heer Van der Hoogen overgeplaatst naar Amers foort. De familie ging verhuizen; eerst naar Hoogland en later naar de Parallelweg, de Van Stelling werfstraat en tenslotte naar de Methorststraat. Tot 1939 heeft de bruidegom hier de P.T.T. gediend; toen werd hij gepensionneerd en kon hij zich nog energieker gaan wijden aan zijn grote hobby: de F.T.T.-Harmonie. Die heeft hij op gericht en helpen grootmaken. Na de viering van het vijftienjarig be staan, enkele maanden geleden, heeft hij om gezondheidsredenen „Vijftig jaar zijn zo maar om De heer Van der Hoogen is ge boren in Bunschoten, zijn vrouw in Spakenburg. „Hoe ze elkaar hebben leren kennen", hebben we heel onbescheiden gevraagd. Het antwoord ging vergezeld van een knipoogje: „Wat dat betreft is er alles zo vanzelf gekomen. Wat ik breng is niet anders dan de vorm, waarin mijn volk vreugde en leed uitte." Ze zal hier en daar in Nederland nog wat voorstellingen geven. Ons land kent ze goed, omdat ze er lange tijd verbleef en ze spreekt dan ook perfect onze taal. Verder gaat ze dan naar België en Frank rijk en andere West-Europese lan den. TERUGKEER Daarna keert ze terug naar Amerika, waar ze eigenlijk haar verblijfplaats heeft. Ze heeft ook Israël bezocht en vertelt met enthousiasme over wat ze daar zag. Hoewel ze 't met ons eens is, dat dit nieuwe Israël het gezicht van haar volk, zoals de we reld het eeuwen heeft gekend, in snel tempo doet veranderen. De levenssfeer van Israëls volk wijzigt zich daar. Juist dat, wat Chaja Goldsteins kunst karakteri seert: de neerslag der gedachten van een volk in ballingschap, zal binnen afzienbare tijd geschiedenis zijn. Daarom is het juist zo waarde vol, dat Chaja Goldstein ons deze spiegel voorhoudt. Op haar eigen wijze doet ze dat en Amersfoort zal stellig deze waarachtige kunst, waarin zulke diepe gevoelens le ven en zoveel wijsheid van een oud volk tot uiting komt, weten te waarderen. S. Burgerlijke Stand 18 September Geboren: Wilhelmlna Gerarda. d. van H. O. Rozeboom en W. Lutgjes; Ernst Bertus Nico. z. van E. B. N. de Vink cn J. M. Blelj. Getrouwd: L. Lagerweij en W. Mas tenbroek. Een recente /oio van het gouden bruidspaar Van der HoogenDe Jong. zijn voorzittersfunctie moeten neer leggen. Het blazen hij bespeelde de bariton had hij er al enkele jaren daarvóór aan gegeven. JONG VAN HART Men moet echter vooral niet denken, dat de jubilaris zich oud zou voelen. Integendeel, wij zou den hem lang geen 72 gegeven hebben, wanneer hij het ons niet verteld had. Trouwens, zijn vrouw, die even oud is. doet niet voor hem onder. „Vijftig jaar zijn veel gauwer om dar. je denkt", zegt de ze lachend. De heer Var der Hoogen is al tijd een groot voorstander van de organisatie der werknemers ge weest; jarenlang was hij voorzitter van de Chr. Bond „Van Plicht tot Recht". Het gouden bruidspaar heeft acht kinderen, zeven en twintig klein kinderen en drie achterkleinkinde ren. Die kinderen wonen geen van allen in Amersfoort, maar Vrijdag, wanneer in het zaaltje van de speel tuinvereniging Kruiskampkwartier het feest gevierd zal worden zijn ze natuurlijk present. Alleen de oudste dochter, die in het begin van dit jaar naar Canad? is ge- emigreer d zal natuurlijk niet over kunnen komen. De heer Van der Hoogen is een postman in hart en nieren. Maar ook een zoon, een kleinzoon en twee schoonzoons zijn in dienst van „Tante Pos". Deze P.T.T.-fami- lie zal Vrijdag nog wel met heel wat postmensen uitgebreid wor den. Wij tv/jjfelen er niet aan of vele bedrijfsgenoten zullen het bruidspaar hun gelukvensen ko men aanbieden. Mogen wij de onze daar dan bij voegen. 1 Verkeerszondaren Ook gister Is er door speciale surveil lerende agenten weer bijzonder op het verkeer gelet. Er werden heel wat be keuringen en schriftelijke waarschuwin gen uitgedeeld, om nog maar te zwijgen van de talloze mondelinge waarschuwin gen. Wie eenmaal een schriftelijke waarschuwing heeft gehad, staat in het politiebureau geboekt. Krijgt hij binnen een bepaalde tijd voor eenzelfde over treding opnieuw een waarschuwing, dan wordt dit automatisch een bekeuring. Op het ogenblik kan gemerkt worden dat men in het algemeen beter de ver keersregels in acht neemt dan voor de Verkeersweck. Maar of het publiek zijn leven werkelijk betert, of dat misschien het grote aantal surveillerende agenten de reden is, is nog maar de vraag. Tenslotte een lijstje van de overtre dingen cn de straffen van gister: fietsen zonder achterlicht 33 waarschuwingen en zeven bekeuringen: fietsen zonder bel drie waarschuwingen en een bekeu ring; met de handen losrijden een waarschuwing; drie fietsers naast elkaar een waarschuwing; geen richting aan geven drie waarschuwingen; fietsen zon der rem een waarschuwing; voetballen op dc Hof vier waarschuwingen; fietsen in een verboden straat een waarschu wing; niet rechts opstellen voor een stoplicht drie waarschuwingen; parke ren op een oversteekplaats ccn waar schuwing; links van de straat stoppen met een auto zes waarschuwingen; fiet sen op het trottoir een bekeuring; auto zonder richtingaanwijzers een bekeu ring. T abak T-Jet Wereld-tabak con- a gres is in Amsterdam geopend en van alle zijden wordt betoogd, dat de hoofdstad als een der be langrijkste centra van de wereld-tabakhandel recht heeft dit congres binnen zijn muren te zien. Stellig willen wij dit niet ontkennen, maar er toch ook op wijzen, dat Amers foort van oudsher prima betrekkingen tot het Nico- tiaanse kruid heeft onder houden. Wist u eigenlijk wel, stadgenoten, dat de naam Amersfoorterenige eeuwen lang als aandui ding heeft gediend voor binnenlandse rooktabak? Haalt u nu niet de neus op en spreekt u niet sma lend van „eigenbouw". De Amersfoorters van drie eeuwen geleden, teelden 'n product, dat er zijn mocht en dat honderden jaren lang het grootste deel der binnenlandse behoefte aan tabak heeft gedekt. Omstreeks het jaar 1615 is men in Amersfoort met deze tabaksbouw begon nenZodanig nam de teelt van en de handel in tabak daarop toe. dat in 't laatst der zeventiende eeuw de welvaart der stad Amers foort van de tabak afhing en ook een honderdtal ja ren later de meeste inwo ners, direct of indirect, bij de verbouw en de bewer king van tabak betrokken waren. Hoewel de tijddat deze cultures grote welvaart brachten, toen reeds voor bij was. In de bloeiperiode van de tabaksbouw, omstreeks 1670 waren er niet minder dan 200 tabaksbouwers in onze stad. De voordelen, welke het bedrijf van planter ople verde, waren echter de oor zaak ervan, dat men ook in Nljkcrk, Barneveld, Ede, WapeningenElburg cn an dere Gelderse plaatsen ta bak ging planten, terwijl spoedig andere delen van Gelderland en Overijssel volgden. Veel grote en kostbare droogschuren voor tabak verrezen in en om Amers foort. Sommige daarvan, zegt de geschiedschrijver, waren groter dan kerkge bouwen. Belangrijke kapitalen moeten dus in dit bedrijf gestoken zijn. Toch waren de uitkomsten er van zo wisselvallig, dat de tabak sommigen rijk en anderen arm heeft gemaakt. Maar zelfs in 't midden der 18e eeuw kan worden geconstateerd, dat „veele geringe ingezetenen. zo mannen als vrouwen, door de Tabaksplanterije en 't geene daar toe behoord, aan de kost geholpen wor den: als vindende daar aan omtrent acht maanden in 't jaar, d'een min, d'ander meer hunne bezigheden. 't Is nu gebeurd met de tabaksbouw om onze stad. Maar 't is goed, om bij de opening van het Wereld- tabakcongres, nog even tc herinneren aan de beteke nis, die het planten en be werken van tabak, vroeger voor onze stad heeft gehad. Geleidehond Er vormt* zich opnieuw een berg zilverpapier en capsules in de kelder van ons gebouw. Het gaat hard, heel hard zelfs en dat is het gevolg van de grote ijver waarmee jong en oud zilverpapier blijven aan dragen. Vandaag een eresaluut aan Dirk en Freddy van Bruxvoort uit de St. Rad- boudstraat 6, die acht en zes jaar oud zijn. Zij brachten zilverpapier. Zo deden ook Dordtse vrienden van een abonné in Amersfoort. Zij stelden zilverpapier ter beschik king. Lectuuractie De tijdschriften, kranten en boeken voor zieke mi litairen komen wel niet met stapels binnen, maar er is toch steeds een ver blijdende activiteit. Giste ren kregen wij weer een stapeltje boeken en de berg tijdschriften wordt al zo groot, dat we de mensen van het Militair Hospitaal moeten waarschuwen. Als ze boeken en tijd schriften komen halen is dan ook uw aandeel daar bij? Postzegels Nog dagelijks komen er postzegels binnen voor on ze zieke vriend Tj. de Zoe te in het Sanatorium Ju- lianaoord. Binnenkort gaat een enorme doos met ze gels naar hem toe. Als u zich haast kunnen de ze gels van u en u ook nog mee! Er is al een behoorlijke stapel prentbriefkaarten binnen. Eerstdaags gaa.i wij daar wat zieke kinde ren mee verblijden. Er kan nog wel het een en ander bij. Het zou jammer zjjn als we wat kinderen moes ten teleurstellen. Globe-trotter Er zijn gelukkig nog mensen, die alleen maar vreugde beleven aan de vrije natuur. Zij slapen even lekker onder de blo te hemel als in een opge maakt bed. Zo iemand is ook J. Ru- dolf Pas, die door de we reld wandelt alsof er geen vuiltje aan de politieke he mel is. Hij gaat natuurlijk al wandelend alleen maar daar waar de deur open staat. Hij houdt van de vrijheid en waarom zou hij dan de kant op lopen waar die vrijheid ver te zoeken is. Pas is nu in zijn geboor teland terug. Hij torst een tas met boeken mee, waar in handtekeningen en op drachten voorkomen van tal van prominente figuren. Tussen al die handtekenin gen zagen wij er ook van Bartali en Coppi en van een zekere wijlen mijnheer G, die op Sicilië woonde. Die mijnheer Pas weet veel, heel veel te vertellen. Dat is dan ook wel moge lijk als je 83.200 km hebt getippeld. De internationa le Tarzan, want zo noemt men Pas te pas en onpas, loopt zomer en winter in een korte broek, laat zijn lange haren fier in de wind wapperen en voedt zich als het moet met reepjes krantenpapier. Als je zo kunt leven be staat er voor de millioenen nota geen belangstelling. Enfin, mijnheer Pas, het ga u goed tijdens uw ver blijf in Amersfoort en zet de pas er maar weer in. Donderdagfilm 17 September, dat zal voor altijd de datum blijven van de landing der Airborne- troepen bij Arnhem en de daarop gevolgde gigantische worsteling om het bezit van de Rijnbrug. In angstige spanning heeft het Nederlandse volk elke faze van deze strijd ge volgd. Zou de stoutmoedige daad der Airbornes geluk ken of niet? Indien zij ge slaagd waren, was West- Nederland waarschijnlijk de vreselijke hongerwinter van 1944'45 bespaard gebleven. Het heeft niet mogen zijn en de ondergang der lucht landingstroepen heeft de Duitsers gelegenheid gege ven nog een geruime tijd hun klauw zwaar op dit land te laten rusten. Onvergankelijke roem hebben zich echter de man nen verworven, die daar gestreden hebben velen hunner hebben er hun laat ste rustplaats gevonden. De film. welke tot titel draagt: De slag om Arn hem, tracht een beeld te geven van de voorvallen in de bewogen Septemberda gen van het jaar 1944. In deze film komen verschil lende authentieke opnamen voor. die tijdens de landing t werden gemaakt. Het overi ge is een poging tot filmi sche reconstructie van deze dramatische voorvallen. De medespelenden zijn oud strijders der Airborne-divi- sie. Donderdag wordt in het „Grand Théatre" vertoond: De slag om Arnhem. Daar mede volgt men een tradi tie der laatste jaren. Mogen zij, welke die dag het theater bezoeken, be denken. dat deze film een epos uitbeeldt, dat mede 'n belangrijke rol speelde in de bevrijding van Europa uit de overheersingder Nazi's. Veilig Verkeer „U Is een beer ln 't ver keer", mopperde 't man netje vanmorgen tegen een wielrijder, die zijn hand niet uitstak. Advertentie (1. M.) DONDERDAG EN VRIJDAG tê T H E E D O E prima kwaliteit Frisse ruiten KEN 95 ct Interlock CAMISOLE of DIRECTOIRE (Een van de beste kwaliteiten!) Nu slechts 2.60 MARQUISETTE In wit en ecru, 90 cm breed, p. Mtr. 90 ct Zeer mooie GORDIJNCRETONNE In div. frisse kleuren, <1 gn 120 cm breed, p. Mtr. v IIOWRRDAC en VRIJDAG VUOOMrDHEISMWY AMERSFOORT Postduivennieuws APV „De Luchtpost-' Uitslag wedvlucht dc A P.V. ..B Luchtpost", gehouden met jonge du ven van Vilvoorde uit, afstand 152 hit op Zondag 16 Sept. 1951. De duive werden gelost om 8 uur v.m. met hel dcre lucht en Westen wind. In concou: 297 dutvcn. Aankomst le duif 10 u m. 33 sec laatste 10 u. 15 m. 29 set Kon. Poule no. 1. aangewezen 10 ct No 7—11, 25 ct No. 3—15. Speciaal 10 ct No 1. 2. 3, 4, 5. 6, 7, 8. 9. 10. De prijzen werden gewonnen door J. v. d. Heuvel 1. 15. 19. 26. 46; H. va Eeden 2. 72: Joh. Klaver 3. 54 G. var Barneveld 4. 29. 34. 67. 68. 71: A. P. Ko ver 5, 42. 59; G. J. v. Doornik 6. 51. N. H. Gink 7. 8. 9. 20. 21, 30. 33. 58. E. de Goede 10. 16. 17W. v. Riet 1). 2! 65; M. L. Snijders 12. 38; H Verhoef J 13; J. H. v. d. Bogert 14. 39. 45; A P Korvcr 18; H. H. Schuurman 22. 50; l A. Lablans 23; H. A de Goede 24: H Hasselbach 27; F. Jansen 28. 40. 69; J v. d. Linden 31. 48 H. J. Hol 32. 37; E. v. d. Hoek 36: E. Fransen 41: B Hom 43. 53. 60: A. van Eldert 44; M. J v. d. Linden 47G. Pol 49; G. v. d. Hoe! 52: G. J. v. Maanen 55: P. W. Toen 5! 63; B. Huijskes Jr 57; G. Herder 61. Huilskes Sr 62- B. A. Gouw 64: C. de: Enting 66. W. Brandscn 73; J. Hartogs veld 75. Uitslag wedvlucht A.P.V. „De Lucht, post", gehouden met oude duiven va: Vilvoorde uit, afstand 315 km. op Zon dag 16 Sept. 1951. De duiven werde gelost om 8 uur met heldere lucht c: Westen wind. In concours 263 dulvci Aankomst le duif 10 u 1 m. 51 s«c laatste 10 u. 12 m 21 sec. Kon. Pouli No. 1 aangewezen 10 ct No. 1—14. 25 c 3—4. Speciaal 10 ct No. 1, 2. 3, 4. 5. 7. 8. 9. 10. De prijzen werden gewonnen dooi J. H. v. Bogert 1, 17. 45; J. van Ykt: 2. 4. 5 6. 16. 21. 31. 41. 47. 61. 65: W. I v d Linden 3. 23. 27; H. J. Hol 7. 21 58. J. Veenendaal 8; H, van Eeden 9, 1" 30, 36. 37 F. Jansen 10. 15. 55; J. Froon 11: J. van Pluveren 12. 50. 57; C v. Barneveld 13; M. W. v. d. Bergh 1 25, 54; J. Hoegen 19; H. A. de Goede 1 28. 33: B. Ham 24. 32; G. J. v. Doorn 26; A. Jansen 29. 38. 51; J. Meijer 34. 62; N. H. Egink 35. 42. 56: H. J. Nieu* land 39- B. A Gouw 40; H. Verhoef J. 43. 44. 52; E. A. Lablans 46. 64: C. Mar 48; J. Noorman 49. 59- J. Kreikamp 6-1 C. den Enting 63; K. G. Kreijne 66. P-' Standen Pro Patria Stand kampioenschap „Pro Patria tot en met Neufvilles. DuLf: 1. J. K. Bergsma 554863 190 punten: 2. C de Vries 553227 185.03 pnt 3. R Plants 285291 183.76 pnt.; 4. J. r van Garderen 807110 178 32 pnt.; 6. - van Oolk 221318 169.46 pnt. Hok- 1. D. van Ooik 419.89 pnt.« W. Hofman 419.47 pnt.; 3. P. van él: nendijk 405.64 pnt.; 4. R. Plante 375' pnt.;; 5. W. Kempkes 375.06 punten. Wedvlucht ACC Uitslag wedvlucht vanuit Vilvoorde va3 dc A.C.C. op 16 September. In concours 350 duiven. Aangewezen 25 ets no. 1 'r- no. 3. Aangew. 10 ets no. 4 en 8. Ko ningspoule no. 1. 3. 4. Speciale no. 1. 3. 4. 5t 6. 7. 8. 9. 10. 12. 13. P. Wijnands (O) 1. 76; G. te Kulve (O) 2. 15; J. Overeem (R) 3. 27. B v. d- Burg (R) 4; W. Dijkhuizen (Z) 5. 69; J. Hoen- holt (O) 6. 14. 71; J. Maassen (R) 7. 23. 53. 72. 81. 82. 86; J Hartogsveld (O) 20. 40; F. Jansen (L) 9. 16. 44. 60. 66. P. v. d. Hoorn (O) 10; J. Peper (E) H- 30. 38, 49; W. Rommers (K) 12; Joh. v- Voorst (O) 13. 18. 25. 47. 48. 73. 74; C. v. Zwol (K) 17 88: N. H. Egink (L) 19. 2 24. 33. 37. 39. 41. 50. 52. 64; G. Haarman.5 (Oj 21. 31. 87; M. v. d. Kullen (O) E. Woudenberg (O) 28; H. Verhoef 3 (Li 29. 42 43 54; J. Leijenhorst (J>' 32. 59. 61. 70, 78. 85: N. v. Dasselaar <P' 34. 51; Joh. Paschcdag (E) 35: J Burg steden (O) 36. 62. 63. 67. 79. 80; J Bol haar (O) 45; H Steegcmans (E) 46: Feuerstein (Kj 55; D Hofland (R) 56. 6°; M. v Keken (O) 57; N. Noorman lL. 58. 75; C. de Gans (K) 65. 83; E. 5- Soelen (O) 77.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2