DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Attlee bevestigt: verkiezingen in Engeland op 25 October Noordelijken willen Grotewohl gaat nog een stap verder Geen glijdende loon schaal, zegt Pleven weer onderhandelen Prijsbeleid landbouwproducten wordt herzien Verdeelde Labourpartijwacht een zware stembusstrijd r1-- v.J Parijse slagers steken mes in vlees van cle regering Parijs: „Deur voor Moskou staat open" Teheran negeert advies van Harriman Kans op een hervatting van de ivapensti Is tan dsconferen tie Atlantische staten weer slap vooruit MINISTER MANSIIOLT TOT ZUIVELBOND: Tarweprijs oogst 1952 tot f26.- per 100 kg verhoogd Brood misschien NIET duurder Justitie arresteert twee personen Aneurin Bevan: oppositie geest Binnenschip zonk plotseling Pariteitsprincipe thans duidelijk opgegeven lie Jaargang, no. 221 Donderdag 20 September 1951 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 TT. »T T7 y-, Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- Uitgave: i\, V JJe illGUWe rËrS Telefoon redactie 4291Telefoon administratie 6235 pnjs 50 cent p. w. of f 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent HOOFDREDACTEUR: TI. DE BOORDER Rustig herfstweer Weersverwachting geldig van f. Donderdagavond tot Vrijdag- avond Vannacht en morgenochtend vrij koud met hier en daar nevel of mist. Morgen overdag f droog weer met enkele over- drijvende wolkenvelden en on- jf geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Overwegend zwak- ke wind uit uiteenlopende rich- tingen. 21 September Zon op 6 u 22 m onder 18 u 43 m. Maan op 20 u ,5 38 m onder 13 u 54 m. De Britse premier Clement Attlee op het moment, dat hij Downingstrcet 10 verliet om zich naar Broadcasting House te begeven, teneinde het Brit se volk via de radio in te lich ten over zijn besluit een beroep op de kiezers te doen. LONDEN. Op 25 October zullen in Groot-Brittannië algemene verkiezingen ge houden worden, aldus heeft premier Attlee gisteravond via de B.B.C. medegedeeld. Het parlement zal op 4 October bijeengeroepen worden en op 5 October worden ontbonden. Na de verkiezingen zal het parlement op 31 October weer bijeen komen en op Dinsdag 6 November zal koning George het zittings jaar plechtig openen. Attlee vertelde zijn toe hoorders, dat de regering met slechts een Attlee heeft het risico van nieuwe verkiezingen genomen op een tijd stip. dat het prestige van zijn partij in het land geacht wordt tot een laagtepunt te zijn gedaald. De socia listen zijn onder elkaar verdeeld over de bewapening. De linkervleu gel van de partij, geleid door oud minister Bevan. vindt dat de levens standaard te sterk lijdt onder de gro te uitgaven voor wapens. De kosten van levensonderhoud stijgen van dag tot dag. Voor de komende winter bestaat het gevaar van een tekort aan brandstof. Vijf millioen georganiscerden hebben loonsverhoging geëist. Attlee heeft de knoop doorgehakt en kreeg om de moed van dit be sluit bij de leidende opniniebladen als de „Times" en de „Manchester Guardian" Donderdagmorgen een goede pers. Het is stellig een alge meen landsbelang, dat de nieuwe regering, nu er zoveel onaangena me beslissingen voor de deur staan, een duidelijker meerderheid in het Lagerhuis bezit. Meestal levert het Engelse kiesstelsel met zijn betrek kelijke willekeur van de enkelvou dige meerderheid een dergelijk resultaat ook op. Het zou niemand verbazen als de weegschaal of. zo als men in Engeland zegt, „de slin ger van de klok" thans een goed eind naar de zijde van de Conser vatieven zou doorslaan. Maar het Ss niet uitgesloten dat ongeveer eenzelfde resultaat als m het hui dige parlement zo zou worden be reikt, dat wil zeggen dat de meer derheid van de regering (of zij dan Conservatief of Labour is) maar op enkele zetels zou berus ten. In dat geval is de kans groot dat men in het nieuwe Lagerhuis tot zekere arrangementen zou moe ten komen, die veel op een coalitie gouden gaan lijken. Labour gaat de verkiezingsstrijd tnet één grote handicap in: de nog niet uitgeziekte rebellie van de aanhangers van Bevan. Ter wille van de eenheid naar buiten zal thans vermoedelijk 'van de zijde van de officiële partijleiding niet op een duidelijke uitspraak van het jaarcongres der partij tegen Bevan's denkbeelden worden aangedrongen. Een afrekening met de Bevan- groep zal na de verkiezingen moe ten komen. Als deze door Labour Zie verder pag. 3 kleine meerderheid (zes zetels) in het Lager huis achttien maanden lang de landsbelangen had behartigd. Hij acht nu de tijd gekomen om de kiezers te vragen om hernieuwing van het vertrouwen en genoegzame steun in het Lagerhuis om de belangrijke kwesties, waar voor het land zich geplaatst ziet, te behan delen. Het is te verwachten, dat in de komen de 37 dagen in Engeland een vinnige verkie zingsstrijd zal oplaaien tussen de Labourpartij en de conservatieven. (Van onze correspondent) PARIJS. In de eindeloze debatten van dc „kleine zitting" der Assem blee, die tot een normale zitting is verlengd, heeft minister-president Pleven gistermiddag laat volgens dc algemene verwachting verklaard, dat de regering tegen het ingediende voorstel van de glijdende loonschaal is. Op waardige, nadrukkelijke toon, veelal begeleid door applaus van uiterste rechterzijde, maakte hy de bezwaren van de regering kenbaar en vroeg opschorting van enkele wéken van de artikelsgewyze behandeling van het voorstel, waar de regering juist in een uiterst moeilijke strijd voor prijs verlaging van belangrijke levensmiddelen is gewikkeld en de nationale economische raad wil raadplegen. De glijdende loonschaal, zo zeide hij. zou op dit ogenblik de inflatoire tendens versterken en zich tegen dc belangen der arbeiders keren. Al deed Pleven enige tegemoet komingen aan de socialisten, dezen geven toch geen enkele garantie tot salarisverhoging zonder rege ringsbesluit. Hoe moeilijk de strijd voor prijs verlaging is bewees dezelfde dag dat Pleven zijn verklaring aflegde de slagersstaking, die zich zo ver heeft uitgebreid, dat driekwart van de slagerswinkels in Parijs geen klanten meer bedient. De regering heeft zich dan ook gistermorgen over deze pijnlijke kwestie beraden en besloten de aanvoer van heden af te wachten en de houding der slagers. Zonder twijfel hoopt zij op een zo grote aanvoer, dat de groothan- delsprijzen zullen dalen en voor de slagers geen bezwaar meer kunnen opleveren om in te kopen. Komt het niet zo ver. dan wil de rege ring in het uiterste geval tot re- quisitie van vlees overgaan en een Nieuwe Philips-fabriek in Israel NATHANYA. Binnen enkele biaanden zal een assemblage fabriek voor Philips-radiotoestellen h)et de productie beginnen, heeft J M Schellekens, directeur van «Philips Israël Ltd Woensdag ver klaard.. Deze verklaring werd af gelegd ter gelegenheid van een be zoek van hoge ambtenaren van de tsraelische ministeries van Handel en Financiën en persvertegenwoor digers aan de Philips Gloeilampen- Fabriek in Nathanya. aantal slagerijen tot verkoop ver plichten Het lijkt erop. dat de regering in plaats van de prijs van het vlees te verlagen het vlees geheel en al van de tafels der Parijze- naars wil doen verdwijnen. Met deze actie is het slagersmes gesto ken in het reeds door de school kwestie en de lonen en prijzen ge teisterde vlees der regering. PARIJS. Frankrijk heeft Woensdag opnieuw verklaard dat de deur openblijft voor een confe rentie van de Grote Vier over de spanningen tussen Oost en West. Een woordvoerder voor het mini sterie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat Rusland nog niet heeft laten blijken een dergelijke conferentie te wensen. Hij herin nerde er echter aan, dat Groot- Brittannië. Frankrijk en de Ver. Staten aan het slot van de reeks vergaderingen hunner plaatsver vangers duidelijk hebben doen uit komen, dat het Westen te allen tij de bereid is een dergelijke confe rentie te houden Zoals bekend hebben de plaats vervangers van de Grote Vier in Pariis meer dan drie maanden vruchteloos gepoogd, een agenda op te stellen voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken. Sowjets vragen Perzi'è om olie TEHERAN. Woensdagavond heeft het Perzische kabinet beslo ten het verzoek van Harriman om de verzending van het ultimatum naar Engeland uit te stellen, te negeren. Nadat het kabinet de brief van Harriman had besproken, deelde vice-premier Fatimi mede: „Wij zijn vastbesloten bij ons be sluit te blijven de Britten vijftien dagen de tijd te geven om dc be sprekingen te hervatten of anders Perzië te verlaten." Volgens een ambtenaar van het Perzische ministerie van Financiën heeft Rusland Perzië verzocht olie te leveren. Ook wordt bericht, dat de Rus sische ambassadeur te Teheran, Sadtsjikow, een bezoek aan pre mier Mossadeq zal brengen, alvo rens voor een maand verlof naar Moskou te vertrekken. TOKIO. Radio-Peking heeft Woensdagavond omgeroepen, dat dc communisten bereid zijn onmiddellijk de Koreaanse wapenstilstandsbesprekingen te hervatten. In de verklaring werd gezegd, dat dit besluit bekend gemaakt is in een telegram aan generaal Ridgway, opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten. Radio-Peking verklaarde, dat het telegram ge tekend was door Kimil Sung, premier van Noord-Korca, en generaal Peng Teh-Hoeai, commandant van de coramunisti- sche-Chinese „vrijwilligers"-troepen in Korea De verklaring kwam kort nadat geallieerde verbindingsofficieren naar Kaesong, de plaats van de ge schorste wapenstilstandsbesprekin gen vertrokken waren voor een tweede bijeenkomst in twee dagen, waartoe de Noordelijken het verzoek hadden gedaan. Hoewel het geallieerde hoofd kwartier niet onmiddellijk commen taar heeft geleverd, wordt m Tokio en in het vooruitgeschoven kamp in West Korea algemeen aangenomen, dat de geallieerden zullen ingaan op het voorstel om de wapenstilstands- Dat was even een trouwerijtje, daar in Athene. Twintig meisjes van dezelfde sigarettenfabrick gingen allemaal op dezelfde dag trouwen. Een bisschop en twin tig priesters voltrokken de cere monie. Dc bruidjes kregen ieder zevenhonderd gulden, een keu- kenuitzet en een bruidsjapon. De fabriek betaalde ook het feest. De sigaretlenproductie zal die dag wel een dieptepunt hebben vertoond besprekingen te Kaesong onmiddel lijk te hervatten. In afwijking van hun tot nu toe gebruikelijke tactiek hebben dc communisten de hervatting voorge steld zelfs voordat hun beschuldi gingen tegen de geallieerden opge helderd zijn. Vriendelijke communistische ver bindingsofficieren hebben de gealli eerden om 6.10 pl tijd ten Oosten van Kaesong een nota van de Noord Koreaanse premier Kim II Soeng en de Chinese generaal Pang Tch- Hoeai overhandigd. De boodschap werd door Radio Peking in beleefde termen omgeroepen. dr L. G. KORTENHORST voorzitter Tweede Kamer 's-GRAVENHAGE.. Dr. L. G. Kortenhorst is bij Kon.. Besluit be noemd tot voorzitter der Tweede Kamer voorr het tijdvak der tegen woordige zitting. OVERLEG IN OTTOWA (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Op de Jaarvergadering van de Kon. Ncd. Zuivelbond in de Dierentuin in Den Haag heeft de minister van Landbouw, dc heer S. L. Mansholt, medegedeeld, dat de prijs voor de tarwe voor de oogst 1952 is vastgesteld op 26.per 100 kg. Dc oude prys was 24.25. De minister kondigde een wijzi ging in de uitvoering van het prijs beleid voor de landbouwproducten aan. Het principe, de boeren en landarbeiders bestaanszekerheid te verschaffen, blijft onaangetast. Het prijsbeleid wordt echter gebaseerd op drie categorieën: in de eerste komen producten, waarvan de voortbrenging in het algemeen be lang gewaarborgd moet zijn. Hier toe behoren suikerbieten, tarwe, koolzaad en consumptiemelk. Hier voor krijgt de boer vergoed de kostprijs, benevens een redelijke ondernemerswinst, die vooralsnog op 20 Oo wordt gesteld. In de twee de groep vallen producten, die vooral van belang zijn voor de be staanszekerheid van de boer. Voor industriemelk, vlees, voergranen en aardappelen wordt een garantie prijs als bodem vastgesteld, doch de prijsuitloop naar boven toe wordt vrijgelaten. De kostprijs wordt dus gegarandeerd, de winst niet. Voor de derde klasse wordt geen prijs vastgesteld. Dat zijn de handelsgewassen zoals bijv. vlas. karwijzaad en andere zaden. De ontwikkeling van de agrarische export is gunstig. In de periode van 1 Januari tot 1 Augustus van dit jaar is zij met 282 millioen toe genomen tegenover dezelfde perio de van 1950. Het aandeel van de zuivel in deze toeneming is 40 millioen. zei de minister. De groie spanningen na Korea en de daarop gevolgde bewapenings- periode hebben het probleem van de dreigende overschotten in de landbouwproductie op de achter grond geplaatst Maar het probleem is er niet mee opgelost. Die over schotten zijn thans omgezet in voorraden, maar als de kentering komt. is er maar weinig voor no dig om er weer het etiket „surplus" op te moeten plakken. De grote vraag naar consumptiegoederen heeft de prijzen doen stijgen. Het hoge prijspeil kan niet duurzaam zyn. Tenslotte komt er een toe stand van evenwicht, die in het gunstigste geval lang kan duren, maar ook kan omslaan naar scher pe prijsdalingen, die een crisis ten gevolge kunnen hebben. Nationaal en internationaal moeten wij trach ten dit te voorkomen. De minister trok van leer tegen het ongebreidelde protcctionnisme. dat de kop opsteekt. Hij betreurde het dat er groepen in Amerika zijn. die aansturen op wering van onze producten Wij moeten dit voor beeld niet volgen en blijven streven naar internationale samenwerking zei hij. DEN HAAG Dc verhoging van de tarweprijs tot f 26 per 100 kg voor de oogst 1952 zal uiteraard voorlopig geen Invloed uitoefenen op de nroodprys. Deze consumentenprijs zal pas moeten worden bezien, wanneer het duur dere meel ln het brood wordt ver werkt. Dan nog is het volgens deskundigen geenszins zeker, dat de broodprijs verhoogd zal moe ten worden. Velen nemen aan. dat het voor 1952 beschikbare Vdrag van 110 millioen voor subsidies, dat in de mllliocncnnota wordt genoemd, ruimte zal laten om de hogere tarweprUzen op te vangen. Prinses Wilhelmina in Engeland DEN HAAG. De particuliere secretaresse van prinses Wilhel mina meldt ons. dat prinses Wil helmina gisteren met een schip van de Maatschappij „Zeeland" voor een kort verblijf naar Engeland is vertrokken. Tegemoetkoming aan Nederlandse wensen? (Van onze New Yorkse corres pondent) OTTAWA. De conferentie der bij de NATO aangesloten landen is Woensdag flink opgeschoten. De subcommissie voor nauwere ïntre- gratie, waarin ook minister Stikker zitting heeft, is met haar werk ge reed gekomen en heeft een con cept-resolutie aan de raad voorge legd welke vandaag zal worden behandeld. Zij komt neer op een verklaring over de doeleinden cn de voornemens der betrokken lan den en zal tevens methodes aange ven, volgens welke dc gesteldo doeleinden kunnen worden verwe zenlijkt. Verder kan men op het ogenblik niet gaa». Men verwacht, dat een nieuwe kleine commissie zal worden ingesteld welke wegen en middelen ter bestrijding van dit grote terrein van actie zal uitwer ken. Naar mr.. Stikker ons verklaard zal bijzondere aandacht worden be steed aan de vraag, hoe een ver vlechting van de onderscheiden economiën geleidelijk, maar toch zo snel mogelijk, tot stand kan worden gebracht. Wat het pro gram voor de toekomst betreft, zal. naar mr. Stikker's oordeel, ge streefd moeten worden naar sa menwerking met andere bestaande organisaties buiten NATO-verband. Aan dc aandrang, welke ook zo sterk van Nederlandse zijde is uit geoefend om nauwer cn meer voortdurend overleg te plegen ten aanzien van het tockomstbcleid zo wel als ten aanzien van een oplos sing der huidige moeilijkheden, zal in aanzienlijke mate gevolg wor den gegeven: Voorts is de hoop gerechtvaardigd, dat regelingen zullen worden getroffen welke de Nederlandse regering in staat zul len stellen, het defensie-program ma onverminderd uit te voeren. Knoeierij in gevangenis? LEEUWARDEN. Twee per sonen zijn gearresteerd in ver band met de knoeierijen bij de afdeling arbeid van de Bijzondere Strafgevangenis, waarnaar de jus titie momentcel een onderzoek in stelt. Een van dc gearresteerden is de werkmeester van dc tim- merafdeling, de ander zou geen deel uitmaken van het personeel van de gevangenis. HUN WEG LONDEN. Binnen 24 uur nadat Koningin Elisabeth heeft haar verblijf in Schotland afgebroken om in Londen bij koning George die een longziekte heeft, te blij ven. Dc koningin kwam Dinsdag met prinses Elisabeth op het vliegveld in Londen aan. Op de achtergrond, in het midden: de hertog van Edinburgh. EISENHOWER: Voortreffelijke HANNOVER. Generaal Eisen hower heeft gistermiddag zijn drie daagse inspectietocht langs de on derdelen. die deelnemen aan de oefening „Counterthrust", beëin digd. Voor zijn vertrek van het vliegveld Cclle zei hij: „Het deed my goed om soldaten van zeven landen zo met elkaar te zien oefenen. Het moeten er echter nog meer worden. Onze eenheid moet hechter cn sterker zyn dan de eenheid van de door dictators geleide landen". De geest onder de troepen noemde de ge neraal voortreffelijk. Opvarenden wisten zich zwemmend te redden ROTTERDAM Een motorschip, van 53 ton. geladen met zand, eigenaar firma De Keyzer te Maas land. is Woensdagmorgen vol ge lopen en gezonken, toen het vaar tuig. komende uit het Westgeul naar de Noord wal van de Nieuwe Waterweg wilde oversteken. De bemanning, bestaande uit twee personen, wist zich zwemmend te redden. MADRID. Tengevolge van een brand, die door de ontploffing van een benzinehouder in de keuken van het ziekenhuis te Vigo (Span je) was ontstaan, zijn vier vrou wen om het leven gekomen. premier Attlee nieuwe verkiezingen in Groot Brittanniè in het vooruit zicht heeft gesteld hebben de aan hangers van de afgetreden minister Aneurin Bevan een brochure uit gegeven. waarin zij opnieuw een felle aanval doen op de herbewa- peningspolitiek van de Labour-rege- ring en waarin zij het kabinet er van beschuldigen „de werkelijke ge varen te verhullen". Volgens de Be- vanisten rechtvaardigt de huidige wereldsituatie de eis tot verminde ring der bewapeningskosten volle dig. De Bevanisten verklaren voorts, dat de bewapeningslasten het infla- tiespook oproepen. Ook verkondigen zy de mening, dat de herbewape ning tot gevolg heeft, dat de Britse export naar het vasteland en naar elders terrein moet prijsgeven aan concurrenten, waarvan Duitsland met name wordt genoemd. De bro chure draagt de titel: „Onze weg". BERLIJN. Dc Oost-Duitse premier, Grotewohl, heeft gisteren te Fuer- stenberg aan de Oder, nabij dc Pools-Duitse grens, verklaard, dat Oost- Duitsland „tevreden zou zyn met een kleiner aantal" Oost-Duitse afgevaar digden dan West-Duitsers by eventuele besprekingen over eenheid van Duitsland en verkiezingen voor het gehele land. Dit gaat weer iets verder dan Grotewohl's verklaring voor de Volkskamer van Zaterdag, namelijk dat de kwestie van pariteit bi) dergelijke besprekingen „niet van funda mentcel belang" was. Grotewohl sprak tot duizenden arbeiders van een nieuwe staalfabriek, welke de grootste van West-Europa wordt genoemd. „De aantallen vinden wij niet be langrijk. Wij wensen een overeen komst. Wij zouden tevreden zijn met een geringer aantal onderhandelaars aan de conferentietafel. Maar wij willen de vraagstukken onderling oplossen en niet confereren met Amerikaanse generaals," aldus zeide Grotewohl woordelijk. Hoewel hij zich echter bereid ver klaarde tot het houden van voorbe reidende besprekingen zonder pari teit, eiste hij wel pariteit in een raad voor geheel Duitsland, die de ver kiezingen zou voorbereiden: „Ons voorstel handhaven wij. Wij willen een raad voor geheel Duitsland op grondslag van pariteit, die bespre kingen moet voeren over: 1. vrije, geheime, algemene en rechtvaardige verkiezingen voor een Nationale Vergadering, 2. spoedige onderhan delingen over een vredesverdrag." Grotewohl wees afzonderlijke ver kiezingen voor Berlijn van de hand. „Wij willen verkiezingen in geheel Duitsland, met inbegrip van Berlijn."

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1