mm I STABSVENSTER Dr R. Miedema neemt afscheid Gemeente van Remonstrantse Verkeersproeven in de stromende regen «tas «a Op de Palomar-berg staat de grootste kijker Parachutisten dalen bij Amersfoort Voorname figuur in culturele leven van Amersfoort Exp ositie van De Ploeg Vele jongens en meisjes rijden foutloos parcours Noteert U even -bed Is ook voor U ideaal! Onze cultuur in gevaar 2 Donderdag 20 September 1951 (Van een onzer medewerkers) Dr. R. Miedema Is een man, wiens naam heel dikwijls moest worden genoemd in de kolommen van ons blad. Dat kwam, omdat hU zulk een uiterst voorname rol speelde in het culturele leven onzer gemeente. Wij hebben moeten vaststellen, dar Dr. Miedema achtereenvolgens ver schillende belangrijke functies heeft neergelegd en wfj wisten, dat deze abdicatie samenhing met zün voornemen, ook als predikant te geraken tot emeritaat. Immers, deze predikant had voor zijn persoon de synthese ge vonden tussen kerkelijk en maatschappelijk leven. Nu trekt dr. Miedema zich uit het openbare leven terug. Hij doet dit, nog in het volle bezit van alle gees telijke krachten, die hem de ge schiktheid verleenden tot de juiste uitoefening der talrijke functies, die hij hèeft bekleed. Hij kan dus terugtreden, na rustig „orde op za ken" te hebben geste.ld. Dit bete kent, dat d j Miedema "bij zijn aftre den de continuïteit verzekerd weet en voor deze wijze regeling zijn wij hem dankbaar. Sommigen hebben zich afge vraagd, waarom dr Miedema, ook na de aanvaarding van zijn emeri taat nog niet de belangrijke plaats zou blijven vervullen in het maat schappelijke leven onzer stad, als hij totnogtoe deed. In het boven staande vinden zij een antwoord op deze vraag: Het geheel van dr Mie- dema's werkzaamheden vormt een harmonische collectiviteit. Deze harmonie is kenmerkend voor dr Miedema's' wezen. Volkomen logisch is dus ook, dat dr Miedema aan zal blijven als Di recteur van het Instituut voor reli gieuze en kerkelijke kunst te Utrecht. Voor het overige zal de werkzaamheid van Miedema's geest nog wel bij tal van gelegen heden blijken. Wij zien dan ook eigenlijk in het z.g. terugtreden van deze belang rijke figuur uit het openbare leven, niet dan het wijze besluit van een man, die, bij het klimmen der ja ren, de juiste vorm heeft gevonden de gemeenschap te blijven dienen op de wijze, die voor hem passend is en welke diezelfde gemeenschap, nu op andere wijze, van zijn erva ring en kennis zal doen profiteren. Zondag a.s. zal ds Miedema de Remonstrantse gemeente voor de laatste maal in een kerkdienst voorgaan als haar zielenherder. Ruim 33 jaar heeft hij deze ge meente als predikant gediend. In veel opzichten heeft hij zijn stem pel gedrukt op het karakter der Amersfoortse Remonstrantse Ge- De kunstenaars-groep De Ploegh exposeert vanaf Zaterdag 22 Sep tember tot en met 10 October in de Amersfoortse Academie van beeldende kunsten aan de Utrecht sestraat. De tentoonstelling wordt Zater dagmiddag om half vier geopend door de heer J. Stcinebach, die het werk zal inleiden. Er kunnen vele inzendingen, w.o. schilderijen, aquarellen, gouaches, tekeningen en ceramiek, worden verwacht van de kunstenaars Kees van Eek, Rinus Goenee. Jo Kruijder-Bou- man. Anton Kurvers, Pater Philip Pieck mej. E Sliedrecht, Anton Tieland, Joop Traarbach, Court C. Veldkamp. Ben Weber en Gerard van Wijland. Burgerlijke Stand GEBORENAnna. d. v A. Glavimans en M. MolenaarNceltjo. d. v. N. Wallet en A. Walet; Hetty, d. v. C. v. Vonno en H ter Morsche. GEHUWD: P. Nieuwenhuis en G. Kok; E. F. Govnërt cn C. v. d. Horst: J H. Baauw en M. J. T. Lam; G. v. d. Kraats en A. v. Drie: R. Berendse en W. v. d. Velde.' G. Duitman en H. Wijn berger; R Goglarz en I. Löw. loofsgemeenschap. Dit betreft in de allereerste plaats de religieus-gees telijke sfeer, maar ook het aanzien van het interieur van het kerkge bouw. Immers Miedema weet meer dan wie ook onder ons van de samen hang tussen de godsdienst en de kunstzinnige sfeer, die de uiterlijke verschijningsvorm der oefeningen, wel niet noodzakelijk behoeft maar die toch zijn invloed doet gelden. Zo gaat dan de predikant Miede ma héén en met hem een figuur, die zijn gemeenteleden, als pastor, volkomen vertrouwd is geworden. 'Met leedwezen ziet men hem gaan. Als er iets is, wat onze Re monstrantse stadgenoten met dit aftreden kan verzoenen, zal het de houding van ds Miedema zelf zijn. Hij toch weet van de betrekke lijkheid aller dingen en stellig zal dit inzicht hem, zij het met de wee moedige glimlach der schone her innering. toch met een gerust hart en een vast vertrouwen in de toe komst ook van zijn kerkelijke scha re afscheid doen nemen. Waarmede ds Miedema voor de zoveelste maal zal aantonen, dat hij niet voor niets onder ons steeds als een wijs man heeft gegolden. Waarschuwingen en bekeuringen Ook gister zijn er weer de no dige waarschuwingen, mondeling en schriftelijk, en ook enkele be keuringen gevallen. Het Amers foortse publiek gedraagt zich nog lang niet feilloos in het verkeer, al is er wel verbetering merkbaar. Het grootste aantal slachtoffers be vond zich onder de fietsers, die geen goede verlichting hadden. Maar liefst 23 schriftelijke waar schuwingen moesten hiervoor wor den uitgedeeld. Ook het rijden zonder bel bleef niet onopgemerkt bij de surveillerende agenten. Een bekeuring en acht waarschuwingen waren het gevolg. (Van een onzer verslaggevers) Nee, 't viel werkelijk niet mee gistermiddag voor de zestig jongens cn meisjes, die in de stromende regen een verkeersproef moesten afleggen. Drijfnat zijn ze geworden, terwijl ze door de stad fietsten of achter het politiebureau hun beurt afwachtten om te kunnen starten. Dat het resultaat toch nog stukken beter was dan wat de Vereniging voor Veilig Verkeer had verwacht stemt tot verheuging. Er waren maar tien prijzen beschik baar; vier en twintig jongens en meisjes eindigden echter zonder slraf- punten, zodat tenslotte geloot moest worden. GRAND THEATRE t/m 19 Sept. ..Marie Walewska", 18 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 cn 9 uur. ..Donderdagcyclus". 20 Sept. 2.30, 6.45 en 9 uur; „De slag om Arnhem". CITY THEATER: Singoalla". 18 jaar. Zondag- 2, 4.15, 6.45 cn 9 uur. Ov. da gen: 2.30, 6 45 cn 9 uUr. Zondagochtend 10 u.: „Een zaak van leven en dood". REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag: „De wraak van Dia- bleto' 14 Jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Tarzan In New York". 14 Jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrij dag t/m Maandag: „Nachtwache", 18 jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Madame Pimpernel", 14 Jaar. Zon- dag. 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 en 8 uur. Zaterdag: 2.30, 6.45 cn 9 uur. Week van 21 t/m 27 Sopt. GRAND THEATRE, t.m. 26 Sept.: „De Minivers". 14 jaar. Zondag: 2.—. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2 30. 6.45 en 9 uur. Donderdag. 27 September. 8 uur: optreden van Chaja Goidstein. CITY THEATER. „Dc muur der duis ternis". 18 jaar Zondag: 2 4.15, 6 45 cn 9 uur. Ov. dagen- 2 30. G.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t/m Maandag: „Haaien van New York". 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Dan sende Jeugd". 14 jaar. Zondag: 2 4.15. 6 45 cn 9 uur. Ov. dagen: 2 30. 6 45 cn 9 uur. CITY THEATER. SOESTDIJK. Van Vrijdag t/m Maandag „Montana". 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: „My dream is Yours", 14 jaar. Zondag- 2—, 4.15. 6.45 en 9 uur. Zaterdag: 2.30. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 en 8 uur. 20 Sept. Hotel Nieuw Amsvorde Pro- paganda-verg R.K E H.B O 8 uur. 21 Sept. De Wapenroem. Vergadering Chr. handelsvortegenwoordlgers en han delsagenten, 8 uur. 22 Sept. K.A.B-gebouw. Toneelver. O.D.S., „Toontje in do knoop", 8 uur. MUSEUM FLEH1TE. Westsingel Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 10—12 en l4 uur Zaterdag 10—12 en 1.303 uur OPENBARE LEESZAAL Uitlening vol wassen 25 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur Voor kin deren Woensdag- eD Zaterdagmid dag 2.304.30 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartler (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en VrUdagavond van 7—8 uur R.K. OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12.30 en 2.305.45: Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur Voor kinderen Woensdag 35 en Vrijdag 4—5 uur. Commissaris reikt prijzen uit Het was lang geen gemakkelijk parcours, dat door „Veilig Verkeer" in samenwerking met de verkeers- brigade van de Amersfoortse politie dwars door de stad was uitgezet. Er zaten heel wat „kneepjes" in. maar gelukkig zijn er maar heel weinig geweest, die daar in trapten. De jon gens en meisjes, die gistermiddag de proef aflegden behoorden overigens tot het puikje van de Amersfoortse schooljeugd op het gebied van vielig verkeer. Zij waren overgebleven na de eerste proef, die in Juni van dit jaar was gehouden. Zestig fietsers verschenen om twee uur met keurig witte achterspatbor den aan de start. Met korte tussen pozen verdwenen ze van het politie bureau in de richting van het Plant soen West. De route was ditmaal lan ger dan de vorige keer; zij liep o.a. over het Stationsplein, het Da Costa- plein, de Varkensmarkt en langs de Kamperbinnenpoort. Zij bevatte ook onverwachte moeilijkheden. Op het papiertje, dat allen meekregen stond bijvoorbeeld aangegeven, dat men van de Vlasakkerweg de Korte Berg straat moest inrijden. Gelukkig had den allen in de gaten, dat daar in die richting niet gefietst mag worden; iedereen liep keurig met de fiets aan dc hand naar de Snouckaertlaan. Een tiental agenten in burger had langs de route postgevat en keek of er soms fouten gemaakt werden. Loting nodig Toen het hele gezelschap weer bij werden daar in het theorielokaal de prijzen uitgereikt. De commissaris het politiebureau was teruggekeerd, van politie, de heer G. Goorhuis deed dit zelf en was blij dat er zovelen zonder strafpunten waren. Hfj hoop te, dat men het geleerde zou blijven toepassen. De loting, die nodig was, omdat er maar tien prijzen waren, werd verricht door de voorzitter van de Vereniging voor Veilig Verkeer, de heer M. Germans. De eerste drie prijzen bestonden uit boeken, de an dere zeven uit luxe dozen fondant. De veertien jongens en meisjes, die geen prijs kregen, maar wel zonder strafpunten hadden gereden, ontvin gen als troostprijs een koek. Alle deelnemers van gistermiddag kregen bovendien het veilig verkeersspeldje. De namen van de tien gelukkigen luiden tenslotte: 1. Johan van As; 2. Adri Plante; 3. Tecla Teunissen; 4. Henny v. d. Heiden; 5. Willy Voskuil; 6. Anneke Mooiman; 7. Robert Nieuwaal; 8. Jasper van Zoest; 9. Robert v. Roon; 10. Meta Kleibrink. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1695. Ook met deze bewaker heeft Rob niet veel moeite. Hij bindt hem en laat hem zakkën in een sloep, waarin zien matten en enkele vaten benzine bevinden. En nu vlug aan boord! Maar dan hoort Rob een vreemd gerucht. Opge past! Zou hij nu op het laatste nippertje nog ge snapt worden? Ja. daar komt iemand aan. Ron kan niets zien. maar dan ontdekt hij in de verte een lichtje, dat in de richting van de steiger komt. En wat is dat voor een vreemd gestamp? De man schreeuwt telkens iets in een voor Rob onverstaanbare taal. Misschien is het wel de aflossing van de wacht. Veel belangstelling voor NATU-wedstrijd Voor de jaarlijkse toneelwed strijd van de NATU, afdeling Amersfoort, welke in dit winter seizoen voor de vierde maal wordt gehouden bestaat grote belangstel ling. Negen toneelverenigingen zullen meedingen naar de NATU- wisselprijs welke momenteel in handen is van O.D.S. Behalve ze ven plaatselijke ensembles zullen twee Nljkerkse toneelclubs hun krachten in dc wedstrijd meten. Op Dinsdag 9 October wordt er in Nijkerk gestart door „Kunst na Arbeid" met het in Amersfoort reeds bekende toneelspel „Bocng Toni", een spel uit de Japanse be zetting van Indonesië, door „T. en O." in Amicitia in 1949 opgevoerd. De andere uitvoeringen worden op de navolgende data gegeven: Zondag 4 Nov.: „Euripides" in Sint Aechten met „Zuster Annunciata" van Jan en Karei Filip. Donderdag 8 Nov.: „Ons Belang" in Amicitia met „De „Rani" ant woordt niet", geschreven door de Heerlcnse auteur J. J. Willemse, een première uitvoering. Zaterdag 8 December: „De Eem- spelers" in het KAB-gebouw met „De verdwenen ring" van Joh. Fabricius. Zaterdag 19 Januari 1952: „ODS" in Amicitia met ..Scrooge en Mar- ley" van Ch Dickens. Zaterdag 26 Januari: „Ons To neel" in Amicitia met „Uw wil ge schiedevan Henk Bakker en Ed. Teilings. Zaterdag 9 Februari: „T. en O." in Amicitia met „Vergeven en ver geten". Zaterdag 10 Mei: „A.T.E.'" in Amicitia met „Een Inspecteur vraagt belet". Welk stuk „Hierna Beter" (Nijkerk) zal opvoeren en wanneer is nog niet bekend. Ook ditmaal heeft het bestuur van de NATU mevr. Barkey Wolf- Berkelbach v. d. Sprenckel alsmede de heren W. C. P. Groeneveldt en P. J. Hermans bereid gevonden de jury te vormen. Het loopt storm Het loopt storm bij de spatbor- den-lakkcrij achter het politie bureau. Alleen gister meldden zich 1500 klanten, zodat het totaal nu is gekomen op ruim 2500. De drie jongelui, die gewapend met schuur papier en verfkwast voor u klaar staan, komen handen te kort. Het resultaat is in de stad heel goed merkbaar. Kijk maar eens naar al die hagelwitte spatborden. BENOEMING De heer P. van den Berg. leraar aan de Ambachtsschool te Amers foort, is benoemd tot directeur van de Ambachtsschool in Barneveld. Hij zal waarschijnlijk in December in functie treden. Advertentie (1 M.) Leklter warm en volkomen geruisloze vering. Nieuwe secretaris voor Openbare Leeszaal Het bestuur van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek heeft in plaats van de afgetreden secretaris de heer J. Me- bius Wzn., die deze functie van 1936 af heeft vervuld, benoemd de heer I. Stap. Het bestuur ls thans als volgt samen gesteld: H. W. E. Vrijdag, voorzitter; I. Stap. secretaris: T. Boer, penning meester; D. H. Huygen, mej. N C. van Dis, Dr. B. v. d. Hock, dr. B. Keulen, M. W. Krulskamp. drs L. Leopold, mr. R. Streng cn G. van Wijland. In de gemeenschappelijke verkla ring, uitgegeven door de Centrale Commissie voor het Vrijzinnig Pro testantisme en het Hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond is de aandacht gevestigd op een groot gevaar dat ons volk bedreigt. Het gevaar namelijk, dat door de ge weldige bewapeningsuitgaven, die volgens velen noodzakelijk zijn, het culturele leven van ons volk op een gevaarlijke wijze in het ge drang komt. Het gewone leven is zo duur ge worden dat een onevenredig groot deel van de arbeidskracht van de mens gevergd wordt om op sobere wijze rond te komen. Subsidies aan culturele instellingen worden be snoeid, op onderwijs wordt flink bezuinigd, kortom: Onze cul tuur is in gevaar. De Gemeenschap Amersfoort van het Humanistisch Verbond meent derhalve dat zij in dit seizoen in de allereerste plaats tot taak heeft de volle aandacht op dit gevaar te richten. Er zullen daarom een drie tal bezinningsbijeenkomsten wor den gehouden. Op 23 September a.s. spreekt de kunstcriticus W. Jos. de Gruyter, die speciaal de aandacht zal rich ten op de moeilijke positie van beeldende kunstenaars. Hij zal la ten zien wat er op dit gebied te verdedigen valt De tweede morgen, 14 October, komt de 2e voorzitter van het Ver bond, dr. Garmt Stuiveling spreken over de betekenis van de letter kunde voor onze cultuur. Op 28 October wordt de aandacht gewijd aan de muziek als een van de meest belangrijke cultuurfacto ren. Gigantisch apparaat werpt nieuw licht op astronomie (Van een onzer verslaggevers) Dc mens is nooit voldaan geweest over de waarnemingen, die hij mei het blote oog moest verrichten. De wereld van het oneindig kleine, als die van het oneindige grote, het heelal, vereisten optische hulpmiddelen ter waarneming. Zonder deze kon dc mens de sluier niet oplichten, welke haar geheimen omhulde. Daarom schiep de mensheid zich dc microscoop en de verrekijker. HU volmaakte deze instrumenten steeds meer teneinde zUn drang naar weten te kunnen bevredigen. Voor dc studie V3n de hemel verschUnsclen kwam hü daartoe tot kykers van steeds geweldiger afmetin gen: taU schiep de spiegclkUker van Palomar, die in Amerika thans staat opgesteld en zijn blondere rol vervult bü de studie der astronomie. ,.'s Werelds grootste spiegelkij- ker". zo luidde het onderwerp, dat Dr. J. Raimond. directeur van het Haagse Zeiss-planetarium, behandel de. Hij deed het voor de vereniging van Weer. en Sterrenkunde in de lunchroom van W. Vonk. Er was een verblijdende belang stelling voor deze avond, welke door de voorzitter, de heer Lammers. met vreugde werd geconstateerd. Deze deelde ook mede. dat bij zondere omstandigheden, n.l. 't vijf tigjarig bestaan der Ned. Vereni ging voor Weer- en Sterrenkunde, het mogelijk maakten de film: „Sto ry of Palomar" in Holland en deze avond ook in Amersfoort te verto nen. De film is voor dit jubileum n.l. afgestaan ter vertoning door het State-Department te Washington en bevindt zich voor korte tijd in ons land. Teneinde een goed begrip te wek ken voor de sterrenwacht op de Palomar-berg. vertoonde Dr. Rai mond eerst een reeks lantaarnplaat jes. die de gehele situatie van om geving cn sterrenwacht zelf verdui delijkten. Foto's en tekeningen lie ten zien. van welke gigantische af metingen dit wonder van Palomar „ONMENSELIJK" Zo geweldig is dit alles in verge lijking met 't bestaande op dit ge bied. dat een Nederlands Astronoom, \velke Palomar bezocht, na zijn te rugkeer de gehele apparatuur schetste als „onmenselijk". Inderdaad, het zegt iets. wanneer Weer verkeersonderwijs op de scholen Evenals het vorig jaar zullen ook deze winter op de Amers foortse scholen lessen in veilig verkeer worden gegeven door de verkeersbrigade van de politie. Het zijn weer adjudant Otten en agent Van der Scheer, bij de jeugd geen onbekenden, die de lessen voor hun rekening zullen nemen. Het ligt in de bedoeling dat behalve de hoogste klassen van de lagere scholen ook de ULO-scholen en de kweekscholen verkeersonderwijs zullen ontvan gen. De lessen beginnen naar alle waarschijnlijkheid in October. Naar wij vernemen zal het ver keersonderwijs in de toekomst door het onderwijzend personeel worden overgenomen, en dan alleen nog onder toezicht blijven staan van de verkeersbrigade. Inbraak Tijdens afwezigheid van de be woners is gisteravond ingebroken in een woning aan de Willem de Zwijgerlaan. Men heeft zich toe gang weten te verschaffen door 't indrukken van 'n ruit. Ontvreemd werden een koffertje met lepels en vorken, een doos met zilveren voorwerpen en een oud geldkistje, dat papieren bevatten. men voor de opstelling van een kij ker een koepel moet bouwen van 42 m. hoogte die draaibaar moet zijn naar alle richtingen, waarvan tevens de openingen gemakkelijk moeten afgesloten kunnen worden. Wanneer men daarbij bedenkt, dat de spiegel een middellijn heeft van vijf meter en eigenlijk aan de ma kers opgaven stelde, waarvoor nooit iemand in deze industrie zich had geplaatst gezien, kan men zich een flauw idéé vormen van wat de ver vaardiging der Palomarkijker met zich bracht. Alleen het slijpen cn polijsten van de spiegel heeft een 20-tal mannen haast twaalf jaren bezig gehouden. De enorme kosten, die dit alles met zich bracht werden bestreden uit een gift van zes millioen dollar uit de ..Rockefeller-foundation" middelen (dollars van vóór 1940!). PROBLEMEN En toch. wanneer men op film en] tekeningen ziet. hoe prachtig dez* kijker is ondergebracht, hoe dit ge vaarte licht en gemakkelijk draai) baar Ss naar alle -r»aarmj slechts een zeer kleine motorisch* kracht behoeft te worden aangewend, begrijpt men welke geweldige pro blemen de mens hier heeft opgelost, Deze spiegelkijker biedt de astro noom mogelijkheden, die een geheel nieuw licht zullen werpen op onze kennis van de'hemelruimte. Het is thans mogelijk nevelvlekken waar te nemen, die een milliard lichtjaren van ons verwijderd zijn. Men neemt waar, men fotografeert. Het mate riaal komt in handen der weten schapsmensen. die het weten te or denen. Wie zulk een avond van de Ver eniging voor Weer- en Sterrenkunde bijwoont, kan begrijpen, dat ook amateurs zich gegrepen voelen door de wonderen van het Heelal. Wij kunnen elk aanraden eens met deze organisatie te gaan kennisma ken; hij zal er zün geest door ver rijken. vroeger een wat ander ka rakter gehad, als markt- maar waar in vroeger tij- dus niet meer mogelijk zijn den een drukke handel en op marktdagen (ook op plaats, dan thans, wat ook nering was op Vrijdagen, Woensdag) met een rijwiel moge blijken uit de naam dat was de Varkensmarkt. aan de hand de markt op Koornmarkt, onder welke Sint Joosten-plaats heet- te lopen, zij eveneens bekend was. te dit plein vroeger en het Hier werd dus het koren is volkomen duidelijk, hoe maatregel verheugen. Boksmatch Vanaf morgen kan men in „Grand" zien boksen Geen vuistvechters in le venden lijve zullen er op treden. Daarvoor leent dit theater zich niet. Maar wel kan men er op het witte doek de grote strijd tussen Wij kunnen ons in deze K^anSwel? d?e verkocht, waarover wij dc rnen tot deze naamsveran- op de markt is het vorige maal schreven. Een dering is gekomen. De re- voortaan veilig verkeer. Ook dus Beurs, als wij thans ken nen, bestond toen nog niet. gering dezer stad n.l. de St. Joostenplaats had be- De 'buitenlui kwamen mei ste™d tot een marktterrein, waar varkens en later ook Marktplaatsen QCHREVEN wij de vo- rige Donderdag over 't Amersfoortse marktwezen in vroeger tijden in alge wagens naar dc stad verkochten op de hun korenoogst. De overdekte hal, die men op de Hof aantreft en die thans Vrijdags zoveel rijwielen ter stalling kan opnemen dateert van 1608 schapen konden worden Wij sbriuyen rvv/iucn wi/iucii J kunnen -j marki veTk0Chtê Daarnaast echter onze actie geen dag over- stonden er ook de wagens slaan. Het opsommen van met turf uit de „Venen" en de namen zou anders te- ook werd hier hout ge- veel ruimte vergen. veild, dat eveneens op wa- Voor vandaag staan op precies een week geleden in New York plaats vond. Waarmee we dus wel iets zeer actueels kunnen Onze acties beleven en waarbij we ook kunnen constateren, dat werkelijk Amersfoort er als de kip pen bij is geweest. De boksliefhcbbers kun nen door deze film 'n zeer scherp beeld krijgen, van wat men heeft genoemd en was bestemd tot een venster" zullen we onze overdekte marktplaats, wandeling langs Amers- vena, aai eveneens op ivu- v wi vuuuaa6 °ein ZendvSlgend0eJsiads- Ban!"Birkstwate^Sces?; tollmen dan Ria en Willy Jansen, Schel- tusstraat 27; Anneke Rooi- hoofdzakelijk voor boter en foorts marktplaatsen voort, mans, Arnhemseweg 109; eieren. De meest begeerde plaat, sen waren die bij de in »t zetten. Misschien kunnen zij dan ook wel besluiten tot de juistheid van de beslissing van de scheidsrechter, om het gevecht te staken, of Markt II K°k, Westerstraat 24; G. Schruits, Sparstraat 18; Er komt voor de trouwe Wim van Nieuwenhuizen, eieren en boter ter verkoop marktbezoekers een ver- Krankeledenstraat 16a. Ai aanboden zich buiten de blijdende mededeling. Van- deze trouwe medewerkers hal opstelden en langza- af morgen komen op de in- (sters) brachten zilverpa- belangrijkste marktplein, merhand plaats zochten in gangen naar de markt bor- pier, capsules, postzegels zoals het dit dan ook wel de Zevenhuizen, ja zelfs in den te staan met het op- en_ tijdschriften. menc zin. 'ditmaal'willen Banff, 't Gevolg daarvan wij de marktplaatsen in was' dat de boeren, die onze stad aan een nadere beschouwing onderwerpen. Nog steeds is de Hof ons was. veel eeuwen lang geweest de Langestraat. schrift is. Waar nu geen markt wielen' Maar wel heeft de Hof meer wordt gehouden verboden voor rij- Voor vandaag roepen we hoera en gooien we onze Het zal vanaf morgen pet de lucht in. Klop eren aan 1 Stadsven- eter. Tel. 429b Iedere morgen ran tien tot twaalf uur. ZO VIELEN de Belgische para chutisten gisteren boven het mi litair oefenterrein „De Stomperd", niet ver van Amersfoort. Over deze militaire oefeningen nabij Amersfoort hebben wij gisteren uitvoerig geschreven. In acht sticks(zo heet in vaktermen de rij parachutisten die in één keer springt) van zeven man kwamen zij omlaag tegelijk met een fikse regenbui. Op de voorgrond de wagens waarin de scheidsrechters, die tijdens de oefening uitmaken wie gesneuveldis en wie .ge vangen genomen", zich verplaat sen. De witte tentjes rechts op de voorgrond, zijn de cénmans-onder- komens, waarin de parachutisten 's nachts te velde verblijven.^ Op de achtergrond is tiQg juist zicht baar het R.K -pensionaat voor meisjes O.LVrouwe ter Eem". (Eigen foto) Subsidie-verhoging B. en W. van Amersfoort stellen ae Raad voor te besluiten het ge meentelijk subsidie ten behoeve van de interne kraamzorg tc bren gen van 1.40 op 1.60 per ver zorgingsdag. Een verzoek daartoe was ingediend door het bestuur van de Provinciale Utrechtse Ver eniging ter Bevordering van de Hygiëne van moeder en kind, wel ke vereniging te Zeist is geves tigd. Automarkt AMERSFOORT. 19 September. Op de wekelijkse automarkt wer den 131 motorvoertuigen aange voerd. SOVA brengt avond van amusement De Spoorweg Ontspanningsver eniging Amersfoort (meestal S.O. V.A. genoemd) tracht van tijd tot tijd haar leden een avond van goe de ontspanning te geven. Soms doet men dit op het gebied van de Kunst met een grote K. Voor a Zaterdagavond heeft men echter da kunst met een kleine k te hulp ge roepen. „Lach met ons mee" heet Pim Canté's Lustrumrevue, die dan (aanvang kwart voor acht) in Ami citia wordt gegeven en die een non-stofc-amusementsprogramma brengt. Ook de S.O.V.A.-kinderen wor den niet vergeten. Voor hen wordt Zaterdagmiddag (aanvang drie uur) door hetzelfde gezelschap het amusante jeugdtoneelstuk „Fliii Flapuit" opgevoerd, dat nog wordt aangevuld door het optreden van een goochelaar en een clown. Geen medewerking voor nieuwe leermethode B. en W. stellen de Raad voor de door het bestuur der Onze Lieve Vrouwe Stichting gevraagde medewerking, tot vervanging van leerboeken voor boekhouden, be drijfsrekenen en handelskennis voor een nieuwe leermethode, te weigeren. Het verzoek, dat gebaseerd was op de gewijzigde eindexamen- eisen der R.K. scholen voor U.L.O. gold in dit geval de school aan de Muurhuizen 49b. B. en W. tekenen daarbij aan dat het oude examenreglement der R.K. U.L.O.-scholen dateert uit 1947 het nieuwe uit 1949 kan naar het inzicht van B. en W. voor wat be treft de geïnteresseerde vakken, niet erg ingrijpend gewijzigd zijn. Eenzelfde standpunt nemen B. en W. in ten aanzien van de R.K- jongensschool voor U.L.O. aan de Westsingel. Zij maken daarbij ech ter een uitzondering op het leervak scheikunde. Wijziging stratenlijst B. en W. stellen de Raad vóór te bi' sluiten de alphabetlsche stratenlijst df' gemeente Amersfoort als volgt, aan M vullen: Govrt Fllnckstraat. lopen# van de Gerard Doustraat naar Woestijgerweg; en te wijzigen Gerarf Doustraat. lopende van de Frans Hals straat naar de Everard Mejjsterweg-

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2