Meeste critiek blijft beperkt tot enkele onderdelen A [f ■Sua Geraffineerd instrument met vele mogelijkheden Gevangenis-predikant vertaalt Hoogduits Sjah van Perzië bezorgd voor staatsgreep Eén voetbeweging en de auto-noodrem werkt Pleven lijdt nederlaag in lonen- en prijzenslag Haagse agent zou geld hebben aangenomen WINKELSLUITING IN TWEEDE KAMER Weinig geneigdheid tot verbod van lunchpauzes Duitse socialisten tegen vredeseontract Opheffing Unie in November in studie ,bIS(9"SHD0 Generaal Hasselnian bezoekt oefening „Counterthrust" Frankrijk bedreigd cloor grote stakingsgolf Irak wenst eigen olieraffinaderij Accoord over inter zonale handel in Duitsland .Try(Jag 21 September 1951 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De openbare behandeling van de voorgestelde regeling van de Winkelsluiting in de Tweede Kamer, stelde minister Albregts voor een eenvoudiger defensieve taak dan verwacht bad kunnen worden. Uit het vooroverleg met de parlementaire middenstandscommissie waren name lijk nog enkele twistpunten overgebleven. Doch na overleg met zün fractie „van levenskrachtige consumenten en huisvaders" moest de heer Bachg (KVP) nu bekennen, dat hfj zfjn verzet tegen het voor gemeenteraden facultatief stellen van de halve dagsluiting en zyn strijd voor dwingende bepalingen opgaf en nu ook accoord zou kunnen gaan met het aanvankelijk voorstel van de regering om de zg. koopavond eventueel op een andere dag dan Donderdag mogelijk te maken. Mits dat dan maar niet een Zaterdag werd. Dit wijzigen van inzicht werd door de heer Schmal (CHU) verdedigd met een verwijzing naar de slech tere bedrijfsuitkomsten in de mid denstand. Daarbij kwam, dat hij zich met de „verse gezichtspunten" van mr Bachg ook beter kon verenigen, dan met diens aanvankelijke opvat tingen. Zo deelde hij ook diens stol ling. dat het gewenst was ook voor andere winkelzaken dan die in rookwaren een sluiting om zeven uur mogelijk te maken. Hij dacht daarbij aan kappers en bloemen- zaken, terwijl de heer Bachg vooral de vishandel op het oog had gehad. De heer Cornelissen (WD) oppo neerde speciaal tegen het voorstel de markt- en straathandel een uur later te laten sluiten dan de winkels. Als de minister dit plan niet zou opgeven, dan wilde hij eveneens proberen om een later sluitingsuur voor bepaalde winkel branches tot stand te brengen. Dr Verkerk (AR) daarentegen, achtte dergelijke uitzonderingen ten op zichte van de andere winkelbran ches onbillijk. Op zijn beurt vond de heer Schilt- huis (PvdA) het weer niet redelijk, dat de markthandel werd uitgeslo ten van de verruiming van de slui tingsuren in de dagen rond Sinter klaas en Kerstmis. En hij hield on wrikbaar vast aan het imperatief tellen van de halve dagsluiting bij Algemene Maatregel van Bestuur. De noodzaak van de zg. koopavond achtte hij. evenals de heer Cornelis sen (WD), zwak gemotiveerd. De heer Wagenaar (CPN) bleek daar van zelfs een fel tegenstander. Die :ag daarin weer een symptoom van le actie „voor harder werken ten iehoeve van de oorlogsvoorberei- ling". Ook hij wenste dwingende epalingen inzake de halvedag- luiting. Natuurlijk kwam ds Zandt (SG) klagen, dat de wet te veel uitzonde ringen op de Zondagsluiting toe- ond. Hij achtte daardoor Gods Britse militaire order aan de Nederlandse textielindustrie DEN HAAG. Dezer dagen zijn bij enige Nederlandse textiel fabrieken in Twente en Brabant voor Engelse militaire rekening orders geplaatst voor de levering van canvas (cotton duck), ter v/aarde van in totaal ruim IVz miUioen. Deze order kan worden beschouwd als een eerste belang rijk uitvloeisel van het streven om in het kader van het Noord- Atlantisch Verdrag bij de aange sloten landen onderling militaire orders onder te brengen. ZOEKLICHT OP Duitsland en Europa ANDAAG is in Hamburg een driedaagse conferentie over „Duitsland en Europa" begonnen, "ile o.a. wordt bijgewoond door aul Henri Spaak, de voorzitter an de Europese Assemblée te straatsburg en ongeveer honderd vooraanstaande leden van de Euro pese beweging uit Duitsland, Enge- and. Italië. Nederland en Zweden. Basis van de besprekingen vormen wee rapporten, respectievelijk uit gebracht door de Duitse journalist dr Ernst Friedlander en de Franse professor Raymond Aron. Eerstge noemde betoogt, dat de grootste be lemmeringen voor de Europese een heid van psychologische aard zijn. Andere Europese landen koesteren Dog steeds haat tegen Duitsland en zij worden geleid door de vrees voor een nieuwe agressieve Duitse politiek gesteund door een Duits eger. In Duitsland koestert men wrok tegen de bezettingsmogend- heden wegens de vermeende slechte behandeling na de oorlog. Dr. Fried lander betoogt, dat deze gevoelens aan beide kanten ongegrond zijn. daar Duitsland nooit meer opnieuw na het Europese Waterloo van 1945 een bedreiging zal vormen. In het neo-nazidom ziet dr Friedlander geen groot gevaar, omdat het geen leiding, geen grote aanhang, geen programma en geen geldschieters heeft. Prof. Aron rapporteert, dat Duitsland de schuld van de beide wereldoorlogen draagt en dat het v°or de Fransen moeilijk is dit te vergeten. Prof. Aron is het er mee eer>s. dat de geallieerden na beide oorlogen fouten hebben gemaakt. 2aar acht deze tevens begrijpelijk. Het Duitse ongeduld om gelijkbe rechtiging te verkrijgen staat slechts de vorming van een verenigd Euro- Pa in de weg. meent hij. En hij waarschuwt tenslotte, dat Europa ..westelijk van het ijzeren gordijn" 2lch niet meer de luxe van histo rische conflicten kan veroorloven. Dat is 'n conclusie, waarmee ieder een zijch zal kunnen verenigen. Dat 15 dan ook een van de redenen, daarom het werk van de Euro pese beweging van zoveel be tekenis is en conferenties als die welke thans te Hamburg wor den gehouden, onze aandacht ver dienen. Wij zijn benieuwd hoe de jJUitsers op het Franse rapport zul len reageren en wat de niet-Duit- sers tegen het betoog van Fried- ^der zullen aanvoeren. wet gruwelijk geschonden Ook de uitzonderingen ten behoeve van de Sabbath- en Zevendedaghouders wilde hfj niet accepteren, overeen komstig zijn begrip voor de enige ware Godsdienst Ds Fokkema (AR) oordeelde milder. Die wenste geen dictatoriale gewetensdrang. Hij was al blij. dat het wetsontwerp met be trekking tot de Zondagsluiting strengere voorschriften gaf dan voorheen bestonden. En verzocht aan de uitzonderingen streng de hand te houden. Voorts kwam ter sprake het ver zoek van de georganiseerde huis vrouwen. om via dit wetsontwerp het houden van lunchpauzes in het winkelbedrijf te verbieden. De he ren Schijthuis (PvdA) en Bachg (KVP) waren van oordeel, dat zulks in een regeling op de winkels 1 u i- t i n g niet thuis hoorde En de heer Cornelissen (WD) verwachtte bo vendien. dat het met deze middag sluitingen ook wel gauw gedaan zou zijn als gevolg van de slechtere be drijfsuitkomsten. Daarentegen ge voelde hij sterke behoefte aan een bepaling, welke ook de koper, bij overtreding van de wet. strafbaar zou stellen. Het voorstel omtrent de verkoop- automaten werd door dr Verkerk (AR) niet afdoende geacht. De woordvoerder van de VVD meende echter, dat het voldeed aan de ver langens van de georganiseerde mid denstand. Wel zal het schade aan de bezitters van deze kostbare auto maten brengen. Doch dezen waren tenslotte gewaarschuwd, dat zulk een bepaling komen zou. Om hun leed enigszins te verzachten, stelde hij de vraag of een aflopend ver gunningsstelsel wellicht uitkomst zou kunnen bieden. Advertentie (1. M.) Dat 'n el een product van de kip is, 'n Mast een deel van het schip is, Is duidelijk en klaar En beslist even waar Als dat de heerlijkste borrel 'n TIP is. Inz. mevr. W. V.-H. Oegstgeest, ontv. 1 fl. TIP CONGRES DER WETENSCHAPPELIJKE FILM Internationale wetenschappelijke film bibliotheek wenselijk (Van onze medische medewerker) Voor de meeste mensen is de film het stuk romantiek, dat men eens in de week in de bioscoop gaat genieten. Alle filmgenieters. en film kenners kijken met minachting neer op de wetenschappelijke film, die zij uitsluitend als documentaire kennen. Op zijn best beschouwen zij de wetenschappelijke film als een soort interessante nieuwigheid of als een experiment. Zij allen vergeten, dat de film meer dan drie kwart eeuw geleden geconcipieerd werd als wetenschappelijke film, toen een Franse astronoom een serie opnamen van de planeet Venus maakte. De geboorte van de wetenschap pelijke film dateert van ongeveer 1880. In die tijd maakte de Engels man Muybridge met behulp van twaalf camera's bewegende opna men van dravende paarden. Sinds dien hebben de kermisexploitanten zich van de film meester gemaakt. Maar ter zijde van de jaarmarkten heeft de wetenschappelijke film zich rustig verder ontwikkeld en is onder vele bekwame har.den ge groeid tot een geraffineerd instru ment met zeer vele en veelzijdige mogelijkheden. Zo wordt de film gebruikt om zeldzame gebeurtenissen van we tenschappelijk belang vast te leg gen: als bij voorbeeld de Paracu- tin vulkaan in Mexico, die in 1943 plotseling ontstond. De film kan helpen zulke nieuwe feiten te ont dekken. doordat het mogelijk is dagen achtereen langzaam verlo pende processen door het micros coop te volgen en in enkele minu ten te reproduceren. De film kan. tenslotte, een belangrijke taak bij het onderwijs vervullen. Al deze aspecten van de wetenschappelijke film zijn ter sprake gekomen op het vijfde jaarlijkse congres van de I S F A. (International Scienti fic Film Association), dat dezer dagen in Den Haag wordt gehou den. Woensdag was voornamelijk gewijd aan het belang van de we tenschappelijke film voor het me disch onderwijs. De taak, die de film hierbij kan vervullen is zeer veelzijdig maar kar zoals de voorzitter, prof. Julius, zeide, in hoofdzaak in drie cateeorieën wor den gerangschikt: de film kar in structie geven, aan studenten dui delijk maken hoe een moeilijke handgreep verricht moet worden: hij kan verklaren, aan studenten duidelijk maken hoe bepaalde in- cewikkelde processen verlopen, of hoe gecompliceerde anatomische verhoudingen ontstaan zijn; cn hij kan tenslotte zuiver deVnonstratief zijn. het beloop van eer. operatie tonen of een indruk geven van zeldzame ziektebeelden. Vooral voor "ledische studenten is de film belangrijk. Nadat een Nederlandse en een Belgische hoogleraar zich nogal afwijzend had len uitgelaten over resp. de kleurenfilm en de geluidsfilm vertoonde een Engels man een zo voortreffelijke geluids film in kleuren, dat verdere dis cussie mij zonder veel zin leek. De technisch voortreffelijke Neder landse onderwiisfilm. die vertoond werd. droeg het stempel van alles wat in ons lan instructief wil zijn: een zo trage nadrukkelijkheid dat men zich r* ontzetting af vraagt of ons volk werkelijk zo veel stompzinniger is dan andere volkeren. Op deze discussiemiddag werd de wenselijkheid naar voren gebracht van een internationale wetenschap pelijke filmbibliotheek en catalo gus waardoor het vaak bijzonder ingenieuze en fraaie werk van en kelingen ter beschikking van ve len zou kunnen komen. Tientallen jaren geleden werd de film al door de toenmalige hoog leraar aan de Amsterdamse univer siteit. prof. Van Loghem. bij het onderwijs in de bacteriologie en hygiëne gebruikt, maar desondanks vond de film als universitair on derwijsmiddel niet veel ingang. Nu is in Utrecht de stichting „Uni versitaire Film" opgericht en het is te hopen, dat deze stichting, die over bekwame krachten lijkt te beschikken, een krachtige stimu lans voor een ruimer toepassing van dit leermiddel moge worden. Het zelfde geldt voor de Neder landse Vereniging voor de Weten schappelijke Film. die in aanslui- »an het congres aanstaande Zaterdagmorgen in het gemeente museum in Den Haag zal worden opgericht. Het voorlopig secretari aat is gevestigd in het ministerie van O.K.W BONN. De Duitse socialistische partij heeft bekend gemaakt, dat zij zich zal verzetten tegen de overeenkomst van Washington die er op gericht is Duitsland grote vrijheden te waarboren in ruil voor een militaire bijdrage tot de ver dediging van het Westen De voor zitter van de partij, dr Kurt Schu macher. heeft aangekondigd dat zijn partij een uitnodiging van kans; DEN HAAG. Van officiële zijde wordt het volgende mede gedeeld: ,,Na de terugkomst van prof. Supomo uit San Francisco zijn de door hem met de Neder landse regering gevoerde bespre kingen hervat. Daarbij heeft de Nederlandse regering aan de In donesische afgevaardigde medege- deeld, dat aan Nederlandse zijde de bereidheid bestaat om. nu In donesië de wens te kennen heeft j gegeven, de verhouding tussen beide landen op een andere basis te stellen dan op de thans be staande Unie, een gezamenlijke bestudering ter hand te nemen van dit vraagstuk. Daarbij zal on~ derzocht moeten worden, of een nieuwe basis gevonden kan wor den, welke voor beide landen aan vaardbaar is. De vraag, of de Nederlandse regering bereid is mede te wer ken aan de opheffing van de Unie, kan, aldus heeft de Nederlandse regering doen weten, door haar eerst definitief worden beant woord, indien het resultaat van de ter hand te nemen bestude ring bekend zal zijn. Nader is voorts van gedachten gewisseld over de vraag, op wel ke wijze deze studie zal worden geëntameerd. Prof. Supomo zal thans omtrent een en ander ver slag uitbrengen aan zijn regering. Eerst nadat dit geschied is en het Nederlandse kabinet zich, na te rugkomst van de thans afwezige ministers, hieromtrent nader zal hebben beraden, kan een defini tieve regeling van de te volgen procedure worden vastgesteld. Waarschijnlijk zal in November de gezamenlijke bespreking een aanvang kunnen nemen. Advertentie (1. M.) SCHANDELIJK ANTISEMITISME Bankiers nog tegen wet Toezicht Credietwezen AMSTERDAM. De door de minister van Financiën aange brachte wijzigingen in de essentiële punten van het wetsontwerp Toe zicht Credietwezen hebben het Ne derlandse bankwezen geenszins be vredigd, zodat de principiële be zwaren in deze kringen onverkort gehandhaafd blijven. Zulks blijkt uit een adres, door de Nederlandse Bankiersvereniging en de bedrijfs groep Landbouwcredietbanken. naar aanleiding van het verschij nen van de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp, tot de Tweede Kamer gericht. 5?J IEDER, die deze toestanden heeft meegemaakt, (bedoeld zijn de troebelen in het Duitsland van na 1918, waarbij behalve militai ren ook vrouwen, kinderen en burgers als slachtoffer vielen. Re dactie), zal bij eerlijke en onpar tijdige beoordeling moeten zeg gen, dat de Joden achter dit alles stonden, en van hen was ook de propaganda afkomstig, hoewel zij zelf zich van het toneel zo ver mogelijk verwijderd hielden. Maar waar zij zich enigszins zeker voel den, traden zij in grote troepen op, en handelden zij met grote brutaliteit en ruwheid. Zij waren de eigenlijke „heren" in het nieu we Duitsland." De massa heeft helemaal niet geweten waar het om ging, en waarvoor zij het leven op het Verzoek om eenheid en handhaving constitutionele monarchie TEHERAN. Dc sjah heeft gisteren de twistende parlementsleden en senatoren er voor gewaarschuwd, dat Perzië „voor een delicate situatie" staat en aangedrongen op harmonie bg het dienen van het volk. De sjah vermeed zorgvuldig te spreken over de oliecrisis of de groeiende econo mische moeilijkheden van dc regering-Mossadeq. Maar h(j liet er geen twijfel over bestaan, dat hü bezorgd is over het praten over een staats greep een intimidatie, die spanning In de hoofdstad veroorzaakt heeft. HANNOVER. Luitenant-gene raal Hasselman, de chef van de generale staf. is gisteravond op het hoofdkwartier in Hannover gearri veerd. De eerbewijzen werden ge bracht door een guard of honour van het Schotse regiment ..The Black Watch". Nadat de generaal de erewacht had geïnspecteerd, de fileerden de Schotten voor hem. Generaal Hasselman zal met de chefs van staven van andere lan den, die deel nemen aan de oefe ning „Counterthrust", de laatste phase van deze manoeuvres volgen. (Van een onzer ver slaggevers) gegeven met deze Duit- stratie sloegen de von- se uitvinding. Van de ken uit de straatstenen. cabine uit keert de Als de wagen n aan- DEN HAAG Als 'n chauffeur met een en- ae "'a?5n n a?"" zware vrachtauto plot- kele voetbeweging twee seltng moet remmen en bakken om. die aan het dezelfde beweging o schrik de rem chassis zijn aangebracht h„i?vE slaat door. doordat bij- vlak voor dc wielen, nnnrtVl voorbeeld de olie van Daaruit spreidt zich een de hydraulische rem mat van kettingen voor 00pt een kaP9l tussen wegloopt uil een lek in de wielen uit, de ban- plaats van de remmen den lopen er op. de Een bijkomend voordeel vast te slaan, wat dan9 wielen staan geblok- is, dat, wanneer de Dan behoeven er nog kcerd en de zware wa- koppeling tussen beide geen ongelukken te ge- gen komt binnen enige breekt.de kabel naluur- beuren. als de wagen is meters tot stilstand. lijk wordt aangetrokken uitaerust met de Plass- De banden zelf slijten en derhalve automatisch lier Adenauer om deel te nemen wilm auto-noodrem. vrijwel niet door deze de wielen van de aan- aan onderhandelingen met de ge- Donderdagmiddag heeft plotselinge wrijving, de hanger door de uitge- allieerden over het „vredescontrart" de importeur in Den kettingmat natuurlijk valllen kettingmatten zal afwijzen. 1 Haag een demonstratie wel. Ook bij de demon- worden geblokkeerd. Tuberculose-rommissie geïnstalleerd DEN HAAG. De staatssecreta ris van Volksgezondheid, dr P. Muntendam, heeft Donderdag in dc vergaderzaal van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid de onlangs door hem in het leven geroepen commissie in zake voor het levensonderhoud vijf pro- de organisatie van de tuberculose- i cent of meer stijgt, het vastgestelde bestrijding geïnstalleerd. Aanlei- minimumloon met eenzelfde percen- ding. tot het instellen van deze la8e verhoogd zal worden, dus het PARIJS. Ondanks het verzet van premier Pleven heeft de Franse Nationale Vergadering Donderdagavond met 410 tegen 203 stemmen een voorstel van de socialisten om de lonen automatisch aan de kosten voor het levensonderhoud te koppelen aanvaard. Voor stemden dc Gaullisten, communisten, socialisten (niet in de regering vertegenwoordigd) en de M.R.P. (Katholiek) (die wel deel uitmaakt van de regering). Het voorstel houdt in. dat telkens gezamenlijk front, om kracht bij te wanneer de index van de kosten zetten aan de verschillende eisen tot loonsverhoging Deze actie kan commissie was de overweging, dat de kennis der tuberculose en de ontplooiing van de bestrijding de zer ziekte zijn toegenomen. Daar- stelsel van de glijdende loonschaal. Pleven was tegen het voorstel ge kant. De verschillende sprekers voor de regering hadden gezegd, dat om is het wenselijk te onderzoeken Frankrijk hierdoor de glibberige in hoeverre de cn>ndsla*en der V I «n versnelde inflatie werd berculosebestrijding wijzigingen of s aanvullingen nodig hebbe" Met na- Pleven zal op grond van deze ne me zal bestudeerd dienen te wor- j derlaag niet het ontslag van zijn den of een wettelijke regeling van kabinet aanbieden, organisatie en financiering der tu- Inmiddels sloten communistische berculosebestrijding gewenst moet en niet-communistische vakvereni- worden geacht. I gingen zich gisteren aaneen tot een Voorrang van vogels boven vliegtuigen LONDEN. Boven één gedeelte van Engeland althans zullen vo gels in het luchtverkeer voorrang hebben op vliegtuigen. Het Britse ministerie van Bur gerluchtvaart heeft een circulaire gepubliceerd, waarin de piloten gewaarschuwd worden zoveel mo gelijk het grote natuurreservaat in Severn te vermijden, omdat de vol gende week de grote wintertrek begint Indien het niet mogelijk is om het gebied heen te vliegen, moet gevlogen wordt op hoogten van minstens 1500 meter LONDEN. De regering van Irak heeft het voornemen tot de waarschijnlijk het voorspel zijn tot een grote stakingsgolf, die in de eer ste plaats de spoorwegen bedreigt. Parijs moet het al zonder taxi's en met slechts een geringe hoeveelheid I bouw van een olieraffinaderij. Er vlees stellen ten gevolge van de af- I worden op het ogenblik besprekin- zonderlijke stakingen der taxi-chauf- gen gevoerd met een technische feurs en slagers. onderneming te Londen. De raffi- I naderij zal naar verwacht wordt De leiders van de communistische i ongeveer een millioen ton per jaar en niet-communistische bonden van spoorwegarbeiders hebben gisteren op een gezamenlijke bijeenkomst een aanbod van de regering om de lonen met 12 te verhogen afgeslagen Deze loonsverhoging zou de staat op 18 milliard francs per jaar komen. verwerken. Maar tussen bouw en productie zullen nog wel een drie tal jaren liggen. De regering van Irak heeft reeds onderhandelingen gevoerd met de Iraq Petroleum co. over de levering van ruwe olie voor de nieuwe raffinaderij. De sjah deed voorts een indirect beroep op het volk tot voortzetting van de constitutionele monarchie in de rede, welke hij hield tot de sena toren en de gedeputeerden, die naar zijn paleis gekomen waren om hun eerbetoon te betuigen op de jaarlijk se Mohammedaanse feestdag „Eyde Ghadir". Van de nationalistische premier Mossadeq is reeds lang bekend, dat hij voorstander is van de vestiging van een republiek. De sjah zei: „Heren, U weet. dat onze constitutionele regering en ko ninklijke traditie tot ons gekomen is van onze voorvaderen en dat 'zij altijd het verzamelpunt is geweest en de laatste schuilplaats van Perzië en het Perzische volk. Zij is altijd het middelpunt geweest van mati gende invloed." Meer dan 3000 Mekka- gangers aan zonnesteek overleden BAGDAD. Meer dan drie dui zend bedevaartgangers naar Mek ka, uit alle delen van de Moham medaanse wereld, zijn door zonne steek als gevolg van een hevige hittegolf in dit seizoen overleden, aldus is Donderdag in gewoonlijk welingelichte kringen te Bagdad medegedeeld. Rotterdamse schipper in Duitsland verdronken GELSENKIRCHEN. Woensdag is in het Rijn-Hernekanaal bij Gel- senkirchen de 33-jarige Nederland se schipper Jan van Staveren van het Rotterdamse schip „Damco" verdronken. Bij het bevestigen van een meertouw viel Van S. in het water. Pogingen om de levensgees ten weer op te wekken bleven zon der resultaat. spel zette. De Joodse leiders was er minder aan gelegen om aan de macht te komen, dan om uit de verwarring financieel nut te trek ken. Arme Joden uit kleine win keltjes werden in deze jaren be zitters van warenhuizen, en niet zelden nog meer dan dat. Vóór alles zorgden zij er voor om het volk als 't ware te begraven on der onzedelijke literatuur van al lerlei genre. Zo stonden ook de filmproductie, het toneel, men kan gerust zeggen alles wat enige in vloed op de volksmassa's had, on der Joodse invloed, en werd in hun belang aangewend. Als het maar geld opleverde, dan weken alle bedenkingen." Over onzedelijke literatuur ge sproken bovenstaande stukjes schandelijk antisemitisme ver schenen niet in het Hitler-Duits- land van 19331945, maar in het vrije Nederland van 1951. Zij staan op blz. 33 en 34 van het boek „Max Natho, levensgeschie denis van een ter dood veroor deelde, door hemzelf in de ge vangenis beschreven, uit het Hoogduits vertaald en tot het ein de voltooid door C. W. Coolsma, gevangenis-predikant te Gronin gen" en uitgegeven door de druk kerij-uitgeverij „Spiering" te Gro ningen. Wij hebben ons met verbazing en enige ontsteltenis afgevraagd, hoe het mogelijk is. dat een ge vangenis-predikant dergelijke pas sages vertaalt en doet afdrukken. In een land, waarvan de inwo ners vijf jaar lang gelegenheid hebben gehad om hen. die der gelijke schendtaal pleegden te ge bruiken, van nabij te leren ken nen. BERLIJN Oost- en West-DulU- land hebben gisteren een nieuwe handelsovereenkomst getekend, na dat de Oost-Duitsers waarborgen hadden gegeven, dat dan het ver keer naar en van West-Berlin geen hinderpalen meer In dc weg zul len worden gelegd. Vermoed wordt, dat het nieuwe handelsverdrag in het algemeen hetzelfde zal zijn als het oude, waarbij West-Duitsland kolen, staal cn machinerieën ruilde voor Sow- jet-graan. suiker en optische in strumenten. Overigens verklaarde de gealli eerde Hoge Commissie gisteravond, dat de nieuwe interzonale handels overeenkomst opgeschort zal wor den indien de communisten de Duit se handel en het verkeer nieuwe beperkingen opleggen.. Reroep bij Privy Council inzake Bertha Hertogh KARATS JI. Een vooraan staand advocaat uit Pakistan. Syed Ahmed Rafique, heeft medegedeeld, dat waarschijnlijk de volgende maand bij de „Privy Council" een beroep zal worden ingesteld tegen de uitspraak van het hooggerechts hof te Singapore, waarbij Bertha Hertogh aan haar ouders werd toe gewezen. „Er zijn goede gronden voor een beroep", zo zeide hij. Rafique heeft van de advocaat van de „echtge noot" van Bertha. Mansoer Adabi, een dossier van deze zaak ontvan gen om zijn mening te geven. „DE SCHIJN IS TEGEN V" Officier eist negen maanden, maar verdachte ontkent (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De rechtbank, gepresideerd door mr. Veldman, heeft zich lange t(Jd beziggehouden met de vraag of een agent van de Haagse Vreemdelingendienst een geldsbedrag had gevraagd voor het verlenen van een verblijfsvergunning aan een Duitser. De agent, de 40-Jarige W. B.. ontkende ten stelligste doch een getuige, de dochter van de betrokken Duitser, verklaarde het tegendeel. B. was tenlastegelegd dat hij 400 gevraagd en aangenomen zou heb ben van een mej. T„ een stenotypiste uit Den Haag, wier vader illegaal uit Duitsland ons land was binnen gekomen en hier zonder vergunning verbleef, doch reeds spoedig gear resteerd werd. B„ die op de Vreem delingendienst werkte, kreeg dit ge val in behandeling en zou volgens de verklaring van mej. T. het geld gevraagd hebben nadat de verblijf- vergunning was verstrekt. „Ik heb nimmer over geld gesproken." was het commentaar van B Hij zei nog wel een keer bij mej T. op bezoek geweest te zijn. maar in opdracht van de Riiksvreemdelingendienst om er namelijk over een andere ver blijfsvergunning te spreken. De moeder van mej. T. was bij het ge sprek aanwezig geweest, maar kon zich niet herinneren, dat er over geld gesDroken was. De hoofdagent S. verklaarde echter, dat hij in die tijd van mej. T. een enveloppe had eek regen om deze aan B. te geven. Over de inhoud van deze cnvelopoe was hem echter niets bekend. Hij had de enveloppe aan B.'s vrouw afgegeven. maar B. verklaarde ter zitting, dat hij deze nooit van ziin rouw had gekregen en er zelfs nooit iets over had gehoord De hoofdagent verklaarde ook dat een kleermaker hem Viad verteld, dat B. In een ander geval geld voor zijn bemiddeling had eevraagd Maar ook in dit geval ontkende B „De schijn is tegen U." merkte de orecjdent op ,.Dat ben ik met U eens. maar Ik heb ceen peld eevraagd." antwoord de de verdachte. Mr Overbeek. de Officier van Jus titie. achtte niet bewezen dat B. eeld had ontvangen maar wel dat B geld had gevraagd Hij baseerde zich hierbij op de verklaring van mej T.. die hij op enkele punten door andere gtuigenverklaringen be vestigd achtte. Hij eiste tenslotte een gevangenisstraf van negen maanden. De raadsman achtte echter ook het geld vragen niet bewezen en vroeg vrijspraak. Uitspraak op 4 October. ZEVEN uitnemende deskundigen heb. ben een boek geschreven over d< vreugden die de natuurstudie kan ver schaffen. Een van hen vertelt iets over het gebruik van landkaarten, een ander gaat verder en brengt ons iets bij van Nederlands grondsoorten. En als we van deze twee dingen Iets afweten dan kun nen we op stap gaan. Dan laten de schrijvers van „Kom mee, naar Bulten" onder redactie van dr W. P Postwia, ons de schoonheden zien van cn maken ons wegwijs In die veelheid van bloe men. Insecten, vogels, vee, boomsoorten, paddestoelen, gewassen, krulden en on kruiden. dlc ons omringen. Wanneer Iets ln dit bock In staat ls onze bewondering te wekken, dan is het het vermogen van de auteurs begrijpelijk en aantrekkelijk le schrij ven. óók voor jongeren en beginnelin gen ln de natuurstudie. Uitgave TJeenk Willink Zoon Haarlem AANKONDIGING BU L. J. Veen's Uitgeversmaatschap pij N.V. te Amsterdam verscheen van de thans zeventig-jarige Vlaamse au teur Leo Meert de roman „Kamlel Standaerts wonderbare klim". Meert verhaalt hierin dc geschiedenis van een kunstschilder, dlc zich ontworstelt aan do zelfzuchtige liefde van zijn vrouw, maar op het toppunt van zijn mede daardoor gewonnen roem toch het slachtoffer wordt van haar desle gelou terde, deels nog rancuneuze gevoelens.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3