Dl T „Vrijheid der pers is in t geding Bij Warns joegen de Friezen de Hollanders op de loop Geen totale afwijzing van Grotewohls aanbod Pyramide van zwerf keien zal herinneren aan plek waar Willem IVsneuvelde r De poesen- dokter Spion Hushka ontkent alles en lacht ONS MENSELIJK MEDEGEVOEL MOET UITKOMST BIEDEN Carrières gebroken en levens verspeeld in deze zaak? „Koninklijk" lialf millioen voor tbc-onderzoek Chefarine „4" doet wonderen Het Slagveld' is er nog Engeland: Bijna een inillioen soldaten Generaal Daubanton krijgt hoge post in Afrika K'oensdag 26 September 1951 Mr Van Dal over Velser affaire 5 1 55 (Van een onzer correspondenten) AMSTERDAM. „In de Vclser iffaire zijn carrières gebroken en mensenlevens verspeeld, mijnheer de president. Dat zal ons niet ver hinderen desgevraagd het bewijs te leveren, dat dit alles waar is." Met deze woorden besloot de laagse advocaat mr A. J. M. van )al Dinsdag een pleidooi voor Ie Amsterdamse rechtbank. Hij trad op als verdediger van de „Volkskrant Op 14 April van dit jaar publiceerde dit blad :nkele artikelen over de „Velser affaire". Daarin werd de naam jenoemd van een zekere N. S. die volgens de Volkskrant na de be vrijding in de Zeeuwse wateren s aangehouden met een jacht. Aan word zouden kapitalen aan juwe len en tapijten zijn gevonden. Omdat figuren uit de Velser il- egaliteit tussenbeide kwamen, iverd de man slechts licht gestraft. 5. «peelde een belangrijke rol, zijn eiaties met 't buitenland stelden lem in staat een goed afzetgebied DEN HAAG. Het bedrag van 500.000 dat door de KoninklijKe Nederlandsche Petroleum Maat schappij, ter gelegenheid van haar jubileum in 1950 ter beschikking is gesteld van het hoofdbestuur ft-an het Nederlandsche Roode Kruis voor de bestrijding van de luberculose in Nederland, is op voorstel van de daarvoor gevorm de commissie besteed voor de be vordering van het bevolkingsou- |ierzoek op tuberculose. Een bedrag van 325.000. Iverd ter beschikking gesteld van de Nederlandse Centrale Vereni ging tot Bestrijding van de Tu berculose ten behoeve van de aan schaffing van Röntgenapparaturen yoor dit doel. Een bedrag van 25.000,is ter beschikking gesteld van het Nederlandsche Roode Kruis ten behoeve van de indirecte bestrij ding der tuberculose (t.w. het Welfarewerk van het Nederland sche Roode Kruis zulks volgens de bedoelingen van de schenkers). De overige 150.000.zijn ge reserveerd als subsidie voor een evalidatiesanatorium voor oogtu- erculose, hetwelk gevestigd zal i'orden in het gerestaureerde bui ten „Beerschoten" te De Bilt. voor de bijeengegaarde juwelen en dergelijke te vinden. Tot zover de Volkskrant. De heer N. S. bevindt zich mo menteel op Curasao. Voor hem pleitte gistermorgen de Amster damse advocaat mr M. van Vught. De heer S. voelde zich beledigd en gekrenkt in eer en goede naam en achtte hier bovendien smaad aan wezig. Mr Van Vught eiste 25.000 schadevergoeding. Mr Van Vught vond. dat van dergelijke „onthullingen" niemand wijzer werd en het algemeen be lang niet werd gediend. „Deze za ken moeten uit de krant blijven," zei hij. „Men geeft als krant in dien de Justitie ergens geen hand naar uitsteekt hoogstens enkele „hints". President: „Pardon, er is in de Kamer over gesproken." Mr. Van Vught wist, dat aan boord van het jacht geen juwelen waren geweest. Alleen een bedrag van 11.000 aan vreemde valuta. Daarvoor is de heer S. destijds in Middelburg veroordeeld tot een boete van 10.000. Mr Van Dal stelde, dat het hier om een principiële zaak gaat: de vrijheid van de pers om te zeggen, wat zij meent dat in het algemeen belang gezegd moet worden. Hij zei, dat zijn cliënt ten volle bereid was de bewijzen te leveren. „Mits de getuigen niet bang zijn, want na 1945 zijn er veel mensen aangezocht anderen uit de weg te rnimf»ri GROTEWOHL WIL EEN AMNESTIE BERLIJN. De regering van Grotewohl is bezig met de voorbe reiding van een amnestiè voor al len, die wegens politieke en econo mische vergrijpen veroordeeld zijn, claus een bericht uit de Sowjet- zone. In politieke kringen te Ber lijn verwacht men, dat dit bericht officieel bevestigd zal worden. Een aergelijke amnestie zou als een be langrijke concessie van de rege- ling-Grotewohl met het oog op de voorbereidende besprekingen over algemene verkiezingen in geheel Duitsland beschouwd worden. \f AN de in 1943 overleden Rotterdam se muziekpaedagoog Jan Keyzer «s thans het nagelaten werk .Muziek als Vorm Van Levensontplooiing (W. L. T Brusse N.V. Rotterdam 1951) ver schenen. Dit circa 300 bladzijden tellende boek «vat een verhandeling over het wezen, e waarde en de ontwikkeling van de wuikale aanleg, een onderwerp, dat i* schrijver van muziekfilosolisch en isychologisch standpunt uit tracht te «naderen en daarin dan ook. zij het oms wel op subjectieve wijze, geslaagd De schrijver leidt zijn werk, dat van fcrote wetenschappelijke kennis getuigt Sin. met een dertigtal „Thema's en mo tieven", die het materiaal vormen, vaarult zijn studie is opgebouwd en Verdeelt dan zijn onderwerp in drie de- Advertentie (I. M.) 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'tCEN PIJNEN EN GRIEP. 20 ublctUn 75 CT. en. nl. De Mens. De Muziek en De !«ns en Zijn Muziek. Uitgaande van de 'ructuur der menselijke persoonlijk- •eld benadert de schrijver op analytl- ,che wijze de „ideale muzikant", die ln nhann Sebastian Bach „het prototype an de geniale, harmonisch begaafde :«rsoonlijkhcid zich ontploollcnd in muziek" belichaamd ziet. Wie zich de moeite wil getroosten, lit doctrinair geschreven boek grondig te lezen, zal ongetwijfeld vele nieuwe denkbeelden aantreffen, die het over denken ten volle waard zijn. Prof. dr Eduard Rceser schreef een 'Menswaardig voorwoord, waarin hij een knappe karakterisering van Keyzer gaf. AANKONDIGINGEN Niet lang geleden konden wij in deze rubriek aankondigen de verschijning van enkele nieuwe deeltjes in de aller aardigste serie Weten en Kunnen (Uit- S*veriJ Kosmos te Amsterdam). Weder- zijn er zes deeltjes ten dele her drukken verschenen. (Prijs 1.90 P«r deeltje). Het zijn: 'Tennis voor beginners en leken door Vreedenburgh. Groenteteelt voor kleine tuinen door Stienstra. R*t houden en verzorgen van Hoen- door C. S. Th. van Gink. r ,**ftspelen voor de Huiskamers door van Kollum. ,Df ilrkhtinj van de rashond door C. 'v Kruis. .Hors d'oenvre en hartige hapjes door Krabbe. NEW YORK. Egidio Quiri- no, de president van de Philippij- nen. is gisteren in New York scheep gegaan naar Spanje. Hij verklaar de. dat de Philippijnse buitenland se politiek gericht is op de verbe tering van de betrekkingen met andere volken van goede wil. Het is in deze geest, dat ik de uitnodi ging van de Spaanse regering heb aanvaard," aldus Quirino. Advertentie I M 100 Jaar door'n regelmatig —7 leven Regelmaat 4* voorwaarde voor blijvende gezondheid. Zo fa regelmatig wassen een voorwaarde voor de lange levensduur van wol. Maar dan goed wassen, n.l. met Echfalon.Echfalon doet het precies goed, taant Echfalon ia speciaal alkalivrjj voor wol. Professoren, studenten, kantoor mensen en vele anderen dragen „hun steentje" bij, voor, de bouw van het monument ter herden king van de slag bij Warns uit 1345 Duitse eenheid gewenst, maar niet als prijs voor breuk met Westen I BONN. De grote politieke partyen in West-Duitsland zUn gisteren begonnen met de opstelling van een gemeenschappelijk antwoord op de voorstellen van de Oostduitse communisten inzake de hereniging van Duitsland door verkiezingen over bet gehele land. De parlementaire com missie voor al-Duitse aangelegenheden heeft ontwerpen bestudeerd voor een resolutie, die binnenkort aan dc Bondsdag zal worden voorgelegd. Een woordvoerder deelde mede. dat de vier grote partyen een gezameniyk 1 antwoord willen geven, dat zal doen uitkomen, dat West-Duitsland dc een heid van Duitsland wenst, maar niet als prys daarvoor zyn banden met West-Europa wil verbreken. Het V.H.K. heeft Dinsdag een nieuwe V.H.Kdefileert voor commandante gekregen, nl. majoorske A. Halbcsma. De beëdiging geschiedde in 't nieuwe commandante Julianakamp te Kijkduin in de met dc vlaggen der Verenigde Naties versierde officiers-mess, ten overstaan van luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, bevelhebber van het eerste militaire gewest. Op het ter rein tussen de kampgebouwen droeg de waarnemend commandante, kapitein N. Bloemcndaal het commando over en zeide: „Wij die tijdens uw opleiding naast u mochten verblijven, zijn ervan overtuigd, dat u de moeilijkheden het hoofd zult kunnen bieden. Moge het V.H.K. onder uw leiding groeien tot een groot corps, waarop Nederland met recht trots kan zijn." De 41jarige reserve-majoor aanvaardde daarna het commando met de gebruikelijke termen. Zij was tot voor kort direc trice van het M.A.I.-bureau te Amsterdam, het maatschappelijk advies, en inlichtingenbureau, en zij is voortgekomen uit de hogere regionen van de U.V.V. Met de K.M.K. (koninklijke militaire kapel) aan het hoofd, defileer- den \>ier pelotons V.H.K. voorbij dc nieuwe commandante. Van links naar rechts: oud-commandante kapitein N. Bloemendaal, de nieuwe commandante majoor A. Halbesma en luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden. Het ontwerpen van "dit antwoord stelt hoge eisen van fijngevoelig heid aan de ontwerpers. De Weste lijke politici willen niet de indruk geven, dat zü de Oostduitse stap naar eenheid vierkant afwijzen en zodoende in de kaart van de com munistische propagandisten spelen. Te zclfdertijd realiseert men zich, dat de Oostduitse stap wellicht ge daan is met het doel, verwarring onder de Westduitsers te stichten op het ogenblik, waarop zij moei lijke beslissingen moeten nemen ten aanzien van het verbinden van hun lot met Westeuropa en deelne ming aan de verdediging van het Westen. Tot de punten voor dc resolutie, waarover te Bonn is gesproken be horen: een algemene verklaring, dat vrije en geheime verkiezingen iu het gehele land onder interna tionaal toezicht dringend noodza kelijk zijn en een opwekking aan de Oostduitse communisten om hun goede trouw te bewijzen door vóór de nationale verkiezingen vrije verkiezingen in geheel Berlijn cn de Oostelijke zone toe te staan. Rust en vrede, en groene weiden. Zo is het nu. Maar ruim zes eeuwen geleden heeft op deze plek zich een van de wildste vaderland se veldslagen afgespeeld, die men zich kan voorstellen. Hier was het. dat in 1345 de grafelijke vlootbe- manning van Wiilem IV aan land kwam en door de Friezen over de kling werd gejaagd. Voor de Frie zen nog altijd een groot voorval uit hun geschiedenis: het bewijs dat zij van zich wisten af te slaan als hun vrijheid werd bedreigd. Vandaar dat men bezig is er een monument op te richten. Architect (Van een onzer verslaggevers) \\7ARNS: Kent u Scharl? Het is een miniatuur dorp beneden Sta- voren tegen Gaasterland aan. Als gij via de Afsluitdijk in het Friese land bent aangekomen, en langs de oude kustlijn omlaag gaat, kronkelt uw weg door heerlijke, rustige landouwen. Gij komt langs plaatsen met wonderlijke namen als Schraard. Engwier en Piaam, langs bloeiende stadjes als Workurn en Hindelopcn. Een oud baasje of een jongen met blonde krullen komt de slagbomen oplichten, die moe ren zorgen dat de vette koeien niet uit de koers raken. En dan staat gij in Scharl. is Arjen Witteveen uit Leeuwarden. Het wordt een heel eenvoudig mo nument, opgebouwd uit zwerfste nen, die de IJstyd in Friesland heeft nagelaten. Dc meeste van die stenen komen uit het dekstuk tus sen Stavoren en Scharl. Men heeft een stichting gevormd die de naam draagt „Slach bi Warns"; want Warn-, iets dieper het land ln, was de plaats waar graaf Willem be slissend geslagen werd. Graaf Willem IV had niet ge dacht. dat er zo'n einde zou komen aan een tocht, die met veel pracht, zelfvertrouwen en vechtlust was op touw gezet. Hij was een avontuur- - lijk, verkwistend cn vechtlustig heerschap. Hij rustte een machtige vloot uit met bijna zoveel opvarenden als de gehele opstandige Friese bevolking. Maar het liep somber af. De vloot werd door een plotse ling opstekende storm verspreid. De schepen belandden op verschil lende stukken van de Friese kust. Jean van Beaumont, de vermaarde oom van graaf Willem, leverde ccn moedig gevecht bu het klooster St. Odulf. Hij werd verslagen en zelf op het nippertje door zijn schild knaap in zijn vaartuig gesleept. Graaf Willem bereikte later de wal. Als u „De Roos van Dekama" er op naleest, schijnt hij nog ter dege door graaf Teylingen gewaar schuwd te zijn, getuige dit fiere dialoogje: „Gij zijt een vreemdeling" (moet Teylingen gezegd hebben) „en kent de aard en strijdwijze van dit volk niet: eer gij er om denkt zult gij hen als vorschen voor uwen voet zien opspringen." „Het zij zoo," antwoordde de doorluchtige Henegouwer, „wij zul len hen dan als vorschen vertrap pen". Het is er niet van gekomen. De Friezen zijn niet vertrapt, de He negouwse graaf bleef zelf in een Het spreekt vanzelf, dat de Friezen vinden, dat graaf Wil lem IV van Henegouwen op die fatale Septemberdag van 1345 het goede pad is ingeslagen, het pad, dat naar zijn ondergang voerde. Dat pad dat van Scharl naar Warns loopt, heet ook nu nog. in herinnering daaraan, de Verkeerde Weg En het stuk weide grond, waar de slag bij Warns heeft gewoed staat nog altijd bekend als Het Slagveld. V__ stryd, waarby het ongewoon heet moet zijn toegegaan. Nu rijden Hollanders en Friezen ever een dyk naar elkaar toe, en Abe Lenstra speelt in het Neder lands elftal. Op 26 September wordt de jaar lijkse herdenkingsbijeenkomst ge houdenbij een monument, nat niet op tijd klaar kon komen. Men heeft wel 170.000 kg zwerf stenen aangekocht, maar de groot ste moet nog uit Tijnje komen, helemaal van de Friese oostgrens, ccn reus van tienduizend kilo die bij de timmerman-aannemer voor de deur ligt. Iedereen sjouwt mee en helpt mee, van katholieken tot communisten, omdat het om een Friese zaak gaat. Adenauer volgende maand naar Londen BONN. De Westduitse Bonds kanselier en minister van Buiten landse Zaken, dr Adenauer, zal definitief 8 October een officieel bezoek aan Engeland brengen. Ade nauer heeft het plan in ieder geval een onderhoud te hebben met de leidende parlementsleden van de Labourpartij en de conservatieven, zo heeft een woordvoerdèr van de regering medegedeeld. LONDEN De Britse minister van Financiën, Gaitskcll. heeft op een persconferentie na zyn terug keer uit Amerika verklaard, dat Engeland binnenkort ruim 900.000 man onder de wapenen zal hebben Een van de tien personen uit het „actieve leven" zal in de wapen- en uitrustingsindustrie werken of on der de wapens zyn. Engeland heeft reeds vier volle dig geoefende divisies op het vaste land van Europa. Binnenkort zal een nieuwe divisie gereed zijn. Engeland bouwt zijn strijdkrach ten op volgens de verplichtingen, die het op zich genomen heeft. De doeltreffendheid en de gevechts kracht worden zo veel mogelijk ontwikkeld. SINDS enige tijd hebben wij een poes. Zij is een klein, contoct- cericht wolballetje met een ver» baasd gezicht en een scheef ge plaatst neusje dat steeds angst iff aan de wereld ruikt. Mijn zoontje heeft haar de naam Fiemc verleend 'niet omdat 't iets betekent, doch aangezien die klank hem het eerst uit de mond viel. „Is het nu een vadertje of een moedertje?" informeerde hij. Dc bracht hem op de hoogte en zette leerzaam uiteen, dat mannetjeskat- fen krachtens ccn taalkundige af spraak „kater" heten maar hij had er geen belangstelling voor en droeg Fieme midden in mijn volzin naar zijn domein, waar ik hem later levendig met het diertje hoorde converseren. Na een weck had dc nieuwe huis genoot een rol in alle spelletjes, maar toen tou juist allemaal aan haar nageltjes cn haar geurtjes be gonnen te wennen werd Fieme ziek cn bleef een hele dag armlastig in dc keuken zitten bibberen In de kinderkamer leidde dit tot grote verontrusting en toen het kwaad niet vanzelf overging, be greep ik mü'n plicht als gezinsleider en nam de patiënte in een schoe nendoosje mee naar de dierendok ter. Nou die tuist er raad mee, want zo'n ziek beestje is nét eert kapotte radio: als ie aan het goede draadje trekt gaat-ie weer. Toen hij zijn handgrepen had verricht kreeg hij het geld cn ik een opgeknapte poes, die in het doosje zat te spin nen of ze mee naar dc dierentuin mocht. Thuis deed mijn zoontje open „Kijk eens.'" riep ik vrolijk, Fie me is beter. Ik oen met hem b\j de voesendokter geweest." Hij nam het doosje met voor zichtige vingers van m\j aan en sprak met een begrijpende glim lach: „Dc poesendokter! Dat is een orote kater, hè pappie?" KRONKEL. (Advertentie l. M.) Talrijke Nederlanders vonden de dood door zijn verraad (Van onze correspondent) ZUTPHEN. De V-man Hushka, die te Zutphon terecht staat wegens zyn aandeel in de Duitse contra-spionnage, biyft alles ontkennen door met een raadselachtige glimlach te zeggen dat de getuigenverklaringen niet Juist zyn of dat hy zyn aandeel in bet gebeurde is vergeten. Maar het net van bewyzen wordt langzamerhand dicht gehaald. Vast staat, dat hy in de betrekking van „chauffeur" by dc Marine Abwehr Dienst Wilhelmshafen bet salaris had van een geheim agent, met onbeperkte on- kostenrekening. Vast staat ook, dat hy zich binnen drong in dc illegaliteit. Twee mensen, die het monster- de bevrijding zijn Judas-werk be- proces in Utrecht als medever dachten of als getuigen hebben bijgewoond, toen mr Gcldcrman en de heer Van Delden door de Duit sers ter dood werden veroordeeld, herinneren zich dat een van de punten van de ten laste legging gevormd werd door de beschuldi ging, dat de beide illegalen de V- nan Hushka hadden willen liqui deren. Maar Hshke zwijgt en glim lacht beleefd. Punt voor punt moet de lange ten laste legging worden bewe zen. Dat het getuigenverhoor on der deze omstandigheden niet vlug gaat, is te begrijpen cn men is Dinsdagmiddag dan ook nog niet toe gekomen aan de behandeling vön hét gruweiyk gebeuren te En schede, waar Hushka kort voor E brief van Koningin Juliana aan president Truman heeft veler aandacht weer geves tigd op een vraagstuk, dat op de achtergrond dreigde tc raken. Menigeen zal misschien zelfs even verbaasd hebben opge keken. omdat hij in de mening verkeerde dat. althans wat Europa betreft, het probleem der vluchte lingen al nagenoeg was opgelost. Natuurlijk, ieder die enigermate op de hoogte is weet, dat in het Midden-Oosten sedert de vestiging van Israël als staat, honderdduizen den Palestijnse Arabieren van huis en hof verdreven zijn en in de om liggende landen een kommervol be staan lijden. En wat de burgerbe volking van Korea heeft moeten verduren, nadat in Juni van het vorige jaar de communisten hun aanval begonnen, daar is ieder krantenlezer van op de hoogte. Maar in Europa want uit de brief blijkt duidelijk, dat Koningin Juliana in de eerste plaats aan ons werelddeel heeft gedacht is daar twerkclijk nog altijd het vraagstuk zó ernstig, dat het nodig is de pre sident der Verenigde Staten uit te nodigen het initiatief tc nemen „voor een nieuwe aanpak om deze zieke plek uit het lichaam der mensheid te snyden, waarin het anders een dreigend, politiek gevaar zou blijven vormen?" Dat is wellicht voor menig niet- ingewijde een geheel nieuw ge zichtspunt geweest, dat hem hope lijk even heeft doen schrikken en aan het denken heeft gebracht. Want voor wie iets meer afweet van deze materie lydt het geen twijfel, dat de woorden „zieke plek" en „dreigend politiek gevaar" in geen enkel opzicht overdreven zijn. OEN in 1945, 1946 het Euro pa van na de oorlog zich in iets duidelijker omtrek ken begon af te tekenen, be vonden zich voornamelijk, maar niet uitsluitend in Midden- Europa vele aiillioenen vluchtelin- gen en verdrevenen. Allereerst wa ren er de velen, die tengevolge van het oorlogsgeweld hun woonsteden hadden moeten verlaten. In zekere zin was dit nog een bevoorrechte groep, want het vurigste verlangen van deze mensen was om zo spoe dig mogelijk naar huis terug te ke ren. Wie, die in die jaren in Duits land was, of zich ergens in Oost- Azië in een of ander Japans kamp bevond weet niet meer. hoe één wens alle andere verdrong: terug naar huis, om te zien wie daar nog in leven was? Het is het werk van de UNRRA geweest, om al deze honderdduizenden naar hun land van herkomst terug te voeren. Heel in het algemeen gesproken kan men dan ook zeggen, dat déze kant van het vraagstuk min of meer bevredi gend is opgelost. Maar lang niet ieder was zo ge lukkig, dat hij naar zijn oorspron kelijke vaderland terug kón keren. Er waren b.v. honderdduizenden Polen en Balten. Hongaren en Bul garen, voor wie een terugkeer naar hun eigen land. inmiddels door Rusland geannexeerd of door de communisten in een zogenaamde volksdemocratie omgezet, geen ander uitzicht bood dan maatschappelijke ondergang, veriles van alle vrijheid, levensgevaar. Het was de IRO, de Internationale Vluchtelingen Organi satie. die zich het lot van deze on- gelukkigen aantrok en voor hen een nieuw tehuis zocht in een van de nieuwe landen overzee, in Noord en Zuid-Amerika. in Australië én Nieuw-Zeeland. Bij honderdduizen den zijn in de laatste jaren deze mensen vervoerd: als de IRO aan het eind van het jaar haar werk zaamheden afsluit zal zü nagenoeg één millioen mensen van velerlei nationaliteit naar een nieuw vader land hebben overgebracht. DIT werk he?ft bij de bui tenwacht. zeker in Neder land. weinig de aandacht ge trokken. maar wie er zich rekenschap van geeft dat de IRO. in de jaren 1946 en volgende meer passagiers vervoerde dan enige rederij ter wereld, zal ook ten opzichte van deze organisatie mèt Hare Majesteit spreken van haar „prachtige en bewonderens waardige werk." Aan het eind van dit jaar staakt, als gezegd, de IRO haar activiteit, maar dat wil allerminst zeggen, dat dan de taak, waarvoor zij in het leven werd geroepen, voltooid is. Verre van dien. In dc eerste plaats is er nog al tijd nieuwe aanvoer van vluchte lingen. die om politieke redenen de communistische wereld van Oost- en Zuid-Oost Europa ont vluchten. Het gordijn, dat die lan den van de vrije wereld scheidt, is niet zó ijzersterk. of nog altijd zien velen kans naar het Westen, naar de vrijheid te ontkomen. Wan neer dat op een spectaculaire ma nier gebeurt, zoals onlangs met de trein, die over de Tsjechische grens daverde, trekt dat een ogenblik de aandacht. Maar wie weet. dat de gestage stroom van vluchtelingen (de Duit sers, vèr-uit de grootste groep, niet meegerekend) 40 a 50.000 mensen per jaar bedraagt! En er is geen enkele reden om aan te nemen, dat deze toevloed kleiner zal worden. Zó dicht kunnen de communisten hun wereld niet afdammen! Deze nieuw-aangekomenën heb ben tenminste de vrije wereld be reikt. al zijn daarmee hun proble men nog niet opgelost, maar er zijn andere groepen, wier lot veel be klagenswaardiger is. Dat zijn zij, die al jaren geleden zyn uitgewe ken cn voor wie er geen kijk op is, dat zij ooit aan de overzijde van de oceaan een nieuw tehuis zullen vinden. „Residual groups", overge schoten groepen is de officiële aanduiding: bezinksel zou mis schien een betere naam zijn. Ook deze mensen telt men nog altijd met honderdduizenden. Verspreid over kampen in Duitsland, Oosten rijk. Italië en elders leven zy in vaak nauwelijks menswaardige om standigheden. De toekomst biedt hun geen enkel perspectief en is al even troosteloos als het heden. Het zijn de mensen, die om een of andere reden niet voldoen aan de eisen die de ontvangende lan den aan hun emigranten stellen. Daar wil men werkers hebben om in te schakelen in het productie proces. En dus geen ouden van da gen. Geen weduwen met kleine kinderen. Geen invaliden. Geen tu berculoselijders of blinden. En bui tengewoon schrijnend: in sommige gevallen geen huisvaders van grote gezinnen, zodat de enige kans Is tussen verbreking van de gezins band öf in gezinsverband voortve- geteren in een kamp. EN ruwe schatting heeft uitgewezen, dat er om streeks twintigduizend ..stak- j kers" zijn. lammen en blin den. ouden en onge neeslijk zieken, die op geen enkele manier ooit in hun eigen levenson derhoud zullen kunnen voorzien. Voor deze mensen kan alleen men selijk medegevoel uitkomst bieden. Ons vaderland heeft op dit gebied al wèl iets gedaan, minder overi gens dan sommige andere verge lijkbare landen, en de regering heeft bij monde van dr van Royen in Washington laten weten, dat zij bereid is nog honderd k tweehon derd oude en gebrekkige vluchte lingen op te nemen. In dit geval is de orde van grootheid van dien aard, dat een oplossing te vinden is. gelukkig. Mits ieder het ziet „in een Christelijke geest van onder linge verantwoordelijkheid en lief de'", zoals Koningin Juliana het uitdrukt. Daar heeft het nog wel eens aan geschort, maar het wer pen van de eerste steen blijve ook hier het voorrecht van wie zelf meent vrijuit te gaan. Maar kan men nu bij dit alles wel spreken van een politiek ge vaar? Neen, waar het deze onge- lukkigen bétreft natuurlijk niet. Daar heeft men enkel te doen met een menselijk probleem van leed en verantwoordelijkheid. Maar heel anders liggen de zaken in het ge val van een groep, die in het bo venstaande nog niet ter sprake kwam: de negen millioen Duitsers, die sinds 1945 naar West-Duitsland stroomden en wier aantal ieder jaar nog met tenminste een twee honderdduizendtal toeneemt. Daar Is het geen vraagstuk van humaniteit of Christelijke barm hartigheid. maar van een politieke dreiging en de beste middelen om die af te weren. Maar dat vraagt een behandeling op zich zelf. kroond zag door de dood van tal van Nederlanders. Men verwacht, dat het proces ook hedenavond nog niet zal kunnen worden be ëindigd. De Dinsdag was vrijwel geheel gewijd aan Hushka's activiteit in het Westen van het land. Duide lijk bleek, hoe de sluwe vos zien vrienden wist te maken onder be trouwbare Nederlanders, hoe hU ze zelfs met elkaar in contact bracht om de organisatie steeds groter te maken tot het moment, waarop zijn Duitse broodheren zouden toeslaan. GENèVE Luitenant-generaal dr F Daubanton. oud-inspecteur van de Geneeskundige Dienst der Koninklijke Nederlandse Land macht, is benoemd tot regionaal directeur van de Wereldgezond heidsorganisatie in Afrika. Generaal Daubanton krijgt zijn hoofdkwartier in Brazzaville ln Frans Equatoriaal Afrika. Hii zal in 1952 en 1953 de leiding hebben van een project tot bestrijding van de malaria in Afrika Verder wordt verwacht, dat hij een begin zal maken met dc uitvoering van een program voor de opleiding van personeel van openbare gezond heidsdiensten. Generaal Daubanton beschikt op het gebied van de volksgezondheid over een grote Afrikaanse ervaring. Advertentie I. M.) Nederlandse zuivel wordt te duur in Duitsland BONN. De Duitse kaas- en botcrimporteurs hebben Dinsdag in Bonn geprotesteerd tegen de nieu we wet op grond waarvan de In voerrechten met ingang van 1 Oc tober verhoogd worden. Volgens de nieuwe wet wordt het bestaande invoerrecht op kaas bijna verviervoudigd. Het invoer recht op boter gaat ongeveer 50 procent omhoog.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3