DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Bij Britse landing zal Perzië de olie-installaties opblazen Attlee en Mossadeq vragen om „goede Attlee overlegt met Churchill Bevolking van België wordt Vlaamser Schots Conservatief ontvangt knopen Kennemer lyceïsten met politie slaags Italië wordt leverancier van Eisenhower Kracht van V.S. nodig voor onderhandelingen Bonn is voor al-Duitse verkiezingen incognito te Parijs Oude bekende rLAliCK^UNew lie Jaargang, 110. 227 Donderdag 27 September 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7 Amersfoort Telefoon rvd.-vtie 4391 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR Tl DE BOORDER SUISjVPELT^PAj In Perziè is de oliekwestie ten slotte toch op de spits gedreven. Abadan is daarmee momenteel het centrum van de wereld ge worden. Dit kaartje toont de lig ging van deze oliehaven, die een strategische positie inneemt in de wereld van het Midden-Oos ten. Het vraagstuk van het trans port van de zo bclangtijke vloei stof schijnt schier onoplosbaar te worden. xEHERAN. Dr. Mossadeq, de Perzische premier, heeft gisteren gedurende anderhalf uur een spoedconferentie gehad met de nieu we Amerikaanse ambassadeur, Henderson. Tijdens deze bespreking heeft dr. Mossadeq Henderson om de „goede diensten" der Ver enigde Staten gevraagd en in het bijzonder het verzoek gedaan, dat de Amerikanen er op zullen toezien, dat het Perzische besluit om de 300 Britten, die zich nog altijd in Abadan bevinden, per 4 October uit te wijzen, geen ernstige gevolgen zal hebben. De spanning in Teheran is aanzienlijk toegenomen na ont vangst van de berichten, dat in Londen de Britse stafchefs bijeen zijn geweest om over een eventueel militair optreden in Abadan te beraadslagen. Gisteravond leidde dr Mossadeq een verga dering van de Perzische Veiligheidsraad, (Van onze correspondent) LONDEN De uiterst kritieke situatie, ciie ont staan is door de jongste ontwikkeling van de Per zische oliecrisis, heeft er toe geleid, dat de rege lingspartij en de oppositie in Groot-Brittannië deze gezamenlijk onder het oog zijn gaan zien. Attlee, Anthony Eden en Churchill hebben hedenmiddag een ontmoeting gehad, waartoe het initiatief van Churchill was uitgegaan. Alle drie de partijleiders achten het in het algemeen landsbelang, dat de fundamentele beslissing, die thans in Londen moet worden genomen onder de verantwoordelijkheid van de twee grote partijen tot stand komt en zo ojI mogelijk buiten de verkiezings waarop besloten werd generaal fSjjijLOv°h?,.K-ehoudaI\' 5e moc,~ lui lijkheid hierbij is. dat de rege- Arta met speciale bevelen voor ringspolitiek en de Conservatieve Wie de winter wil aankunnen ziet vooruit en voorziet zich van verwarmingsmateriaal. Ner gens treedt dit proces van eenvoudige levens wijsheid-en-geld duidelijker aan de dag dan op de straatmarkt. „Denk an je ouë dag!" roept de kacheltjesleurder en hij heeft gelijk. En tegelijk denkt hij aan zijn eigen oude dag: ook dat is 'n vorm van vooruitzien en de dingen van het heden regeren REGEREN IS VOORUITZIEN Gummiknuppels moesten einde maken aan kwajongensrel (Van onze correspondent) HAARLEM. In de ontgroeningstyd van de Haarlemse M.T.S. is het gebruikelijk, dat de groenen een veldslag leveren met leerlingen van een andere school. Zo kregen de „konijnen", zoals de groenen in het M.T.S.- bargoens genoemd worden, gistermiddag de opdracht om de poort van het Renncmerlyceum te Overveen te barricaderen. Toen zij zich voor het lyceum in slagorde hadden opgesteld, kreeg leger en vloot naar Abadan te zenden. Een van deze bevelen I houdt in, dat in geval van een landing van Britse troepen j alle olie-installaties in Zuid- Perzië opgeblazen dienen te worden. Een verzoek om „goede diensten" aan Amerika is ook gedaan door de Britse premier, Attlee. die gisteren opnieuw met zijn kabinet vergader de. maar een definitief besluit uit stelde tot de kabinetszitting van he den. In Washington had gisteren de Britse ambassadeur, sir Oliver Franks, een langdurige bespreking met minister Acheson. Tijdens een onderbreking van de conferentie ver klaarde minister Acheson aan de pers, dat Groot-Brittannië en Ameri ka op het ogenblik de gehele kwestie van het oliegeschil met al haar ver takkingen onder ogen zien. In officiële Britse kringen trokken de berichten, dat Mossadeq het ini tiatief heeft genomen tot een ont moeting met de nieuwe Amerikaanse ambassadeur, Henderson, veel be langstelling. „Dr Mossadeq hoopt zich ongetwij- j feld van zoveel mogelijk steun van Amerikaanse zijde te voorzien," zeide een hooggeplaatst functionaris. Alle diplomaten zijn het erover eens, dat de Britse regering zich op het ogenblik tegenover een ernstige situatie geplaatst ziet. Tenzij de bin nenlandse oppositie de politiek van de Perzische minister-president kan verhinderen, acht men slechts twee mogelijkheden open: 1. Aanvaarding van een volledig terugtrekken der Britten, gepaard aan de verzekering van Mossadeq. dat geen gewelddadigheden zullen plaats vinden. 2. Het nemen van passende mili taire maatregelen om de uitwijzingen te verhinderen en het Britse beheer over de raffinaderij van Abadan te handhaven. de rector lucht van hun krijgshaf tige plannen en belde de politie, oie spoedig in een jeep arriveerde. De politie wist de groenen te be wegen om zich volgens plan terug te trekken, omdat dan grote straat conflicten vermeden zouden wor den. Deze wapenstilstandsovereenkomst beantwoordde echter in het geheel niet aan de verlangens van de ly ceïsten die belust waren op een flinke vechtpartij. Buiten gekomen probeerden zij hun woede te koelen op de politie die tevergeefs trachtte de lyceïsten met woorden te overreden. De po litie werd uitgejouwd, de leerlin gen probeerden de jeep omver te werpen en een agent van politie werd zelfs een beentje gelicht. Toen kwamen de gummiknup pels er aan te pas, de politie sloeg er „doorheen" en enkele rebellen werden gearresteerd en naar het politiebureau overgebacht. Voor het politiebureau dreigde het onverkwikkelijke schouwspel zich te herhalen want do lyceïsten lie ten het er niet bij zitten en eisten de vrijlating van hun medescho lieren. Met spreekkoren, belgerin kel en fluitconcerten zetten zij hun eisen kracht bij, maar de Bloemen- Enige regen Weersverwachting geldig van h Donderdagavond tot Vrijdag- g avond: J Zwaar bewolkt met tijdelijk l§ g enige regen en later brekende |g g bewolking met enkele ver- g spreide buien. Overwegend g matige wind tussen Zuid en 7 Zuid-West. Dezelfde of iets g lagere temperaturen. g 23 September Zon op 6 u 34 m g 7 onder 18 u 27 m; Maan op 3 u 13 •Sm onder 17 u 35 m. S daalse politie liet zich niet intimi deren en wist tenslotte de rad draaiers te verdrijven. Later op de middag werden de gearresteerde heethoofden weer vrij gelaten. DUSSELDORF. In Wuppertal is een auto het trottoir opgereden. Vier personen kwamen om het le ven onder wie de bekende bacterio loog prof. dr O. Koch, en acht wer den zwaar gewond. Perzische olieraad ontslaat Britten ABADAN. De Perzische olie- raad heeft vandaag 27 Britse em- ployé's van de Anglo Iranian ont slagen en een week de tijd gege ven Perzië te verlaten. De raad heeft de betrokkenen meegedeeld hen alle hulp te zullen verschaffen „zo dat de dagen dat zij nog in Perzië zij zo aangenaam mogelijk zullen zijn." Het Perzische parlement moest Donderdag weer uiteengaan omdai er geen quorum was. Premier Mos sadeq hield een toespraak tot een j menigte buiten het parlementsge- i bouw. Zijn rede werd herhaaldelijk j onderbroken door de kreet: „Dood j aan de Britten". critiek elkaar alleen ontmoetten toen Attlee op 30 Juli de verzeke ring gaf, dat „het met de bedoe ling der regering was om geheel en al te evacueren". Churchill had dezelfde middag gezegd, dat hij Attlee duidelijk had gemaakt, „dat de Conservatieve partij met alle middelen, die haar ten dienste staan zich tegen totale evacuatie van Abadan zou verzetten." Ook drong hij er toen op aan, dat als tóch besloten werd om Abadan te ontruimen, het Parlement voor het besluit viel van reces zou worden teruggeroepen. Mogelijk is dit al tijd nog, want het Parlement heeft nog tijd van leven tot Donderdag 4 October. Wanneer het voor En geland in Perzië scheef zou lopen, zullen de Conservatieven ondanks het overleg van thans, de verant woordelijkheid daarvoor toch op de schouders van Labour schuiven. Aangenaam is Attlee's positie al lerminst. Wijlen Vader Gandhi was in zijn dagen sterk in acties tegen onrecht en rassendiscriminatie, zoon Mani. lal Gandhi treedt in zijn voetstap pen. Het bcwind-Malan in Zuid- Afrika wil in treinen, hotels, par ken, enz. de bokken van de scha per. gescheiden houden en de Hin doe Manilal Gandhi overtreedt nu, opzettelijk ivaar hij kan, iedere „apartheids" bepaling te Durban, om net zoveel bonnetjesop te lopen tot men hem in het gevang zet. Op onze foto zit hij op een voor kleurlingen verboden bank op een perron. Verzoek om wijziging vredesverdrag reeds door Rome opgesteld ROME. In Rome wordt verwacht, dat Italië onmiddellijk formeel tal verzoeken tot de organisatie der Verenigde Naties toegelaten en van de mi litaire kluisters van het vredesverdrag bevrijd te worden Het land hoopt, daf tegen het eindr van dit jaar een besluit genomen zai yorden, waar door het zich ten volle zal kunnen inzetten voor de herbewapening en verdediging van het Westen De bekendmaking, dat de Ver. Staten. Enge land en Frankrijk Italië's toelating tot het lidmaatschap der Ver Naties thans zullen steunen en welwillend staan ten opzichte van een herziening van het vredesverdrag, wordt in Rome beschouwd als het verwachte te ken voor Italië om op de ingeslagen weg verder te gaan. Italië heeft reeds een verzoek op- tnrfabricken des lands zijn verleden gesteld om de militaire bcpcrkincen iaar in gereedheid gebracht om, uit het vredesverdrag te schran- i gebaseerd op de door Groot-Brit pen Dit zal zo spoedig mogelijk tannië beschikbaar gestelde paten- worden gestuurd aan de twintig ten voor de Vnmolrc". straaljagers te gaan produceren. landen, die het vredesverdrag on dertekend hebben Het eerste resultaat van het schrappen dezer militaire beper kingen zal zijn. dat Italië een le verancier wordt van militair mate riaal voor het Atlantische leger van generaal Eisenhower Inleidende besprekingen over Italië's capaciteit tot het produce ren van wapens voor de verdedi ging van het westen zijn reeds ge voerd. Een woordvoerder voor Buiten landse Zaken voegde hieraan toe. dat hiertoe later in Rome een spe ciaal inkoopburcau van het Atlan tische pact gevestigd zal worden Italië b.v. heeft een auto-industrie, die grote hoeveelheden vrachtwa gens aan de geallieerde troepen le veren en lichte militaire voertui gen produceren en verbouwen kan. Drie van de grootste vliegtuigmo- (Van onze correspondent te Brussel) BRUSSEL. De Belgische bevolkingscijfers illustreren weer eens een in wetenschappelijke kringen reeds lang bekend feit: een actieve gezins politiek en door de overheid gestimuleerde financiële tegemoetkomingen aan grote gezinnen zijn op zichzelf niet voldoende om de bevolking in aan zienlijke mate te doen toenemen. De oorzaken, die de groei der bevolking remmen, liggen nu eenmaal dieper en zo blijkt ook uit de laatste demo grafische gegevens, dat het geboortecijfer in België reeds lang een der laagste ter wereld nog steeds een dalende tendenz vertoont. Dat de totale bevolking, die vol gens de volkstelling van 31 Dec. 1947 ruim 8% millioen bedraagt, nog niet afneemt en vergeleken bij de voorlaatste telling van 1930 nog Geen verbreking van band met het Westen BONN. De Wcstdultse rege ring zal onder voorbehoud beves tigend antwoorden op dc voorstel len van de Oostduitsc communis ten voor de hereniging van Duits land door middel van nationale verkiezingen, aldus werd gister avond in Bonn van gezaghebbende zijde vernomen. Het kabinet is gereedgekomen met een buitenge wone verklaring, die heden in de Bundestag afgelegd zal worden. Volgens regeringswoordvoerders zal deze verklaring dc volgende punten omvatten: 1. West-Duitsland is bereid voor de hereniging van het land mede te werken aan verkiezingen voor geheel Duitsland onder internatio naal toezicht. 2. Een absolute voorwaarde is echter de waarborg, dat de kie zers vóór en na de verkiezingen volledige vrijheid zullen genieten. 3. De bereidheid van Bonn om over eenheid te spreken betekent niet, dat het kabinet een einde wil maken aan het bondgenootschap met het Westen. ACHESON VERBETERT TRUMAN WASHINGTON. Minister Acheson heeft gisteren een verklaring uit gegeven, waarin h(j een uiteenzetting geeft van hetgeen dc Verenigde Sta ten zich voorstellen te bereiken in de internationale beraadslagingen welke thans worden gehouden. Dc verklaring schijnt bedoeld te zijn om alle misverstanden teniet te doen, die het gevolg zouden kunnen zijn van de mededeling, welke president Truman verleden weck op zijn persconferentie voor de vuist weg heeft gedaan en die inhield, dat het voor dc Verenigde Staten onder de huidige omstandigheden noodzakelijk is in dc toekomstige betrekkingen met de Sowjet-Unie meer op kracht dan op diplomatie te vertrouwen In de verklaring van Acheson wordt hieromtrent het volgende ge- ;egd: „Geen persoon of staat moet nrnmnmnmsi BONN. Chili en West-Duitsland hebben diplomatieke betrekkingen geopend. GOKLUST LAAIT OP IN ENGELAND (zeker van Tory-overwinning) LONDEN Terwijl zegevieren." Het gevolg Tories met vele kilo's de Londense book- van die zelfverzekerd- zout nemen. Maar de makers v.at meer voor- held is geweest, dat hem °hP.JSLm vanzèff" zichtigheid aan de dag nu uit alle delen van s^rekend nog nlct ont. leggen en Churchill Engeland brctclknopen g^an Andcrs ZOuden zij thans twee kansen tegen worden toegezonden, gcen échte zonen van één geven om als over- vergezeld van de namen Engeland zijn. En de winnaar uit de Britse v^n hen, die verklaren waarschuwing van Lord stembusstrijd tevoor- de weddenschap te wil- Bcaverbrook, dat de To- schijn te komen, in- len aannemen. Vanzelf- ries van een zege nog plaats van vijf tegen sprekend heeft hem dat lang niet zeker zijn, één, zoals zij de vorige wel enige schrik be- schept een element van week nog deden, is het zorgd. Officieel heeft hij onzekerheid, die het af- Conservatiove Lager- thans laten weten geen sluiten van wedden- huislid kolonel Alan weddenschappen op deze schappen slechts in de Gommc-Duncan van 'n basis te zullen aanne- hand zal werken. Na- dergelijke behoedzaam- men. „Ik had nooit ge- tuurlijk op een andere heid nog ver verwijderd, dacht, dat iemand mijn basis dan de Schotse ko- In een rede voor zijn woorden letterlijk zou lonel heeft aangegaan. Schotse kiezers heeft hij nemen," voegde hij er voor wie de geschiede- uitgeroepen ..Ik verwed aan toe. Wat dat laatste nis des te pijnlijker is. één pond sterling (onge- betreft kan hij gerust omdat hij een Schots veer 10 gulden) tegen zijn Er zijn ontelbare rokje draagt en niets een bretelknoop, dat wij Britten, die de verkie- met al zijn bretelknopen op 25 October zullen zingstoespraken van de kan beginnen. Een proof half jaar is zij pas ge huwd met de sjah van Iran (Perzië), de schone Souraya Es- fandiari, en nu reeds moet zij land en man verlaten om in Zwitserland genezing te zoeken va or enkele ernstige aandoenin gen waarbij zij geen Iraanse spe cialisten kan raadplegen, omdat de Iraanse medische wetenschap nog lang niet de hoogte van de Europese heeft bereikt. Ambtenaar verdacht van corruptie ROTTERDAM Binnenkort de juiste datum is nog niet bekend, zal de ambtenaar H. van de Dienst van Volkshuisvesting voor de rech ter moeten verschijnen Hij wordt er van verdacht steekpennningen in ontvangst te hebben genomen en daarvoor huurmachtigingen en vestigingsvergunningen te hebben uitgereikt aan personen, die daar voor volgens de algemene normen niet in aanmerking kwamen Reeds enige maanden geleden is deze man, die door zijn handelwij ze de naam van de Volkshuisves ting" in discredict dreigde te bren gen. gearresteerd en opgesloten. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. een verkeerd begrip hebben om trent ons doel en de manier, waar op wij dat willen bereiken. Wij willen vrede, vrijheid en gerechtig heid. Wij willen dit bereiken door de vrije staten gezamenlijk zo sterk te doen worden, dat deze doelein den kunnen worden verwezenlijkt. Ons streven is gegrondvest op de overtuiging, dat het niet vol doende is de vrede te willen. De vrije wereld moet ook over de kracht beschikken om deze te hand haven". Over de bijeenkomst van de mi nisters der Grote Drie te Washing ton en over de beraadslagingen van de Atlantische Raad te Ottawa, zei Acheson: „Al deze bespre kingen worden met hetzelfde doel gevoerd: het scheppen van de kracht, zonder welke ons diploma tieke streven grotendeels waarde loos zou zijn en het bouwen van een bolwerk ter verhindering van nieuwe aanvallen in Europa en het Verre Oosten". Ridgway wil nieuwe conferentieplaats TOKIO. Generaal Ridgwav. de opperbevelhebber der V.N heeft 'n nieuwe conferenlieplaats voor de wapenstilstandsbesprekingen vooiv gesteld. Hij wil deze doen houden ongeveer halverwcgen tussen de frontlinies van de Noordelijken en de verbondenen in de nabijheid van Songhjongni. ongeveer twaalf kilo meter ten Zuiden van Kaesong. De neutraliteit en de vrije doortocht naar deze plaats zou door beide partijen moeten worden gegaran deerd. Hij heeft zijn voorstel doen toekomen aan de Noordelijke ge neraals Kim II Soeng en Peng Teh Hoeai. Nieuws van zeven uur 's avonds vervalt AMSTERDAM Met ingang van 1 October zal de nieuwsuitzending van 7 uur 's avonds, welke ge schiedt via de zender, die NCRV en KRO in gebruik hebben, verval len. Dit besluit is genomen om te gemoet te komen aan de klacht, dat het vóóravond-programma te overladen was met het gesproken woord. Het weeroverzicht van De Bilt zal worden gegeven na het korte nieuws van acht een toename van ongeveer 420.000 inwoners vertoonde, ligt eerder aan de immigratie van vreemdelingen en aan de verbeterde gezondheids- i omstandigheden, die de gemiddelde l5ritS0 KOlllIlil 2Q.3X levensduur doen verlengen. Maar alle kindertoeslagen, belastingver lichtingen. taricfkortingen en ande re. in België aan de grote gezin nen rijkelijk toebedeelde, sociale maatregelen hebben niet verhin derd, dat het aantal geboorten in het eerste halfjaar van 1951 tot 70.904 daalde, terwijl het in dezelf de periode van 1950 nog 73.239, van 1949 75 575 en van 1948 75.959 be droeg. Men verwacht, dat over het gehele jaar 1951 het geboortecijfer onder de 140 000 zal blijven. Op lange termijn zal eerder de inwendige structuur van de Belgi sche bevolking zich wijzigen. In België, waar nu ongeveer 4'; mil lioen Vlamingen naast 4 millioen Walen wonen, gaan de overwegend Katholieke Vlamingen een voort durend groter percentage der totale bevolking vormen. Britse vakbonden bezorgd over verkiezingen LONDEN. De leiders van de Britse vakverenigingen hebben gis teren een beroep op hun 8.000.000 volgelingen gedaan, om zich bij de op 25 October te houden verkie zingen tot het uiterste in te span nen voor dc Labourregei ing Het „Trades Union Congress" maakt zich ernstige zorgen over een mo gelijke terugkeer van een conser vatieve meerderheid in het parle ment. vooruit maar nog niet buiten gevaar Nog tien dagen reden tot bezorgdheid LONDEN. - Het Buckingham Palace heeft het Britse volk giste ren gewaarschuwd, dat er dc ko mende tien dagen onvermijdelijk nog enige bezorgdheid ten aanzien van de toestand van koning George VI zal bestaan. Deze be kendmaking werd aan dc pers verstrekt, enkele minuten nadat een woordvoerder van liet palcis had meegedeeld, dat prinses Eli zabeth en haar gemaal hun reis naar Canada in verband met do gezondheidstoestand van de ko ning hebben uitgesteld. Gisteravond werd bekend ge maakt In verband met de medi sche bulletins, die door het Buc kingham paleis op gezette tijden worden uitgegeven, dient men voor ogen te houden, dat het lang zame herstel van de koning wel iswaar ononderbroken voortduurt en dat er zich tot dusver nog geen complicaties hebben voorgedaan* doch dat er gedurende een periode van een week of tien dagen on vermijdelijk nog enige bezorgd heid zal blijven bestaan. De paus heeft gisteren koningin Elizabeth van Engeland een tele gram gezonden, waarin hij haar verzekert, dat hij zal bidden voor het volledig herstel van de koning. York arriveerde dezer dagen op het vliegveld Orly bij Parijs. Zij genoot bijzondere welwillendheid en belangstelling van douane en politie en de formaliteiten waren snel gedaan. Daarna stapte mevrouw Clarck, die in Frankrijk een behandeling zou moeten onder gaan als rheuma-patiënte. in een gereedstaande auto en verdween in dc richting Parijs. Maar juist toen zij startte, zag een fotograaf iets bijzonders aan deze „mevrouw Clarck", dat hoge voorhoofd, die trotse neus, de wijze waarop zij het hoofd droegen terwijl de gedachte ,La Divine" hem door het hoofd flitste, flitste ook reeds zijn camera. Pas toen de plaat ontwikkeld en gedrukt was, cn men vergelijkingsmateriaal \iit „Anna Karenxna" van vóór de oorlog vond. kwam onomstotelijk vast te staan dat Greta Garbo incognito te Parijs vertoeft. uur. PARIJS. Ter gelegenheid van het tweeduizendjarig bestaan van Parijs hebben drie Nederlandse kwekers vijftienduizend tulpen aan j Parijs geschonken. 1

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1