Mars El ONBEWOONDE EILAND Helderziende betast kledingstuk en beschrijft dader van moord Lientje krijgt een pruik en Bertha n stemmetje HELDERE GRIET Jongens speelden vroeger met ridders te paard De schuldeloze bloem Goudvis komt uit China v._ ARTHUR RAMSOME Toch moet men voorzichtig zijn met aanwijzingen van zieners G. Zorab parapsycholoog J M ij vemddcetykj Lettergreep- raadsel Charlotte Armstron Zaterdag 29 September 1951 7 IN HET POPPENZIEKENHUIS A LS een pop zo helemaal nieuw, met een mooie jurk aan in een speelgoedwinkel staat, dan is ze wel heel erg mooi, maar ze leeft nog niet echt. Ze gaat pas leven, als ze aan een klein meisje cadeau is gedaan, die haar een eigen ge maakt jurkje aandoet, haar in bed legt en haar een naam geeft, dan wordt het pas een echt levend per soontje, dat weet je ook wel, als je van poppen houdt. En wanneer je dan in de kamer komt, achter in de speelgoedwin kel, waar poppen gerepareerd worden, dan denk je ineens: nee, dit is niet zomaar poppen repare ren, dit is een echt poppenzieken- huis! Kijk, daar ligt Lientje, ze heeft geen haar meer en krijgt n nieuwe pruik. Van nylon, ja. dat kun je echt kammen en borstelen. En Bertha heeftoch wat zielig, ze heeft geen stem meer. Ze kan geen Mama meer zeggen; nu krijgt 'ze een nieuw stemmetje. En overal staan poppen, zonder armen, zonder benen, zonder hoofd soms. Maar zo erg kan het ongeluk niet geweest zijn, of de pop wordt toch beter gemaakt. Daar heb je een prinses, het is ZOVEEL weten we wel zeker: de goudvis is een kweekpro- duet. Wellicht duizenden jaren ge leden al zijn de Chinezen met het houden dezer vissen begonnen. De rijkste bewoners van het Hemelse Rijk lieten toen al in hun prachtige aangelegde tuinen vijvers graven of ook wel lieten ze grote porceleinen vazen bakken. In vijver en vaas werden de goudvissen ter verfraai ing. maar ook als tijdverdrijf ge houden. Zo goed werden ze ver zorgd, dat deze vissen zich voort plantten en door zorgvuldig kiezen van de allermooiste exemplaren uit de nakomelingenschap, voerden de Chinezen de kleurenpracht van hun zwemmende troetelkinderen in de loop van vele. vele jaren, op. Maarnatuurlijk werd met vis sen zo uit de natuur eenmaal be gonnen; dat kan niet anders. Welke „wilde" vis was dat dan wel? Dat is nu met zekerheid niet meer te zeggen. Je zult begrijpen, dat eeu wen en eeuwen voortkweken naai de smaak van de mensen de vissen nogal veranderd hebben. Denk an ders maar eens aan onze honden: wat heb je daar geen uiteenlopende soorten onder. Een heel klein lang harig schoothondje lijkt maar wei nig meer op de oorspronkelijke stamouders. Zo is het met de goud vissen ook gegaan. Het zijn wel ze ker van huis uit karpers maar je hebt verschillende soorten karpers. Met welke werd begonnen? Meer dan drie eeuwen geleden kwamen de eerste berichten omtrent de goudvis uit China naar ons we relddeel. Engclbert Kampfer, een Duitse arts. was als secretaris van een Zweeds gezantschap helemaal in Perzie verzeild geraakt. Toen er schepen van de Oost-Indische Com pagnie daar in de buurt kwamen, nam hij zijn kans om verder te ko men waar en ging als scheepsdokter mee. Zo zwierf hij door Indonesië, kwam in China en Japan en maakte daar kennis met de King-Jo. de goudvis. Na hem bericht Du Halde Lucia, een echte prinses, ze komt uit Las Palmas in Zuid Amerika. Een zeeman heeft haar meege bracht. Ze kan lopen en praten en slapen en ze ziet er beeldig uit. Nu gaat het op 't ogenblik met lopen niet zo best, soms valt ze om en dat kan toch niet voor egn prinses. Daarom is ze nu hier om haar be nen na te laten kijken. Ik geloof dat ze een beetje hooghartig doet tegen de andere patiënten, maar als je dan ook een loop-prinses uit Las Palmas bent O, zie eens, daar heb je die piaspop, die echt plasjes kan doen, maar nu is ze ziek. Maar dat is geen reden om erg bezorgd to zijn hoor, morgen is ze beter. Iedere zieke pop heeft een kaart met een nummertje om de hals, maar eigenlijk is het niet nodig, want de poppenmoeder die haar komt halen, kent direct haar eigen kind, dat spreekt vanzelf. Er zijn hele dozen met armen en hele dozen met benen en heel veel dozen met ogen. Niet alleen pop- penogen, maar ook beren-ogen kat- ten-ogen enzovoort. En er zijn hele kisten vol metstemmetjes. Ja zeker, stemmetjes! Zo'n pop zegt Mania en die stem komt uit een klein busje, dat er uitziet als een zoutvaatje met strooigaatjes. Als je 't ondersteboven houdt, zegt het zoutvaatje: Mama. Zo'n doosje wordt in pop haar buik gemaakt. Het nieuwste is, dat de pop ook: Pa-pa zegt en dat was ook wel eens nodig, want tot nu toe werden do Doppenvaders wel erg verwaar loosd. Soms komt er een mevrouw de pop van haar dochtertje brengen, helemaal kapot. Dan zegt de pop pendokter: U kunt beter een nieu we pop kopen, dit wordt heus veel te duur. Maar dan zegt de „Oma" van de pop: Nee hoor, we zijn veel te veel aan haar gehecht, maakt u haar toch maar beter. Nu is er aan de nieuwe poppen ook heel wat te kijken, er zijn zulke prachtstukken bij, met echt haar en slaap-ogen. En een hele confectie-afdeling voor poppen is er ook, jurken en schor ten en pyama's en hemdjes en broekjes. En de poppenkamers, niet le vergeten, daar die badka mer, met een heus bad en een ech te wastafel. En daarnaast die brandweerauto. Maar nee, nu ko men we bij het jongensspeelgoed en dat is vandaag niet de bedoe ling. 't Was om de zieke poppen begonnen. TT ELDERE Griet maakt alles schoon Tl Heldere Griet is altijd aan 't schrobben: haar vader, haar moeder, haar dochter, haar zoon die moeten om twaalf uur 's nachts in de tobbe. En dan gaat zij naar het station en poetst alle treinen en zuigt het perron. De boeken uit de bibliotheek die legt ze allemaal op de bleek, o, o, als je het ziet die Heldere Grietdan geloof je het niet! Heldere Griet moet bezig zijn Heldere Griet is altijd aan 't boenen, 's morgens dan veegt ze het grote plein en wrijft alle bomen in alle plantsoenen. Dan haalt ze het zingende mannenkoor en zet het pardoes zo ineens in de chloor dan weer naar de diergaarde 't gordeldier wordt even geschuurd met schuurpapier. O, o, wanneer je het ziet begrijp je het niet, van die Heldere Griet. TT ELDERE Griet gaat steeds maar door, TT van 's morgens zessen tot 's avonds by tienen, de hoofd-directeur van het postkantoor die haalt ze nu net door de lodaline! Ze doet het stadhuis in een wip met sop dan klimt ze de hoge kerktoren op en poetst dan zo even de torentrans met koperglans, met koperglans. en iedereen, die haar zo bezig ziet die zegt: Kijk, daar hè je d'r.' Heldere Griet! ANNIE M. G. SCHMIDT IJET is altijd zo geweest dat de TT meisjes met poppen speelden, met poppenhuizen en met serviesjes. En waarmee speelden de jongens dan? Ze hadden natuurlijk geen mecano, geen auto's en geen trei nen. Maar wel andere dingen, die best leuk waren. Duizenden jaren geleden hadden ze in Egypte al beesten die konden bewegen als je aan een touwtje trok. Een kroko dil bijvoorbeeld die zijn bek open kon doen. Of een slaaf die met een tijger vocht. Later hebben de jongens ook wa gentjes gehad, en paardjes van hout of van steen. Ballen natuurlijk ook. Al waren die vast niet zo mooi als die van jullie. En veel echter was het toen de jongens speelgoed kregen waarmee ze de grote mensen na konden doen. In 1200 hadden de kinderen met rijke ouders wel eens een paar. als ridders aangeklede, poppetjes. Die kon je op tafel zetten, tegen over elkaar, en als je dan aan touw tjes trok, zodat ze op elkaar af kwamen, dan leek 't net of ze met elkaar vochten. Zc hadden in de ene hand een schild en in de an dere een zwaard, net als de grote ridders. Een paar honderd jaar later, in de tijd van de grote keizer Maxi- miliaan van Oostenrijk, toen waren er pas prachtige ridders, maar die had dan ook bijna niemand, zo duur en zo moeilijk te maken wa ren die. 't Zoontje van Maximiliaan had een paar ridders te paard. Die waren van hout gemaakt, en be schilderd. Het dekkleed van het paard was van prachtige zij, en de ridder had een harnas aan zo mooi als een machtige ridder dat maar hebben kon. En hij had een houten lans in zijn hand. De jongens lieten die twee ridders dan op elkaar in rijden en de ridder die de andere met z'n lans uit het zadel kon wip pen had gewonnen. Niet zo echt als deze ridders wa ren figuurtjes van ridders te paard die aan een stuk uit brons gegoten waren, en waar de ridder dus niet uit het zadel kon vallen. Maar ze liepen ook op rolletjes, en de lan sen waren wel van hout. en als je ze heel hard tegen elkaar liet op vliegen, dan kon zo'n lans breken. Dan had die ridder verloren. „Ha, Alarik heeft het tournooi verloren!" riep het ene jongetje dan. En mis schien riep de ander dan wel boos ,,'t Is nietes. Boudewijn was nog niet klaar. Ik wil niet meer met jou spe len. /-■ ¥1 eveneens over het bestaan van gou den vissen en kort daaina zijn het waarschijnlijk de Portugezen ge weest. die de goudvis naar Kaap de Goede Hoop brachten. Vandaar gaat het verder, eerst naar Portu gal nog. Dan is verspreiding over Europa een kwestie van tijd ge worden In Frankrijk heeft waar schijnlijk Madame de Pompadour de eerste goudvisjes cadeau gehad. De Engelsen hebben mogelijk zelf hun eerste goudvissen uit China gehaald. En nakomelingen van deze „Engel se goudvissen zouden naar Zierik- zee zijn gebracht voor de geleerde Baster. Die moet er slag van hebben gehad de dieren te houden: na 1769 kreeg Bas'er jonge goudvissen. De vorige week vertelde ik van die do minee in Zutfen. Martinet die ook goudvissen had. Welnu. Martinet was een vriend van Baster en van hem heeft de dominee enige keren jonge goudvissen gehad. Tegenwoordig haalt men niet meer goudwssen uit China of Japan: bij duizenden en duizenden worden ze in Frankrijk. Hahé en Duitsland ge kweekt en overal elders naar toe ge bracht. Er sterven elk jaar ook vele duizenden goudvissen. door on oplettendheid, onwetendheid, zorge loosheid enz. van mensen, door va ders en moeders die het heel goed yene.n en ze hun kinderen present noen. Maar niet het minst hierdoor: de grote kwekerijen zitten vaak on der de visnarasieten. daaronder zijn ïeren. ook planten die de goudvis sen na enige maanden doen sterven j ls °°if goudvissen gaat hou den. moet er eerst kennis zijn. dan een aquarium en een vader of moe der die weet wat verantwoordelijk heid voor een levend dier is Voor mn£0Ui ssen in hel aquarium gaan mini,* ze een bad van een Paar onw seven 'n e5n keukenzout- MrS* van 2 Pro<*n'. dan Saan de parasieten er aan. HENK VAN LAAR De anderen duwden de Zwaluw van de kant tot die dreef. Kapitein Jan maakte het uiteinde van een lang touw aan een kikker in de achtersteven vast en matroos Tittie klom met het andere eind op de rots. Rutger hield de vanglijn vast. Toen kwam Jan aan land. Tittic palmde het louw aan de achterste ven in en bond het vast om een lijsterbessenbosje, dat op de rots groeide. Rutger en Jan maakten de vanglijn vast om de boomstronk met het witte kruis en de Zwaluw lag midden in het haventje in twee of drie voet water, van voren en van achteren vastgemaakt en van alle kanten beschut. Kapitein Jan keek met trots naar zyn schip. Ik geloof niet, dat er op de hele wereld een betere haven is" zei hij. „Als cr maar niemand anders was die er van wist." zei Tittle. Toen haastten zij zich terug naar het kamp. Dit begon er nu werkelijk als een kamp uit te zien. In de eerste plaau: waren er de twee tenten. De stuur man en de matroos zouden in de ene tent slapen, de kapitein en de scheepsjongen in de andere. Op de open ruimte onder de bomen brand de een vrolijk vuur. De ketel had overgekookt en stond dampend op de grond. Suze was bezig een grote kluit boter in de koekepan te smel ten. In een schaal naast haar lagen zes rauwe eieren. Zij had de eieren stukgeslagen op de rand van een kroes en ze m de schaal leeg laten lopen. De lege doppen knetterden in het vuur. Vier kroezen stonden op de grond naast elkaar. „Vandaag krijgen jullie geen boi den." zei Suze. „We eten allemaa uit de gemeenschappelijke schotel „Maar het is geen gemeenschap pelijke schotel." zei Rutger. „Het i* een koekepan." „Nu we zullen er in ieder geval uit eten Van eieren krijg je af schuwelijk klevende bordjes." Zij had nu de rauwe eieren in de sissende boter laten glijden en roer de eieren en boter dooreen, nadat ze er wat peper en zout op ge strooid had. „Ze beginnen al te stollen," zei Tittle, die zorgvuldig toekeek. „Als ze beginnen te schilferen, moet je zorgen dat ze niet aan de bodem van de pan vast raken. Ik heb het mevrouw Jackson zien doen." „Ze zijn al goed." zei Suze, „Kom maar hier." Zij zette de koekepan op de grond en gaf elk een lepel. De kapitein, de stuurman en de bemanning van de Zwaluw hurkten neer om de pan heen en begonnen zo snel te eten als zij de roereieren, die erg heet waren, naar binnen konden krijgen. Stuurman Suze had al vier reusachtige sneden brood klaar ge maakt om bij de eieren op te eten Toen schonk zij vier kroezen thee in en deed er melk bij uit een fles. „Voor vandaag zit er genoeg melk in de fles." had moeder gezegd, „maar voor morgen moet je melk zien te krijgen van een boerderij die een beetje dichterbij is dan Eikenhof." Verder hadden zij nog een grote rijstpudding, die zij mee gebracht hadden in een van de grote biscuitblikken. Ook dat werd een gemeenschappelijke schotel net als de koekepan. Verder kregen ze ieder een stuk kruidkoek en ten slotte waren er voor elk een paar appels. Uit het Engels vertaald door Jac. v. d. Ster HOOFDSTUK V De eerste naoht op het eiland. Toen zij de eieren en de rijstpud ding en het brumbrood en de kruid koek en de appelen op hadden was ten de stuurman en de matroos de vaten. De lepels en de koekepan moesten worden schoongekrabd en de kroezen en de schaal moesten zij in het meer uitspoelen. De ka pitein en de scheepsjongen namen de kijker en vonden een goed plek je op het hoge gedeelte boven het kamp aan de noordzijde van het eiland, waar zij in een rotsholte konden liggen en tussen heidestrui ken konden doorkijken, zonder dat iemand hen zag Dicht achter hen stond de grote denneboom, die ze hadden gezien toen zij vanaf de Berg van Dariën naar het eiland hadden gekeken. Kapitein Jan lag op zijn rug in de heide en keek naar boven langs de boom. „EigenliJk,,, zei hij. „moesten wij een vlaggestok er bovenop zetten." „Waarvoor?" vroeg Rutger. „Dan konden wij daar een vlag hijsen bij wijze van sein Stel je eens voor dat Suze en Tittie hier alleen waren, terwijl jij en ik wa ren gaan vissen...." „We hebben onze hengels verge ten." zei Rutger. „We zullen ze morgen halen." zei Jan „Maar stel dat we weg waren om te gaan vissen en dat de in boorlingen terugkwamen, die de haard gebouwd hebben Als we dan de vlag gehesen zagen zouden we weten dat er iets aan de hand was en terugkomen om te helpen. En het zou ook een goede vuur toren zijn. Als een van ons eens in het donker thuiskwam met do boot. dan zou degene, die op het eiland was gebleven de lantaarn kunnen hijsen en van de boom een vuur toren kunnen maken, zodat wij het eiland konden vinden, hoe donker het ook was." (Wordt vervolgd). *T enm lean hiprfin slechts uitsluit? van VRAGEN wij ons af. welk nut de helder ziende vermogens zouden kunnen afwerpen voor het practische le ven van de mens. dan dient feitelijk te worden gezegd, dat de parapsy choloog zich met dit soort vragen niet heeft in te laten, daar het verschijnsel zelf hem slechts be hoort te interes seren en dat hn zich verder niet druk moet maken over het eventu ele practische nut dat eruit voort kan vloeien. Dit is in feite het enige juiste standpunt, dat de man van weten schap mag inne men ten aanzien van zijn speciaal terrein van stu die Toch valt niet te ontkennen, dat de wetenschap pelijke aanvaarding helderziendheid op menig gebied er toe heeft geleid, dat mensen, die dit vermogen in een belangrijke mate bezitten, worden ingeschakeld om hun licht te doen schijnen in duistere aangelegenheden Zo is het in de laatste jaren nog al eens ge beurd. dat de politie van helder zienden heeft gebruik gemaakt om bepaalde misdadigers op het spoor te komen. Vooral in enkele geval len van moord heeft zij met deze werkwijze succes mogen oogsten, dank zij het feit dat wij in ons land de beschikking hebben over een helderziende, die in het bijzon der uitmunt waar het er om gaat moordzaken op te helderen. Door slechts een ingepakt stuk kleding van de vermoorde te betasten ls bedoelde helderziende in staat ge bleken zoveel bijzonderheden om trent de dader te verstrekken, dat de politie uit de gegeven beschrij ving de vermoedelijke dader ver mocht te herkennen en aan een verhoor onderwerpen. Tijdens het verhoor kon dc rechter van in structie zodanig gebruik maken van mededelingen door de helder ziende verstrekt betreffende het doen en laten van de moordenaar op de dag van de moord, dat laatstgenoemde wel de indruk moest krijgen, dat de politie reeds van alles op de hoogte was en dat een verder ontkennen nutteloos zou zijn. Hierdoor werd verdachte tot een volledige bekentenis gebracht. Verschillende van zulke voorbeel den zouden kunnen worden aange haald. terwijl ook bij diefstallen, vermiste personen, verloren raken 1 van voorwerpen enz. bij herhaling gebruik gemaakt werd van de diensten van helderzienden. De lezer mene vooral niet. dat een helderziende zelfs de beste Advertentie (I M.) onder hen altoos onfeilbaar zou zijn in zijn uitspraken. Niets is minder waar. Het komt n.l. bij herhaling voor, dat de helderziende het maar zeer gedeeltelijk aan het rechte end heeft, doch voor de rest alles verkeerd „ziet". Hoe groot het percentage juiste gegevens zal zijn, is nooit te voren met zeker heid uit te maken. De proef op de som kan hierop slechts uitsluitsel brengen. Men zij dus uitermate voorzichtig bij het opvolgen van de door een helderziende gegeven ad viezen. Een andere bron voor al lerlei fouten op dit gebied is, dat de helderziende, zonder hierin te kunnen onderscheiden, dikwijls ge noeg als een soort spiegel de voor- door: stellingen en de verdenkingen van dc hem consulterende personen weerkaatst. Hij kan dan als daders aangeven personen, die door de consultanten worden verdacht maar die heel dikwijls in werkelijkheid niets met de zaak tc maken heb ben. Een aardig voorbeeld is liet volgende. Direct na een moordge- val gaf een door dc politie te hulp geroepen helderziende een beschrij ving van de dader. Hoewel de be schrijving zeer gedetailleerd was kon een zodanige persoon niet wor den opgespoord. Wat bleek een jaar later? Dat de gegeven per soonsbeschrijving precies sloeg op een andere helderziende, die een jaar later in de zaak werd betrok ken en de politie op het spoor van de moordenaar bracht! Advertentie (1. M CHOCOLADE Dit is een nogal gecompliceerd lettergveepraadscl, dat bovendien, als u alles goed hebt, een bekend spreekwoord uit de mouw brengt. Op elke stip en elk streepje moet een letter geplaatst worden. Zo kunt u van de lettergrepen: al da daan daat dag dc dien c e e e gel goed gon grant hen in je kaart kei la luis ma melt ml mi mis mist naam naam naar nak nent op re ren ren sle smoe sol te te ter ter ti vol voor wa wijl ijl za zen 21 woorden van de volgende be tekenis vormen: Oplossing letterverwisseling Horizontaal: 1. bekomen, 5. va ren, 8. kamer, 9. lorgnet, 10. nade len, 12. ester, 13. stenograferen, 17. straf, 19. krassen, 22. enteren, 23. kleed, 24. manie, 25. ernstig. Verticaal; 1. baken, 2. komedie, 3. merel, 4. nylon, 5. verderf, 6. renet, 7. noteren, 11. erg, 13. sys teem, 14. offerte, 15 air, 16. res pect, 18. raten, 19. kunde, 20 al ken, 21. nodig. GSIINiMSHNHHBflBRilBlïi S3 VRAAGT ons j prospectus! fPraktijkex. Boêüh. cn Handelsc. L 'Moderne Bedrijfsadministratie! OU dagtekenen; voortreffelijk; aanzienlijk; iemand, die alles van de lichtzijde beziet; militair; tevreden; iemand, die het land verlaat; woordvoerder; hof dienaar; als, wanneer; larve van dc langpootmug; heimelijk met iemand spreken; intussen; in de tijd, dat; spoorwagen; uitgifte; horen naar iets of iemand; naam van een dag; goederen voor snelvervoer; soort legitimatiebewijs; vistuig; jaarboekje, kalender. detective-ver/i aal door Bij vergissing plaatsten we na feuilleton-aflevering 26, als ver volg daarop, aflevering 20. Giste ren drukten wc aflevering 27 af, vandaag aflevering 28 en Maandag volgt 30. Aflevering 29 stond in de krant van Donderdag. Onze lezers bieden we excuus aan (Red.). 28 Haggerty, O'Leary, Moriarity, Duff vond die namen plotseling wel erg Iers ruiken. Ieren zijn er trots op Ieren te zijn, nietwaar? Had hij maar een foto van Marv's echtgenoot. Ja. die moest hij zien te krijgen. Hij werd wakker uit zijn gepeins, knipte Dinny's lamp weer aan en bekeek zorgvuldig de foto'tjes. die in haar spiegel gestoken waren cn de enkele andere foto's, die in haar kamer hingen. Heel veel meis jes, enkele jongens, verschillende honden, één kat, geen vaders. Duff deed het licht weer uit en kroop in Dinny's nogal harde, kor te bed. Hij was te lang voor het bed. hij was altijd te lang. De sil houetten van bladeren bewogen tegen het plafond. Rustig hier bui ten. zou er morgen een haan kraaien' Kippen. Constance Avery. Ah ha. dacht Duff bij zichzelf; mijn lieve juffrouw, wat zou ik jou graag hierin willen laten lopen, je rooic nagels incluis Een kippcn- hok-alibi, moest hij dat controle ren? Ach welnee, met vergif zijn alibi's niet overtuigend. Vergif kan in een fles gedaan worden en daar in blijven totdat het slachtoffer in de buurt komt en ervan drinkt. Dat wil zeggen het zou mogelijk zijn, als ooit iemand in staat zou zijn om die warwinkel van getui- gen-verklaringen te ontknopen. Hm! Brownie dronk de wijn op het terras cn bleef in leven. Dat is niets, want we weten niet uit wel ke fles. Of wel? De gekochte fles natuurlijk, want Eve's fles was al open. En omdat beide flessen al open gemaakt waren toen Dinny thuiskwam, moet Brownie haar eigen fles open gemaakt hebben. Duff kon niet nagaan of deze con statering enig verschil maakte. Hij dacht aan Alfie in de regen op de achter-veranda. Alfie kon in die tijd niets gedaan hebben of schoon hij er alleen was, vlak bij de lege eetkamer. Maar te laat. Bovendiennee Alfie niet. En Taffy niet! Uit behoefte aan troost liet Duff zich op zijn fantasie meedrijven. Als er nu eens een liefdes-affaire was geweest tussen Brownie en dc dokter, lang geleden. Natuurlijk met een baby. Misschien had Mary de baby in de familie opgenomen. Nee, te oud. Geen van haar kin deren had ooit van die geborduur de jurkjes gedragen, daar durfde hij een eed op doen. Nou ja laten we eens aannemen dat Con stance alles ontdekt heeft. Gek van jalouziehm! Hij hoorde een geluid in het oude huis een geluid te regelmatig voor het kraken van oude balken. Een regelmatig, boem, boem boem, boem, beceeee, boem. Het klonk als dc muziek bij een film een grappige film vlak voor er een geest op het doek verschijnt. Duff hees zichzelf uit bed en luisterde weer Nee. geen geesten, hij hoorde nu duidelijk voetstappen. ..Wel verd.. zei MacDougal Duff, zijn kamerjas om zich heen slaand. „daar heb je waarachtig de boeman!" Hij liep zacht en snel naar het portaaltje bovenaan de trap op de tweede verdieping. Zachte klopgelui- den cn verwarrend geritsel schenen hem te omringen Hij had zijn zak lantaarn meegenomen, maar hij deed hem met aan voor hij in de kamer van de jongens was. De jongens wa ren twee stille hoopjes, of waren de hoopjes geen jongens? Duff liep naar hun bedden om het te onder zoeken en zag dat het inderdaad jongens waren onschuldig slapend en zachtjes ademhalend. Duff's licht waaierde weg langs de muur, Alfie bewoog zich en ging rechtop zitten. „Wat is er aan de hand? ..Niets stil maar". Duff wilde wegglippen maar Alfie stompte Paul wakker en die twee maakten een gedempt lawaai met hun stommelen en vragen. Daarom posteerde hij er een bo ven aan elke trap en begon te zoe ken zonder iets te vinden. Al die tijd had hu hr>t absurde Bevoel dat meneer Moriarity hem een lengte vóór was. en óén keer draaide hij zich onverwachts om, om hem beet te pakken alsof hij achter hem liep. Niets Duff werkte zich grimmig naar de eerste verdieping. In de grote slaapkamer lag Dinny met haar ar men beschermend om haar kleine broertje heen, beiden zoet en on schuldig slapend In het andere bed stak Mitch haar krullcbol boven de dekens uit en zei: „Wat is er?" „Sssh" zei Duff geheimzinnig, „ik ben de nachtwaker". Ze liet haar hoofd weer zakken cn scheen het gedoe te accepteren als een van die onbegrijpelijke dingen van grote mensen, zo'n vreemde volwassen gewoonte die ze nog niet eerder was tegen gekomen en die niet eerder volledig verklaard zou worden, voor ze zelf ook volwassen zou zijn. Dufl ging verder naar beneden en voelde zich erg schaapachtig Ver boven hem hingen de jongens over de trapleuning. Hij besteedde geen aandacht aan ze. maar deed nauw gezet zijn ronde alle ingangen on derzoekend. Dc kelder, die op slot was geweest, was dat nu niet meer. Aan de binnenkant stak de sleutel in het slot. Hij had eerder op de avond opgemerkt, dat de sleutel aan de buitenkant zat Die sleutel, of in ieder geval een sleutel, lag nu op de vloer. Duff tastte met zün licht de kel der af. Niets. Het was een grote, open ruimte zonder afscheidingen. Er stond een ping-pong tafel dicht bij de verwarmingskachel. Niets en niemand Duff liep de trap weer op en stond met gefronste wenkbrauwen naar de sleutel te kijken, toen hij zachtjes op de buitendeur van dc kelder hoorde kloppen, op de deur die betiteld werd met „achterdeur", ofschoon hij aan de zijkant van het huis zat. ..Wie is dsnr?" Was de boeman buitengesloten? Duff deed hem voorzichtig open en zag het sombere gezicht van meneer Haggerty. „Goedenavond", zei het gezicht niet iets van een samenzweerder. ..ik zag toevallig het schijnsel van Uw licht „Een hele gebeurtenis", zei Duff zuurzoet, „want om dat te zien moet U in het zijpad op de loer hebben gelegen". „Toevallig was ik daar", zei me neer Haggerty en trok zijn wenk brauwen op. Zijn treurige ogen puilden een beetje uit. „Zijn er eh moeilijkheden?" MacDougal Duff begon te lachen. Die lachwekkende zachtheid waar mee deze man zijn ongepast op treden begeleidde deed hem denken aan Charlie Chaplin in zijn ouwe tijd. Diezelfde drukke, formele, overdreven zelf verzekerde absur diteit waarmee Charlie over het filmdoek dribbelde, met vrolijke ongegeneerdheid stof afnemend na dat hij betrapt was op iets. dat hij absoluut niet mocht doen. Duff voelde zichzelf gedwongen in de rol van .de achterdochtige, boos kij kende, dreigende autoriteit die hem op heterdaad had betrapt en onder wiens oog de meelijwekkende en vrolijke pogingen om te misleiden werden ondernomen. (Wordt vervolgd)

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 7