Uitstekende stemming en fraai parcours De Toekomst handhaaft zijn ongeslagen record Fraaie 1-0 zege van UPTTS op Hilversumse OSO De schuldeloze bloem Antieke costuumpracht een verrukking voor het oog Wapenstilstand nog steeds mogelijk DADEL/K LOEiV DON/ALD Europa's militaire inspanning nog steeds te klein Radioprogramma b Maandag 1 October 1951 WANDELTOCHT „VOLHARDING" Succesvolle herdenking van het derde lustrum Voor de. door de Wandelsport Vereniging „Volharding" (van het R.O.G.) te Amersfoort georganiseerde wandeltochten, die Zaterdagmiddag werden gehouden, bestond grote belangstelling. De vele deelnemende verenigingen wilden kennelijk deze sympathieke vereniging hulde brengen by het vijf tienjarig bestaan. Klokslag drie uur werd het sein tot vertrek gegeven en gingen de honderden tippelaars, in groepsver band of individueel, op stap voor een tocht van 25 of 10 kilometer. In totaal waren er 684 deelnemers, waaronder 66 individuelen, 250 se nioren en 220 junioren van burger- verenigingen, een zestigtal mili tairen en 88 jongens van het Rijks opvoedingsgesticht zelf. In groepsverband liepen Het Soes- terkwartier, Wilhelmina, E.H.M.A. Zandbergen Trekvogels, Treker- bergje, Z.U.T., allen uit Amersfoort. Verder N.T.V., Zeist, Prins Bern- hard, Leerdam, De Vechtkanters, Maarssen, O.S.B., Utrecht Over- berg, Amcrongen, W.I.O.S., Putten, Het Wagenpark. Soesterberg en Valkenheide uit Maarsbergen. Vooral door de bijzonder fraaie weersomstandigheden en niet min der door de fraaie parcoursen, die de wandelaars o.a. door de Treek voerden, was de stemming uitbun dig. Er werd gezongen dat het een lieve lust was en vele malen klonk gelach door de bossen over de kwinkslagen die over en weer wer den gegeven'. Prijsuitreiking In de cantine van het Ryks Op- voedings Gesticht heerste ook na afloop van de tocht een gezellige sfeer, waarbij echter ook de span ning over de uitslag was te be speuren. Dit was trouwens geen wonder, want de jongens van het R.O.G. hadden zelf de prijzen ge waakt en het dient te worden ge legd. dat deze niet alleen origineel, maar ook bijzonder fraai waren en algemeen de bewondering van de wandelaars hadden. Toen de jury zijn taak had be ëindigd, nam de heer Veldkamp het woord, die de dank van de di recteur het R.O.G. overbracht. De heer Van der Klok sprak na mens de Stichts-Gooise Wandel Bond. De leider van „Volharding", de heer Velthuysen reikte daarna de prijzen met een toepasselijk I woord uit. Rest ons nog te vermel- den dat Yolande Weusten, dochter van de directeur, een vlag aan I ..Volharding" uitreikte in verband met het vijftienjarig bestaan. Deze I vlag werd door de jongens van deze vereniging met groot enthou siasme in ontvangst genomen. De padvindersgroep van „Don Bosco" bood een bloemstuk met oorkonde aan. Het is bij deze uitstekend ge slaagde en goed georganiseerde tochten, waaraan het Amersfoorts Wandel comité zijn medewerking verleende, wel gebleken dat de Wandelsportvereniging „Volhar ding" in de jaren, dat men deze vereniging zeer veel bij tochten in Amersfoort en andere plaatsen ziet wandelen, een grote populariteit heeft verworven. Scherpenzeel wint van Veense Boys In een zeer sportieve wedstrijd heeft Scherpenzeel met 30 van de Boys gewonnen. Over het ge heel genomen was Scherpenzeel sterker en de aanval veel produc tiever. De Boys daarentegen speel den aardig maar wisten zich geen kansen te scheppen. De Boys-doel man was prima en menig moeilijk schot wist hij te keren of tot cor ner te verwerken. Het eerste doel punt was voor de Boys maar de correct leidende scheidsrechter had gefloten voor buitenspel. Hierna kreeg Scherpenzeel het beste van het spel en aanvallen werden steeds gevaarlijker en uit een goed opgezette aanval scoorde Cozijnsen het eerste doelpunt. Scherpenzeel bleef sterker en de rechtsbuiten Rootselaar knalde tegen de binnen kant van de paal doch de ver dediging van de Boys kon weg werken. Toen de snelle Rootselaar weer een kans kreeg was zijn schot raak (20). Met deze stand ging de rust in. Na de rust waren de Veensche Boys een poos in het offensief doch kansen konden zij niet schep pen. Toen Scherpenzeel zich wist los te werken kreeg de doelman een hard schot te verwerken. Met grote moeite stopte de doelman de bal. De toestormende Valkenburg doelpuntte ,doch de scheidsrechter keurde om niet te begrijpen rede de goal af. Beide elftallen bleven zwoegen en Scherpcnzeels voorhoe de kreeg menige kans. De paal hielp de doelman toen Rootselaar hard inschoot en de doelverdedi- ger maakte menig gevaailijk schot onschadelijk In een snelle aanval wilde de back van Veensche Boys de bal corner trappen doch hij schoot oerhard in eigen doel. On danks de achterstand bleef Boys op sportieve wijze zwoegen voor een tegenpunt maar de achterhoede van Scherpenzeel gaf ze geen kans en won verdiend met 3—0. De jury heeft de prijzen als volgt toegekend: Senioren: 1. ereprijs N.T.V. Zeist 63% p; 2. Animo. (A'foort) 63 p: 3. Prins Bernhard (Leerdam) G7% p; 4. O.S.B. (Utrecht) 67^ p; 5. Vechtkanters Maarssen 67p; 6. Valkenheide Maarsbergen 63% p. Junioren: 1. O.S.B. (Utrecht) 66 p; 2. N.T.V. Zeist 63p; 3. Over- berg (Amerongen) 55p. Adspiranten: 1. S.Ö.S. A'foort 5bVt p; 2. O.D.S. A'foort 57% p; 3. St. Joris A'foort 57 Vi p. Semi-militairen: 1. IJkenstein Zeist 64 y3\ 2. O verberg Ameron gen 61p. „Pedaalridders" aan de start Zondagmorgen hebben op het circuit aan do Nijverheidsstraat de renners van ..De Pcdaalridders" de strijd aangebon den tijdens een wedstrijd over vijftig kilometer voor dc A.- en B-klassers en 25 k.m. voor de C-klassers. De renners van dc B-groep kregen van hun „grote broers" een voorgift. Zij hebben deze dankbaar gebruikt om zich ln het eindklassement in de kop groep te dringen, want de A-klassers zagen geen kans de royale voorgift in te halen. De uitslagen waren: A- en B-groep: 1. Verhoef; 2- v. d. Linden; 3 Pol: 4. Brug: 5. Broek; 6. Bouman; 7. Heinhuls. C-groep reden 25 k.m.: 1. Heinhuls, 2. Van Wijk; 3. Ouwerkcrk; 4. Dc Jager. Generaal Bradley: TOKIO Generaal Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs is, na zijn besprekingen met generaal Ridg- way in Tokio, naar Korea gevlo gen voor een inspectie van de frontlinies. Op een persconferentie ver klaarde generaal Bradley, dat een wapenstilstand nog mogelijk is, 4 maar dat een hervatting van de I verdachten tot gevange besprekingen afhangt van de nisslra^en van 1 jaar tot levens communisten. Hij ontkende dal hij nieuwe instructies voor generaal Ridgway had meegebracht. Geallieerde autoriteiten in Tokio weigerden commentaar op een mededeling van de Chinese radio, als zouden de Amerikanen lan dingen voorbereiden op de Oost en Westkust van Noordkorea. Musici stellen tarieven vast voor televisie HILVERSUM. Omdat het overleg met musici totaal heeft ontbroken, is de Ned. Toonkunste- naarsbond zelf er toe overgegaan een tarief in te stellen voor mede werking aan de televisie. In een algemene bondsvergadering te Hil versum, bijgewoond door vele radio-musici, werd het opgemaakte I concept met op één na algemene I stemmen goedgekeurd. BERLIJN. Een Oost-Duitse rechtbank te Bautzen in Saksen jaar tot levens lang veroordeeld, wegens ongeoor loofde handel met „leden van de Franse en Amerikaanse bezettings troepen in Berlijn". De Nederlandse Comedie heeft De Bruiloft van Figaro" van Beau- marchais in studie genomen. De regie wordt gevoerd door Johan de Meester. AFDELING UTRECHT Spanning in tweede klasse A In de eerste klasse A verspeel de PVC een kostbaar puntje door met 33 gelyk te spelen tegen de plaatsgenoot PVW. In Laren was hoogspanning tussen LW en Vic toria LW won met 3—2 en bRjft nu ongeslagen aan de kop staan. Een verrassende 23 overwinning behaalde de RK Stormvogels in de uitwedstrijd tegen 's-Graveland. Actif boekte op eigen terrein een 3—2 overwinning tegen de hekken sluiter Olympia uit Hilversum, dat nu met 5 gespeelde en verloren staat, een ZA TERDA G VOETBAL SSVU verliest van Spakenburg Na het uitstekende spel van SS VU in de eerste wedstrijden voor dc derde klasse KNVB zyn de re sultaten van de spoorwegploeg ook ditmaal weer zeer teleurgesteld. Ditmaal werd met 40 van Spa kenburg verloren. Na 'n hevige scrimmage voor het SSVU doel werd de bal tegen de j paal geschoten en de terugsprin gende bal werd door Dc Graaf, die in buitenspelpositie stond, ingescho ten hetgeen dc scheidsrechter ont ging <01). Met een prachtig schot bracht Korlaar dc stand op 0—2 en middenvoor Heyncn strafte een fout van keeper Van Ledden af, 0—3, waarmee de rust is ingegaan. In de tweede helft hebben beide voorhoeden kansen gemist, Spaken burg bracht de eindstand nog op 04. Huizen boekte een 60 over winning tegen Kennemerland en in Spakenburg brachten de IJssel- meervogcls aan de Zuidvogels uit Huizen een 51 nederlaag toe. IJmuiden won met 43 van Sizo In de vierde klasse B heeft de UPTTS na een zeer spannende wedstrijd met een oneven goal van OSO uit Hilversum gewonnen, een mooi resultaat voor de Utrechters die nu meedoen om de bezetting van de leidende plaats. In de Oostelijke derde klasse won Nunspeet met 23 van Vee- nendaal. De vierde achtereenvol gende nederlaag voor de Veenen- dalers. In de eerste klasse A afdeling Utrecht vielen verrassende uitsla gen. Matjan te Veenendaal speelde met 55 gelijk tegen VVOG uit Harderwijk, een kostbaar verlies- punt voor het leidende WOG. Ook Bloemenkwartier verspeelde een punt. NVV uit Veenendaal bracht het tegen de Hilversummers tot een 2—2 gelijk spel. In de eerste klasse B heeft Desto voor de vierde achtereenvolgende wijze gewonnen. Tegen Montfoort was het bij de rust 20 voor Des to maar in de tweede helft liep Montfoort in tot 21. Desto maak te later 31 maar uit een penalty werd de eindstand 32. EDO(U) bracht het door geringe schotvaar digheid van de voorhoede niet ver der dan een 22 gelijk spel in de uitwedstrijd tegen Jonathan te Zeist, bij de rüst was de stand 11. PUEM was uitstekend op dreef in de plaatselijke wedstrijd tegen Alcvon vooral in de tweede helft. Nadat de rust met 1—0 was ingegaan werd na de rust de voor sprong opgevoerd tot 5—0 en staat Alcyon nu onderaan de lijst Levu dat met enkele invallers moest spelen verloor de plaatselij ke wedstrijd tegen PVHU met 31. VVJ heeft uit tegen Maarssen een vlot spel te zien gegeven, en na dat de rust met 12 voor VVJ was ingegaan werd in de tweede helft de grotere schotvaardigheid uitgedrukt in een verdiende 2—6 overwinning. VVJ is met Desto de enige ongeslagen club in deze af deling. In de tweede klasse C won Her cules de plaatselijke wedstrijd te gen UHSV met 42. Het plaatse lijke treffen RW-boys tegen PTT- boys eindigde in een 22 gelijk spel en Ons Genoegen uit Zeist bracht aan IJFC te ÏJsselstcin een 29 nederlaag toe een mooi suc cesje. wedstrijden stevig onderaan Soesterberg tegen FAK gaf overwicht van FAK te zien en bij de rust was het dan ook 03 voor dc Biltse club. In de tweede helft kwam Soesterberg meer in dc aan val en liep de achterstand in tot 2—3 waarbij het is gebleven. In de eerste klasse B boekte Ares de eerste overwinning van het sei zoen. De plaatselijke strijd tegen Odin werd met 12 gewonnen. De Toekomst tegen Minerva ging voor beide om de leidende plaats. Het was een goede en sportieve wed strijd waarin De Toekomst-spil in eigen doel trapte. Later werd het 11 waarmee de rust inging. In de tweede helft was Minerva meer aan vallend doch er werd niet meer ge scoord. Ook VSK tegen RUC, van belang voor de eerste plaats, ein- aigde in-een 1—1 gelijk spel. For tissimo te Cothen, moest met enkele invallers spelen. Nadat de rust met 11 was ingegaan hernam Fortissi mo in dc tweede helft weer de lei ding. maar vlak voor het einde maakte de Brederodes uit een pe nalty gelijk, 2—2, hetgeen de ver houding weergaf. In de tweede klasse A heeft En Avant aan de leiders IJFC een 30 nederlaag toegebracht en daardooi zelf de kansen op de leidende plaats behouden. EMS tegen Celeritudo gaf een 0—0 ruststan te zien maar in de tweede helft was EMS beter en won dan ook verdiend met 02 De W-Boys wonnen de plaatselijke wedstrijd tegen Sterrenwijk met de oneven goal. 10 en Rivierenwij- kers verloren op eigen terrein met liefst 06 van MSV uit Montfoort. DSO (U) was veel sterker dan ADH maar begin de fout om ADH in te sluiten. Het doelpunt kwam voor ADH bij een uitval en mede door prachtig werk van ADH doelman verloor DSO (U) met 01. In de tweede klasse B heeft Bun- nik een teleurstellende 24 neder laag geleden tegen de Gooise Boys. Met Houten wil het dit seizoen niet vlotten, tegen de Utr. Boys werd vooral voor de rust goed partij ge geven en de ruststand was 22. Na dc rust scoorden de Boys meer goals en werd het 26. In de tweede klasse C heeft het leidende Wijk bij Duurstede veel moeite gehad om Renswoude op eigen veld te kloppen, de Wijkse ploeg won met 01. (Advertentie I.M.) ROOK-KATER als U overqaal opDosVon, de ideale combinatie van rij We Vlrqinia-smaak en perfecte mildheid. Advertentie (1. M.) ï>n"'is DO/ALD MATEUSCRAVEERDE: "PEWK" EROM .SCHAFEel/ NlEJWPAK AAN" pyCK>IOFjr/ „Ga naar Groenland Grappenmaker fopte mijnwerkers KERKRADE „Ga naar Groen land. daar valt voor goede mijn werkers dik geld te verdienen." Dit gerucht heeft in de mijnstreek wekenlang onrust gezaaid. Mijn werkers, personeelsdiensten, ja zelfs de politie is op zoek geweest naar de agent, die personeel voor een Deense maatschappij zou werven. Hij bleek een Kerkradense grap penmaker te zijn. die *zijn vrienden bij de neus wilde nemen. De man heeft wél succes gehad met zijn „grap", want zelfs de Ne derlandse legatie in Kopenhagen was op informatie gegaan. Resul taat: er worden op Groenland hele maal geen kolenmijnen geëxploi teerd. Amerika klaagt: WASHINGTON De leider'van de militaire productie. Wilson, heeft in zijn derde kwartaalrapport aan president Truman gezegd dat de militaire productie in Europa, on danks de hulp van Amerika, op het schema ten achter is. Europa moest „aanzienlijk meer'1 van zijn capaci teit voor dc verdediging gebruiken. Een speciale commissie van verte genwoordigers van de 12 Nato-lan- den zou, waarschijnlijk in Novem ber. aan de Raad van de Nato aan bevelingen doen „ter vernauwing van de kloof tussen militaire be hoeften en economische mogelijk heden.'' Wereldomroep zendt nieuwsberichten naar Indonesië (Eigen bericht) Met ingang van vandaag zullen de kortegolf-zenders van Radio Ne derland Wereldomroep om vijftien minuten na middernacht een regel matig terugkerend nieuwsberichten- programma uitzenden naar Indone sië. Deze berichten moeten dienen als vervanging van het ochtend nieuwsbulletin van Radio Djakarta dat onlangs bij de inkrimping van de Nederlandse programma's is ko men te vervallen. AMSTERDAM In het Konink lijk Instituut voor de Tropen wordt op 27 October a s. het 25-jarig be staan van de Nederlandse Vereni ging tot Rheumatiekbcstrijding ge vierd met een congres, waarop alle personen, werkzaam in of betrok ken bij de rheumatiekbestrijding, zullen worden uitgenodigd. detective-verhaal Kleine zeg;e voor Cobu Boys Cobu Boys slaagde er Zaterdag in op eigen terrein een verdiende 3—2 zege te behalen in een goede wed strijd tegen Triangel Boys. Voor rust ontwikkelde Cobu Boys een flinke meerderheid. Rechtsbinnen Jan Pot gaf de thuisclub na tien min. spelen de leiding en tien mi nuten later was het door een schot van v. d. Heiden al 20. Deze zelf de speler scoorde daarop nogmals (3—0). In de tweede helft duurde het niet lang of de gasten tapten uit een ander vaatje. In deze periode lieten de back Jan Oooyer en Cas telij ns zien wat zij waard waren. Met Ooyer aan het hoofd werden alle Triangel stormlopen weerstaan. In techniek scnoten de gasten ech ter veel te kort. Bij gevaarlijke doorbraken van Cobu Boys redde de keeper van de tegenstanders enkele malen op fraaie wijze. Eerst zeven min. voor het einde kwam er een Triangel goal en nog geen vijf min. later was het al 3-2. De resterende minuten bleken niet voldoende voor het fel aanvallende Triangel Boys om voor de gelijkma- door Charlotte Armstrong 30 „Ze zijn niet van mevrouw Moria- rity, als ze tenminste haar eigen haar borstelt", zei Robin. „We hebben afdrukken van haar haarborstel genomen", verklaarde Pring naar aanleiding van Duff's opgetrokken wenkbrauwen. „Ja. natuurlijk, maar is dat alles?" „Dat is alles op die fles. Maar wat ik bedoelde met „vreemd"op de fles die we in de bijkeuken heb- ^id he"éft.""zëf Du£f.""Maar toch., ben gevopden, de fles die helemaal niet vergiftigd is. met helemaal goe de wijn.... op diè fles staan hele maal géén vingerafdrukken". ken van het meisje op de verkecr- ae fles, tenzij ze alletwee de fles sen aangeraakt heeft „Heeft U niet van het kleine jon getje gehoord?" vroeg Duff mede lijdend en vertelde hem van Davey. „Ja, maar waar zijn zijn vinger afdrukken dan?" vroeg Pring. „Iemand moet ze van de fles in de bijkeuken afgeveegd hebben „Maar die moet op de tafel ge staan hebben toen hij ervan dronk." „De flessen zijn verwisseld." „J\ maar wanneer dan?" In ieder geval zijn ze omgeruild, vóór ze die dodelijk vergiftige slok nam", zei Robin. „Ja", zei Pring, „dat is dus tus sen het ogenblik, dat het jonge tje er wat van dronk, en dat zij uit de hal terugkwam." „Daarom is het heel waarschijn lijk, dat Mitch flessen verwis- „Dat is gek." „Precies wat ik zei! Ik kan geen touw aan die wijnflessen vastkno pen. Ik was bezig om het zo'n beetje na te gaan, ziet U Nou ziet U. die fles op de tafel.zij schenkt zichzelf een glas in. neemt het glas mee naar de hal. geeft de dokter een slok, en dus is die wijn goed. Dus dacht ik eerst, dan moe ten op dat ogenblik de flessen ver wisseld zijn, terwijl zij in die hal is. Maar het meisje zegt, dat ze haar moeder een glas wijn heeft gegeven uit de andere fles. Dus d 1 e was ook niet vergiftigd ten minste toen nog niet. Eindelijk zie ik een lichtpuntje. Het eerste glas, dat zij zichzelf inschenkt, moet uit de bijkeuken-fles gekomen zijn, de goede fles. De moeilijkheid is, we hebben dan de vüigerafdruk- Waarom zou ze dat gedaan heb ben?" zei Pring achterdochtig. „Waarom? Misschien had dr jon gen bij het Inschenken gemorst en heeft hij de wijn langs de hals van de fles laten lopen, of zoiets, en misschien heeft ze daarom de fles schoongeveegd." „Natuurlijk, natuurlijk," zei Ro bin opgewonden, „schoon vegen en dan de flessen verwisselen, omdat er teveel uit de fles was gegaan en dat misschien gemerkt zou wor den. Hè, wat zeggen jullie daar van?" „Zo komt fles B uit de bijkeu ken op tafel en Brownie gaat er aan dood, maar wel beschouwd gaat mevrouw Moriarity niet dood," hielp Duff hem herinneren. ..Misschien heeft ze die wijn niet opgedronken," zei Robin hoopvol. „Dat heb ik mij ook afgevraagd," vertelde Duff. „Ja? Waarom zou ze dat niet ge daan hebben?" Prings ogen ston den weer hard en wantrouwend. „Dinny zette het glas als atten tie op het blad, maar het zou kun nen zijn dat mevrouw Moriarity er niet van hield en daarom „Ik bemijp waar U naar toe wilt," zei Robin, „het kind deed het uit aardigheid, maar haar moe der wou haar gevoelens niet kwet sen. Ik geloof dat U er bent, me neer Duff." „En ik geloof, dat hij voor me vrouw Moriarity werkt." zei Pring droog. „Het doet er niet toe voor wie ik werk," zei Duff met een schul dig geweten. „Maar misschien mag ik vragen of U heeft uitgekeken naar een doekje of servet met wijnvlekken, dat Mitch gebruikt zou kunnen hebben om de fles schoon te maken?" Zij antwoord den niet. „En om op de vinger afdrukken terug te komen." ging Duff vriendelijk verder, „die heeft U toch van haar genomen? Waar om weet U niet van wie die derde serie vingerafdrukken op de ver giftigde fles zijn? Hoe heeft Mitch die fles beetgepakt? Tussen haar tanden? En indien met handschoe nen of iets dergelijks, waarom dan?" „Dus zij heeft die fles afgeveegd nadat zij hem verzet had." zei Pring kort en wendde zich tot Ro bin; „Ga die doek opzoeken en breng dat kind hier." „Nadat ze welke fles had verzet?" drong Duff zachtjes aan, „ze heeft ze niet alle twee afgeveegd weet U, ofschoon ze beide verzet heeft, als ze tenminste aan die flessen heeft gezeten." Pring keek hem vol weerzin aan en liep naar de telefoon. ,.Ik ga eens even informeren, wanneer we mevrouw Moriarity te pakken kun nen krijgen." „Ik zal graag de telefoon gebrui ken wanneer U klaar bent," zei Duff en slenterde door de nu open- In ccn oud familie-album met een rood fluwelen gecapitonneerde band met koperen beslag zat een reeds vergeelde foto van een jonge vrouw. In de ogen van de familieleden was zij „een mal mens", die de inspraak van haar hart had gevolgd en er met haar muziekleraar „vandoor was ge gaan". Deze bad haar verlaten en sindsdien at zü in dc kring van haar verwanten genadebrood. Dc jonge Cruys Voorbcrgb heeft dit album waarbij het mooiste prentenboek niet kon halen keer op keer bekeken en nog voor h(j de geschiedenis van de jonge vrouw kende werd hü al ge fascineerd door liet portret Toen later bleek, dat het costuum nog bestond werd hij er gewoon door gebiologeerd. Gelukkig maar. want daaraan dan ken wij een belangrijk deel van de kostbare verzameling, die thans het bezit uitmaakt van het Nederlands Costuummuseum. Kleur en charme uit vroeger eeuwen Dat japonnetje van tante Geor- gine was dan ook het eerste, dat Dinsdagavond op de show van antie ke costuums in het Centraal Mu seum te Utrecht werd gedragen En met gratie, zoals dat met alle kle dingstukken uit een ver verleden het geval was. Tante Georgine droeg het kleed van een deftige teruggetrokken le vende vrouw: 'n stof van een wanho pig grijze kleur, eenvoudig maar van een grappige snit, slechts opgefleurd door een glinsterende horlogeket ting. Maar zij ging „in de puntjes", d w.z. ze droeg haar beste hemd met een fijn spits kantje en een coquet broekje met lange pijpen deed haar enkels schuil gaan. Dat was zo de dracht omstreeks 1845 1855. Maar daarna gingen we nog wat_ in de historie terug Het tweede" costuum. dat getoond werd was niet echt. maar zorgvuldig gereconstru eerd: de dracht van een Waterland- se boerin uit omstreeks 1630. Wie zo iets droeg moet geweten hebben wat ze wilde. Een vorstelijke com binatie van zwart er. kracl'tig schar laken rood met gouden banden. Daar zijn dan ook restanten in op te mer ken van de Spaanse mode en op zijn beurt vertoont het Marker trouwcostuum van tegenwoordig nog invloeden van die oude Waterland- se dracht. Dan slaan we een tijd over cn komen de costumes „de grande pa rure", met sterke impulsen van het Hof van Versailles uit de jaren in het midden van de 13e eeuw. Dc heupen zijn zo breed geworden, dat de jonge vrouwen als een zacht op de golven wiegend schip naar bin nen deinen. Het costuum. dat ge toond werd. had nog zijn volle kleu- De dracht van een Waterlandse boerin uit het eind van de 17e eeuw, waarin de invloed van de Spaanse mode nog te zien is. staande glazen deur naar de eet kamer. Deze kamer in de Zuid-Oosthoek van het huis was zonnig en gezel lig met aan beide kanten ramen, die uitzicht gaven op de tuin. Er was een griezelige grote vlek op het kleed op de plaats waar het gebeurd was. Arme Brownie! De ovale eetkamer-tafel stond bij de glazen deuren aan de achterkant, die uitkwamen op de veranda. Duff bestudeerde de situatie en zag dat de stekker van dc broodrooster nog in "net stopcontact zat; de schakelaar stond op .af'! Dinny stak haar hoofd om de klapdeur van de bijkeuken. „Om bijt in de keuken, er komt iemand de eetkamer schoonmaken „Kom eens even hier en vertel me hoe jullie zaten." Ze kwam naar de tafel toe, de lelijke vlek op het kleed ontwij- kend. „Ik zat hier op moeders plaats." Ze wees naar het hoofd einde van de tafel dat uitkeek op de hal en waar men de rest van het huis achter zich had. „Paul zou aan mijn linker hand zitten, maar hij was er nog niet en dan kwam Brownie op Taffy's gewone plaats Deze plaats keek uit op de bijkeu ken, en iiemand die daar zat had heel makkelijk de dokter naar be neden kunnen zien komen. „Daar naast zat Davey en dan Mitch." De twee kleintjes zaten dus aan het andere einde van de tafel. „Dan Alfie, en op de plaats naast hem zat niemand, want daar zit ik gewoon lijk." „Dank je," zei Duff. Hij liet zijn ogen dwalen over de gekreukelde servetten; een ervan lag op de grond, een ander in Mitch's stoel en dat zat vol wijnvlekken. „Is meneer Robin in de keuken?" „Ja, hij snuffelt overal rond." „Vraag hem of hij even hier wil komen." (Wordt vervolgd) De mode aan het hof van Ver sailles is niet vreemd aan dit rijke en prachtige costuum, dat in het midden van de 18e eeuw door ge goede families in Friesland werd gedragen. Zo was omstreeks 1780 een Ken- nemers melkmeisje gekleed. De rode rok van ongeschoren, zeer ruig laken stak fel af tegen het fraaie blauw van het overkleed en het idigo-blauw van het voor schoot. Het rijglijf vertoont prach tige details en de inkijk van he melsblauwe moiré van de hoed is zeer geraffineerd. renpracht, van een vaak brutale I combinatie. De Lyonse damast had de tijd uitstekend doorstaan. Men I wist in die jaren van raffinement: gepoederd haar bij een jong gezicht, I een geestig schortje van passemen- i tcrie (men kon doen wat men wil de als het maar met geest en gratie geschiedde!) en het spel met de waaier een opmerkelijk wapen waarmee men alles kon zeggen. Er bestond immers een hele code voor dit coquette gebruiksvoorwerp. Maar deze tijd had ook zijn nadelen. Als er 's avonds een feest was in Ver sailles begonnen de dames zich des morgens om elf uur al in te snoe ren. En zo ging de reeks maar door cn achtereenvolgens vertoonden zich aan het verrukte oog: de uiter ste verfijning van het laat-18de eeuwse costuum met de Watteau- plooien, de japonse rok voor de heer des huizes als die het zich ge makkelijk maakte, het geraffineerd eenvoudige kleed van een meisje uit de gegoede kringen van 1760, t'n geel kousje met auberginekleu- rige muiltjes), de laat-Louis Seize- dracht van een deftige bourgoiese op latere leeftijd „dc stof is maar een streepje, maar wat oen gratie!" de naklank van het empire, een costuum waarbij iedere dag een paar andere schoenen moesten worden gedragen, maar die sterk genoeg waren om een nacht door te dansen. De tijd van de „Camera" was na tuurlijk niet vergeten met zijn aan loop naar de crinoline en de cu rieuze zwellingen aan de mouwen. Landelijke pracht De verrukkelijke pracht van Vermeer kwam tot uiting in de dracht van een Zaanse molenaars dochter van Lyonse damast en Chinese stof, die voor de naaste omgeving van de keizer moet zijn geweven, de prachtige onderrokken en het fraaie rode schortje van de Coromnndelkust. En dan aren er costumes van een Kennemers melkmeisje, een Walchers boerinnetje dat naar de kermis ging, met als mannelijke pendant de bruiloftsganger; van Noord-Beveland, Terschelling en Zeeuws-Vlaanderen (Axel). Dit feest van kleur en gratie, waarbij Cruys Voorbergh interes sante en geestige toelichtingen gaf, waarin hij telkens de tijd voor de toeschouwers liet leven, werd in geleid door prof. dr F. W. van Thiencn. En de dames Koning, Boeke cn Beyers brachten op oude violen o.a. muziek van Telemann en Christiaan Each ten gehore. De demonstratie had plaats in de nieu we tentoonstellingszaal, waar cos- tuumstukken aan de wanden hin gen en die tot de laatste plaats was gevuld met een enthousiast publiek. DINSDAG HILVERSUM I. 402 m. 7 00 Nicuws- 715 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten 8.15 pranvmuzlek 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor dc kinderen. 10.15 Gram.muziek. 10.40 Schoolradio 1100 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek (12.3012.33 Land- en tulnbouwmedcdelingen). 1255 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Metro- polc-orkest. 14 00 Gevarieerd programma. 14 53 Gram.muziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 Maastrichts Stedelijk orkest. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Gram.muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sportpraatje. 13 30 Gram.muziek 18.50 Voor de Jeugd. 19 00 „Dit is leven", causerie. 19.10 Gra- mofoonmuziek. 1915 Programma voor Ierland t.g.v. de „Holland Week". 21.13 De gewore man zegt er 't zijne van. 21 20 Kamerorkest en soliste 21.35 Stijn Streuvels 80 jaar). 22.03 Cello en piano. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22 45 Avondgebed cn Liturgische kalender. 23.00 Nieuws 23..5 „Gezond gezin", cau serie. 23.2524.00 Kamermuziek. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO- 8.0o Nieuws 8.15 Gram muziek. 8.45 Orgelspel. 9 00 Mor genwijding. 915 Gram.muziek. 9.25 ..De Groenteman". 9.30 Gram.muziek. 1050 Voor dc kleuters. 11.00 Voor dc zieken. 11.30 Cello en piano. 12.00 Strijkorkest. 12.30 Land- en tuinbouwmedcdellngen. 12.33 Voor het plateland 12 40 Piano en orgel 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen cn gram.muziek. 13.30 Orkestconcert. 14.00 Voor de vrouw 14.30 Gram.muziek. 14,40 Schoolradio. 15.00 Gram.muziek. 15.30 „Onze Amerikaanse Buren". 16.00 Musette-orkest. 16.30 Voor de jeugd. 16,50 Kinderkoor. 17.15 Dansmuziek. 17.45 Re- geringsuitzending: J. Th. Verstelle „Diepzee-onderzoek in Indonesië". 18 00 Nicuws. 18 15 Lichte muziek. 18.30 Dans muziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Pianospel. 19.15 ..Paris vous parle". 19.20 Fanfare-orkest. 19.45 „Grote ontdekkin gen van de laatste 50 jaar", causerie. 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 „De Ant woordman". 21.30 „Met animo", causerie. 21.35 Lichte muziek. 22 00 „Dit is Uw land. Uw volk", klankbeeld. 22.45 Bui tenlands overzicht. 23.00 Nicuws. 23.15— 24.00 Gram.muziek. ENGELAND BBC Light Programme. 1500 cn 247 m. 12 00 Lichte muziek. 12.45 Orkestcon cert. 13.45 Voor de kleuters. 14 00 Voor de vrouw. 15.00 Amusementsmuziek. 15.30 Voor de soldaten. 15.45 Dansmuziek. 16.15 „Mrs. Dale's Dagboek" 16.30 Orkestcon cert. 17.15 Orgelspel. 17.45 Lichte muziek. 18.45 Muzikale causerie. 18.45 Hoorspel. 19 00 Nicuws en radiojournaal. 19.25 Sport. 19.30 Hoorspel. 20.00 Operamuziek. 21.00 Gevarieerd programma. 21.30 „Ar gument". 22 00 Nicuws. 22.15 Actualitei ten. 22.20 Lichte muziek 23.00 Voor dracht. 23.15 Lichte muziek. 23.56—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram.muziek. 12.30 Weerberich ten. 12.35 Gram.muziek. 12.50 Koersen. 12-55 Gram.muziek 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 14 00 Schoolradio. 15.00 ld. 15.30 Operaconcert. 16.00 Gram.muziek. 17.00 Nieuws. 17 10 Gram.muziek. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Cabaretmuziek. 17.50 Boekbespreking. 18 00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nicuws. 19.30 Gram.muziek. 19 50 Syn dicale kroniek. 20.00 Hoorspel. 20.50 Gra- mofoonmuzlek 21.15 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz muziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gra- mofoonmuziek.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 6