DAGBLAD VOOR AMERSFOORT V eiligheidsraad kwestie op de neemt Perzische agenda W oningbouw mag geen sluitpost zijn Bijna f 300.000.000 wordt weggegooid Peron: Amerikaan heeft opstand voorbereid Franse hoofdstad gonst van vredesgeruchten Flauwe kost op Labours jaarcongres Londen besluit om Britse staf Woensdag uit Abadan te evacueren Uitroeiïngsveldtoch t tegen oppositie begonnen Zeilvaart exit! „Wij kunnen winnen", zegt Bradley Zware ontploffing in Brazilië: elf doden Prins Bernhard naar Amerika Erepromotie van de prins: 16 November Met uitgetrokken bedrag zijn 5000 woningen meer te bouwen Parijse pers reageert echter met reel reserve Bevan blijkt het populairst Meer vliegtuigen van voor leger Eisenhower HUÏSHOUDRAAD BEWIJST lie Jaarzans, no. 231 Dinsdas 2 October 1951 Opgericht door de Stichting „Htt Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of f 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uittrave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: Tl. DE BOORDER NEW YORK. De opening van de zitting van de Veiligheidsraad, waarin de Perzische kwestie aan de orde zou komen, was Maandag 'n spectaculaire gebeurtenis, waaraan de talryke schijnwerpers voor filmopnamen een Hollywoods karakter gaven. Terwijl in de eivolle zaal, waarin velen moesten blijven staan, de kwestie werd besproken of het Engelse voorstel wel op de agenda kon worden geplaatst, zorgde Londen op zijn beurt voor een spectaculaire wending, door naar Abadan te telegraferen, dat de Britse staf Woensdag aan boord van de Engelse oor logsschepen moet worden genomen. Deze beslissing werd buiten de Anglo-Iranian om genomen, doch moet niet worden beschouwd als een capitulatie bij voorbaat. Volgens een officiële Engelse verklaring hoopt men, dat een beslissing van de Veiligheidsraad de toestand in Abadan zal herstellen. Intussen is de Veiligheidsraad met de zaak nog niet verder gekomen dan het op de agenda nemen van de kwestie; de behandeling is voorlopig opgeschort. zocht do Raad het debat tien dagen uit te stellen. De Perzische regering was weliswaar van mening, dat de kwestie de Raad niets aanging, doch zij had besloten aan het debat deel te nemen. De Veiligheidsraad verdaagde het debat tot een door de voorzitter na der vast te stellen datum, welke echter niet later dan 11 October zou mogen vallen. De Raad kwam tot het laatste compromis tussen het Perzi sche verzoek tot uitstel en het Brit se om het debat te vervolgen, na een bespreking van een half uur. ii'isim'iBtiiui^mmtJissutuQiinorntnrentuDmMmti BUENOS AIRES. Door woordvoerders, die nauwe verbindingen met het leger onderhouden, is medegedeeld da, 200 officieren en manschappen in arrest zijn gesteld. Verder liecft de gcheiuie. politie de leiders van de radicale, nationalistische, communistische, socialistische en conservatieve partijen gearresteerd ten einde de oppositie tegen de regering-Pcron te breken. Een woordvoerder voor de regering beeft gezegd, dat politieke minderheidspartijen „gefinancierd door het Noord-Amerikaanse imperia lisme" hoopten de regering-Pcron omver te werpen bjj de opstand, die Vrjjdag onder leiding van het leger ontketend werd en mislukte. BTjV;i; i President Peron heeft op een pers conferentie te Buenos Aires, die uit sluitend door Argentijnse journalis ten mocht worden bijgewoond, ver klaard. dat de voormalige Ameri kaanse ambassadeur bij zijn regering. Braden. ..de eigenlijke aanstichter van de opstand is". Braden zou ook de revolutie van 1945 hebben voor bereid. Braden, die in 1945 vier maanden Amerikaans ambassadeur was in Ar gentinië, zou volgens Peron de staf van de ambassade en al het geld. dat hij er voor kon krijgen, gebruikt hebben voor de vorming van de „Union Democratica", de coalitie, die zich bij de verkiezingen in 1946 tegen Peron verzette. Daarna zou hij als onder-minister van Buitenlandse Za ken te Washington zijn ondermij nend werk hebben voortgezet. In New York heeft Braden de be schuldiging van Peron „volmaakt belachelijk" genoemd en er aan toe gevoegd- „Hij laat precies zien. hoe zwak en onzeker hij is. Hij moet zich wel in een slechte positie bevinden om dergelijke wilde beweringen uit te spreken." LONDEN. Voor het eerst sinds het jaar dat „Lloyas shipping in dex" werd gepubliceerd, dat was in 1880, komt in dit boek dat da gelijks verschijnt en de namen en bewegingen van nagenoeg alle ter wereld varende koopvaardijsche pen bevat, niet meer een door zei len voortbewogen schip voor. Het laatste zeilschip, de ..Viking", die lange tijd in de Rotterdamse ha ven lag o.m. tijdens de Ahoy-ten- toonstelhng, is thans uit de lijst verdwenen. Toen op Vrijdag 2 Juanuari 1880 ..Lloyds shipping index" verscheen, bevatte het de namen van 12.000 zeilschepen en 2000 stoomschepen. Heden ten dage omvat de lijst rond 13.000 namen van stoom- en motorschepen, dus ongev. 1000 min der dan 70 jaar geleden. Dit vindt zijn oorzaak in de sterke toene ming van het draagvermogen van het zeeschip in de loop der jaren. SEOEL. ..De strijdkrachten der Verenigde Naties kunnen dc oorlog in Korea tot een succesvol militair einde brengen. Indien de opgeschorte wapenstilstands besprekingen geheel worden af gebroken". aldus verklaarde gene raal Bradley, de voorzitter van het Amerikaanse comité van chefs van staven, die met generaal Rid- way een inspectietocht door Korea maakt, gisteren Hij liet zich niet nader uit over de betekenis van dc term „militair einde." In de loop van de korte verkla ring zeide Bradley: „Iedereen, die van hier (Korea) is teruggekeerd, heeft schitterende berichten ge bracht. Ik zie niets, dat daarin ge corrigeerd moet worden". Hij deelde mede, dat hij alvo rens naar Amerika terug te ke ren, vermoedelijk nog zou confe reren met vice-admiraal Joy, de leider van de onderhandelaars der V.N. Bradley werd voorgesteld aan de bevelhebbers van dc Neder- lanse, Belgische, Griekse, Thai- landse cn Filippijnse eenheden. Nood landi ngsoefeu ing werd eensklaps écht GEFFEN. Een militair lestoe- Stel. afkomstig van de luchtbasis Gilze-Rjjen heeft Maandagmiddag omstreeks half zes in het polder land onder de gemeente Geffen bij Oss een noodlanding gemaakt. Het toestel werd slechts licht bescha digd. De inzittenden, een sergeant instructeur en een leerling-vlieger, kwamen met de schrik vrij. De noodlanding werd gemaakt na een noodlandingsoefening. Tijdens een dergelijke oefening moet de leer ling-vlieger het toestel tot vlak bo ven de grond orengen en dan weer optrekken. Ditmaal mislukte de oefening en liep op een echte nood landing uit. Sowjet-Rusland verzette zich tegen de plaatsing op de agenda van het Brits-Perzische dispuut met het ar gument. dat de zaak de Verenigde Naties niets aanging. De Russische gedelegeerde Tsarapkin zag in de behandeling der kwestie een „bru tale overweldiging" van Perzië's souvereiniteit. Hij vond steun bij de afgevaardigde van Joego-Slavië. doch de andere in de Veiligheidsraad ver tegenwoordigde landen waren bereid om aan de behandeling mede tc wer ken. waarbij van verschillende zij den het standpunt ten opzichte van de Engelse resolutie uitdrukkelijk werd voorbehouden. Nadat de Raad met negen tegen twee stemmen (Sowjet-Rusland en Joego-Slavië) besloten had de zaak op de agenda te plaatsen, betoogde sir Gladwyn Jebb. de Engelse gede legeerde. dat er, zelfs bij een mini mum aan goede wil, in het geheel geen reden was, waarom beide par tijen niet spoedig tot een volledig bevredigende oplossing zouden ko men. Doch dan moest Perzie eerst van zijn „zelfmoordactie" worden af gebracht. Kort gezegd was de Britse rege ring van oordeel, dat het onduldbaar was. dat een partij in een zaak voor het Internationaal Gerechtshof toe gestaan zou worden de bevindingen van het Hof te bespotten en unila teraal haar wil door te drijven. Jebb drong er op aan om dc En gelse resolutie te aanvaarden vóór Donderdag, de dag, waarop de uit- wiizingstermijn verstrijkt. De Perzische gedelegeerde ver- RIO DE JANEIRO Als gevolg van een vijftal ontploffingen in een munitiefabriek bij Petropolis. 48 km van Rio de Janeiro gelegen, zijn gisteren 11 mensen om het leven gekomen. Er zijn voorts 13 vermisten en tien gewonden. Volgens niet-officiële berichten zijn er 30 mensen omgekomen en ruim 40 gewond. DEN HAAG. Prins Bern- hard zal omstreeks half October voor particuliere zaken een onof ficieel bezoek aan de Verenigde Staten brengen. De Prins zal van deze gelegenheid tevens gebruik maken om in zijn hoedanigheid van inspecteur-generaal van de Koninklijke Marine een bezoek te brengen aan enkele Amerikaanse marine etablissementen. Prof. Kluyver promotor De rector-magnificus der Tech nische Hogeschool prof. dr. O. Boltema, heeft in een buitenge wone senaatsvergadering meege deeld, dat de erepromotie van Prins Bernhard op 16 November zal geschieden in de Nieuwe Kerk. Prof. Bottema zei, dat de senaat verheugd was prof. dr. ir. A. J. Kluyver bereid te hebben gevonden de functie van promotor te aanvaarden. SECRETARIS WONINGRAAD MEENT: (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM. „De woningbouw is van zo eminente betekenis voor de sociale rust in ons land. dat het. ook politiek gezien, volkomen onhoud baar is deze te gebruiken als sluitpost, zoals nu het geval is. Dc woningbouw moet uit het moeras geholpen worden, waarin hij zich thans bevindt. En het Is vooral het ontbreken van planmatigheid, dat liem daar heeft ge bracht." Dat zeide ons dc secretaris van de Nationale Woningraad, dc heer W. Schcrens, die wjj zfjn mening vroegen over het bouwprogram 1952, dat zoals bekend, voorziet in de bouw van 40.000 woningen, waarvan 15.000 woningwetwoningen. Een van dc oorzaken van dc huidige financicrings- mociljjkhcdcn is de stimulering van de goedkope woningbouw met vermin derde rijksbijdrage (de zgn. „Bouma-woningen") in 1950. Hoewel in het bouwplan van dat Met de verkiezingen in zicht zijn alle tegenstellingen binnen de La bourpartij tijdelijk vergeten. Op het grote partij-congres in Scarborough stonden premier Attlee (links), de minister van Buitenlandse Zaken Morrison (midden) broederlijk naast de „rebel" Bevan (rechts) op het podium. Bcvan zette alle regis ters van zijn redenaarstalent wijd open. niet om zoals enkele maanden geleden het be wapeningspro gramma aan te vallen, maar om flink van leer te trekken tegen, wat hij noemde „de oorlogszuchtige Conservatieven (Van onze correspondent te Parijs) PARIJS. De geruchten over een vredesaanbod, die ook een week geleden opdoken, nemen sinds gisteravond veel aandacht in Frankrijk in beslag. Verleden week was er nog sprake van geruchten, dat Stalin apart met Frankrijk over de Duitse herbewapening wilde confereren, doch dit geluid is niet meer hoorbaar in het woud van vredesfluisterin- gen. De meeste bladen hebben het bericht gebracht, dat door het linkse Britse blad „The People" is gebracht, inhoudende dat Stalin bereid zou zijn, persoonlijk deel te nemen aan een conferentie van vier. die in Berlijn zou kunnen worden gehouden na de algemene verkiezingen in Engeland. Daar zou Stalin een serie nieuwe vredesvoorstellen doen. Uit Stockholm komen de geruch ten, dat Sowjet-Rusland bereid het IJzeren Gordijn Deelnemers trokken zichzelf de critische tanden uit (Van onze correspondent te Londen) SCARBOROUGH. Met het stroomlijnen van het Labourcongrcs van een jaarvergadering tot een verkiezingsdemonstratie heeft het voor de toeschouwer veel aan interesse verloren. Nu met het schrap pen van alle ingediende resoluties het congres zichzelf dc critische tanden heeft uitgetrokken, is, wat in de tien minutenredevocringen uit de zaal naar voren komt. onsamenhangende en eigenlijk flauwe kost. die natuurlijk hevig met verkiezingsvuur is gepeperd. Aan het manifest valt immers niets meer te veranderen en wat zin heeft het dus, afwijkenden denkbeelden of stokpaarden naar voren te brengen? De leiders der vakverenigingen verzekerden het bestuur openlijk van hun steun. ÉS&- Vader Mpléry en zoon Moléry te Meiz (Frankrijk) zijn voor dc lief hebbers van accordeonmuziek een kostelijk stel. want zij vormen niet alleen ren contrast in leeftijd maar vader Moléry heeft een grotere ac cordeon dan zoonlief. Die van vader meet liefst 1 meter 75 hoogte met 400 toetsen en SS0 bassen. Als vader Moléry thuis repeteert, schuift moe der gauw de ramen op... zowat geheel op te trekken. Dit zou geschieden, volgens bedoelde berichten dan altijd, door middel van een econo mische wereldconferentie, die eind van dit jaar of begin volgend jaar in Moskou zou worden gehouden, door middel van uitwisseling van intellectuelen en wetenschapsmen sen tussen Rusland en Amerika en door middel van de toelating van niet-communistische journalisten en van een beperkt aantal toeristen in de Sowjet-Ünie. Uit dit alles blijkt wel, dat het woord nu aan Stalin is. Wat be treft Korea, de eenheid van Duits land. de onafhankelijkheid van Oostenrijk en in het algemeen de verhouding tussen Oost en West is het nu de Sowjet Unie, die de vol gende stap moet doen Het is niet Stalin's gewoonte zulke stappen van te voren bekend te maken en men mag daarom een goed deel van de geruchten aan wensdromen van het Westen toeschrijven. Zo denken ook de meeste Fran sen er over. In het algemeen rea geert de Parijse pers met veel re serve. Alleen enkele boulevard bladen hebben de publicatie uit „The People" en uit Stockholm se rieus en groot opgemaakt overge nomen. Dc communistische Huma- nité vermeldt achter met geen woord deze vredesgeruchten. Voor lopig heeft zij nog bevel tot een ander soort geruchten. Maurice Schuman. de staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren naar aanleiding van de geruchten verklaard, dat niets wijst op een vredesoffensief van de Sow- jet-Unie, maar dat Rusland wel zal antwoorden op het aanbod van de Grote Drie. wanneer het Westen eenmaal sterker is. Thema's, die herhaaldelijk naar voren komen en die dus straks ook in dc verkiezingsstrijd zelf een rol zullen spelen zijn allereerst de sug gesties. dat de vrede bij Labour in veiliger handen is dan bij de con servatieven. Op de herbewapening wordt zo min mogelijk de nadruk gelegd (Attlee zei wel terloops even, dat men het programma zal uitvoeren) en Shinwell, die het debat sloot, gaf nog eens het thema aan dat „niemand in de Labourpartij veel met de herbewapening op heeft." „Er was." zo zei hij, „echter geen alternatief. Het herbewapenings programma had ten doel de oorlog te voorkomen." SCARBOROUGH. Bcvan is he den bjj de verkiezingen voor het landelijk bestuur van dc Engelse Labourpartij dc populairste persoon lijkheid bij dc gewone leden der partij gebleken. HU werd met het hoogste aantal (858.000) stemmen in het hoofdbestuur herkozen. Mej. Barbara Castle. Tom Driberg on Ian Mikardo. die allen tot de Bevangroep behoren, werden even eens gekozen. De minister van landsverdediging. Emanuel Shinwell, die lange tijd lid van het bestuur is geweest en een intiem vriend van Attlee is, wist zijn zetel niet te herwinnen. De drie andere plaatsen worden ingenomen door de kabinetsleden Morrison, Griffiths en Dalton. Over de Perzische kwestie het evacuatiebesluit was hier natuurlijk nog niet bekend werd gisteren, behalve door Attlee. die het even noemde als een illustratie van Labour's aanhankelijkheid aan de Verenigde Naties, met geen enkel woord gerept. Het antwoord op de stijgende kosten van het levensonderhoud is. dat die in andere niet-socialistische landen veel meer zijn gestegen. Attlee. die gistermiddag het alge meen debat over het verkiezings manifest inleidde, bestreed nog. dat Engeland in de wereld aan aanzien zou hebben verloren. Integendeel, het neemt in de wereld een unieke plaats in. Het was ook niet Enge- land's fout dat de wereld verdeeld was. Labour wenste geen kloof tus sen Oost en West. Het stond steeds bereid om met de mensen van de andere kant van het IJzeren Gor dijn tot een vergelijk tc komen, maar het woord was thans aan hen. Muziekprijzen voor Frid en Ruyneman LUIK. In de wedstrijd voor het beste strijkkwartet werden de tweede en de derde prijs toegekend aan de Nederlandse componisten Daniel Ruyneman en Gcza Frid. De eerste prijs was voor de Pool M. Barkowicz. jaar slechts ruimte was voor 6.000 van dergelijke woningen, zijn er niet minder dan 22.000 goedge keurd. Daardoor' hééft men geanti cipeerd op de fondsen, die voor 1951 en 1952 beschikbaar waren. Daarbij komt. dat een vrij groot deel is gefinancierd met kort lopend geld. De gemeenten waren hiertoe genoodzaakt, omdat de staat geen mogelijkheid heeft de inves teringen naar de woningbouw te dirigeren. Het zou mogelijk zijn met het bedrag, dat nu voor de woning bouw is uitgetrokken, nl. f 480 mil- lioen, 5.000 woningen meer te bou wen. door in plaats van 15.000 wo ningwetwoningen (die per stuk f 9.000 kosten er 26.000 te bouwen, het aantal premiewoningen (ad f 12.500) van 15.000 tot 12.000 te verlagen, de herbouwoorlogsschade (f 17.000 per woning) te beperken tot f 2500 (bouwprogramma f 40000) en voor de „vrije sector" 4.000 wo ningen te reserveren in plaats van 6.000 zoals het bouwprogramma doet. Intussen is het nog een open vraag hoe het bedrag van f 128 milliocn, dat in het bouwprogram voor de woningbouw is uitgetrok ken bij elkaar moet komen. Men zal naar nieuwe middelen moeten zoeken, niet alleen om de 15.000 woningwetwoningen te bouwen, maar ook voor 10.000 woningen extra, die nodig zijn voor de hand having, juister gezegd voor de schepping van een behoorlijk wo- ningpeil. Hiervoor is een bedrag van f 100 tot f 150 millioen nodig. Er zijn verschillende mogelijk heden, aldus de heer Schcrens. In de eerste plaats financiering uit Marshall-gelden. Uitschrijving van een premielening (een plan dat in vergevorderde staat van voorberei ding verkeert) is reeds in April door de Nationale Woningraad voorgesteld. Een looptijd van vijf jaar. zoals thans schijnt te worden overwogen, is echter veel te kort. Het zou minstens dertig jaar moe ten zijn. Tal van gemeenten doen op het ogenblik een beroep op hun eigen inwoners om gelden te ver schaffen voor de woningbouw. Een wilde cn bonte menigte tilt de tragi-komischc Perzische premier Mossadcq hoog op de schouders. De oppositie verhinderde Mossa dcq in dc Majlis (Tweede Ka- vier) tc spreken omdat dc ver eiste meerderheid niet aanwezig was. Mossadcq liep daarop naar buiten en hield zijn rede on het plein voor 't parlementsgebouw voor de samengestroomde Perzen. Ook nop zevende divisie uit V.S. naar Euro/xi? WASHINGTON In dc komen- de tien maanden zullen de ter be schikking van generaal Eisenhower staande Atlantische luchtstrijd krachten worden verdrievoudigd, aldus verneemt A.F.P. van welin gelichte zijde. Er zullen minstens vier groepen Amerikaanse jagers, elk ter sterkte van 75 vliegtuigen, naar Europa worden gezonden cn mogelijk nog meer. Bovendien komen cr vijftig lichte bommen werpers. In de allernaaste toekomst zal hij zes honderd en korte tijd daar na ruim duizend Amerikaanse mi litaire vliegtuigen tot zijn beschik king hebben, hieraan moeten de luchtmachten der Europese bond genoten nog worden toegevoegd. Van dezelfde zijde wordt ver nomen, dat dc Verenigde Staten nagaan of zij nog een divisie in fanterie naar Europa kunnen stu ren. Er zijn er nu reeds zes. In dien dit zou doorgaan, zouden zich in totaal, het personeel der lucht strijdkrachten inbegrepen, 400.000 man Amerikaanse troepen in Eu ropa bevinden. Zoon nam de benen Zwijndreclits gezin emigreert vandaag zonder hem ZWIJNDRECHT, Dinsdag. Do politie zoekt naar de vijftienjarige Daniël Prins, die sedert Maandag avond half acht verdwenen is. Men heeft geen reden om aan een ongeluk te denken, doch zoekt do achtergrond van deze verdwijning in familieomstandigheden. Na de dood van zijn vader is Daniels moeder hertrouwd met 'n zekere L. Enige tijd geleden be sloot de heer L. met zijn gezin, naar Canada te emigreren. Tegen deze emigratie heeft zich de grootmoeder van moeders kant steeds verzet. Men acht het nieti onmogelijk, dat dit verzet cn de verdwijning van Daniël met el kander verband houden. Het ver trek naar Canada was bepaald op twee uur hedenmiddag. Het gezin besloot toch maar te gaan. de jongen kan dan altijd nog later komen. GRONINGEN De nieuwe bur gemeester, de heer J. Tuin, is Maandag in een bijzondere raads zitting geïnstalleerd. NEW YORK. De Indonesische gedelegeerde bij de V.N., Palar is via San Francisco naar Indonesië vertrokken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM U weet mis schien wel. dat een platte fluitketel een zuiniger gasverbruik geeft dan een hoge ketel, waarvan U vergeet de dop te gebruiken. Dat oud pa pier en lompen tegenwoordig veel waarde hebben, is U waarschijnlijk j ook bekend. Maar U weet stellig niet, dat door het wegwerpen van dit waardevolle afval, van etens resten alleen al in een stad als Rotterdam wordt per jaar 1.238000 kg brood weggegooid! ten gevol ge van vernieling door muizen cn motten en nog veel meer verspil ling in Nederland per jaar mate riaal verloren gaat tot een totaal bedrag van 290 milliocn gulden. Hiervoor zouden 32 vrachtschepen van elk 10.000 ton kunnen worden gebouwd of 29 000 moderne arbei derswoningen of, wanneer we dit bedrag omslaan per gezin, zoudt U de beschikking kunnen krijgen over f 145.waardoor U enkele hoog nodige dingen zoudt kunnen aan schaffen. Dit wordt aan het licht gebracht door de Nederlandse Huishoudraad, terwijl het Instituut voor Indus triële Vormgeving, onder protest, aantoont, dat cr in ons land min stens 160 verschillende broodzagen en -messen worden verkocht. Aanhoudend droog 'r$ g Weersverwachting, geldig van f Dinsdagavond tot Woensdag- avond: Droog weer met overdrijven- p] gj de wolkenvelden. Overwegend ri g matige wind tussen Oost en gj - Noord-Oost. Dezelfde of iets Q lagere temperaturen. 3 October Zon op 6 u 42 onder 18 u 15 m; Maan op 9 m onder 18 u 38 m. 2 m 5 u 57 r? IV ..-Ij- uÜOER1j3 ii- .T' j

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1