Jersey Kleding Praten en kijken in Parijs' zolder-atelier X,N WILLEMSE BRANDPUNTEN ONTMOETING MET KAREL APPEL Steenfabriek-Ten Cate werkt door Maison Hartel K GEMEENTELIJKE PUBLICATIE Be sleutels van morgen levensver 20 KORTING op alle stoomgoederen Zwilsersche O JUWEEL ENAMEL OPENINGSAVOND Kleine Kunstkring Amersfoort 3|jtrAV/; Wasmachine P. Nierop yiajaWiA focldail. Ge JAARBEURS IN ZAKFORMAAT Si 4 Dinsdag 2 October 1951 Het was louter toeval, dat we hem ontmoetten. Parijs is een grote stad en je ziet er meer schilders dan politie-agenten. In een internationaal Jeugdkamp het bekende Camp Volant hadden wij kennis vcmaakt met Gerard Sluyter, een Hollands por tretschilder, die ons de uitnodiging had gegeven om een middag op zijn atelier rond te komen neuzen: „We zitten er met een heel st-V Wij dus de volgende dag per métro naar het vijfde arrondisse ment, Ee bel was er niet. Je kan tegen de deur duwen en naar binnen lopen. Na een steile trap een donkere gang met deuren aan weerszijden. Sluyter stond ons al op te wachten en liet ons in ziin atelier; een helder vertrek met groot raam; hetzelfde atelier waar ook Paul Koning de beeldhouwer ge we 't heeft. Wij zitten nog maar even te pra ten en wat recensies te bekijken. als de deur open gaat en een jonge vrouw met een luchtig gekleed man binnen stappen, die zich voorstel len als Karei Appel en zijn vrouw. Zij is een dochter van Sluyter en sajncn met de experimentalisti- sche schilder Corneille en nog en kele andere- hebben ze hun in trek genomen in deze ateliers. Of liever gezegd deze ruimten, want toen ze kwamen was er nog niets Maar met een honderdtal oude ledikanten, een groot dosis Hol landse energie en vindingrijkheid hebben deze jonge artisten zich 'n werkgelegenheid verschaft, die er zijn mag. Wij zijn inmiddels een deur ver derop gegaan en zitten nu in het atelier van Appel zelf. En dat is niet mis. Deze Amsterdammer heeft na de geruchtmakende zaak over de wandschildering in het Am sterdams Gemeentehuis niet stil gezeten. Integendeel. Het hele vrij grote vertrek staat vol met doe ken, gipssculpturen en zelfs smeed- Karel Appel, de experimentele kunstenaar, die in een atelier werkt in de Franse hoofdstad. werk. Een mengeling van felle kleuren en in het begin onwennige vormen komt op de argeloze be zoeker af, maar gaat hem weldra boeien. Appel is kennelijk blij eens met een vreemde over zijn werk te kunnen praten. Hij is de hele mid dag aan het woord haalt, ondanks de drukkende hitte, alles over hoop. legt uit en raakt helemaal in vuur. In September komt er een expositie van hem bij Van Lier en het heeft dus weinig zin om hier al op zijn nieuwe werk in te gaan. Wel geloof ik te mogen constateren dat de grilligheid van zijn vormen wat is gematigd en zijn kleur wat dieper is geworden. In de lange winteravonden heeft hij samen met de jonge Vlaamse schrijver Hugo Claus een klein boekje verzorgd: .de blijde en on voorziene week". Tweehonderd exemplaren, handgekleurd, heeft hij grif verkocht, zo grif dat hij méér dergelijk werk gaat doen. „Spanning," zegt Appel, „span ning. dat is het wat wij op het doek willen uitdrukken. Gespan nen verhoudingen tussen kleuren. Krachtmetingen." We drinken thee op een bed ge zeten. Stoelen zijn hier overbodig „We werken of we slapen," zegt men. Plannen? Er wacht een opdracht in het Stedelijk museum. Een wandschildering. Hoe? Dat ver raadt hij nog niet Na de ervarin gen opgedaan met de vorige wand schildering, komt er niemand meer bij vóór het werk helemaal klaar A. v. d. H is. LIENDEN. De steenfabrie ken v.h. S. ten Cate Co., die door faillissement met sluiting werden bedregid, blijven in pro ductie. Geen der 130 arbeiders is ontslagen. Het accoord, dat de schuldeisers was geboden, is geaccepteerd. De belangrijkste crediteur, de be heerder van het 342.000 bedra gende Joodse kapitaal, heeft ge noegen genomen mte de garantie van de Middenstandsbank tot be taling van 200.000. De hypo theek van de Gronings-Friese Hy potheekbank wordt geprolongeerd, de achterstallige rente is betaald. De verkoop van machines, die Woensdlag 3 October zou gcschie- i den, gaat niet door. De leiding I der fabriek zal vermoedelijk met I een nieuwe directeur worden uit- gebreid. Chicago. De secretaris j Gevonden voorwerpen van de .Xutherse wereldfederatie" Ballpomt-pen: motorbrll; nummerbord dr S. C. Michel folder, is hier van auto; damcsparapluie; huissleutel; I Zondag op 62-jarige leeftijd over- i Ierse Setter, dubb. rijwielas. Solextas: lorlon Hu wa? hpkonrl door 7jjn 1 zwarthari6C hond; twee zwarte schapen; leaen. Jiij was oeKena aoor zijn b3bypop]e; poststuk; duimstok; paari- aandeel in de hulp aan de Euro- i moer broche; bruin fluwelen windjack; pese kerken. 1 wit-zwart hondje; sleuteltje. SUEST Op hol geslagen paard zakt door put Tijdens het lossen van aardappelen op het erf van de landbouwer M. aan de Beukenlaan, sloeg het paard, dat voor de wagen was gespannen, plotse ling op hol. Het dier vloog, met de wagen achter zich, de tuin van perceel Beukenlaan 2 binnen en kwam nood gedwongen tot stilstand in een put van de waterleiding. Met de voorpoten al leen boven de put. kon het arme dier zich in evenwicht houden. Een takelwa gen bracht geen uitkomst. Ten einde raad ging men er toe over, dc put uit te graven, zodat deze tenslotte instortte. Het paard verdween toen in de diepte, doch kon toen spoedig op eigen krach ten uit z'n netelige positie worden be vrijd. Het dier had slechts lichte ver- wondigen opgelopen. Meisje breekt been Een achtjarig dochtertje van dc hoofd agent van politie W le Clercq. dat per rijwiel in Hilversum door een auto werd aangereden, had het ongeluk haar been te breken. Het slachtoffertje is naar het Diaconcssenhuis te Hilversum vervoerd. P.V. „De Zwaluw" Zondag j.l. hield de postduivenvereni ging ,.De Zwaluw" haar laatste vlucht van dit seizoen vanaf Quievrain (Fr.), afstand 226 k m Aan deze vlucht namea 105 duiven deel. die te 11.45 uur met N.O. wind werden gelost. Aankomst eerste duif 3 uur 47 min. 36 sec. Bereik te snelheid 929.31 Meter per minuut. De laatste prijswinnende duif arriveerde om 4 uur 5 min. 51 sec. De totaal uitslag is: A Dorrcstein 1. 4. 9- Sj. Rijksen 2, 11. 13. 25: P. de Êcs 3;' J. v. d Brink 5. 18; H. Onwezen 6. 20. 21: W. Krijt 7, 14. 16. 26; H. Gorisscn 8. 10. 12. 15; A. Rijksen 17; W. van Klooster 19; J. v. d. Belt 22; G. Visser 23; J. v. d. Bra- kel 24. Oude wielrijder maakt een lelijke val Dc 60-jarige T. v. d. D uit Zeist, reed Zaterdagmiddag omstreeks half zes op het betonnen rijwielpad langs de Veld, Maarschalk Montgomerywcg. Toen hij van 't Hoogt in de richting Soesterberg, deze stijle helling afreed, begon zijn rijwiel, waarop een zwaar pak was be* vestigd, te slingeren, waardoor v. d. D. op onzachte wijze met het betonnen wegdek .kennis maakte. Zijn zoon, die achter z'n vader reed, kon niet zo vlug remmen en vloog daarbij over z'n vader heen. waardoor ook deze kwam te val len. De oude man liep een schedelbasis- fractuur op. De zoon werd eveneens gewond. Beiden zijn naar „Dc Lichten berg" vervoerd. De Soester B. werd gearresteerd Hij had nog vijf dagen hechtenis te goed. In deze ideale dracht brengen wij een ruime sortering DEUX-PIÊCES en JAPONNEN, samengesteld uit de collectie's van binnen- en buitenlandse huizen. AMERSFOORT Deze week bestaat nog gelegenheid om U op te geven tot deelname aan de AVOND-CURSUS ter opleiding tot PRIVé-SECRETARESSE Met dit diploma In Uw bezit kunt U promotie maken. Vraagt nog heden D nadere Inlichtingen. Deelname Is nog mogelijk aan de cur- N sussen BOEKHOUDEN - MODERNE BEDRIJFS ADMINISTRATIE - STENO - TYPEN - ALGEMENE ONTWIKKELING - MIDDEN STANDSDIPLOMA Vraagt inlichtingen bij: INSTITUUT „SEEGERS "jTfcl£llr; O" L. A. M SEEGERS oltastraat 45. Telefoon 5169 Amersfoort Op ds gemeentelijke aanplakborden is aanpebracht de bekendmaking, betreffende de gunstige beschikking van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort op het ver zoek van van Midland, verf- en vernisfabriek alhier om vergunning ingevolge de hinderwet, tot uitbreiding van de verffabriek in perceel Nijverheidsstraat 50 alhier. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen het volgende ter openbare kennis. De raad dezer gemeente heeft in zijn vergadering van 26 September 1951 het volgende besluit genomen- „De Raad der gemeente Amersfoort. gelezen het adres van het bestuur der Onze Lieve Vrouwe Stichting alhier, dd. 6 Juli 1951. om overeenkomstig arti- ke1 72der lager onderwijswet 1920 de nodige gelden be schikbaar te stellen voor de aanschaffing van een nieuwe leermethode voor boekhouden, bedrijfsrekenen en han delskennis ten behoeve van de van deze stichting uit gaande meisjesschool voor uitgebreid lager onderwijs aan de Muurhuizen 49 b; gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders dd. IR September 1951. afd. VIII nr. 12064 (gedrukte ver zameling 1951. nr. 268); overwegende, dat een wijziging in het eindexamenregle- R.K. scholen voor uitgebreid lager onderwijs op zichzelf geen voldoende grond geeft om medewerking te verlenen aan de vervanging van een bestaande methode en dat in dit geval dient te worden beslist, of de ont wikkeling van de didactiek en methodiek der vakken boekhouden en handelskennis gedurende de laatste jaren zo snel is gevorderd, dat vervanging van de bestaande methode noodzakelijk is; overwegende, dat in het tijdvak van 1947 (het jaar. waarin het oude examenreglement is vastgesteld) en 1949 (het jaar. waarin het nieuwe examenreglement is vastgesteld! de eisen, die in het algemeen aan het onderwijs in boek houden en handelskennis gesteld worden, niet ingrijpend gewijzigd zijn. zodat leermethoden, die in 1947 aan deze eisen voldeden, ook thans nog geacht kunnen worden hieraan te voldoen; overwegende, dat in verhand hiermede door de inwilliging der aanvrage, hoewel zij overigens voldoet aan de ver eisten. omschreven in artikel 73 der lager onderwijswet 3920. de normale eisen aan het geven van lager onderwijs te stellen, zullen worden overschreden; gelet op artikel 75, tweede lid. der lager onderwijswet 3920: b e s 1 u it; de gevraagde medewerking te weigeren". Om dezelfde redenen heeft de Raad in die vergadering besloten de ingevolge artikel 72 der lager onderwijswet 392i> gevraagde medewerking te weigeren voor de aan schaffing van nieuwe leerboeken voor het onderwijs in handelskennis aan dc R K jongensschool voor uitgebreid lager onderwijs. Westsingel 71. uitgaande van het kerk en schoolbestuur van de H. Franciscus Xaverius en O L Vrouwe Hemelvaart alhier Voorts heeft dc Raad besloten de ingevolge artikel 72 der lager onderwijswet 1920 gevraagde medewerking te ver lenen naar aanleiding van de verzoeken van: 1. het bestuur van de Amersfoortse schoolvereniging voor de uitbreiding van de fietsenbergplaats van de school voor gewoon lager onderwijs. Johan van Oldenbarne- veltlaan 23; 2. het kerk- en schoolbestuur van de H. Franciscus Xave rius en O.L. Vr. Hemelvaart voor de aanschaffing van leerboeken en leermiddelen voor het onderwijs in schei kunde aan de R K. Jongensschool voor uitgebreid lager onderwijs. Westsingel 71. Tegen deze besluiten kunnen ieder ingezetene en de des betreffende schoolbesturen binen 30 vrije dagen te re kenen vanaf de dagtekening van deze kennisgeving, in beroep komen bij gedeputeerde staten der provincie Utrecht. Gedurende deze termijn liggen alle op de genoemde aan vragen betrekking hebbende stukken voor iedereen ter inzage ter gemeente-secretarie, kamer nr. 16. Amersfoort, l October 1951. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris. De Burgemeester. R. STRENG H. MOLENDIJK Met een polis geborgen De levensverzekering, nu genomen, ontsluit de deuren van een toekomst zonder zorgen. Een gegarandeerd, door U-zelf vastgesteld inkomen op een door U-zelf vastgestelde datum als pensioen voor U-zelf en voor de Uwen. Zorgen voor morgen: morgen geen zorgen! m§L Voor de belangen van alle verzekerden wordt gewaakt door de Verzekeringskamer. Uitvoerigo vrijblijvende inlichtingen worden gaarne verstrekt door de levens verzekeringmaatschappijen en haar vertegenwoordigers. VOOftl fC H 1 NCSCOMM SS UIT HET L E V E tl S V B 2 E R 8 I N G B D RIJT Uitsluitend morgen Woensdag (met uitzondering van bedden en tapijten) Dei STOMEH - VEBVFN Filiaal: Amersfoort - Langestraet 98a Tel. 3331 Wol blijft fonkel nieuw, met prach tige kleuren, ook na talloze keren Met een streek wordt het weer als nieuw. De lak voor ieder doel. Rijwiel, tafel, kast en stoel. J. A. WOERDMAN Utrechtsestraat 33 op Vrijdag 5 October, aanvang 8 uur n.m„ in het Gebouw van de Vrijzinnig Hervormden. Zuidsingel. 3e bruggetje van de Varkensmarkt. Medewerkenden: de dames B. van HulstPimentel A. Spoelstraten Bruggencate. 2 vleugels: M. M. N. de Knocke van de Meulenvan Ingcn, declamatie. Voor niet-leden kaarten aan de zaal verkrijgbaar HELPT (van de apenj Joon A (l5 i m 1748. De eerste tegenslag van de Knots-en-Knars- expeditie ontvouwde zich met de vaart van een snel trein. Want het was met die vaart, dat die onverwach te neushoorn uir het kreupelhout was komen stormen en langs Knots en de negers recht op lange Knars at stevende! Er werd geen woord gesproken, de levende stormram scheen wat tegen Knars te hebben en ieder een keek toe hoe Knars aan de boom vastgenageld zou worden, waar hij zo|uist een muskiet doodge slagen had. Maar toch was die lange knaap nog niet aan zijn laatste woordje toe; tot zijn grote geluk was de neushoorn een beetje bijziend. Het dier had allang een bril moeten dragen, maar in het oerwoud hadden ze z'n maat niet en cja! werd nu de redding van Knars. De vlijmscherpe hoorn werd nu precies een millimeter naast zijn lichaam gericht, Knars tuimelde krijsend door de lucht en de neushoorn boorde zich in de boom en was gelijk morsdood door de schokl Toen de dreun en de stofwolk voorbij was kwamen de dragers en Knots weer voorzichtig achter de bomen vandaan, waarachter ze gevlucht waren en keken hun ogen uit. Het was net andersom als ze verwacht hadden: Knars stond springlevend bovenop de zéér dode neushoorn en de brutalerd schreeuwde: „De grootste jachtkunst dezer eeuw! Hier ziet U Knars, de neushoorndoder, gevreesd door alle jungledieren. Ik We hoeven verder niet naar zijn opschepperijen te luisteren, want gelukkig werd hij onderbroken door Nero Leeuw, die dat gebral ook niet aan kon horen en bovendien trek in verse neushoorn hadl „MOEHI", gilde Knars en was niets heldhaftig meer! in verschillende uitvoeringen. Wringers hout 39.75 Wringerbokken 15.00 Wij leveren losse rollen voor wringers. Langestraat 90. een geheel nieuwe collectie cocktail-modellen door DICK WILLEMSE Jr. ontworpen voor Nederlands grootste fabrieken, heden geëtaleerd. 1550 leuke California schoen tjes, cocktail-modellen. 1895/2095 zeer aparte FLAT schoentjes, cocktail-snitten. 2395/2695 fantastische sport- modellen, cocktail-tnitten. v.a. 595 leuke kinderschoenen Herenschoenen, zeer aparte modellen in NIRVA hand- genaaid. Vooraan dc Leusderweg Ililiiililllf Zo'n zuiver wollen Delana- bretelbroek van echt-stevige „jon- gens"-kwaliteitisprac- tisch onverslijtbaar, dus gezien ook de zeer laag gehouden prijs - absoluut het voordeligst. En gecombineerd met een hecrli)k-warm. zuiver wollen Delana-truitje met een aan trekkelijk en smaakvol pa troon, vormt hij de ideale winter-jongensdracht bij uitstek. Alléén echt met het ingenaaid* etiket: zonder dit is het géén D clan a Bretelbroekie, leeftijd ca H/j jaar vanafƒ3.05. Excra-iware kwaliteit ƒ3.55. Wollen truitje, leeftijd ca jaar Ook buiten de jaarbeursdagen, dus DAGELIJKS willen zakenlieden en consu menten weten „wat er te koop is Dagblad-advertenties bieden dag in dag uit een keur van aanbiedingen op practisch ieder gebied. Een „jaarbeurs in zakfor maat"', iedere dag! Dagbladreclame brengt DAGELIJKS Kopers en verkopers tot elkaar (300 dagen en meer per jaarl) Publicatie van het: Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit („CEBUCO"! 's-Gravenhage AMERSFOORT Te koop aangeb. Radio 1951, splinternieuw met magisch oog, p.u. aansl. enz. van 395.nu 250. Met de voll. schrift, garantie. Br. nr. 7471 bur. v. d. blad. Te koop: Meisjesfietsje, 7 tot 12 jr. 30.—. Van 10 tot 14 jr. compl m. lamp 35. Dreijershofje 8. Bebo's Sport, en Werk- klcdingmagazün. Het adres voor betere werkkleding Grote sortering Am. Bom- berjackets met bontkraag v.a. 34.50. Leusderweg 7. Tel. 5870. Unieke aanbieding. EMZED kocht partij nieuwe heren- cosluums. maat 46. 48. 50 en 52. Jas en vest 2 rij van 180.— voor f 127.50: van t 157.— voor f 95 van 95.— voor 57.50. Doet Uw voordeel. EMZED. Vij verlaan 7. Zeist (van 2—6 uur). Lijnmarkt 28, Utrecht. Sportprjjzenhandel SpUker. Soest. Soesterbergsestr 26 Bekers, kransen, medailles voor iedere tak van sport Vraagt keuze-zending of reizigersbezoek Te huur aangeboden Verhuur. Voor Uw diner. oen keurig gedokte tafel. Vraagt vrijblijvend prijscou rant Scrviesverhuur, Giele, Tl. 5009 Utrcchtseweg 90A Achter N.V. Sierkunst. Personeel gevraagd Gevr. in gezin met 1 kind te Amstelveen: zelfstandig meisje v. d. en n. Zondags vrij. Eigen kamer m. radio. 70.p. m. Br onder no. u 997 bur. v. d. blad. Personeel aangeb."] Meisje 19 jr.. b.z.a. als Leerling-Verkoopster. Brie ven onder No. 7469 bureau van dit blad. Lessen Autorijschool C. Schuur, Utrechtseweg 98 Tel 3107. Voor cliënten buiten de stad kan de les beginnen en eindigen bij de bushalte. K.N.AC.-diploma. Kinderklasse: Afd. Ballet- dansen (voorbereiding) en Ou<je dansen. Aanvang 3 u. Paedagogische waarden: Maintiène-ontwikkeling rhythme gevoel en bewe gingsvrijheid. Ann Kamper man. Langestraat 113. ToL 5494. Moderne dansen. Bij club voor scholieren en club voor R.K. Middenstanders kun nen nog enkele paren ge plaatst worden. Dansinsti tuut Kamperman. Langestr. 113. Tel. 5494. Dansschool snÜders. Korte Gracht 20. Tel. 5083. Aan vang nieuwe lessen Zater dag 6 October. Dames en heren kunnen zich nog aan sluiten. Diversen Voor een goede pasfoto: Portretspecialist De Smalen Reparatie aan meubelen. Degelijk, duurzaam en bil lijk. In de kortst mogelijke tijd gereed. Meubilering Onze Woning. Leusderweg 161. Tel. 6362. Steeds voorradig: Nieuw en gebruikt hoek-, beton-, staaf-, plaat- en balkijzer bij Fa B Zwaaf Zonen, Amersfoort Tel 5226. Voor reparaties kunstgebit ten. snel en goed. in pl.m. 1 dag gereed A. H. v. An- deJ Bankastraat 50. A'foort, Tel. 5805. Heeft U Rjjwielonderde- len nodig? Wij bebben de grootste sortering in alle onderdelen voor elk rij wiel Rijwielhandel G. A. Smink. ZuidsingeJ 28. Radio van Gect. Arnhem sestraat 29 Tel 6383. De Radio-Specialist Tevens alle merken stofzuigers. Welk meisje of dame wil zelf haar kledingstuk ken leren breien. De clubles begint 17 Oct. weer. Aan melden Kleine Spui 8.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4