Baggermolen weg door baant zich een de grachten STABSVENSTER Askenase speelt voor uitverkocht huis In twee jaar is 9000kub. m modder opgehaald Drukte op WAS-beurs in goede banen geleid IJsvereniging" gaat werken met knipkaarten 3 VrijHag S October 1951' DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1708. Uiterst voorzich tig sluipt Rob nader. HU moet eerst de situatie eens goed verkennen. Het ligt voor de hand, dat Kid Blauwneus alle schepen, die hij beschik baar heeft, zal gebrui ken voor de vlucht en wie weet, zit er al zo'n handjevol van zijn hand langers aan boord van de „Vrijheid"Dan hoort Rob voetstappen schuifelen. Ah. daar komt iemand aan. Een klein mannetje met een grote hoed op, die een paar jerrycans draagt. Hij heeft kennelijk op dracht de benzinevoor raad van de „Vrijheid" aan te vullen. Rob klimt in een boom en kijkt scherp uit. De man schrikt, wanneer hij plotseling tegenover Skip staat. Hij zet zijn benzineblikken neer, trekt (Van een onzer verslaggevers) Toen de gemeente enige jaren geleden de zorg voor de Amersfoortse grachten en beken overnam van het waterschap „Eemland", was ze zich heel goed bewust van de moeilijkheden, die er zich zouden voordoen bU het schoonmaken van die grachten. Immers gedurende enkele tientallen jaren was er vrijwel niet gebaggerd, zodat het water sterk vervuild was. Wilde men op de oude manier de modder verwijderen, met behulp van de baggerbeugel, dan zou het werk veel te veel tijd in beslag nemen. En een baggermolen kon niet gebruikt worden, om de eenvoudige reden, dat zo'n apparaat nooit de vele bruggetjes, die onze grachten rijk zijn, zou kunnen passeren. Slik geeft enige geheimen prijs Toch werd er iets op gevonden. Op aanwijzing van de directeur van de Reinigingsdienst, de heer G. Huffels, werd een baggermolen geconstrueerd, waarvan de op staande delen neergeklapt kunnen worden, zodat het vaartuig de lage doorgangen onder de brugge tjes gemakkelijk kan passeren. Sinds enkele jaren is deze bag germolen nu in gebruik, en in die tijd is er een geweldige hoeveel heid modder opgehaald; in totaal 9000 m3. Het gebaggerde mate riaal wordt met drie motorschui ten weggevoerd en gestort op een terrein bij de Metgensbleek. Het werk gaat niet snel, doordat er zo ontzaglijk veel modder moet wor den verwijderd. Er zijn plaatsen, waar men 75 cm. tot een meter diep moet gaan. De grachten krijgen nu weer hun oorspronkelijke profiel. De afwatering wordt verbeterd, en voor de bewoners van de huizen in de omgeving betekent het Noteert LJ eveo GRAND THEATRE tra. 10 Oct.: ..Ope rette" ELke leeftijd Aanvangstijden- Zondag: 2 4 15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30 6.45 en 9 uur. CITY THEATER ..Je moet er maar In vliegen". 14 jaar Zondag. 2 415 6 45 cn 9 uur Over. dagen: 2 30 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER Van Vrijdag t/m Maandag Juwelensmokke- laars" 14 jaar. Vooraf: ..Donker Chi cago" 14 jaar. Van Dinsdag t/m r Donderdag ..In de Schaduw der misdaad" 14 Jaar. Zondag 2 4.15 6.45 en 9 uur. Ov dagen. 2.30 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK Van Vrij dag t m Maandag ..Het lied der Woestijn" 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag. ..Rocky Mountains" 14 jaar Zaterdag 2.30 6 45 en 9 uur. Zondag: 2 4.15 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2 30 en 8 uur. „HET BAKEN", Utrechtseweg 102. t m. 22 October Jubileumtentoon- steling Edith Pijpers. Geopend van 9 tot 13 uur en van 14 tot 17 uur. Zondags van 14 tot 17 uur. ACADMEMIE van Beeldende Kunst. Utrechtsest»aat 53 t.m. 10 Oc tober na laarstentoonstelling ..De Ploegh". Geopend van 10 tot 17 uur. Zondags van 14 tot 17 uur. 5 OCTOBER. Vrijdag Kleine Kunst kring: muziek en declamatie. Ge bouw Vrijz. Herv.. Zuidsingel 20 u. 6 OCTOBER. Zaterdag. Mandoline- gezelschap Con Amore". in samen werking met .Muslca" (Hilversum) en „Con Amore" (Apeldoorn) Clubgebouw van de Speeltuin Zon nebloem •at. 20 uur. 7 OCTOBER. Zondag R K. Toneel vereniging DID. Bont programma. Zaal St. Aeehten. 20 uur. 8 OCTOBER. Maandag Amersfoortse Reddings Brigade- Propaganda- avond met wedstrijden en demon straties Sportfondsenbad. 10 OCTOBER. Woensdag Volksuni versiteit. prof dr G L Smit Sibinga over „Enkele hoofdstukken uit de evolutie van het leven op aarde" (2e voordacht). Openbare Leeszaal, 20 uur. 10 OCTOBER, Woonsdac Partij van de Arbeid Forum. Clubgebouw van de Speeltuinver. Rivierenwijk. 20 uur. 11 OCTOBER. Donderdag Volksuni versiteit Eerste avond van de cur sus ..Voordrachtskunst". Openbare Leeszaal 20 uur. 11 OCTOBER. Donderdag Italiaanse Opera met. De Barbier van Sevll- la" Grand Theatre. 20 uur. MUSEUM FLEH17 Westsingcl Dage lljks geopend nehalve Zondags werkdagen van 10 12 en l 4 uur Zaterdag III- I? en I 3»—uur OPEN BA R 6 l.KbSZAAl Uitlening vol wassen 2—6 en Dinsdag en Vrt1 dagavond von 7—9 uur Voor kin deren Woensdag en Zaterdagmid dag 2 30- 4 3d uur OPEN KA Rh UEESZAAI filiaal Soes terkwartier iZonneblocmstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrtlriagavond van 7—8 uur RK OPENBARE LEESZAAL Uit lening 11-12 30 en 2 30—5 45 Maan dag- en Vrl)dagavond 7—9 uur Voor kinderen Woensdag 35 er Vrlldag 45 uur schoonmaken een groot voordeel, omdat de stank een stuk minder zal worden. OUDE MUNTEN Tijdens het baggerwerk zijn verscheidene dingen aan de dag gekomen, die in de loop der ja ren in de grachten zijn verloren of geworpen. Zo heeft men onder andere een aantal oude stedelijke munten gevonden, die de jaartal len 1595, 1648, 1706 en 1788 dra gen. Deze zijn waarschijnlijk ver loren op een plaats waar vroeger een veer pontje was. Ook uit de oorlogsjaren worden nog wel eens „souvenirs" in de vorm van munitie opgehaald. Het lossen van de baggerschui- ten gebeurt op het ogenblik nog met de hand, maar er zijn plan nen in voorbereiding om ook dit werk te mechaniseren. In de toe komst zal het gebeuren met be hulp van een z.g. jacobsladder, waardoor het tempo van de ar beid nog opgevoerd kan worden. Bestuurdersbond De N.V.V.-bestuurdersbond Amers foort gaat een „4000-actie" begin nen. Zij wil in het komende win terseizoen met één vaste huisbe zoekavond per week het ledental opvoeren. Er komt voor dit doel een centrale propagandaraad. In het winterprogramma is gedacht aan onderwerpen, die vooral be trekking hebben op de vakbewe ging. Er staan de leden echter ook toneel- en filmavonden te wachten. Op 17 October komt de heer J. G. Suurhoff spreken. Voor de sluitings avond heeft men zich de medewer king kunnen verzekeren van het ballet der Lage Landen. Men zal ook aandacht besteden aan de vrouwengroep. aan „Jonge Strijd" en aan het onderwerp „Kerk en Vakbeweging". Het bestuur zoekt in dit verband contact met de Nederlands Hervormde Gemeente te Amersfoort. Tienduizendste bezoeker wordt in de loop van vanmiddag verwacht (Van een onzer verslaggevers) De zeer grote drukte van Woensdagavond op de W.A.S.-beurs heeft zich gisteravond herhaald, maar door een uitbreiding van het aantal controleurs en politieagenten aan de ingang van de hal hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan. Het totale aantal bezoekers bedraagt na drie dagen bijna 9500, tijdens de beurs van het vorig jaar was dit na een week 7500. In de loop van vanmiddag wordt de tienduizendste bezoeker verwacht. Voor hem of haar is een verrassing in petto. Enthousiast publiek beschadigt stand De directie van de Polynorm, waarvan de fabriek in Bunscho ten staat, had aan de bevolking van deze plaats enkele duizenden vrijkaartjes verstrekt. Vele Spa kenburgers en Bunschoters zijn gisteravond een kijkje wezen ne men. De dames, die bij de officiële opening tegenwoordig geweest wa ren, is de beurs toen zo goed be vallen, dat ze gisteren opnieuw op bezoek kwamen. Onder hen waren o.a. mevrouw Molendijk en mevr. Eenhorst. Zij staken hun bewon dering voor wat er in het Soes- terkwartier gepresteerd wordt niet onder stoelen of banken, bij de vele gesprekken, die ze met de standhouders hadden. Natuurlijk waren er ook gister- Kleermakersknecht bestal zijn patroon Door de Amersfoortse politie is aangehouden en in arrest gesteld een zekere S. een kleermakers knecht, die gedurende twee jaar costuums. overalls en andere kle dingstukken ten nadele van zijn pa troon heeft ontvreemd. Hij verkocht deze aan mevrouw S (geen familierelatie) die de kle dingstukken weer doorverkocht. Ook deze dame is gearresteerd. Beiden zijn op transport naar Utrecht gesteld om te worden over geleverd aan de Officier van Justi tie. Vierjarig; meisje ernstig gewond bij aanrijding Het vierjarige meisje S. liet Don derdag op de hoek van de Bis- schopsweg en de Vermeerstraat een papiertje uit haar handen vallen. Toen zij dit. zonder op het ver keer te letten achterna liep, werd zij door een fietser aangereden. Het meisje werd naar haar huis gebracht. De inmiddels gewaar schuwde dokter liet het kind onver wijld naar het ziekenhuis brengen, omdat haar toestand ernstiger was dan zich aanvankelijk liet aanzien. Hoewel haar toestand redelijk is, was het levensgevaar nog niet ge weken. avond enkele attracties. De Erica kapel bezette het podium en zorg de voor opgewekte muziek. Annie Ruizendaal uit Spakenburg liet haar vrolijke jodelzang door de hal schallen, en het is duidelijk, dat vooral haar vele plaatsgenoten enthousiast voor haar applaudis seerden. Enthousiasme was er overigens op de hele beurs. De winkeliers deden weer goede zaken, en het publiek amuseerde zich. Zo geest driftig waren de bezoekers, dat één stand lelijk in de verdrukking kwam. Het was de zelfbedienings zaak van de heer Libbinga. Van daag is de schade echter al weer hersteld. Voor het amusement zal vanavond worden gezorgd door enkele amateurs en bovendien door „De Chico's". De organisato ren van de W.A.S.-beurs zijn er toe overgegaan om het podium wat in te korten, waardoor meer ruimte voor de toeschouwers ont staat. Bij de aparte uitgang, die gisteren voor het publiek wera opengesteld deden zich namelijk nog wel eens opstoppingen voor, omdat iedereen voor het podium bleef staan. Baan Rubensstraat behouden (Van een onzer verslaggevers) Ook een Usverenlglng moet op de dubbeltjes passen. Een langdurige winter stelt zo'n organisatie voor financiële problemen. Dat ts het bestuur van de Amersfoortse IJs vereniging al verscheidene keren gebleken. Daarom kwam dit bestuur in de gisteren in 's Prinsenhof ge houden jaarvergadering met een voorstel om te komen tot Inkom stenvermeerdering. Er is lang en breed over dit be stuursvoorstel gesproken. Het be stuur acht het namelijk wenselijk een knipkaartensysteem op hoofd en bijkaarten in te voeren. Er zul len tien knipjes op elke kaart ge geven kunnen worden t.w. een dagknip, welke tot de avond geldig is. 's Avonds krijgt de bezoeker dus een nieuw knipje in zijn kaart. Na het verbruik van de kaart moet een nieuwe kaart tegen f 1.wor den aangeschaft. Er kwamen ook nog andere voor stellen uit de vergadering, o.m. om over te gaan tot de verhoging van de contributie. De IJsvereniging is echter trots op de lage contributie en men wil daarin geen verande ring brengen. Ten slotte werd het bestuursvoorstel aangenomen. De A.IJ.V. telt momenteel 1693 leden en men verwacht nog enige teruggang by het aanbieden van de kaarten. Het afgelopen vereni gingsjaar telde twaalf ijsdagen waarvan de eerste op 20 December 1950 viel en de laatste op Oude jaarsdag. De financiële positie van de ver eniging is vrij gunstig. Er is een batig saldo van f 229.11. De begro ting voor een ijsloze winter is ge steld op f 3630 en voor een ijs- winter op f 5530. In het bestuur kwamen enige mutaties. De periodiek aftredende leden, de heren N. H. A. Caarls en J. Vellekoop werden herkozen. De heer M A. Ramselaar stelde zich niet herkiesbaar en als bestuursle den traden af de heren N H Kalf Jr. en J. F Kortbeek. In deze vacatu res werden benoemd de heren A. Eelsingh, Heppener en H. Brede- wold. Voorzitter Caarls sprak tot de scheidende bestuursleden een woord van dank. Tijdens de rondvraag kwam het ijsclubterrein aan de orde. Het is niet meer mogelijk het veld aan de Rubensstraat voor een lange ter mijn in te huren. Het is echter wel zo. dat de A.IJ.V. dit zo gunstig gelegen terrein voorlopig zal be houden. Burgerlijke Stand Geboren: Jelle. z. van J. van den Hoek en R. A. Runla; Hendrik Philip- pus. z. van A. Hengeveld en P. Lappain, Maximiliaan Bernard, z. van A A. F. Asjes en J. baronesse Taets van Ame- rongen; Eleonora Sylvia, d. van M. Malcorps en E.- C. Buwalda: Ernst Pie- ter Hendrik, z. van H. Prak en C. J. van Notten. Gehuwd. L. 't Hart en G. J Jonker. Ondertrouwd: L. de Man en A. Bak ker; G. A. J. Plug en M. H. Veenendaal; H. van den Hoek cn H. Buis; D. Pater cn J. H. de Jonge. A. Werdler en J. S Meijer- A. J. de Winter en Ph. A. Kor- tes; C. Harmsen en G. J Gouverneur; Ch! van Dorst en C. van Mourik. Overleden- Adrlana Cornelia Pleter- nella van der Ban. oud 64 jaar. Bij de brand, welké gistermor gen aan de Lageweg in hooi en stroomijben woedde, trokken buurtbewoners en brandweer met vereende krachten tegen het vuur ten strijde. Zij mochten het ge noegen smaken het woonhuis, de veeschuur en een houtmijt te be houden. (DvA-Archifoto). Kampioenschappen „Ordonnans" De kampioenschappen van „De Ordon nans" over seizoen 1951 werden als volgt gewonnen door: Vitesse: Hok. 1. Joh. van Voorst 2310 pnt.; 2. A. P. Wolffenbuttel 2188 pnt.; 3. J. Leijenhorst 2173 pnt.; 4. C. Essen- burg 2148 pnt.; 5. J. Woudenberg 2084 pnt., Duif: 1. P. van Hoorn 1364220—1146 pnt.. 2. Joh. van Voorst 1132651—902 p 3. N de Waal 3311689—898 pnt.; 4. J. Woudenberg 273027883 pnt.; 5. J. Schunselaar 6101297884 p. Midfond; hok: 1. Joh. van Voorst 1165 pnt 2. J. Leijenhorst 1051 pnt.; J. P. van Hoorn 1034 pnt.; 4. A. P. Wolffen buttel 978 pnt.; 5. J. T. van Burgsteden 888 pnt: Duif: 1. Joh. van Voorst 1132651—498 pnt.; 2. idem 1132674462 pnt 3- P- van Hoorn 1364220451 pnt.; 4 G. Wolffen buttel 1132268—446 pnt.; 5. A. Wiekart 220017—423 pnt, Fond; Hok: 1. J. T. van Burgsteden 1231 pnt 2. A. P. Wolffenbuttel 928 pnt. 3. A Wiekart 907 pnt. Duif: 1. J. T. van Burgsteden 217015— 629 pnt.- 2. P- van Hoorn 110442443 p 3. J. T. 'van Burgsteden 2174029426 pnt. Kampioen 2 eerst getekende duiven: 1. Joh. van Voorst met 2714 punten. Jonge duiven: hok: 1. M Dekker 1852 pnt. 2. G- Wolffenbuttel 1688 punten; 2a J. T. van Burgsteden 1688 pnt.: 4. J. Bolhaar 1657 pnt.; 5. E. vnn Soolen 1530 pnt.; 6. J. van Korlaar 1507 pnt.; 7, A. van Leeuwen 1458 pnt. Duif. 1. G. Wolffenbuttel 7381—862 p.; 2. J. van Korlaar 8824683 pnt 2a. E. van Soelen 7778—683; 4 T. van Boeyen 9591—664 pnt.. 3 G- Velthulzen 7069—617 pnt.; 6. P. Wijnands 9796—616 pnt.; 7. P. van Hoorn 7968599 pnt.; 7a. J. Bol haar 7124—599. Navlucht hok; 1. Joh. van Voorst 1203 pnt.; 2. J. T, van Burgsteden 1008 pnt.; 3. J. Leijenhorst 995 pnt.; Duif: 1. G. Brandsen 217531—450 pnt 2. Joh. van Voorst 226959—416 pnt.; 3. Idem 1132661—385 pnt. Generaal kampioen over alle vluchten 1. Joh. van Voorst 6717 pnt.; 2. J. T. van Burgsteden 6367 pnt.; 3. A. P. Wolffen buttel 5524 pnt.; 4. J Leijenhorst 5499 pnt.; 5. P. van Hoorn 5308 punten. Industrialisatie te Amersfoort Uit ons verslag van de rede. uitge sproken door burgemeester H. Mo lendijk bij de opening van de W.A.S.- beurs, zou men kunnen opmaken, dat Amersfoorts gemeentebestuur de fabriekshallen voor de firma's Pon en Molenaar gaat bouwen. Zo staan de zaken niet. Deze hallen zullen mettertijd door genoemde firma's zelf worden gebouwd. Het gemeentebestuur is van me ning. dat het momenteel beter Is te wachten met de uitbreiding van de industriehallen. Men zou wel nieuwe industrieën kunnen aantrekken, doch Amersfoort kan de werkkrachten niet opleveren. Het gevolg zou zijn, dat de industrie werknemers uit de omgeving moet betrekken en dat is voor de Amersfoortse samenleving zonder betekenis. Wat de te stichten bedrijven van Pon en Molenaar betreft, valt te ver wachten. dat elk bedrijf met 150 ar beiders begint. Dit aantal zal zowel voor Pon als voor Molenaar geleide lijk oplopen tot ongeveer 300. SOEST Damclub „De Variant" De uitslagen van de in de 2e ronde gespeelde partijen van de onderlinge competitie luiden; le afdeling; TerlouwDamen 11; van EsKraay 11; Ooms Veerman 2—0; v. Oosterom—Waal 11; SjollemaCollet 11. 2e afdeling: NapImmerzeel 2— 0; BremerNiemantsverdriet 11; Flaman—Kreger 0—2; Verrips van Gelderen uitgestBulens Wallenburg 0—2; Dielissen—Struyk 2—0. Junioren: C- VerripsJ. Bremer 11; N. VerripsReehorst 20; F. Bremer—Sjollema 02; Bur.t Barneveld 02; v. Munstervan Kuil 20; v. MunsterReehorst 2—0. Avonddienst apotheken: Van de Bo- vonkamp Utrechtsestrant 45a. tel. 3358: Vermeer Apotheek, Vermeerstraat 124. tel. 5335. Inkt MIJN vriend is in het gelukkige bezit van kinderen. Zijn oudste is zelfs aan de periode van huiswerk toe. Hij manoeu vreert met inktpotten, vult met een breed gebaar zijn pen en schrijft schriften vol met sommen en andere geleerdheid. Zo'n jongen is een pro fessor in de dop. Hij maakt ren' zich de spreekwoordelijke een verstrooidheid ook al eigen. N De dop op een tnktfles de fles. Maar morgen? Tja, niet bij. Dat laat-ie aan 'n ander over. Tja, een inkt- fles zonder stop is even gevaarlijk als een lucifer bij een kruitvat. Gisteravond liet de aan komende professor ook die inktpot zonder dop staan. Toen kwam het fatale mo ment. Mijn vriend, druk in zijn bewegingen, slingerde de fles van tafel. De gevol gen waren droevig. Zijn broek liep een blauwtje'n dure tas had plotseling een vlekziekte en het tapijt had er enige motieven bij. Ijverige handen droegen de inkt verdrijvende melk aan. De broek ging uit en onder de kraan en het ta pijt iverd met een vergif achtig spul bewerkt. Er werd ook nog het een en ander bij verteld. De aan komende professor had er een dictaat-cahier mee kunnen vullen. Mijn vriend zuchtte ..daar gaat mijn vrije avond" en zijn vrouw zei „zo'n onge luk kan iedereen gebeu- Dat is in ieder geval bemoedigend geluid. Nu zit de dop stevig op leeg en dan Laten we er het beste van hopen. Paddestoelen Het is weer herfst, sinds een dag of tien. Aan de bomen kan men 't al goed zien. Men ruikt het in het bos aan de lucht van voch tig mos en aan de padde stoelen. Ja, inderdaad, men ruikt de paddestoelen. Maar men ziet ze ook, in allerlei kleuren, meest margarine wilt weten, dan bruin, wit en rood. grote moet u beslist de bijeen- Margarine Over de margarine zijn zo in de loop der jaren tal van mopjes getapt. Ja, het is met die margarine zelfs zo gesteld, dat minister Mansholt het wenselijk vindt een nieuw wetje in het leven te roepen om vooral duidelijk te laten blijken dat margarine geen boter is. Maar als u iets meer over en kleine, eetbare cn ver giftige. Wij zagen gisteren toen het weer nog zo mooi was, heel wat kinde ren paddestoelen zoeken in de bossen rond Amers foort. Aardige mandjes van hei, met kleu rige paddestoelen er in. werden met trots door hen mee gedragen. Anderen hadden trommels om de eetbare te vervoeren. Daar werd gisteravond in me nig gezin een lekker maal van bereid. Maar past u op met die paddestoelen. Als u niet erg deskundig bent, dan moet u er niet van eten. Vele soorten zijn gif- zoeken, welke op Dinsdag hoera-stemming^en vandaag 16 October a.s. in 's Prin senhof wordt gehouden Daar gaat men de luiste rende schare iets vertellen over ,.De geschiedenis en fabricage van margarine". Lectuur Onze oproep om aan de slag te gaan voor de derde zending lectuur aan de zieke militairen is goed verstaan. Er is al het een en ander binnen. Het is wel jammer, maar we zijn ontzettend veeleisend. Naar Klop draaien is er bijvoorbeeld morgen is de vulpen weer risico. tig. Neemt dus vooral geen onze smaak gaat het niet - L..J Wn HoHHon even aan ■ter. Tel morgen van t Stadsven- 4291: tedere tien tot twaalf our. Raad komt bijeen De Raad dezer gemeente is op Dinsdag 9 ctober a.s., des avonds 7.15 uur. in openbare vergadering bijeen geroepen. Paddestoelenrit De motorclub „Soesterberg" laat weer van zich horen. Voor as. Zondag 7 October, staat een rij- wiel-betrouwbaarheidsrit op het programma, die te half drie bij café-restaurant „Taveerne" te Huis ter Heide aanvangt. Het parcours loopt door fraaie natuur, zodat deelneming aan deze tocht gezel ligheid biedt. Deze rijwieltocht staat aangegeven als „Paddestoe lenrit". Het parcours heeft een lengte van 25 km, gereden wordt met 12 km per uur. Voor Zondag 14 October is een betrouwbaarheidsrit voor auto's vastgesteld over een lengte van 100 km. waarvan het parcours door de mooiste plekjes van 't Sticht loopt. Burgerlijke stand Geboren: Jannie. d. van W. Steenkamp en M. van Weerhorst; Maria p. E-, d. v. J. Kamphorst en H. A. Vonk; Willem, z. v. W. H. Steginga en C. M. N. Mef- fert; Ernstlne F. E. I., d. van A. W. C. Rljnders en A. N. E. d'Edelhart Toorop; Cornelte C.. d. van R. A. de Ruljter en S. Hoyer; Roelof J.. z. van R. A. de Ruyter de Wlldt en S Hoyer; Jaap. z. van J. Vonk cn M. Waller; Gerrltje. d. van A. Hop en J. Wouters; Theodore W. M., d van A. F. Graaf mans en W. H A. Bien- Rinke, z. van B. Hoogeveen en J. B. Hoefakkcr. Ondertrouwd: A. G W. van Loon en W. C. G. Groenestein Getrouwd: J. Choufoer en N. de Man; H. J Wolfsen cn H. M Hoogeveen; J. J. van Gorkum en G. Kuijper; J. G. M Mangé en E. M. W. Bremer; P. Jansma en K. Everaard; H. v. d. Heijden en A. B. Latté. Overleden: Cornells Middag. 76 Jaar. geh. met M. Knopperts; Elisabeth van Rooijen, 82 jaar. ongehuwd; Annlgje Retjnders. 76 Jaar, ongehuwd; Teunls Onwezen. 81 Jaar. wedr. van A. M. Boom. Frans LuiJer. 60 Jaar. geh met L. Hoogeboom. Maria E Cats. 60 jaar. geh. met P. C. Bodegraven Stefan Askenase heeft verleden jaar in Amersfoort geconcerteerd en in een stampvol theater werd zUn optreden tot een overweldigend succes. Gisteravond betrad deze pianovirtuoos hetzelfde podium en weer was er een grote menigte gekomen om te luisteren naar Askenases weergave van een reeks composities van Chopin. Ruim honderd Jaar geleden stierf deze Frans-Poolse componist, de belangstelling voor zjjn werk is eerder toe- dan afgenomen. Toch zou men verwachten, dat rationelere opvattingen ook. ja vooral op het gebied der muziek, deze generatie minder ontvanke lijk zouden maken voor de romantische sensibiliteit van Chopin. Dat dit niet het geval is, ligt in het warm-menselijke. dat alle werk van Chopin door trilt. Waarbij dan natuurlek nog komt de bijzondere behandeling van het klavier, als volkomen zelfstandig instrument, met een absoluut-eigen ka rakter. Daarin ligt het succes van Chopins composities en het succes van Askenase bestaat hierin, dat deze virtuoos ze weergeeft op de w\j*c. die ons gevoel het sterkst aanspreekt. minstens verwacht, dat de telefoon niet stil zou staan. Nu is het natuurlijk moge lijk, dat het nummer u is ontgaan. Noteert u dan even? U kunt bellen 4291 of 6235. Even uw adres op geven en de tijdschriften, boeken of spelen worden opgehaald. U kunt de spul letjes natuurlijk ook bren gen. We wachten in span ning af. De stand Feestneuzen opbergen! Stopt U ze maar heel diep in een kast weg. Het is niets gedaan met die bur gerlijke stand van Amers- komst van de Vereniging foort. Gisteren waren we in Nederlands Fabrikaat be- ons Stadsvenster nog in een het mineur. Kort en goed. we zijn 29 zielen achteruit getippeld. Het cijfer is nu 59861 Amersfoort is dus nog een flink eind van de zes tigduizend af. Zouden we er dit jaar nog aan toeko men? Wat een twijfel en dan op zo'n zonnige dag. hard genoeg. We hadden Wij weten, dat men Chopin an ders kan interpreteren dan Aske nase dit doet en men kan op an dere facetten de nadruk leggen. Maar Askenases spel heeft de warme menselijkheid, de bewo genheid. die zo ongeteld velen tot Chopin heeft gebracht. Daarom hangt er altijd zulk een bijzondere sfeer om de concerten van Stefan Askenase en daarom zijn z'n bewonderaars zo talrijk. Het programma, dat gisteravond gebracht werd. was geheel aan Chopin gewijd en tot op zekere hoogte een staalkaart van de wer ken, die de Poolse componist heeft geschapen. De Polonaise in es klein, waarmee het programma werd geopend, biedt wel aan de pianist alle mogelijkhe den, die in het grotere werk van Chopin liggen opgesloten. Tot dit grotere werk behoort ook de Sona te in B. kl. t. welke door Askenase werd gespeeld. Maar de eigenlijke Chopin is voor de meesten toch de componist der mazurka's, walsen, préludes en niet te vergeten de études, welke laatste door Chopin tot een zeer bijzondere kunstuiting zijn verhe ven. Wij werden ook nu weer getrof fen door de vanzelfsprekendheid, waarmede Askenase o.a. de walsen en études uitvoerde. Men kent de moeilijkheden, welke in deze wer ken opgesloten liggen; als men As kenase hoort spelen vraagt men zich af. waaruit ze eigenlijk precies bestaan. Een wals bij deze virtuoos is in derdaad het beroep op ons rhyth- misch gevoel, zoals de componist bedoelde, een nocturne brengt ons in de stil-verheven sfeer, die bij deze muzieksoort past. Zo is het optreden van Askenase een muzikaal evenement geworden en de voorliefde van het Amers foorts publiek voor deze concert pianist is begrijpelijk. Dat er dan ook een warm applaus was ligt voor de hand en men hield niét op voor enkele toegiften ten gehore werden gebracht. Een spectaculair, als dit woord geoorloofd is. Scherzo van Men delssohn toonde overigens Askenase weer van een geheel andere zijde. Daarop volgde een uiterst merk waardige Sonate van Padre Anto nio Soler, een Spaans componist, leerling van Scarlati. En. om met iets geheel anders te besluiten, bracht de pianist ons ten slotte Bachs „Auf Christi Himmelfahrt allein", in een opvatting, die toch wel van een wonderlijke veelzijdig heid getuigt. Hiermede was een concert ten einde, waarover nog wel enige tijd zal worden nagepraat. S. SOESTERBERG Nieuwe ontspanningszaal wordt Dinsdag geopend In het gebouw van de Vliegmedi- sche Dienst aan de Kampweg zal de garnizoenscommandant luit.kol. A. P. M. van Rooy, Dinsdagavond dc nieuwe ontspanningszaal officieel openen. Tal van burgerlijke en mi litaire autoriteiten zijn voor deze plechtigheid uitgenodigd. Luit. Steijn van de „Welzijns zorg" heeft ons gisteren iets over de nieuwe zaal verteld. Er is een ruim toneel met goede verlichting. Achthonderd mensen kan de zaal herbergen. Ook is er een nieuw projectie-apparaat. Er zijn plannen om de ontspan ningszaal goed te gebruiken. Be halve toneel en cabaret komt er een operavoorstelling. Ip de openingsavond zal als pre mière voor Nederland de film „De 38e breedtegraad" worden vertoond.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2