Recreatiebelangen in gedrang door noodzakelijke defensie citizen DIAMANT Vrolijke première van nieuw toneelstuk: Voetbal GELEZEI Elspeet en Nunspeet voor toerist bedorven Smokkelaar laat nieuwe Studebaker in de steek Graaf van Egmont wordt opnieuw begraven Atoomkern-reactor op 28 Nov. in gebruik VELUWEISDE VELUWE NIET MEER fN r Redenen voor ongerustheid Aflegg en van de eed Douane ontdekt bergplaatsen onder de spatborden en ge wogen [Vrijdag 5 October 1951 3 Het ziet er naar uit. dat het aantal militaire oefenterreinen op de Veluwe binnenkort dusdanig zal zijn uitgebreid, dat er in dit recreatie gebied bij uitstek weinig plekjes meer overblijven, waar vacantieganger en toerist ontspanning kunnen vinden en onbezorgd kunnen genieten van de natuur. Noemt men de plaatsen op, waar nieuwe oefenterreinen zullen komen, dan stuit men op namen, die zolapg het ons heugt, steeds de gedachte opriepen aan zomer en vrije dagen: Garderen. Ermclo, Nunspeet en Elspeet. Op drie verschillende punten zullen nieuwe kazer nes worden gebouwd en de laatste grote heidevelden, die er op de Mid- den-Veluwe nog voor recreatie waren overgebleven, zullen thans ver loren gaan voor de normale recreatie. MILITAIRE oefeningen laten niet na in onze mooie Veluwse bossen hun sporen achter te la ten. Deze foto werd genomen in het bekende Turfbos langs de weg van 'Nunspeet naar Elspeet. (Foto's welwillend afgestaan door „De Toeristenkampioen"). In 1900 was de oppervlakte woes te grond in Gelderland nog ruim 105.000 ha. Nu is er in deze provin cie nog maar ruim 38 000 ha. woes te grond. En juist in de verstreken halve eeuw is het inwonertal van ons land aanzienlijk gestegen en zyn de behoeften aan recreatie enorm toegenomen. „De Toeristenkampioen", waar aan wij deze cijfers ontlenen, schrijft, dat het een fictie is te be weren. dat recreatie en militair oefenterrein kunnen samengaan. Met diverse voertuigen en tanks zal van de oefenterreinen een in tensief gebruik moeten worden ge maakt, willen zij aan hun doel be antwoorden. Dagelijks zullen er 12.000 tot 15.000 militairen, met al les wat daarbij hoort, worden ge traind. Dit betekent aldus het blad dat de werkelijk niet zo sterke heidevegetatie na verloop van weinige jaren tot afsterven is gedoemd. Ook het gevaar van brand is verre van denkbeeldig. Wij weten, zo vervolgt de „Toe ristenkampioen", dat men de mili tairen de laatste tijd zo veel mo gelijk tracht op te voeden in voor zichtig omgaan met het natuur schoon, maar veel meer dan een lofwaardig streven, waarvoor wij veel waardering hebben, kunnen wij er toch niet in zien. Men kan immers het onmogelijke niet van hen vergen. Wanneer de oefeningen zoveel mogelijk moeten worden aangepast aan de oorlogsomstandig heden. wanneer men met zware voertuigen en tanks dwars door de heidevelden moet rijden, wanneer men met vliegdennen en struiken de wagens moet camoufleren, hoe ZOEKLICHT OP valt dit dan met de verlangde voorzichtigheid te rijmen? Zeer zeker dient de noodzakelijkheid van een sterke landsverdediging erkend te worden. Natuurlijk moe ten wij er voor zorgen, dat onze militairen de gelegenheid wordt geboden om zo goed en zo doelma tig mogelijk geoefend te worden. Wij begrijpen ook. dat hiervoor offers dienen te worden gebracht. Maar aldus het artikel in de .Toeristenkampioen" geen land ter wereld moet zo zuinig zijn op zijn woeste grond als het onze. En ons volk moet in toenemende mate beschikken over terreinen voor zijn recreatie. Dat is een le vensbelang En men zal moeten er kennen, dat de recente militaire beslissingen met d i e levensbelan gen lijnrecht in strijd zijn. Wat de Veluwe betreft: vrij gro te terreinen behoren daar tot het Kroondomein en zijn niet toegan kelijk voor het publiek. In vele bossen mag men in het geheel niet t komen, in andere mag men zich j niet buiten de wegen begeven. Wat j er nog aan open heidevelden was, wordt nu helaas bedorven op een wijze, zoals de foto's bij dit artikel maar al te duidelijk illustreren. Dat dit jammer is. is niet sterk ge noeg uitgedrukt. Het is een ramp! Failliet Oudewaterse Bank Eind 1952 de eerste uitkering aan gedupeerden OUDEWATER. Eind 1952 zul- j len gedupeerden van het faillisse- ment der Oudewaterse Bank een eerste uitkering krijgen. Over het percentage valt nog niets te zeggen I Donderdag is in een vergadering van gedupeerden meegedeeld, dai enkele vorderingen, die men du bieus achtte, meer hebben opgc bracht dan men vermoedde. Ontstemming wekte do medede ling. dat het rijk beslag heeft ge legd op effecten, die na de bevrij ding „zwart" of legaal zijn verhan deld De waarde daarvan ligt tus sen de drie en vier ton. Ook heeft het rijk nog een fiscale vor dering van enige honderdduizenden guldens. De stichting „Gedupeerden van de Oudewaterse Bank" zal trachten van het rijk gehele of ge deeltelijke compensatie te verkrij gen. De Amsterdamse Bank zal de helft van de winst van haar Oude waters kantoor en f 25.000 ineens ter beschikking stellen van de Stichting. Deze zal dit geld niet evenredig onder alle crediteuren verdelen, maar vooral sociale over wegingen laten gelden. Twee van de drie op de Veluwe nieuw te bouwen kazernes komen op grondgebied van de gemeente Ermelo. Dat de raad zich hier tegen heeft verzet is, zo schrijft de „Toeristenkampioen", waarlijk niet te verwonderen. De wijze waarop dit verzet terzijde werd geschoven vijf dagen na het raadsbesluit werden de terreinen op grond van de Belemmeringen wet Landsverdediging gevorderd moet op ons volk wel een uiter mate pijnlijke indruk hebben ge maakt. De „Toeristenkampioen" heeft nog niet zo lang geleden over de toepassing van die wet zijn ongerustheid uitgesproken „De tijd heeft geleerd, dat er voor die ongerustheid reden was!" merkt het blad terecht op. TWEE meisjes hebben voor de Hilversumse kantonrechter ge weigerd als getuige de eed af te leggen, omdat zij verklaarden „niet te geloven". Onder bedreiging met gerechtelyke vervolging heeft één van hen tóch de eed afgelegd, de andere bleef op haar stuk staan. Dit conflict bewijst weer eens, dat er „iets loos" is met de eed, voor zover hij wordt geëist van hen, die niet geloven aan het be staan van een (persoonlijk) God Dit probleem heeft al zoveel moei lijkheden opgeleverd, dat het o.i nu wel gewenst is een bevredigen de regeling te treffen. Feitelijk is de zaak geregeld, en wel bij de wet van 28 April 1916 welke hem, die „onoverkomelijke bezwaren heeft, ontleend aan zijne opvatting omtrent de godsdienst", in de gelegenheid stelt de belofte af te leggen. Vele Christenen be roepen zich met succes op deze be paling. Over wat de aangehaalde zinsnede precies bedoelt voor nicl- godsdienstigen is veel gediscussi eerd. De Hoge Raad maakte aan dit dispuut in 1933 een einde door te bepalen, dat ook hij, die zegt niet te geloven aan een (persoon lijk) God, een opvatting omtrent de godsdienst heeft en dus de eed door de belofte mag vervangen. In 1936 heeft de H. R. verklaard, dat men zijn voornemen, de belofte te doen, van tevoren schriftelijk ken baar moet maken aan het rechter lijke college, waarvoor men moet getuigen. Louter formeel was dus de Hil versumse kantonrechter in zijn recht, toen hij de eedsaflegging van beide meisjes eiste omdat zij hem kennelijk niet van tevoren hun wens hadden bericht maar met formeel handelen komt men er niet in deze lastige, en soms pijnlijke zaak. De meeste rechters gedragen zich soepeler. Ware het niet ge wenst zolang een wetswijzi ging niet meer klaarheid heeft ge schapen op de dagvaardingen genoemde mogelijkheid te vermel den? PARIJS. Bij een ontploffing in een springstoffenfabriek te Bel ler ivc sur Allier (midden-Frank rijk) zijn vier personen, onder wie twee vrouwen, om het leven ge komen en vijftien personen ge wond. Een arbeider wordt vermist. KERKRADE. Naar eerst nu bekend wordt, arriveerde In de nacht van Dinsdag op Woensdag aan de douane alhier uit Duitsland een nieuwe Belgische Studebaker met een Nederlander, die in België woont, aan het stuurwiel. Omdat de douane de laatste tijd de ervaring heeft opgedaan, dat de grote ruimten achter de koplampen van dure wagens dikwijls benut worden voor het verstoppen van smokkelwaar, gaf de dienstdoende ambte naar aan de bestuurder van de wagen te kennen dat hü even de koplampen wilde controleren. Deze had daartegen geen bezwaar en ging, terwijl zijn wagen naar een nabijgelegen garage werd gereden, een grenscafe binnen om een kop koffie te drinken. Spoedig ontdekten de ambtenaren van de dienst van invoerrechten en accijnzen, dat onder de beide voor spatborden van de Studebaker grote bergplaatsen waren aangebracht. Zij haalden in een minimum van tijd hieruit te voorschijn zilveren scha len. zilveren bestek, sigarettenétui's, colliers van zilver en goud, een ver rekijker en nog een serie kleinig heden ter waarde van ongeveer 2000.— Onmiddellijk renden twee douaniers naar het restaurant, waar de bestuur der van de wagen zijn kopje koffie dronk. De vogel was echter gevlogen. Hij had zich over de Nieuwstraat te Kerkrade uit de voeten gemaakt, was ergens in Bleijerheide in een ander café binnengegaan en had daar een taxi voor Maastricht besteld. In plaats van naar Maastricht liet hij de chauffeur van de taxi echter regelrecht naar Breda rijden. Togen twee uur Woensdagmorgen arriveer de hij daar en verdween spoorloos. De douane was echter op dat ogen- ZO zag een weg in het Speuldcr- veld bij Garderen er uit nadat tanks cn militaire voertuigen met rupsbanden er over waren opgetrokken: vernielde bermen en rechts een volkomen ontwor telde boom. Zaak P. de Boer conira officier van justitie weer uitgesteld LEEUWARDEN. Donderdag stond op de civiele rol van de Leeuwarder rechtbank weer eens de zaak P. de Boer te Drachten, de stichting „De Nederlandse soldaat" en de „Bond voor mobilisatie-inva liden" contra mr dr F. Hollander, de officier van justitie te Leeuwar den en de Staat der Nederlanden De vorige keer heeft mr Vis als procureur van De Boer c s. zijn nota van repliek overhandigd en thans zou mr R. Romer voor de gedaagden van dupliek moeten die nen. Hij kreeg echter een uitstel van 4 weken. Het is een oud Engels gebruik, om de ware verkiezingsstrijd voor een nieuw Lagerhuis niet in te gaan dan na een godsdienstige plechtigheid, waaraan alle tegenstanders gelijke lijk deelnemen. Woensdag was het wederom zo. Na afloop poseerden „vriend en vijand" op de treden van St. Paul's voor onze fotograaf, te weten van links naar rechts: Win ston Churchill (leider der Conser vatieven), Hugh Gailskell (financiën, Labour), Herbert Morrison buiten landse zaken. LabourClement Da- vies (leider der Liberalen). Rebelse graaf en zijn gezin krijgen bronzen sarcofagen in nieuwe grafkelder (Van onze correspondent) BRUSSEL. Op Zondag 14 October zal in het Oostvlaamse plaatsje Zottegem in de buurt van Oudenaarde, de plechtige herbegrafenis plaats vinden van de stoffelijke overschotten van de Graaf van Eg mont en zijn echtgenote, de uit de geschiedenis zo bekende Lamoraal van Egmont, die samen met de Graaf van Hoorne op 5 Juni 1568 op Alva's bevel tc Brussel werd onthoofd. Met een mis, een openlucht concert, een academische zitting en een historische tentoonstelling zal men in Zottegem, waar nu nog de ruines van het kasteel der Graven van Egmont zijn te vinden, de nagedachtenis eren van deze historische figuur, die zijn verzet tegen Filips II met de dood op grond van „ma jesteitsschennis en rebellie" moest bekopen. blik nog niet zo ver en nog bezig met een onderzoek in de Nieuw straat. Vele wagens werden aange houden en overal werd uitgekeken naar de verdwenen smokkelaar. Ver moedelijk is de man naar België uit geweken. AMSTERDAM. De Zuid-Afri kaanse minister van Economische Zaken, de heer Louw, die in ons land besprekingen heeft gevoerd, is Donderdagmiddag naar Dene marken vertrokken. (Advertentie I. M.) Advertentie (I. M.) Egmont. en ook later zijn vrouw Sabina van Beieren, werden toen in het familiegraf in de Zotte- gemse Onze Lieve Vrouwe- kerk begraven, maar anderhal ve eeuw lang nam men aan, dat hun graven met de ver woesting van de kerk in 1645 verlóren ge gaan waren. Eerst in 1804 ontdek te men onder de later op dezelfde plaats herbouwde kerk een grafkel der. waarin zich drie loden lijkkis ten bevonden en drie loden hart vormige dozen. Uit de opschriften bleek, dat hierin het gebeente van Egmont en zijn echtgenote evenals de gebalsemde harten van Egmont en zijn twee zonen waren bewaard. In 1857 werden de stoffelijke over schotten in een nieuwe grafkelder ondergebracht cn op voorstel van de Zottegemse historicus en Egmont- kenner dr L. de Vos heeft het ge meentebestuur onlangs besloten de ze bouwvallig geworden grafkelder geheel te vernieuwen cn daar de stoffelijke resten van Egmont cn zijn gezin nu in bronzen en van inscripties voorziene sarcofagen waardiger onder te brengen. Gezien de banden van Egmont met Noord-Nederland waar hij ook bezittingen had. zullen de burge meester van Egmond-binnen cn een Egmonds muziekkorps bij de plech tigheid van 14 October tegenwoor dig zijn. DE BALLPOINT, DIE U NOOIT IN DE STEEK LAAT Houders naar keuze' rood, blauw, grijs, zwart of gevlamd. Vullingen met rode, groene, blauwe of zwarte inkt. PRIJS COMPLEET 190 Advertentie (I. M.) Nederlands-Noorse samenwerking vooral van belang voor geneeskunde DEN HAAG. Op 28 November zal vrijwel zeker de atoomkern-reactor, die Nederlandse en Noorse geleerden in Kjcllcr (by Oslo) hebben gebouwd, officieel in gebruik worden genomen. Alle beveiligingen zijn uitvoerig getest, zowel ter voorkoming van een plotseling te hevige werking van het apparaat als ter bescherming van de onderzoekers. Deze mogen niet worden blootge steld aan de gevaarlijke straling der reactor. Dikke betonnen muren en lagen grafiet, welke om de reac tor zijn opgestapeld, houden die straling wel tegen, maar zij zou toch kunnen dringen door de ope ningen, die voor de experimenten in de omringende muren zijn aan gebracht. In Augustus heeft de reactor een ogenblik gewerkt op het maximale vermogen, dat bij het bouwen is voorzien. De nieuwste beveiligingen berusten op de experimenten, die de Nederlandse en Noorse atoom geleerden de laatste maanden heb ben verricht. De reactor is nu zo ver gereed, dat niet-explosieve ket ting-reacties van kernsplitsingen kunnen worden opgewekt. De Nederlandse wetenschap heeft, door deze reactor, een hulpmiddel van onschatbare waarde gekregen, die geschikt is voor het moderne medische, biologische en scheikun dige onderzoek. Zo zal men in de reactor radio-actieve isotopen kun nen maken, die voor de hedendaag se geneeskunde onmisbaar zijn. DEN HAAG. De reeds ver melde NederlandsBelgische be sprekingen over de Rijnvaartpre mies zullen op 9 October as. plaats vinden in Den Haag. OUDE G E N E V'É R 3 Gedistilleerd pi-r liter 7?5 PARIJS. Ondanks de stijging der kosten zal er geen verandering worden gebracht in de transatlan tische scheepsvrachttarieven, zo is besloten door de Atlantic Confe rence of Steamship Lines. Organisatie-Woltersom in liquidatie DEN HAAG. De pas bekend gemaakte opheffing van vak- en ondervakgroepen van de hoofd groep ambacht betekent niet -• al dus deelt het ministerie van Eco nomische Zaken mede dat de hierbij betrokken ondernemingen niet langer aangesloten zijn bij de organisatie-Woltersom. Hier is slechts sprake van organisatorische vereenvoudigingen, welke aan de liquidatie der organisatie vooraf gaan. De betrokken ondernemingen ressorteren nu rechtstreeks onder de bedrijfsgroep detailhandel. De liquidatie der organisatie-Wolter som moet uiterlijk 15 Februari 1953 I tot stand zyn gekomen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Donder dagmiddag. Onno („Kraak") Molenkamp, die iedere avond in de „Kleine Comedie" verwoed het machtige lichaam van Edo v. Tettenrode bespringt tij dens de spectaculaire vecht partij in het toneelstuk „MSster Roberts", hebben wij deze acrobatiek even enthousiast tegen een voet bal zien toepassen. Hij was de doelverdediger van het elftal der „Nederlandse Co medie", dat een wedstrijd speelde tegen een ploeg van de Toneelschool. De acteurs, die vaak al jaren op de planken staan, heb ben minder ervaren come- dianten laten zien, dat zij de meerderen zijn. De man nen van „Mister Roberts" wonnen met 20! Hans Boekman, bekend ex-internationaal scheids rechter, blies om drie uur op zijn (roestig) fluitje en Ank van der Moer met het geitje, dat elke avond in genoemd stuk figureert, aan de hand bracht de bal aan het rollen. De groen-witten van de Ned. Comedie zetten een aanval in die na tegenstand van de Toneelschool, aange voerd door directeur Willy Pos ruim een kwartier later een doelpunt ten ge volge had. Johan Fiolet sprong net iets te laat (1 0). Langs de lijnen juichte een groot deel der Neder- Johan Fiolet loopt al 25 jaar mee, wel niet achter het bruine monster dan toch op de planken. Als doelman wandelde hij echter niet zo rolvast rond landse toneelwereld. Johan Elsenshohn schreeuwde zijn pas geope reerde (hese) keel bijna aan flarden. En de met voet-zoekers gewapende acteurs uit „Het engeltje dan wanneer hij in een stuk van Shakespeare op treedt (Wedstrijd: toneel leraren en toneelleerlingen Ned. Comedie. Water graafsmeer, 02). van niets", die op weg naar een schouwburg in „ergens in het land" nog even met de bus langs kwamen bliezen ver heugd op toeters. Toen even later de To neelschool aanviel en Ben Grocnier alleen voor het doel van Onno Molenkamp stond, bliezen zij weer. Groenicr dacht dat het de scheidsrechter was en hield in. De kans was ver keken. Pas na de pauze beleef den wij de première van een nieuw doelpunt der Nederlandse Comedie. Bob Goedhart scoorde („Leer om leer") meesterlijk 2—0. Daarbij is het geble ven. ondanks de voortref felijke soli van Henk Schaer, ondanks ook het voetenwerk van Ton Lutz, en de machtige, veel-ge- schreeuw maar-weinig-wol kousen van Hans Kaart. Johan Fiolet de doel verdediger van de Toneel school viert vandaag zyn vijftigste verjaardag, die samenvalt met zijn 25- jarig toneeljubileum en zijn eerste lustrum als le raar aan de Toneelschool. Fiolet houdt niet van of ficieel gedoe, zijn colle ga's verrasten hem toen hij niets vermoedde: tij dens de rust in de voet balwedstrijd werd hij ge huldigd. Guus Oster (be zweet en besmeurd), sprak hijgend enkele waarderen de woorden en overhan digde een cadeau. Johan Fiolet die op het toneel kan bulderen als geen an der. werd verlegen. Hij stamelde alleen maar ..Dank je wel" cn holde naar zijn doel. I JE Amerikaan Frank Scully Is èf een geniale grappenmaker. «Sf een man. die zich in een waandenkbeeld heeft vastgebeten. Helaas moet men vast stellen. dat de querulantcrlge toon. waarin vele bladzijden van zijn boek „De Jacht op de Vliegende Schotels" (uitgevers „De Librije", Hilversum) ge schreven zijn, op het laatste wijzen. Scully tracht de lezer van niets meer of minder te overtuigen, dan dat de vliegende schotels, die in de laatste Ja ren herhaaldelijk zouden zijn waarge nomen. ruimteschepen zijn van een an dere planeet (waarschijnlijk Venus) cn zich. aangedreven door magnetische krachten, met de snelheid van het licht, d.i ongeveer 300.000 km per se conde. door het heelal kunnen bewe gen. Drie van deze schotels, met de verkoolde lijken van een op de aarde onbekend mensenslag, zouden op ver schillende plaatsen ln de Verenigde Staten zijn neergekomen en vervolgens door de Amerikaanse luchtmacht, om onbekende, redenen, zijn verdonkere maand. Scully's ..bewijs": de medede lingen van een niet nader aangeduide dr G die een van de schotels ln op dracht van de Amerikaanse autoritei ten zou hebben onderzocht. Maar on danks alle bezwaren, die men tegen Scully's boek moet hebben, het heeft het voordeel, dat het spannend Is als een Jules Vernc en een wereld of beter een heelal opent dat met gro te waarschijnlijkheid eens zal worden ontsloten. Over de belevenissen van een werk studente kan een zekere mejuffrouw P. Germeraad. een medisch studente, heel veel vertellen. Ze doet dat dan ook Ze schreef er namelijk een amusant boek over. Werkstudente, Uitgeverij Andrles Rlltz te Amsterdam, dat zo op het eer ste gezicht geschreven lijkt voor oudere meisjes. BIJ nader Inzien blijkt het ech ter ook gezellige leesstof tc bevatten voor anderen McJ. Germeraad heeft ongetwijfeld uit eigen ervaring kenoen putten. Ze Is blijkbaar baby-sltter ge weest cn sneldlchtcrcs. gids, typiste, nachtwaakster cn.. nu is ze dan ook gaan schrijven. Ze deed dat vlot. zon der ergens enige a*dere pretentie to hebben dan zo veel mogelijk lezers en lezeressen moe te laten genieten van haar soms dolle avonturen. Het boek is ook al weer zonder enige pretentie geïllustreerd door Ger Ridcnon, stu dent Tekenacademie.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3