VOORAL VOOR DE VROUW Brave huisvrouwen bezwijken voor de verleiding Rechtbank misleid in echtscheidingszaak Albert Heidoorn trouwde met zijn grootmoeder Reclasseren heeft niets met sentimentaliteit van doen Al jarenlang verkouden Laat het kind gerust eens niet eten We begrijpen het wel, maar. handelen er niet naar Verdachte zorgde dat vrouw geen dagvaarding kreeg Emigratie van vijf millioen Europeanen van de baan T elevisie-programma )e schuldeloze bloem Vrijdag 5 .October 1951 5 Advertentie (l. M.) J"\ IT is het belangrijkste van reclasserenWanneer je er niet van J doordrongen bentdat je zelf ook die japon had kunnen stelen onder bepaalde omstandigheden, itannecr jc niet overtuigd bent, dat je zelf ook tot die misstap in slaat geweest zou zijn, wel, begin er dan - helemaal nooit aan. Dan wordt het een reclasseren van boven af. Z° denkt mevrouw Af. S. F. WibautBastcrt, cr over, tot voor een week voorzitster van het Amsteidamse vrouwencomité van de reclassering. Ons comité heeft zestien leden, vertelt zij. Ieder van ons is toezicht- houdster, dat is zo ongeveer gezinsvoogd voor volwassenen. Zesticn leden is bespottelijk weinig, vooral nu, in October en November, komen er talloze gevallen van voorwaardelijk veroordeelden. Inderdaad, onze taak is voorna melijk toezicht houden op de voorwaardelijk veroordeelde vrou wen. Ieder van die vrouwen krijgt een toezichthoudster, die met haar praat, die haar helpt met psychi sche- en gezinsmoeilijkheden en daar gaat het om, die haar be hoedt voor een echte, onvoorwaar delijke veroordeling. Vroeger was die reclassering van vrouwen veel te liefdadig. Dure mevrouwen, met bonten om. bogen zich welwillend over de arme gevallen schepselen, stopten haar een oud schort in de handen en een worst, hieven ae deugdzame wijsvinger op en preekten. Deze instelling is er nu uit, gelukkig! Zo gaat het niet meer; we staan nu tegenover el kaar als mens tot mens. Maar.... zo vroegen wij, blijft er toch niet altijd een kloof? Stel, een arbeidersvrouw heeft gestolen en komt bij een van uw dames- toezichihoudsters. Voelt ze niet al tijd de sociale afstand? Per slot is ze terecht gekomen bij een dame, met een mooie kast vol porselein en een Waarom nou een mooie kast vol porselein, zegt mevrouw Wibaut. Welnee, onze toezichthoudsters zijn eenvoudige vrouwen. Toegegeven, ze zijn doorgaans meer ontwik keld, dan de reclassente, maar die afstand mag er best zijn en moet er ook zijn. Zij, de reclassente, moet het gevoel hebben bij iemand steun te vinden, die steun kan ge ven, omdat ze een stapje verder is. En niet verder door het mooie porselein maar geestelijk verder. We hebben 't liefst oudere vrou wen als toezichthoudster. Soms komt er wel eens een dame zich DE wetenschap gaat verder en verder, maar wij zijn nog steeds verkouden. We zijn het in de voorzomer en in de nazomer, en dan nog eens tussendoor, zoals het uitkomt. Elke keer maar weer en elke keer hetzelfde. Het be narde hoofd, de snuivende, snui tende neus, de rauwe raspene keel, nooit eens anders dan anders, nooit eens interessant, hoogstens eens meer en nooit minder. Het is een tragisch, vervelend sleur verschijn sel. Heeft U wel eens durven be rekenen hoevel tijd een mens met verkouden-zijn doorbrengt? Dan moet U dat eens doen, het is om van te ijzen. Een doorsnee noor deling die in de lente en in de herfst éénmaal bezwijkt geduren de een week, die is dan als hij vijf en twintig is een jaar verkou den geweest, en op zijn vijftigste twee jaar. Twee jaar, dat is vier en twintig maanden, dat is meer dan zevenhonderd dagen. In zo'n periode gebruikt men een vijf en dertighonderd zakdoeken, niest men een vijfduizend malen, hoest men, als het even meeloopt, twin tigduizend keer. Om maar niet te spreken van de honderdduizenden onaangename bewust-inspannen- de ademhalingenIs het niet bar en boos? En om dan te bedenken dat we een op de tien keer door eigen handeling of nalatigheid verkou den raken, en de andere negen keer besmet worden door onze medemensen die rustig het ver derfelijke virus voor zich uit lo pen te blazen. Dat daar niets te gen te doen is. Ik zou het wel we ten. Ik houd niet van epidemieën, niet van grote en niet van kleine. Ik zou ze isoleren op 't allereerste symptoom, in een Verkoudheids- centrum. Hoe prettig om tegen een gevaarlijke buurvrouw te zeg gen: ..Ik zou maar eens gaan, als ik U was", en om de G.G.D. of de politie te kunnen opbellen als ze niet wou. In Engeland hebben ze een Ver- koudheidscentrum. alleen niet op de manier die ik bedoel. Daar proberen ze er achter te komen wat verkoudheid precies is en wat je er tegen kunt doen. Ze werken cr met vrijwilligers, die zich ver plichten daar gedurende de proef tijd elk contact met de buitenwe reld te vermijden. En het schijnt dat de meest enthousiaste aanmel dingen waren van pas getrouwde stellen, die liever verkouden dan gestoord werden MARJOLEIN DE VOS aanbieden, die toch zo dolgraag bij de arme gevangenen in de cel wil gaan praten, maar daar zijn we erg voorzichtig mee, zo'n aan bod deugt niet, dat is puur senti ment. Welke gevallen van criminali teit krijgt u? Winkeldiefstal, abortus, prostitu tie. heiing, diefstal in bedrijven, dat is zo ongeveer het lijstje. Wat de winkeldiefstal aangaat, wij van reclasseringsstandpunt er geren ons groen aan de manier, onder ons toezicht. Ook hierbij zijn vele gevallen, die niet nodig waren geweest. Bij deze bevol kingstoename en deze slechte con junctuur neemt het aantal abor tus-gevallen hand over hand toe endat is onze grote grief, ze worden niet sociaal voorkomen. In de medische opleiding wordt te weinie aandacht besteed aan de geboortebeperking. Wanneer meer medici goede voorlichting gaven omtrent geboortebeperking, zou het aantal aborteuses afnemen. En dan. o, we hebben nog een hele reeks wensen, we zijn er nog lang niet. Allereerst, we hebben te weinig toezichthoudsters. Maar er is alleen behoefte aan mensen, die er van overtuigd zijn. dat ze ook een knot wol zouden kunnen ste len, als hun kind het koud had. Wat de grote lijn betreft: we moeten meer de kant uit van So cial Case Work, een Amerikaans begrip. De strekking daarvan is: opvoeden tot zelf doen. Wij, de toezichthoudsters, bemoederen te veel, we gaan voor onze „geval len" moeilijkheden oplossen, die ze zelf moeten leren oplossen; we doen dat uit gemakzucht. We.... zucht mevrouw Wibaut ik ben sinds de vorige week uit het comité en nu nog adviserend lid. Gelukkig geen ere-lid, besluit zij. Deze redactrice ion een damesblad xceet er alles tan. Alkalivrij betekent vooral niet: Geschikt voor alles en nag teat. Veilig uast U indien U speciaal alkahvnj wast Speciaal alkaliinj voor wol is Echfalon en speciaal alkalivrij t oor zijde u Vivalan. „Een kind, dat niet wil eten, moet men met rust laten", meent de Ame rikaanse kinderarts dr. Milo B. Brooks te Los Angeles. Hij is van oordeel, dat er bepaal de persoonlijke vrijheden als eten. ademen en slapen zijn, die men niet moet reglementeren. „Ingrijpen in zulke natuurlijke functies bij een normaal kind is een aanval op zijn individualiteit", zegt hij. „Ik heb moeders gekend, die het ademtempo van haar kinderen probeerden te regelen, omdat zij ergens hadden gelezen, dat een kind op elke zes keer eenmaal diep moet ademhalen." „Het kind dat niet wil eten", al dus dr. Brooks, „is een van onze grootste problemen, dat zijn ontstaan bijna geheel te danken heeft aan het pogen van de moeder om het kind voedsel op te dringen Normale kinderen komen met een natuurlijke eetlust ter wereld. Zij eten als zij honger hebben." Een kind kan. naar zijn mening zonder nadeel, ver scheidene dagen achtereen niet eten. „De waarheid is, dat geen kind alles moest krijgen wat liet wenst te eten. Kinderen (en volwassenen) moesten 10 pet. minder eten dan zij graag zouden willen, behalve in zeldzame gevallen. Die oude aan sporing eet je bord leeg is ver keerd verstaan." Een hapje na schooltijd is best, maar van alles en nog wat eten tus sen de maaltijden in vindt dr. Brooks niet goed en laten spelen met voedsel raadt hij af. „Kinderen moeten voedsel hebben om te eten en speelgoed om te spelen en die twee dingen moet men niet door elkaar halen", zegt hy. waarop grote magazijnen hun wa- ren uitstallen. Dat ligt daar maar op open tafels: knotten wol, stuk ken duur bont, bijouterieën, on dergoed. We krijgen zoveel win keldievegges onder toezicht, die blijken heel gewone lieve brave huisvrouwen te zijn, bezweken on der de plotselinge verleiding. In al die grote warenhuizen hangen borden: Pas op uw tas! Waarom ook niet een bord: Win keldiefstal wordt onmiddellijk ge straft! Ik bedoel dus: waarom waar schuwen ze ook niet de dievegges? En verder, waarom laat men de vrouwen niet aan de ingang hun parapluies en hun grote tassen met ritsen afgeven? Dat is immers juist de grote verleiding: Hoep, rits open, knot wol er in, dicht maken en weg.... Maar nee. de grote warenhuizen ziin bang dat de klanten dan weg blijven. Begrijpt u, hoe ergerlijk het voor ons is, dat diefstal in de hand wordt gewerkt in deze maatschap- pij? Iets dergelijks is het met abor tus. De aborteuses krijgen overi gens geen voorwaardelijke straf, die gaan meteen de gevangenis in, voor l1ét of jaar, maar zij die heb ben meegewerkt, of die onderdak hebben verleend, zij worden voor waardelijk veroordeeld en komen KAMPEN. De Nederlandse wet verbiedt huwelijken tus sen personen, die in nauwe bloedverwantschap tot elkaar staan. Toch kan men met z'n grootmoeder trouwen zonder met de wet in conflict te komen. In het plaatsje Wilsum, gemeente IJssel- muiden, woont een man die dat gepresteerd heelt. Het huwelijk is thans twintig jaar oud maar het verhaal is nooit verder ge komen dan tot buren en kennissen van het betrokken echtpaar. Op liet platteland kon men vaak buitengewoon ingewikkelde familie relaties aantreffen, die een gevolg waren van de beperkte kring waarin de mensen verkeerden. Omstreeks 1870 leefde in Wilsum een zekere Willem de Groot, die gehuwd was met Geertje ten Hove. Uit dit huwelijk werden vier kinde ren geboren, te weten Hendrik. Pe ter. Arendje en Geesje. Na de dood van Willem de Groot trad zijn oud ste zoon Hendrik in het huwelijk met Willempje van Unen. Uit dit huwelijk werd een nieuwe Willem de Groot geboren. De weduwe van de „oude" Wil lem de Groot trouwde met Jan van Esscher. Hendrik de Groot moest dus vader zeggen tegen Jan van Esscher. omdat deze met zijn moe- Impressies van een simpele ziel ER IS een kind, dat duimzuigt. Dat is niet goed; hij mag 't niet doen. Maar iedereen is het er nu wel over eens, dat men niet in een kring om dat kind moet gaan heenstaan en hem uitjouwen, dat men hem niet in het donker moet opsluiten met z'n duim op z'n rug gebonden, dat men niet moet dreigen met de boeman, die de duimpjes zal afknip pen. Wanneer men dat zou doen daar is men van overtuigd dan zou het kind nog veel harder duim gaan zuigen en het zou bovendien misschien weer plasjes in bed gaan doen. Nog niet eens zo heel lang is men daarvan overtuigd, dat wil zeggen de totale „men", de publieke opinie. Maar nu staat het minstens eenmaal per week ergens in een damesblad, men hoort het door de radio, men leest het in alle paedagogische boekjes. Niet de boeman, maar begrij pen, waarom het kind duimzuigt; de eenvoudigste moeder zal het u kunnen vertellen. En dat beginsel van begrijpen is nu al zover in de hele maatschappij doorgedrongen, dat elke sociale instelling op dat beginsel drijft. Een jongetje gapt knopenhaak- jes in een ijzerwinkel, o. maar dat komt omdat het jongetje uit een groot arm gezin komt. waar hij eenmaal in de week één koekje van een grote schaal mocht afne men, nu neemt hij graag iets weg. waar lekker veel van is. Die juf frouw heeft de neiging om de huisschilder in z'n been te bijten Ja zeker en dat komt, omdat ze vroeger altijd met een geverfde pop zonder benen moest spelen. Hoe komt het dat Jan a-sociaal is en Piet anti-sociaal.... overal is een verklaring voor en alle mo derne onderwijzers en psychiaters, alle medisch-paedagogische bu reaux. alle reclasseringsambtena- ren houden zich met die verklarin gen bezig. Maar er is een punt. waarop alle begrijpen ophoudt. Wanneer Piet zo onsociaal is dat hij met de iustitie in aanraking komt. Dan is 't uit met verklaren en begrijpen. Hij is geen gewoon mens, maar een misdadiger. Men gaat in een kring om hem heen staan, om hem uit te jouwen, hij wordt in 't don ker opgesloten met z'n duim op zijn rug gebonden en de boeman dreigt hem beide duimen af te knippen. Want nog altijd ls er de jagen de politie, de barse rechercheur, de boeien, de gevangeniswagen, de rechtzaal met de barse mannen in toga, nog altijd ondanks de ge vangenishervorming is er de een zame opsluiting, de cel met het etensluikje, het judasoog en de ton, al datgene wat we over een honderd jaren middeleeuws en barbaars zullen noemen, maar wat we nu nog niet zo mogen noemen. En dan komt de reclassering, die weer anders te werk gaat, die weer verklaart en begrijpt, en uit dat verklaren en begrijpen een therapie bereidt om de zete vin gers te helen, die de justitie met de plak heeft geslagen. Tussen duimzuigen en auto's ste len a la Manus Oly is helemaal geen verschil. Nou ja, een graads- verschil; het is allebei onsociaal, het getuigt allebei van gebrek aan aanpassing. Waarom is de behan deling van de ene kwaal zo lijn recht tegenovergesteld aan die van de andere? ANNIE M. G. SCHMIDT der getrouwd was. Hendrik de Groot verloor zijn vrouw echter al vrij spoedig. Nu moeten we even kennis ma ken met een heel ander geslacht in Wilsum. dat omstreeks die tijd leef de. Een zekere Frcdcrik Heidoorn was gehuwd met Aaltje van de Beid Hun zoon heette Albert Hcl- doorn. Deze Albert moeten we in het oog houden, want hij trouwde met zijn grootmoeder. Frederik Heidoorn ging de weg van alle vlees en Aaltje v. d. Beid werd weduwe. Na enige tijd huwde zij de bovengenoemde Hendrik dc Groot. Tot zover is alles nog ge makkelijk te volgen, maar we moe ten ons wei realiseren dat dit hu welijk tot gevolg heeft dat Albert Heidoorn vader moet zeggen tegen H. de Groot, omdat deze met zijn moeder getrouwd was. Dit houdt dan tevens in. dat Al- bert grootvader moest zeggen tegen de vader van H. de Groot, dat was Jan Esscher. Deze Jan Esscher was inmiddels al weduwnaar geworden Tot dusver waren alle huwelij ken gesloten bij normale leeftijden de vrouw en de man waren dus telkens ongeveer even oud Jan Es scher echter werd verliefd op een jong meisje. Jantje Nijland. en daar zijn liefde beantwoord werd volgde een nieuwe bruiloft. Al vrij jong werd Jantje Nijland weduwe. Wet telijk moest dus Hendrik de Groot tegen deze jonge weduwe moeder zeggen, en eveneens volgens de wet geredeneerd, was Jantje de groot moeder van Hendrik's stiefzoon Al- bert Heidoorn. Albert Heidoorn trouwde de we duwe Jantje Nijland. zodat hij met ziin grootmoeder in de echt ver bonden werd zonder dat de voor schriften van de wet in het gedrang kwamen. Het echtpaar is nu al twin tig jaar getrouwd. Albert is thans 66 jaar en zijn vrouw. cq. groot moeder. bijna zeventig. Advertentie (1 M.) MET RHEUMAT1EK KAN NIEMAND WERKEN De zorg voor Uw gezin of voor Uw toe komst vereisen de inzet van al Uw kracht en energie Alleen soepele spieren en lenige gewrichten zijn geschikt voor groie lichamelijke prestailes. Wrijf zc weg, Uw rheumatiek. Uw spit. Uw lendenpijn, wrijf ze weg mei Akker"s Kloosterbalsem, die door de huid heen diep in de daaronder liggende weefsels doordringt en door de warmte, die zc daar opwekt. Uw pijn verdrijft en U toi een ander mens maakt In korle lijd zuil ook gij zeggen .Akker's Kloostcrbalsem. geen goud zo goed' Oneerlijke huishoudster gearresteerd BUSSUM. De politie heeft een 31-jarige huishoudster gearres teerd, die er de laatste maanden een gewoonte van maakte cheques, aie haar werkgever haar ter hand stelde ten behoeve van de leve ranciers, voor eigen gebruik aan te wenden. In drie maanden tijds had zij zich aldus f 1700 weten toe te eigenen, die er inmiddels met een vriend uit Hilversum vrijwel geheel zijn doorgejaagd. Tenslotte vroegen de leveranciers meneer te spreken en kwam het bedrog aan het licht. AMSTERDAM. Omdat hy bU een echtscheidingsprocedure de rechtbank op een dwaalspoor had gebracht, heeft een 45-jarige kan toorbediende van een Amsterdamse verzekerlngsmaatschappü gisteren voor het Amsterdamse gerechtshof de bevestiging horen eisen van de twaalf maanden gevangenisstraf, die hem hiervoor door de rechtbank waren opgelegd. Verdachte gaf hetgeen waarvan men hem beschuldigde volkomen toe. Hij heeft destijds als adres van zijn vrouw, een huis in de Kinker straat opgegeven, waar zy niet woonde. Wél woonde hier een ze kere mej. W., met wie hij een hu welijk wilde sluiten. Toen de deur waarder de dagvaarding kwam be tekenen, vertelde mej. W. juist zoals zij tevoren met verdachte had afgesproken dat de vrouw in derdaad in het huis woonde, doch niet aanwezig was. De deurwaar der liet daarop de dagvaarding achter. Toen het verzoek tot echtschei ding in behandeling werd genomen was de echtgenote, die nimmer een oproep ontving, niet aanwezig. De rechtbank ontbond daarop het hu welijk. Enige tijd later ging ver dachte H. J. R., een nieuw huwe lijk aan met mej. W. Toen verdachte's eerste vrouw gewaar werd, dat zij van haar man was gescheiden, tekende zij verzet aan. Wegens valsheid in authen tieke acten werd een vervolging ingesteld De man, die deze echtscheidings- zwendel had verzonnen, was de 32-jarige belastingconsulent G. L. B. uit Amsterdam, met wie ver dachte toevallig in contact was ge komen. Hij werd door de recht bank tot V/z' jaar veroordeeld. Voor het Hof erkende hij niet al leen adviezen te hebben gegeven, maar ook behulpzaam te zijn ge weest bij het opstellen van brieven en acten. De procureur-generaal vroeg ook in zijn zaak bevestiging van het gewezen vonnis. Mej. W., die zes maanden voorwaardelijk kreeg, tekende geen hoger beroep aan. In de beide andere zaken zal het Hof 18 October uitspraak doen. Zeepost voor Oost, West en emigratielanden DEN HAAG. Met de volgende schepen kan zeepost worden ver zonden. De data. waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip ver meld: Indonesië: m.s. „Sibajak" (11 Oct.); Nieuw Guinea: m.s. „Blitar" <16 Oct.); Antillen: m.s. „Sarpedon" (15 Oct.); Suriname: m.s. „Aga memnon" (23 Oct.); Australië via Engeland: (6 Oct.) en Canada: s.s. „Rijndam" (10 Oct.). Liften-op-bevel zal niet meer gebeuren DEN HAAG. „Liften op be vel. door soldaten, zal niet meer voorkomen" heeft de minister van Oorlog de A.N.W.B. meegedeeld. De Toeristenbond had de minister er op gewezen, dat vele automobilisten er ernstig bezwaar tegen hebben dat commandanten van militaire on derdelen liften hadden gelast bij z.g. droppingsoefeningen. Hierbij wer den soldaten „ergens in Nederland" langs de weg geplaatst met de op dracht een bepaald punt liftend te bereiken. Dc A.N.W B. was van me ning. dat dit liften-op-bevel rem mend werkt op de bereidwilligheid van automobilisten om militaire ver lofgangers in hun wagens mee te nemen. Amerika geeft geen geld voor groot plan NAPELS. De conferentie te Napels over emigratie uit Europa heeft Donderdag het project van het Int. Arbeidsbureau voor het afvoeren van 5 millioen personen uit Europa in de komende vijf jaar ter zijde gelegd. Met het pro ject zou een bedrag gemoeid zyn geweest van 100 millioen dollar. In plaats daarvan besloten de af gevaardigden een beperkt schema met korte looptijd op te stellen ter stimulering van de emigratie. De beslissing was te wijten aan de mededeling van Acheson's ad viseur voor de emigratie, West, dat het congres van dc Ver. Sta ten het geld voor het grote plan niet wenst te voteren. In de V.S. voelt men voor een emigratieplan voor 100.000 personen, dat in een jaar kan worden uitgevoerd. Vrouw verdronken in zinkend schip NIJMEGEN. Het motorschip „Maria" uit Herwen en Aerdt, dat Dinsdag 1.1. op de Ryn een aan varing heeft gehad, maakte Don derdagmorgen bij Xanten plotse ling zoveel water, dat het onmid dellijk zonk. De vrouw van schip per Bones werd door het water in de roef verrast en kon deze niet meer verlaten. De schipper kon zich in de roeiboot in veilig heid stellen. ZATERDAG HILVERSUM L 402 m. KRO: 7.00 Nieuws: 7.15 Gewijde mu ziek: 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws cn weerberich ten: 8 15 Gramofoonmuzlek; 9.00 Voor de hulsvrouw: 9.30 Waterstanden; 935 Kamermuziek; 1000 Voor de kleuters: 10.15 Gramofoonmuzlek11.00 Voor dc zieken: 11.45 Gramofoonmuzlek; 11.50 „Als de Ziele luistert", causerie; 12 00 Angelus: 12 03 Gramofoonmuzlek (12.30 —1233 Land- en tulnbouwmededelln- gen): 12 55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws cn Katholiek nieuws: 13.20 Amuse mentsorkest: 14 00 „Theo Cnsion. In misdaad cn anllek". hoorspel voor de jeugd. 14.20 Engelse les: 14.40 Ama teuruitzending 15.15 Kroniek van Letteren cn Kunsten: 16.00 Plano cn Orgel: 16.20 Gramofoonmuzlek: 16 30 Dc Schoonheid van het Gregoriaans; 17 00 Voor de Jeugd: 18.00 Nieuws; 18 15 Journalistiek weekoverzicht; 1825 Pianospel. 18 40 Regeringsuitzending- Zoeklicht op de Westerse Defensie 19.00 Filmmuziek: 19 20 Parlcmentsoverzlcht; 1930 Gramofoonmuzlek: 1925 Actuali teiten: 20 00 Nieuws: 20 08 De gewone man zegt cr 't zijne van: 20 15 „Licht baken". causerie 20.40 ..Steek eens op. Heren". 21.00 Gevarieerd programme; 21.53 Amusementsmuziefkt22.30 WIJ lulden do Zondag In; 23 00 Nws: 23.15 Nieuws in Esperanto: 23.2224.00 Gra mofoonmuzlek. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuw?; 7.15 Ochtend gymnastiek; 720 Gramofoonmuz: 8 00 Nieuws cn weerberichten8 18 Orgel spel; 8.50 Voor de huisvrouw: 9.00 (Advertentie LM.) „Dal nooil meerzeqt de Heer KetHnqroker. ,Jk rook nu Uoston. de ideale combinatie van rijke Virqïrtia- smaak en perfecte mi ld heid." Gramofoonmuzlek: VPRO: 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", causerie 10.05 Morgenwijding; VARA: 1020 Voor dc arbeiders ln de continubedrijven; 11.30 Piano quatre mains: 12.00 Gramo foonmuzlek 1220 Land- cn tulnbouw- medcdclingcn. 12.33 Accordeonorkest; 13.00 Nieuw? 1315 „Kleine zonden", hoorspel. 13.30 Metropol© Orkest: 14.10 Voor de jeugd: 14 30 „Het Nederland se Llied" 14 50 Boekbespreking 15.05 Lichte muziek; 1530 Van de wieg tot het graf", causerie; 15 45 Dans muziek: 1G.15 Sportprnatje; 16.30 Ka merorkest en solist: 17.15 Jodelzang: 17.30 Gamofoonmuzlok: 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varla 18 20 Orgelspel 18 35 Volksdansen: 19.00 Artistieke staal kaart; VPRO: 10.30 ..Passepartout", causerie; 19 10 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie: 1055 „Deze week", causerie; VARA- 20.00 Nieuws: 20 05 Actualiteiten2015 Tiroler mu ziek; 20.45 „De Tiran", muzikale co- mcdle; 2145 Socialistisch commentaar; 22 00 Instrumentaal sextet 22 30 „On der de pannen", hoorspel; 22.50 Gra mofoonmuzlek 23.00 Nieuws 23.15— 24.00 Gramofoonmuzlek. ENGELAND BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Licht muziek: 1225 HooTspcl; 12.55 Sport: 13 15 ..Say the word". 13.45 Orkestconcert14.15 Lichte muziek 11.45 ld 15 05 Sport 15.15 Org.spel. 1520 Sport 15 45 Voctbalreport. 16 45 Lichte muziek: 17.15 Pianorecital; 17.30 Sport. 18.00 Jazzmuziek: 18 45 Vragenbeant- woordlng: 19,00 Nieuws en radiojour naal; 19.25 Sport 19.30 Verzockprn- gramma: 20.15 Orkestconcert 21 15 „These Radio Times": 22.00 Nieuw'. 2215 Lichte muziek; 23 15 Gramofoon muzlek; 23.56—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gramofoonmuzlek: 12.30 Weer berichten: 12.34 Gramofoonmuzlek: 13.00 Nieuws: 1315 Gramofoonmuzlek; 13.30 idem: 14.00 Klassiek concert. 15 00 Ac- cordeonmuzlek 15 15 Gram. muz. 1530 Accordeonmuzlek: 15 45 Gramo foonmuzlek: 16 15 Vocaal kwartet, piano cn cello: 17.00 Nieuws 17 10 Gra mofoonmuzlek: 1720 Orgelconcert; 1830 Voor dc soldaten; 19.00 Nieuws: 19 30 Gramofoonmuzlek; 1920 Radio- feuilleton; 20.00 Lichte muziek; 20 10 „Drelmfiderlhaus". operette (le acte»; 20.52 Gramofoonmuzlek; 21.00 Actua liteiten: 21.15 Omroeporkest en solist; 22.00 Nieuws 2215 Verzoekprogramma 23 00 Nieuws: 23 05 Gramofoonmuzlek; 2320—24.00 Idem. HEDENAVOND 20.15—21.45 1. Opening door G de Clerq en W. Vogt; 2. „Televizier"; 3. Film documentaire; 4. ..Artisticeiten", causerie. Pauze; 5. Cabaret. detective-verhaal door Charlotte Armstrong 34 Duff's ogen werden dromerig, hij ging achteruit in zijn stoel zitten en keek langs haar heen. terwijl hij sprak. „Ach die arme vreemdeling!", zei hij en trok de emotionele regis ters van zijn klankrijke stem uit. „Hij verstond niet eens de taal van het leger waarin hij vocht. Ik vraag mij af. of hij het slaclitoffer is ge worden van de propaganda van de patriotten. Of heeft hij het in de lucht voelen hangen? Ik bedoel, dat hij misschien meegesleept is door het idee dat toen in de lucht rat. bijeengedreven als hij was met al die andere slaven en verkocht om te vechten in een oorlog, waarmee hij niets te maken had? Het idee dal een man opstandig kan maken en waardoor hij weg wil van de horde om een eigen leven te gaan leiden. Want hij kwam hier in Amerika in een heel nieuw soort van wereld, waarin de mensen die er woonden niet konden inzien waarom zij niet voor zichzelf zouden denken en be slissen en werken. Een heel erg nieuw idee voor een slaaf, maar daarom juist een idee. dat. wanneer hij het eenmaal ontdekt heeft, zal blijven knagen en ronddraaien in 't hoofd van een man. Geloof je ook niet"' „O. ze zullen er wel met elkaar in hun eigen taal rondom hun vu ren over gepraat hebben en enkelen zullen er wel hartstochtelijk hebben gezegd dat ze liever wilden sterven dan het niet te proberen. Hij zal wel aldoor hebben moeten denken aan de mannen die wegliepen, nadat de gelederen zich achter hen geslo ten hadden, net als wanneer zij in dc strijd gesneuveld zouden zijn Maar hij zou geweten hebben dat ze niet gesneuveld waren, maar mis schien ontsnapt." Dinny staarde hem verbaasd aan. „En op een zekere nacht nam hij hetzelfde moedige besluit Hij waagde de sprong naar de vrijheid. Hij werd een man inplaats van een nummer een man met een ziel die aan hemzelf behoorde en met een stukje van zijn eigei lot in zijn handen. Hij zal zeker heel erg op gewonden geweest zijn en bang ook. want goed beschouwd deed hij een sprong in het duister, met een vre selijk risico zoiets alsof je uitgaat van het geloof in een hemel, wan neer je er niet helemaal zeker van bent dat er wel een is. En hij kon er met niemand over spreken, want die anderen konden nem niet be grijpen. Arme eenzame kerel! Hij klopte aan deze deur. vol bereid heid om vriendelijk te zijn en in wonderen te geloven, misschien hoopte hij zelfs op hartelijkheid en hulp. en misschien hoopte hij ook op het nog grotere wonder van te mogen werken voor eerlijk geld. zonder dat hem vragen werden ge steld. En toen die arme kerel die avond ging slapen, dacht hij dat alles goed zou gaan". Duff's stem stopte, terwijl hij te rugkwam uit een tijdperk van een slordige honderd zestig jaren gele den Hij glimlachte tegen Dinny en zei: „Je hebt me het idee voor een tragedie gegeven. Geloof je ook niet dat de essentie van een tragedie is. dat alles wat er gebeurt niet had behoeven gebeuren als de mensen maar in staat waren geweest elkaar beter te begrijpen?" Dinny slikte iets weg. „Ik was vergeten dat U professor in de Ame. rikaanse geschiedenis geweest bent". „Zo. dat heb je best onthou den. maar wat je wel vergeten bent Duff keek op dit ogenblik on geveer zo dromerig als een vos dat is het oude verhaal van de vrouw, die in de kerk in slaap viel en droomde dat ze stervende was en voor ze wakker werd ook inderdaad stierf". ..Maar hoe konden ze dan weten wat ze gedroomd had!", vroeg Din ny vlug. en daarna bleef haar mond openstaan „Precies. Hoe wisten jullie, nadat ze hem vermoord hadden, dat hij geen spion was?" Duff wachtte, maar er kwam geen antwoord. „Dat was aardig van je om er een soldaat uit de revolutie van te maken: je wist zeker wel dat ik erg dol ben op die periode uit de Amerikaanse geschiedenis." Dinny sloeg haar ogen neer en bloosde. „Luister eens. je begrijpt mij toch niet verkeerd, is het wel? Ik ben hier als vriend en helemaal niet als spion." Dinny keek hem snel aan. ..Beleg maar eens een familieverga dering", zei Duff vriendelijk en liep toen snel weg. Hij slenterde naar de schuur en vond die verlaten. Na enig rond kijken vond hij de plaats waar het vergif werd opgeborgen Het was een oude kast, waarin vroeger voed sel voor de paarden werd bewaard toen de schuur nog als stal werd gebruikt. Hij was gesloten met een prullig hangslotje. waarvan de sleu tel aan een spijker ernaast hing. Duff opende het slot cn onderzocht de dingen, die hij ln de kast vond. Papieren zakken met de namen van de inhoud in potlood op de buiten kant gekrabbeld. Twee blikken, een fles. de sinistere namen van al de verkeerde vergiften. Toen vond hij een klein kartonnen doosje waarop in drukletters te lezen stond: 40 pro eent nicotine enzovoort. Hierin had het juiste vergif gezeten, cn nu was het lee. Hij wist dat Pring het meegenomen had. Hij voelde met zijn vingers een papiertje in het doosje en trok het eruit Gebruiks aanwijzingen. ja juist. Duff las ze met grote aandacht en bekeek alle tekeningen. Toen hii eindelijk het doosje in de kast had teruggezet, stond hij een ogenblik rond te kijken en liet zijn blik glijden over de tuinge reedschappen dc grasmachine, schop, bloempotten, kruiwagen de zakken kunstmest, de aanmaakhoutjes, tuin slang. snoeischaar. pootijzcr, plan- tenschepjcs en het entmes. dat aan de muur hing. Tenslotte de sproeier, netjes in de hoek. Het was een cylinder met boven aan een handle, waarmee je druk kon pompen, verder kon je het ap paraat op de rug dragen en de vloeistof laten ontsnappen door het handeltje van een kleplichtcr neer te drukken aan het eind van een korte, nauwe slang. Duff was ge ïnteresseerd in de neus van het toe stel. Hij schroefde de delen uit el kaar. Binnenin was een versproeier waarvan het zeefje makkelijk was weg te nemen. Duff schudde zijn hoofd, hij wist niet wat dat kon be tekenen. daarvoor moest hij het ap paraat zonder zeefje in werking zien. Hij vond de gedachte niet pret tig helemaal niet prettig zelfs. Het was te makkelijk en te mechanisch, en ook te eenvoudig en te logisch. Daarom wantrou de hij zijn gedach te. Zijn idee was namelijk, dat een onschuldige fles wijn op de tafel heel makkelijk in enkele ogenblik ken vergiftigd kon worden dooi de jongen buiten met een sproeier op zijn rug vol met het goede soort vergif. (Wordt vervolgd)

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5