Sterk Westen waarborg voor Duitsland HET EVANGELIE IN HET DAAGSE WERKPAK Harnas is herleefd MOEILIJKHEDEN? Herenpyama Doorbetaling van loon tijdens wachtdagen v PUROL in huis! Wij seven raad Zij zagen er al te goed uit BERTRAND RUSSELL Mens en Dier Zaterdag 6 October 1951 (Advertentie t. M.) Bij brand- cn snijwondea, Pijnlijke kloven. Ruwe handen en Schrale huid. Een oorlog winnen is iets groots. Duitsland en Japan werden volledig verslagen en tot on voorwaardelijke overgave gedwongen en wij verheugden ons allen m deze grote overwin ning. Sindsdien hebben wij ons voortdurend ge plaatst gezien tegenover de noodzaak, deze lan den weer tot welvaart en macht te brengen. Het Japanse vraagstuk zal wel kunnen worden op gelost, maar met Duitsland is de zaak zeer moeilijk. Dit vormt een driele dig probleem: 1. De Westelijke staten wil len Rusland niet toestaan in vloed uit te oefenen in West- Duitsland; 2. Rusland wil de Westelij- kelanden niet toestaan, invloed uit te oefenen in Oost-Duits- Tand; 3. Duitsland zelf zal er nimmer in toestemmen, dat Rusland óf het Westen invloed zullen uitoefenen in enig deel van Duitsland. Wij zouden dc zaak nog eenvou diger kunnen stellen iedereen wil graag, dat Duitsland herenigd wordt het Westen wil dit tot stand brengen onder toezicht van het Westen. Rusland onder dat van Rusland en Duitsl-nd onder toe zicht van Duitsland zelf Tot dus ver is geen staatsmanschap er in geslaagd, enige vordering te ma ken op de weg naar een oplossing en het valt moeilijk te zien. hoe een oplossing zonder een oorlog kan worden gevonden. Optimisten koesteren natuurlijk in blijmoedige ogenblikken vage gevoelens van hoop: De Russen verwachten ongetwijfeld, dat na een twintig of dertig jaar van hun zegenbrengend regime, diegenen, in Oost-Di itsland. die er niet van gediend zijn in Siberische concen tratiekampen zullen zijn gestorven en dat de Oost-Duitsers die volgens het Darwinistische proces van het De FAMILIE BLATT zag er goed uit toen zij dezer dagen ver Queen Elizabeth" in Amerika terugkeerde van een vacantxereis naar Engeland. Iets te goed. vond de douane: voor al het negenjarig dochtertie, dat hier en daar nogal dik leek. Me vrouw Perl Blatt wees xnet klem op het feit dat zij en de heer Syd ney Blatt buiten elke verdenkixig behoorden te staaxx Haar man, een goed bekend staande juwelier, emi greerde drie jaar geleden van En geland naar Amerika en heeft nu een beste zaak in New York Des ondanks wilden de ambtenaren even kijken en toen er onder 't shawltje, om de hals van het meisje, een halsketting werd gevonden ter waarde van 90.000.— wilden zij beslist nog meer zien. Onder de blouse met slipover was een broche met diamanten 90.000— en om haar arm, onder de mantel vond men nog een armband, ter waarde van 55.000Mevrouw en de heer Blatt hadden niet veel waar devols aan Vrees voor Russische bezetting de beroemde Engelse phi- losoof en historicus, die reeds eerder in ons blad zijn mening uiteen- zette over brandende c kwesties als de kansen op het behoud van de we- reldvrede en de voortschrijding van het commu- y nismegeeft van- daag enige bc- spiegelingen over de noodzaak van een hereniging van Duitsland en de mogelijkheden daarvoor. Risico 's blijven bestaan (in de hiaten 5 en 6) FOOR maat 6 heeft U nodig 5 m gestreept flanel a SO cm breed en 45 cm effen flanel. Het beleg aan het voorpand naai en. De schouder- en zijnaden dicht- stikken. De mouw dichtnaaien en de bies onder aan de mouw op de ver keerde kant er aan zetten en op de goede kant opstikken. De mouw er in zetten. De naad van de mouw komt precies op de zijnaad van voor- en rugpand. Het kraagje er opstikken en aan de binnenkant overzomen. Eerst de bies op de zak ken naaien en dan de zakken op het voorpand stikken. Bij de pan talon wordt net stukje onder de I gulp eerst dicntgeslikt, dan de zij- j naden cn de ronde naad van de pijp dichtstikkcn Boven in de pantalon wordt een zoompje van 3 cm ge legd, waar het elastiek doorheen gedaan kan worden. De biezen aan de pijpen zetten. De pyama is gemaakt van ge streept flanel. Het kraagje, de bie zen van de mouwen, pantalon en zakken van effen flanel. Afgehaald aan ons kantoor be draagt de prijs van dit patroon slechts 35 cent. Franco toezending per post is eveneens mogelijk. De prijs bedraagt dan 50 et. Bij toezen- ding per phst gelieve U ons een postwissel te doen toekomen van 50 cent met vermelding welke maat gewenst wordt. sss/>r TOEN zag mevrouw Blatt er plot seling niet zo erg goed meer uit en dat ook de heer Sydney Blatt de consequenties van deze smokkelaf- faire duidelijk uoor de geest kreeg, blijkt wel uit zijn beteuterde kijken. in leven blijven van de sterksten, zijn overgebleven, allemaal over tuigde communisten zullen zijn, die bereid zijn te vechten en te ster ven als daardoor hun Westelijke landgenoten tot slavernij kunnen worden gebracht. De landen van het Westen ho pen, dat na een flinke herleving van de Westduitse industrie er ook een hergeboorte zal plaats hebben van West-Duitslands militaire kracht en dat het alle Duitsers duidelijk zal zijn, dat de enige hoop op eenheid ligt in een overwin ning van het Westen. Wat hopen de Duitsers zelf Wat hopen de Duitsers echter in tussen zelf? Dat is een raadseltje, dat de staatslieden, zowel van het Oosten als van het Westen des nachts uit de slaap houdt. Het valt nauwelijks aan te ne men, dat de Duitsers hartstochte lijke liefde koesteren voor dege nen, die hen in de oorlog versloe gen.' of het nu het Westen of het Oosten betreft. Men kan verwach ten. dat bü hen het verlangen naar Duitse eenheid een groter plaats inneemt dan ieder ander gevoel, dat zU ten gunste van het Oosten of het Westen zouden kunnen heb ben. Zij beseffen waarschijnlijk ook. dat er weinig kans is op een heid. behalve tijdens of na een wereldoorlog. Stelt u zich eens voor. dat u een Duitse patriot bent en probeert u eens na te gaan, welke politiek men volgens u het best zou kunnen voe ren. U zou dan hopen, zo komt het mij ten minste voor. dat een oor log zou uitbreken; dat in die oor log Duitsland sterk genoeg zou zijn om de overwinning te verze keren van de partij aan de kant waarvan het streed en u zou wil len. dat eenheid en vrijheid de prijs zouden zijn voor Duitslands steun aan de winnende partij. Bo vendien is het Westen bezield met de wens. zelfs maar een tijdelijk Russisch bewind in West-Duitsland er West-Europa te voorkomen. Het Westen kan zich niet verenigen met het vooruitzicht van enige ja ren Russische bezetting, gevolgd door een ..bevrijding" uit handen van overwinnende Amerikanen. De Duitsers weten wel zo'n beetje, wat ten Russische bezetting wil zeg gen en zij zouden begrijpen, dat grote massa's zouden worden ge deporteerd om verschillende soor ten van slavernij te ondergaan, ter wijl zij, die thuis blijven aan een afschuwelijke ellende ten prooi zouden zijn. Een dergelijk voor uitzicht is weinig opwekkend. Zolang de landen van het Wes ten niet in staat zijn, om, ingeval van oorlog, een Russische opmars onmiddellijk te stuiten, zullen de Westduitsers geneigd zijn, bij het uitbreken van een conflict, vrede met de Russen te sluiten. De land den van het Westen kunnen daar om alleen dan op een bevredigen de oplossing hoaen, als zij vóór het uitbreken i>an een wereld oorlog sterk genoeg zijn geworden om West-Duitsland tegen elke aanval van Russische zijde te ver dedigen. Dit is inderdaad een voorwaarde voor politiek succes, niet alleen in West-Duitsland. maar ook in Frank rijk en de Beneluxlanden Deze landen vrezen, evenals West-Duits land, een Russische bezetting, ook een tijdelijke, en indien de vrees hiervoor kon worden weggeno men, zouden hun kracht en ener gie verbazend snel toenemen. Ik geloof, dat verwacht mag wor den dat binnenkort de herbewape ning deze gunstiger positie moge lijk zal hebben gemaakt. Als het Westen sterk genoeg is geworden, om de Russen op een afstand te houden, zal het mogelijk zijn, een krachtige campagne te voeren ten gunste van de eenheid van heel Duitsland onder een democratisch bewind. Deze campagne zal tegen cie tijd de enthousiaste steun der Westduitsers kunnen venverven en zij zal stellig blijken aantrekkelijk heid voor de Oostduitsers te bezit ten. ook al zullen zij hun gevoe lens niet openlijk durven tonen. Zelfs is het mogelijk, dat Rus land zich gedwongen ^al zien. in de hereniging van Duitsland onder een democratisch bewind toe te stemmen, zonder eerst in een oor log een nederlaag te hebben moe ten lijden. Dit is de best denkbare oplossing en deze is alleen moge- luk. indien het Kremlin de over tuiging zal hebben gekregen, dat Rusland in een nieuwe wereldoor log stellig zal worden verslagen. De juiste politiek Indien deze analyse van de toe stand juist is schijnt de politiek, die het Westen ten opzichte van Duitsland moet voeren, duidelijk: In de eerste plaats een krachtige herbewapening, gecombineerd met een grote mate van vriendschap jegens West-Duitsland: in de twee de plaats indien hei-bewapening in voldoende mate is gevorderd een krachtige campagne voor de volledige vrijmaking van heel Duitsland onder een democratisch bewind. Als de Russen voor een derge lijke politiek wijken, zou dat een klinkende diplomatieke overwin ning van het Westen zijn; als zij zich er tegen verzetten, zal Duits land hen vijandig gezind zijn en zal Rusland een slecht figuurslaan in de ogen van de wereld. Deze politiek bergt zeer zeker moeilijkheden in zich. Wij kunnen verwachten, dat de Duitsers zich zullen laten leiden door wat zij als Duitslands belangen zien en wij moeten er niet te veel op rekenen, dat de Duitsers aan onze kant zul len staan, tenzij het hun duidelijk wordt, dat dit de kant is, waar zij de meeste kans hebben op verwe zenlijking der Duitse verlangens. Wij kunnen de Duitsers hier niet van overtuigen, tenzij wij hun overal de vrijheid geven, waar wij die beperkt hebben. Indien wij dit doen. ontmoet dat van Franse kant zekere door angst geïnspireerde, bezwaren. Volgens mij zijn die thans verouderd. Maar het behoeft ons niet te verbazen, dat de Fran sen deze vrees koesteren. Er bestaat zonder twijfel gevaar, dat het militaristische nationalisme in Duitsland opnieuw de kop zal opsteken. Ik wil dit risico niet ont kennen, maar ik meen, dat men het erop moet wagen, daar elke an dere politiek nog veel grotere ri sico's met zich meebrengt. En hoe wel het een risico is. geloof ik niet. dat er ook maar de geringste kans bestaat op een Duitse poging tot verovering van de wcreldhecr- schappü, zoals Hitler die ondernam. Het moet duidelijk zijn. zelfs voor dc meest hartstochtelijke Duitse nationalist, dat dc wereldhecr- schappij alleen aan Amerika of Rusland kan komen. Ik geloof daar om niet. dat het Duitse nationalis me. welke waanzinnige vormen dit ook zou aannemen, opnieuw een ernstige bedreiging voor het wel zijn der wereld kan opleveren. (Nadruk verboden.) (Van onze correspondent) NEW YORK. Meer nog dan in andere oorlogen zijn bij de strijd in Korea slachtoffers geval len onder de Rode Kruis-troepen die zich, voor het in veiligheid brengen van gewonden, in de vuurlinie moeten begeven. Zij zijn thans voorzien van een soort over all,, dat bestand moet zijn tegen kogels en bomscherven van niet al te grote snelheid. Of deze beveiliging werkelijk in de praktijk voldoet, zal in Ko rea worden onderzocht. Dc proe ven worden uitgebreid tot de troe pen die belast zijn met de oprui ming van landmijnen en de be manning van vliegtuigen in ge bruik voor de verbindingsdienst der diverse eenheden. De nieuwe uitrusting is het resultaat van ex perimenten die zich over een ïeeks van jaren hebben uitgestrekt, maar zal geen bescherming bieden tegen zware projectielen of tegen machinegeweer-vuur. Aan dit harnas wordt een nieu we helm toegevoegd, die als een grote verbetering wordt be schouwd van de tegenwoordig ge bruikte. De top van de helm is van aluminium, daaronder is een weefsel van nylon. Gezicht en nek zijn beter beschermd, terwijl het oog extra wordt beveiligd door een dunne stalen bedekking, ge monteerd in een rubber frame, zo danig aangebracht dat het uitzicht Reactie op Zweedse hoogkerkelijkheid De Nederlander, die in een der kerkgebouwen van de Zweedse Lutherse staatskerk een godsdienstoefening bij woont, wordt getroffen door het „hoogkerkelijke" karakter daarvan. Slechts in weinig op zichten immers onderscheidt zich de „altaar-dienst", door de predikanten in mis gewaad verricht, van j een rooms-katholieke mis. De voornaam ste ochtenddienst op I Zondag heet dan ook „Högmassa", d.i. hoogmis. In deze „hoogkerkelijkheid" staat het Zweedse Lutheranisme veel dichter bij het Anglicanis- me dan bij het Duitse Luther- dom, om van het Nederlandse calvinistische protestantisme te zwijgen. Er zijn er. ook in Zweden zelf, die de betrekkelijk geringe belang stelling voor en diepgang van het officiële kerkelijke leven in Zwe den mede aan die hoogkerkelijk heid wijten, die immers al te zeer in het formeel-liturgische opgaat. Ook wijt men een en ander wel aan de al te nauwe banden die er in Zweden tussen staat en kerk be staan banden zó nauw. dat het tot voor zeer kort niet mogelijk was bepaalde overheidsfuncties te bekleden wanneer men geen lid maat der staatskerk was. Dat bracht dan weer een betreurens waardige achterstelling van vrij- kerkelijken en rooms-katholieken met zich. Wij werden aan deze bezwaren tegen een al te strikte hoogkerke- lijkheid herinnerd, toen wij mel ding vonden gemaakt van een bij eenkomst van de predikanten van het Lutherse bisdom Stockholm. De vorige keer dat deze predikan ten onder leiding van hun bisschop bijeenkwamen was zes jaar geleden. Zij stelden thans, in 1951. vast dat er in die zes jaar betrekkelijk wei nig veranderd was: iets minder kinderdopen, iels meer kerkelijke bevestigingen (confirmatie). ook iets meer kerkelijke huwelijksinze geningen. Maar een bedenkelijke achteruitgang van het aantal kerk gangers. Is de „hoogmis" dan voor velen niet meer het ogenblik van godsdienstige vreugde, dat zij be hoort te zijn, vroeg bisschop Björk- quist. Ook op deze bijeenkomst overi gens de klacht over de veel te grote kerken uit vroegere eeuwen. En het verlangen naar kleinere buurtgemeenten met kleinere ker ken. De hoogkerkelijkheid in. Zweden heeft sinds jaar en dag allerlei tegenbewegingen uitgelokt, veelal van piëtistisch réveilkaraktcr. Der gelijke bewegingen, die zich dan met name op het gebied der in- en uitwijdige zending (Afrika!) plegen te bewegen, staan weliswaar niet steeds vijandig tegenover de officiële staatskerk, maar de span ning is er toch. En het naast-elkaar- leven. Een recente tegenbeweging kreeg de naam van „het evangelie in het daagse werkpak." Men voelt de po lemische ondertoon tegen de plech tige kledij der predikanten die de hoogkerkelijke altaardienst verrich ten De genoemde beweging po neerde een andere rangorde van het geestelijke leven dan die der staatskerk Daar luidt de hiërarchi sche „afdaling": Christus kerk individuele Chistenen. Bij de aan hangers van „het evangelie in het daagse werkpak"' luidt zij: Christus individuele Christenen kerk. Woord, sacrament. Dat is een be langrijke verschuiving van accent. De nieuwe beweging wil een be wust tegenwicht vormen tegen de „katholiserende" hoogkerkelijkheid en zij legt de nadruk op de leken- arbeid en het lekengetuigenis. voor al ook op maatschappelijk gebied. Merkwaardig is overigens, dat het officiële orgaan van de staatskerk zijn kolommen voor de mannen van het ..evangelie in het daagse werk pak" heeft opengesteld Dat getuigt dan weer van dezelf de breedheid van opvatting die wij len aartsbisschop Nathan Söderblom eigen bleek, toen hij bijvoorbeeld vlak na de eerste wereldoorlog de niet bepaald hoogkerkelijke Albert Schweitzer naar Uppsal^ uitnodigde en deze er zowel financieel als geestelijk weer „bovenop hielp". China en de Zending De regering der Chinese volks republiek heeft thans regels vast gesteld voor het verblijf van niet- Chinese (in casu vooral Ameri kaanse) zendelingen in China. Drie punten: 1. Zij die zich in woord en daad tegen de volksregering keren moe ten worden afgezet en zij die zich aan enigerlei misdaad schuldig maakten moeten aan de regering worden over geleverd om hun straf te ondergaan. 2. Hun die wensen te vertrekken moet verlof worden gegeven naar hun land terug te keren. 3. Zij die geen reactionnaire ante cedenten hebben cn wier aanwezig heid door de Chinese christelijke kerken en organisaties wenselijk wordt geacht en die door deze worden gesteund, mogen in China blijven; hun zal echter niet wor den toegestaan leidende functies uit te oefenen. Twintig jaar Bentveld Met een speciale jubileum-cursus viert de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers Zaterdag en Zondag het twintigjarig bestaan van haar centrum in Bentveld. In 1931 kreeg de „AG.", het religieus-socialisti sche werkverband van de Wood brookers. de beschikking over het grote huis te Bentveld, dat in de loop der jaren menige uitbreiding onderging. Als studie, en conferen tieoord heeft „Bentveld" een steeds belangrijker plaats in het Neder landse geesteleven ingenomen. Socialisten, christenen en huma nisten ontmoetten hier elkaar; hier was de „doorbraak" reeds lang voor de oorlog een feit. Dr W. Banning heeft als de eerste directeur van Bentveld op het werk aldaar ver richt. onmiskenbaar zijn stempel gedrukt. Dr A. van Biemen, zijn opvolger, zet dit werk thans in zijn geest voort. Velen hebben de aard van die arbeid mede bepaald: wij noemen mej. Knappert, mr Molt- zer, dr De Graaf. J v. d. Kieft, Bram Elffers en ds Ruitenberg, de huidige voorzitter van de A G. Dr W. Banning, de heer J. v. d. Kieft en ds Ruitenberg zullen op Wegenbelasting Als berijder van een bromfiets ben ik een jaarlijkse wegenbelasting van 14.verschuldigd. Wens ik dit bedrag in vier driemaandelijkse termijnen te voldoen, dan moet ik vier maal 5.50 of wel in totaal 22,betalen. Dat is méér dan 50 meer dan bij storting ineens gevraagd wordt. Mij komt deze re geling niet erg billijk voor. In het algemeen toch zal de man met de kleine beurs genoodzaakt zijn in termijnen deze belasting te voldoen. Waarom moet hij zo zwaar worden belast? Voor iemand, die het niet gemakkelijk valt 14.ineens op tafel te leggen zijn die 8,— extra heus geen te verwaarlozen kleinig heid. BROMFIETSER (Van de zijde van het ministerie van Financiën heeft men ons mee gedeeld, dat bij de betaling van wegenbelasting in termijnen steeds per kwartaal verschuldigd is een vierde deel van de jaarsom -f f2 Men betaalt, onverschillig over wat voor soort van vervoermiddel men ook beschikt, dus in geval van termijnbetaling alt\jd f 8 per jaar meer. Gaat het om grote vrachtauto's, of zelfs om kleine personenauto's, dan maken die 8 op het totaalbedrag niet zoveel uit. Op dc wegenbelasting voor de bromfiets of voor lichte motoren drukken zij natuurlijk zwaar. Vroeger bestond de regeling, dat bij termijnbetaling per kxcartaal 3 To mécr was verschuldigd. Toen was het dus zo, dat iemand die weinig wegenbelasting verschul digd was ook vaar verhouding weinig meer betaalde. Het minis terie van Financiën is hiervan af gestapt, omdat men het onbillijk vond, dat voor dezelfde extra-ad ministratiekosten door de wegge bruikers verschillende bedragen moesten worden betaald. Zo kan men het natuurlijk ook bekijken. Wij voor ons houden het liever met inzender cn vinden het argu ment van dc kleine beurs, die extra zwaar wordt belast, zwaar der wegen. Red.). De Atlantische egel Dezer dagen hebt u een bericht en een afbeelding in uw blad ge had van het egeltje, dat de Denen hebben uitgekozen als symbool voor de Atlantische gemeenschap: een vredelievend dier, dat zijn stekels opzet als hij in gevaar komt te ver keren. U maakte er melding van. dat aan generaal Eisenhower een exemplaar van dit insigne is aan geboden. Hij is echter niet de enige, die het ontving. Zij die de Atlan tische zaak zijn toegedaan kunnen desgewenst een dergelijk insigne be stellen bij „Sammenslutningen til oplysning om Atlantpagt og demo- krati" (Vereniging voor het ver breiden van Kennis over het Atlan tisch Pact en de democratie) te Kopenhagen. De kosten bedragen 2 Deense kronen, die kunnen wor den overgemaakt door middel van internationale „reply-coupons". K. J. BLOM Voor doorbetaling van loon tijdens de wachtdagen en eventuele aan vulling van het ziekengeld tot 100% van het loon kan de werknemer zich beroepen op het bepaalde in artikel 1638 c van het Burgerlijk Wetboek. Volgens dit artikel is dc werkgever verplicht bij ziekte „gedurende be trekkelijk korte tyd" hel loon door te betalen. Hoe lang deze korte tjjd zal zijn, moet zo nodig door dc Kantonrechter worden beslist. Al direct op de eerste blad zijden van de Bijbel wordt ons erop gewezen, dat de mens als deel van de schepping Gods, een voorname plaats innemend in de schepping Gods, wordt opgedragen zijn zorg over het dier uit te strekken, ver antwoordelijkheid tegenover het dier te hebben. Ook op andere plaatsen toont de Bijbel ons, dat de mens in religieuze ver bondenheid met de schepping zich om het dier heeft te br kommeren. Het huisdier heeft evenzeer recht op tijden van rust als de mens zelf en men moet al een zeer nuchtere, za kelijke levenskijk hebben wan. neer men in deze oude geboden alleen maar het nuttigheidsbe ginsel ziet tot uitdrukking ko men. Reeds in zeer oude tijden kent de mens zijn relatie tot en zijn verantwoordelijkheid voor het dier, in vele opzichten van hem afhankelijk, in zoveel op zijn steun, bescherming en liefde aangewezen. Is de moderne mens dit alles vergeten? Soms zou men het denken, wanneer men de staal tjes van gruwelijke mishande ling, verwaarlozing, ja zelfs op zettelijke kwelling leert kennen. Het zwakke is nu eenmaal zo heel vaak in deze harde maat schappij weerloos overgeleverd aan de brute krachten van wreedheid en willekeur. Maar daar zijn dan ook de vele organisaties en instanties, die hun verantwoordelijkheid en huxi taak ten opzichte van het dier wel verstaan en die arbeiden op een wijze, die vaak beschamend is voor talloos ve len, die aan deze plicht achte loos voorbijgaan. U zult het begrepen hebben, lezer, de jaarlijkse Dierendag in de afgelopen week gaf deze regels in de pen. H. N. B. de jubileumcursus spreken; velen in wier levensontwikkeling „Bent veld" niet meer weg te denken is, zullen ongetwijfeld dit weekend het befaamde lezingzaaltje in de dui nen mee helpen vullen. Als men de A.G voor de vol gende decennia een wens mag mee geven is het wel deze. dat. naar de oorspronkelijke opzet, het arbeiders element in het Bentveldse leven méér vertegenwoordigd mag zijn dan thans wel eens net geval is; soms onderscheidt „Bentveld" zich te weinig van „Barchemwaarvan het toch met enige stelligheid een differentiatie in de richting der arbeidersklasse bedoelde te zijn. Van deze bepaling kan echter bij collectieve arbeidsovereenkomsten worden afgeweken, hetgeen ook in \ele gevallen is geschied. De ver plichting van de werkgever is dan dus vervallen. Voor bezoek aan huisarts of specialist kan geen doorbetaling van loon worden ge- eist Soms wordt het verzuim uit gekeerd door de uitvoeringsorga nen van dc Ziektewet, n.l. wanneer ei sprake is van een geneeskun dige behandeling (bestraling, mas sage e.d.) waardoor arbeidsonge schiktheid wordt voorkomen. Dit in antwoord op een vraag van L. H. H. W. C. Een brief van een vereni ging van huiseigenaren geeft zon der meer de huiseigenaar niet het recht tot uitzetting over te gaan. Ook niet wanneer het betreft medebewoners. Wanneer er toe stemming is van het Huisvestings bureau om op een bepaald adres te wonen, of wanneer men daar reeds jaren woonde voordat er van een Huisvestingsbureau sprake was, dan kan slechts bij uitspraak van dc Kantonrechter tot uitzetting worden overgegaan en deze neemt geen beslissing alvorens de Huur adviescommissie te hebben geraad pleegd. G. v. d. B. Indien de inkom sten van Uw schoonvader niet meer bedragen dan 208.- per jaar aan ouderdomsrente, zou een even tueel aan hem, als weduwnaar, toe te kennen nooduitkering 540.- per jaar belopen. De wettelijke onder houdsplicht is door het in werking treden der Noodwet Ouderdoms voorziening niet opgeheven. Inder daad kan het dus mogelijk zijn, dat kinderen bij rechterlijk von nis verplicht worden een bepaald bedrag aan ondersteuning aan de ouders te betalen ongeacht het feit, dat deze nooduitkering genie ten Uiteraard zal met leze uitke- ri"3 rekening worden gehouden bij de vaststelling van het op te brengen steunbedrag. V. Wa.ineer een gedeelte van het huis leeg komt te staan omdat de medebewoners gaan verhuizen en eerst na een bepaalde tijd andere medebewoners het gedeeltelijk ver laten huis betrekken, dan is er geen enkele reden om dc medebe woners. die zijn blijven wonen, te verplichten de huur voor het tijde lijk leeg staande gedeelte aan de huiseigenaar te vergoeden. Men kan dreigementen 1-tc- voor wat ze zijn. BRUSSEL Kolonel Simons, Bel gisch militair attaché in Moskou ge durende de oorlog, heeft Vrijdag zijn lidmaatschap van de Belgische communistische partij opgezegd hij was vóór de oorlog al lid van de partij. naar alle kanten vrij blijft en het gebruik van optische instrumenten geenszins wordt belemmerd. De overall is uitgevoerd in twee typen. Het ene is soepeler dan het andere, zonder daarom minder be stand te zijn tegen de kogels; het zwaardere type geeft echter meer bescherming voor de schouders cn bovenarmen. De gebruikte mate rialen zijn katoen, plastiek en glas draad. De protectie wordt vooral gegeven door de grote zak-vormi- gc delen die de overall haar eigen aardig aspect geven. De piloten in de genoemde vliegtuigen worden extra be schermd door een nylon-bescher ming van hun zitplaats, speciaal bedoeld als beschutting tegen grond vuur. (Advertentie l. M.) »terk elastisch ALMELO

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5