Lichte kentering in de textiel industrie te verwachten? Markt trekt iets aan; nog geen optimisme GELEZEI MENINGEN VAN INSIDERS VERDEELD Geen roofoverval, wel gevecht in speelhol Noodwoning in Ameide wordt afgebroken nnrsT Beloofde huizen bleken luchtkastelen Jacht naar pracht Voorbereidingen voor de industriële mobilisatie Twenthe is niet enthousiast Amerika en Egypte Kindje verkouden? en gewogen H' Donderdag 11 October 1951 3 (Van een onzer verslaggevers) VALT er in de textielbranche, die zo vele maanden met een ernstige slapte te kampen heeft gehad, die onder een gebrek aan orders leed en waar zowel verkorte werktijden als een wachtgeldregeling moest wor den ingevoerd, momenteel een lichte kentering te constateren? Dat is de vraag, die op het ogenblik in Enschede en in Borne, in Tilburg, in Eind hoven en Helmond de gemoederen bezig houdt van alle mensen, hetzij werkgever, hctzjj werknemer, wier wel en wee nauw met de toestand in deze bedrijfstak is verbonden. Dat zij gesteld wordt is om méér dan één reden begrijpelijk. In de eerste plaats verkeren wy thans in een tijd, waar in normaal steeds een zekere seizoenopleving te constateren viel. Juist in een periode van werkloosheid en verminderde vraag heeft men met Bij zondere belangstelling de weken tegemoet gezien, waarvan men ge wend was, dat er veel en grote orders in werden geboekt. de aan mode onderhevige stoffen maar weinig vraag bestaat, dat op de voorjaarscollectie géén orders zijn losgekomen en dat de nog altijd kopschuwe binnenlandse koper géén voorraden aanlegt. In Tilburg tenslotte, waar ver- In de tweede plaats menen som mige maar lang niet alle insi ders. dat in de toestand 'der textiel nijverheid sedert kort inderdaad een kleine wending ten goede valt te constateren, die weliswaar nog geen aanleiding geeft tot groot op timisme. maar desalniettemin van zelfsprekend met vreugde is be groet. Wij hebben in verband hiermee in diverse textielcentra van ons land het oor te luisteren gelegd en daarbij kunnen bemerken, dat de meningen ten zeerste uiteen lopen. Dat is niet iets. dat verwondering behoeft te wekken. De situatie in de textiel-industrie is lang niet overal gelijk. Gestegen tvolprijzen In Augustus j.l. zijn aarzelend or ders losgekomen, die vooral in de jongste tijd door meer opdrachten zijn gevolgd. Maar terzelfder tijd zijn vooral de laatste veertien dagen de wolprijzen weer sterk gaan oplopen. Nu vraagt men zich af: zijn de orders van de laatste tijd een gevolg van de normale seizoen opleving of zijn zij een gevolg van de vrees, dat de prijsstijging zich verder zal voortzetten? Zullen zij blijven binnenkomen, wanneer de wolprijzen op korte termijn weer stabiel worden of zal de prijsstij ging van de wol zich voortzetten? In Twente meent men. dat er over het algemeen nog geen sprake is van veel opleving of dat men, voor zover dat dan wel het geval is, met een kleine seizoen-opleving te doen heeft, die men als een normaal verschijnsel beschouwt. Enthousiast is men over die seizoen-opleving, voor zover bespeurbaar allerminst. De orders zijn lang niet algemeen en bovendien allerminst bijzonder groot. De confectie-industrie heeft nog steeds verkorte werktijden, de weverijen ondervinden zowel op de binnen- als op de buitenlandse markt afzetmocilijkheden en de situatie kan allerminst rooskleurig worden genoemd, ook al omdat men veel hinder ondervindt van de Bel gische concurrentie. Kopers kopschuw In Helmond, waar de werk loosheid in de textielnijverheid over het algemeen nog wel meevalt vergeleken met plaatsen als bijvoor beeld Tilburg, hoorden wij de me ning verkondigen, dat de markt op het ogenblik inderdaad iets aan trekt. zoals men dat met een vak term noemt. Tegelijkertijd echter wees men ons er op. dat zelfs naar Advertentie (l. 01.) MET HET KLIMMEN DER JAREN VERTRAGEN WIJ ONS TEMPO Maar één tempo mag niet ver traagd worden, n.l. dat van onze stofwisseling. Als die niet in orde ■Is dan bleven afvalstoffen in het lichaam achter die de werking van verschillende levensfuncties ver lammen. Hoofdpijn, duizeligheid, slechte eetlust, onwelriekende adem kunnen de gevolgen zijn. Houdt Uw ingewanden zuiver en vrij met Laxeer-Akkertjes. Laxeer-Akkertjes veroorzaken geen kramp en geen gewenning, waardoor het gebruik kan wor den voortgezet tot Uw ingewan den weer normaal functionneren. ZOEKLICHT OP DE Britse regering heeft, anders dan in het Perzische geval, on middellijk scherp stelling genomen tegen de aanslag, die nu van Egypti sche zijde op de toch al geschokte positie van Groot-Brittannië in het Midden-Oosten is ondernomen. Dat mocht ook wel, want terwijl het in Perzie in hoofdzaak om economische belangen gaat, die voor een deel mis schien nog gered kunnen worden, is de Britse positie aan het Suezkanaal een zaak van leven en dood voor de defensie van het Gemenebest. Of Londen in deze krachtige houding zal kunnen volharden, hangt natuur lijk in hoge mate van Washington af. In dit opzicht zijn de vooruitzich ten voor de Britten ongetwijfeld gun stiger dan zij in de Perzische kwes tie lagen. Terwijl de Amerikanen er namelijk niets voor voelen, tegen over de Aziatische volken het odium van steunverlening aan het „ster- ling-imperialisme" op zich te laden, hebben zij er alle belang bij om te verhinderen, dat de van onschatbare strategische waarde zijnde Suezka- naalzone geheel aan de bescherming van het in de Palestijnse oorlog zo uitermate zwak gebleken Egyptische leger wordt overgelaten. In Enge- korte werktijden vrij algemeen voorkomen, een aanzienlijk aantal mannen en vrouwen uit de textiel branche werkloos is en de toestand op het plaatselijk arbeidsbureau „vrij slap" wordt genoemd, hebben wij iemand horen zeggen, dat zolang de wolprijzen niet gestabiliseerd zijn een stagnatie in deze bedrijfs tak voort zal duren. Ten burele van „Vereniging van werkgevers in de textielindustrie", waar wij o.a. ons licht opstaken, sprak men als zijn mening uit. dat er thans inderdaad over de hele linie een kleine ken tering valt te constateren Er is een iets grotere vraag, al is zij dan nog niet bijzonder groot. Afwachten blijft het parool en voorzichtigheid blijft geboden. (Advertentie /- M.) Doof dat zuarbranden op Uw maag met 'n paar Bennies. 'n Wonder, op h o e korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten! Nog vóór die Rcnnles zijn gesmolten op Uw tong. behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en overal Innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. Eisenhower waarschuwt Sowjet-Unie heeft 4 millioen man op de been P/VRIJS. Voor de afgevaardig den van de twaalf landen van het Noord-Atlantisch Pact, die thans byeen zijn om de economische fi nanciële en militaire mogelijkheden der verschillende landen te bespre ken. heeft geDcraal Eisenhower Woensdag medegedeeld. dat de Sowjet-Unie vier millioen soldaten op de been heeft, die elk ogenblik kunnen opmarcheren. Rusland heeft, zei hij, thans 175 divisies, waarvan 65 tot 75 met tanks uitgerust zijn of geheel ge mechaniseerd zijn. Het totale aan tal manschappen kan als volgt ver deeld worden: 500.000 geheime po litie. 500.000 luchtmacht, 500.000 marine en de rest leger. Eisenhower heeft nadrukkelijk verklaard, dat de Russische troe pen de laatste jaren numeriek niet sterker geworden zijn, maar dat hun verbetering van kwaliteit blijkt uit betere opleiding, wapens en materiaal. Prins Bernhard drie dagen in Zweden Daarna naar Amerika STOCKHOLM. Prins Bern- hard is Woensdag met de door hem zelf bestuurde Dakota hier aangekomen voor een bezoek aan de Koninklijke familie. Hij hoopte drie dagen in Zweden te kunnen blijven en er deel te nemen aan een elandenjacht. De Prins ver klaarde voornemens te zijn om Maandag a.s. naar de Verenigde Staten te vertrekken. (Advertentie l.M.) Man, die verlies van schoonpapa kwam terugvragen, voor politie aangezien (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Beschuldigd van een roofoverval in een speelhol aan de Amstel, subsidiair diefstal, afpersing en mishandeling, heeft voor de Amsterdamse rechtbank de 34-jarige verkoopleider '1'. R. uit Hilversum terecht gestaan. De getuigen In deze zaak spraken elkaar dermate tegen, dat de officier van Justitie, mr. Nouhuys tenslotte het grootste deel van dc dagvaarding niet bewezen achtte en zoveel verzachtende omstandighe den aanwezig vond, dat hü voor dit bijzondere geval slechts een maand voorwaardelijk en 100,boete eiste. Dc 39-jarige E. G., een vriend van de verdachte R., die bij de zaak betrokken was, hoorde slechts 25, boete tegen zich eisen. Terwijl alle Eindhovense kerk klokken een bronzen afscheidslied zongen, was een enorme menigte getuige van dr A. F. Philips' laat ste reis. De stoet passeert hier het monument van de schepper van het wereldconcern. Dr Garmt Stuiveling hoogleraar te Amsterdam AMSTERDAM. Nadat de ge meenteraad Woensdagavond een motie van het a r. lid mr Roosjen verworpen had om het aantal hoog leraren aan de gemeentelijke uni versiteit niet uit te breiden (23 tegen 14 stemmen van de KVP, VVD en prot. chr. fractie), is met 22 van de 36 stemmen benoemd tot hoogleraar dr Garmt Stuiveling. Hij zal college geven in de taal beheersing, d w.z. de theorie en de practijk van het spreken en schrijven in de Nederlandse taal. O.-Duitsland koopt Hollandse haring AMSTERDAM. Oost-Duits- land neemt 25.000 vaten zoute ha ring af, waarvan 12.000 vaten uit de nog niet verkochte voorraad van 1950. Voor deze haring wordt niet de volle exportprijs betaald, doch meer dan de vismeelfabrie- ken ervoor willen betalen. Er staat verder een verdrag met Oost- Duitsland op stapel, dat de leve rantie beoogt van in totaal 100.000 a 150.000 vaten gezouten haring op ruilbasis. Oost-Duitsland wil ons land er kali voor terugleveren. De prijc voor de haring zal boven de minimum-exportprijs komen te liggen, Minister weigert toestemming (Van een onzer verslaggevers) AMEIDE. De houten nood woning van dc heer J. de G. moet worden gesloopt. Minister In 't Veld heeft geweigerd toestem ming te geven haar te laten staan. Zijn laatste kans beroep op de minister heeft de lieer De G. dus ook gemist. Over deze noodwoning is al zeer veel te doen geweest. De heer De G. kreeg in het begin van dit jaar toestemming van de meer derheid van B. en W. alleen burgemeester C. W. Luyendijk was er tegen een houten nood woning te bouwen. Onmiddellijk ging de burgemeester tegen het besluit der wethouders in beroep bij de Kroon. Zolang deze geen beslissing had genomen mocht dc heer De G. niet laten bouwen. Hij deed het toch! Voordat het huisje klaar was het had nog geen voordeur! greep de bur gemeester in: hij plaatste dag en nacht een politiepost er voor. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland besloten: het huisje mag blijven staan. De Dordtse recht bank daarentegen waarvoor de heer De G.. zijn tante (die het bouwgeld gaf) cn de bouwers te- Advertentie I M.) Dan rug, keel of borstje inwrijven met Bouwkas incasseerde duizenden, maar liet geen spade in de grond steken MAASTRICHT. „Ik heb in deze affaire erg vroeg moeten ingrijpen om te voorkomen, dat nog meer mensen het slachtoffer zouden worden van deze zwendelaar, die in een periode van ongeveer een half jaar het lieve bedrag van ongeveer 47.000 incasseerde aan zogenaamde stichtings gelden voor een bouwkas, maar die nooit ook maar één spade in dc grond liet steken om inderdaad buizen te bouwen." Aldus sprak Dinsdagmorgen de officier van Justitie bij de recht bank te Maastricht aan het eind van een zitting die omstreeks 2Y- uur duurde en waarin de 30-jarige P. Th. zich te verantwoorden had wegens verduistering van hem toe vertrouwde gelden. De verdachte die optrad als di recteur van de „bouwkas" „Mavo- za" te Sittard. liet foldertjes ver spreiden, waarvan de eerste zin luidde: „Mijn huis is mijn kasteel". Aan het slot van de hele geschie denis. die zich voor de groene tafel afspeelde bleek dat dichter bij de waarheid dan de argeloze lezers *'an deze reclame-geschriften ver onderstelden, omdat ofschoon zij land rekent men daarom in het l nimmer in het bezit van een wo- Egyptische geval met een niet on- ning kwamen het huis van de gerechtvaardigd vertrouwen op di- verdachte op vorstelijke wijze werd plomatieke steun van Amerika. ingericht met duur kantoormeubi lair en allerlei luxe goederen. Bo vendien schafte de heer Th. zich nog een auto aan. Mr Gelinck, de officier, beschul digde hem in zijn requisitoir er van kletsend en zwetsend het geld uit de zakken van lichtgelovigen te hebben gehaald met behulp van contracten die hem, verdachte, eenvoudig tot niets bonden. Hij vorderde tenslotte een gevangenis straf voor de tijd van negen maan den. De verdediger, mr. Sanders, meende dat de officier te vroeg had ingegrepen om verduistering te kunnen bewijzen en concludeer de tot vrijspraak. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Een verzoek van de advocaat tot on middellijke invrijheidsstelling werd door de rechtbank afgewezen. recht stonden, omdat de woning was gebouwd tijdens de z.g. bouwstop vonniste: afbreken! De Officier van Justitie schreef de heer De G. later genoegen te willen nemen met een „symboli sche afbraak" wegnemen van een paar dakpannen als de minister zijn fiat zou geven. Dat nu is niet geschied: het huisje zal dus worden omgehaald. Er is gesuggereerd, dat de heer De G. tegen het Dordtse vonnis in beroep zou zijn gegaan. „Dat kan beslist niet", zei ons burge meester Luyendijk, „want dat vonnis is inmiddels in kracht van gewijsde gegaan". Niet alleen moet dus de noodwoning verdwij nen, alle bij het bouwen betrok kenen moeten nu ook de boeten betalen, die de rechtbank hun heeft opgelegd. Amsterdam geeft premielening uit Tien millioen voor de woningbouw AMSTERDAM. De gemeente raad heeft Woensdag met 33 tegen 3 stemmen besloten een premiele ning uit te geven van tien millioen gulden om de woningbouw te fi nancieren. De lening heeft een looptijd van vijftig jaar en draagt 2Vz pet rente. Zij zal in verschil lende series worden uitgeloot met premies van 100.000, 50.000, 25.000, 10.000 en 5000. Door kleine coupures van f 100.zal deelneming aan de lening binnen veler bereik liggen. De tegenstem mers waren leden van de protes tants-christelijke fractie, die in het uitgeven van deze lening het ge ven van gelegenheid tot gokker ij zagen. Namens de CPN en de VVD werd betoogd, dat het voorstel om deze lening uit te geven het fias co van de regeringspolitiek in za ke de woningbouw accentueerde. Verdachte R. was verloofd met een meisje, wier vader een bedrijfje had en die was gaan spelen omzijn verliezen te dekken. Inplaats van te winnen verloor hij 3000,zodat hij toen helemaal aan de rand van de afgrond stond. Zijn dochter wil de naar dc baas van het speelhol gaan om het geld terug te krijgen. Maar haar verloofde had gezegd: „Dat is geen werk voor vrouwen, laat mij dat maar doen." In de avond van 22 Februari was hij met zijn vriend G. naar dc Amstel ge gaan. Diezelfde avond begaf zich ook de 39-jarige begrafenisondernemer N. B. naar het bewuste adres. Hij had om 8 uur nog een uitvaart, maar het was pas 7 uur en dus wil de hij nog even zijn geluk beproe ven. Ter zitting karakteriseerde hij zichzelf als een zwak mens. Daarom had hij de 58-jarige bedrijfsleider M. meegenomen, die „Ophouden!" zou zeggen, als hij te grof zou gaan spelen. Volgens de speelholhouder H. en zijn vrouw zaten ze met hun vie ren helemaal niet te spelen, maar rustig een kop koffie te drinken, toen er opeens twee mannen bin nenkwamen, waarvan er één „poli tie" riep. vervolgens mevr. H. bont en blauw sloeg en tegen H. zelf zei: „Je hebt te kiezen! Je portefeuille of ik schiet!", waarna hij hem de portefeuille uit de binnenzak rukte. Afgesproken teken R., een keurig man met beschaaf de stem, ontkende dit. Hij was ge woon binnen gekomen, maar op de gang had mevr. H., toen ze hem zag, direct geroepen: „Au. au, hij slaat me. hij trapt me", zonder dat hij haar aanraakte. Waarschijnlijk zag dc vrouw hem voor een politie man aan en was dit een afgesproken teken. Dc roulette «was inderdaad al in de kast verdwenen toen hij binnenkwam. Tegen H. had hij ge zegd: „Als ie een vent bent, geef je het geld van S. terug, anders ga ik naar de politie Daarop had H ge zegd: „Ik heb helemaal geen geld. kijk maar" en hij had hem zijn lege portefeuille toegestoken. Tegelijker tijd had mevr. H. een bierglas naar hem geworpen en de tafel uit het raam gegooid onder het geroep van „Moord!" Er was toen een groot gevecht 't Was wel een beetje fris. die rit in een open rijtuig door de stra ten van Quebec. Maar toen het Engelse Kroonprinselijk Paar met dc/ trein aankwam voor een be zoek aan Canada, waren de Cana dezen zó enthousiast, dat prinses Elisabeth en de hertog van Edin burgh de kou graag trotseerden. ontstaan tussen hem en het echt paar. De beide anderen zaten in tussen in de slaapkamer. De be drijfsleider zei. dat hij daar heen was gegaan om een glaasje water te drinken, zijn krantje te lezen en een sigaar te roken, niet om zich te verstoppen voor de politie. „Wat hier gebeurd is, is misschien begrijpelijk en te excuseren, maar er is wel degelijk gewelddadig op getreden", zei de officier. „Ik wil het gebeurde echter wel in een bij zonder licht zien en niet de straf eisen, die ik anders zou vorderen." IJ ELEMAAL uit Arnhem waren de zusters Lastman naar Am sterdam gespoord, want aan de Bourgondische pracht wilden ze zich nog laven voordat die tentoonstel ling onherroepelijk zou worden af gebrokenNu bloeit de cultuur in de hoofdstad tegenwoordig als een ge renommeerde loopzaak, zodat voor het Rijksmuseum een r\j zonder ein de wachtte. Gedwee gingen ze er achter staan, schuifelden in vijf kwartier drie honderd en vier en tachtig pasjes nader en kwamen ein delijk het gebouw binnen. Meegevoerd door de mensenstroom geraakten ze in zaal nummer één, zagen blinkende hamassen en inge nieuze scheepsmodellen, plengden gedisciplineerd een „aach" b\j de fraaie gedrapeerde verwarring op een schilderij van een veldslag cn voelden met voorzichtige wijsvinger tjes of zo'n ridderzwaard nog altijd scherp is. „Weet je wat ik nu zo jammer vind?" zei dc oudste zuster toen ze zes zalen hadden gedaan. Neen, dat wist de ander niet, want ze was van top tot teen in Bour gondische extase cn vond niets jam mer, doch alles prdchtip. „Nou." klonk het, „in de krant stond dat hier zulke mooie gobelins moeten hangen, maar ik zie er geen een." Dat wds zo. De twee laatste zalen liepen ze nog haastig door, maar toen die ook geen uitkomst brach ten. begon de knagende twijfel gro te happen tc nemen. Een suppoost die als een rots in de branding der Zondagsdruktc stond, zag cr mild genoeg uit om voor aanklamping ge schikt te zijn. „Meneer,'' zeiden de zusters, „waar zijn dc gobelins?" ,.U moet zeker op de Bourgondi sche pracht wezen, hè?" sprak de man begrijpend, „Ja, dat dacht ik wel. Maar die tentoonstelling is héél ergens anders in dit geboutt', hoor." „Maar waar zijn we dan mi?" vroegen dc dames. „In de permanente historische af deling," luidde het antwoord, „Die boel staat hier al sinds mensenheu genis." „O hemeltje wat érg!", riepen de dames verschrikt. „Waarom erg?" vroeg de suppoost wijsgerig. Bijna alle mensen die hier 's Zondags rondlopen denken dat ze de Bourgondische pracht zien en ze vinden het schitterend, dames. Nou, wat wil U nog meer?" KRONKEL, (Advertentie 1. M.) „Dal nooil maerjzeql de Heer Ka tl inq roker, „ik rook nu T}05t0Tl, de ideale combinatie van rijke Virq inia- smaak en perFecte mild heid." Nederland haalt ervaring in, die andere landen reeds bezitten (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In deze t(jd van defensie-voorbereiding blijkt, dat Neder land een belangrijk stuk ervaring, door andere landen tijdens dc tweede wereldoorlog opgedaan, mist. Met name op het terrein van de industriële mobilisatie bestaat er hier niet voldoende kennis van dc praktijk. Het Defensie-Studic-Centrum, kortelings opgericht cn In November in werking, zal in verband daarmede gebruik moeten maken van buitenlandso instruc teurs. die op dat gebied voldoende ervaring hebben om Nederlandse civiclo en militaire ambtenaren een inzicht tc geven in dc problemen die met dit vraagstuk samen gaan. krachten, gaf generaal Calmeijer te verstaan. In andere landen bestaan der gelijke opleidingen reeds vele jaren. Daar duren de cursussen ook veel langer. Nederland zal echter de zaak voorlopig eenvou dig moeten opzetten. Dit zei in een uiteenzetting voor het contact-centrym op voorlich- tingsgebied de directeur van het Defensie Studie Centrum, lt. ge neraal M. R. H. Calmeijer. Hij deelde mede, dat in de loop van de eerste cursus twintig personen, die uit de aard van het werk nauw bij de voorbereiding van Nederland op zijn defensie-taken betrokken zijn acht militairen, acht hoge ambtenaren en vier in dustrie-vertegenwoordigers een globaal inzicht zullen krijgen van alle problemen welke met de to tale defensie-inspanning cn met de eventuele totale oorlogsinspan ning samenhangen. De voorbereiding van ambtena ren, militairen cn nict-ambtelijke burgers in sleutel-posities op dc problemen, welke met defensie en eventuele oorlogvoering samen hangen is een even onafwijsbare eis als de opbouw van de strijd- Wel goede ontvangst van Lopik achter de Hondsrug WILDERVANK De opvatting, als zou de Hondsrug dc straling van de nieuwe televisiezender te Lopik nadelig beïnvloeden, wordt thans gelogenstraft door een aantal goede ontvangstresultaten uit de Gronings- Drentse veenkoloniën. Een radio- handelaar te Nieuw Buinen, onmid dellijk achter de Hondsrug dus, heeft al van de eerste uitzending van Lopik af goede ontvangst op een antenne ter hoogte van 24 50 m Experimenteel werd vastgesteld, dat ontvangst ook mogelijk bleek met een antenne van ongeveer 15 meter hoog. zij het dan minder goed. Ook in Stadskanaal wordt het te levisie-programma ontvangen. Een radiohandelaar te Veendam kreeg vooral goede ontvangst nadat hij de oorspronkelijke dipool-antenne ter hoogte van ongeveer 19 meter had vervangen door een drie-elemcnts beam-antenne van ongeveer dezelf de hoogte. Een signaalversterker tussen antenne en ontvanger kan een aanzienlijk betere ontvangst be werkstelligen. Overigens schijnt dc ontvangst ten plattelande aanzienlijk beter te zijn dan in steden en dicht bebouwde kommen. et nieuwste boek van Rein Brouwer: Paarden van Schelven (H. P. Leo polds UltgeversmlJ. N.V.) zal door hen die van hun paarden houden, met vreugde worden begroet. Het is een hymne op 't paard, op de vurige hengst cn de willige merrie, op het oude uitge mergelde karrepaard en op de brave Isabel, die Wicpke. de dwergbodc. langs de dorpen voert. Schelven, het dorp mid den in het Groningse boerenland, kent geen mechanische vervoermiddelen of werktuigen. Daar leeft men nog geheel alleen met dc ccnpaardskrachten. De paarden zijn de beste makkers, de stoere medewerkers en de trots van de dorpe lingen. Zij helpen bij het verdienen van het dagelijkse brood, zowel voor de machtige grootgrondbezitters als voor de armste dagloners. Van die paarden en hun eigenaren vertelt Rein Brouwer met een grote kennis van alles wat dc bouw, het karakter cn de levensdriften van het paard betreft, maar vooral met een diepgaande liefde en begrip voor do ziel van het paard. Een heerlijk boek. dat men achter elkaar uitleest, geboeid door de Inhoud en de prettige stijl. Even sympathiek als dc beide paardenhoofden getekend z(Jn op het omslagblad. met zo typerend de afgewende jongen cn het veulcnhoofd vertrouwelijk over zijn schouder rus-ena. zo onopgesmukt cn eerlijk, vol bewondering voor het paard, dat ondanks zijn enorme kracht, in de mens zijn meerdere, zijn baas erkent en blijft erkennen, is dc inhoud van dit boek. dat vast een goede plaats zal krij gen in menige hippische bibliotheek. K. dc R. Het nieuwe bock van Vlckl Baum, on der dc titel „Een man voor Marylynn" uitgegeven door Strengholt te Amster dam. is zeker de moeite waard om er aandacht aan te besteden. Het verhaal is goed opgebouwd. Vlckl Baum's personen krijgen gestalte door haar rake karakterisering ZIJ weet sfeer ie scheppen rond dc vele gebeurtenissen, die zich om Marylynn en haar manager Bcss Poker afspelen. In een boeiende suggestieve verhaaltrant schreef zij een boek vol van romantiek, menselijke tra gedies cn vreugden. Het gelukkige slot is ditmaal niet een in elkaar geflanst on logisch einde, maar past volkomen in het verhaal.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3