I1 iBouw van 50.000 woningen is het minimum-program „Kapper van Een is thans ook kaal GEMEENTEN UNANIEM VAN MENING: Geesteszieken vaak zeer slecht verzorgd Wereldbank zal Europa's industrie helpen GËLEZE1 Huizen even urgent als industrialisatie of defensie Arbeiders bouwenin vrije tijdeigen woningen l en gewogen .Vrijdag 12 October 1951 19-- hy UTRECHT. Waar, zoals de Nijmeegse burgemeester, mr. Ch. M. J. H. Husti nx in een rede heeft opgemerkt, in gemeentelijke kringen ernstige ongerustheid bestaat omtrent de vooruitzichten voor de woningbouw in 1 1952, daar viel het niet te verwonderen, dat op de buitengewone vergade ring der Vereniging van Nederlandse Gemeenten te Utrecht, ook aan dit vraagstuk grote aandacht werd besteed. Drie inleiders naast de Nijmeeg se burgervader, de Deventerse burgemeester mr. H. W. Bloemers en de wethouder van Publieke Werken en Volkshuisvesting van Amsterdam, mr. J. J. vanderVelde hebben van verschillende zijden de aspecten van dit probleem belicht, waarover door alle gemeenten wel ongeveer op de zelfde wijze wordt gedacht. opbrengst van dergelijke leningen bestemd moeten worden voor de bouw van extra huizen. Aan het slo* van het congres srak de minister van Binnenlandse Zaken, mr Van Maarseveen. Hij deed de suggestie, dat er zoiets Mr Hustinx betoogde, dat de wo ningnood niet minder belangrijk was 0 dan de defensie en de mdustnalisa- tie. Zij tast het gezin in zijn waar de aan en verzwakt daardoor de volkskracht. Daarom mag zij niet als sluitpost van de begroting gaan fungeren. In ieder geval moet aan een minimum-bouwvolume van 1st 50.000 woningeenheden per jaar worden vastgehouden en voorts dient men te bedenken, dat wel een aantal woningeenheden als z.g. du- 11 plex-woning kan worden gebouwd. V maar dat deze duplex-woningen op 1 de duur geen uitkomst bieden. f Naast deze critiek liet mr Hustinx I ook woorden van lof horen. Hij prees het beleid, dat de regering sinds de bevrijding op het gebied van de woningbouw heeft gevoerd. Maar. zo constateerde hij uitdruk kelijk, er is een tekort van 250.000 woningen. Van dat tekort gaat niets af. als er maar 40.000 wonin- gen worden gebouwd. Want deze nieuwbouw wordt juist precies op- 3' geslokt door de bevolkingsaanwas. Heel scherp werd de kwestie ge steld door mr. Van der Velde: '3,'gÖf er „Het Nederlandse volk zal het niet begrijpen", zo zeide hij, r „wanneer wij werkverschaffings objecten voor de bouwvakarbei- ders moeten gaan zoeken, wan- it« neer deze werkloosheid een ge- f{ volg is van een vermindering f( van de door ieder zo urgent ge achte woningbouw". Alle drie de inleiders wezen op - de financiële problemen, die voorde woningbouw een beletsel vormen en mr Van der Velde vertolkte de ge- ii voelens der gemeenten op deze wijze, dat naar zijn mening het rijk weer, evenals vóór 1948 het geval was, de verantwoordelijkheid voor de financiering van de woningbouw op zich moet nemen. Alleen de re gering kan een belangrijke invloed uitoefenen op de wijze, waarop ka pitalen worden geïnvesteerd. Als zij een investering van 480 millioen in de woningbouw verantwoord acht in verband met onze eeconomische po sitie. moet het haar ook mogelijk zijn de gelden voor de woningbouw te vinden en beschikbaar te stellen. Mr Bloemers merkte in dit ver band op: „Niet waar de woning nood het grootst is. maar waar toe- vallig kapitaal beschikbaar is, wordt gebouwd". En hij drong aan op een betere organisatie van bouw en fi- nanciering, op een qualitatieve én een geografiscne verdeling van het bouwvolume. De leningen, die som- mige gemeenten bij hun eigen bur gerij trachten te sluiten kunnen geen uitkomst brengen, voegde hij er aan toe. Het is kiekeboe spelen. Volgens mr Van der Velde zou de i ZOEKLICHT OP De mens en de productiviteit N de overtuiging, dat alles wat de gezindheid van de arbeiden de mens gunstig beïnvloedt, het welslagen van een productiviteits- campagne zal bevorderen, hebben de ministers Albregts en Drees in de „Nota betreffende de produc tiviteit in Nederland", die aan de Tweede Kamer is aangeboden, ook enige beschouwingen opgeno men over diens centrale plaats in het economisch leven. Deze be schouwingen, die kennelijk de signatuur van de katholieke be windsman voor de productiever hoging dragen, zijn gebaseerd op gedachten van dr. A. M. Kuylaars S. J., die naast een uitwendige, ook een wat hij noemt in wendige productiviteit onder scheidt. waarmee hij bedoelt, dat de arbeid rechtstreeks een bron van persoonlijke (innerlijke) ver rijking is of althans behoort te zijn. Gelijk alle uitwendige activi teit er op gericht moet zhn de mens te vervolmaken, zo kan om gekeerd worden aangenomen, dat de „inwendige productiviteit" de uitwendige of economische pro ductiviteit ten goede komt. Door deze en dergelijke gedachten ge leid, menen de ministers, dat zo veel mogelijk een echt menselijke waardering van de arbeid moet worden bevorderd, niet alleen in de ideeën-wereld, maar ook door in de arbeid zoveel mogelijk de technische kwaliteiten tot ont plooiing te laten komen en door het verantwoordelijkheidsbesef en de aanleg tot zelfstandig optreden te ontwikkelen. De mens van he den, aldus de nota, moeten motie ven worden gegeven om zijn ar beid met bezieling en toewijding te verrichten. Wil men daar naar streven, dan komt men in de sfeer van de arbeidsvoorwaarden in de ruimste zin, dan zal men een recht vaardig aandeel in de vruchten van de gemeenschappelijke activi teit kunnen verzekeren, reële perspectieven moeten kunnen ope nen op concrete zaken als bijvoor beeld woningen voor jonge men- SCI?' moet men uitzicht bieden op vrijheid en sociale rechtvaardig heid. zo betogen de bewindslieden. Dit zijn hoge idealen. Dat de overheid hier blijkbaar door bezield is. stemt tot verheu ging onafhankelijk van de vraag of men ze in de huidige maat schappij gemakkelijk te verwezen lijken acht of niet. Nasleep Oudeuaterse Bank Klerk verduisterde ruim 30 mille Officier eist 9 maanden ROTTERDAM. Tegen de 46- Jarige notarisklerk Joh. H. uit Oudewater, die zich moest verant woorden voor verduistering van ruim 30.000,- ten nadele van de Van Sypcsteyn-stichting, eiste de Officier van Justitie, mr dr M. S. van Oosten, in zijn requisitoir tij dens de middagzitting van de ar rondissementsrechtbank negen maanden gevangenisstraf. De officier laakte het wanbeheer van verdachte als beheerder van de Van Sypesteyn-stichtig en achtte de verduistering wettig en overtuigend bewezen. In zijn pleidooi wees de verdedi ger, mr A. J. Moll, er op, dat zijn cliënt ten volle had vertrouwd op de thans gedetineerde directeur van de Oudewaterse Bank. „Als er een andere directeur had gezeten, dan zou H. nooit terecht hebben gestaan," beweerde mr Moll. Uitspraak over 14 dagen. als een Georganiseerd Overleg tus sen rijk en gemeenten zou komen, waarin men gemeenschappelijk op lossingen zou kunnen zoeken. Over de woningwet zei hij: Help u zelf. de regeung zal van haar kant het uiterste doen om u bij te staan. Bij haar leeft sterk de overtuiging, dat het woningbouwprogramma 1952 niet mag mislukken! Nederlandse havenexperts spreken voor Fransen (Van onze correspondent te Parijs) PARIJS. Het bekende hotel .Lutetia" zag gistermiddag vele ingenieurs en hoofdambtenaren uit alle delen van Frankrijk, onder wie havenspecialisten uit Le Havre, St. Nazaire, Nantes. Marseille en Duin kerken aan een lunch verenigd, waar twee Nederlanders het woord voerden Het waren ir C. J. Tuyn, Amsterdams havendirecteur en de heer J. van Dijk, directeur van het Radar-proefstation te Noordwijker- hout, die op uitnodiging van de Nederlandse Kamer van Koophan del in Parijs voor de Franse tech nici respectievelijk over de haven van Amsterdam en over de radar- installaties in IJmuiden gefundeer de referaten hielden, waarnaar met veel aandacht werd geluisterd. Onder het gehoor bevond zich de secretaris-generaal van het Franse departement van Defensie de heer Kahne. FELLE CRITIEK VAN PROF. v. d. SCHEER Inrichtingen laten dikwijls buitengewoon veel te wensen over OEGSTGEEST. „Zolang er inrichtingen blijven waar men de armlastige patiënten oude niet- passende kleding laat dragen; zo lang het verplegend personeel niet eens bemerkt dat vrouwelijke pa tiënten met afgezakte kousen, de mannelijke met afzakkende broek, uitpuilend hemd en vuile han den rondlopen; ontbreekt er nog veel aan de verpleging van gees teszieken." Prof. W. M. van der Scheer, oud-hoogleraar in de psychiatrie te Groningen, critiseerde Donder dagmorgen, in de psychiatrische in richting „Endegccst", een deel van de Nederlandse inrichtingen voor geesteszieken in een rede, die hü hield op de voorlichtingsdag voor de algemene psychiatrische inrichtingen. „Als men patiënten aan tafel ziet zitten m hun hemd of nacht kleren," zei prof. Van der Scheer verder, „met blote voeten of naak te benen, blauw van de kou; als men achter hoge hekken vele pa tiënten met uitdrukkingsloze blik ziet lopen in een nauwelijks als tuin te noemen ruimte, met ver wrongen bewegingen in onooglijke Ambonese oud-militairen niet bij de landmacht DEN HAAG. In schriftelijke vragen heeft het Tweede Kamerlid Weiter (KNP) zich tot tolk ge maakt van hier te lande vertoe vende Ambonese oud-militairen van het KNIL, die verzochten, om in de Kon. Landmacht te worden opgenomen. Minister Staf wijst in zijn antwoord op het door de Re gering ingenomen standpunt, dat het verblijf dezer gewezen militai ren hier te lande slechts tijdelijk Kan zijn. Bovendien is ter zake met de regering van de republiek Indonesië overeengekomen, dat deze groep Ambonezen niet ope rationeel zal worden gebruikt. Ook uit dien hoofde heeft het geen zin hen tot een verbintenis bij de Ko ninklijke Landmacht toe te laten. Niet uit weelde trok Jan van Moorsel een paar jaar geleden met zijn vrouw en hun tien kin deren naar Canada, doch uit bittere nood er was geen ande re uitweg voor hem. Een boer bij Ottawa had werk voor hem. Jan werkte hard. vrouw en kinderen steunden en waren zuinig, en nu is de familie Van Moorsel reeds zelfstandig op een eigen neder zetting aan de Sint Laurens. De gerechte dankbare voldoening hierover straalt van Jan van Moorsel af. als hij boren op een zijner hoogopgetaste wagens de oogst huiswaarts rijdt. Harriman directeur- generaal van hulp aan buitenland WASHINGTON. President Truman heeft Harriman Donder dag officieel benoemd tot direc teur van de organisatie voor we derzijdse beveiliging, welke toe zicht moet houden op het nieuwe program van militaire en econo mische hulp aan het buitenland. Harriman zal Truman blijven ad viseren in aangelegenheden be treffende de buitenlandse politiek, hoewel hij niet meer officieel Tru- mans speciale assistent zal heten. (Advertentie M.) Kleine oorzaken, grote gevolgen. 1 Een klein wondje, te gering om er acht op te slaan, kan soms de poort zijn waardoor ziektekiemen binnendiingcn Dan ontstaai er infectie en een min of meer ernstige ontsteking of ver- I zwering is het gevolg Gebruik daarom bij elke verwonding de reeds door drie geslachten geprezen Akkers Klooster- balsem, de wondbalsem bij ultnemend- i heid Zuiverend, ontsmettend en genc- zend Ook gij zult zeggen „Akker's 1 Kloosterbalsem, geen goud zo goed". VORSTELIJK BEZIT ONDER DE HAMER Vijf auto's, fonkelnieuw ameublement en plaids voor appel en ei verkocht ASSEN. Niet minder dan vijf auto's, schitterende plaids, een nog fonkelnieuw slaapkamerameublement en partijen Weckflessen behoorden o.m. tot de bezittingen van de fameuze kapper van Een, die beweerde een afdoend middel tegen de kaalhoofdigheid te hebben ontdekt en zijn klanten bij dozijnen telde. Thans beschikken al deze mensen over weinig meer haar dan de eerste keer dat zij zich tot de „wonderkapper" wendden. Van haargroei is bij hen even i mocht dan een schitterende staat weinig te bespeuren als van de kap per zelf. die met de Noorderzon verdwenen is en wiens huis mits gaders eigendommen gisteren onder de hamer van de notaris kwamen. Thans behoort ook de kapper van Een tot de kalen, evenals al die goedgelovigen die naar het kleine Drentse plaatsje kwamen en er al leen maar nóg kaler zijn gewor den. omdat de kapper van hün geld de diverse artikelen kocht, die nu voor een appel en een ei van de hand zijn gegaan. Het lied is uit en de enige herin nering aan de vergane glorie vorm den de vele auto's, die naar de wo ning van de Figaro waren geko men. ditmaal echter uitsluitend het zij omdat de eigenaars op deze fail lissementsverkoop wat van hun ga ding zochten, hetzij ter wille van de sensatie. Die viel overigens tegen. De vendumeester deed zijn werk met de gebruikelijke routine, zoals op alle verkopingen, die onder der gelijke omstandigheden geschieden. En wat ook tegen viel. dat was de opbrengst. De kapper M. J. van R. Het IJzeren Gordijn is niet zó potdicht, of er ontstaan op de Potsdamer Platz gaatjes. De Oost-Berlijners zijn begonnen, West-Berlijners volgden door een oude versperring op te ruimen op het punt waar de Britse. Amerikaanse en Russische secto ren in elkaar overgaan. De ver sperring dateert uit de woelige dagen van 1048. Het verkeer in geheel Berlijn kan een normaler karakter krijgen. Om gevaarlijke verdwalingen te voorkomen komt cr een nieuw onopvallend ver keerssysteem. Men knope er nog geen al te grote verwachtingen aan vast. Man steekt, in drift, zijn vrouw met kaasmes VLISSINGEN. In drift heeft de filiaalhouder W. zijn vrouw met een kaasmes enige steken toe gebracht. Hevig geschrokken van zijn daad bet hij zijn zoontje on middellijk de buren waarschuwen. Zelf meldde hij zich bij de politie. Hij is voorlopig ingesloten. De vrouw bleek niet ernstig gewond te zijn, toch moest zij in het zie kenhuis worden opgenomen. Deze tragische daad vindt waar schijnlijk zijn oorzaak in de om standigheid, dat het echtpaar W. kort geleden in de filiaalzaak was geplaatst. Het nieuwe werk viel hun zwaar, beiden waren de laat ste tijd ietwat overspannen. Sergeant vergat scherpe granaat te \erwijderen DEN HAAG Voor „veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld" eiste Donderdag de auditeur-mili tair bij de krijgsraad-te-velde West zes weken hechtenis tegen de 28-ja- rigc H. J. R., sergeant bij de Bus- sumse kadcrschool R. had tijdens excertities bij Har derwijk tussen de oefengranaten een scherpe granaat ontdekt. Hij ver gat hem apart te leggen, met het gevolg, dat toen een soldaat met de deze ontplofte. De soldaat werden twee vingers gedeeltelijk afgerukt. Uitspraak 17 October. Amerikaanse hulp aan buitenland goedgekeurd WASHINGTON. Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 221 tegen 99 stemmen de gelden voor economische en mili taire hulp aan „landen die weer stand bieden aan het communis me", toegestaan. Republikeinse po gingen om het totale bedrag van 3.229.255.096 dollar te verminderen werden verijdeld. Europa krijgt voor 5.072.476.271 dollar aan militaire en voor 1.022.000 000 dollar aan economische hulp. Voor het Nabije Oosten en Afrika zijn deze bedragen respec tievelijk 396.250.000 en 160.000.000 dollar. Van de in deze gebieden gelegen staten ontvangen Grieken land, Turkije en Perzië het meest. Een bepaald bedrag is uitgetrok ken voor militaire uitrusting aan de Chinese nationalistische strijd krachten op Formosa. Ook investeringen in woningbouw (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Internatio nale Bank voor Herstel en Ont wikkeling heeft, zo vernemen wij, een plan ontwikkeld om op direc te wüze met de financiële midde len van -de bank deel te nemen in de opvoering van de productivi teit in Europa. Aan het bezoek, dat de directeur van de bank, Eugene Black, volgende week aan Europa zal brengen, moet de bedoeling worden toegeschreven, dit nieu we plan van de bank in het sta dium van uitvoering te brengen. De bank is bereid directe ïnves- teringer. te doen in de Europese industrie en in objecten, die de opvoering van de productiviteit in de industrie kunnen bevorderen. Met name komen daarvoor in aan merking investeringen van de bank in bouwondernemingen in de Europese landen, teneinde kapi taal, dat vermoedelijk in dollars zal worden verstrekt, beschikbaar te maken voor woningbouw in de omgeving van industrie-centra. Ook echter beoogt de bank di recte investeringen in de industrie in Europa. Voor dit doel wordt door de bank een internationale financieringsmaatschappij opge richt, als afzonderlijk orgaan van de bank. Tot de oprichting van deze „International Financing Cor poration" is blijkbaar besloten tij dens de laatste vergadering van EXPERIMENT IN CULEMBORG Twintig Culemborgse geuit tegen deze vorm werij arbeiders bouwen in vrije tijd hun eigen woningen. .Het wordt ningsbruggen het ini- een andere van bouwen, waartoe vorm van vrijetijds- burgemeester Van Ko- besteding en zij zeg De te.zwaar een mislukking" gen pessimisten, twintig Culemborgers zijn vast van plan die bewering onwaar te 48-urige geeft een ongewoon tiatief nam: de taak is resultaat: eigen wonin- voor arbei- gen voor mensen, die ders die de hele dag al jaren er op wach- hebben gewerkt; de ten. Die twintig hui werkweek zen kreeg Culemborg maken. In de vijf we- wordt overschreden; de toegewezen boven zijn ken, dat zij slag zijn bij kunstlicht heb- by zij de bouwputten zegt burgemeester Van gegraven, de funda- Koningsbruggen. „de menten gestort en de meeste arbeiders knap- aan dc werkloosheid wordt in avonds dc hand gewerkt c.d. ..Niets van dit alles". helft der binnenmuren gemetseld. Arbeiders- en werk gevers-organisaties hebben vele bezwaren pen 's avonds karweit- normale contingent, dus van stimulering der werkloosheid is geen sprake.'' Binnenkort gaat waarschijnlijk 'n twee de ploeg Culembor- jes op. Er zijn er ook, gers aan de slag. Der die in hun vrije tijd tig gemeenten overwe- trainen voor wieier- gen het Culemborgse wedstrijden. Die bou- voorbeeld te volgen. de bank, die in September in Washington is gehouden. Het be sluit tot oprichting van deze maat schappij en tot ontplooiing van de activiteit van de bank op het ter rein van directe investeringen in de industrie is tot nu toe echter geheim gebleven. Zweeds plan voor bijlegging van olieconflict (Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN. Een Zweeds plan tot bijlegging van het Perzi sche oliegeschil zal in New York worden voorgelegd. Men heeft het plan dat afkomstig is van de president van de Zweedse coöpe raties Albin Johansson uitge werkt tijdens een wereldcongres van coöperaties, dat kort geleden In Kopenhagen werd gehouden. Het plan omvat de volgende drie pun ten: le. Perzië heeft het recht zijn oliebronnen te nationaliseren; 2e. de Anglo-Iraanse heeft ook ver der het recht de Perzische olie op de Westelijke markt te verkopen en behoudt ook de installaties ten behoeve van haar tankvloot in Abadan, tezamen met Perzië; 3e. De olieindustrie zal komen te staan onder de leiding van drie verte genwoordigers van dc Perzische regering, drie Britten en drie ver tegenwoordigers van de afnemende landen van de Perzische olie. waar bij men deze laatste groep als neu traal beschouwt. Zeepost voor Oost. West emigratielanden DEN HAAG. Met de volgende schepen kan zeepost worden ver zonden Do datum, waarop de correspondentie uiterlijk ter post inoet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Oranje" (23 Oc tober): Nieuw Guinea: m.s „Bli- tar" (16 October); Antillen: m.s. .Sarpedon" (15 October); Suri name: m s. „Agamemnon" (23 Oc tober); Australië: via Engeland (13 October); Canada: s.s. .Hurricane" (15 October) en m.s. „Westerdam" (13 October). hebben gevoerd en leven en vertier in zijn dorpje hebben gebracht, zijn schuldeisers zullen bij deze curato- nale verkoop niet veel baat vinden. Misschien zullen vele telcurge- stelden onder zijn cliëntele iets als voldoening ondervinden, dat thans het rijk van de wonderkapper ten onder is gegaan. Of de hoteliers van Een er echter net zo over zullen denken slaat te bezien. Want in zijn goede dagen zaten zij gedurig vol met mensen, die geduldig wachtten, tot Zijne Majesteit Figaro eindelijk tijd voor hen had kunnen vrijma ken. Dat is nu afgelopen. Gisteren is het voor de laatste maal druk geweest m de koffiehuizen van Een. Vandaag heerste cr weer dc lan delijke rust van de provincie. Vacantietoeslag of anders staking Bakkersgezellen zeggen collectief ontslag aan DEN BOSCH. De georgani seerde bakkersgezellen hebben het met de Bossche bakkerspatroons niet eens kunnen worden over de uit voering van de vacantietoeslag. In een Donderdag gehouden vergade ring is nu besloten aan de eisen der gezellen kracht bij te zetten door een staking. De staking ge schiedt in dc vorm van een collec tief ontslag, dat 20 October zal in gaan. Ten einde dc broodvoorzie ning in de stad geen gevaar t.- doen lopen vindt de staking plaats bij arie bedrijven. Pleegvader liet meisjes stelen ZAANDAM. Bij een oliefabriek alhier, die tevens rijwielonderdelen vervaardigt, namen twee 16-jarige Amsterdamse meisjes regelmatig doosjes met rijwiellampjes mee. Dit op verlangen van de pleegvader van een der meisjes die hen voor elke tien doosjes met vijf gulden beloon de De meisjes zouden reeds 3000 k 4000 lampjes hebben gestolen. Tegen de meisjes en de pleegvader is pro ces-verbaal opgemaakt. (Advertentie LM.) Gezonde sterke tanden door Vitamine-tandpasta i a64 en 85 ct bij opoth. en drog. costuums, of hen bezoekt op zalen, waar het meubilair slechts waar de heeft voor de voddenman. In dien men nog inrichtingen lieeft, waar de patiënten 's nachts hun behoeften moeten doen op een open WC op de zaal. Indien men nog inrichtingen bouwt, die meer op een kazerne of een gevangenis lijken dan op 'n ziekenhuis, wordt het moeilijk de niet-ingewijden te vertellen, dat onze geesteszieken het toch zo goed hebben en goed worden verpleegd." Buitengewoon congres: Gemeenten klagen over onrecht vaardigheid (Vervolg van pag. I) Een dergelijk geluid liet ook de Tilburgse gemeentesecretaris, drs. L. J. G de Mast horen. Door de voorgestelde verlenging van de Noodvoorziening gemeentcfinan- ciën, zo zeide hij. voelen de ge meenten zich tekort gedaan in hun geld en in hun rechten. In principe reeds is voor de gemeen ten onaanvanrdbaar. dat het rijk practisch volledig dc beschikking opeist over t onze nationale belas ting-capaciteit en dan daarna, naar eigen inzicht, van jaar tot jaar gaat uitmaken, welk aandeel van de middelen aan de gemeenten zal worden toebedeeld. Daarmee voe len de gemeenten zich tekort ge daan. Zij verlangen een „financiële rechtspositie-regeling", die aan billijke eisen van zekerheid vol doet cn die hen in staat stelt hun taak in onze gemeenschap ook voor de toekomst te blijven ver« vullen. „Vooral voelen dc gemeenten het als een onrechtvaardigheid," aldus drs. De Mast. „dat de re gering thans voorstelt belasting- overschotten over 1948, 1949 en 1950. die volgens de bestaand© regeling via het Gemeentefonds aan de individuele gemeenten zouden moeten worden uitge keerd, in te houden cn collectief te reserveren, waardoor met te rugwerkende kracht en eenzijdig inbreuk wordt gemaakt op wet telijke rechten, die in 1948 aan de gemeenten zijn toegekend." Iets dergelijks werd door de heer Scheffer opgemerkt, die er aan toevoegde, dat dit o.m. tot ge volg heeft, dat de gemeenten ren ten mogen betalen van eigen gel den. De heer Haspels zeide. dat thans con bedrag van ƒ443 millioen «ian gemeentelijke gelden renteloos ligt, terwijl de gemeenten een kas- en rekening-courantschuld hebben van rond ƒ900 millioen. De belan gen van de Rijkskas, aldus zijn conclusie, worden op dc voorgrond gesteld, ten koste van de financiële 1 elangen der gemeenten. (Men zie verder elders in dit blad) Advertentie (I. M.) Alg. Nederl. Grafische Bond congresseert ARNHEM. De algemene ver gadering van de Algemene Neder landse Grafische Bond wordt te Arnhem gehouden, omdat zijn voorganger, de Alg. Ned. Typogra fen Bond, hier 85 jaar geleden is opgericht. De voorzitter, de heer H Staphorius. klaagde erover, dat sommige werkgevers de ANGB nog niet willen erkennen als de vakbond van mensen, die werken In de aanverwante bedrijfstakken. De toe treding van de krantenbezorgers noemde hij een verheugend feit Er wordt naar gestreefd ook voor dezen een CAO te krijgen. Men heeft thans ruirn 2100 leden Medegedeeld werd. dat dc C.A O voor kaarten Dit boek is een kostelijk bezit het administratief personeel der dag- voor leder die zich interesseert voor bladen spoedig zal worden afgesloten. onze aardkorst. Het najaar komt aan met zijn vlagen. De kolen zijn duur hoor Je klagen. Maar bij al die sof Is er één grote bof: Dat ..Bootz' Tip" niet wordt opgeslagen. 'n TIP VAN BOOTZ Mvr. T D.-d.G. le H dam ontv. 1 fl Tip /vwvvvvwwwvwvvwvv J E uitermate deskundige prof. dr. A. l-y Pannrkoek cn zijn uitgever, de Wereldbibliotheek, hebben zeer velen aan zich verplicht met het prachtig uitgevoerde en voor geïnteresseerden als het ware als een spannende avonturen roman te lezen boek „De groei van ons wereldbeeld". „Deze geschiedenis van de sterrekunde" is bijna zo fascinerend als dc sterrekunde zelf. De schrijver laat ons zien hoe deze wetenschap do oudste van onze beschaving In de loop van vele eeuwen langzamerhand een klein tikje is doorgedrongen in de geheimen van het heelal, die zo lang als er mensen op aarde zijn. talloze geesten voortdurend hebben bezig gehouden. En met de groei van deze wetenschap, die deze hoogleraar zo boeiend zeker ook boelend voor belangstellende leken beschrijft, via dc Babyloniërs. dc Grie ken, Copernicus. Kepler, Newton en Kaptcyn (om inaar enkele namen tc noemen) voert hij ons tegelijkertijd in in de sterrekunde zelf. Dit boek heeft 440 bladzijden, een uitvoerig register en tal van Illustraties. Er staat ontzaglijk veel In. Wat weten wij toch al enorm veel zou onze eindconclusie kunnen zijn, vooral als men dc huidige stand van de wetenschap vergelijkt met dc kennis van de oude volken, die met hun ge brekkige optische hulpmiddelen en zon der onze moderne kennis van natuur- en scheikunde moesten werken. Maar lant prof. Pannckoek ons dan bescheidenheid leren: HIJ wijst er op. dat wij het meeste eigenlijk nog niet weten Bij dc maan staan wc nog voor vele vraagstukken, cn dat is onze naaste buur. De kennis van ons eigen zonne stelsel is nog zeer onvolkomen. „Onze kennis van het sterrenstelsel en van de sterren zelf is nog in haar begin en tot de buitenkant beperkt, van de einde loze ruimten daarbuiten en van het binnenste der sterren, van hun ontwik keling ln verleden cn toekomst, is cr nauwelijks een eerste begin van inzicht; alles daar is nog probleem." Het standaardwerk „Grondslagen der algemene geologie" van de Lcldsc hoog leraar dr. G. Iï. Escher, dat aanvankelijk als „Dc gedaanteveranderingen" der aarde verscheen, is al aan zijn achtste druk toe. En dat bewijst dat deze uit gave van de Wereldbibliotheek nog steeds in een behoefte voorziet. Iedere student in dc aardrijkskundige weten schappen kent het cn ook dc zeer tal rijke amateur-geologen ln ons land vin den er een rijke bron van algemene, grondleggendc kennis in. Het is bullen- gemeen interessant, maar deze „Alge mene Geologie" is vóór alles een studie boek cn naslagwerk, niet een boek om even in een paar avonden met een blos van opwinding op de kaken uit te lezen. (Zulke boeken en niet eens slechte over geologie zijn er namelijk ook) De W.B. zorgde, dat dit werk kloek uit gegeven werd en op uitstekend papier gedrukt Het bevat rr.ecr don vitfhonderd illustraties, tekeningen, grafieken cn vaak prachtige foto's en daarbij zeven

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3