DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Spanning in het Midden Oosten bedreigt internationale vrede Pakistan's premier doodgeschoten Britse levens in gevaar door ernstige botsingen GEEN TWIJFEL OVER ENGELANDS BESLUIT Don José trad op na veel vliegw s Mossadeq wil niet lang in New York blijven Overleg in Korea vordert, strijd gaat door Slag voor Britse Gemenebest en voo vliet Westen Twee toestellen neergestort 0.1e Jaargang, no. 244 Woensdag 17 October 1951 Opgericht door de Stichting _H,ri Parool"-Giro 510330 N V n„ M1„DRedactie eo Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- UltgSVCJ i\.\ Ue IN 1611W6 iCTS Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 prijs 40 cent p. w. of f 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent HOOFDREDACTEUR: Tf. DE BOORDER r E laatste vierentwintig uur hebben in dc meest uiteenlopende delen van de wereld belangrijke gebeurtenissen plaats gevonden, die ieder voor zich slecht nieuws voor Groot Brittan- nic betekenen. Engeland krijgt de laatste tijd slag op slag te incasseren In Egypte heeft de situatie zich na de eenzij dige opzegging van het verdrag van 1936 toe gespitst tot aan de rand van een openlijke oor log. In Pakistan is Engeland een vriend ontval len in de persoon van Liaquat Ali Khan, van wiens heengaan men helaas slechts nieuwe moei lijkheden in dit gebied moet vrezen. In Flushing Meadows heeft de Perzische premier Mossadeq, ondanks de gematigde toon van zijn toespraken, duidelijk te verstaan gegeven, dai hij een com promis inzake de oliekweslie niet mogelijk acht op de door Londen voorgestelde wijze en ten slotte hebben in Irak drie leidende politici op zegging van het Brits-Iraaks verdrag van 1930 alsmede nationalisatie van de Iraakse olie-in dustrie geëist. vJ (Van onze correspondent) LONDEN. Het Britse mi nisterie van Buitenlandse Za ken heeft gisteravond bekend gemaakt, dat men besloten heeft „als een noodzakelijke voorzorgsmaatregel", de Britse troepen in de kanaalzone van Suez te versterken. Hoewel, gelijk gebruikelijk is als dergelijke operaties worden uitge voerd, het ministerie van Oorlog geen mededelingen over de betrok ken onderdelen wilde verstrekken, wordt in de Britse hoofdstad aan de weken matigheid zal betrachten bij eventuele tegen de Britse troe len gerichte overheidsmaatregelen tals bijvoorbeeld het stopzetten van lacrliienen) en niet door overijlde daden hervatting oer onderhandelin gen als de gemoederen wat zijn bedaard onmogelijk zal maken. Voor het ogenblik is het daar het tijdstip natuurlijk niet voor. De vorm. waarin de viermogendheden- voorstellen officieel zijn verworpen, geeft momenteel geen aanleiding tot verdere opmerkingen van Wester se zijde. De vier mogendheden, die het geallieerde commando in het Midden-Oosten gaan oprichten, zul len met hun werk voortgaan. In- middels kan over het stellige be- genomen. dat deze versterkingen uit siuit van Engeland om in de kanaal- CAIRO. Op een ogenblik van grote spanning in het Midden Oosten heeft het geprikkelde Egyptische nationaliteitsgevoel zich gisteren geuit op een wijze, die door sommige leden van de Veiligheidsraad beschouwd wordt als een dui delijke bedreiging van de internationale vrede. In alle Egyptische steden is het tot anti-Britse demonstraties gekomen, die tenslotte een zo ernstige omvang aannamen, dat zij het karakter kregen van een gewapende botsing tussen Egyp- tenaren en Britten. Vijftien Egyptenaren en twee Engelsen zijn gedood toen Britse troepen met mitrailleurs in actie kwamen bij aanvallen van talrijke me nigten op Britse eigendommen. Tachtig personen zijn bij schermutselingen ge wond geraakt. Tachtig duizend inwoners van Cairo trachtten op te dringen naar de Britse en Amerikaanse ambassades. Terwijl enerzijds Egyptisch treinpersoneel en Egyptische telefonisten hun diensten aan Engelse militairen en Engelse burgers weigerden, heeft anderzijds de bevelhebber van de Britse troepen in dit land. Sir George Erskine, via de radio meegedeeld, dat de meest krachtige weerstand zou worden geboden indien de Egyptenaren zouden trachten de Britten uit de zone van het Suezkanaal te verdrijven. Aan de gouverneurs van Port Said en Suez heeft de opperbevelhebber boodschappen gezonden, waarin hij hen verantwoordelijk stelt voor de bescherming van Britse levens en eigen dommen Mochten de twee gouverneurs niet wel uitgooien". Van regeringszijde aan de eis van Sir Erskine kunnen I is hierop verklaard, dat men er met voldoen of falen in hetgeen hij als aan denkt om Engelse troepen aan hun taak beschouwt, dan zullen, te vallen. Zouden echter van Brit- aldus de opperbevelhebber, ..Britse se zijde milBaire acties worden on- Cyprus zullon komen, en uit de parachutistenbrigades zullen bestaan, die daar in Juni vanuit Engeland heen werden gezonden. Men geeft hier te verstaan, dat deze versterkingen geen andere be doeling hebben, dan incidenten te voorkomen en in géén enkel op- Zicht als provocatie of als een aan leiding tot verhoging van de span ning moeten worden opgevat. Men gelooft hier ook. dat de Egyptische regering met de wilde uitbarstingen eigenlijk zelf een beetje verlegen iit. Men hoopt, dat zij in de komen- Zo „ging liet goed" voor de politie (Van onze correspondent) SCHOONOORD. Juist op het Ogenblik dat de omroeper van een geheime zender trots vertelde dat alles zo goed liep, werd hij door de PTT gesnapt. De zender werd in beslag genomen. BONN Met ingang van 1 Oct. j.l. zijn de salarissen der West- Duitse ambtenaren met 20 pet. verhoogd. In Pijnacker is. vlak voor de oorlog, de scheve toren gevallen en onlangs is in Jorwerd, het. Friese dorp, ook de toren in puin gestort. Geen won der dat men in Dordrecht voorzie ningen wenst, om te voorkomen dat de Dordtse Grote kerktoren, een monument van schoonheid nog die per gaat overhellen en een gevaar gaat. opleveren voor zijn naaste om geving aan de Merwede. Touristen cn Dordtenaren zijn allen zeer gesteld op hunoude holle kies", gelijk men de Grote kerk toren in de wandeling noemt. De gestippelde loodlijn laat zien. dat het toenemend hellen, reeds ander halve meter, niet denkbeeldig is. De hoogte van het gevaarte is 68 meter. Een haventje, het Maartens- gat, is oorzaak geworden van de ver zakking. Wil men de fundamenten onwrikbaar maken, dan zal dat een half millioen kosten, waarvoor het Rijk wel subsidie wil maar nog niet k a n verlenen Vermoedelijk legt men nu een betonnen verstij vingsgordel aan voor 60000 gulden. zone te blijven, ook al wordt het verblijf daar lastiger of onaangena mer. geen twijfel bestaan. troepen hun taak overnemen". De Egyptische regering heeft zich officieel van de wanordelijkheden, zoals Dinsdag te Ismalia en Port Said voorvielen, gedistancieerd. Zij hebben meegedeeld, dat tweeduizend politiemannen uit Cairo naar Ismalia worden overgebracht om mee te helpen rust en orde te bewaren. Middelerwijl hebben in de Egyptische hoofdstad tot diep in de nacht de monstraties voor de parlementsge bouwen en de woning van de Egyp tische premier plaats gevonden. Stu denten en arbeiders hieven spreek koren aan en riepen: ..Geef ons wapens en wij zullen de Britten er (Van onze corres pondent) AMSTERDAM. Het opcrapubliek. dat gisteravond de Amsterdamse Stadsschouwburg bezocht, heeft een in enkele opzichten unieke „Carmcn" te zien gekregen. Vóór de aanvang der voorstelling bood de opera-di rectie een gratis consumptie aan en in de eerste acte het is vrijwel iedereen in dc zaal ontgaan ston den er op zeker ogenblik twee Don José's op dc plan ken. Dit alles door een misverstand. Alles in deze vreemd-nerveuze geschiedenis, draait om een briefje, dat een jonge tenor van het Brusselse ..Théêtre de la Monnaire" niet ontving.... Deze Claude Hector was aangezocht, om als gast de rol van Don José te ver vullen, maar aan gezien de officiële bevestiging van I die uitnodiging hem niet bereikte bleef hij thuis. Hetgeen de directie van de Nederlandse Opera tegen vijf uur 's middags ging verontrusten. Telefonade Claude Hector oh schrik zélf aan de telefoon in Brussel Beraad. Hector per auto naar de Moerdijk, om daar over te stappen, in een auto van de Opera? Duurt te lang! Vliegtuig charteren? Kostte veel' Tenslotte stapte de heer Hector in het KLM-vliegtuig uit Genève. dat in Brussel een tussenlanding maakt en om 20.55 op Schiphol behoort aan te komen. Geschminkt en wel. vol gens afspraak met de opera-mensen. Inmiddels stonden op het kantoor van de opera de telefoons wit gloeiend. Vragen aan de Schiphol- douane. of men niet korte metten met de gehaaste zanger kon maken, dito verzoek aan marechaussee en KLM. Zie verdei pag. 3 dernomen. dan was Egypte klaar om daarop te antwoorden. Tengevolge van de stakingen zijn de Engelsen gedwongen geweest zelf hun aanvoer ter hand te ne men. Hun eigen treinen rijden onder gewapend escorte en in de gehele kanaalzone wofdt het militaire tele foonnet uitgebreid. De Egyptische autoriteiten hebben daarop een verbod uitgevaardigd om Brits militair personeel in welk ver voermiddel dan ook te vervoeren. Tevoren hadden de telefooncentrales opdracht gekregen geen enkel Brits militair gesprek meer door te laten. De Egyptische luchtdoel-artillerie heeft opdracht te vuren op elk vliegtuig, waarvan de aanwezigheid boven Egyptisch gebied niet gewenst wordt geacht. Engeland heeft volledige steun toegezegd gekregen van Frankrijk. Australië en Nieuw Zeeland. Syrië en de Libanon hebben zich achter Egypte geschaard. LIAQUAT ALI KHAN Algemene rouw in Pakistan LONDEN. In verband met de plotselinge dood van Liaquat Ah Khan is in Pakistan een algemene rouw afgekondigd. De vlaggen zullen van heden af drie dagen halfstok hangen. Het stoffelijk overschot van de vermoorde premier wordt van daag in Karatsji begraven. In Rawal pindi is de noodtoestand afgekon digd. De strijdkrachten van Pakistan hebben opdracht gekregen om zich voor alle eventualiteiten gereed te houden. De Pakistaanse gouverneur-gene raal. Kwadja Nazimoeddin. heeft de taak van de vermoorde premier en minister van Defensie overgenomen. LONDEN. De spanning in de wereld is Dinsdag vergroot, doordat de minister-president van Pakistan Liaquat Ali Khan is vermoord. In de hoofdstad van het Pakistanse deel van Kasjmir, Rawalpindi, waar hij een toespraak zou houden, werd hij door twee revolverschoten in de borst getroffen. Hoewel de kogels operatief zijn verwijderd en bloedtransfusie werd toe gepast, is de premier aan zijn wonden bezweken. Zijn moorde naar werd door het verontwaardigde publiek op de plaats der misdaad ter dood gebracht. Volgens ooggetuigen zou hij letter lijk aan stukken zijn gescheurd. Volgens in Londen ontvangen evenals Ghandi, als een van de particuliere berichten is de moor- naar, zekere Rafig, een Khaksaar. De Khaksaren vormen een mili tante en fanatieke Mohammedaan se beweging, die een schop als symbool voert Van het recenic verleden van deze beweging is men niet op de hoogte, daar men van mening was, dat zij sinds de geboorte van India en Pakistan in ontbinding verkeerde. Tijdens de „architecten" van de onafhanke lijkheid van het Indisch-Pakistan- se subcontinent. Hij heeft meer dan 20 jaar gestreden aan de zijde van Mohammed Ali Djinnah voor de vorming van Pakistan, waar van hij de eerste premier is ge worden. Voordien had hij nim mer in het gebied van het tegen woordige Pakistan gewoond. Hij werd geboren te Karnal in India, Zeventien slachtoffers bij vliegongeluk in Z. Afrika JOHANNESBURG Zeventien personen zijn omgekomen tengevol ge van het tegen een berg vliegen van een Dakota van de Zuid-Afn- kaarïse Luchtvaartmaatschappij. Het ongeluk gebeurde Maandagavond bij mistig weer 15 km ten Westen van Kokstad Het toestel brandde uit. Dit was het eerste grote ongeluk in de geschiedenis van de lucht vaartmaatschappij die in 1934 is op gericht. WASHINGTON De V.S. heb ben hun excuus gemaakt tegenover Denemarken, omdat generaal Olm sted in zijn rapport over de Euro pese defensie-inspanning Denemar ken een ..onverschillige houding" verweten had. Toen Claude Hector (links) uit de wagen staple, die hem van Schiphol haalde, was hij al half geschminkt als Don José. Opstand in gevangenis Geweervuur drijft gevangenen terug MOUNDSVILLE (West-Virginia) Een opstand is uitgebroken in de gevangenis van Moundsville. Onge veer 1300 gevangenen weigerden na het luchten naar hun cellen terug te keren. Zij hadden geklaagd over „onreinheid van een der koks" en over gebrek aan kleding. De noofd- bewaker stelde de gevangenen voor de keus: terug naar de cellen of de nacht op het gevangenisterrein door brengen. Zij kozen het laatste. Aan vankelijk bleven zij rustig, maar plotseling vielen ongeveer 200 man nen met messen gewapend de kan toren aan Door een hagel van ge weer en machinegeweerkogels wer den zij teruggedreven. Er vielen geen slachtoffers. Meer bewolking Weersverwachting geldig van J Woensdagavond tot Donder- dagavoid: M Overdrijvende wolkenvelden l en overwegend droog weer. f Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Van- - nacht en morgenochtend min- f der koud, morgenmiddag de- i j zelfde of iets lagere tempera- g j turen dan vandaag. E 18 October Zon op 7 u 8 m g onder 17 u 42 m; Maan op 18 u 36 m onder 11 u 35 m. Arbeider zwaar gewond door bandgranaat VENRAY Toen twee DUW-ar- beiders Maandagmiddag bezig wa ren heide af te branden aan de Klokkenberg bij Overloon ontplofte er een handgranaat, die daar op de grond lag. A. uit Overloon moest met zware verwondingen in het ziekenhuis te Venray worden opge nomen. Zijn plaatsgenoot N. werd licht gewond. Russische verklaring houdt onmiskenbaar dreiging van een veto in FLUSHING MEADOWS. „Wjj zijn niet bereid." zei de Perzische mi nister-president Mossadeq Dinsdag in de Veiligheidsraad, „om hier onbe paalde tijd te blijven teneinde getuige te zijn van een vertoning zoals de Britse delegatie in Teheran deze zomer gaf. Nu Engeland er niet in ge slaagd is dc wereld de fabel van het lam dat de wolf bedreigde te doen slikken, hoopt het de Veiligheidsraad er van tc kunnen weerhouden dc klacht van dc agenda te schrappen door allerlei redenen te bedenken, op grond waarvan het zich met onze zaken zou mogen bemoeien. Dc enige kwestie betreffende de olie-Installaties, die nog niet opgelost is, is hoeveel aan dc vroegere maatschappij daarvoor moet worden betaald en dat is een zaak tussen die maatschappij en ons, waarmee Engeland niets te maken heeft." MOSKOU Dc Sowjet-Unie heeft Noorwegen ervan beschul digd. dat het „op grote schaal maatregelen neemt die erop gericht zijn de tegen de Sowjet-Unie ge richte doeleinden van het Atlan tisch Pact uit te voeren. „Het was onnodig de Veiligheids raad lastig te vallen om ons met Engeland aan de conferentietafel te krijgen. Zij waren het en niet wij. die plotseling die tafel verlieten en elke uitnodiging om terug te komen van de hand wezen. De tijd dringt en als ons aanbod tot bespreking van de daarvoor in aanmerking ko mende punten weer wordt afgewe zen. staat ons niets anders tc doen dan naar huis te gaan." Jebb (Engeland) deed een ernstig beroep op Mossadeq om zich de practische feiten van het drijven van een olie-industrie voor ogen te stellen en over de nauwe grenzen van nationalisme heen te letten op de ruimere gezamenlijke belangen van de wereldgemeenschap. Sir Benegal Rau (India) diende drie gemeenschappelijke amende menten van India en Joego-SIavië in. waardoor de vermolding van de uitspraak van het Internationaal Gerechtshof in de Engelse resolutie Peking meldt nieuwe schending TOKIO Geallieerde en com munistische verbindingsofficieren hebben vandaag te Panmoenjon aanzienlijke vooruitgang gemaakt by hun pogingen om een hervat ting van de wapenstilstandsbespre kingen tot stand tc brengen. Nog enkele vraagstukken moeten geregeld worden, voordat dc wa penstilstandsconferentie volledig kan worden hervat. Deze punten zyn geschillen over de veiligheidszones en gclykc ver antwoordelijkheid voor activiteit van guerillastrijdcrs. Radio-Peking heeft medegedeeld, dat op 15 October, enige uren na dat de communisten van generaal Ridgway het bericht hadden ont vangen. waarin de laatste schending werd toegegeven, een Amerikaanse bommenwerper opnieuw de neutra le zone van Kaesong heeft geschon den. Amerikaanse straalvliegtuigen van het type Sabre hebben Dins dag in een luchtgevecht van een kwartier bij de Noord-Koreaanse stad Sinandjoe, acht Noordelijke oorlog verdacht men de leiding I waar hij vóór de geboorte van van de beweging van fascistische Pakistan heeft vertoefd, sympathieën. Omtrent de motieven voor de Liaquat Ali Khan. 56 jaar oud m°°)d tast men volkomen in het en gegradueerde van de universi- 1 du,sler- Alle suggesties wyzen teit van Oxford, werd beschouwd, I naar een binnenlands-politieke of een persoonlijke wraakneming. Met de tegenstelling tussen India en Pakistan schijnt de aanslag geen enkel verband te houden. Onze Londense correspondent te kent hierbij aan, dat het tragische einde van Liaquat Ali Khan in de Britse hoofdstad ten zeerste wordt hetreurd. Hij was om zijn kalm en bezadigd oordeel en om zijn prac tische kijk op de werkelijkheid der politiek te Londen op de bijeen komsten van de eerste ministers uit het Gemenebest steeds een graag geziene gast. Het verlies wordt extra groot, wanneer men .bedenkt dat Ali Khan. ofschoon overtuigd dat aan de stem van de lenden van dc Islam door het Wes ten meer aandacht diende te wor den besteed, aan de andere kant de mogelijkheid van verwezenlij king van zijn idealen altijd in nauwe samenwerking met het Wes ten heeft gezien en voor het Wes terse standpunt tegenover Azië's problemen steeds zeer veel begrip heeft geliad. Daar komt. dan nog bij, dat men van het heengaan van Alj Khan voor Pakistan's verhou ding tot India en voor het beteu gelen der extreme elementen, die naar een conflict sturen, geen goed kan verwachten. Integendeel! De „Manchester Guardian" sprak van ochtend van „een slag voor het Gemenebest en de gehele stabili teit van het midden-Oosten". zou worden geschrapt, De Sowjet-Russische afgevaardig de Tsarapkin verklaarde zich tegen de Engelse ontwerp-resolutie en tegen de amendementen van India en Joego-Slavie. In zijn woorden was onmiskenbaar de dreiging van een veto aanwezig. toestellen type Mig neergeschoten en nog vijf beschadigd. Volgens een mededeling van de Ameri kaanse luchtmacht werd slechts één Sabre beschadigd. Aan het gevecht namen 33 Sabres en meer dan 100 Migs deel. De landstrijdkrachten van de V.N. zijn Dinsdag, de derde dag van het nieuwe „beperkte offen sief", weer enkele kilometers dichter bij de Noordelijke verde digingslinie gekomen. Prins Bernhard bij president Trnuian Koninklijk paar in April naar Ver. Staten WASHINGTON Prins Bern- hard heeft Dinsdag een onderhoud van twintig minuten met president Truman gehad. Na afloop vertelde hij, dat zij dc plannen voor het staatsiebezoek. dat Koningin Julia na en de Prins in April aan de V.S. denken te brengen, besproken hebben. Hij deelde aan de verslag gevers op het Witte Huis mee. dat de Koningin en hij in de eerste week van April naar de V.S zul- len komen en daar ongeveer 10 da gen z.ullen blijven. De Prins wilde voorlopig geen bijzonderheden over de reis mededelen, omdat in het reisplan overeenkomstig de wen sen van de Koningin nog wijzigin gen gebracht zouden kunnen wor den. Dit is het derde bezoek van d. Prins aan de V.S. sinds het ein de van de oorlog. Vliegongeluk in Brabant Piloten omgekomen OOSTERHOUT Twee „Har- vard"-lesvliegtuigen van de LS.K. zijn Dinsdagmorgen neergestort, en niet één. zoals wij in een deel van onze editie meldden. Een der ma chines vloog in brand De piloot van dit toestel, de reserve-korpo raal P. L. A. Struik uit Gelderin- gen (gent. Steenwijkerwold)kwam m de vlammen om De andere be stuurder, dc sergeant J. P. v. Nim- wegen uit Breukelen. sprong uit zijn machine De parachute ging echter vlak boven de grond open, te laat om de piloot voor een dode lijke val tc behoeden. De twee „Harvards" waren van Gilze- Rijen opgestegen om geza menlijk een oefcnvlucht te maken. Boven Onsterhout hebben de toe stellen elkaar in de vlucht geraakt. DE AMERSFOORTSE GEMEEN SCHAP heeft haar nieuwe tehuis op de hoek van Utrechtseweg en Paulus Buyslaan in gebruik ge nomen. De trots van dit fris in de verf gezette en sober doch bij zonder smaakvol ingerichte „A.G.- huis' is het vergaderzaaltje, een aanwinst voor onze stad. Er staan fonkelnieuwe glanzend blankhou ten stoelen in deze zaal. Op onze foto ziet U deze stoelen echter niet, want momenteel doet de zaal dienst als tentoonstellingsruimte en hangen schilderijen van AKG- kunstenaars langs de wand. Weer twee Britse geleerden zoek? LONDEN Volgens de „Daily Mail" zijn twee Britse geleerden, beiden werkzaam aan het nationale instituut voor medisch onderzoek in de afdeling radio-isotopen, met hun gezinnen uit Engeland verdwenen. Het zijn de 25-jarige O'Connor, die communist wordt genoemd. en Campbell. O'Connor heeft regel matig bezoeken gebracht aan het centrum voor atoomonderzoek te Harwell om voorraden radio-isoto pen af te halen een product van de atoomovcn. dat voor de genees kunde en de industrie wordt ge bruikt. O'Connor en Campbell, die zwagers zijn, gingen in September met vacantie en zijn niet terugge keerd.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1