WTBERT iTweede Kamer acht autonomie tier gemeenten bedreigd Kamerleden pleiten voor ruimer toekenning Oslo verwerpt Russische nota over Spitsbergen Feestgave Piloot van Aero-Holland vloog te laag VREDE DOOR KRA CHT GELEZE GEMEENTEFINANCIEN HET GEDRANG Scherpe critiek op voorgestelde u itkeri ngs regel i ng Don José zingt na „vliegwerk Balans van een typhoon Ongerustheid over vele ongelukken met bromfietsen Motorrijder gedood onder stuk geschut Acht maanden voor provocateur van McCarthy Chefarine „4" doet wonderen Chefarine 4 Materiaal geleverd voor Ruslands oorlogsproductie Kamerleden bezorgd over veel omvattend burgervaders probleem Lastige gevallen aan minister voorgelegd .Woensdag 17 October 1951 3 I (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De noodkreten van het Congres van de Ver. van Ned. Gemeenten ten aanzien van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten hebben weerklank gevonden in de Tweede Kamer. Onder de Kamerleden vindt men tal van gemeentebestuurders en deze hadden bij de schriftelijke voorbereiding hun bezwaren al doen blijken. Dinsdagavond deden zij het in het openbaar nogmaals. Wat het congres had gezegd, werd met klem herhaald: het wetsontwerp tast de financiële zelfstandigheid der gemeenten nog verder aan. Door de bclastingoverschotten over 1948, 1949 en 1950, die volgens de bestaande regeling via het gemeentefonds aan de gemeenten zouden moeten worden uitgekeerd, collectief te reserveren, wordt inbreuk gemaakt op wettelijke rechten. Voor de monetaire bezwaren aan uitkering verbonden, evenals voor de moeilijke financiële positie van het rijk was mr. Beerninck (CHU) niet blind. Doch waarom zou bijschrijving in rekening cou rant bij de Bank van Nederlandse Gemeenten ten behoeve van de ge meenten of schuldsolidatie niet mogelijk zijn? Ook de heer Mae- nen (KVP) voelde voor deze op lossing. Een tweede steen des aanstoots vormde de verlaging van het per centage van de belastingopbreng sten, dat aan de gemeenten ten goede komt, van 11.7 tot 10.3 pet. Een verlaging achtte mr. Beerninck op zich zelf aanvaardbaar, omdat de belastingverhoging bedoeld is Voor de opvoering van de militaire inspanningen en niet voor de ge meenten. Maar vermindering tot 212 leek hem beter. De verhoging van het uitkerings percentage uit het gemeentefonds van 125 tot 135 werd door de heren Algera (AR1 cn Beerninck te ge ring bevonden. Dat moest 145 pet. van de basis-bedragen uit 1948 wor den. Temeer, waar, zoals de heer Maenen aantekende, de zuinigste ge meenten thans het zwaarst gestraft (Vervolg van pag. 1) Met een auto waarin Don José's costuum naar Schiphol. Acht uur vijftig zowaar vijf minuten voor Bchematijd holt als eerste een jongeman het trapje af over het platform, de aankomsthal in Hij is blootshoofd, heeft een handdoek om als sjaal, zijn ogen zijn om- schaduwd en de wangen onnatuur lijk rood: José in burger. Peter Diamand, administrateur <van de opera draaft naar weer 'een andere telefoon nu op Schiphol om de mensen in de schouwburg te vertellen, dat de ouverture voor de eerste acte kon worden ingezet. Tien minuten la ter stapte uit een auto in de Mar- nixstraat Don José geheel gekleed en geschminkt om op te gaan. Wat hij op een verrassend moment doet. Men had n.l. in het begin waar Don José slechts moet spreken Joan Kalff de planken opgestuurd. Terwijl deze, niets vermoedend aan een toneelmatige samenscho ling deelnam, stapte Hector de scène op. greep de heer Kalff bij de arm en zond deze hulp-José af met de woorden: „Bonsoir mon vieux, ik ben er". Enige minuien later zat hij innig met Micaëla omstrengeld het hoogste lied te kwelen, terwijl het motorgeronk hem nog in de oren moet hebben gegonsd. zullen worden. Ook de compensatie voor het wegvallen van de Onder nemingsbelasting ondervond critiek evenals de z g. kortingsregeling. Ten einde deze laatste te doen verdwij nen is reeds een amendement-Algera in uitzicht gesteld, mede onderte kend namens KVP, PvdA, VVD en CHU. Op dit punt wacht de minis ters Lieftinck en Van Maar- se v e e n. dus zware tegenstand. Het principieelste amendement- Algera. dat de reserves over 1948 1950 wil uitkeren aan de gemeen ten. heeft tot dusver alleen de steun van de liberalen gevonden, onder wie mr. Oud. De communistische woordvoerder Wagenaar wilde dan ook nog wel eens zien dat de reeds gespro ken harde woorden in daden zouden worden omgezet. Hij schreef de moeilijkheden van de gemeen ten uitsluitend toe aan de oorlogs politiek der Regering. De anderen, die de defensieve inspanningen con structiever benaderen, hebben een moeilijker keus. Advertentie (l. M.) Blik- schaarste. Wanneer U van Uw leverancier Wybert in car- tonnen doosjes ontvangt, bedenk dan, dat kwaliteit en hoeveelheid nietzijngewijzigd. Ook verkrijgbiarWybert met menthol. .Verblijfsvergunningen voor vreemdelingen worden belast (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft z.h.s. een wetje aangenomen, dat een „matig bedrag" wil heffen voor de verstrekking van verblijfs vergunningen aan vreemdelingen en op stukken, die recht geven tot het betreden of verlaten van de grensbewakingsgebieden. MüNCHEN Elf van de 37 Tsje- cho-Slowaken, die na de vlucht van de ..vrijheidstrein" naar Beieren, politiek asyl hebben gevraagd, zijn Maandag naar Canada geëmigreerd. (Advertentie LM.) TOESLAG OP INDISCHE PENSIOENEN Regerings-toezegging niet nagekomen? 448 doden, 1755 gewon den: f 100 millioen schade TOKIO Volgens de laatste be richten van de Japanse politie zijn door de wervelstorm 448 personen om het leven gekomen en 1.755 ge wond; 37 personen worden nog ver mist. Er zijn 1.113 Japanse kustvaar tuigen gezonken en bijna 8.000 be schadigd en losgeslagen. De wervelstorm heeft naar schat ting een schade van ongeveer hon derd millioen gulden aangericht. Dit is de ergste wervelstorm in Japan sedert verscheidene jaren. Hel Ame rikaanse legercommando deelde mee. dat voor een millioen dollar schade is toegebracht aan militaire instal laties. DEN HAAG. Er gebeuren vrijwel dagelijks ernstige ongeval len met bromfietsen. De huidige toestand geeft reden tot grote be zorgdheid. Deze ongevallen wor den, volgens de ANWB. voor een belangrijk deel mede veroorzaakt door het feit, dat de bromfietser nog geheel in onzekerheid ver keert omtrent zijn rechten en plichten. Reeds een jaar lang ijvert de ANWB er voor, dat de bromfietsen wettelijk met het rijwiel zullen worden gelijk gesteld en naar het rijwielpad zullen worden verwe zen. Als maatstaf voor die gelijk stelling zou een maximum-cylin- dennhoud van vijftig cc moeten gelden, terwijl de ANWB ook twee onafhankeliik werkende remmen per bromfiets verplicht zou willen zien gesteld. Dat ondanks de enorm snelle groei van het aantal bromfietsen, de pósitie van 't rijwiel-met-hulp motor wettelijk nog steeds niet is vastgelegd, moet, volgens de ANWB voornameljjk gezocht worden in 't feit, dat men het in de kringen der verkeersdeskundigen lange tijd niet eens is geweest omtrent de oplossing van dit vraagstuk. De ANWB hoopt echter zeer, dat de minister thans spoedig een be slissing zal nemen. Deze meneer met de reuzen- gearing op zijn race-rijwiel is José Meiffert uit Frankrijk, die fietsend op dit apparaat een wereldrecord heejt gebroken. Namelijk dat op de kilometer met aulogangmaking. U kunt op de foto's wel zien, dat het een heel bijzondere fiets is en een erg aparte race-auto met een spe ciaal windscherm, waardoor José als het ware werd meegezogen. De snelheid die bereikt werd? Onge looflijkgemiddeld 172.721 kilometer per uur! (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Tweede Ka mer heeft zich beziggehouden met het wetsontwerp tot toekenning van een tijdelijke bijslag op be paalde Indonesische pensioenen. Een reeks vrijwel eensgezinde sprekers bleek van mening, dat de regering een gedane toezegging niet was nagekomen. De bijslag zou immers slechts op bepaalde achtergebleven pen sioenen betrekking hebben, met name op gewezen landsdienaren en officieren, die resp. op 1 Octo ber 1934 en 16 October 1936 of daarna waren gepensionneerd. En slechts op èlle subalterne en lagere ex-militairen. Bij amende ment wenste de Kamer de bijslag ook toe te kennen aan de groe pen, die vóór deze data gepen sionneerd werden. Een ander geschilpunt betrof de anti-cumulatie regeling. Het wets ontwerp wilde de bijslag niet toe kennen aan personen die naast pensioen en duurtetoeslag neven inkomsten genieten, waarvan de helft gelijk is of groter dan de bijslag, welke zou worden uitge keerd indien geen neveninkomsten zouden zijn genoten Een volgend amendement bedoelde nu de kor ting op de bitslag to*» te passen in evenredigheid tot de som van neeninkomsten en tevens 'n mini mumbijslag van vijf gulden te waarborgen. IJMUIDEN De 44-jarige motor rijder J. J. Vessies is Maandag avond op de Rijksweg door een stuk geschut overreden en gedood. Hij kwam uit Haarlem toen plotse ling. vóór hem. een militaire vracht auto. waarachter het kanon was I gekoppeld, uit een zijweg kwam en de Rijksweg overstak De heer S heeft vermoedelijk het stuk geschut niet gezien, wilde achter de vracht.- auto langs gaan en reed tegen de koppeling tussen auto en kanon Het rechterwiel van het kanon reed over zijn lichaam. LAUSANNE Dc 25-jarige Charles Davis, die door het Zwit serse Bondsgerechtshof schuldig is bevonden aan politieke spionnage en het verstrekken van inlichtingen aan Senator Joseph McCarthy, is veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf en uitwijzing uit het land. Davis, die reeds elf maanden in voorarrest heeft doorgebracht, zal zo spoedig mogelijk op transport naar de V.S. worden gesteld. Alle proceskosten komen voor zijn re kening. Tegenover dit vrijwel eensge- l zinde front moest staatssecretaris j Götzen zijn standpunt bepalen, j Zou hij, buiten aanwezigheid van i zijn minister, excellentie Peters, het onaannemelijk doen horen? Neen, hij besloot nader overleg met de commissie van rapporteurs, I dus tijdelijke schorsing van de 1 beraadslagingen te verzoeken. Het werd grif toegestaan. (Advertentie LM.) Wanneer U zich onbehaaglijk voel! of hevige pijnen hebt, doel een enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samen werking van 4 beroemde ge neesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP.20 ublett.nè 75*. Kamerlid informeert: DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Goedhart (PvdA) heeft de ministers van Buitenlandse Zaken cn van Economische Zaken schriftelijk gevraagd of hun iets bekend is van levering aan Rusland van grondstof fen voor oorlogsproductie door Ne derlandse ondernemers met mede werking van Nederlandse bankin stellingen. Hij informeert verder naar pogingen van de Sowjet-Unie of satellietlanden om ter verzeke ring van het vervoer. Nederlandse transportondernemingen op te ko pen. Welke maatregelen hebben de ministers genomen of denken zij nog te nemen, om deze misdrijven de kop in te drukken? DEN HAAG Moet dc burge meester van Velzen in 1952 worden herbenoemd? Zijn niet vele „Vel- zense moeilijkheden aan hem te wijten? Is hij ministerieel beïn vloed bij zijn houding ten aanzien van twee politiedienaren?'* ziedaar enkele vragen van Tweede Kamer leden aan de minister van Binnen landse Zaken uit het voorlopig ver slag over de begroting van dat de partement. Het gehele burgemeestersvraag- stuk ligt de Kamerleden na aan het hart. want „zij achten het op treden van de Zandvoortse burge meester om in die gemeente tot een ambtswoning te geraken, wei nig gelukkig; dito, dat de burge meester van Den Haag de grond rechten van de bevolking niet er kent als hij tegen colportage en openluchtbijeenkomsten «zonder debat) optreedt, dito als er ver keerde burgemeestersbenoemingen worden gedaan gelijk te Hengelo en Ede e.d. „Bij de benoemingen is de P.v.d A. bij herhaling achterge steld" (Advertentie L M.) Daar komt HET IS, ALSOF HIJ ZEGGEN WIL: „Ik zou wel graag Uw vriendje willen zijn!" In z'n TEDDY luier voelt hij zich echt be haaglijk en is daardoor in 'n beminnelijke stemming. Een baby in een TEDDY luier is een tevreden baby! „Aan Noorwegens verplichtingen wordt strikt de hand gehouden (Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN De Noorse mi nister van Buitenlandse Zaken Lan ge. heeft in scherpe bewoordingen een Russische nota van de hand ge wezen, waarin Noorwegen er van wordt beschuldigd door z'n verplich tingen. voortvloeiende uit het Atlan tisch Pact. de Parijse verdragen van 19 Februari 1920 inzake Spitsbergen te hebben geschonden. Advertentie (l.M.) i In deze verdragen had Noorwegen zich verplicht Spitsbergen, alsmede het naburige Beren-eiland, gedemili- j tariseerd te houden. Minister Lange wees er in een commentaar op de nota met nadruk op. dat het Atlantische Pact uitslui tend een defensief karakter heeft, dat de bouw van militaire installa ties in Noorwegen nimmer was ge schied met een agressief doel, doch dat het land beter tegen een moge lijke aanval gewapend wenste te zijn dan in 1940. Aan de verplichtingen, die Noorwegen met betrekking tot Spitsbergen op zich heeft genomen, wordt strikt de hand gehouden. Dat het oppercommando voor het Noord- atlantiseh zeegebied opdracht heeft in geval van oorlog dit gebied te verdedigen, heeft hiermee niets uit staande Wij hebben er nimmer aan gedacht bases op Spitsbergen te ves tigen, aldus minister Lange. De moeder i-on de:e. baby wast met groet succes. Zq veel: Alkalivrij betekent vooral niei: Geschikt voor alles en nog waL l'eihg trast U indien U speciaal alkalivrij uasL Speciaal alkalivrij voor wol ts Echfalon en ipeaaal alkalivrij voor rqde u Viva Ion. Vragen staat vrij DEN HAAG „Waarom," vragen verscheiden Tweede Kamerleden blijkens het voorlopig verslag op de begroting 1952 aan de minister van Binnenlandse Zaken, „waarom" worden de Ambonezen niet als Ne derlandse onderdanen op dc kie zerslijst geplaatst?" „Waarom is de organisatie van de politie nog altijd niet tot een oplossing gebracht?" „Waarom worden de bezwaren ten aanzien van de wettelijke rege ling van het brandweerwezen niet weggenomen0 Waarom is een order voor 25 millioen gulden aan brand- weermateriaal in Duitsland ge plaatst?" „Waarom is de post Binnenlandse Veiligheidsdienst met meer dan een millioen gulden verhoogd0 Waarom is er nog geen Kamercom missie voor de B.V.D fP'^LEN was jarig veertig vrees *-s ik maar mijn tuiltje herfst- asters verbogen niet veel aan dc sombere blik. waarmee ze. als een waardig lid der lost generation, in haar kamer zat. omringd door de kasten vol boeken, dte zo weinig geholpen hadden. Lach toch eens!" riep ik opbeu rend, ..je bent toch jarig? Nou, dan moet je vrolijk zijn, dat is een oud gebruik." irAls je je grapjes nu eens voor je krant beweurde", opperde zc azijnig. En met een gemartelde zucht overeind komend, voegde ze er ge laten aan toe: „Je zult wel thee moeten." „Nou, moéten begon ik, doch ze was de gang al in gesloft, op weg naar de keuken. Terwijl ik alleen in dc kamer zat, hoorde ik buiten de klanken ran een draaiorgel. Het bleek vlak te genover het huis te staan. Een jon gen van een jaar of zeventien zwengelde er een trillende Har ry Lime uit. terwijl een oudere man met het bakje rondging Om iets tc doen aan het humeur van de jarige schoof ik het raam op cn riep tegen de jongen- „Hé, kun je Lang zal ze leven" spelen „Ja meneer", antwoordde hij be reidwillig, „maar dat kost een kwar tje" Toen ik geknikt had. liet hij Har ry Lime, zonder voorafgaande waar schuwing, barsten, greep een nieuwe partituur en hief meteen aan. „Lang zal ze leven, lang zal ze leven". klonk het nu en de poppen op het orgel tikten er welgemoed bij tegen hun belletjes. .Ellen, kom eens even'" riep ik de gang in. Verbaasd trad ze dc ka mer binnen, waar ik een breed voi le-gebaar maakte naar dc straat en triomfantelijk zei: „Speciaal voor jou!" Nou, een héél klein zonnetje was bij haar doorgebroken, toen zc naast me aan het venster stond en neer keek op dat pralende orgel. De jon gen draaide zijn hart uit zijn lijf en de man met het bakje kutam langzaam naderbij. Ik wierp het ho norarium naar beneden en hij ving het. zoals een hond een kluif. „Het gaat slecht!" riep hij daarop naar boven. Hij droeg een blauw hemd met vuurrode bretels en had de pet diep in zijn ogen getrokken „Jammer!" antwoordde ik, maar ik voelde me niet zo erg medeplichtig, omdat ik net dat kwartje had ge stort. Terw{il het derde couplet van het verjaardagslied op de achtergrond van start ging, vervolgde de man: „Ik ben pas uit het ziekenhuis, maar ik voel me nog helemaal nirt goed. Die dokter zegt, dat ik eigenlijk wéér opgenomen mot worden. Maar dat nooit". „O ja...!" riep ik. De feestmuziek dartelde onverdroten voort. ,Jk heb vier kinderen", zei de man, „dan kan ik toch niet aldoor in het gasthuis gaan liggen. „Als ie niet komt. dan ga je dood", zei die dokter Lang zal ze leven, lang zal ze leven, lang zal zc ieven in ae gloria" klonk het. „Nou, dan gd ik maar dood", be sloot de man en hij slofte moedeloos terug naar het orgel. Toen ik het raam gesloten had, zat Ellen weer in de leunstoel, pre cies als aan 't begin, en staarde diep versomberd naar iets onwaarneem baars. „O ja jij moest thee, hè", zei zc. Maar ik was al op straat. KRONKEL Lucht vaartraad over ongeluk bij Oslo Vermoeidheid en ontbreken van gegevens van vliegveld-leiding mede oorzaken (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Raad voor de Luchtvaart heeft Dinsdag uitspraak gedaan over het ongeval van de P.H.T.F.A., een machine van de Aero-Holland. die bij Fornebu (bij Oslo) neerstortte. Bij dit ongeval kwamen 27 Joodse kinderen, drie verpleegsters en de uit vier leden bestaande bemanning om het leven. De Raad neemt aan, dat het toe- DEN HAAG Veel rijwielach terlichten voldoen niet aan de rijks- keur en leveren daardoor gevaar op voor 't verkeer. Verleden jaar heeft het Tweede Kamerlid Verkerk «AR' op schriftelijke vragen over het ont breken van doeltreffende contróle daarop, van minister Spitzen toezeg gingen gekregen. Sedertdien Is de toestand niet gewijzigd, zodat hij nu aan minister Wemmers vraagt om op zeer korte termijn in te grijpen PRESIDENT TRUMAN heeft eer gisteren bij een universitaire plechtigheid het woord ge voerd en er is reden om bij zondere aandacht te geven aan wat hij zcide. Het was zijn eerste rede sinds Stalin bevestigde, dat ook de Sowjet-Unie experimenteerde met atoombommen. Daar komt nog iets bij Het is duidelijk, dat Truman zich. over de hoofden van zijn toe hoorders heen, richtte tot. een veel wijder publiek. Tot de gehele Ame rikaanse natie en tot de andere I vrije volken, maar ook en niet in i de laatste plaats tot de macht- hebbers in Moskou van wier be- i slissingen zo oneindig veel afhangt voor de gehele wereld. De rede van de president was nl. niets meer of minder dan een uiteenzetting van de politiek van Amerika. Wil men die in een formule brengen, dan kan dat heel eenvoudig als een politiek van Vrede door Kracht. Truman heeft zich met volkomen duidelijk heid uitgesproken, naar de ene èn naar de andere kant. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat Amerika voort zal gaan met zijn macht ver der op te bouwen. Er klonk hier een toon van kalm zelfvertrouwen, die menigeen een hart onder de riem kan steken. Voor de goede verstaander was de rustige vastbe radenheid, waarmee dit alles werd gezegd, bepaald opvallend. De Ver enigde Staten zijn zich bewust van hun groeiende kracht. Zij geven er zich rekenschap van. dat zij deson danks niet in vrede kunnen leven door zich verre te houden van het gewoel der wereld. Amerika is niet voornemens zich te onttrekken aan zijn nieuwe internationale verplich tingen .Wij hebben ons besluit ge nomen". zo zei Truman, „het was de juiste beslissing. Wij zullen er de consequenties van aanvaarden en dat is dat". DE huidige president moge dan al geen redenaar zijn van het het formaat van zijn grote voorganger, hij weet de din gen met soms huiselijke, maar daarom niet minder indrukwekken de duidelijkheid te zeggen, recht op de man af. De angstigen en kleinmoedigen in ons midden en die zijn waarlijk niet alleen in ons vaderland te vin den kunnen misschien nieuwe moed scheppen en hun zelfvertrou wen herwinnen, wanneer zij horen, hoe Amerika's eerste burger zich op dit punt uitdrukte. Amerika's kracht groeit: een belangrijk ding. En het isolationnisme als politieke factor is dood: weinig minder belangrijk. Maar met het bovenstaande is de betekenis van Trumans uiteenzettin gen verre van uitgeput. Van groter importantie hog is wat hij zeide over het doel. dat Amerika met deze steeds toenemende kracht beoogt: „Ons fundamentele doel ons eni ge doel is vrede". De steeds ver der gaande herbewapening betekent niet, dat oorlog onvermijdelijk is. Integendeel, de opbouw van de ge wapende macht der vrije volkeren z-al het mogelijk maken tot duurza me regelingen te komen, die onmo gelijk zijn, zolang de Sowjet-Unie over een geweldige overmacht be schikt en er geen zekerheid bestaat, dat zij die niet zal gebruiken om anderen te overweldigen. Maar. zo vraagt Truman dan. als de krachten gelijk zijn geworden? Moet er dan gewapenderhand een beslissing wor den gezocht? „Dat geloof ik niet." aldus Truman „Onze politiek is gegrond op de hoop. dat het moge lijk zal zijn zonder oorlog te leven in dezelfde wereld als de Sovjet- Unie mits de vrije volkeren over een toereikende verdedigingsmacht beschikken". Vrede is een kostelijk goed en Amerika is bereid daarvoor een hoge prijs te betalen. Het is ook bereid, zoals het altijd bereid ge weest is, zich met dc Sowjet-Unie en al de verenigde naties om de tafel te scharen, teneinde naar we gen te zoeken, die kunnen leiden tot vermindering van bewapening en tot vrede. Amerika zal niets ongedaan laten, niet alleen om de wereld de verschrikking van een nieuwe oor log te besparen, maar ook om de grondslagen te leggen voor een duurzame vrede. MET vreugde en instemming zal men in wijde kring deze woor den hebben gehoord, in ons vaderland en daarbuiten. Met enige opluchting ook. vermoeden wij zo. Het is geen geheim, dat men de laatste tijd bij de niet-Ameri- kaanse leden van het Noord-Atlan tische verdrag zich met enige zorg afvroeg, of Amerika nog wel reke ning hield met de mogelijkheid van een vreedzaam naast elkaar bestaan van de vrije wereld en de wereld van het communisme Volstrekte eenstemmigheid bestond er bij alle bondgenoten te Ottawa ten aanzien van de noodzaak de Westerse ver dediging io snel mogelijk op te bouwen, maar wat als eenmaal de achterstand ten opzichte van Rus^ land zou zijn ingelopen? Geen vol strekt academische vraag meer. sinds de communistische agressie in Korea zich als een boemerang tegen de aanvallers keerde en een herbe wapening bij Amerika en zijn bond genoten stimuleerde, zoals voordien nauwelijks mogelijk leek. Zou er, als eenmaal een evenwicht-situatle was bereikt, nog de bereidheid zijn om het overleg te heropenen? Of zou zich oen onweerstaanbare drang doen gelden om van de nieuw-ver- worven kracht gebruik te maken cn een beslissing te forceren? Niet ieder was daar even gerust Trumans woorden zullen daarom velen welkom zijn. Opbouwen van kracht, maar met het vooropgezette doel. om op die grondslag te gera ken tot een modus vivendi. in de meest letterlijke zin van het woord. Want het alternatief is dood en ver derf. ER wordt van communistische zijde veel geschermd met het woord vrede, maar wat men daarrnee bedoelt, blijkt bij na dere analyse te betekenen het hand haven van een situatie, waarin de Sowjet-Unie haar militaire voor sprong behoudt en het Kremlin, ieder moment dat het dat wil. West- Europa zijn wil kan opleggen. Maar de werfkracht van de vredesgedach- te is zo groot, dat vele goed-willen- de, maar van politieke intelligentie verstoken lieden zich. desondanks, voor het communistische karretje laten spannen. Wanneer Truman het woord vrede in de mond neemt dat blijkt hier heel duidelijk ge bruikt hij het op dezelfde wijze en met dezelfde betekenis, die in de vrije wereld gangbaar is: een naast- elkander voortbestaan van de vrije en de communistische wereld waar bij deze laatste, enkel ai uit zelf behoud. tot het inzicht is gekomen, dat agressie niet loont. Éérst kracht en dan overleg. Maar dan ook. dank zij deze kracht: VREDE. stel bij Fornebu te laag heeft ge vlogen Vermoeidheid van de be manning noemt de Raad mede oor zaak van het ongeluk. Gebrek aan kennis van de plaatselijke omstan digheden heeft de gezagvoerder in de verleiding gebracht niet op in strumenten te vliegen. De Raad neemt wal aan. dat de maximale vliegtijd voor een piloot is overschreden, maar deze over schrijding is dermate gering dat zij niet tot het ongeval kan heb ben bijgedragen. De Raad merkt verder op dat ..het tc betreuren valt dat de leiding van het vlieg veld Fornebu in de gegeven om standigheden geen aanleding heeft gevonden de gezagvoerder in te lichten over de minimumhoogte, waarop ter plaatse veilig kan wor den gevlogen." In de serie „Bibliotheek van Boeken bij de Bijbel" van de uitgeverij Bosch en Keunlng N.V. tc Baarn is een be langwekkend boek verschenen van dc hand van dr. A. van der Hoeven. Zoals de titel ,.De karakteristiek van dc vier Evangeliën" aanduidt, behandelt do schrijver het eigen karakter van elk der vier versies, waarin leven cn woorden van Jezus zijn geboekstaafd HU toont de noodzaak van deze verscheidenheid aan en belicht de samenhang er tussen. Gedegen studie is in het boek tot een goed leesbaar betoog verwerkt. Niet alleen theologen, ook belangstellende leken zullen ër met veel geestelijk pro fijt kennis van nemen. In zijn boek „Herleefd Verleden" geceft prof. dr. a. Slzoo schetsen uit het dagelijks leven in dc Grleks-Ro- melnsc oudheid. Gegevens, ontleend aan papyri en inscripties, rijgt h|) aaneen tot beschrijvingen van dc maatschappij van 2000 Jaren geleden. Deze gegevens zijn interessant en zeer wetenwaardig; dc beschrijvingen cn de conclusies, die dc hooggeleerde schrijver uit de vaak summiere gegevens trekt, worden, naar het ons voorkomt, hier cn daar wel erg populair. Als poging om. wie niet thuis is in de klassieke philologlc, kennis te doen nemen van leefwijze en gewoon ten der oude Grieken cn Romeinen, zal het bock ongetwijfeld zijn nut hebben. Het is bij J. U. Kok N.V. in Kampen uitgegeven. Dr. g. J. 1>. AaJdcr» heeft met zijn voortreffelijk boek „Paulus en de an tieke cultuurwereld" een belangrijke bijdrage geleverd tot de kennis omtrent de godsdienstige en culturele constella tie van de maatschappij, waarin het Christendom zich begon uit te breiden. Boeiend, gebruik makend van tal van citaten uit de klassieken, schetst de schrijver het geestesleven van de oude wereld in het begin van onze Jaartel ling. De confrontatie daarvan met do boodschap die Paulus aan die wereld bracht, brengt de deskundige schrijver tot conclusies, die veel van het tot dus- ves onbegrepene in dc Paulinische brie ven in een helder licht zetten. J. H. Kok N.V. te Kampen is dc uitgever.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3