Cf Geen collectieve reservering van gemeente-gelden CE L Wet Pensioenfondsen ontmoet sympathie DIAMANT LEKASIN Felle strijd van mr Oud tegen mr Lieftinck GELEZEN^ Overheid en ondernemer moeten samenwerken Gevaar voor oorlog in imir bezworen? Kasj] MOEIZAAM TOUWTREKKEN DE KAMER j HVioeUe '44' -1 iro fabrikaat Nachtelijke CPN-amendementen verhinderen afhandeling en gewogen j „GEEN GOUD ZO GOED" Wat is een alleszins redelijke liuur? In September minder gespaard dan in Augustus Minister v. d. Brink houdt rede voor werkgevers Bij NS bijzondere groepstarieven pjmtj (MdtiHjmj (bot )e schuldeloze bloem Charlotte Armstrong! Eerste steen gelegd oor Troelstra-oord Amerikanen blijven in Europa zo lang liet nodig is Hulp aan India is de f 100.000 gepasseerd Oranje-Nassau-oord vijftig jaar Onze havens weer open voor Japan Arijdag 19 October 1951 3 (Advertentie LM.) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Na een uiterst moeizaam en langdurig touwtrekken tus sen regering en Tweede Kamer is de regeling van de financiële verhou ding tussen Rük en gemeenten gisteravond te kwart na zeven uur z.h.s. aanvaard. Doch dit geschiedde pas, nadat de ministers Lieftinck en Van Maarsevccn enkele concessies hadden gedaan en zelfs een nederlaag hadden geleden. Dat laatste geschiedde door aanvaarding van het amendement Hofstra (PvdA)Maenen (KVP), met 78 tegen 0 stemmen, hetwelk het systeem van collectieve reservering van de gemeentefonds-overschotten over 1948, '49 en '50, dat de regering voorstond, verving door een stelsel van individuele rentedragende blokkering ten behoeve van de afzonderlijke gemeenten. De deblokkering wilde 't echter uitsluitend doen plaats vinden op machtiging van de regering, onder door haar te stellen voorwaarden. Dat laatste maakte het voor de regering althans niet onaanvaardbaar. het De bedoeling zat bij de heer Hofstra (PvdA) voor. dat de de blokkering zou worden toegestaan in alle gevallen, waarin tegoeden kunnen worden gebruikt tot aflos sing van ten behoev - van de kapi- taaldienst van de desbetreffende gemeente aangegane vlottende schulden, op een wijze, dat de mo- netair-ncutrale werking der aflos sing is gewaarborgd. Doch van deze toelichting maakte minister Lieftinck zich uitdrukkelijk los. De vrijheid, die het amendement de regering liet, deed hem dit prefe reren boven een soortgelijk amen dement van de heren Algera (AR)- Oud (VVD), dat de handen der re gering ten aanzien van de opdeling van de reserves hechter wilde bin den. Oorspronkelijk hadden deze herei. onmiddellijke uitbetaling ge wild doch zij begrepen ook wel. dat hieraan monetaire bezwaren ver bonden waren. Vandaar een wijzi ging in hun amendement. Het werd desniettemin met 47 tegen 32 stem men verworpen door toedoen van KVP en PvdA. Ook het amende- ment-Hofstra had minister Lieftinck liever deze weg zien opgaan. Hij gaf bepaald de voorkeur aan een collectieve reservering. Om dit te bereiken kwam hij nog met een nota van wijziging. Maar hij kreeg geen voet aan de grond. Zijn zin kreeg hij pas bij de be handeling van een amendement Beernink (CHU) dat het belasting percentage voor de gemeenten van 10.3% tot 11.2% wilde verhogen. Dat verklaarde hij. zonder meer, onaanvaardbaar Desniettemin stem den 27 leden-liberalen, anti-revolu- tioruiairen, communisten en enkele Advertentie (1. M.) christelijk-historischen voor amendement. De 44 tegenstemmers kwamen uit de katholieke en socia listische hoek. Voor het overige werd het debat gekenmerkt door een nogal felle strijd tussen minister Lieftinck en mr. Oud. De laatste won eenmaal het pleit toen de Kamer, met 39 tegen 36 stemmen een amendement accepteerde, dat de minister ten sterkste had ontraden, om in het wetsontwerp niet te spreken van een „jaarlijkse uitkering uit 's-rijks kas aan de gemeenten." Ogenschijn lijk een woordenkwestie. Maar voor mr. Oud een principiële zaak. De Kamer minus de PvdA en het merendeel der katholieken hiel pen hem aan de overwinning, net op het nippertje, zodat voorzitter Kortenhorst even onbescheiden bij de stem-opnemers spiekte, alvorens hij als laatste zijn stem uitbracht.... voor het amendement. Aan de verliezende kant leek mr. Oud ons echter moreel toen hij de minister had aangeraden door toe gevendheid „goodwill" bij gemeen tebestuurders te verwerven en de bewindsman hem er scherp aan herinnerde, dat hij een zelfde ad- Van Charles Dickens naar De Savornin Loh man (Van onze -parlementaire redacteur) DEN HAAG Zo zwaar als minister Lieftinck het gistermid dag in de Tweede Kamer te ver duren had, zo luchtig vatte zijn ambtgenoot Van Maarseveen zijn taak op. Mr Beernink (CHU) nam het hem kwalijk dat hij aan de gemeentebesturen wel wat wilde „laten"' doch niet „over laten". Doodleuk antwoordde Zij ne Excellentie toen. dat deze woorden voor hem geen verschil in gevoelswaarde hadden. Onder verwijzing naai de Pickwick-fi- guren van Dickens bekende hij de woorden in „Van Maarse- veense betekenis" te hebben ge bruikt. Toen hetzelfde Kamerlid hem even later voorhield, dat wijlen De Savornin Lohman de ge meenten niet zag als onderdelen van de staat, zoals de minister wél had gedaan, diepte deze uit zijn tas een boek van de gestor ven staatsrechtgeleerde op, bla derde er in en vond zowaar en kele citaten, welke zijn ziens wijze konden bevestigen. VJ vies had gegeven toen het er om ging de belastingen te verhogen. „Met een dergelijk gebruik van het goodwill-argument" zei toen prof. Lieftinck streng, „gaan wij naar de kelder"! Dan maar geen „good will"! Pas aan het slot van de vergade ring kwam er wat soepelheid in de toon toen men in eendrach tige samenwerking een wetswijzi ging tot stand bracht waardoor de Rijkscommissie voor de Ge- meentefinanciën uit elf leden zal gaan bestaan, waarvan vijf uit ge meentelijke kring. EEN PRECISIE- FABRIKAAT! Resultaat van jaren lang experimenteren van Engelands kundigste technici. Af tol in elk detailI En... nieuwe vulling in een hand-omdraai aangebracht. Houders naar keuze: blauw, grijs, maroon of rwart. Dop en clip roest- en vlekvrij oronite. Vullingen verkrijg baar met rode, groene, blauwe of zwarte inkt Prijs compleet 7.7S Losse vulling L25 kaat MET WERELD-SER VICE import, J. WIERSCHEM Co. *o»m (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Met moed begon de Tweede Kamer Donderdagavond aan de behandeling van het wetsontwerp op de pensioenfondsen. Men had dc algemene beraadslagingen al haast achter de rug toen de heer Wage naar (CPN) rond het middernachtelijk uur nog even liefst dertien amen dementen liet ronddelen. Toen sloot voorzitter Kortenhorst ijlings dc ver gadering, want er waren stellig niet voldoende leden meer aanwezig om nog stemmingen te kunnen organiseren. Dat betekende dus, dat de behan deling van de afzonderlijke wetsartikelen niet voor eind October voort gezet zal worden, gezien de onderbreking van de parlementaire werk periode. /vvvwwwwwv/ww I Te reeksen goede en goedkope boe- ken die bij een aantal gerenom meerde uitgevers verschijnen weerleg gen de bewering, dat het Nederlandse boek onbetaalbaar zou zijn. Daar is in de eerste plaats De Sala mander-reeks van dc N.V. Em. Querido tc Amsterdam. Deze reeks (prijs per deel i 2.50) is onlangs verrijkt met her drukken van „Wampte" door A. den Doolaard. „Niet zonder lachen" door Langston Hughes. „liet Dagboek van Malte Laurids Brlgge" door Rainer Maria Rilke. „Nachtvorst" door Jeanne van Schalk -Willing. „De Overgang van Dleuwertje Stam" door Cor Bruijn. „E« Immoralist" door André Glde. „Do Biecht" door Marianne Philips. Dc Leeuwen-serie van H. P. Leopolds Uitg. Mij (f 2.90 per deel) kreeg er de nummers 20 tot en met 22 bij. Het zijn „Een Gast in uw Huls" door Willy Corsarl. „De Sloof' door Fannie Hurst. „B-e Witte Haas" door Francis Stuart. ANDERE AANKONDIGINGEN Bij de uitgeverij Bruna te Utrecht specialist op het terrein van detective- verhalen, verscheen „Place de la Con corde, een avontuur van Maigret", door de Fransman Georges Simenon. Bij de uitgeverij Pax in Den Haag verscheen de tweede druk van „Het Duister Is mijn Licht" door de Belgische prof. dr. Eticnne de Greef. Een onthul, lende en deskundig geschreven roman handelende over krankzinnigheid en de zoig van patiënten die hieraan lijdende zijn. In de roman „I-aura" van de Ameri kaanse schrijfster Bess Strceter Aldrich. in een Nederlandse vertaling versche nen bij de uitgever J. H. Gottmer. Haarlem. Antwerpen, is het Amerikaan se Midden-Westen de achtergrond voor de aardige, vlotgeschreven levensge schiedenis van de mannelijke hoofdfi guur. Bij de Wereldbibliotheek te Amster dam verscheen de vijftiende druk van de „Herinneringen van een onafhanke lijke vrouw" door Annie Salomons. Intussen hebben de redevoerin gen van mevrouw Fortanier tV.V.D.) en de heren De Kort (K.V.P.), Suurhoff (P.v.d.A.), Stapelkamp (A.R.) en Kik kert (C.H.U.) wel geleerd, dat het wetsontwerp er met sympathie zal doorkomen. Alleen de heer Wagenaar beschouwde het als een hinderpaal op de weg naar een premievrij staatspensioen en laakte het. wegens het ontbreken van meer dwingende bepalingen. De heer Suurhoff en later ook staats secretaris Van R h ij n wezen hem erop, dat een bodempensioen juist een prikkel kan vormen tot het oprichten van bedrijfs-pensioen- fondsen, omdat deze dan minder kosten zullen vergen. En de heer Suurhoff waarschuwde ook voor de gevaarlijke kant van al te stren ge voorschriften. Daardoor zou de neiging van de werkgevers om der gelijke fondsen op te richten, ver flauwen. j Als ideaal beschouwde de heer Suurhoff het wetsontwerp nu ook weer niet. Maar wel achtte hij het goed, dat het er komt, omdat er I met verschillende fondsen ongeluk- j ken zijn gebeurd, j De andere sprekers waren geest- i driftiger, maar algemeen toonde men weinig enthousiasme voor de mogelijkheid van verval van aan spraken op de werkgevers-stortin gen bij ontslag op staande voet. Om deze uit te schakelen diende men gezamenlijk onder aanvoering \an dr De Kort een amendement i in. dat staatssecretaris Van Rhijn aanvankelijk bestreed met de op merking dat het voor werkgevers moeilijk was om een werknemer. Advertentie d Al.) dai zegyen al drie geslachten van Akker's Kloosterbalsem Hei heerlijk verwar mende wrijlmiddel bij rheumalick en spierpijn, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen door dc huid en de daar onder liggende pijnlijke weefsels drin gen Bovendien is Akker's Klooster- balsem- een heerlijke wondbalsem die snel geneesi, wonden zuivert en nieuwe huidvorming bevordert. In vele gezinnen is daarom een pot Akker's Kloosterbalscra een huisapotheek op zich zeil. Zeepost voor Oost. est en emigratielanden DEN HAAG. Met de volgen- de schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk gepost moet zijn staan achter de naam van het schip vermeld: Indonesië m.s. „Oranje" (23 Octo ber); Nieuw Guinea m.s. „Talisse" (15 November); Ned. Antillen m.s. „Oranjestad" (30 October); Suriname m.s. „Agamemnon" (23 October); Australië en Nieuw Zeeland via Engeland (20 Octo ber) en Canada m.s. „Black Turn" (22 October) en ss. „Veendam" (24 October). die wegens wangedrag wordt ont slagen, ook nog een buidel geld mee te geven. Maar tenslotte ver ried hij toch de neiging om het amendement eventueel over te ne men. Terecht o.i., want. zoals hij tevoren had betoogd, de werkge versstortingen zijn niet meer diens eigendom. Zij behoren tot het fonds, dat het wetsontwerp geheel los van de onderneming wenst te zien. Advertentie (l. M.) 0U0E GENEVER 3 x Gedistilleerd! Optimistisch rapport van KA'.-commissie aan Veiligheidsraad (Van onze correspondent te New York) NEW YORK. Ruim drie jaar geleden droeg de veiligheidsraad aan India en Pakistan op de de- rnilitarisering van Jammoe en Kasjmir tot stand te brengen. Eind Maart 1951 werd op voorstel van Engeland en de V.S besloten, een vertegenwoordiger van dc V.N. te benoemen, die zou moeten pogen, de nog steeds niet uitgevoerde de- militarisering te bewerkstelligen, waarna een maand later professor Graham als vertegenwoordiger werd aangewezen. Twee maanden daarna arriveerde hij met een uit gebreide staf. waaronder de Ne derlander P- J. Schmidt als eerste secretaris, ter plaatse. Donderdag legde prof Graham zijn rapport aan de Veiligheids raad voor, die het ter bestudering aannam, om het in de komende zitting van de Assemblee der V.N. te Parijs zo spoedig mogelijk in be handeling te nemen. Het rapport van prof. Graham en zijn gisteren uitgesproken in leiding daarop, geven aanleiding tot enig optimisme, dat een op vlammen van geweld tussen de beide nabuurstaten alsnog bezwo ren kan worden. Beiderzijds is er de bereidheid zich te onthouden van alles, wat de situatie slechter kan maken gedurende de periode, welke nodig is om het eens te worden over vorm en tempo der demilitarisering. Zonder deze rust zou een volksstemming, welke over het lot der betwiste gebieden moet beslissen niet mogelijk zijn. Op dit optimisme wordt echter een demper gezet door de moord op Pakistan's premier, Liaquat Ali Khan. Graham herdacht hem als een wijs, en gematigd democratisch leider, die voldoende invloed bezat, om dc extremisten in de Moslem- Vragen aan minister over noodwoning Ameide DEN HAAG. Het Tweede Ka merlid Stapelkamp (A.Rheeft schriftelijke vragen gericht tot de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, naar aanleiding van een communiqué, waarin ge zegd werd. dat de bewoner van de noodwoning te Ameide „een aan geboden woning in Utrecht met een alleszins redelijke huur had geweigerd." Deze huur bedroeg j 45.per maand, zonder water, gas, verwarming en licht, terwijl betrokkene een salaris heeft van 2800.per jaar. Is de minister van oordeel aldus de heer Sta pelkamp dat een huur, die der halve 19 pet van het salaris be draagt. als een „alleszins redelijke huur" kan worden aangemerkt? partij in toom te houden, geduren de de lange tijd. welke de V.N. no dig heeft om voorzichtig af te tasten, hoe de moeilijkheden om zeild kunnen worden, die een op lossing van het conflict in de weg staan. Men moet daarop hopen, dat de Veiligheidsraad de nodige spoed betracht en nieuw extremisme geen tijd laat, verder kwaad aan te richten in een werelddeel, dat reeds te veel gevaarlijke brand haarden bezit. Advertentie (l.M.) Wc moeten ons extra bezinnen. Eer wij met duur sto ken beginnen. Ik neem een BOOTZ' TIP. Dan heb 'k in een wip Centrale verwarming van binnen. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. mevr. F. R.. Ermelo, ontv. 1 fl. TIP In eerste acht maanden 1951 grote ontsporing AMSTERDAM. Blijkens een opgave van het C.B.S. is ook in September gespaard. Bij de spaar banken is n.l. totaal ingelegd 60,4 millioen en terugbetaald 57,1 millioen, hetgeen een bespa ring van 3,3 millioen betekent. In Augustus was de besparing groter, n.l. circa 10 millioen. Bij de Rijkspostspaarbank is in September j.l. ingelegd f 24.9 mil lioen en terugbetaald 24,7 mil lioen, bij de bijzondere spaarban ken resp. f 31,1 millioen en 29.8 millioen en bij de bankspaarban- ken resp. 4,5 millioen en 2,7 millioen. In de eerste negen maanden van 1951 is ingelegd 549,3 millioen en terugbetaald f 687,7 millioen, zodat in de verstreken maanden van dit jaar een bedrag van 138,4 millioen ontspaard is. In de overeenkomstige periode van 1950 weid 73,2 millioen ont spaard. GRONINGEN. Minister Van den Brink heeft, tijdens het con gres van het Verbond van Neder landse Werkgevers, de vraag ge steld in hoeverre de overheid de ondernemersfunctie moet uitoefe nen. Hij bleek van mening, dat thans de individuele ondernemer betrekkelijk weinig inzicht kan hebben in het tockonutige verloop van de conjunctuur: Indien liefde en rechtvaardigheid aan ons maat schappelijk stelsel vreemd zijn. is het economische leven vaak niet meer dan een soms fraai vermom de machtsstrijd," zei hij In zijn eerste industrialisatie nota heeft prof. v. d. Brink er geen twijfel over gelaten, dat z.i. de private ondernemingswijze meren deels het doelmatigst is. Twee uit zonderingen noemde hij voor be- President Truman: Overeenkomsten met Rusland waardeloos WASHINGTON. President Tru man heeft zijn vroegere verklaring herhaald, dat overeenkomsten met de Sowjet-Unie het papier niet waard zijn, waarop zij geschreven zijn. Na de eerste verklaring van de president, de vorige maand, zeiden regeringswoordvoerders, dat zij niet betekende, dat de V.S. de hoop op het bereiken van overeenkomsten met de Sowjet-Unic over een ver mindering van dë spanning in de wereld hadden opgegeven. Z betekende, dat overeenkom sten geen waarde hadden, tenzij zij werden gesteund door een ..positie van kracht" van niet-communisti- sche zijde. Censuur op school kranten wekt protesten KOPENHAGEN. Meer dan honderd schoolkinderen, die 45 schoolkranten in Denemarken ver tegenwoordigden, hebben dezer da gen een groots congres gehouden in Kopenhagen. Het belangrijkste punt van de agenda was een eis voor afschaffing van „perscensuur" De gedelegeerden verklaarden, dat de meeste schoolkranten gecensureerd worden door de hoofdonderwijzers voor ze gedrukt worden. De jonge redacteuren brachten met klem naar voren, dat deze censuur op hun bladen een onrechtvaardige daad is. daar zij zichzelf volkomen compe tent achten de perswetten te eer biedigen op dezelfde wijze als dit wordt gedaan door de grote dag bladen. Kamerleden vragen er om DEN HAAG. „Is het niet mo gelijk bij de Spoorwegen een meer gedifferentieerd tarief voor be paalde doeleinden in te stellen"'", vragen, in het voorlopige begro- tingsverslag Tweede Kamerleden aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Zij denken daarbij o.a. aan gezelschapreizen. reizen in gezinsverband, weekeind-re tours. vacantie-kaarten. rondreis- biljetlen en retours-op-lange-af- stand. dle meer dan één dag gel dig zijn. Men is op deze gedachte geko men, omdat in de middaguren en laat in de avond vele treinen on derbezet zijn. De bijzondere tarie ven zouden vooral kunnen worden benut om de „lege uren" aan te vullen. (Advertentie I. M.) detective-verhaal door 46 Duff voelde zich terneergeslagen. Maakte Mary zich daarom zulke zorgen? Was er een twijfelachtig element dat aan deze zes alleraar digste kinderen ten grondslag lag. iets waarvoor men op zijn hoede moest zijn. iets waarvoor men moest waken, een reden waarom zij zich niet aan voorspellingen kon wagen? Was het mogelijk dat Taffy, die zo volmaakt leek met haar heldere verstand en haar aardige kinderfi guurtje. toch de kiem van waanzin of misdaad in zich omdroeg? Duff was boos. het kon niet waar zijn. En toch. stel dat het eens wel zo was? Hij zou veel liever geloven, dat Mac-Dougal Duff zelf gek was, Taffv zei: „Daffy kleurt ook niet meer over de lijntjes heen. Hij be gint het te leren, kijk maar eens." Duff keek bewonderend. Was het een nieuw kleurboek? „Ja. vrij nieuw" zei Taffy. ..Brow nie heeft het ons gegeven." Ze keek naar hem op met een slimme, vlugge blik. „Brownie is toch dood. hè?" „Ja", zei hü. „Ik dacht dat alleen mensen van honderd jaar doodgingen", zei Taf fy. die weer aan 't kleuren was. Duff voelde zich opgelucht. „Heus. Taffy? Nee. soms duurt het niet zo lang voor iemand dood gaat „Dat zei Mammy ook. Mammy zei. dat de mensen ook wel eens ouder dan 100 worden. Ben jij al honderd?" „Nog niet." „Ik ben zeven en Mammy is 37" Duff slikte. Als hij kón. zou hij nu kunnen zeggen: Taffy, heb je gis teren iets in die wijnfles gestopt? voor je ziek werd? Weet je nog wel?" Maar hij kon het niet over zijn lippen krijgen: hij kón het haar niet vragen. Hij zei gauw tegen zichzelf, dat hij onmogelijk zo'n lelijke ge dachte in haar hoofdje kon brengen, voor het geval ze onschuldig zou zijn. Hij zei tegen zichzelf dat ze koorts had gehad, en dat ze het alle maal niet meer precies zou weten, dat ze het vast niet meer zou weten. Hij keek neer op het kleine handje, dat zo netjes binnen de lijntjes aan het kleuren was. en kreunde van ellende. „Heb je hoofdpijn''" vrnpg Taffv „Wel een beetje, eigenlijkHij glimlachte tegen haar. en tikte haar als een poes tegen haar gladde wan getje. „Wanneer ben je jarig?" vroeg Mac-Dougal Duff laf Taffv vroeg hem onmiddellijk op haar verjaardagnartijtje. Zij legde hem uit dat de meeste mensen cadeautjes meebrachten. Maar het hoeft nietToen vroeg ze hem haar een verhaaltje voor te lezen Dus leunde Duff tegen het hoofd einde van het öed en las hij voor over de beproevingen, nederlagen en zegepralen van een zekere Asse- poetser. terwijl het kleine meisje naast hem dicht tegen hem aan zat te luisteren, net alsof het verhaal voor hem niet veel nieuwer was dan voor haar. Zo vond Mary hen toen zij Taffy haar blad bracht en tegen Duff zei, dat het eten klaar was Duff ging met haar naar beneden: hij voelde zich in de zevende hemel en was stralend gelukkig. Hij was niet in 't minst in de stemming om over zijn feitenmateriaal na te denken. HOOFDSTUK 12 Dr Norris Christenson woonde in een klein alleenstaand huis, in een gedeelte waarvan hij zijn praktijk had. De kamer die hij gebruikte voor huis- en eetkamer was. op die warme Juniavond, lang niet zo koel en luchtig als het huis van Mary. Duff kwam er aan om ongeveer 9 uur De heer Oliver O'Leary zat op gesteld in een leren stoel bij het raam. Hij las een dik boek dat er serieus uitzag en droeg een bril met hoornen montuur, die hij daarvoor nodig scheen te hebben. Van tijd tot tijd ging hij verzitten in de le ren stoel, hetgeen kleine kraakge- luidjes veroorzaakte, alsof hij eraan vastgekleefd zat en zich moest be wegen om er weer uit los te komen. De dokter kwam Duff heel harte lijk tegemoet en bood hem whiskey aan. Hij leefde kennelijk op gegoede, zij het niet luxueuze, voet. Hij had zijn huis niet bijzonder smaak vol ingericht; het was het huis van een vrijgezel, met alle gebrui kelijke comfort van dien. De dok ter gaf zijn gast een stoel tegenover O'Learv, die niet op hen lette maar door bleef lezen. De dokter keek Duff onderzoe kend aan en begon luchtig over het weer en dergelijke onbelangrijke onderwerpen te spreken. Duff was diep in de put; hij zat diep weggezonken in zijn stoel, diep in gedachten, diep in de misère. Zijn angst was weer terug gekomen en zijn ongerustheid, en ook de vrees dat hij het verkeerd aanpakte. „De gemeente-arts is een aardige vent" zei hij eindelijk. Dokter Christenson glimlachte en streek zijn snor glad. „Een aardige vent", zei Duff nog eens. „en zo vrolijk, op een brusque, mannelijke manier Ik heb hem van middag gesproken." „O ja9" „Hij zei zo ongeveer tegen mij", zei Duff, die niet dik wijls sarcastisch was. maar als hij tigd. Onbeschaamd, noemde hij het ken dat als ik mijn neus niet in dit zaakje was komen steken mijn helaas maar al te beroemde neus.... dat hij dan zonder meer als doodsoorzaak zou hebben opge geven: overleden tengevolge van een ongeluk. Hij zegt dat hij denkt dat hij denkt." zei Duff bitter, „dat het onzinnig geweest zou zijn om mevrouw Moriarity of een van haar familieleden of vrienden ervan te verdenken, op een zo onbeschaamde manier een logé te hebben vergif tigd. Onbeschaamd, noemde zei hij het." De dokter maakte met zijn tong zijn lippen nat. „Vervelend heel vervelend. Het spijt mij dat te ho ren." „Ik heb mijn best gedaan hem uit te leggen, hoe ik in deze geschie denis verzeild ben geraakt. Ik heb geprobeerd uit te leggen, dat ik niet meer reden had om aan te nemen dat het een moord was dan hij. Maar hij biijft halsstarrig aan zijn geloof volhouden dat ik dc een of andere ingenieuze conclusie achter houd en verberg. Een plezierige si tuatie en zal ik maar naar New York teruggaan en daar blijven?" „Ik weet het heus niet", zei de dokter, die zich niet op zijn gemak voelde. „Wat denkt U er zelf van?" Mijn mening is, dat ik deze zaak zal moeten oplossen, of ik het pret tig vind of niet." „Natuurlijk", zei de dokter, „ten minste. als U. „Als ik een bevredigende oplos sing kan vinden", zei Duff dof- De dokter antwoordde niet. hij knikte zenuwachtig. Hij keekeven naar O'Leary onder de lamp, of schoon Duff zachtjes had gesproken. Duff haalde zijn schouders op. „Zullen we naar mijn spreekka mer gaan?" stelde de dokter voor. (Wordt vervolgd) drijven, die een typisch monopolis tisch karakter hebben openbare nutsbedrijven èn voor projecten, die voor de gemeenschap van gro te waarde zijn, maar waarvoor het particuliere initiatief ontbreekt. De verdeling der ondernemers- taak tussen overheid en particu liere ondernemers betekent niet. dat de particuliere ondernemer on gebonden vrijheid moet hebben zei dc minister. De overheid mo$ sti muleren en leiden. Aan dit rechtstreeks ingrijpen der overheid zijn grenzen gesteld. Zij mag niet de directe verant woordelijkheid voor het beleid van de ondernemer aanvaarden. Bij wetenschappelijke research en bij de export moeten overheid en par ticuliere ondernemers samenwer ken, besloot prof. v. d. Brink. Kwart eeuw geleden AMSTERDAM Vandaag is het 25 jaar geleden, dat Jan van Zutphen, tijdens het NVV-congres in Utrecht, symbolisch de eerste steen legde voor het Troelstra- oord, dat nog geen jaar later (13 Aug. 1927) in gebruik kon worden genomen. De moderne arbeiders beweging wilde met dit vacantie- huis het werk eren van mr P. J. Troelstra. die toen al ernstig ziek was. Het ontwerp was van architect J. H. Mulder Jr. Het gebouw bood aanvankelijk logiesruimte aan zes tig personen, in 19321933 werd het uitgebreid en kon toen 110 mensen herbergen. In de oorlog heeft het Troelstra-oord veel te lijden gehad, na de bevrijding is het hersteld. Jaarlijks brengen duizenden arbeiders en hun vrou wen er hun vacantie door. BONN. McCloy. de Amerikaan se Hoge Commissaris in West- Duitsland. heeft op een persconfe rentie verklaard, dat de Amerikaan se troepen in Europa zullen blijven zolang zij er nodig zijn. Hij zei dit naar aanleiding van een opmerking, die generaal Eisenhower vorige week te Parijs heeft gemaakt, na melijk dat de Amerikaanse troepen in Europa waarschijnlijk over drie of vier jaar naar huis zouden kun nen gaan, daar dc Europese inte gratie spoedig zo goed zou zijn dat dc Amerikanen konden worden gemist. (Advertentie l. M Tweede zending Donder dag uit Rotterdam vertrokken ROTTERDAM. Met de „Lieve Yrouwckerk" van de Ver. Ncd. Scheepvaartmaatschappij is Don derdag de tweede zending levens middelen door „Hulp aan India" verzonden. De zending, groot 45 ton. bestaat uit melkproducten, soeppoeder en medicijnen. Het aantal plaatselijke comlté's, dat voedselbonnen verkoopt, is ge stegen tot 400. Dagelijks worden nog nieuwe comité's opgericht. In Den Haag bracht de actie reeds 32000.op. In Rotterdam en Amsterdam wordt met grote ener gie gewerkt, om het voorbeeld van de hofstad te evenaren. De totaal opbrengst is de eerste 100.Ö00. reeds gepasseerd. Het comité hoopt eind November een derde zending te kunnen verschepen. RENKUM Op 26 October is het vijftig jaar geleden, dat dc jonge Koningin Wtlhelmina het longlijders-sanatorium „Oranje- Nassau"-oord opende. In dc loop van deze halve eeuw zijn er 12.000 tbc-patiënten verpleegd. Ko ningin Emma heeft de stichting van dit sanatoruim mogelijk ge maakt. WASHINGTON Zweden en Ne derland hebben, naar het Ameri kaanse departement van Buiten landse Zaken meedeelt, hun havens geopend voor de Japanse scheep vaart Het aantal landen, dat op verzoek van het geallieerde hoofd kwartier in Tokio, hun havens ge heel heeft vrijgegeven voor Japanse schepen is daardoor tot 38 gestegen. Nog een tiental landen hebben dit gedaan voor speciale reizen. Reuzenwalvis wordt weldra in ons land geëxposeerd KOPENHAGEN. Een ruim 20 meter lange walvis met een ge wicht van 50 ton zal binnenkort in Nederland worden tentoongesteld. De walvis, die door een Deense walvisvaartexpeditic is gevangen, .s enige tijd voor het publiek te be zichtigen geweest in Kopenhagen. De organisatoren van deze „show" verleenden ieder, die de naam Jo nas droeg, gratis toegang tot de walvis. Het is nog niet bekend of dit in ons land ook zal gebeuren.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3