La bella Simonetta, idool van haar tii >jd P ALMEE ACH Reclame: Drexhage De Vries f 3.95 VOORAL VOOR DL VROUW Zwitserse Jersey Stoutenburgs Raad accoord met grenswijziging WINTER ARTIKELEN ZONSOPGANG WENSINK'S SEN Aanbeden schoonheid in wereld van louter feestvreugde Beestenhotel .Mammie, waar kom ik vandaan?' BRIEF VAN ZOONLIEF, DE SOLDAAT .J ,En als ze niet renden, dan telefoneerden ze... r bo&c dg. Maison Hartel WARMTE-VERKOOP De nieuwe Vajaarscollectie speciaalzaak Langestr. 105 .Vrijdag 19 October 1951 5 Hvan afbeeldingen en reproducties de schilderijen van AAST iedereen kent zo niet van het origineel, dan toch Sandro Botticelli en vooral die twee die men „De geboorte van Venus"' en „Primavera" noemt. Telkens duiken ze weer op in een plaatwerk, op een kunstkalender, op een museumbrief kaart, of, voorzien van een vergulde imitatie-antieke lijst, in de afdeling „oude meesters" van een schilderijenzaak of boekhan del. Betoverende, sprookjesachtige voorstellingen: De prille Venus, die op een St. Jacobs-schelp over de doorschijnende gol ven van de zee komt drijven en de lente die uit de plooien van haar kleed bloemen schudt op de weide, waar de drie gratiën dansen. Wie die liefelijke figuurtjes nauwkeurig gaat bekijken, doet een ontdekking: ze lijken allemaal spiekend op elkaar, Venus, de Gratiën, de Lente, ze zouden zus ters kunnen zijn, dubbelgangsters, spiegelbeelden.... Het is gebruik geworden om te spreken van „het Botticellitype": een smal gezichtje met een spitse kin, een fijne wip neus en grote glanzende ogen. Los waaiend korenblond haar, een rank. sierlijk lichaam dat een uiterst broze indruk maakt, tel kens weer heeft Botticelli die ken merken verenigd tot een vrouwen figuur, een madonna, een godin, een allegorische gestalte; nu eéns en face, dan weer van op zij ge zien. dansend, zittend, of staande in een roerloos peinzende houding. Wie is zijn model geweest? Wel ke vrouw, welk meisje heeft de schilder zó geboeid, dat hij geen andere schoonheid meer kon weer geven dan de hare? Met zekerheid weten wij niets, helaas. Maar als wij de uitspraken van bevoegde kunstkenners en historici mogen geloven, dan zou die tere lieflijke jonge vrouw op Botticelli's schil derijen niemand anders zijn dan la bella Simonetta, het idool van haar tijd. Wie was Simonetta? Zij werd geboren in 1453 in de omstreken van Genua en ze behoorde tot het rijke machtige koopmansgeslacht der Cattanei Toen ze zestien jaar was trouwde ze met een jonge man uit Florence. Hij heette Mar co Vespucci, en hij was een neef en studievriend van die beroemde Vespucci Amerigo, de zeevaar der, naar wie later de Nieuwe We reld „Amerika" is genoemd. Uit een winterslaap Florence omstreeks 1470 dat is het stralende hoogtepunt van de Renaissance. Lorenzo dei Medici, ..II magnifico" en zijn broer Giu- liano. zijn de ongekroonde konin gen van deze stad, waar kunst en wetenschap bloeien als nooit tevo ren. De litteratuur en de beeld houwkunst der antieken staan in het middelpunt van de belangstel ling. Het is of menselijk denken, menselijk voelen, wakker worden uit een winterslaap. De mooie jon- de personificiite van de schoon heid, de vreugde, het voorjaar van een nieuwe grootse tijd. „De on vergelijkelijke" wordt zij genoemd, heel Florence ligt aan haar voeten, op haar verjaardag geeft Guliano dei Medici le harer ere een schit terend steekspel waarin hijzelf op treedt als haar Kampioen op zijn banier is haar portret geschil derd. Hoe zag de mooie Simonetta er uit in die tijd? Op Botticelli's schilderijen verschijnt zij nu eens als nimf, dan weer als Godin, in doorschijnende tunieken, met los hangend haar. blootsvoets, met bloemen getooid. Er is één officieel portret van haar. dat wordt toege schreven aan de schilder Polla- juols. We zien Simonetta en profil, ze is niet wat w ij mooi zouden noemen, ze heeft een jong, vrien delijk gezicht, een hoog voorhoofd, een lange, tengere hals. haar lip pen krullen even omhoog in een glimlach, haar glanzende blonde haar is opgemaakt tot een aller vreemdst kapsel van in elkaar ge draaide vlechten en strengen, met parelsnoeren en gespen versierd. Zeven jaar heeft de triomf van ia bella Simonetta geduurd. Op het hoogtepunt van haar roem, haar geluk, wordt ze ziek. Er was m die dagen tegen de tuberculose nog geen kruid gewassen. De gebrui- j kelijke kuur-aan-zee (in Piombino, met uitzicht op het eiland Elba) brengt geen genezing. In April 1476 sterft ze. drie en twintig jaar En Botticelli, die nooit een an dere vrouw schilderde dan haar, naar het leven of uit zijn herinne ring, vroeg later, als oude, man om de gunst begraven te mogen wor- j den in de kapel van de familie i Vespucci, waar vier en dertig jaar l tevoren la bella Simonetta een j laatste rustplaats had gevonden. JJöNDERD metér van ons huis staat een oud hotel. Het is he lemaal stuk, er woont allang nie mand meer in. De tarnen en de deu ren zijn dicht gespijkerd. Zo staat het maar en wacht lot er op een dag toch nog iets mee gebeurt. On dertussen glippen door een zijluik de jochies uit de buurt naar binnen, vooral als het schemerig wordt. Ze keren terug met wilde verhalen. „Er zijn ratten, zo groot als een hond." roept zoontje, ..en er is een groene lift en die zit vol spinnen." ge Simonetta stapt een wereld binnen van louter feestvreugde: dans. muziek en spel, optochten, maskerades, banketten en vrolijke jachtpartijen wisselen elkaar af. Temidden van al dat onbezorgde vermaak, die geestdrift van nieu we bloeiende dingen, voelt ze zich in haar element. Méér dan dat: in de ogen van haar tijdgenoten is zij (Advertentie l. M.) En dan nog dit .~T. Als het over wol gaat, kan Eeh/alon alles, behalve één ding: het kan eenmaal bedorven wol niet weer her stellen. Was dus vanaf de eerste keer regelmatig in Echfalon. Echfalon doet het precies goed, want Echfalon is speciaal alkalivrij voor wol. Eenvoudig en goed boek over sexuele voorlichting WEER een nieuw boek over sexuele voorlichting. Het aantal geschriften over dit onderwerp, zowel vertaald als oorspronkelijk, is nog nooit zo groot geweest. Dat is geen wonder, want sexuele voorlichting is niet een voudig. Wanneer men eens nagaat bij kinderen, die de medisch-opvoed- kundige bureaux bezoeken, dan blijkt hoe betrekkelijk weinigen er zijn, die een goede en volledige sexuele voorlichting hebben gekregen. Toch blijkt duidelijk, uit de vele moeilijkheden bij kinderen, hoe noodzakelijk hier voorlichting is. Waarom geschiedt de sexuele voor lichting zo onvoldoende of In het geheel niet? Daargelaten het feit. dat nog vele ouders het een penibel onderwerp vin den. ligt de oorzaak voor het grootste deel daarin, dat er zo weinig goede boeken zijn. die dit onderwerp op een eenvoudige wijze behandelen. Lieve Moeder, Recreatie en Algemene Ont wikkeling (R.A.O.) vormen een essentieel onderdeel van de maanden die men ten gerieve van het vaderland in militaire dienst doorbrengt. Het zijn za ken, die blozende affiche-solda ten je van peperbussen en re clameborden toelachen. Deson danks is de wijze waarop ze (de eerste weken althans) in toepas sing worden gebracht wat zwaar verteerbaar. De eerste twee we ken hebben wc namelijk gevuld met het zo karakter- en disci pline vormende koper poetsen. De militaire uitrusting bevat een schier ongelofelijke hoe veelheid koper, die in volstrekt onbevattelijke gespen en haken is verwerkt en die een verblin dende gloed dient op te leveren, ten einde inspecterende officie ren en sergeants ervan te over tuigen. dat de ernst en nood zaak van dit bedrijf geheel tot ons is doorgedrongen. Nu is het zo, dat deze hinder lijke uitrustingsstukken je met klagelijk dof koper worden ver strekt. zodat je, met behulp van poetswatten, de avonden naar een spoedig einde helpt. Voorts bestaan enkele stuk ken en koppelriem uit een vaal groen linnen, dat met een poets- blok egaal groen gemaakt moet worden. Ook dat neemt geruime tijd in beslag, waarmede dc re creatie zijn toppunt van vol maaktheid echter nog niet heeft bereikt, want ook het ons deze week uitgereikte vraagt om olie en reinigende middelen. Ik hoop, dat het nu duidelijk is, dal de avonden geen ledige uren bevatten. En de algemene Ont wikkeling? Die bestoat tot nu toe uit het maken van op het oog onbegrijpelijke tests, die de intelligentie, accuratesse en waarschijnlijk de liefde voor ons nieuwe vak moeten beproe ven; het opnemen van aanvan kelijk langzaam, vervolgens met mitrailleursnelheid, afgevuurde morseseinen en het door lieden met een fijn gevoel voor spier- martelingen uitgevonden exer ceren. Daarnaast zien we inderdaad ook films, die de bioscopen reeds enige tijd van het reper toire hebben afgevoerd en door goedwillende mensen vervaar digde cabaret-voorstellinkjes, die met Sonneveld of lbo alleen die Bühne-sec gemeen hebben. Ik betrap me erop. dat m'n lijdzame „tevredenheid" van vo rige week overschaduwd wordt door een bitterheid, die zich waarschijnlijk tijdens het koper poetsen van een frontplaats heeft voorzien. Ik kan het niet helpen. Er zijn jongens, die zich tegelijk met het uniform een ferm soldateske houding heb ben aangemeten en die het alle maal wel leuk en opwinaend vinden. Die 's avonds, na het poetsen, opgetogen in de loop van.hun geweer kijken en op afwezige duiven of vijanden richten, hoewel dc patronen nog ontbreken. Die dc scnou- ders in plaats van dc burger lijke kromming een geforceerd- vierkant aanschijn geven en de tong als een fluwelen wapen ge reed houden om korporaals en sergeants van hun ijver te over tuigen. Ik vind het nogal zielig. Ik ben niet in staat om in een sergeant die de strepen, doch geen dag mécr voor heeft op mij, een absoluut gehoorzaam heid afdwingende meerdere te zien, omdat hij toevallig meer van een geweer of een mitrail leurslinie afweet dan ik, maar daarentegen een Van Gogh als „een prentje" of een boek van Mailer als een vies en onwaar oorlogsromannetje" zal zien. En al zal ik twintig maanden lang een eenvoudig soldaat blijven, dan nog zal ik me moeten be dwingen m'n mond te houden. Want de petoet is uiteraard een instituut dat alle bekoring mist. En om je dc lust te ontnemen dadelijk na je diensttijd een verafschuwd sergeant met drif tig vuistwerk van zijn ongelijk te verzekeren, bevat het Regle ment Krijgstucht een paragraaf die inhoudt, dat je een jaar na het „afzwaaien" nog onder deze Krijgstucht valt en dus alsnog in de gevangenis draait voor het handtastelijk bewerken van een meerdere. Men rekent er dus op. dat je na dat jaar afgekoeld bent. In preventieve maatregelen is het leger altijd sterk geweest HENK Uit het grote aantal boeken over de sexuele voorlichting blijkt wel. dat het schrijven van een eenvoudige uitleg verre van gemakkelijk is. Sprekers op ouderavonden van scholen, onderwij zers. leraren, paedagogen en zenuwart sen weten over deze moeilijkheden mee te praten Veel boeken zijn te Ingewik keld. te ondtdactlsch of te uitvoerig. Dit nieuwe boek over dc sexuele voor lichting van kinderen van 3 tot 10 Jaar verrchllt echter zeer van alle andere. Geen wonder, dat de zenuwarts Storm, die velen bekend ls door zijn voordrach ten voor de radio over het „Huwelijk van A tot Z". er een Inleiding bij heeft geschreven. Hij zegt o.m.: „Weldra zal geen enkel ouderpaai de sexuele voor lichting zijner kinderen overlaten aa'i hetgeen hun grote oortjes opvangen of wat zij elkaar toefluisteren". Door het pelijk bewaarheid worden, want Sten penlijk bewaarheid worden, want Sten H e g e 1 e r heeft het de ouders in „Mammie, waar kom lk vajidaan?", zeer gemakkelijk gemaakt. Er is weinig tekst welke op eenvoudige wijze geschreven is. cn dc plaatjes verduidelijken een en ander uitstekend. Van dc leeftijdsgroe pen 13 jaar, 38 en 810 jaar laat het boek precies lezen en zien, hoe de „Als je maar weet, dat je er nief tn mag," dreig ik ..Het is gevaarlijk en streng verboden „Bram cn Henkie mogen wel," knikt zoontje, „en die zeggen dat er stenen zijn met honderd torren er onder. Gele torren en bruine en ook van zulke beesten, die in je oren gaan". Hij bekijkt me met zwarte, opgewonden ogen aan. „Bram zegt die maken een gat in je trommel vlies en kruipen in je hoofd." Dikke zusje, die al die tijd stil heeft zitten luisteren, glipt van haar stoel en gaat dicht naast me staan „Ze wordt bang," zeg ik, „hou op met die enge verhalen". „Toch is het zo," praat zoontje, „toch zit het daar stikvol. Mam. en dat blijft zo. zegt Henkie's moeder, totdat de re gering is komen kijken Misschien wordt het wel een hoe heet het, misschien wordt het wel een plaag". Voldaan na deze zware zinnen, gaat hij naar school. De middag is zo zonnig, dat dikke zusje al haar spullen op het stoepje sleept en met de in eer herstelde oude Pietje, de pop met de puntmuts, in het grint gaat zitten. Ze zingt erbij van „Mek, mek schaapje", van Poesje mauw" en van Daantje. die naar school toe zoualle drie de versjes door elkaar, maar oude Pietje vindt het mooi en dan mag het niet hinderen Opeens echter springt ze overeind en begint luid en hoog te piepen Daar steekt een kwiek, klein beest op snelle, bruine pootjes het stoep je over. Doelbewust in de richting van het speelgoed. Voor het blauwe winkeltje houdt het halt. klimt langs het deurtje naarbouen en nes telt zich in het laatje, waarin vol- ens het opschrift, alleen maar sui- ge ker hoort. Dikke zusje pakt oude Pietje om z'n middel en mept met z'n slappe benen. Doch dat beest verroert zich niet. Nu neemt ze een kegel cn roffelt ermee tegen het laatje, tot het win keltje dreunt. Doch dat dier is meer gewend. Waarop dikke zusje, de handjes op de rug. zich het middel herin nert dat bij ruzie's met zoontje wel eens helpen mag. Ze gaat tieren als een nijdig wijfje: „Ga naar jouw eigen moeder, oorbeest," raast ze. „Ga naar jouw eigen enge moeder in het hotel." BIBEB ouders moeten handelen. Hoe gering het aantal woorden ook is. er is geen woord te weinig. Dit boek behoort eigenlijk ln elk ge zin met kleine kinderen aanwezig te zijn. Het ls er op gebaseerd, dat moe der voorlicht, maar dat kan ook heel goed beneden de 10-jarigc leeftijd. "Al met al een uitstekend boekje over een belangrijk onderwerp, dat dringend aanbevolen kan worden. De vertaling van dra Amy van Marken lijkt ons uit stekend. De Raad van Stoutenburg kwam aan de Raad bleek, dat het gebied onder voorzitterschap van burge- ten noorden van de spoorbaan Impressies van een simpele ziel OMDAT het kleine engeltje zo heel stout op de wolkenbank stond te springen cn er kraaiende grote vlokken wolkenkapok uit trok, zei de grote zuster-engel eindelijk: Nou is 't genoeg, doe iets anders, haal je bazuin- tje of liever, ga een poosje naar de aarde cn vertel vanavond maar wat je er gezien hebt. Kunnen we weer eens lachen, voegde ze er aan toe. Ja tante, zeihet kleintje, sloeg zijn wiekjes uit en vloog. Hij nam een schuivert langs dc melkweg, dat gleed zo lekker van roetsj Je moet ze weten bezig te houden, dacht de zuster-engel, deed het gordijn dicht en ging terug naar haar harpklasje. Het werd al later en later en de grote engel werd ongerust en beet op haar nagels van angst: zo'n klein engeltje helemaal alleen cn je weet nooit wat voor vreemd volk er in de sferen zwerft. Maar net. toen ze van plan was alarm te blazen, zag ze het kleintje zit ten, op dezelfde wolkenbank, een beetje slaperig zat het in de kus sens. Enzei de zuster-engel, wat heb je allemaal gedaan, dat je zo laat bent, bengel? Ik heb naar een reiger staan kij ken, zei het engeltje. Hij stond daar zomaar op éen poot in de herfstncvel, naast het blauwe wa ter. heel lang stond hij daar, uren cn uren op één poot. En heb je verder niks gezien, de hele dag? Alleen maar die ene rei ger? Nee wacht 's, zei het engeltje, ik ben ook bij de mensen geweest. Er waren er teveel, vooral in dat land. Veel te veel. Wat deden ze, vroeg de grote engel. Rennen, zei het engeltje. En waar naartoe? Ik geloof naar 't postkantoor en weer terug. En als ze niet renden, waren ze aan 't telefoneren. Met wie? Met het postkantoor, geloof ik, zei het engeltje. Ach jij. zei dc grote, die mensen rennen omdat ze eten moeten ver dienen en niet alleen naar het nostkantoor, maar naai' allerlei kantoren. meester M. J. E. Kwint in open bare vergadering bijeen. Afwezig waren met kennisgeving Wethou der Van Zandbrink en M. Rutte. Een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe ver ordening inzake contróleregelen financiële controle ter secretarie), werd na een toelichting van de voorzitter zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tot leden van een commissie tot het nazien van de gemeenterekening over 1950 werden gekozen de heren: Van Dijk. Rutte en Van Wouden berg. Vervolgens kwam ter tafel het voorstel tot het benoemen van een adviescommissie ingevolge de woonruimtewet, aangezien de zit- tingstijd van de vorige commissie per 13 October j.l. was verstre ken. B. en W. stelden voor om de heren R. Kleinveld, P. v. d. Hen gel, D. van Doornik en H. Th. Huppelschoten voor 1 jaar te her benoemen en in de plaats van de heer Veenendaal. die in deze com missie geen bepaalde stand verte genwoordigde, te benoemen de heer H. Schouten (bakker). Na een gehouden stemming werd dit voorstel aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd besloten om het vernieuwde ge deelte van de Emelaarseweg open_ baar te verklaren en een ander gedeelte van deze weg aan de openbaarheid te onttrekken. De voorstellen tot wijziging van de begroting over het dienstjaar 1951, het vernietigen van een aan slag voor de hondenbelasting en de vaststelling van een vergoeding voor het bijzonder lager onder wijs voor het jaar 1950, werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Als laatste punt van de agenda werd behandeld het voorstel inzake grenswijziging met de gemeenten Barneveld en Hoe velaken. Uit het voorstel van B. en W. AmersfoortApeldoorn, met inbe grip van deze spoorlijn en de rijksweg aan de gemeente Hoeve laken zullen worden overgedra gen. De wijziging van de grens met de gemeente Barneveld betreft het dorp Achterveld. Dit dorp wordt gesneden door de gemeentegren zen Stoutenburg-Barneveld, maar bovendien door de provinciegren zen Utrecht-Gelderland Het ligt dan in de bedoeling om dit Bar- neveldse gedeelte bij de gemeente Stoutenburg te voegen. Na enige discussie wordt het voorstel van B. en W. door de Raad aangeno men. Bij de rondvraag vroeg de heer Kleinveld, zulks in verhand met het komend slachtseizoen, waar om de keur- en slachtlonen in Stoutenburg zo hoog zijn. De voorzitter deelde hierop mede, dat deze gemeente destijds verplicht was om met de gemeente Amers foort een gemeenschappelijke re geling te treffen. Zodoende moet Stoutenburg zich aan dat tarief houden. JA E grote sluis b(j Tiel is thans gereed, maar zal niet in ge bruik worden genomen voor de verbinding met het Amsterdam Rijnkanaal tot stand is gekomen. Zojuist ontvingen wij een prachtige collectie Nabholz Japonnen AMERSFOORT naast Grand Theater Heus. zei het engeltje, het ging niet allemaal om eten. Ik heb een juffrouw gezien, die rende naar haar psychiater en toen naar de kapper cn toen naar een schilde rijententoonstelling cn toen naar de pedicure en ook daar moest ze rennen om weer ergens anders op de klok te gaan kijken. Voor 't eten? Welnee, ze at vitamines; ze at nooit eten. En ik heb er een heleboel in een groot krantenge bouw zien rennen, zevenentwintig mensen rennen en telefoneren, om- dal er Iemand gestorven was, dat moest nog in de krant voor eli uur: dat moest, terwijl die man morgen toch nóg wel dood zal zijn Over 't algemeen, zuchtte het pngeltjc. rennen ze allemaal, hoe meer eten ze hebben, hoe harder ze rennen, geloof ik. 't Gekste wat ik gezien heb. was een juffrouw die een stukje over een reiger moest schrijven. Ze rende eerst naar een bibliotheek, en toen naar een museum en toen naar de die rentuin en toen ging ze met ieder een telefoneren om te weten te komen, wat een reiger deed. Hou op, zei de grote engel Ik word er zo moe van. En toen? Toen ben ik naar die reiger terugge- aan. Hü stond er nog net zo Op één poot, bij het blauwe water De hele dag had hij daar al ge staan, op die ene p.,.. het engel tje sliep en de zuster-engel dekte het toe met een slip wolk. ANNIE M. G. SCHMIDT BESCHERMING TEGEN DE KOUDE. 3.98 19.75 25.70 34.90 MOLTON DEKENS vanaf warmer en goedkoper dan lakens. 1 pers. mooie EFFEN DEKEN reeds voor PRACHTIGE WOLLEN DEKENS in diverse kleuren 1 persoons 2 persoons Ruime keuze in goede en betere soorten MERKDEKENS Ook GEWATTEERDE DEKENS in alle kleuren en mate.n. 39.50 42.90 1 persoons reeds voor 2 persoons UW LEVERANCIER VAN BEHAAGLIJKE NACHTRUST. LANGESTRAAT 22 TEL. 6166 in bijouterie hebben MODIEUZE TAS leverancier van alle ziekenfondsen KOLENKITTEN v a. 3.95 KOLENSCHEP 075 BEDKRUIKEN. diverse soorten v.a. 1.95 DROOGREKKEN HOUT en METAAL enz enz. ELECTR. KACHELTJES div. merken als: Ruton, Huza, Daalderop, Erres enz. reeds vanaf 19.50 ALLEEN BIJ ONS MET GRATIS SNOER Pracht SLAAPKAMERLAMPEN in plastic of zijde compleet met glasplaat, pendel enz11.95 DOET UW VOORDEEL. HET IS GOEDKOrER BIJ: LANGESTRAAT 76 AMERSFOORT Vult UW N A J A A R S G A R D E R O BE bij met een we ontvangen. Zeer aparte modellen. uit Pracht modellen Schitterende kleuren precies t.o. de Groenmarkt TELEFOON 5071 Ken fit'iiriff.» sjaal DCET ZOVEEL BIJ EEN WINTERJAS UUBENMODES KOMT U EENS KIJKEN De collectie is nu nog compleet EEN HEER DRAAGT TOCH EEN HOED! WIJ ETALEREN DEZE WEEK: LANGESTRAAT 29 TEL. 4879 90 cm. breed. Bijzonder geschikt voor rokken. per meter

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5