STABSVENSTER Overwegmisère is een gevolg van vroegere zuinigheid FS IMS IN AMERSFOORT „Horatio Hornblower een avonturenfilm Hoofdagent Schouten niet bemind bij stropers Verbouwde Emmakerk een aanwinst s Van het goede te veel Noteert U even Nu is beslist zekerdat er een tunnel komt DE A VONT UREN VAN KAPITEIN ROB Nieuwe zaal wordt een centrumi van het wijkleven Tegen een boom gereden Zaterdag 20 October 1951 BBiiiiiiiHBMHUBiuwinniBrogHiianjrBgsiPORtDgQinofKarHrjiGnifli-iiOTTaiPiiiiBi ZO heel veel klassieke muziek wordt ons op de Amersfoortse podia niet voorgezet, ook al omdat het in een stad van Amersfoorts grootte min of meer riskant is veel concerten te doen geven. Voor wat er komt zijn wij de or ganisatoren dankbaar en voor een goed succes zijn onze beste wensen altijd met hen. Concerten, die com mercieel een mislukking worden door te weinig publiek, maken de kansen op goede muziek voor de toe komst nog kleiner. Daarom stelt het ons buitenge woon teleur, dat voor de maand No vember drie concerten zijn aange kondigd. die niet alleen op opeen volgende avonden worden gegeven maar bovendien alle drie een pianist als solist hebben. Op 27 November geeft Maria Thé- rèse Fourneau een pianorecital in Amicitia. Op 28 November geeft de Orkest vereniging Amersfoort een volkscon cert in de Markthal met als solist de pianist Hans Henkemans. Op 29 November geeft Eileen Joy ce een piano-recital in het Grand Theater. Het ligt voor de hand, dat deze drie piano-concerten voor elkaar concurrentie betekenen. De onmid dellijke opeenvolging dezer concer ten schaadt behalve natuurlijk de or ganisatoren zelf ook het Amersfoort- se muziekminnend publiek. Waar hier betrekkelijk zo weinig van der gelijke muziek wordt gegeven, is het aan te nemen, dat velen wel graag alle drie de concerten zouden willen bezoeken. Maar men kan slechts van weinigen verwachten, dat ze drie avonden achter elkaar naar een pia no-concert gaan luisteren. Een of twee van deze avonden zullen ze dus node moeten missen. Het blijkt uit dit alles, dat aan de coördinatie op cultureel gebied nog wel het een en ander ontbreekt in onze stad. Wij willen ons momen teel niet verdiepen in de vraag of iemand en zo ja v/ie de schuld treft van deze weinig efficiente opeenvol ging. Wij zouden alleen willen vra gen of niet de drie organiserende partijen de hoofden bij elkaar kun nen steken om alsnog te trachten door verschuiving van een of twee concerten tot de vaststelling van an dere data te komen. Daarmee zou men waarschijnlijk èn zichzelf èn het Amersfoortse publiek een dienst bewijzen. Martkdiefstallen De politie betrapte gisteren op heterdaad een 16-jarig meisje, dat uit een kraam op de markt oor hangers ontvreemde. Ze had al drie stel daarvan in haar bezit. Korte tijd later werd de 20- jarige K. aangehouden, die zich ook schuldig maakte aan diefstal van sieraden op de Markt. Tenslotte vervoegde zich in de loop van de dag nog twee perso nen aan het politiebureau, die aangifte kwamen doen van dief stal van een portemonnaie uit een handtas en een mantelzak. De po litie zoekt nu uit of de laatste diefstallen verband houden met de eerste. GRAND THEATRE t/m 24 October: „Captain Horatio Hornblower". 14 jr. Zondag: 1.30, 4. 6 30 en 9 uur; Ov. dagen: 2.30, 6.30 en 9 uur. CITY THEATER „Vier in een jeep", 14 jaar. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen* 2 30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag: „De gebroken pijl". 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag „De kus der doods", 14 jaar. Zondag: 2. 4 15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen* 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van Vrij- dag t/m Maandag: „De lotgevallen van een bakvisje", elke leeftijd. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Draken- zaad" 18 jr. Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag. 2. 4 15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen. 2.30 en 8 uur. „HET BAKEN". Utrechtseweg 102, t m. 22 October Jubtleumtentoon- gteling Edlth Pijpers. Geopend van 9 tot 13 uur en van 14 tot 17 uur. Zondags van 14 tot 17 uur. TENTOONSTELLINGSZAAL Paulus Buyslaan 1, t.m. 4 November: Na jaarstentoonstelling Amersfoorts Kunstenaars Genootschap. Geopend van 10 tot 5 uur; Zondags van 2 tot 5 uur. -J OCTOBER. Zaterdag. „Gruno", bij eenkomst van oud-Groningers. Oranjeboom, Leusderweg, 20 uur. 20 OCTOBER. Zaterdag. Amersfoorts Toneel Ensemble: „Baron van Ha- berniks". Amlcltla. 20 uur. 20 Oct., Zaterdag. Hervormd Jeugd huis. Zuidsingel (2e brugje): Lucht vaart-instuif. Ir. Cornells van de Fokkerfabrieken vertelt over vlieg tuigbouw. met filmstroken. 7 uur; 14 jaar en ouder. 21 OCTOBER. Zondag. Inst, v Volks- ontw. Fllmochtend: „Sclu6cla". City theater, 10 uur. 2) OCTOBER. Zondag. Nederlandse Natuurhistorische Vereniging, afde ling Amersfoort: receptie t.g.v. het 40-jarlg bestaan. Academie van Beeldende Kunst. 15 uur. 21 OCTOBER: Zondag. K.A B. en „De Hanze": sociale Zondag. 19.30 KAB- gebouw: toneelspel „Als de kinde ren maar eens groot zijn". 22 OCTOBER. Maandag. Ned Ver. v. Ex-politieke Gevangenen, aid. A'- foort: bijeenkomst Hotel Monopole. Stationsplein. 20 uur. 24 OCTOBER. Woensdag. Spoorwegto ncelclub „De Diesel"* „Als de klok waarschuwt Amicitia, 20 uur. 25 OCTOBER. Donderdag. Hoofdstad Operette: „Ich Kilsse Ihrc Hand. Madame". Grand Theatre, 20 uur. MUSEUM FLEHITL. Westsingel. Dage lijks geopend, behalve Zondags werkdagen van 10—12 en l4 uur Zaterdag 10—12 eo 1303 uur OPENBARE LEESZAAL Uitlening vol wassen 25 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- eo Zaterdagmid dag 2.30—4-30 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartier (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrtldagavond van 7—8 uur R.K. OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11-1230 en 2.30—5.45; Maan dag- en Vrijdagavond 79 uur Voor kinderen Woensdag 3—5 en Vrijdag 45 uur Avonddienst apotheken: Jansen. Lan- gestraat 74. tel. 3677; Java Apotheek, Leusderweg 212, tel. 4887. (Van een onzer verslaggevers) Komt er een tunnel naar het Soesterkwartier? Dat is de vraag, welke vele bewoners van Amersfoorts grootste stadswijk dagelijks stellen. Jaren sukkelt men al met het probleem van de spoorwegovergang naar de Nij verheidsstraat. Ook in de voor Amersfoort financieel gunstige jaren voor de oorlog was dit probleem aan de orde. Men wist ook toen, dat het Soes terkwartier zich zou uitbreiden tot een stadswijk van betekenis. Men wist ook toen, dat de industriewijk van Amersfoort in de omgeving van de Eem haar uitbreiding zou vinden. Die vette jaren gingen onproductief voorbij. Het stadsbestuur voerde in die dagen een financiële politiek van „je kunt nooit weten". Een financiële politiek van de „oude kous" waarin we toch maar vooral veel moesten stoppen voor slechtere tijden. gaande is, moet men zuiver admi- j nistratief zien. Dat geld voor die tunnelbouw is en blijft er. Plan nen worden niet ontworpen om ze terzijde te leggen. Het loopt dus zo'n vaart niet met het „op de lange baan schuiven" van die kleine tunnel of van beide tunnels. Het gemeentebestuur is de situatie aan de Nijverheidsstraat een dagelijkse zorg. En streven wij er niet allemaal naar om zorgen weg te nemen? Welnu hoe eerder het gemeentebestuur van Amers foort die zorg weg kan nemen hoe beter en het zal het met vreugde doen. Het enige dat wij moeten op brengen is het vertrouwen in het beleid van de dagelijkse leiding van onze stad. Die tunnels komen, en de huizen, waarom wij dagelijks schreeuwen, komen er ook. Vindt U het verwerpelijk dat men zelfs aan die woningbouw een beetje voorrang zou geven? Wij veron derstellen van niet! 1721. Kanoukl ls nu wel genoodzaakt aan land te gaan Met moei te stuurt hij de vlet tus. sen de rotsen door en wanneer hij er uu springt, slaat de booi lek. Terug kan hij niet meer on hij bevindt zich in een weinig benijdens- waardige positie. Want Kid Blauwneus zal hein heus niet vriendelijk ontvangen! Maar Kanou- ki is er de man niet naar jm zich zo maar te laten vangen. Hij denkt al over een nieuw plan netje na. Onderweg pas seert hij de plek. waar Cigaret-Larry en zijn mannen gevangen hebben gezeten. Aha, die zijn verdwenen! Nu begrijpt hij, met welke be manning aan boord de motorboot is vertrok- ken. Wanneer hij dan na een wandeling van i liggen enkele sampans langszij de „Zeebruid", enkele uren de haven weer bereikt, ziet hij, Kanouki keert terug naar het kamp. dat Kid bezoek heeft op zijn schip, want er Geen zorgen over 't Kernplan Die slechte tijden zijn gekomen. De Duitsers hielpen mee aan het ledigen van die oude kous. Zo is het! Amersfoort had voor de oor log; ver voor de oorlog, een ge meentebestuur moeten hebben met een brede visie op de ontwikke ling van zijn stad. Die brede kijk ontbrak. Daarom zitten we van daag de dag nog met veel proble men. Daarvan is die van de tunnel naar het Soesterkwartier wel de belangrijkste. Er moet snel een einde komen aan die misère. Met de dag neemt het aantal weggebruikers toe. Met de dag wordt ook de situatie aan de Nijverheidsstraat onhoudbaar der. Nu bezitten wij een gemeentebe stuur waarvan wij mogen zeggen dat het iets durft aanpakken. Wij herinneren aan het uitbreidings plan dat bij de bespreking in de Raad slechts vijf tegenstanders bleek op te leveren Dit construc tieve plan vond niettemin nog des tructieve tegenwerking. Wij zijn nu twee jaar verder en nog steeds is cr geen beslissing van de Kroon over het kernplan binnen. Zo af en toe krijgt het gemeentebestuur van die speldcprikjcs te incasseren. „Het zou wel eens kunnen ge beuren, dat het Kernplan door de Kroon wordt verworpen." sugge reert men. „En wat komt er dan van die tunnel terecht?" infor meert men zoetsappig verder. Die tunnel had er kunnen zijn. al ver voor de oorlog. Nu we wer kelijk in een uiterst moeilijke tijd leven, zit Amersfoorts gemeentebe stuur met de gevolgen van de vroe gere zuinigheid. Nu komt alles ge lijk! EN "T KERNPLAN? Met dat Kernplan staat het niet zo beroerd. Integendeel! De papie ren staan best. Want dat Kernplan is een goed stuk werk. Daaraan is door deskundigen met grote ijver en kennis van zaken gewerkt. Aan dit plan gaven Gedeputeerde Sta ten hun goedkeuring. De vaste commissie van de Planologische dienst voor de provincie Utrecht gaf gunstige adviezen en evenzo deed de Rijkscommissie voor mo numentenzorg. Voorts spraken tien bij dc Bond van Nederlandse Ar chitecten aangesloten Amersfoortse architecten hun bewondering uit over dit Kornplan. Nee. de vlag wappert heus niet halfstok. Binnen afzienbare tijd zal men in de Raad van State deze Amersfoortse bij drage aan de ontwikkeling van de stedebouwkunde in studie nemen. Over de uitslag behoeven wij ons niet ongerust te maken. De Raad van State zal zich wel door des kundigen laten voorlichten. En waarom zouden wij ons dan zorgen maken over die tunnel naar het Soesterkwartier. In het plan zijn toch twee tunnels opgenomen? ls het Kernplan eenmaal goedge keurd dan is alleen de vraag nog aan de orde: „aan welke tunnel moeten wij de voorkeur geven?" Hoe dan ook. in beide gevallen is het Soesterkwartier uit de misère. Eén tunnel zal er zeker komen. Een zekerheid, die men voor de oorlog in ieder geval miste. HET GELD IS ER! Nu kan men wel het verhaaltje colporteren dat met het conver teren van de voor kleine-tunnel- bouw bestemde som van bijna een millioen, de centen niet meer be schikbaar zijn, maar zo zit de zaak niet. Die volkomen te rechtvaardi gen financiële manipulatie ten gun ste van de woningbouw, waarover ook al een beroep bij de Kroon Uitermate boeiende geschiedenis Het succes dat de trilogie „Kapi tein Horatio Hornblower" van Ja mes C. Forester overal na ver schijning boekte liet er geen twijfel over bestaan of dit prachtige avon turenverhaal zou eerlang dienen als een grondslag voor een goed filmscenario. Ook in onze moderne tijd vindt deze piraten-romantiek van anderhalve eeuw geleden nog een goede voedingsbodem, al zul len vele dames de al te bloedige taferelen misschien toch „eng" vin den. Stel U gerust. Het is slechts Politieman met bijna - vijf en dertig dienstjaren gaat met pensioen (Van een onzer verslaggevers) Voor de Amersfoortse verslaggevers, die elke morgen de stoep van het politiebureau opklimmen, om daar te informeren naar inbraken, ongeluk ken en ander gemengd nieuws, is hoofdagent A. Schouten geen onbekende. H(j is het, die het laatste jaar zetelde in dc portiersloge van het bureau. Het zal echter niet zo heel lang meer duren, of we zullen een ander des morgens „goede mööge" horen zeggen. De heer Schouten gaat per 1 Novem ber met pensioen, na 'n diensttijd van bijna vijf en dertig jaar bij de politie. Hoofdagent Schouten bracht zijn jonge jaren door in Delft, maar ver liet in 1916 het ouderlijk huis om in Leiden zijn militaire dienstplicht te gaan vervullen. Een half jaar later ging hij over naar het Corps Be reden Koninklijke Marechaussée. Zijn opleiding daarbij ontving hij in Apeldoorn Zijn eerste standplaats was hierna Oosterwolde. waarna er in zeven jaar nog 31 volgden. De laatste daarvan was Leusden. en daar maakte de heer Schouten ken nis met de Amersfoortse politie. In 1923 verliet hij de Marechaussée en werd aanvankelijk bij de straat dienst in onze stad geplaatst. Zijn ervaring met paarden bracht hem later bij de bereden politie, die ech ter na een jaar al weer werd op geheven. Hoofdagent Schouten is specialist op het gebied van de visserijwet en de jachtwet, en er zullen misschien wel Amersfoorters zijn. die hem daarom niet zo erg graag mogen. Hij voerde zijn dienst altijd met nauwgezetheid uit. en het is duide lijk. dgt stropers geen grote vrien den van hem waren. Zo sleepte de heer Schouten eens op een dag een groot aantal bootjes van stropers, die lagen op plaatsen waar dat ver boden was, naar het posthuis aan de Hogeweg. Later kwamen de heren hun vaartuigjes met hangende poot jes terughalen Ook in de stad was de heer Schouten onverbiddelijk te genover overtreders. Hij vertelde ons. dat men wel eens over hem ge zegd heeft; „Die ouwe let toch over al op!" In de Amersfoortse Politie Har monie heeft de vertrekkende sinds de oprichting de esbas geblazen; ook was hjj lid van de sportvereni ging. Graag was hoofdagent Schouten tot 12 April 1952 in dienst gebleven. Op die dag zou hij namelijk zijn vijf en dertig jubileum vieren. Dat hoeft echter niet zo mogen zijn Hij viert nu zijn afscheid op 1 November, 's morgens om elf uur. En daarna? Daarna gaat de nu 55- jarige zich bezighouden met zijn ka naries. zijn tuin en zijn sportfiets. Op de laatste zullen we hem in ge zelschap van zijn vrouw nog wel eens tegenkomen, want beiden zijn liefhebbers van tochten maken. Goe de reis! Levensmiddelenbeurs in de Markthal De Amersfoortse Kruideniers vereniging organiseert van Maan dag 29 October tot en met Vrijdag 1 November in de Markthal een levensmiddelenbeurs. Op deze beurs zullen artikelen geëxposeerd en verkocht worden van fabrikan ten van wie Sperwer-winkeliers hun waren betrekken. technicolor-bloed dat er vloeit en Gregory Peck maakt van kapitein Horatio zo'n beminnelijk man dat ge er deze charmante zeebonken historie niet om zult willen missen. Virginia Mayo is er bovendien nog om met haar schoonheid de laatste scherpe kantjes te doen vergeten. De verfilming van Hornblowers avonturen zal enigszins aan de Ro de Pimpernel doen denken, met dit verschil echter dat zich hier de meeste episodes op zee afspelen. Ook Horatio's heldendaden, deels tegen de Spanjaarden, deels tegen de Fransen gericht, worden alle maal uitgedacht op de bruggen van die prachtige galjoenen, waarmee de Engelse Admiraliteit Hornblo wer de zee opstuurt. Deze film. die in Grand draait, speelt in de Napoleontische tijd en er komt zelfs een avontuurlijke tocht van dc in Spanje gevangen genomen marine-kapitein door Frankrijk in voor. Hij weet met twee metgezellen in een roeiboot dc Loire af te zakken, met behulp \an Engelse krijgsgevangenen weer een schip te bemachtigen en vaart dan Engeland tegemoet waar zijn geliefde inmiddels ook voor hem disponibel gekomen is. Het is een uitermate boeiende, sensatievolle en spannende film. „De gebroken pijl" „De gebroken pijl" is een groots opgezette Indianenpioniersfilm met schrik niet een moraal. En wel deze. dat bruin en blank in vrede naast elkaar moeten leven, hetgeen heel wat moeilijker is dan het formele sluiten van een wa penstilstand. Het verdienstelijke van deze in technicolor opgenomen geschiedenis, die zich omstreek» 1870 in Arizona afspeelt, is dat de Amerikaanse pioniers heel niet als beschaving en orde brengende bra ven worden voorgesteld. Integen deel, als men naar 'n waardering voor één der partijen wil zoeken, dan moet die zonder twijfel de In dianen gelden, die deze blanken cok door het oog van deze film te- xecht als onrechtmatige indringers kunnen beschouwen. James Ste wart is de kolonist, die vriend schap sluit met een stamhoofd en als bemiddelaar in de hete con flicten meer resultaten boekt dan de meeste van onze huidige diplo maten. Misschien omdat hij alleen maar „fair play" kentMaar hij brengt dan ook een groot offer, zijn jonge Indiaanse vrouw, die bij 'r. verraderlijke overval van trou weloze blanken gedood wordt. Delmer Davis heeft deze boeien de vertelling zeer spannend en met veel gevoel voor ruimte, bewe gingen de prachtige natuur verfilmd. Deze film draait in „Rembrandt" „Vier in een jeep" Voor de film „Vier in een Jeep" be stond uitermate veel belangstelling. Voor de directie van het Grand-Thea tre was dit aanleiding de Amersfoorters. die tot nu toe geen gelegenheid hadden de film te gaan zien. in het City-Theater die kans nog te geven. Medische dienst Artsen: J W. Schmelling. Fr. v. Blankenheimstraat 6. tel. 3495: E. N. v. d. Bergh. Utrechtseweg 9. tel. 5924. Apotheken: Jansen. Langestraat 74, tel. 3677; Java Apotheek. Leusderweg 212. tel. 4887. Verloskundigen: A. G. F. Perk. H. van Viandenstraat 2. tel. 5086; N. Vernhout, Soesterweg 232. tel. 3374. Een episode uit boeiende avonturenfilm „Captain Horatio Hornblower." Klop Verkleedpartij Stadsvensterkijkers vrouw moest naar een Mozart- avond. Ditmaal niet alleen om te luisteren naar de lie felijke composities van de ze achttiende eeuwer. Nee, een ieder zou op deze bij eenkomst in aan Mozarts tijd getrouwe kledij ver schijnen. Zo iets geeft een ver kleedpartij. Uit lappenkis- ten kwamen allerlei strik jes en kantjes voor de dag en bevriende relaties droe gen sleepjurken. sjaaltjes e.d. aan. Toen kwam het tot passen en meten. De lieve jeugd keek toe en ging af en toe tot actief handelen over. Dochterlief zwaaide met de poederdoos, nummer twee sjorde aan de sleep- jurk van Stadsvensterkij kers ega en de jongste peu ter zeurde tussen een he vige lachbui van hahaha- hihihi door om haar dage lijkse portie levertraan. Ze is daar zo dol op, omdat er altijd een snoepje achter aan komt. Ten slotte stond vrouw lief als 'n achttiende eeuw- se schone coquet voor een spiegel te draaien. Zo had deze Mozart- avond een bekoorlijke ouverture en de jeugd een gezellig ogenblik, want Onze oproep is niet te vergeefs geweest De Postzegels u zilverpapier, capsules of oude kranten, oud papier enz. even bericht aan Veer. Hij zal het graag halen. even aan 't Stadsven tter. Tel 4291: tedere morgen van tien tut twaalf uur. zegels stromen binnen. Aan Dit geldt ook voor de Nij- de derde zending zegels voor onze zieke vriend De Zoete is dus een fiks begin gemaakt. U kunt natuurlijk uw kerkers. Kijkt u ook even op zolder naar wat oude kranten. Het wordt ge sier te Nnkerkerveen. Een haald. De verantwoording g"*? faP,e' ?af,b'ade? Jas van de afgelopen week isl haar aandeel. Onze harte- aandeel nog leveren. De Beppie v. d. Hoorn, Nieu- grote doos, waarin wij de we Kerkstraat 40, Nijker- zegels verzamelen, is nog kerveen 'n heel grote doos lang niet vol. Wie mogen we noteren? Lectuur achttiende eeuwse Moeder we maar even oude kran ten, tijdschriften en boeken kwamen halen. Natuurlijk, vol zilverpapier, theelood en capsules. Onze dank Beppie. Komt er nog meer? Kinderen Loozenoord, Vanoaag word aan ons Molenstraat 8. Nijkerk, Stadsvenster geklopt. Het doosje zilverpapier en par- was een stevige klop. Of bezit je niet iedere dag. Oost en West Er zullen ongetwijfeld Amersfoorters zijn, die over de wonderen der tro pische natuur wel iets wil len vernemen. Zij krijgen daartoe op Woensdag 24 October een unieke gele genheid. Op de avond van die dag brengt de Kon. Ned. „Oost en West" een voordracht over genoemd onderv/erp in Hotel Mono pole. De heer L. Coomans de Ruiter houdt deze voor dracht en licht haar toe met een serie diapositieven tijtje oude kranten en pa pier. Ook jullie sparen toch door? De fam. Gijtenbeek, Hoe- we komen onmiddellijk. velakenseweg 6 had wat Het is voor de zieke mili- oude kranten en zilver tairen, die in 't militair sa- Voor ons. En maar door- natorium worden verpleegd. sparen Die mensen hebben be- jan 'van 11 en Dik Va- hoefte aan wat lectuur, neveld van 4 jaar, Amers- Wie geeft er nog eens een f00rtseweg 146 hebben sa- stevige klop op het Stads- men een grote doos vol venster? zilver bijeen gespaard. Dat Zilvervloer! was 6611 mooi beetie j°n" Z/iivervioea genSj waar w„ heel bHj Nijkerkerveen heeft deze mee zijn. week heuglijk nieuws. Een Ook jullie buurmeisje enorme buit aan zilver- en Gerda Hagoort op no. 144 oud papier kwam binnen, bleef niet achter. Zij ver- lijke dank. Ook in café „Modern" te Nijkerk staat weer een kistje vol zilverpipier ge reed. Trouwe klanten daar. Jopie Ham, Vrouwenweg 9, Nijkerkerveen, is pas 4 jaar, maar zag heel alleen kans om een partijtje zil verpapier en capsules bij een te krijgen. Goed zo Jopie. Een halve zak vol zilver was het resultaat van het sparen van Willie v. 't Veld en Henny v. d. Brom uit de Nieuwe Kerkstraat. Willie is 4 en Henny 14 jaren oud. Ook jullie aan deel is heel groot deze week. Nogmaals, allen dank. Stand We doen vandaag geen stap voor- of achteruit. Het cijfer 59922 blijft tot Maan- Het kan haast niet anders gaarde zilverpapier en cap- dag van kracht. Wellicht sules. Ook jij bedankt Ger- gaan we in de komende of ons aller doel moet sla gen. Veel is er nodig maar da. week met volle kracht over de broedbiologie van het doel is het waard ook. Veel dank zijn wij ook vooruit naar de zestigdui* roofvogels en uilen. Goed zo Veenders. Hebt verschuldigd aan Zr Koet- zend. We zijn benieuwd. maakt om te bouwen en God van den hemel heeft het ons doen ge lukken". begon spreker. Hij wees vervolgens op twee dingen, zonder welke er geen waarachtig huis Godi kan zijn. n.l. deze. dat Gods tegen woordigheid het huis vervullen moet en dat hier Gods volk telkenmaal moet samenkomen om Hem te aan bidden. Zo dat niet het geval is, tevergeefs hebben gebouwd de bouwlieden. Spreker besloot met de bede. dat deze vergrote en verfraaide Emma- kerk zal zijn een eldorado en een voorhof Gods voor het Soesterkwar tier en een poort des hemels. Tot slot werd gezongen Gezang 271 1 en 2. Na beëindiging van de dienst was er voor de genodigden gelegenheid alle vertrekken te bezichtigen. Een klein boekje geeft een duidelijke toelichting op de uitbreiding en res tauratie. Bezichtiging Emmakerk Voor hen. die gaarne de uitbreiding en restauratie van de Emmakerk willen bezichtigen Ls daartoe nog gelegenheid op Zaterdag 27 October a.s., 's avonds van 79 uur. (Van een onzer verslaggevers) Zo ls, dank zy de medewerking van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Amersfoort, een jaar nadat de eerste suggesties in die richting werden gedaan, de verbouwing van de Emmakerk een feit geworden. Het aantal zitplaatsen is daarmee van 500 gebracht op 665. Niet zo'n geweldige vooruitgang, zult u zeggen. Neen, dat ls het ook niet. Want de dubbele diensten des morgens zullen moeten blijven. Immers: toen de kerk werd gebouwd, was het kerkbezoek zoveel minder, dat cén dienst voldoende was. Doch In de loop der jaren vooral de jaren na de bevrijding is dat bezoek dusdanig toegenomen, dat zelfs twee diensten de kerkgangers niet konden bevatten. Het getal gaat de duizend reeds te boven en zo zal er ook nu nog tweemaal in de morgen en eenmaal 's avonds dienst zijn. Niettemin betekent deze verbou wing tóch een vooruitgang. Want de Emmakerk is niet een kerkge bouw zonder meer, waar 's Zon dags gepreekt wordt, in de week wat catechisatie wordt gegeven en eindelijk ook nog kerkeraads- vergadering wordt gehouden. Neen, de Emmakerk is het centrum van een bloeiend jeugdleven en van allerlei andere arbeid zowel voor volwassenen als jongeren, die rechtstreeks of zijdelings bij het kerkelijk leven betrokken zijn. Daar komen de draden bijeen van alle werk. dat tot bewaring en vermeerdering van de gemeente wordt ondernomen. Vooral de ver meerdering van het aantal kerk gangers heeft de liefde van de wijkpredikant, ds A- A. Koolhaas. Daarvoor heeft hij een grote staf van medewerkers, daarvoor zijn ook bij deze vergroting nieuwe lo kalen bijgebouwd zodat er nu zijn twee kamers in het oude gedeelte van de kerk. een grote zaal met plm. 160 zitplaatsen, een spreek kamer en een keuken in het aan gebouwde gedeelte. Alle vergader- luimten zijn keurig gestoffeerd en gemeubileerd en van fraaie wand versiering voorzien. Zo zagen we een fijne reproductie van het schil- derij van Rembrandt, voorstellend Christus en de Emmaüsgangers, een reproductie van een bekend schilderij van Vincent v. Gogh. dat hij maakte tijdens zijn verblijf in Arles (Frankrijk) e.a. Met zeer veel zorg zijn de kleuren gekozen van verf, gordijnen en vloerbedekking, in de grote zaal; blauw en grijs. De indirecte ver lichting doet weldadig aan. Vermel ding verdient hier ook de fraaie, coor ir T. Hoogevest ontworpen, katheder. Het zou' te ver voeren alle de tails te beschrijven, maar het ge heel ademt een frisse geest en geeft blijk van een zeer fijne smaak van architect en wijkdomi nee. die. hoewel hij daarover liever niet gesproken wilde hebben, toch voor zijn groot aandeel in de tot standkoming van deze vergroting, bij monde van dr B. Keulen, presi dent-kerkvoogd, de dank van de Kerkvoogdij had te incasseren in de bijeenkomst, waarmede des avonds het vernieuwe gebouw in gebruik werd genomen. Uit hetgeen dr. Keulen in deze dienst verder zeide bleek wel dat de vergro ting van het gebouw niet in de eer ste plaats de vreugde van de kerk voogdij veroorzaakt. Veel meer doet dat het feit. dat God de geestelijke arbeid in deze wijk gezegend heeft. Daarom ook is de kerkvoogdij gaar ne en met spoed tegemoetgekomen aan de volkomen gerechtvaardigde verlangens tot vergroting van het kerkgebouw. Het in deze kerk belegde kapitaal zal zijn geestelijke rente ruimschoots opbrengen. Uit de cijfers, die dr. Keulen noemde, bleek hoe intensief de nieuwe aanwinst en de reeds be staande kerkeraads- en catechisatie kamer dag aan dag zullen worden benut. Nadat dr. Keulen het gebouw na mens de kerkvoogdij had overgedra gen aan de praeses van de kerke- raad. ds. M. G. Gerritsen, bediende deze oud-wijkpredikant van het Soesterkwartier het woord naar aan leiding van Ps. 24: Heft uwe hoof den op. gij poorten! ja. heft op. gij eeuwige deuren, opdat de Koning der ere inga (v.v.). „Wij mensen hebben ons opge- Zwaar beschonken achter het stuur Gisteravond werd de Amers foortse politie gewaarschuwd, dat er in de Birkstraat een vracht auto tegen een boom was gereden. De bestuurder zou sterk onder de invloed van sterke drank verke ren. Enkele leden van de motor brigade togen op onderzoek uit, maar verder dan bet Stationsplein hoefden ze niet te gaan, want daar kwamen ze de bewuste vrachtwagen tegen. Hij slingerde over de weg. Ook de politie constateerde, na dat de auto gedwongen was te stoppen, dat de bestuurder, D. uit Haarlem, zwaar beschonken was, evenals de man, die naast hem zat. Beide beschonkenen werden meegenomen naar het politie bureau. Nadat ze hun roes hadden uitgeslapen, zijn ze vanmorgen op vriie voeten gesteld. De vrachtauto, die bij de bot sing tegen de boom aan de voor zijde zwaar beschadigd was, is in beslag genomen, evenals het rij bewijs van de bestuurder. Dit zal bij het proces verbaal worden ge voegd. Her-benoemingen aan Handelsavondschool B. en W. stellen de Raad voor de tijdelijke aanstellingen van enige leraren aan de HandelsavondschooL welke laatstelijk voor de cursus 1950-1951 waren verleend voor de cursus 1951-1952 te verlengen. Het betreft hier de aanstelling van de heren P J. G. Lammens. J. van der Goot en J. Teeling als le raar in de handelswetenschappen en van de heer M. J. T. Hefting als leraar in de Engelse taal. MARKTBERICHT 50.000 stuks hoendereleren, 18.75 19.— per 100; 1 2.95 per kg. 40.000 stuks henneneieren, 13,— 16,50 per 100, 2.80 per kg.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2