SHAPE: hersens van Europa's defensiestelsel Arabisch nationalisme - vrucht cler vertwijfeling Bisschop wijst Truman terecht Snelle carrière van jong Nederlands pianist r r Zestienjarige John Pennink zette ondanks tegenstand zijn zin door Geschiedenis van de radio kan beter worden verteld Electriciteit 25pCt duurder? IN KERK EN WERELD Alles en niets loet Ueens hóren! Fietser doodgereden Zaterdag 20 October 1051 5 IN EISENHOWERS HOOFDKWARTIER (Van een onzer redacteuren) MARLY LE ROI (Frankrijk). Eens ko zen de Franse koningen het bekoorlijke zacht- glooiende land van Marly le Roi tot hun jachtgrond, maar het is lang geleden, dat hier de laatste vorst met een kleurige stoet te paard over de heuvelen trok. Nu rijden er jeeps over de wegen en lange rijen glanzende auto's. Het wemelt hier in dit kleine Franse dorpje van militairen van aller lei nationaliteit. Generaal Eisenhower heeft hier in deze lieflijkste aller landstreken het hoofdkwartier van zijn Westeuropese leger neergezet. In een complex lage grijze gebouwen zetelt nu SHAPE, (Supreme Headquarters Allied Power in Europe). SHAPE is met Amerikaanse zakelijkheid opgezet. De presi dent van de Franse republiek, die de jachtgronden van Marly le Roi nog steeds in zijn bezit heeft, stelde een stuk grond be schikbaar. De Franse genie trad aan met mensen en materieel en op aanwijzingen van de Amerikanen was het hele hoofd kwartier in vier maanden opgebouwd. Het is niet moei- lijk in het Shape- gebouw de weg te vinden. Vanuit een ontvangsthal. waar vriendelijke Ame rikanen achter een toonbank alle ge wenste inlichtin gen verstrekken, loopt een twee honderd meter lange gang recht door. tot achterin het gebouw. Op deze hoofdgang komen van weers kanten negen kor tere zijgangen uit, samen de achttien vleugels uitma kend waarin de SHAPE kantoren zijn ondergebracht. Die vleugels zijn heel eenvoudig aangeduid. De eer ste links is A 1, de eerste rechts A 2. de tweede links B 1. de twee de rechts B 2. De kamer van gene raal Eisenhower is aan het eind van gang D 1. Limonade voor Carin Achterin het SHAPE-gebouw liggen de keurige eetzalen en de gezellige „all-ranks"- cantine. Het is beslist een evene ment in deze cantine èen kwartier tje neer te strijken. Een lange Ame rikaanse sergeant probeert er een afspraakje te maken met een hoog gehakt en kittig gekleed Frans ty- pistetje; een stoere Deense M.P. zit aan een tafeltje met een ma gere Italiaanse matroos en tracht hem uit te leggen, dat in Jutland spaghetti helaas zo zeldzaam is. Een eindje verderop praat een Noorse marineman met gouden banden als manchetten aan zijn blauw uniform colbert met een paar Engelse R.A.F.- officieren. jachtvliegers van het soort, dat men wel altijd en overal zal blijven herkennen aan die dik ke snorren in veelkleurige nuances. En voor een van de grote ramen die uitzien over het Franse land- In de cantine haalt Julio Borja (uit Lissabon) limonade voor Carin Citroen (uit Hilversum) en een Deense MP legt een magere Italiaanse matroos uit, dat in lutland de spaghetti schaars is schap, zit V.H K.-administratrice Ca rin Citroen uit Hilversum en wacht op de limonade die haar beloofd werd door soldad Julio Borja uit Lissabon. Niet commanderen, vragen! Eisenhower voert het commando over een internationaal gezelschap. Uit twaalf landen, de landen van het Atlantisch pact. kwamen de le- „Vigilia Pretium Libertatis (Waak zaamheid is de prijs van de vrij heid)" staat er in gouden letters op het eigen emb-eem van Shape, dat generaal Eisenhower op 4 October j.l. in de vorm van een vlag werd aangeboden. Het embleem is vol symboliek. Twee olijftakken in goud onderaan in het ontwerp symboli seren de toewijding van de NATO- landen voor de vrede, terwijl twee zwaarden de noodzaak aangeven, die vrede gewapend te verdedigen. De stand van de zwaarden geeft de let ter A van .Allied", geallieerd. Tioaalf zilveren palmbladen duiden de twaalf NATO-landen aan. Zij zijn zodanig geplaatst dat zij tegelijker tijd stralen van hoop voorstellen. Het gehele ontwerp is geplaatst op een donkergroen schild. Groen als de kleur van Europa's vredige bos sen en velden, het schild de idee van Shape's kruistocht vertegen woordigend. Hel personeel van het hoofdkwartier >s gerechtigd het em bleem in verkleinde vorm op de mouw te dragen mei de letters SHAPE er boven. Advertentie (l Al.) Mijnhardt's Zenuwtabletten stemmen rustig eo stalen de zenuwen. (Van onze correspondent) PARIJS. De jongeman, die mij op een herfstachtige middag in zijn onverwarmde Parijse kamer binnenlaat, kan op een merkwaardige carrière bogen. Het is John P ennin k, de jonge Nederlandse pia nist, die hier onder leiding van Marguerite Long zijn pianistische op leiding voltooit. De Rotterdammers kunnen hem 26 October a.s. horen, want dan speelt hij in de Koninginnekerk zijn eerste grote concert in Nederland, waar hij met het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse Tsjaikowski ten gehore zal brengen. Merkwaardig is die carrière om dat zij én onverwacht én snel is geweest. De thans 21-jarige John Pennink is in Batavia geboren, zijn vader was waarnemend gouver neur van West-Java en kwam in een Japans gevangenkamp om op het laatst van dc oorlog. Toen de toekomstige pianist repatrieerde, en van Den Haag naar Amsterdam ■was getrokken, moest hij naar school, wat hem helemaal niet be viel. Dat komt meer voor, maar voor Pennink, die nog nauwelijks onderwijs had genoten, was het extra moeilijk. Hij gaf er dan ook de brui aan, uiteraard tegen de zin van zijn moeder. Toen, in Februari 1946, gebeur de het John kreeg een vrijkaartje voor het Concertgebouw en hij hoorde daar Nicolas Orloff spe len. Na dat concert stond zijn be sluit vast: hij moest pianist wor den. Maar dat maken 16-jarige jongens meestal niet zelf uit. Er moest een hele strijd gestreden worden, ook de muziekpaedagogen stonden afwijzend tegenover zo'n experiment. John kon practisch geen noot spelen.. Daarop is de kennismaking met Fania Chapiro gevolgd, van haar kreeg hij zijn eerste lessen. Na haar vertrek naar Amerika heeft Pennink zijn staatsexamen mid delbaar muziekonderwijs gehaald (toch leren!) en in Januari van dit jaar is hij naar Parijs geko men, waar hij alweer onder merk waardige omstandigheden faam heeft verworven. Eind April is Pennink bij Marguerite Long en Jacques Février gaan werken voor het internationaal concours, dat rn Juni plaats zou vinden. Daar wor den tachtig candidaten toegelaten, voor de tweede ronde dertig, en voor de finale tien. Pennink be reidde zich, op aanraden van zhn leermeesters, slechts op de eerste ronde voor Maar haalde, glans rijk. de tweede. Toen kwam de tegenslag. De fuga van Bach moest hij twee keer hernemen, omdat zijn geheu gen hem in de steek liet. Hij wist dat zijn kansen voor de finale verloren waren., maar hij kwam erin! Dat heeft Pennink gewei gerd. Men kan ervan vinden wat men wil, hij vond het niet juist tegenover z'n collega's en wei gerde. Maar hij kreeg een „prix de distinction" Zijn naam was ge maakt. Een maand later speelde hij met de eerste vioolprijs van dit concours, Gérard Jarry, in Biar ritz. Ja, hij weet wat hij wil, deze jonge, bruinogige pianist. Eerst nog een jaar studeren om een goed repertoire te hebben. In die tijd misschien een enkel concert, maar dan als uitzondering Hij speelt de 26e niet voor het eersi in ons (en zijn) land Vorig jaar Maart heeft hij al in Eindhoven en Dordrecht gespeeld, waarvan hij daverende critieken laat zien. En hij gaat in 1952 aan het con cours in Napels óf in Brussel deel nemen. Men zal beslist nog wel meer van John Pennink horen. Voor het één-verdieping nogc SHAPE-gebouw houden militai ren van verschillende nationaliteit de wacht aan de voet van twaalf witte vlaggemasten. Twaalf vlag gen; twaalf kleurige symbolen van landen die in het Noord-At lantisch pact metterdaad getuige nis afleggen van de onverzette lijke wil hun vrijheid tot het uiterste te verdedigen. Foto: Franse, Amerikaanse en Engelse militaire politie in krijgs haftige houding. den van zijn staf naar dit gebouw hier in Marly le Roi om er geza menlijk te werken aan de opbouw van de meest internationale mili taire macht, die er ooit op de we reld is geweest. Eisenhower staat daarbij voor een moeilijke taak. Hij kan de regeringen van de lan den. die in de N.A.T.O. verbonden zijn, slechts medewerking verzoe ken. niet commanderen. De regerin gen van Frankrijk, Groot-Brittan- nic. Italië. Luxemburg, België. Ne derland. Noorwegen. Denemarken. Portugal. Canada en de Verenigde Staten zullen uitmaken in hoeverre zij deze militaire medewerking kunnen en willen verlenen. IJsland is ook opgenomen in het pact, maar beschikt niet over een militair ap paraat. Het zijn ook burgers, die dit land in Eisenhowers staf verte genwoordigen. Maar allen tezamen werken zij aan de verwezenlijking van hetzelf de ideaal: de opbouw van een mach tig defensie-apparaat, dat weerstand zal kunnen bieden aan elke agres sie. SOWJET lit JULI «SI CC vooëw«Li6C L "9 IpofMiCfi VIN OC L'IANON l V 1 ClBC» fl S01W '/CBMCQPCi T"-'i JM44BT 1951 PC POCMICF i v s v4N GCNCM41 i c oaïMioa VCHHOO»O l V T UNIE i 'nucrceir f »951 OC FBE>*iCfl T4N LI40W4T VCBM004Q ,.De uitdrukking van een blinde nihilistische woede," zo kenschetste onlangs een goede kenner van het Nabije Oosten het extreme nationa lisme. dat men thans van Casablanca tot Karatsji in actie ziet. Het heeft één sterke drijfveer: haat tegen de vreemdelingen en vreemdelingen zijn nog altijd in de eerste plaats de „ongelovigen". In de grond van de zaak zijn kortweg gesproken alle gebeurtenissen van de afgelo pen maanden, zoals het vermoorden van pro-Westerse regeerders.de ver drijving der Britten uit Perzië en de recente felle anti-Engelse cam pagne van Egypte, een laatste echo van de Kruistochten, een eeuwen vertraagd plan tot wraakneming voor de doorbraak der Christelijke heerscharen. Of deze wilde vijand schap zich nu hult in de mantel van anti-koloniale bevrijdingsleuzen of anti-Britse propaganda, steeds zweert zij bij de naam van Allah en z(jn profeet. Steeds spookt door de hoofden der fanatieke Arabische lei ders. die heimelijk in bazars, koffie huizen en woestijntenten hun plan nen smeden, de idee van de „hei lige oorlog". En toch is het niet zo, (Jat dit fa natisme voor het grootste deel uit religieuze bronnen stamt. Evenmin heeft het iets met communisme of, aan de andere kant, orthodoxie te maken. Zijn geheime voedingsbodem is in hoofdzaak de verschrikkelijke vertwijfeling, die men overal in het Nabije en Midden-Oosten, vooral onder de. jonge mensen, ontmoet. Het Westen is, zo moet men hier tussenvoegen, ondanks de onwil der Arabieren, nog zeer wel in staat het defensieprobleem, geschapen door het Russisch-communistische impe rialisme. in dit deel van de wereld •p te lossen. Turkije, de enige ster ke en stabiele macht in de Oriënt, staat stevig in het Westerse kamp. Israel, dat zich er in toenemende mate tot een nieuwe machtsfactor ontwikkelt, kan eveneens als bond genoot gewonnen worden. De Britse troepen zullen in de Suezkanaalzonc blijven en waarschijnlijk zelfs wor den versterkt met Amerikaanse. Turkse en Franse eenheden. Bijna 6 milliard heeft hei Amerikaanse Congres uitgetrokken voor de aan leg van bases in het buitenland en een aanzienlijk deel daarvan komt in Marokko. Tripolitanië en Saocdi- Arabië le liggen, of dc Arabische nationalisten dat nu prettig vinden of niet. Met dit alles kan echter slechts, hoe nodig ook, een probleem op korte termijn worden opgelost. Maar op de lange duur gezien, zal niets z(in opgelost, indien het Westen er niet in slaagt, het vraagstuk van het Arabische nationalisme op te lossen, dat wil zeggenaan het enorme ge bied van Marokko tot Achter-Indië een rustige ontwikkeling te verze keren. En daarvoor is nodig, dat aan de massa's ellendigen, die vu aan ondervoeding en epidemieenten gronde gaan, een menswaardig be staan wordt verschaft. Een uiterst moeilijke, bijna bovenmenselijke, maar ongetwijfeld dankbare taak, die de vrede veilig kan stellen. Advertentie (I. M.) CARBOVIT(Actieve Kool-Dragéei) reinigt maag en ingewanden van kwade stoffen. Di 41 ct. Flac. f 1.03. Misschien heeft het kirrende ru moer om Nederlands inog) note- óop televisie de Vara bewogen een luisterspel over de geschiedenis der radio te geven. Het heette ..Golven in de ruimte" en het was. met alle lespeet voor de eerlijke bedoelin gen van Manuel van Loggem en regisseur S. de Vries Jr., niet veel sterker dan wat gebabbel in de ruimte. Een verward spel. dat de ge schiedenis der radio ophing aan drie generaties Johannen en Al berts uit een vage familie Steiner. Men moest danig op passen in zijn gedachten die lawine van Stei- ners, omgeven door te veel onbe langrijke andere stemmen, uit el kaar te houden. Hoe meer perso nen in een luisterspel, des te min der komt men tot expositie van markante eigenschappen. Nochtans was het idee om de ge schiedenis der radio te verklanken uitstekend. Van Loggem had ech ter om te beginnen verder uit de historie moeten putten dan Prof. Hertz. Daar kwam hij telkens op terug zonder verder op pad te ge raken. Dat het begonnen is met Hertz' ontdekking van de moge lijkheid tot draadloze overdracht van electrische energie weet al iedere schooljongen Voor de rest gaf het spel traditionele scène- fragmentjes. waarin de radio eigen lijk vaak maar bijzaak was. De grote geschiedenis van de ra dio laat zich niet vertolken door het aaneenrijgen van een tikje sen- t'mentele bedenksels en uitgezochte leuzen over broederschap en vrede. Het verhaal van de radio kan. des noods door enkele stemmen in af wisseling. rechtuit worden verteld, op basis der werkelijkheid. De ra dio heeft mensen gered; heeft on- Verhoging geldt voor afname boven 240 kwh (Eigen bericht) DEN HAAG De prijsverhoging voor het gebruik van electriciteit, die dezer dagen door minister Van den Brink in het uitzicht is ge steld, met het doel om zowel tot een rendabele exploitatie der ener gie-bedrijven te geraken als tot een hoognodige vermindering van het verbruik te komenf zal vermoe delijk b(j het gebruik van ener gie boven een minimum van 240 kwh per maand 25% bedragen, zo I vernemen wij. herdrukte volkeren het soelaas van vertrouwenwekkende taal dooroor- logsleiders als Churchill gegeven; de radio loodst vliegtuigen met volwassenen en kinderen door de zware mist heen en ga maar door. Dat zijn elementen van het grote verhaal en men behoeft er geen synthetische, aan te veel vorige luisterspelen herinnerende geluids effecten voor te produceren Over al in de wereld liggen in klank archieven de authentieke Illustra ties vast. Ook de echte stem van „Signor" Marconi, gelijk Van Loggem hem nogal gemaakt liet noemen, is in Parijs en Londen op wasrol en plaat te krijgen. PIET BEISHUIZEN Directrice \an internaat krijgt boete en voorwaardelijke straf (Van onze correspondent) ASSEN. Gistermorgen veroor deelde de Asser arrondissements rechtbank de 51-jarige J. J. C., directrice van het internaat voor minderjarige vrouwe» ..Eben Haé- zer" te Bloemendaal tot honderd gulden subsidair vijftig dagen en zes maanden voorwaardelijk, om dat zij een zeventienjarig meisje onttrok aan het toezicht van de voogdijraad. Veertien dagen geleden werd een jaar gevangenisstraf met ont zetting uit de bevoegdheid om het beroep van maatschappelijk werk ster uit te oefenen tegen haar ge- eist. (Advertentie l. M.) n De godsdienst niet mobiliseren se bisschop van Washington, Angus Dun. op onmiskenbaar duidelijke wijze tegen het pogen van de pre sident om de kerken voor deze kruistocht"-gedachte te winnen en aldus te uitdrukkelijk op de doel- Vooraanstaande figuren uit einden en bedoelingen ener spe- het Amerikaanse kerkelijke le- cla'e P°»u<* vast te iegSen. J Een opmerkelijke en moedige ven braenten dezer dagen een preek, als men zich voor ogen bezoek aan Washington, waar houdt aan hoe grote verleidingen zii na dnnr nrnsirlpnt Truman ook de kerken in Amerika bloot ZIJ o.a. aoor president iruman staan om z,ch met verUes hunner werden ontvangen en toege- geestelijke onafhankelijkheid, te la- sproken. De president beklaag- ten ..mobiliseren." de zich tegenover hen, dat het D.e ,blssch°p God, die zich aan ons in cn door geloof en de christelijke devotie kunnen van buiten af niet gefinan cierd worden. En evenmin kunnen zij door de politieke leiders gemo biliseerd worden, voor welk poli tiek doel ook en hoe goed dat doe) op zich zelf moge zijn." Hervormd bureau" „huwelyks- de Schrift bekend gemaakt heelt en die zich in Christus aan ons openbaarde kan men niet marchan deren, men kan Hem niet mobili- Deze tv eek nog steeds onmogelijk was ge bleken, de religieuze geloofs gemeenschappen tot een ge meenschappelijk getuigenis te seren, men kaD Hem met gebruiken brengen, dat God de weg naar waarheid en vrede is. Zelfs de christelijke kerken waren volgens de president niet in staat geble- voor menselijke doeleinden. Men ken eenstemmig te verklaren. -u—- dat Christus hun meester en verlosser was en de bron van hun kracht tegenover „de vij and der ongodsdienstigheid die de wereld bedreigt." Truman maakte er gewag van, dat hij kan Hem alleen betrouwen, liefheb ben en dienen." Zeker, het communisme karakte riseerde de bisschop als een „de monische religie" en als een „de monische obsessie", maar, voegde hij er aan toe, ..er zijn beangste dienaren van de Mammon (de dui vel van het bezit), die dit wel een geschikte tijd achten om de kerK nu al jaren aan de opstelling te financieren met het doel dat rij - Hdra rlretioondo t»nrm fan i-ftHHp. van zo'n verklaring had ge werkt De kerken moesten tot eenheid komen en via die een heid tot een „kruistocht voor de vrede." In een preek tot de deelnemers aan de door de president toegespro ken ..Washington Pilgrimage" pole miseerde de protestants-episcopaai- deze dreigende vorm van godde loosheid zal bestrijden, opdat de Mammon in vrede gediend kan worden." „Oppervlakkig bezien." zeide de dit op zich zelf toe te juichen voor- De Ned. Hervormde Raad voor Kerk en Gezin heeft besloten tot oprichting van een huwelijks-con tactbureau van de Ned. Hervormde Kerk. In het officiële „Weekblad van de Ned. Hervormde Kerk" heeft prof. dr. E. L. Smelik dit initiatief toegelicht, toegevende dat „menig een een verwonderd of bedenkelijk gezicht zal zetten." Maar. het huwelijksadvertentie- wezen brengt een be sliste sociale nood aan de dag. En wie zich pastoraal in het leven van zijn gemeente heeft verdiept, kent deze nood zeer concreet uit dc ervaring. Daarom, in navolging van een soortgelijk r.k. bureau dat sinds 1949 met bisschoppelijke toestem ming werkzaam is. nu ook dit Hervormde bureau, dat zich o.a. ten doel stelt: „het bieden van mo gelijkheid tot uubreiding van per soonlijke contacten aan meerder jarige, ongehuwde leden der Ned Herv kerk. om tot een huwelijks keuze te komen." Het adres van het bureau blijft geheim De cor respondentie zal via een postbus geschieden. (Onbescheiden opmerking: zou bisschop. .schijnt er iets zeer aan trekkelijks te liggen in de gedach te dat de kerken gemobiliseerd zouden worden, om aldus de zwak ke politieke zenuwen van het tra- ditioneel-christelijke Westen wat te versterken. Maar het christelijke beeld van kerkelijke expansie mis schien niet overbodig kunnen zijn. als een opgewekter kerkelijk ge meenteleven ..van zelf" in allerlei menselijk contact tussen de ge meenteleden, oud en jong, voor zag?). ZIJN ouders heeft hij nooit gekend Die zijn bij een re volutie beiden om het leven ge komen. Hijzelf was dc enige van de familie, die het over leefde. Door z'n oom en tante groot gebracht in de tempel (z'n oom was er hogepriester), werd hij op z'n zevende jaar uitgespeeld tegen dc heersende vorstin, en zelfs tot koning uit geroepen. I]i de eerste jaren van zfjn regering is de invloed van oom Jojada in alles merk baar. Het meest treedt dan ook op de voorgrond de geweldige restauratie van de tempel. Maar wanneer Oom Jojada sterft, is Joas zó afhankelijk, dal hij bij het wegvallen van deze steun naar de andere zij de omzwaait De afgodendie naars spelen hun spel met hem. Hij gaat niet tegen hen in Pro beert met iedereen goede vrien den te blijven Maar laadt een zware schuld op zich, wanneer hij er óók niet tegen opkomt, dat de zoon van z n oom. aan wie hij alles te danken had, vermoord wordt. Op het einde van zijn leven wordt deze man zelf vermoord, uit wraak voor wat hij deed. door alleen maar niets te doen. Hoevelc mensen, die wel ker kelijk opgevoed werden, maar die later in het leven wilden geven en nemen, zijn Joas niet op deze weg gevolgd0 Z'n ge schiedenis vindt u in 2 Konin gen 12 en 2 Kronieken 24 in de biibel De geschiedenis van een man. die zelf niets wilde beslis sen, en die het leven maar z'n gang liet gaan. Die alles wilde vasthouden en tenslotte zichzelf verloor. v. E. NJ Schandelijk De heer Kiès, hoofd van de Le- gervoorlichtingsdienst, heeft het in dit blad doen voorkomen, alsof het met de vernieling van natuurschoon op de Veluwe niet zo erg is ge steld. Hij schreef bovendien: „Wie midden in de zomer de Veluwe doorkruist kan nog steeds het aan tal natuurgenieters, dat hij op een dag tegenkomt op de vingers van zijn hand tellen." Dc laatste uitla ting bewijst, dat hij 's zomers niet op de Veluwe komt. Wat dc ver nielingen betreft: ,Ik ben er getui ge van geweest, dat 16 tanks op de Rooscndaalse heide aan het oefenen waren. Ons hart huilde bij wat wij daar zagen vernielen. Toen wjj de militairen vroegen of dat niet an ders kon. antwoordden zij, dat ook zij het verschrikkelijk vonden, zó de natuur te moeten vernielen. Het is in één woord schandelijk onze mooie Veluwe voor dergelijke oefe ningen te gebruiken. F. W. WEGMAN Sr. Cultuurbescherming? Zaak voor „Defensie" Ik ben het niet helemaal eens met het stukje, dal de heer Van Heek in deze rubriek gepubliceerd heeft over „Natuurschoon en de fensie". Maar ik moet hem gelijk geven als hij zegt, dat wij offers voor onze defensie moeten brengen. Ik zou nog een stap verder willen gaan en alle cultuur bij het depar tement van Defensie willen onder brengen. Die zou daar in goede han den zijn. getuige de snelheid waar mee het verwoeste legermuseum in kasteel Doorwerth weer is opge bouwd. Dc regering zou er goed aan doen alle recreatie-geoicden en mu sea aan genoemd departement toe te vertrouwen. Het departement van Onderwijs. Kunsten cn Wetenschap pen zou daardoor overbodig wor den, hetgeen een grote besparing zou betekenen. J. CLAUS. Christendom en dierenleed s Naar aanleiding van een stukje „Dierenbescherming dnet beroep op kerk", dat onlangs in dit blad verscheen, zou ik de vraag wil len stellen, of het niet een eerste vereiste voor ieder Christen is, om steeds op te komen tegen het leed, dat dieren wordt aangedaan. Zo we dat voelen, zondigen we dan niet iedere dag door mee te werken aan het lijden, dat het dier wordt aangedaan, terwille van onze be geerte? Hebben wij mensen het recht Gods schepselen te vermoor den? Is een dergelijke daad geen begin van oorlog? Mevr. LORJé; Goedgelovig of misleid? Uw verslaggever heeft in zijn be richt over de verkoop van de in boedel van de „Kapper van Een" geschreven, dat de mensen, die zich onder zijn behandeling stelden, goed gelovig waren. Ik meen mij echter te herinneren, dat de pers destijds van de „Kapper van Een" veel op hef heeft gemaakt. Is het niet zo, dat zij juist veel er toe heeft bij gedragen. dat deze kapper in het begin een uitstekende naam kreeg? A. C. Ho. (Inderdaad is het juist, dat al heel gauw zowel in dagbladen als in illustraties veel artikelen over de ..Kapper van Een" verschenen. Als wij het ons goed herinneren rvas het merendeel van deze stuk ken vrij luchtig van toon en be vatten zij geen serieuze aanbeve lingen. Dat deze stukken gepubli ceerd werden, valt hieruit te ver klaren, dat alles wat zich rond de figuur van de Kapper van Een" afspeelde tenslotte nieuws was, dat zuiver als zodanig de belangstel ling van de pers genoot. Red.) Verzorging van geestes zieken De felle critiek van prof. Van der Scheer op de verzorging der gees teszieken hier le lande, die blijkt uit een artikel, dat ruim een week geleden in dit blad verscheen, heeft mij wel enigszins verbaasd, daar Nederland toch bekend staat als het land waar alles gedaan wordt om de verzorging van onze geestes zieken zo hoog mogelijk op te voe ren. Wat er hapert is dit, dat de inrichtingen al iarenlang tobben met een chronisch tekort aan personeel. Het zou gorid zijn als jonge men sen zich eens wat meer bereid toon den aan dit mooie werk deel te nemen. B. MEEUWSEN. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN De negentien jarige Marten Bijlsma Is Vrijdag middag op slag gedood toen hij tegen een vrachtauto op fietste en onder de wagen terecht kwam.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3