DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Brits-Egyptisch conflict voor Veiligheidsraad? Baby-atoombom in Nevada ontploft Steeds meer Britse troepen naar Suez Twee emmertjes water halen Wilt U vooral New- York in April bezoeken Londen iets warmer voor Europees leger Diesel grijpt oplegger op „onbewaakte" Brand op olievelden van Zistersdorf Echtelijk drama in Helmond Wachten is op Nam II Zestig schepen in New-York liggen stil Aardbeving op Formosa Havenstakingen in Bremen en Hamburg „WELKOM, KONINKLIJK PAAR!" Weer atoomexplosie in Sowjet-Unie Weer mutatie in Argentijns kabinet Oppositie gekneveld bij Argentijnse verkiezingen Moord op Joods echt paar te Laren? Bromfietser gedood door autobus lie Jaargang, no. 249 Dinsdag 23 October 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonneraents- prijs 40 cent p. w. of f 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: T], DE BOORDER CAïRO. Een Egyptische juridische autoriteit, die in nauw contact staat met de Egyptische regering, heeft Maandagavond verklaard, dat, indien Engeland niet zijn strijdkrachten uit de „onwettig bezette" posities in de Suezkanaal-zone terugtrekt, Egypte de kwestie voor de Veiligheidsraad zal brengen. In een politieke verklaring ten aanzien van het Brits-Egyptische ver drag zei de Egyptische regering een jaar geleden, dat het ver drag van 1936 onverenigbaar was met het Handvest van de Verenigde Naties. Hoofdstuk 16 van dit laatste zegt, dat, wan neer de verplichtingen van een land, voortvloeiende uit het Handvest, strijdig zijn met verplichtingen van een ander ver drag, het Handvest praevaleert. De Egyptische minister van Bin nenlandse Zaken verklaarde Maan dagavond, dat Britse troepen de controleposten bij het station te Suez hadden overgenomen en de treinenloop van de lijnen Ismailia Port Said en CairoSuez hadden stilgelegd. Het Britse ministerie van Handel heeft Maandagavond te Londen meegedeeld, dat het alle export vergunningen betreffende wapens, WENEN. In de olievelden van Zistersdorf 50 km ten N.O. van Wenen, in de Russische zone, ston den Maandagavond olietanks in brand, waarin zich vijf millioen liter olieproducten bevinden. De brand wordt bestreden door zeven Weense brandweerbrigades brand weerlieden uit Zistersdorfen om geving en een goed geoefende en uitgeruste blussingsbrigade. die immer op de olievelden aanwezig is. Aan de blussing van het vuur zelf kon niet veel worden gedaan. De vele honderden brandweerlie den bepaalden zich er in hoofd zaak toe de tanks in de omgeving van de brand nat te houden, op- >dat zij door de geweldige hitte niet eveneens in vlammen zouden op gaan. (Van onze correspondent) HELMOND. Te Mierlohout bij Helmoud is een echtelijk drama aan het licht gekomen. De 50-jarige V. d. Borgaard, die regelmatig in staat van dronkenschap verkeert, kwam ook Maandagavond weer dronken thuis. Er is toen een hevige ruzie ontstaan, waarbij de man door zijn vrouw, moeder van twaalf kinderen, schijnt le zijn geworgd. De vrouw is gearresteerd. munitie, vliegtuigen, pantserwa gens, machines voor het fabriceren an munitie en ander oorlogsma teriaal voor Egypte heeft inge trokken. De versterkingen, die Engeland naar de Suezkanaalzone en de Soedan zendt, zullen naar schatting 12 000 man omvatten, wanneer de troepenbewegingen zijn voltooid. De huidige sterkte van de Britse garnizoenen in genoemde gebieden is geheim. Naar verluidt zijn hier echter tussen de 40.000 en 60.000 man gelegerd. De 9.400 ton metende Britse Ivuiser „Liverpool" is Maandag avond uit La Valetta (Malta)naar Tripolis vertrokken teneinde het derde bataljon grenadiers en an dere troepen, die in de nabijheid van deze stad zijn gelegerd, naar Suez over te brengen, indien dit noodzakelijk mocht blijken. MOENSAN De communisti sche vertraging in het ratificeren van de overeenkomst van Pan- moendjon heeft de kans. dat vóór Woensdag de bestandsbesprekingen hervat zullen worden, vrijwel doen verdwijnen. Vanmorgen was van de communisten nog geen ant woord binnengekomen. Zodra ge neraal Nam II de overeenkomst goedgekeurd heeft, kan men gaan praten. Vakbonden keuren de staking af NEW YORK. De staking, die sedert een week in delen van het New Yorkse havenbedrijf heerst, dreigt de gehele haven stil te leg gen, waardoor ook het vervoer van wapens naar Korea in het gedrang zou komen. Tot nu toe zijn een 60-tal schepen door de staking van 5000 havenarbeiders getroffen. De ze arbeiders, die een herziening van de collectieve overeenkomsten eisen, trachten hun beweging uit te breiden door stakingsposten te plaatsen in de sectoren die nog voortwerken. De vakbonden, die de staking afkeuren, hebben hun bemiddelingspogingen opgegeven en de overheid verzocht in te grij pen. Beeldverhaal icordt werkelijkheid PASADENA (CalifornieL De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt, dat een door raketten aangedreven een-persoons hef- schroefvliegtuig gereed gemaakt wordt voor een proefvlucht. Vol gens de verklaring benadert de zeer kleine machine dichter dan ooit het denkbeeld uitgewerkt* in beeldverhalen om een man. uit gerust met op zijn rug bevestigde raketten, de ruimte in te schieten. Truman gaat tegen Senaat in en benoemt .Tessup WASHINGTON. Ofschoon de sub-commissie van de Senaat voor buitenlandse betrekkingen zich met 3 tegen 2 stemmen verklaard had tegen opneming van Truman's rei zende ambassadeur dr Jessup, heeft Truman hem toch benoemd. De benoeming van negen andere le den der delegatie was door de Se naat goedgekeurd, doch de benoe ming van Jessup was nog niet in behandeling gekomen toen hij op reces ging. DJAKARTA. De Indonesi sche premier dr Sukiman zal niet deelnemen aan de besprekingen over het Japanse vredesverdrag, welke deze week te New Delhi zullen beginnen. DF RF^sTF Ecn gouden me- daille en het prae- 7//CTFI? dicaat „de beste t/ti zuster van 't jaar" r kreeg Anne Keble- VAr/ HET White van het zie kenhuis in Middle- JAAR sex (^Qeland) om dat zij met de beste cijfers door haar examens is geko men. Maarschalk Montgomery was gekomen om de prijzen uit te delen cn speldde de 20 begeerde gouden medaille op de borst van zuster Anne. Reeds achthonderd slachtoffers TAIPEH. De aardbevingen, die Maandag het eiland Formosa teisterden, hebben volgens de jong ste berichten 800 slachtoffers ge maakt, van wie een honderdtal do den in de gemeente Hoealien, 125 km ten Zuid-Westen van Taipeh, aan de Oostkust van het eiland Meer dan 40% van de huizen de zer gemeente zijn ingestort. Maar schalk Tsjiang Kai Sjek heeft 200 duizend dollar ter beschikking ge steld om de getroffenen bij te staan. De aardbeving heeft bovendien mijngasontploffingen veroorzaakt in twee steenkolenmijnen nabij Taipeh. Dertien mijnwerkers zijn omgekomen en 17 gewond. HAMBURG Door een onver wachte staking van grote aantallen havenarbeiders in Hamburg en Bremen is het werk op de schepen in deze beide Duitse havens vrij wel stil komen te liggen. De sta king begon in Hamburg, nadat een communistisch blad aldaar geschre ven had. dat de resultaten van een stemming om een looncompromi? aan te nemen, vervalst waren. Kort daarop sloeg zij naar Bremen over. Vakbondsbestuurders noemen de staking illegaal. 55 Nieuw hoofdstuk in geschiedenis der bewapening begonnen LAS VEGAS (Nevada). Een reporter van een krant te Las Vegas heeft Maandag de ontploffing bügewoond van een atoombom en verklaarde, dat de aard daarvan nict-officiële waarnemers tot de slotsom heeft doen komen dat de geleerden erin geslaagd zfjn een „baby-atoomhom" te ver vaardigen en tot ontploffing te brengen. Dit zou betekenen, dat het thans mogelijk zou zijn atoomprojectielcn te vervaardigen, waarvan de vernie lende uitwerking niet veel groter zou zijn dan die van een granaat van een zeer zwaar stuk geschut. Hiermede zou een nieuw hoofdstuk in de ge schiedenis der bewapening zijn begonnen, daar bet mogelijk zou zijn ge worden het meest vernietigende wapen, dat de mensheid ooit heeft gekend, in zijn uitwerking te beperken en het geschikt te maken voor vervaardi- ging op grote (re) schaal en gebruik voor tactische doeleinden, dus voor steun aan de landstrijdkrachten. misch wapen te beproeven. „Zij was niet bedoeld om de uitwerking op dieren en gebouwen na te gaan. Dit gebeurt op een later tijdstip, evenals het inschakelen van troe pen bij een dergelijke proefne ming." ..Twee emmertjes water halen" in de straten van de Drentse plaats Gasselternijeveen bij de „water- boer" is een dagelijks weerkerend iets. nu de langdurige bodem- droogte de putten heeft droogge legd. Per gezin krijgt men van ge meentewege per dag 2 emmers water. De verslaggever zei verder: „Ik bevond mij op een heuvel, tachtig a honderd kilometer van het proef- terrein gelegen. Bij het aanbreken van de dag nam ik een ogenblik ecn hevig lichtschijnsel waar. Daarop zag ik een witte rookko lom omhoog stijgen. Aan de voet was deze kolom zeer smal, terwijl zij aan de top de vorm van een paddestoel aannam. Ik kon de hoogte, die de rookkolom bereikte, niet schatten. Na tien of vijftien minuten was de rook verdwenen, dit in tegenstelling tot de atomi- sche ontploffingen van de afgelo pen winter, waarbij de rookwolken ruim een half uur bleven hangen. Ik heb al de atomische ontplof fingen van de afgelopen winter gezien, doch die konden niet bij deze worden vergeleken. Er was geen schok waar te nemen en het enige wat ik heb gehoord was een niet te hard dreunend geluid, on geveer vijf minuten nadat ik het lichtschijnsel had gezien." De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft verklaard, dat de ontploffing van Maandag louter een proef was om een ato- Zout aangeboord in Drente DEN HAAG Bij een boring, die de Nederlandse Aardoliemaat schappij op het ogenblik uitvoert in de omgeving van Beilen, heeft men, zoals dat reeds bij andere boringen in Drente het geval was, opnieuw een zoutlaag aangeboord. NEW YORK .De bekendma king. dat Koningin Juliana en Prins Bernhard in April een be zoek zullen brengen aan de Ver enigde Staten en Canada, is bij zonder welkom." schrijft de New York Herald Tribune „Geen der beide koninklijke gasten is een vreemde op onze kusten, doch de bezoeken, die zij tot dusver aan ons land hebben gebracht, vonden plaats in een tijd. waarin hun land zwaar werd beproefd. De victorie en de bevrijding hebben weliswaar niet de vrede gebracht, waarop werd gehoopt, doch dit neemt niet weg. dat de sfeer gelukkiger is dan in de jaren, waarin de Neder landers gebukt gingen onder het nazibewind en de koninklijke fa milie zich in ballingschap bevond." ..Tussen New York en Neder land hebben steeds bijzondere ban den van genegenheid bestaan. Op Manhattan Island en daaromheen zijn vele symbolen te vinden, die de New Yorkers voortdurend her inneren aan hun Nederlandse af komst: de vlag van de stad. de namen van de straten en families. Father Knickerbocker zelf Op al deze dingen is New York trots en het is te hopen, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard de stad in hun Noord-Amerikaanse reis schema zullen opnemen. Zij zullen stellig hartelijk en vriendschappe lijk worden ontvangen en van Breukelen tot Harlem zullen zij herinneringen vinden aan thuis." Britten onder de indruk van reeds bereikte resultaten (Van onze correspondent te Londen) LONDEN. In een gisteren gehouden bijeenkomst van de te Londen zetelende „plaatsvervangers" van Atlantische Raad heeft de Franse ver tegenwoordiger, de heer Alphand, verslag uitgebracht over de door de Parijse conferentie voor een Europees leger tot dusver bereikte resultaten. H\j begon met de nadruk te leggen op het grote belang van de recente be slissingen der Nederlandse regering om de rol van „waarnemer" te laten varen en thans volledig aan de conferentie deel te nemen. De heer Alphand kon rapporteren, voor de Europese legerplannen. En- dat wat de militaire kant van de geland blijft echter „waarnemer", zaak betreft, er tussen alle delega ties overeenstemming was bereikt over de beginselen, die aan de inte gratie van eenheden in één Europees leger ten grondslag dienen te liggen. Bij de bestudering van de financiële zijde van het vraagstuk was op de conferentie de nadruk vooral op de behoefte aan een gemeenschappe lijk militaire begroting komen te vallen. De conferentie verrichtte dit deel van haar taak in nauwe samen werking met de tijdelijke commissie van twaalf, die tijdens de September- zitting van de Atlantische raad in Ottawa in het leven is geroepen. Het feit, dat de aanvankelijk hier met het grootste sceptisme betrachte Parijse conferentie achteraf toch le vensvatbaar is gebleken en tot resul taten lijkt te komen, heeft hier niet nagelaten indruk te maken De oor spronkelijke geringschattende onver schilligheid. waarmee men eerst te genover alle Europese legerplannen stond, heeft, nu de Amerikaanse voorkeur zich in de afgelopen maan den 7.0 sterk voor deze oplossing in de diplomatieke weegschaal heeft gelegd en zij toch verwezenlijkbaar bleken, plaats gemaakt voor nood gedwongen interesse en vanochtend kan de diplomatieke correspondent van de ..Times' zelfs berichten dat er „stellig in Londen thans steun" is De perssecretaris van president Truman heeft Maandag medege deeld, dat in Sowjct-Rusland een derde aloomontplofflng heeft plaats gevonden. Hij wilde niet zeggen, wanneer de nieuwe ontploffing heeft plaats gehad. Volgens een onofficiële telling hebben zich thans in het geheel 21 atoomont ploffingen voorgedaan, waarvan 18 door de V.S. en 3 door Rusland zyn teweeggebracht. Kindje verdronken in een sloot LANGBROEK. Maandagmor gen. omstreeks elf uur. is de twee jarige Aleida Balvers, wonende aan de Bovcnwijkerweg, in een sloot gevallen en verdronken. Parijs blijft het ideale scheppings oord voor alles wat de Mode reeds uitvond en bepaalde en voor alles wat nog uitgevonden en gedecre teerd zal worden. Buiten de gene rale staf der Mode-Eisenhowers en Mode-Monty's zijn er groepen la gere goden dag-uit dag-in aan het werk om belanghebbenden uit de gehele wereld in te wijden in de uitwerking van de bedoelingen der opper-denkers. In een der trai ningscentra telt men 1400 Franse en 100 leerlingen uit den vreemde. Op onze foto staan een Amerikaan, ecn Fransman, een Zwitser, een Ier. een Belg. een Zweed, een Ira niër. ecn meisje uit India, en en kele anderen rondom een instruc- trice in de drapeerkunst BUENOS-AIRES. Volgens welingelichte kringen heeft de Argentijnse minister van Buiten landse Zaken, Jeronimo Remorino, zijn ontslag aangeboden. Remorino was Argentijns ambassadeur in Washington tot zijn benoeming als minister. De minister had voor zijn ontslagverzoek een lange be spreking met president Peron. Het ontslag is nog niet officieel be vestigd. BUENOS AIRES. Dr Palacios, de 71-jarige „vader van het socia lisme" in Argentinië, heeft beslo ten zich geen candidaat te stellen bij de algemene verkiezingen, die volgende maand worden gehouden. Hij heeft zijn partijgenoten op gewekt niet aan de verkiezingen deel te nemen wegens de vele so cialisten, onder wie candidaten. die zich in arrest bevinden of tegen wie arrestatiebevelen zijn uitge vaardigd. De radicale partij, dc grootste oppositiepartij, heeft meegedeeld, dat zij opnieuw pogingen in het werk stelt om de leider der partij te Buenos Aires, dr Lebensohn, uit de gevangenis ontslagen te krijgen. 1, Inzittenden van truck lopen slechts lichte verwondingen op ASSEN. Ecn truck met een grote veewagen als oplegger is Maandagavond om half acht ge grepen door een dicsel-electrische trein op ecn onbewaakte overweg by Bellen. De truok, in welker cabine zich twee mannen en een jongetje bevonden, was de rails reeds gepasseerd, toen de botsing plaats vond. Ofschoon de bestuur der van de trein sterk remde, werd de oplegger een eind meegesleurd, terwjjl de truck in een sloot werd geworpen. De bestuurder van de truck, E. Blauw uit Beilen, werd uit de ca bine geslingerd, doch bekwam slechts lichte verwondingen. De heer A. Kleine, eveneens uit Bei len, klaagde over inwendige pij nen en werd naar het ziekenhuis alhier vervoerd. Zijn toestand laat zich gunstig aanzien. De 12-jarige Jan Maat kreeg slechts schaaf wonden, doch is ter observatie in bet ziekenhuis opgenomen. Dc wagenvoerder van de trein bleef ongedeerd maar enige reizi gers werden licht gewond door glasscherven. De trein werd ern stig beschadigd en moest naar Bel len teruggesleept worden, vanwaar de reizigers met een volgende trein de reis konden voortzetten. Door dat de vernielde trailer dwars over de spoorbaan lag is het trein verkeer een uur gestagneerd ge weest. Ecn trein uit andere rich ting kon tijdig worden opgehou den. In dc trailer bevond zich nog een aantal kalveren. Enkele dieren waren bij de botsing gedood. Na 9 jaar aanwijzingen voor misdrijf gevonden (Van onze Gooise correspondent) LAREN. Er zijn aanwijzingen gevonden die er op duiden dat er in 1942, negen jaar geleden, in La ren een afschuwelijk misdrijf heeft plaats gevonden. De politie is na melijk op het spoor gekomen van een moord, die toendertijd ge pleegd moet zijn op een bejaard Joods echtpaar door degenen, bij wie dit was ondergedoken. De man zou zelf enkele maanden geleden zelfmoord hebben gepleegd uit angst, dat dit misdrijf aan het licht zou komen. Naar verluidt zouden de over blijfselen van de slachtoffers door de politie zijn opgegraven, doch deze weigert vooralsnog verdere inlichtingen te geven. Weer clandestiene zender opgespoord DEN HAAG Zondag heeft de opsporingsdienst van de PTT. in samenwerking met de rijkspolitie te Groenlo. dé clandestiene zender „Piccolos", die op een golflengte van ongeveer 220 m werkte, bene vens een honderdtal gramofoon- platen, in beslag genomen. Proces verbaal werd opgemaakt tegen de 20-jarige electricien J. W Th. V„ de 59-jarige installateur Th V en de lo-jarige monteur J. H. G. allen te Groenlo. APELDOORN De vierenveer- tigjarige H. Strikwold uit Nijkerk. die Maandagmorgen omstreeks half acht op zijn bromfiets op de Gar- derenseweg te Uddel reed en bij de zagerij van de firma Beekman, linkaf het erf wilde oprijden, „is door een bus van de V.A.D., wel ke achter hem reed. gegrepen en ongeveer dertig meter meegesleurd. De heer S. vond vrijwel onmiddel lijk de dood. Het slachtoffer laat» een vrouw en twee 1 jnderen ach-* ter. Haas(t)... een zwijntje (Van onze correspondent) ROERMOND. De heer L. Roumen te St. Odiliënberg maakte vanmorgen een ochtendwandeling in de „Munnichsbos". Hij hoorde iets ritselen en meende beschut door bladeren cn struikgewas een haas te zien liggen. Met armen en lijf wierp hij zich op zijn prooi. Hevig schrok hij echter toen bleek, dat hij zich in plaats van op een haaiS op een groot wild zwijn geworpen had, dat meteen luid knorrend en schreeuwend in een ferme ren in het bos ver dween. Nachtvorst Weersverwachting geldig van 2 Dinsdagavond tot Woensdag avond: Koude nacht met op vele plaatsen zware nachtvorst en j nier en daar ochtendmist. Ovc- rigens wisselende bewolking met voornamelijk in de kust- j provincies hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Morgen 1 overdag ongeveer dezelfde f temperaturen als vandaag. 24 October Zon op 7 u 18 m onder 17 u 29 m; Maan op onder 15 u 28 m.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1