DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Geprikkeld nationalisme uit zich gewelddadig WOELINGEN IN EGYPTE Britten sluiten verkeer in Kanaalzone af Westduitse havenstaking neemt ernstige vorm aan Géén straaljagers boven „De Hooge Veluwe" SchiphoFs nieuwste: een Talk Down-radar Slecht begin van de reis naar Argentinië Britten naar de stembus Uddelse bevolking contra uitspraak Voogdijraad Ontslag thans opgeschort Besprekingen zijn vandaag hervat Kleinste vissersscheepje kort na het vertrek gezonken Robert Stolz op Schiphol Oost-Duitsers halen bakzeil lie Jaanrans, no. 250 Woensdag 24 October 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p w of f 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: Tl. DE BOORDER In dienst der V.N. Gehuwde ambtenaressen DEN HAAG De ministerraad heeft besloten het ontslag van de gehuwde ambtenaressen tot nader order op te schorten, omdat de commissie, welke deze aangelegen heid onderzoekt, haar verslag nog niet heeft uitgebracht. Radiopraatje over nieuwe werkloosheidswet DEN HAAG In de rubriek verklaring en toelichting spreekt Vrijdagavond van kwart over zeven CAIRO. Het van bovenaf geprikkelde Egyptische nationa lisme is Dinsdag in Cairo en Alexandrië op gewelddadige wijze naar buiten getreden. In beide plaatsen trachtten zich betogers, die anti-Britse leuzen schreeuwden en de regering om wapenen vroegen, een weg te banen naar de wijken, waar voornamelijk Europeanen wonen. De politie heeft eerst met traangashom men en later met geweervuur de betogers verdreven, die be trekkelijk weinig schade hebben aangericht. In Alexandrië zijn enige doden gevallen. Ook in Khartoem hebben demonstraties plaats gehad, die snel werden onderdrukt. De Egyptische mi nister van Binnenlandse Zaken heeft verklaard, dat de demon stranten verraders van de vrijheid waren, omdat zij de „vyand" voor de zender Hilversum I de staatssecretaris van sociale zaken een voorwendsel gaven om op te treden. Hij kondigde aan, dat mr. dr. A. A. van Rhijn. over de betogers in 't vervolg met de grootste hardheid zullen worden betekenis van dc invoering van de werkloosheidswet op 1 Juli 1952. behandeld. Vele schepen reeds naar andere havens gedirigeerd (Bijzondere correspondentie) HAMBURG. De wilde staking der havenarbeiders in Hamburg en Bremen dreigt ernstige vormen aan te nemen. Vele schepen, die in de beide havens goederen zouden inladen, moesten Dinsdag weer uilvaren, daar het er niet naar uitzag, dat zjj geholpen zouden worden. Schepen, die reeds in Hamburg waren aangekomen moesten naar andere havens worden gedirigeerd. In Bremen, waar het werk in de zeehaven volkomen stil ligt, kwam het Dinsdag tot incidenten tussen politie en demonstrerende stakers, waarbij aan beide kanten gewonden vielen. De stakers verklaren, dat zij niet eerder weer aan de slag zullen gaan, vóór hun looneisen zijn in gewilligd. Daar de iiitslag van de stemming, welke door de vakbon den moet worden gehouden over de vraag, of zij voor of tegen de staking zijn, nog niet bekend is hebben de arbeiders zelf een sta kingscomité gevormd. Door dit co mité werd er op gewezen, dat het bij deze staking niet om een poli tieke actie gaat, maar alleen om de eis, de lonen aan de gestegen levensmiddelenprijzen aan te pas sen. Wapenstilstand Korea TOKIO. Het hoofdkwar tier van generaal Ridgway maakte vanmorgen bekend, dat de communisten de door de wederzijdse verbindings officieren gesloten overeen komst voor een hervatting van de wapenstilstandsbesprekin gen hebben aanvaard. Van morgen om tien uur moest in Panmoendjon een boodschap der communisten in ontvangst worden genomen. Zij bevatte de aanvaarding der voorwaar den, hetgeen de onmiddellijke hervatting der besprekingen betekende. Om elf uur van morgen (Koreaanse tijd) heb ben de volledige delegaties el kaar voor het eerst na de af breking der besprekingen weer ontmoet. De burgemeester van Bremen, de heer Kaiser, die de stakers aan spoorde het werk te hervatten, verklaarde daarentegen: „Deze sta king dient de politieke doeleinden van de KPD (communisten). Zij houdt voor de haven van Bremen ernstige gevaren in. Reeds nu wor den schepen naar buitenlandse ha vens gedirigeerd, terwijl aangekon digd is, dat nog meer schepen naar andere havens zullen doorvaren. Dat betekent een vermeerdering van de werkloosheid en schaadt in hoge mate het aanzien van de ha ven." De Engelsen in de Suezkanaalzone gaan rustig door met het versterken van hun positie. Zij hebben nu de controle over alle toegangen tot het Suezgcbied, ook over de spoorwegen. Het spoorwegverkeer is stopgezet, omdat geen militaire treinen ter be schikking werden gesteld voor het vervoer van Britse troepen. De order blijft van kracht totdat aan het Brit se verzoek is tegemoet gekomen. Een Britse militaire woordvoerder te Cairo heeft verklaard, dat al het vervoer van benzine per auto. trein of schuit naar Cairo en de Nijldelta zou worden stilgelegd, totdat de Egyptische arbeiders naar de haven Adabiyah, waar de belangrijkste benzine-installaties gevestigd zijn, zouden zijn teruggekeerd. De Egyptische regering heeft de Suezkanaal-maatschappij opdracht gegeven, te Port Said en Suez lood sen en andere faciliteiten te weige ren aan Britse schepen, die niet eerst door de Egyptische douane zijn vrij gegeven. Hoofdfunctionarissen van de maatschappij zullen bijeenkomen om de toestand te bespreken. Heeft ook Moskou tactische atoomwapens? WASHINGTON De Sowjet- Unie is thans misschien in het be zit van iets, dat verschilt van haar oorspronkelijke atoomwapen. Dit leiden welingelichte waarnemers te Washington als mogelijkheid af uit de verklaring van het Witte Huis over een derde atoomexplo sie in de Sowjet-Unie Dit behoeft niet noodzakelijk een tactisch atoomwapen te zijn, daar er veel verbeteringen in de bouw en het ontwerp van een atoombom zijn, welke verdere proeven zou den rechtvaardigen, aldus deze waarnemers. Indien de Sowjet- Unie werkelijk een tactisch atoom wapen zou hebben ontwikkeld, zou zij een geweldige prestatie hebben geleverd, daar Amerika pas on langs proeven is begonnen met zijn eerste tactische wapens. Uitbreiding van vliegbasis Deelen slokt slechts klein stukje natuurschoon op (Van een onzer verslaggevers) OTTERLO. In kringen van Nederlandse natuurbeschermers is de laatste tfjd enig rumoer ontstaan, doordat men de mededeling liad gekregen, dat opnieuw een stuk van het nationale park „De Hooge Vcluwe" aan uit breiding van het vliegveld Declcn zou worden opgeofferd. Daar werd nog bjj gezegd, dat het helse lawaai van de straaljagers, die de Nederlandse luchtmacht tegenwoordig in gebruik heeft, het rustige leven van het «ild op „De Hooge Veluwc" zouden verstoren. De stichting „De Hooge Veluwe" zou tegen dit alles ernstig in verzet zijn gekomen. vijf- of zeshonderd meter lengte van een afgelegen hoekje ..Hooge Velu- we'-terrein vergen. Andere uitbrei Het is ons gebleken, dat alles nog al meevalt. In de eerste plaats wordt er op het ogenblik van de drie verwaarloosde startbanen van „Deelen" nog in het geheel niet ge vlogen Er is sprake van. dat binnen afzienbare tijd een aantal kleine ,.Auster"-verkenningsvliegtuigen op deze basis zal worden gestation- neerd. maar het is wel zeker, dat straalvliegtuigen op deze Gelderse basis géén plaats zullen vinden. Be halve natuurlijk in geval van mobi lisatie of oorlog, doch dat is iets. waaraan men weinig kan verhelpen. Verder staat de uitbreiding van het vliegveld nog niet vast. Wel is zij waarschijnlijk. In elk geval zal zij dan niet meer dan een stuk van Deze glazenwasser van de Ver enigde Naties trof op zijn wijze voorbereidselen, dat de verjaar dag van dit zesjarige volkeren- lichaam vandaag keurig kon worden gevierd: hij lapte de laatste ramen die nog dof wa ren. In de enorme New York se wolkenkrabber waar de VN-hui zen, bevinden zich liefst 5400 ra men in de buitenmuren -dus ongeveer 100 per land-lid, om naar buiten te kijken. Heftig incident in Beverwijks raad Communistisch raadslid uit raadzaal gesleept BEVERWIJK „De burgemees ter is een dictator en de raadsleden zijn fascistische schoften, die met hem heulen", schreeuwde Dinsdag avond het communistische gemeen teraadslid J. Zuidersma tijdens de raadszitting. Burgemeester mr H. J. J. Scholtens kon hem met tot be daren brengen en ontzegde hem ten slotte het recht de vergadering nog langer bij te wonen De neer Zui dersma weigerde echter de raadzaal te verlaten en moest door twee ge meente-boden er uit worden ge sleept. De andere twee communisti sche raadsleden verlieten eveneens onder protest de zaal Oorzaak van dit heftige incident was een wijziging in het reglement van orde. dat de burgemeester voor stelde De hee<- Zuidersma meende, dat deze wijziging tegen zijn fractie was bedoeld cn wond zich hierover uitermate op. LONDEN - Roy Ankarah (Goud kust^ kampioen van het Britse empire in het vedergewicht, heeft in de tweede ronde van de Italiaan Alvaro Cerasani gewonnen. OT1EMI1W ':;ll r(R Droog weer Weersverwachting geldig van ff Woensdagavond tot Donder- dagavond: Droog weer met over het al- g gemeen weinig bewolking en g zwakke wind. Op vele plaatsen §g zware nachtvorst en hier en g daar ochtendmist. Dezelfde of g iets hogere middagtemperatu- g ren. 25 October Zon op 7 u 20 ra I onder 17 u 27 m: Maan op 0 u 52 g m onder 15 u 41 m. Bij mist of slecht weer kan feilloos geland worden op Engelse aanwijzingen (Van onze verkeersredacteur)* AAN BOORD VAN DE PH—UEV. De tüd is 1G uur en 8 minuten, dc hoogte is 1000 voet. we vliegen boven Buiksloot. Dit is het eerste vliegtuig, dal na de officiële over dracht van dc radarinstallatie op Schiphol zal worden „binnengc- praat". We horen door onze koptelefoon, dat we overscha kelen op „Schiphol TalkDown met g-frequentie 119.9". We zien onder ons het IJ en Amsterdam doorschuiven. Maar dat behoren we nu net niet te zien. We moeten hier in mist of in de nacht zitten. En nu moeten we worden binnenge- praat. Daar begint, in het Engels, een verhaal tot ons: „je bent 14 kilo meter van je landingspunt, je koers is goed. je vliegt naar de hartlijn van de landingsbaan. Je bent nu 13 kilometer van je lan dingspunt. je moet drie graden naar rechts sturen, ja dat is goed. je bent nog altijd op de hartlijn, ja dat is mooi, je bent 12 kilometer van je landingspunt. je koers is 239 graden". Die stem doet wonde ren. Onze piloot heeft zijn eerste koers opgegeven boven Buiksloot. Sinds dat ogenblik praat een man ergens in een klein donker ka mertje op Schiphol ons naar bin nen. Zijn stem is rustig, hij geeft ons als het ware een klopje op de schouder. Zijn stem geeft vertrou wen; je doet wat hij zegt. Elke kilometer krijgen we hier precies door met de nodige bijzon derheden. Bij „je bent nu 8 kilo meter van Schiphol" kijken we even naar buiten; we vliegen nu als het ware op de onzichtbare da- lingslijn aan. die ons op de lan dingsbaan zal brengen. De stem vertelt, dat we die lijn naderen en of de machine nu maar een beetje wil dalen. 500 meter per minuut. Eindelijk: „Talk-Down completed, look out for runway", het binnen- praten is geëindigd. We zijn ge land met radar. Een zendinstallatic heeft bijzonder snel pulsen uitge zonden, die ons vliegtuig telkens raakten en dan teruggezonden wer den. Op een scherm ontstond daar door een lichtend vlekje. De ver keersleider. de „binnenprater" kon nu richting, hoogte en afstand van het vliegtuig aflezen en ons. van zijn huisje uit. in de lucht vertei len. wat of wij in de mist moesten doen. In het gebouwtje zaten de twee binnenpraters F. Kramer en L. A. Hartog in een donkere kamei op hun scherm te turen. Ze hebben acht weken les gehad m Engeland Hoe of ze aan die rustige stemmen komen?.„O, daar hebben ze les in gehad" EMIGRANTEN ZWALKEN OP ZEE OOSTENDE. Toen de acht Belgische vissersvaartuigen, feestelijk ge tooid met Belgische, Nederlandse en Argentijnse vlaggen. Dinsdagmorgen vol goede moed met 80 Nederlandse en 70 Belgische emigranten Dinsdag morgen zee kozen voor de lange reis naar Argentinië, had niemand kunnen vermoeden, dat kort na het vertrek het kleinste der vaartuigen de strijd tegen de golven al moest opgeven. Gelukkig waren er geen mensenlevens bij te betreuren. De „Christiane" (O 786), met de 50-jarige Urker Maarten Ruiten als kapitein, kwam al vrij gauw in moeilijkheden, zodat de andere schepen een deel van bemanning en passagiers overnamen De ka pitein, diens zoon en zekere Van Rooy uit Den Haag. bleven aan boord. Doch het scheepje bleek tegen du hoge zeegang niet be stand en verdween tussen drie en vier uur in de golven met al de in het ruim gestuwde eigendommen der emigranten. De bemanning van drie kon zich op een der andere schepen in veiligheid brengen. Het convooi heeft de reis voortgezet naar de Canarische eilanden, waar Teneriffe de eerste aanloophaven is. Volgens de rederij „Flandria" zijn al de schepen vóór hun ver trek op zeewaardigheid onderzocht. Toen de schepen Dinsdagmorgen vertrokken had elk hunner onge veer 20 personen aan boord, die ieder over een behoorlijke legering beschikten. De ruimen waren vol- gestuwd met scheepsbenodigdhe- den, meubelen en levensmiddelen Van de acht vaartuigen hadden vijf schepen een Nederlandse kapitein Massa-drankvergiftiging in Amerika ATLANTA (Georgie). In At- lanta zijn reeds 26 personen tenge volge van drankvergiftiging om het leven'gekomen. In het Grady- ziekenhuis worden nog steeds slachtoffers binnengebracht. Er worden reeds 100 personen ver pleegd, voor het merendeel negers. Bij onderzoek is gebleken, dat zij methyl-alcohol hebben gedronken. De politie heeft tien negers ge arresteerd. Ze worden ervan be schuldigd, de vergiftigde drank te hebben verkocht als „goed spul en goedkoop". en een geheel of grotendeels Ne derlandse bemanning. Drie schepen hadden een volledig Belgische be manning. AMSTERDAM. De bekende Oostenrijkse operette-componist en -dirigent Robert Stolz kwam Dins dag op doorreis naar Hamburg uit Londen op Schiphol aan. waar hij o.a door de directie van de Hoofd stad-operette begroet werd. welke thans zijn operette ..Ich Küsse Ihre Hand. Madame" opvoert. De honderdste opvoering, eind Novem ber, zal door Stolz persoonlijk in Amsterdam worden gedirigeerd. In het gastenboek schreef hij de eer ste regel van een zijner populaire walsen: Im Prater blüh'n wieder die Baume dingen worden vrijwel onmogelijk gemaakt door dc heuvels, in de di recte omgeving van het driehoekige complex startbanen. Het zou een onafzienbaar karwei worden deze heuvels af te graven. Steinstiicken on truintd BERLIJN. Onder Russische pressie heeft de Oost-Duitse volks- politie het omstreden gehucht Steinstucken ontruimd, dat zij vijf dagen bezet heeft gehouden, hoe wel het steeds bij West-Berlijn heeft behoord. Van de zijde der geallieerden is daartegen krachtig geprotesteerd en de Russen, die klaarblijkelijk met het geval ver legen zaten, zijn in West-Berlijn komen praten. De Amerikaanse commandant Matthewson heeft daarbij verklaard, dat hij aan een intergealheerd onderzoek naar dc eigenlijke status vq* Steinstücken wilde medewerken, mits begonnen werd met het bezette dorpje te ontruimen. Aan deze eis hebben de Russen voldaan, zodat nu be gonnen kan worden met het on derzoek. Heerlijke zomer gehad' Jongen brak in bij r.k.-pastorieën ROTTERDAM. „Van het geld heb ik een heerlijke zomer gehad", zei de twintig-jarige schippers knecht L. K. Dinsdag, toen hij voor de rechtbank drie jaar tegen zich hoorde eisen. Deze jongeman pleeg de bij voorkeur inbraken in R.K pastorieën. In verscheidene steden maakte hu in totaal 4500 buit. „Een geraffineerde jongen", zei de officier. „Waarschijnlijk verminderd toerekeningsvatbaar", meende de verdediger. Hij vroeg terbeschik kingstelling van de regering. Over twee weken uitspraak. Hoe beter de radar-installaties des te aantrekkelijker een ha ven wordt om er binnen te ko men; Schiphol, als luchthaven, hoont het ook te ervaren. Het hierbij afgebeelde ..miniatuur kerkje" op Schiphol is in wezen het nieuwe draaibaar radarloods- gebouwtje, vanwaoruit bij mist en bij slecht weer vliegtuigen rustig kunnen worden ,,binnen- gepraat". Zoals deze (op schijf) draaibare radar-installatie daar staat is zij enig in de wereld. Tot nu toe kende men óf vrij dure mobiele installaties óf wel vaste gebouiotjes die slechts voor één landingsbaan waren te gebruiken. Het is een ..Precision Approach Radar". „Ground Con trolled Approach", of kortweg Talk Down. Tekort van 68.000 op opvoeringen van opera- fantasie door Briels (Van onze correspondent) APELDOORN. In de afgelopen zomer werd in „Berg en Bos" te Apeldoorn een opera-fantasie onder leiding van Carel Briels opgevoerd Het tekort, veroorzaakt door de slechte weersomstandigheden be_ drzne* 68.000. waarvan 16000 is gedekt door garanties van ver schillende personen. Voor het onge dekt tekort ten bedrage van 52.000 vraagt het comité een lening aan de gemeente. Men zou dit geld willen putten uit het fonds, dat beheerd wordt door de stichting „Vreemdclingen- cn cultuurcentrum Apeldoorn". De ze stichting heeft namelijk het be heer over het batig saldo 1en bedra ge' van ruim 100000 dat de ten toonstelling „Bloemen in Berg en Bos" in 1948 opbracht. De Amerikaanse marine heeft een ontwerp tekening vrij gege ven van een eenmanshelicopter, waarbij de vlieger de benzine tank op zijn rug draagt: de twee- bladige schroef cn het roerfje ziet men boven hem. De droom van iedere technische jongen kan nu verwezenlijkt worden; n.l. rondfladderen naar believen en in de lucht stilstaan of landen waar men wil! ]\/TORGEN gaat de Britse kiezer 1VAnaar de stembus ruim drie jaar. vóór hij zulks zou hebben moeten doen, indien premier Attlee geen vervroegde verkiezingen had uitgeschreven. Normaal zit een Brits parlement namelijk vijf jaar en het huidige werd in 1950 geko zen. Attlee had een uitstekende re den om van zijn rechten in deze gebruik te maken. Met een meer derheid van slechts zes zetels in het Lagerhuis hing een nederlaag, bij voorbeeld door ziekte van enige Labourleden. permanent boven het hoofd van zijn kabinet en wanneer dit zou zijn geschied in de komen de winter, die bijzonder hard voor het Engelse volk dreigt te worden, zou. bij verkiezingen, die dan toch nodig waren geworden, zijn partij ongetwijfeld de gehele druk van een algemene economische ontevre denheid te voelen hebben gekregen. Dan maar liever streven naar een meerderheid, die niet aan een zij den draad hangt, of anders, wan neer deze poging faalt, niet ere in dc oppositie gaan, oordeelden de Labourlelders. En daarmede stelden zij het Britse volk voor de keus tussen een harde tijd onder Labour, of een harde tijd onder de conser vatieven. T N dit opzicht kunnen de Britten zich werkelijk geen enkele illu sie maken. De economische moei lijkheden. waarin Groot-Bnttannië zich bevindt en dit zich in de ko mende maanden extra voelbaar zullen maken in een gebrek aan brandstoffen, bepaalde levensmid delen en andere benodigdheden, spruiten voort uit de enorme kos ten van het herbewapeningspro gramma en de stijging op de we reldmarkten van grondstoffen, die de Britten moeten importeren. Dit alles is onvermijdelijk en de enige belofte, die Labour tijdens de ver kiezingsstrijd deed. was daarom, dat zij, mits weer aan de regering geroepen, de lasten zo rechtvaardig mogelijk zal verdelen, terwijl de conservatieve candidaten alles in het vage hielden en eigenlijk in het geheel geen beloften deden. De To nes handelden daarmede zeer wijs, want het is best mogelijk, dat de dag van morgen hen in dezelfde positie zal plaatsen als die, waarin Labour totnogtoe verkeerde. En zouden zij dan ten val komen, na een bijzonder schoon toekomstbeeld opgehangen te hebben, dan zou hun partij bij eventuele nieuwe verkiezingen de klappen te incasse ren krijgen. P)AT het onder deze omstandig- heden uiterst moeilijk is, zich aan voorspellingen omtrent de ver kiezingsuitslag te wagen, is duide lijk. Er is weliswaar sinds de ver kiezingen van 1945, toen Labour in het Lagerhuis een meerderheid van 146 zetels kreeg, een duidelijke ver schuiving naar de conservatieven waar te nemen, maar deze Is het gevolg van een relatieve, niet van een daadwerkelijke verzwakking van Labour. Bij de verkiezingen van 1950, toen Labour haar meer derheid tot slechts luttele zetels zag ineenkrimpen, kreeg de partij zelfs nog een milliocn stemmen méér dan in 1945. De conservatieven hadden hun succes toen te danken aan het feit, dat 4 milliocn kiezers, die in 1945 thuisbleven, in 1950 op hun partij stemden. Hun geloof in de overwinning berust nu ook meer op het vertrouwen, dat zij in een hernieuwde en nog grotere steun der „lauwe" kiezers stellen, dan op een mogelijke afval van Labour- aanhangers. De resultaten van het opinie-onderzoek steunen hen in dat geloof, maar Attlee kan zich in dit opzicht aan president Truman spiegelen, aan wie de wetenschap pelijke profeten in 1948 ook geen schijn van kans gaven. En aan do andere kant heeft Attlee, omdat ook de conservatieven niets konden be loven, juist de hoop. dat dc lauwen ditmaal niet zo hard voor Chur chill zullen lopen. Twaalfjarige jongen driemaal ontvlucht DJAKARTA. De douane controle op het vervoer tussen de Indonesische eilanden zal binnen kort worden verzacht. De contróle van de douane op het vervoer op de eilanden zelf zal worden afge schaft. uit gesticht (Van onze correspondent) APELDOORN. Zeven onderwij zers van de christelijke lagere school te Uddel, op de Veluwe cn ruim honderd inwoners van dit dorpje hebben protest aangetekend tegen een uitspraak van de Zutfcnse Rechtbank, welke, afgaande op ad viezen van de Voogdijraad Zutfen. een twaalfjarige jongen uit zijn pleeggezin wil geplaatst hebben in de regeringsinrichting Groot Eroaus te Ermclo. Volgens een psychiatrisch rapport, gedateerd 4 Mei 1950. van dr. W. Br., psychiater te Apeldoorn en lid van de Voogdijraad, is de jongen een debiele psvehopaath en zijn de pleegouders niet in staat voor hem te zorgen. De jongen Ernst Christiaan Ager- beek. die toen hij vier maanden oud was in het gezin Van Veen te Uddel werd opgenomen, werd 23 Augustus j.l.. enkele dagen na de uitspraak van de rechtbank en zonder voor kennis door politicagenten uit het .Groot Emaus" In schoenindustrie nog steeds slapte NIJMEGEN Blijkens gegevens van het Gewestelijk Arbeidsbureau neemt de slapte ui de schoenindus trie nog geenszins af. De bestel lingen. welke in het najaar wer den verwacht, zijn niet in die mate toegenomen als men had gedacht. Het aanlal werklozen in de schoenindustrie blijft nog gelijk aan dat van de vorige maanden. gezin gehaald en naar Groot Emaus overgebracht, waar bleek dat de jongen allerminst als debiele psv ehopaath mag .worden aangemerkt* De jongen geldt op school als een normale pientere knaap, die steeds met goede cijfers overging. Tot nu toe ontvluchtte hij Groot Emaus drie maal; twee maal werd hij teruggebracht. Vorige week Dinsdag ontsnapte hij voor de der de maal. om na 36 uur omzwerven door de Veluw'se bossen weer in Uddel aan te komen De Uddelse bevolking hoopt, dat haar aan de Voogdijraad gericht protest tot resultaat zal hebben, dat dc jon gen in het pleeceezin kan blijven. Spel met lucifers Schuur in vlammen opgegaan WINSCHOTEN Te Winscho- lerbovenburen ontstond Dinsdag middag brand in een los van de boerderij staande schuur van de landbouwer J. Woltjer. De schuur waarin een groot deel van de oogst was geborgen, kon niet wor den behouden Meer succes had de brandweer met het woonhuis en de aangebouwde schuur. Welis waar vatte in deze schuur het ge dorste eraan vlam, doch de brand weer slaagde erin het vuur mees ter te worden. Het is vrij zeker, dat de brand veroorzaakt is, door dat kinderen in dc schuur met lucifers hebben gespeeld.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1