Op braden van kippen al Ford je overgehouden VOORAL VOOR VROUW een Drexhage De Vries „Wensink" ACME KOOPT NU VERLICHTING Groene damestassen Speciaalzaak HOE GAAT HET MET LIES IN CANADA? In het bos eigen restaurant Maan - Bal Onze kranten staan al te vol met grote-mannen-belangrijkheid BRIEF VAN ZOONLIEF DE SOLDAAT bo&i ^\uj$ési)u?UL W Wintermantels Maison Hartel warmte binnen ZONSOPGANG THEEBEURZEN en SOLA ZILVER, MASSIEF Een fijn gedekte tafel? Mooi popeline overhemd Laine Pointillée Genopte Fantaisie Japonstof f9.95 per meter .Vrijdag 26 October 1951 5 VOOR een Nederlander is zo'n weg als die van Montreal naar het Noordwesten 'n weg van een héél ander land. Eerst vier prachtig brede autobanen naast elkaar naar het roman tische heuvelland van eindeloze bossen en Franse stadjes, vro lijke hotels, bergriviertjes, skiwegen en enorme jachtterreinen, dat de Laurentians heet. Na 'n honderd kilometer nog maar drie banen. Dan nog twee. Dan nog één. En dan nog wat grint wegen en voetpaden en droge of natte beddingenen dan niets meer. Niets, dat betekent daar duizenden kilometers bos en rots en meer en heuvelen; dat betekent het overgrote deel van Canada, waaraan de mensen nog met begonnen zijn en nog in lang niet aan beginnen zullen ook. Maar tot die wildernissen hoeven we niet te rijden om te gaan zien, hoe het nu tegenwoordig toch met Lies gaat. Zover van Montreal als Apeldoorn van Amsterdam ligt, heeft de weg nog twee banen en windt zich in wijde klimmende en dalen- de bochten tussen de heuvelen, die met een stil makende overdaad, gloeien en vlammen van de felle herfstkleuren. Van iedere hoge top met zwaar bos en steile rotswanden denk je: daar is misschien nog nooit iemand bovenop geweest hoewel er toch ook telkens Franse plaatsjes in de buurt liggen: Sainte Adèle.. Val Morin., het Joodse Val Da vid.. Sainte Agathe.. en dan even daarbuiten langs de weg, kijk: een vrolijke groene sportblouse met een fleurige gele das boven een stevige tweed rok en een Hollandse stem. die roept, dat we welkom zijn: daar heb je Lies. En waar is haar man? Die komt direct; die is de waterlei ding van hun kleine restaurant aan het afsluiten. Half October, het toe ristenseizoen is voorbij, voorlopig komt er niemand meer eten. maar wel komt straks van de Pool de winter omlaag met misschien sneeuw tot aan het dak; opschieten met die waterleiding. me dan al achter grote ketels hete Hollandse chocolademelk staan", fantaseert zijn vrouw. Het Land der Mogelijkheden. Toeterende trein WE zitten thee en nog wat byeen bij een blik Zaanse koekjes temidden van al die Cana dese bossen. Lies kijkt door de solide, afweerbereide dubbele ra men naar de kleurige heuvelen. Daarachter toetert uit een verre verte langgerekt en melancholiek een treinlocomotief. „Die trein, daarvan kan ik niet altijd goed Kip ik heb je PAS dit voorjaar zijn ze ge- emigreerd. Chris was steward bij de KLM; een goede baan. Maar Johannisburg en Djakarta. New York en Montevideo boden hem geen uitzichten genoeg. Op een dag, toen hij met de rest van de be manning van een vliegtuig in Mon treal een paar dagen rust had, stond hij zo eens te praten in een winkeltje tussen deze heuvelen, hij hoorde van dit restaurantje en dat het te pachten was en kip, ik heb je. geen gezeur meer. naar Ca nada. Ze ziet er goed en vrolijk uit. die Lies. na hun eerste zomerseizoen. „Het was anders druk genoeg. We waren meteen aan de slag. He lemaal geen ambtenarengedoe als in Holland; binnen een week had Chris voor een paar dollar een werkvergunning en een mooi pa pier. dat hij nu restaurateur was., en ik maar schoonmaken en inrich tentoen liepen al die hotels hier in de buurt al vol.. ons tentje ook. cn ik dan maar weer Holland se dingen bakken, maar vooral de mensen gebraden kippen aanpraten, want die waren het duurste. Jullie alle drie koffie?" Ja. koffie voor mécano Jonker uit Abcou. marconist Piscaer uit Zaandijk en mij. koffie met Holland se koekjes in dit gezellige Holland se woonkamertje van het kleine, houten huis. Alhoewel Hollands? een naaimand uit Kano. kleedjes uit Teheran, een tafelkleed uit Ka rachi. een tekening uit Djakarta, een poef uit Cairoje kunt er het vorig beroep van de baas nog duidelijk aan zien. maar dat maakt het daar voor ons alleen nog maar huiselijker. „Maar zó gemakkelijk ging het toch niet allemaal?" „Ach, ja en nee. Natuurlijk, het was de hele zomer hard werken. Holland gedacht, dat ik nog eens een kippenhok vol personeel zou hebben". Nu. ze mogen dat dan in Canada een kippenhok noemen, het ziet er uit als een woonhuis van twee verdiepingen. Eens hebben er, zeer tot hun genoegen. 4000 kippen in gewoond; de jongens woonden er deze zomer ruim met hun drieën in. „We hebben alles moeten leren. Wij uit Holland, je begrijpt, je wilt geen schulden maken. Zo gauw als we begonnen te verdienen, wilden we de leveranciers afbetalen. Maar op die manier hadden we nog lelijk ruzie kunnen krijgen. Betalen? Of we soms ontevreden waren? Of we soms wilden veranderen?, vroegen die mensen. Eerst moest onze zaak lopen; voorlopig mochten we alleen bestellen". We scharrelen wat rond en we kijken naar de heuvels en het bos, die bij hun huis horen;twee kilo meter terrein is dat en ze zijn nog nooit aan het eind geweest van die eigen „tuin" want dat bos is zo dicht. „Als ik geld had zou ik best een skilift willen maken", zegt Chris van zijn heuvel. „Ik zie -door- A. VIRULY Maar de mensen zijn vlot, zo hele maal zonder stijfheid en zo, ieder een noemt mekaar direct bij de voornaam en werkt niet tegen. Een vrij leven. Soms kwamen er op een Zaterdagavond tegen middernacht ineens dertig klanten tegelijk en ik dan maar te eten geven tot een uur of drie of zo. Weet je. hoeveel kip pen we gebraden hebben?" „Geen idee", zegt Jonker vol be wondering voor zoveel aanpakkerij. „Ik ook niet. Maar we hebben er al een Fordje van over gehouden". „Als je me nou", zegt Jonker en gaat daar meteen voor deskundig onderzoek naar kijken. Wel. het is allemaal een beetje van als je me nou, na een nieuw begin, dat nog geen half jaar aud is. Helemaal ingeburgerd NAUWELIJKS is Chris binnen gekomen met de vierjarige zoon. die bij het afsluiten heeft geholpen, of er stopt een grote autobus vol kinderen op de weg: daar springt een meisje van acht in teen,,r05o truitje uit. een Hollands schoolkind. Ach wel nee, dat was een halfjaar geleden nog zo, ze is nu al een complete Canadese: ..Gee whiz. look!" roept ze als ze binnenkomt, want de coca cola fles in haar schooltas is gebroken. Lies stelt ons lachend haar dochter Y°°r. ..Elke hebben dat hij niet fluiten zo toetert, dan voel ik me ineens vèr, dan ben ik ineens echt een emi grante", zegt ze. „De eerste winter zal misschien niet zo meevallen. We moeten natuurlijk blijven ver dienen. Ik ga straks iedere avond werken in een bar in een van de grote wintersporthotels Volgend jaar. dan zal dat allemaal wel an ders zijn; er is hier zoveel om aan te pakken. Maar van de win ter zit ze 's avonds alleen." „Dat wordt dan lange brieven naar Holland schrijven", voorspelt Lies. Dan gaan we, mécano Jonker uit Abcou, marconist Piscaer uit Zaandijk en ik. wij drieën de auto hanen weer terug tot Montreal en dan verder vliegen naar Havanna, die twee andere Hollanders de witte winter van Canada cn ver der hun nieuwe toekomst in. Ze lacht die Lies. „Als jullie van de winter nog eens in Montreal ko men slippen, komen jullie me dan eens uitgraven?" roept ze. „We komen." Sainte Adèle, 15 October. JJUMPIE, het jochie dat van de J -* zomer eens een Zondag kwam spelen, heeft een bal by ons verge- ten. Maar omdat zoontje er niet af 1 kon blyten, is die terecht gekomen op het dak van het schuurtje, achter het huis. Daar ligt dat dinp nu al maanden: niemand kan erbij. We hebben geen ladder en met een stok alleen gaat het niet. Zoontje heeft van -alles gepro beerd: met stenen gekeild, met hou ten gesmeten. Het schuurdak lipt nu volde bal troont er midden in „Gelukkig dat Humpie niet komt om hem te halen," zegt hij, „Want Mam, wat moeten we dan?" Hy doet zo somber, alsof er spra ke is van naderend onheil en daar door kr(jgt voor dikke zusje de bal, die niemand pakken kan, een bijna legendarische waarde. Op een avond, vlak voor het naar bed gaan, ontdekt ze voor het eerst de maan Rond en wit staat hij bo ven de schuur. De bal," roept ze. „Humpie's bal..." „Dat is de maan", verbetert zoon tje „Gewoon de maan en dat komt omdat het avond is." Dikke zusje begrijpt dit niet. Stil blijft ze staan, totdat ze het bed in moet. Later echter hoor ik een aanhou dend. nadrukkelijk gebrom. Ik ga kijken en boven betrap ik zoontje, midden in een zin. .Waarom slaap jij niet," roep ik. Waarom hou je zulke lanqe ver halen?" ,,'k Vertel van dc maan," weerlegt hij koeL „Van wat je er allemaal op zien kunt als je kijkt door zo'n ding.... En hoe ze er op kunnen lopen over honderd jaar. Dat wou z\j nou wel es weten In het bedje, tegenover het zijne, ligt dikke zusje naast oude Pietje en de beer, roerloos te kijken. „Ze begrijpt dat niet, joh", zeg ik. .Laat dat nou, ze moet slapen Maar zoontje, gekwetst, verdedigt zich snel. Hij springt uit bed, schuift het gordijn weg en wijst naar het ronde wit, dat nu nog rechter staat boven het schuurdak. „Wat is dat?" vfaagt h\j op mon tere toon. ..De bal," praat dikke zusje. „De bal van Humpie." En tevreden drukt ze de beer tegen zich aan. BIBEB. Impressies van een simpele ziel EEN van mijn wensen is om nog eens een echte krantenlezer te worden, maar ik vrees dat men het niet worden kan; men is het of men is het niet. Als klein meisje was ik al geïntrigeerd door de manier waarop miin vader breed en voldaan de krant openvouwde. De kamer is van moeder, maar de krant is van vader, zo hoorde het, en zo was het bij ons ook. Alleen hij haalde de kant uit de bus en las hem vers. Als ik 'm eindelijk kreeg, zocht ik naar iets wat rose was en niet grauw. Rose was de strip en rose waren de plaatjes. Het kinderverhaal op Zaterdag was gloeiend puperrose. het feuil leton was vuilrose, want het was nog een beetje te moeilijk voor me. Maar de rest was grauwwèl belangrijk natuurlijk! Een vader- belangrijkheid, een grote-mannen- belangrijkheid. En nu, na zoveel jaar, is het nu anders? Nee, eigenlijk nog precies zo. Nog is de krant verdeeld in rose en grijs. De kronkel is gera- niumrood en de kinderkrant en de vrouwenpagina en reportages, al lemaal gezellig rose, toneel, film, kunst, literatuur zijn van een Hoger en Edeler Rose. Maar de rest. de voorpagina, zo boordevol verkiezingen en oliege- schil, werkelijk, ik schaam me, maar 't is nog precies zo grauw, als toen ik tien was en andere oliegeschil- len cn verkiezingen probeerde ie lezen. Wel belangrijk, natuurlijk, ontzettend belangrijk, nog altijd een vader-belangrjjkheid, een grote- mannenbelangrijkheid. maar nog altijd grauw. Ik begrijp nu best, dat het de grijsheid is van voed zaam roggebrood, terwijl die rose kleur behoort bij kermiszuurstok- ken. Ik begrijp nu ook heel goed, dat als het papier schaars is en de kranten dientengevolge dunner worden, het roggebrood er altijd in moet blijven maar de zuurstok ken worden gewipt. Zo willen het de echte krantenlezers en wij zijn maar zuurstokkensabbelaars. Maar soms merk ik met schrik dat ik niet meer dèt respect heb voor de roggebroodeters, wat pas send is. Het ontzag wankelt zo nu en dan. Vooral na al die lappen Korea-roggebrood op de voorpagi na. Die wapenstilstandsbesprekin gen begonnen al in Juni en iedere dag komt er een lap in de krant. Ik heb gelezen dat ze daar een Wel, als mijn zus en mijn zwa ger herrie hebben en ze schrijven me iedere dag een brief van zes kantjes hoe ver het al is met de verzoening, dan bel ik ze nijdig op en zeg: Schrijf me definitief als t weer goed is en vóór die tijd niet meer. Het is me werkelijk een raadsel, waarom ze in alle kranten niet een lijstje afdrukken, met de voor- d»ghefealltrdeekbop- lot toSTkiff k^r ^n opRchouden omdat het zo de hele streek op, tot regende en een keer omdat ze niet te dVmStd ên dfUSl k«t tó" Wat heb je geleerd vandaag?" Enigszins verrassend blijkt dat voor heden het Engelse Onze Vader geweest te zijn. Dan gaan we alles bekijken het woonhuis, het res taurant, de garage met de Ford en het kippenhok. „Daarin sliep van de zomer het personeel", lachte Chris. „Ja we konden het in Juli al niet samen meer af. Nooit had ik in er in Kaesong allemaal bij moch ten zijn. En een keer omdat de generaal uit het raam keek en een hoop soldaten voorbij zag komen, en een paar keer omdat ze strui kelden bij het eerste punt van de agenda en dat eerste punt was het vaststellen van de agenda, en on geveer negen keer omdat ze de demarcatielijn telkens ergens an ders wilden hebben. naamstc conferenties onder elkaar geplaatst: Korea. Halve stap vooruit, drie achteruit. Ze slaan nog. Egypte. Hele stap vooruit. Ze slaan nog niet. Perzie. Stilstand. Dan wist iedereen voldoende en de voorpagina kon gevuld worden met alsmaar lekkere Kronkels en met Hogere Zuurstokken. Maar zo spreekt geen rogge brood-eter. ANNIE M. G. SCHMIDT. Lieve moeder, Weer 'n week heeft zich aan mijn militaire loopbaan toege voegd. We beginnen al een beetje ingeburgerd" te raken, zijn, in kamer-verband, redelijk op elkaar ingeschoten en maken er iets moois van. Het moet welwant met z'n allen komen we zo langzamerhand tot het besef, dat het bij voortduring kankeren op de dienst een voor de zielerust onaangename con sequentie heeft. Ach, cn dan zijn er, dat blijkt nu ook, de dipgen, die wel leuk zijn. Wat ik bijvoorbeeld nooit verwacht had: het geweer heeft bezit van me genomen, twee dagen nadat ik bezit van het geweer had genomen. Toen gingen we name lijk naar de schietbaan, een 200 man, die het vuurwapen wat schuchter aan de voet zetten en angstig naar de scherpe pa tronen keken. De eerste schiet oefeningen vinden plaats van een brits af, waarop men (lig gend) een schietschijf op 200 meter afstand moet raken. Het treffen van de roos gaat ge paard met het toekennen van vier punten, de tweede ring le vert drie punten op, enzovoort. Nou, we lieten ons allemaal tamelijk beducht op de brits zakken, herinnerden ons de verhalen over de slag. die de kolf van het geweer de wang van een beginneling toebracht en zagen ons voor het meren deel kaakfracturen opgedron- °COok nu echter bleek, dat het produceren van fabels de mens onuitroeibaar in het bloed zit; weliswaar greep ik met lichte lijk bevende vinger de trekker (naar me vooraf en later bleek was ik niet dc enige), maar toen ik metterdaad, na diverse aanwijzingen, de kogel afvuur de, sloeg het geweer slechts even terug tegen de schouder. Bovendien had ik drie punten bijeenge schoten. Daarop volg den drie rozen. Het laatste schot, gevuurd met een optimis me van: „Jongens, wat gaat dat goed," leverde weliswaar maar drie punten op, maar ik ver hief me toch niet zonder trots en bhjdschap. Dit bleek bij de meeste jongens, die zich nogal sceptisch aan het geweer had den toevertrouwd, het geval. Ik moet zelfs bekennen, dat het me stak, toen ik hoorde, dat er bij waren, die vier of vijf ro zen hadden getroffen Voorts doen we veel aan sport en lichamelijke ontwikke ling. Erg gezond natuurlijk, al leen voor jongens met een nij pend gebrek aan adem, of een teveel aan embonpoint tamelijk pijnigend. Hardlopen (met en zonder „kistjes" aan), touw klimmen, bokspringen, vrije oefeningen en het nemen van dc stormbaan zijn de spring planken tot een goede lichame lijke vorming. Ze worden con sciëntieus geïnstrueerd, door de meesten even consciëntieus be oefend, en de drang tot het uitleven van de bij vrijwel iedereen aanwezige wedstrijd- lust uit zich natuurlijk druk. Tenslotte kan ik niet anders zeggen, dan dat het eten zeer goed is. Ik (en ik niet alleen) trok het uniform aan met de vrees, dat we het lied ..Rats, kuch en bonen, dat is het sol daten-diner" aan den lijve zou den ondervinden. Het blijkt volstrekt onjuist te zijn. Hoe wel er voor S00 man gekookt moet wordenis de kwaliteit voortreffelijk, de kwantiteit ruim voldoende. U hoeft zich, wat dat betreft, dus ook geen zorgen te maken. HENK V. J ..Insecten in Plastic" voor boekenweek 1952) bekroond AMSTERDAM. Aan dc jaar- lijkse novelle-prysvraag van de Commissie voor de Propaganda van het Nederlandse Boek hebben ditmaal 34 schrijvers deelgeno men. De bekroonde novelle, dio ge durende de Boekenweek 1952 van 23 Februari tot 5 Maart als geschenk zal worden uitge reikt, is getiteld „Insecten in Plastic" en werd ingezonden onder het motto „De zachte Onordelijk- heid". Zoals bekend worden de ontvangers van het geschenk in de gelegenheid gesteld de auteur te raden in een speciaal daarvoor uitgeschreven prijsvraag. De uit slagen van dc prijsvragen worden begin Mei 1952 bekend gemaakt. Dc jury', die de 34 manuscripten heeft beoordeeld en de bovenge noemde inzending heeft bekroond, bestond uit Hella S- Haasse, An- toon Coolen. Ben Stroman, dr Garmt Stuiveling en drie leden van de commissie voor de propa ganda- de heren Chr Leeflang. F. J. Dupont en P. J. Venemans. Nadere „integratie" der erfcnisbeluste Thiery's MAASTRICHT. De afdeling Zuid-Nederland van de Thiery- erfgenamen houdt op Maandag 29 October a s te Maastricht een al gemene ledenvergadering. Op Zon dag 11 November a.s. volgt dan oen internationaal congres te Maastricht in de Victoria-zaal, al waar Nederlandse, Belgische, Fran se, Luxemburgse en enkele Duitse Tliiery's verwacht worden. De stichting stelt zich ten doel een genealogie samen tc stellen van de geslachten der Thiery's cn aanverwante geslachten ter behar tiging van de belangen der afstam melingen van Francois Thicry cn Francoise Briscot in Champagne. Ze wil uitvoering laten geven aap het testament van Jean Thiery, dat Advertentie l.M.) Houdt U van moois hleren? Gebruik dan Anne! zijde, de fleurigs» katoen, het stevigste linnen, de achts» vol alles is veilig bij ACME. Het geheim? "ACME-druk". Die krachtige; gelijkmatige druk, gecontroleerd door do drukmeter, die op verende rubber rol len verlet, het nieuwste u-at ACME U kan bicden. Dat is bet resultaat van 70 jaar ervaring I Deze rollen worden geheel vervaardigd in de ACME-fabriek, ia speciaal daarvoor ontworpen machines. En zij zorgen ervoor, dat achtergebleven vuildccltjc* tegelijk met het overtollige water uit het goed wordea geperst; een extra-reiniging dus, terwijl bovendien elk kledingstuk langer meegaat. A LI es wat U door do wringer laat gaan komt als nieuw tevoorschijn en gaat een langer leven tegemoet. "ACME-druk" betekent: l blijvend minder slijtage, blijvend een betere verzorging van de gehele gezinswxv de reinigende wringer Eat product van de fabriek die al 70 jaar lang bet beste maakt ACM! WRINGERS LIMITED, DAVID STREET, GLASGOW, I SCHOTLAND deze passeerde voor notaris Santo Mida van het eiland Corfoe op 2 Februari 1654. De stichting zal op treden voor alle erfgenamen; er ls intussen een internationaal hoofd kwartier gevormd, waarbij dc al gemene leiding is overgedragen aan iemand uit het kernland der Thiery's n 1 België. De hoofdzetel wordt verplaatst naar Brussel. De Thicry-stichting zal op de a.s. bijeenkomst tc Maastricht haar definitieve vorm krüfien waarbij alle erfgenamen, onverschillig van welke nationaliteit, zich kunnen aansluiten. Onze uitgebreide collectie's mantels en swaggers bewijzen dat een apart kledingstuk weinig duurder is dan een massa-artikel. Komt U eens passen? AMERSFOORT naast Grand Theater Houdt de OVERGORDIJNSTOF reeds vanaf 2.59 p. m. Maar wilt U de koude binnen niet voelen, schaft U zich dan een paar DIKKE GORDIJNEN aan. B.v. Peau de pêche lichtdicht, dus koude werend. Voor slechts 6.95 p. m. 130 c.m. breed In TERRA en GROEN natuurlijk weer. VOOR AL UW WONINGTEXTIEL. LANGESTRAAT 22 TEL. 616G LEVERANCIER VAN ALLE ZIEKENFONDSEN 11.95 5.75 8.50 Pracht LAMPEKAP compleet met pendel, glasplaat, ophangbcugels enz. slechts Delfts Blauwe SCHEMERLAMPEN vele maten reeds vanaf Koperen WANDLANTAARN extra mooi enz. enz. enz. ENORME SORTERING Alle nummers voorradig. De prUzen z(Jn nog steeds niet verhoogd!! DOET NU UW VOORDEEL, HET IS GOEDKOPER BIJ: LANGESTRAAT 76 AMERSFOORT wniiniMiiRBiniMni Koopt U dan het goede servieswerk in de Kunsthandel. KEUS uit tientallen décors. MIIIRRIIllllilMIIIIIIilllilBlllllllilllilli vragen Uw aandacht! Leuke modellen en zéér billijke prijzen. Sportieve TASSEN in Rib-fluwecl. Héél aparte (met leder af gezet) modellen. LANGESTRAAT 105 precies t.o. de Groenmarkt TELEFOON 5071 2 losse trubenijs boorden 2 paar afknoopbare manchetten Gevoerde borst 4 effen kleuren Fl. 17.95 KOOS GIESEN: EEN HEER DRAAGT TOCH EEN HOED.' LANGESTRAAT 29 AMERSFOORT TEL. 4879 WIJ ETALEREN DEZE WEEK: 130 cm. brede in diverse modekleuren

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5