Russiscli-Amerikaanse commando-wisseling in Wenen: een wonderlijke ceremonie Confessionalistische orthodoxie aan de winnende hand MOEILIJKHEDEN? Normen voor verhaal op grond van de Armenwet Handenschudden met grimmige gezichten Bekering Buitenkansje voor collectanten op Klaproosdag Einde van de „Altpreussische Union uMinmiuMi» my geven raad HOMT oefent onweerstaanbare övylM -L aantrekkingskracht uit Zaterdag 27 October 1951 5 WENEN. Zelfs de brave Anton Karas met zijn beroemde cither is in het goede Wenen nog nooit zoveel gefotografeerd als captain Steve A. Barkovic. Hij is de Amerikaanse officier die driemaal per jaar een Russische collega in het openbaar officieel de hand drukt. Dat gebeurt bij de plechtige overdracht van het com mando over de intergeallieerde zone in het Eerste District. Bij toerbeurt komt dat deel van de stad telkens voor een maand onder controle van een der vier geallieerden. De Engelsen dragen het commando over aan de Fransen, de Fran sen aan de Russen en de Russen aan de Amerikanen. Het is de enige dag waarop de Russen toestaan dat ze gefotografeerd worden. En iedereen die een camera heeft maakt daar gretig gebruik van. Het plaat je dat niemand wil missen is het moment, waarop de vertegenwoordigers van de twee grootste wereld machten, Rusland en Amerika, elkaar grimmig de hand druk ken. Twee jaar lang heeft kapi tein Barkovic om de vier maanden een Russisch officier de hand gegeven. Met uitzon dering van de laatste keer, op 1 September, was het telkens een andere Rus. „In het begin", zegt de Ameri kaanse kapitein, „in het begin lachte ik wel eens tegen mijn Russische collega's, maar ze lachten nooit te rug. Ik kijk de man uit het andere kamp nu steeds strak in de ogen, evenals hij mij". De Russisch-Amerikaanse com mando-wisseling is een wonderlijke plechtigheid. Om even voor 11 uur 's morgens défileren een Russisch en een Amerikaans detachement met hun militaire bands voor de beide commandanten, die met hun offcie- ren op de trappen van het inter geallieerde hoofdkwartier staan op gesteld. De hele plechtigheid is een wedstrijd in ceremonieel vertoon. Na de volksliederen waarvoor Ame rikanen en Sowjets beurtelings sa lueren. komt het hoogtepunt. Met afgemeten passen naderen de Ame rikaan en de Rus elkaar. Als ze stram tegenover elkaar staan, zegt de Sowjet-officier in het Russisch: ..Ik ben gereed, meneer, het inter geallieerde commando over te dra gen". En kapitein Barkovic ant woordt in het Engels: „Ik ben ge reed. meneer, het intergeallieerde commando te aanvaarden". Vervolgens trekken beide mannen hun rechterhandschoen uit en druk ken elkaar de hand. met strakke gezichten. Op dat moment tuimelen beroep?, en amateurfotografen bijna over elkaar heen om hun plaatje te maken. De laatste keer was er een kleine (AnLANGS werd mij tijdens een gesprek de vraag ge steld: „Hebt U wel eens iemand bekeerd?" Nu kan een dergelijke vraag vaak ingegeven worden door een zekere zachte ironie, zo in de geest van: jullie domi nees zfjn zo ontzettend druk met dit en met dat, maar haalt het eigenlijk nu wel wat uit? Be werk je wel eens in een mens die innerlijke ommekeer, die doorbraak, die we met bekering aanduiden? Maar in het boven genoemde geval was dat zeker het geval niet. Daarvoor kende ik de vrager als een te ernstig en godsdienstig, hoewel weinig kerkelijk mens. Ik heb daar toen het volgende op geantwoord. In de meeste gevallen kan men niet nagaan, of het woord, dat je tot een ander spreekt, het licht, dat je voor hem wilt ont steken, de weg, die je hem wilt wijzen, iets in deze mens uit werkt. Vaak is dat een proces van jaren, dat zich grotendeels aan de waarneming onttrekt. En mocht je wel iets bespeuren dat op een innerlijke verandering wijst, dan weet je nog niet, of dat iets blijvends is, an wel van voorbijgaande aara. Jezus' gelij kenis van de zaaier blijft voor ons allen uiterst leerzame lec tuur. Ik geloof ook niet, dat men in deze dingen naar een direct waarneembaar resultaat moet toe werken. Werken in geloofszaken is altijd werken in vertrouwen en daarom trof mij zo een woord, dat ik juist dezer dagen ergens las: „Bekering?Die kan ik rustig overlaten aan de H. Geest Deze houding mag natuurlijk onze energie en werklust niet verminderen maar de instelling wordt dan toch wel anders. God houdt ook deze dingen in Zijn hand. H. N. B. V.J LINKS BOVEN luitenant-kolonel Bcckjord, die bijna 1.90 meter lang is volgt met evenveel aandacht de overdrachts ceremonie als de Russische militairen, waar hij hoog boven uit-steekt. RECHTS BOVENde Amerikaanse gene raal William T. Fitts (links) en de Russische generaal-majoor A. A. Boreyks (rechts) slaan de voorbijtrekkende militairen gade. MIDDEN: het grote moment: kapitein Steve Barkovic (rechts) drukt de hand van de (onbekende) Sowjet-officier. ONDER: het geweer met de bajonet schuin voor zich uit, défileren de Russische militairen voor de commandanten. rAcht uitverkorenen naar Londen of Brussel AMSTERDAM. Acht collec tanten voor de Klaproosdag op 10 November a.s. zullen beloond wor den met een reisje van vier da gen naar Londen of Brussel. Hel lot zal de gelukkigen onder de tal rijke Klaprooscollectanten aanwij zen. Deze uitverkorenen zullen straks een reisgezel(lin) naar eigen keuze mogen meenemen. Zij zullen de gast zijn van het Bri tish Legion. Op deze wijze heeft variatie. Op de voorbereidende bij eenkomst die de geallieerden tel kens voor de overdracht houden, stelden de Russen voor dat de twee officieren de witte handschoen niet helemaal zouden uittrekken, maar alleen de duim zouden ontbloten. De Amerikanen gingen daarmee ac- coord. Na die beroemde handdruk gaat de Rusissche vlag op het hoofd kwartier omlaag en wordt de Ame rikaanse gehesen. De Russen spij keren hun vlag, die dag en nacht wappert, meestal aan de vlaggestok vast. Eens is het gebeurd, dat er daardoor een grote scheur in het dunne vlaggedoek werd gehaald bij de overdracht van het commando. Iedereen hield een ogenblik de adem in. maar de Russen schenen het niet zo erg te vinden. de grote Engelse oud-strijdersor- ganisatie haar erkentelijkheid wil len tonen voor de gastvrije ont vangst. die nabestaanden van ir cns land begraven geallieerde mi litairen hier dagelijks mogen on dervinden. De kosten voor hun bezoeken worden bestreden uit de opbrengst der Klaprooscollecte. CHICAGO Het Amerikaanse leger zal niet vóór 1953 of 1954 met tactische atoombommen zijn uit gerust volgens een verklaring van senator MacMahon, voorzitter van de Congrescommissie voor atoom energie. IVF U men wel ééns en voor -i- goed kan aannemen, dat de Pruisische staat eertijds van Koningsbergen tot Keulen tot het verleden behoort en niet meer zal herrijzen, komt het bericht van het einde van de „Landeskirche der Alt- preussischen Union", de lands- kerk der Oud-Pruisische Unie, niet als een verrassing. Het Duitse protestantisme moet nu eenmaal onder de totaal ver anderde omstandigheden haar nieuwe organisatie vormen zoeken. De „Union" past niet meer bij deze tijd. Het verleden, waarin de gestalte ener kerk door de gestalte van de staat werd be paald en dus tenslotte van de wil van de regerende vorst af hankelijk was, welke wil ook op kerkelijk gebied wet was, dat verleden komt niet meer terug. Maar komt er iets be ters voor in de plaats? Om een antwoord op die vraag te geven, dient men eerst iets over wezen en geschiedenis van de „Uni on" te kennen. Beide werden door de geest van de rationalistische Aufklarung (Verlichting) en het gevoelschristendom van het piëtis me beïnvloed. In de „Union" lag van meet af aan de nadruk minder op het confessionalisme. de recht zinnige trouw aan de belijdenis, dan op de behoefte aan eenheid- los -van - dogmatische-geschilpunten De geestelijke vader van de Union was de romantische koning van Pruisen, Friedrich Wilhelm III, die. nasius op de voorgrond staat. Een zelf gereformeerd, het geestelijk bewuste terugkeer dus tot de belij- niet verkroppen kon. dat hij met denisgedachte en ongetwijfeld een zijn Lutherse gade niet samen het overwinning van de orthodoxie, die Avondmaal kon vieren. In de Union ook in ander opzicht in toenemen- moesten Luthersen en Gereformeer- de mate het „gezicht" van het Duit se protestantisme bepaalt. Hetgeen van vrijzinnige zijde zeer word! betreurd. Tien millioen mannen den één gemeenschappelijk huis vinden. Dat dit huis niettemin maar al te vaak „tegen zich zelf ver deeld" was, doet aan de loffelijke opzet van een en ander niet af: een kerk, die over de grenzen van on derscheiden confessies en dogmati- A AN de Ned. Hervormde man- sche verschillen heen, de protestan- L nenorganisatie „In dienst der ten op de grondslag van Evangelie kerk" herinnert de beweging „Urn en Reformatie zou verenigen, De ted Church Men of America", die befaamde theoloog Schleiermacher dezer dagen te Cincinnati in de heeft op de „Union" sterk zijn Verenigde Staten haar geschiedenis stempel gedrukt. „Union", schreef begonnen is. Negen maanden van voorbereiding gingen aan de bijeenkomst te Cincinnati vooraf, waar besloten werd tot een „interkerkelijke bewe ging over heel Amerika om te komen tot mobi lisatie van tien millioen mannen in christelijke dienst aan kerk en gemeenschap". Mannen dus uit al de protestantse kerken der Vei Staten (en dat zijn er vele?), die tezamen een binnen die kerken staande en tegelijkertijd daar boven uit gaande organisatie gaan vormen van leken die zich voor nemen in 147.000 kerkelijke plaat selijke gemeenten de predikanten ter zijde te staan in allerlei prac- tische arbeid. hij, „berust op het beginsel, dat de kerkelijke gemeenschap niet door leerstelligheid mag worden inge perkt. Wie dat toch weer doet. komt niet zich zelf in tegenspraak, en zo eindigt op katholieke wijze hetgeen in evangelische geest be gonnen was." In de „goede, oude tijd" behoor den 20 millioen protestanten ge reformeerden èn Lutheranen tot de kerk der „Altpreussische Union": in BrandenburgBerlijn. Saksen, Rijnland en Westfalen. Dat is nu voorbij. In plaats van de Unie komt een veel zwakkere bond van de provinciale kerken, die weliswaar een gemeenschappelijke synode heb- De „United Church Men of Ame rica" zullen rechtstreeks aangeslo ten zijn bij het grote overkoepe- ben, maar veel minder dan vroe- lende orgaan van de Amerikaanse ger door de inter-confessionele „Union"-gedachte zullen zijn saam gebonden. In tegenstelling tot die gedachte staat ook de uitdrukkelijkheid waarmede in de nieuwe formatie de aanvaarding van de belijdenis- formuleringen van Nicaea en Atha- protestantse kerken, de „National Council of the Churches of Christ in the U.S.A." Op hun program hebben zij oa. geplaatst de bestrijding van het ras senvooroordeel. Zoonlief de Soldaat Discipline en persoon lijkheid Mag ik nog even een opmerking maken over de „Brief van zoonlief de soldaat"? Mijns inziens kan een flinke vent zijn persoonlijkheid uit stekend bewaren en toch tegelijker tijd zijn meerderen gehoorzamen. Zelf ben ik kortgeleden gedemobi liseerd. Die militairen voor wier geestelijk peil ik in dienst het mees te respect had. konden vaak het bes te gehoorzamen. W. E. A. DEK Onvoorwaardelijke gehoorzaamheid? Het kaderlid. dat in deze rubriek een „Persoonlijk woord" tot „Zoon lief de soldaat" richtte, stelt zich op het standpunt dat in de militaire dienst voor ieder het principe der onvoorwaardelijke gehoorzaamheid geldt. Dit is misschien een juist prin cipe om tot een goede strijdmacht te komen. Dit neemt echter niet weg. dat een individu, dat over persoon lijkheid beschikt slechts node zich hierin zal kunnen schikken. En daar om. geacht kaderlid, kan ik met uw stukje, dat in wezen een ode aan de soldatenrok is, niet instemmen. Ik kom tot de, u misschien wat bitter in de oren klinkende conclusie, dat u met het uittrekken van uw bur gerpakje. ook uw gevoel voor humor hebt afgelegd. Zelf ben ik vijf jaar in militaire dienst geweest en ik ben dus wel enigszins vertrouwd met de dingen waarom het hier gaat. T. DE JONG Met plezier gelezen Met veel genoegen las ik oud militair de intelligent en over wegend badinerend geschreven brief van uw recruut Henk. Uiteraard heeft hij reacties gewekt. Het leger houdt niet van complicaties en gaat er van uit, dat je met je burgerjasje ook je individualisme aflegt. Laat je merken dat dit laatste je niet zo eenvoudig afgaat, dan ben je uiter aard een zielig en verachtelijk we zen, dat getroffen dient te worden door de banvloek van alle veront waardigde Nederlanders Tenslotte dit: de reacties hebben mij nog meer plezier verschaft dan de brief zelf. K. DE BOER Bromfietsen en maximum snelheid Meent de AN.W B. werkelijk, dat het probleem van de bromfietsen op te lossen is door de bromfietsen naar het rijwielpad te verwijzen? En waarom ijvert de A.N.W.B voor een maximum-snelheid voor bromfietsen van 20 km Voor een dergelijke snelheid is de bromfiets toch even min gemaakt als een auto b.v. voor een snelheid van 50 km Waarom heeft de K N A C. destijds zo ge ijverd om de maximum-snelheid uit het Wegenverkeersreglement te krij gen? De A.N.W.B. wil de klok toch niet terug zetten? Vergeet de A.N. W B misschien, dat ook bromfietsers een flink bedrag aan wegenbelas ting betalen? H. J. ALTENA Niet elegant Twee jaar lang heb ik alles ge daan wat in mijn vermogen was om naar Australië te emigreren. Kosten noch moeite werden gespaard. On langs kreeg ik van het gewestelijk arbeidsbureau een schrijven, dat mijn plannen geen doorgang kunnen vinden in verband met een nieuwe regeling. Indien ik prijs stel op de zich in het dossier bevindende origi nele documenten, moet ik deze voor een zekere datum afhalen, anders worden ze vernietigd Over de ge maakte kosten wordt niet gerept. Een dergelijke handelwijze heeft mij niet alleen teleurgesteld, ik kan haar niet anders dan on-elegant noemen. M. BOERS Nogmaals: verzorging van geesteszieken In deze rubriek heeft de heer Meeuwsen gewezen op het schrome lijk tekort aan verplegend personeel, vooral in psychiatrische inrichtingen en de vraag gesteld, waarom jonge meisjes zich niet wat meer voor dit mooie werk beschikbaar stellen. Naar mijn mening zou deze vraag overbodig zijn indien dit mooie en zware werk wat beter werd beloond. Een meisje dat als hulp in de huis houding of op een kantoor werkt verdient al gauw 100,125, per maand De verpleegsters in be doelde inrichtingen moeten het doen met een beginsalaris van 93.per maand, waarvan dan nog maande lijks 50,af moet voor inwoning en bijkomende onkosten. Van wat overblijft moet de hulp-verpleegster nog zelf haar leerboeken betalen. A. J. J. v. d. VEN Aduertentie (1. M.) Douglas Fairbanks Jr. ontvangt Nederlandse ridderorde WASHINGTON. De Neder- landse ambassadeur dr J. H. van Royen heeft Vrijdag tijdens een plechtigheid in de ambassade de versierselen van de orde van Oranje-Nassau overhandigd aan de acteur Douglas Fairbanks Jr voor menslievende diensten aan Neder land. bewezen. Er zU" In verschillende gemeenten normen voor het verhaal ten be hoeve van de onderstand ingevolge de bepalingen van de Armenwet. Deze normen z\jn echter geenszins verplichtend voor de gemeentelijke diensten voor Sociale Zaken. Deze kunnen, al naar gelang van omstandig heden in de een of andere richting daarvan afwijken. Zo speelt o.m. een rol hoeveel de huur bedraagt van degene, die moet betalen, of er in zijn gezin bijzondere moeilijkheden zijn, lesgelden moet betalen, enz. Wij kunnen niet in bijzonderheden afdalen, omdat wij ons dan op de stoei zouden zetten van het gemeentelijk orgaan. Wel kunnen wJJ verzekeren, dat de diensten voor Sociale Zaken zeer coulant zijn, met veel dingen rekening willen houden. Dit In antwoord op een vraag van H. J. S. H. J. EM. Wanneer men op getrokken, optreden. Via de deur een bepaalde leeftijd ophoudt met plakken en er is ongeveer drie jaar reeds geplakt, dan blijft, zij het dan voor een zeer bescheiden bedrag, het recht bestaan om t.z.t. ouderdomsrente te ontvangen. Wanneer na een huwelijk het wekelijkse plakken van 0.60 te bezwaarlijk mocht zijn, hoewel dit hedrag overeenkomt met een pak je sigaretten, dan zou men kunnen overwegen zegels van een lagere waarde te kopen. Vanzelfsprekend wordt dan de uitkering wanneer men 65 jaar is, niet zo' hoog als wanneer 0.60 zou zijn geplakt. L. E. H. Wanneer er een zgn. voorkind is en de aanstaande echt genoot wil dit kind erkennen, dan zal men goed doen, waar in dit ge val reeds de Voogdijraad met het kind bemoeienis heeft, deze instel ling vóór het huwelijk om raad te vragen. Het is nmL onder sommi ge omstandigheden niet buitenge sloten. dat het beter is. dat dit zgn. "oorkind niet in het nieuw te vor men gezin wordt opgenomen. H. B. Men kan tegen medebe woners. die huurschuld hebben en zonder vergunning van het Huis vestingsbureau bij anderen zijn in- waarder kan men eventueel t z t. tot ontruiming komen. De vraag is echter of de op zichzelf kleine moeilijkheden, welke men over en weer ondervindt, wel aanleiding mogen zijn om juist in de winter, nu alles zoveel zwaarder aandoet, een poging tot uitzetting te onder nemen. Een menselijk ingrijpen over en weer Is zeker geboden. A K. Een vonnis van de Recht bank waarbij als cr sprake is van scheiding, de man verplicht wordt zijn vroegere echtgenote regelma tig een bepaald bedrag uit te ke ren, is geen wet van Persen en Meden. Herziening is mogelijk, bv. als de vrouw een nieuw huwelij* aangaat, of de financiële positie van de man slechter is geworden, dan wel, dat hij hertrouwt enz. Echter ook andere veranderingen zyn denkbaar. Om iets te noemen. De financiële positie van de man verbetert belangrijk Dan kan de vrouw vragen de haar toegekende uitkering te verhogen, dan wel an dere financiële regelingen te tref fen. Ook hier is echter in elk voor komend geval nodig, dat men het oordeel vraagt van een rechtskun dige. (Van onze mode redactrice) ONT oefent op de -L-' meeste vrouwen een onweerstaanbare aan trekkingskracht uit Een bontmantel, ook al is het maar een eenvou dige. symboliseert luxe en weelde, een behaag lijk muurtje dat tegen de winterkou wordt opgetrokken De voor keur van veel vrouwen voor een bekleding met dierenhuidjes gaat zelfs zo ver. dat zij liever een kort jasje kopen van een eenvoudige bontsoort, dan een hele mooie stoffen mantel, die hun waarschijnlijk minder zou kosten Wanneer de blikken waarmee u bontétalages bekijkt steeds smach- tender worden, en de woorden white coat. ocelot, chinchilla en opossum voor u geen mysterie meer zijn. kortom als u zeker weel dat u zonder iets van bont niet meer gelukkig kunt zijn, begin dan een hele tijd met sparen. Spaar zolang en zoveel als in uw vermogen ligt. Bontprijzen worden in honderden, niet in tien tallen guldens uitge drukt. Een bontjas is een kostbaar kleding stuk. en als u er een koopt, moet het ook werkelijk één zijn die helemaal naar uw zin is want u zult er een hele tijd mee moeten doen. Koop niet hals over kop en onbezonnen. Koop het beste dat u kunt krijgen voor het geld dat u beschikbaar hebt: een goede kwali teit van een goedkoper bont is meer waard dan een duurdere soort van mindere hoedanigheid. Hebt u geen geld voor een hele jas, bedenk dan dat een mooi bont- garnituur of een bonten stola een mantel of mantelpak van vorig of zelfs voor-vorig jaar een heel nieuw aspect geeft. Zelfs van een mooi mofje zult u veel meer plezier hebben dan van een goedkoop en eigenlijk niet zo ge slaagd jasje. Deze tekeningen, ge ïnspireerd op de collec ties van een aantal Parijse ontwerpers tonen, dat zelfs de haute cou ture. voor wie kostbaar heid van 1 e* materiaal in de regel geen enkel beletsel is, vaak vrij be scheiden bontgarnerin gen gebruikt: op man tels en capes, maar ook op hoeden en zelfs op japonnen. Er zijn haast geen bontsoorten die dit jaar niet in de mo de zijn. Houdt u van iets opvallends. dan kunt u kiezen tussen lynx, ocelot, panter, das en jaguar. White coat (de huid van baby-zee hondjes) is erg in trek. Bij de elegante bont soorten voert persianer nog steeds de boven toon, naast bever, breit- schwanz en zeeottcr en petit-gris. Onder de langharig'» bontsoorten zijn het skunks, kolinsky en Canadese marter die zich in mode-kringen in de grootste belangstel ling verheugen en men voorspelt de terugkeer er van sabelbont. Óver mink en nerz, het kost baarste van alle bont- soorten, dat behalve in ztjn natuurlijke kleur in allerlei nieuwe tinten wordt gefokt, zoals .royal pastel", saffier- grijs. platina en zuiver wit zullen wij het maar niet hebben. Behalve voor hele mantels worden de gladdere bontsoorten vooral gebruikt als af zetting van mantels en costuums. De bontjassen volden de algemene modelijn: de ruimte blijft tot de rug beperkt, de mouwen zijn wijd van boven en lopen naar beneden smal toe.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5