DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Churchill's achttal reeds volledig in functie Tsjechische Geheime Dienst spionneerde in ons land Tsjechische vredesactie Rotterdamse haven aangevallen Bromfiets (50 cc) op één lijn met gewone fiets Gesprek Eden-Acheson in Parijs Vragen aan Nederlander door BVD gecopieerd Wat Praag wil weten Nieuwe impasse in Korea Premielening Amsterdam geslaagd MET GEHEIME INKT EN MICROFILMS Amerikanen gispen verscheping van strategisch materiaal Beperkte vaart in Suezkanaal lie Jaargang, no. 253 Dinsdag 30 October 1951 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdarasche Bank - Postbus 9 - Abonnements prijs 40 cent p. w. of f 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: Tl. DE BOORDER MOENSAN De onderhande laars over een wapenstilstand op Korea staan voor een nieuwe, mis schien langdurige impasse, tenzü zij het eens kunnen worden over de begrenzing der demarcatielijn. BU het begin van de huidige be sprekingen heerste bjj beide par tijen een sfeer van optimisme. Thans ziet het er echter naar uit, dat bet oude onverzoenlijke gekib bel weer de overhand krijgt. De geallieerden hebben een neu trale zone voorgesteld, die aan beide zijden van de tegenwoordige irontlinie vier kilometer breed zou Eijn en grotendeels op Noord- Koreaans gebied zou liggen. De communisten eisen een zone met een breedte, variërend van 8 tot B5 kilometer. Het commando der V.N. noemt de laatste uitingen, met inbegrip Van die van heden „vruchteloos". In één dag meer dan f 10 millioen bijeen AMSTERDAM Maandagmor gen werd de gelegenheid openge steld in te tekenen op de 2 ró premielening, waarmee de gemeen te Amsterdam de eerste extra steen wil leggen ter bestrijding van de heersende woningnood. De animo voor deze lening van 10 millioen gulden bleek zó groot te zijn, dat zjj de avond van dezelfde dag reeds verre was overtekend. De inschrijvingen zullen dus niet ten volle kunnen worden toegewe zen. Binnenkort zullen nu In Amster dam duizend woningen méér kun nen worden opgetrokken dan er Zouden kunnen worden gebouwd bij de bestaande woningbouwmoge- lijkheden. Ministeriële beschikking op komst Op rijwielpaden niet sneller dan 20 kin (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Men verwacht dat de minister van Verkeer en Waterstaat binnen enkele weken 'n beslissing zal nemen, waarbij de plaats van de bromfiets in de verkeerswetgeving en daarmede in het verkeer zal worden geregeld. Men overweegt de bromfiets gelijk te stellen met een gewoon rijwiel, wanneer de cylinderinhoud van de motor niet groter is dan 50 cc. Men acht het noodzakelijk dat de bromfiets voorzien is van twee onafhankelijk werkende remmen en de mogelijkheid geeft de motor tijdens het rijden uit te schakelen. Door dit laatste bereikt men, dat de motor niet afslaat als de fiets stilstaat, waardoor de neiging wordt tegengegaan om zo lang mo gelijk rijdende te blijven ook als de verkeerssituatie dit ongewenst maakt. Als men uitvoering geeft aan het voornemen om het specia le kenteken niet in te voeren, zal een wetswijziging nodig zijn. Voor de verplichting t.a.v. de technische voorschriften zal een overgangstermijn worden bepaald De te verwachten beschikking houdt in. dat bromfietsen voortaan gebruik zullen moeten maken van de verplichte fietspaden en dat de voorrangsrechten gelijk gesteld zul len worden met gewone fietsen en niet meer met het snelverkeer. Op de fietspaden mag men niet sneller rijden dan 20 km. per uur, op de landelijke fietspaden met de zwar te borden mag alleen met uitge schakelde motor worden gereden. Waarschijnlijk zullen de plaatselijke autoriteiten de bevoegdheid krijgen rijwielpaden voor bromfietsen af te sluiten met een bordje „verboden voor rijwielen met hulpmotor". Op drukke trajecten zal dit. in ver band met de verkeersveiligheid, noodzakelijk kunnen blijken. Spender acht Oriënt door Russen bedreigd NEW YORK. Spender, de Australische ambassadeur bij de Verenigde Staten heeft verklaard te geloven, dat Rusland zal trach ten het Midden-Oosten onder de voet te lopen als eerste stap tot een rechtstreekse agressie tegen de vrije wereld. Het Midden-Oosten is kwetsbaar voor een Russische aanval vanwege de internationale ronflicten in dit gebied en het ont breken van een commando voor het Midden-Oosten, aldus Spender .Hij zei voorts: „De satellietlanden van Oost-Europa, die een spring plank vormen voor de invasie van West-Europa, zouden Rusland een afscherming verschaffen voor een corridor van Noord naar Zuid, waarlangs het zou trachten de Balkan binnen te dringen en door te stoten naar het Midden-Oosten." CM (Van onze correspondent te Londen)_ LONDEN. De verdere bezetting van de kabinets- en lagere ministers posten kwam gisteren nog niet geheel gereed. DIaar het op Zaterdag be noemde achttal was reeds volledig in functie. Eden ontving, naast enkele beleefdheidsbezoeken, de Amerikaanse ambassadeur. Dit was voor „zaken". Bovendien riep hij de Britse ambassadeur in Teheran sir Francis Shepherd, die in Beiruth met vacantlc was, voor besprekingen met spoed naar Londen terug. Men neemt aan. dat Eden, vóór hij de komende weck voor de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties naar Parijs gaat en daar Dean Acheson zal ontmoeten, waarbij ongetwijfeld ook de Perzische kwestie ter sprake zal komen, nog een rapport uit de eerste hand van een vrijwel constant waarnemer ter plaatse wil hebben. De nieuwe kanselier van de Schatkist. Butler, bezocht gistermid dag. samen met de secretaris-gene raal van het departement en ge wapend met twee koffertjes vol do cumenten, de eerste minister in zijn buitenhuis in Kent en confereerde geruime tijd met hem. Een van de eerste taken der nieuwe regering is immers het opstellen der Troon rede. waarmee zij morgen over een week het parlement en het land tegemoet heeft te treden. Churchill ontving gedurende de dag ook verschillende parlements leden. Binnenkort zal hij naar Dow- ningstreet overgaan, waar de Att- lee's aan het pakken zijn. Het woon gedeelte van Downingstreet op de bovenste verdieping is apart van de kabinets-bureau's en het kabinet- vertrek zelf. zodat „nummer 10". zoals insiders en zij die dat willen schijnen, de vermaarde ambtswo ning kortheidshalve plegen te noe men, voor zijn eigenlijke taak al vrijwel onmiddellijk gebruikt kan worden. Morgen komt het Lagerhuis bij elkaar maar alleen nog mam* om officieel te horen, dat het verkozen is en vervolgens opgecommandeerd te worden naar het Hogerhuis, waar de leden zullen vernemen, dat het parlement officieel morgen over een week zal worden geopend. Woensdagochtend komen de La bour parlementsleden (de zgn. parle mentaire Labourpartij) tezamen met het hoofdbestuur der partij, in be sloten zitting in een der commissie kamers van het Lagerhuis bijeen, om voor dit parlement de partij leider en de plaatsvervangende par tijleider te kiezen. Zonder twijfel zal de eerste Attlee en hoogst waar schijnlijk de tweede Morrison zijn. Seringen in October... SCHOONHOVEN Dit is niet de verwachtingen wekkende titel van een nieuwe song, welke straks alle dansorkesten en radio-luidspre kers zullen presenteren als een smeltend getuigenis der romantische liefde, maar de nuchtere erkenning van een opmerkelijke natuur-histo- rische gebeurtenis. In een tuin in Groot-Ammers staat voor de tweede maal in 1951 een seringenstruik in volle bloei. „Is dal alles, nat ik aan overwicht krijg?" Dit is dr Olbrich Neumann, de Tsjechische spion, die naar ons land kwam om de regering in Praag geheime militaire inlich tingen te verschaffen. Hij is on geveer 30 jaar oud, 1.75 m. lang, placht een bril te dragen en heeft een litteken op zijn rech terwang. Zijn codenaam was Rosaen hij werkte bovendien nog met drie andere pseudonie men. Weer atoomproef in Argentinië BUENOR AIRES Professor Ronald Richter de Oostenrijkse natuurkundige, die leider is ge worden van de atoomkernonder zoekingen in Argentinië, heeft een verklaring uitgegeven, volgens wel ke een nieuw en belangrijk experi ment op het gebied van de atoom energie op 16 October op het eiland Heumul tot een goed einde werd gebracht. Volgens professor Richter zal de installatie op Heu mul wellicht spoedig voor buiten landse onderzoekers opengesteld kunnen worden, waarbij slechts enkele veiligheidsbeperkingen in acht genomen zouden worden. DEN HAAG. De Nederlandse regering acht het noodzakelijk het Nederlandse volk op de hoogte te brengen van een reeks ernstige gevallen j van spionnagc, gepleegd ten nadele van ons land en zijn bondgenoten door agenten van de Tsjechische geheime dienst cn leden van het Tsjechische j Diplomatieke Corps. Aan hun activiteiten, die gepaard gingen met een reeks van romantische hulpmiddelen als daar zijn geheime inkt. in briefkaarten verborgen microfilms, schijnbaar lege sigarettendoosjes, die op verschil- lende punten van Den Haag in verlaten tramhuisjes werden gedeponeerd. is thans door de Binnenlandse Veiligheidsdienst een einde gemaakt. Dit j geschiedde, nadat men enige tijd de Tsjccho-SIowaaksc spion Neumann had geschaduwd, die onder valse voorwendsels en met gebruikmaking van een valse naam, ons land was binnengedrongen. Bij deze spionnage-affairc zijn voorts betrokken twee Tsjechische militaire attache's, de heren Horsky cn i Hoppe, die beiden te Brussel waren geaccrediteerd. Een Nederlander, die zich Konig noemde heeft Neumann bü zijn spionnagc-arbcid geholpen. GRATIE UIT IIET OOSTEN Dit is Tjoa Keng Soey Luan, 20 ja ren jong. Haar ouders kwamen uit China, zij werd geboren in Surabajazij woont in Amster dam, studeert daar aan het conserva torium, en in Ita lië was zij op een zangconcours bij de 15 besten uit 150 deelnemers en deelneemsters. Over wie van hen de aller-aller- ^§11 besfc was kon de jury het niet eens worden en daar om kregen alle fi nalisten een gou den plak. Door mil. vrachtwagen overreden en gedood (Van onze correspondent) I TILBURG. Maandagmiddag omstreeks kwart over drie werd de 35-jarige mevr. Joanna Maas Lauwerijssen uit de Hasseltstraat I te Tilburg, overreden en gedood door een militaire vrachtwagen. Het slachtoffer was moeder van twee kinderen. De chauffeur van de wagen trof geen schuld. H. Kind gestikt in stukje houten speelgoed (Van onze correspondent) UDEN. Bij de familie v. is het tweejarig zoontje gestikt in een stukje speelgoed. Het kind speelde in de box met houten fi guurtjes en stak er een in de mond. Nog voor hulp geboden kon worden is de kleine geslikt. Neumann, die de opdracht ont ving in ons land een spionnagenet- werk op te bouwen, reisde zoge naamd naar Nederland om de boekhouding van de Tsjechische legatie te controleren. -Bij een tweede bezoek aan Den Haag werd hij door de B.V.D. geschaduwd cn toen kwam aan het licht, dat hij besprekingen voerde met Koenig, die enige jaren in Praag gewoond heeft, en die Neumann door mid del van een geheime berichtgeving van inlichtingen voorzag. De B.V.D. is er in geslaagd de inhoud van een ogenschijnlijk leeg sigarettendoosje te fotograferen, dat Koenig in handen speelde van een Tsjech, die als handlanger van Neumann fungeerde. Het bevatte een in het Duits gesteld bericht, dat op rijstpapier was geschreven. Deze berichtgeving volgens het zo genaamde systeem van de „dode brievenbus" werd onverdroten voortgezet. Soms werden de be richten in 't toilet van een lunch room gedeponeerd, dan weer ach ter een brievenbus. De mededelingen, die alle ii handen van de B.V.D zijn geval len, laten er geen twijfel over be staan wat voor soort van inlich tingen de genoemde Tsjechen in ons land verzamelden. Voor een deel verrieden zij duidelijk, dat zij door een insider waren verstrekt Deze insider kon worden geïdenti ficeerd. De Tsjechische militaire attaché Jiri Horsky bezocht herhaaldelijk ons land om gegevens over mili taire geheimen te verzamelen. Toen hij op verzoek van de Bel gische regering ook al wegens spionnage-werkzaafnheden naar zijn land werd teruggeroepen, werd hij opgevolgd door Miroslaw Hop pe, die zijn activiteiten voortzette en die een veel slimmer man was dan zijn voorganger. Wanneer Hoppe hier in een ho tel overnachtte, onderzocht hij eerst de muren van zijn kamer om te weten te komen of er ook er gens microfoons verborgen waren. Hij gaf met potloodstreep.!es pre cies de plaats aan, waar zijn kof fer stond, teneinde te kunnen con troleren of iemand wellicht belang stelling voor de inhoud toond. Tussen de klemde hij een papiertje, waar van hij de plaats precies met pot lood aangaf. Hij legde bijzondere belangstelling aan de dag voor IJmuiden cn voor verschillende Zie verder pas;. 3 Tot de inlichtingen, die blijkens mededeling van de B.V.D. de Tsjechische rege ring van haar in ons land werk zame spionnen wenste te ont vangen, behoren onder meer de volgende: Nauwkeurige opgave van bij zonderheden omtrent Neder landse militaire vliegvelden; opgave van de belangrijkste bruggen en viaducten in de grote verkeerswegen; opgave van de namen van de bevelheb bers en van de sterkte van de legeronderdelen, die door hen worden gecommandeerd; gege vens over het aantal Nederland- se troepen, dat naar Duitsland zou gaan; inlichtingen over nieuwe electrische centrales, met opgave van de plaatsen, waar dc kabels deze energiebe drijven verlaten; opgave van de Nederlandse oorlogsindus trieën, de ligging daarvan, de plaats waar zich de ketelhuizen bevinden en waar electrische leidingen de bedrijven binnen komen; plaatsen waar in Ne derland atoomonderzoek ge schiedt, gegevens over vlieg tuigbouw, de plaats waar En gelse en waar Amerikaanse straaljagers worden gebruikt en gegevens over de Hembrug. -I had be- kastdeuren Stagnatie Rijnvervoer door loodsenstaking MÜLHA'JSEN - Sedert Zater- dag staken de loodsen van de Rijn havens. Aangezien het verplicht is ccn in de Rijnvaart gespecialiseer de loods aan boord te hebben moeten de schepen in verscheide ne Rijnhavens blijven liggen. I Later opklaringen E Weersverwachting geldig van g Dinsdagavond tot Woensdag- H avond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, la- p ter ook opklaringen. Hier en g, daar ochtendmist. Weinig wind. h Ongeveer dezelfde temperatu- i 'y ren. 31 October Zon op 7 u 31 m g onder 17 u 16 m; Maan op 3 u K s m onder 17 u 4 m. Even ernstig als in Hongkong" (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Onlangs hebben wjj er dc aandacht op gevestigd, hoe sedert geruime tijd strategische materialen en schaarse grondstoffen, die uit de Verenigde Staten worden verscheept naar de vrjje Europese landen, om te worden gebruikt óf voor de opbouw van de Westelijke defensie, óf voor de versterking van de Europese economische positie, onder meer via het douane-vrtfe-gebied van de Rotterdamse haven naar landen achter het ijzeren gordijn worden gesmokkeld. Uit berichtgeving van de New Vork Times uit Washington blijkt, dat deze kwestie de ernstige aandacht van de Amerikaanse regering heeft. De Washingtonse redactie van dit blad schrijft dat „naar aanleiding van een anatal klachten, volgens welke natrium-hydrosulphaat, dat gewoonlijk wordt gebruikt voor het bleken van katoen, maar dat ook van betekenis is voor het vervaar digen van brandbommen, van Rot terdam wordt herscheept naar Hongkong en vandaar vermoedelijk naar communistisch China. Het Amerikaanse bureau voor Interna tionale Handel overweegt maatrege len te nemen natrium-hydrosulphaat op de lijst te plaatsen van produc ten. die in geen geval naar landen achter het ijzeren gordijn mogen worden uitgevoerd." Het blad gaat voort: „Hoewel au toriteiten van het Bureau voor de Internationale Handel weigerden over deze zaak nadere inlichtingen te geven wordt vernomen, dat de klachten inhouden, dat gcconsig- neeraen in Rotterdam, die deze grondstof ontvingen, de bestemmin gen hebben gewijzigd en de ladin gen naar Hongkong hebben doorge zonden. Prompt heeft dit geleid tot een onderzoek zowel door de Ame rikaanse als door de Nederlandse regering. Inlichtingen zijn ontvan gen. volgens welke Rotterdam, waar onlangs reeds 'n transportteur werd uitgesloten van Amerikaanse export faciliteiten wegen heruitvoer van een machine ter waarde van 150.000 dollar, een gezocht doorvoerstatlon wordt voor lieden, die pogen zich te onttrekken aan de Amerikaanse maatregelen tegen verscheping van materialen, die strategische of mili taire waarde he'oben voor potentiële vijanden Rotterdam wordt volgens exporteurs een punt. dat bijna even veel problemen voor Amerikaanse export-autoriteiten veroorzaakt als Hongkong. De Amerikaanse regc- V er volg van pag. 3 Terwijl de Britten steeds meer troepen naar de „hartader" van hun Gemenebest, de Suezkanaal- zóne, brengen, evacueren zij uit dit gebied, dat door dr Egypti sche nationalisten onveilig wordt gemaakt, dc vrouwen en kinde ren der Engelse militairen. In auto's worden dezen overge bracht naar Port Said, waar het troepenschip Empress of Austra lia" gereed ligt om hen naar het moederland terug te brengen. SPIONNAGE is voor vele van onze landgenoten ccn ver en vreemd begrip, iets. dat zich buiten onze landsgrenzen afspeelt, maar waar wij hier in Nederland toch feitelijk niet mee van doen hebben. De ervaringen in 1940 heb ben deze naïeve lieden merkwaar dig genoeg nog niet uit die droom geholpen. Het is te hopen, dat de elders op deze pagina gcpubliceei - de mededelingen der regering over het duister bedrijf van een aantal officiële Tsjechische personen ein delijk ook degenen in ons midden die zo goed van vertrouwen zijn. dc schellen van de ogen zullen doen vallen. Het is een merkwaardig mengel- I moes van gegevens, dat deze vreem delingen op slinkse manier pogen te verzamelen. Ten dele zijn het in lichtingen op militair terrein, waar van iedere regering zich tracht te verzekeren, ten dele betreft het za ken, die achter het ijzeren gordijn angstvallig geheim worden gehou den. maar die in dit gezegende land ieder zich verschaffen kan door een boekwinkel of bibliotheek binnen te lopen. Zo onschuldig zijn intussen al de vragen, waarop on. dc Tsjechische militaire attaché in Brussel het ant woord heeft trachten te krijgen, bij lange na niet. Dc onthullcndstc vra gen zijn w-el die naar dc kwetsbare punten van vitale bedrijven. Wie in formeert naar de ligging van ketel huizen in fabrieken cn naar de plaats waar dc electrische kabels de fabriek ingaan, wie gespecificeerd weten wil. waar dc kabels electri sche eentrales verlaten, die geeft zich volkomen bloot. Dergelijke ge gevens zijn alleen van belang, maar dan ook van groot belang, voor saboteurs! EEN drietal conclusies laat zich al dadelijk trekken uit het uit voerige relaas van de regering, dat van tijd tot tijd zich lezen laat als ccn spannend detective-verhaal, wat het trouwens ook is. In de eerste plaats, dat het nood zakelijk zal zijn bij het optreden tegen dit lichtschuw bedrijf een bij zonder nauw contact te onderhou den met onze bondgenoten. Het wa re al te mal om te denken, dat speciaal Nederland het voorwerp la van deze ongewenste belangstel ling. Alle vrije landen staan aan de zelfde gevaren bloot cn gemeen schappelijke afweer is geboden. Wij nemen trouwens, zelfs zonder be wijs. aan. dat ook de regering is doordrongen van deze voor dc hand liggende waarheid. Vervolgens is het bij deze gele genheid wel zeer duidelijk aan de dag getreden, dat de wijzigingen in het Wetboek van Strafrecht, waardoor optreden tegen lieden, die zich op deze wijze aan spionnagc schuldig maken mogelijk is gewor den, geen ogenblik te vroeg, maar wel aanzienlijk te laat is gekomen. En tenslotte, en dat is toch wel het voornaamste, want de huiselijke wijsheid van het voorkomen cn ge nezen behoudt nog altijd haar waar de. dat het nodig is voor een land als het onze straffere maatregelen te treffen ter beveiliging van wat uit overwegingen van landsbelang geheim moet blijven. Democratische landen hebben in allerlei opzichten altijd ccn achterstand vergeleken bij de communistische dictaturen, waar de enkeling rechteloos is tegenover de staat en een meedogenloos po litioneel toezicht waakt tegen het uitlekken van gegevens. De democratie moet haar princi piële zwakheid op dit punt aan vaarden. allereerst omdat zij terecht van oordcel is. dat op den langen duur haar schijnbare zwakte een kracht is. Dat betekent intussen niet dat zij nalatig zou mogen zijn wat betreft haar zelfverdediging cn be veiliging. Dat niet gebleken is en niemand zal wel zo goedmoedig en naïef zijn om dat te denkon dat hiermee de kous is afgebreid, bewijst eens te meer dc noodzaak om bij voortduring op onze hoede te zijn. Een gewaarschuwd man geldt voor twee, en gewaarschuwd zijn wij nu in elk opzicht. Daarvoor kunnen wij dan tenslotte de heren in Praag, die vandaag geen al to plezierige dag zullen hebben, dankbaar zijn. Con vooicn om de andere dag CAIRO. De Suez-Kanaalmaat- schapplj heeft Maandag hekend ge maakt, dat met ingang van heden (Dinsdag) om de andere dag een convooi in Noordelijke of in Zuide lijke richting door het kanaal ral va ren. 's Nachts rullen alleen schepen, die zelf zoeklichten hebben, van het kanaal gebruik mogen maken. De maatschappij heeft deze maat regelen getroffen met het oog op de algemene staking van de Egyptische arbeiders te Port Said, die belast zijn met het meren van schepen en die voor dc bediening van de zoeklichten moeten zorgen.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1