STADSVENSTER Er valt veel te genieten op de Sperwer-Proefparade Kruideniersbeurs ontstaan uit samen werking Dodenbezorging in vroege middeleeuwen Noteert U even Invalidenbond streeft naar hechter contact Johan v. d. Broek exposeert 9 Dinsdag 30 October 1951 (Van een onzer verslaggevers) We zouden overdrijven, wanneer we U vertelden, dat U niet behoeft te eten voor U een bezoek brengt aan de Sperwer-Trocfparade in de Markthal, maar een feit is het, dat er heel wat te proeven valt op deze kruideniers- beurs, die gisteravond in aanwezigheid van een groot aantal Amcrsfoortse middenstanders door de secretaris van de Kamer van Koophandel, mr F. C. H. Eenhorst werd geopend. Bij de opening was onder meer tegenwoordig wethouder C. van Zwol, die hiermee voor de eerste maal sinds zqn ernstige ziekte van enkele maanden geleden, weer in het openbare leven verscheen. een uiting is van de activiteit der Amersfoortse middenstand. Ook mr Eenhorst bracht het begrip sa menwerking naar voren: niet alleen in verband met deze Proefparade, maar ook in ruimere zin. Samen werking heeft de kleinhandel be houden in de concurrentiestrijd met het grootbedrijf. Dit grootbedrijf heeft de zelfstandige winkelier wakker geschud en hem nieuwe ideeën gebracht. Met de wens. dat andere groepen door deze beurs ge ïnspireerd mogen worden, verkar de mr Eenhorst de Sperwer-proef- parade voor geopend. Nadat tenslotte de heer J. Boeke- nogen nog had gesproken namens de Federatie van Amersfoortse Mid- denstandsverenigjngen. begaven de genodigden zich naar de eigenlijke hal om er de verschillende stands te bewonderen ennatuurlijk om te proeven. Geen buikpijn Ook Uw verslaggever heeft zich te goed kunnen doen aan diverse lekkernijen, al heeft hij niet alles geaccepteerd wat hem werd aange boden. Want in dat geval was de Proefparade voor hem beslist met buikpijn geëindigd. Nu bewaart hij de beste herinneringen aan deze beurs. Op een bijzonder aantrekkelijke Wethouder Van Zwol bij opening De Sperwer-Proefparade is een beurs van kruidenierswaren, die te zien en te keuren zijn in stands, bezet door de fabrikanten van de ze artikelen. De organisatrice van de beurs is echter de Amersfoortse Kruideniers Vereniging, waarin de Sperwer-winkeliers in onze stad zich verenigd hebben. De voorzitter van deze vereni ging, de heer B. H. Elferink, was het die de genodigden om zeven uur welkom heette in de koffie kamer van de Markthal. Hij wees er op. dat de bedoeling van de beurs was de huisvrouw kennis te laten maken met allerlei producten van Nederlandse fabrikanten. De winkel van de zelfstandige kruidenier is in het algemeen niet groot genoeg om op ruime schaal nieuwe artikelen uit te stallen en te demonstreren. Daarom hebben de Sperwer-winke liers de handen ineen geslagen en door samenwerking bereikt, waar toe ze individueel niet in staat waren. Mr F. C. H. Eenhorst. die tezamen met de heer H. van Galen Last de Kamer van Koophandel vertegen woordigde. verrichtte hierna de of ficiële opening. Hij wees er in een korte toespraak op. dat deze tweede beurs binnen zeer korte tijd de eerste was immers de W.A.S.-beurs Zó DRUK was het op de eerste dap van de Proef-Parade in de Markthal. (Eigen foto). manier wordt hier door de fabrikan ten getoond wat de Sperwer-winke- liers het publiek te bieden hebben. Ook worden verscheidene demon straties gegeven op het gebied van het gebruik van een bepaald artikel. Zo laat een fabrikant van Indische kruiden zien hoe een bescheiden rijsttafel toebereid wordt. Elders kan men een kopje thee. koffie of soep keuren, en weer in andere stands een hapj^ pudding, een glaas je wijn of een biscuitje. Veel belangstelling De belangstelling voor de beurs was tijdens de eerste avond bijzon der groot Reeds lang voor het tijd stip van de opening dromde het pu bliek voor de Markthal samen, en het was goed. dat de politie aanwe zig was om het binnenkomen orde lijk te laten verlopen. Voor iedere honderdste en vijfhonderdste bezoe ker was er een verrassing in de vorm van een aantal kruideniers waren. De attractie van deze eerste avond was het optreden van Willy Ver voort als conférencier Hij oogstte met zijn liedjes bij de guitaar en zijn gemoedelijk babbeltje veel suc ces. Vanavond komt André Meurs voor de nodige ontspanning zorgen. Ook wordt er dan een televisie-de monstratie gegeven. De beurs is nog geopend tot en met Vrijdag, elke dag van twee uur tot half zes. en 's avonds van half acht tot half tien. Mft. EENHORST van de Kamer van Koophandel proeft een lek ker biscuitje. Denkt U vooral niet dat hij bevoorrecht wordt door deze charmante dame. Want als U naar de Markthal gaat, krijgt U ook biscuitjes van haar Eigen foto). Geboorte en Dood zijn de twee polen, waartussen zich het wonder van het leven der mensen afspeelt. Te allen tijde heeft de mens getracht dit wonder te doorgronden en de zin ervan te verstaan, maar evenzeer heeft hU zich beziggehouden met de raadselen van geboorte en dood. Met het laatste mis schien nog het meest, omdat hier een mysterie ligt. dat hem noopt tot het zoeken van een verklaring van dc vraag, hoe de dode zich losmaakt van het leven en óf, benevens hoedanig de binding Is tussen de afgestorvenen met welken wij het leven deelden en onszelf, die het, in aardse zin, nog bezitten. Boeiende lezing van dr P. Glaze ma Zo luidde de inleiding van de voordracht, die dr P. Glazema, di recteur Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek gisteravond hield voor het Instituut voor Volks ontwikkeling. Spreker gaf aan. hoe het gevoel, dat de dood slechts de overgang is tot een hoger leven, ja eigenlijk het begin van het leven zelf, tot een do dencultus moest voeren, die tot het ontstaan van een godencultus leidde. Hoe deze Dodenbezorging in de vroege middeleeuwen plaats had. demonstreerde de heer Glazema met een reeks merkwaardige lantaarn plaatjes. Om iets van de ontwikke- Opsporing verzocht GRAND THEATRE t/m 31 October: „Met eervol ontslag", 14 jaar. Zon dag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. da gen; 2.30, 6.45 en 9 uur. ..Donderdagcyclus". 1 Nov.: 2.30. 6.30 cn 9 uur „Maria Goretti". 18 jr. CITY THEATER: „Altijd naar wens", elke leeftijd. Zondag: 1.30. 4, 6.30 en 9 uur. Ov. dagen: 2 30, 6.30 en 9 u REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag: „Dodenrit ln bet Rotsgebergte", 14 jr. Van Dinsdag t/m Donderdag: „18 jaar Sing Sing". 18 jr. Zondag: 2. 4 15. 6 45 cn 9 uur. Ov dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK; Van Vrijdag t/m Maandag: „Duel met dc Dood". 18 j. Van Dinsdag Lm Don derdag: ..Zet J° zorgen aan de kant" elke leeft. Zaterdag: 2.30—6.45 cn 9 uur. Zondag: 2. 4.15, 6.45 cn 9 uur. Ov. dagen: 2.30 cn 8 uur. TENTOONSTELLINGSZAAL Paulus Buyslaan 1. t.m. 4 November: Na jaarstentoonstelling Amersfoorts Kunstenaars Genootschap. Geopend van 10 tot 5 uur: Zondags van 2 tot 5 uur. ACADEMIE VAN BEELDENDE KUNST. Utrechtsestraat 53: t/m 17 November expositie van schilderijen, tekenin gen en glaswerk van Johan van den Broek. Geopend van 10 tot 5 uur. Zondags gesloten. 30 OCTOBER. Dinsdag. Nederlandse Relsvcr.- Parijsavond met o.a. film. *s Prinsenhof. 31 OCTOBER. Woensdag. Oecume nische Lekenspclgroep: lekenspel „Luther". Lutherse Kerk. Langcstr.. 20 uur. 31 OCTOBER. Woensdag Genoot schap Nederland—Frankrijk; voor dracht Jantien van Eek. Gebouw Kamer van Koophandel. Arnhemseweg 23, 20 uur. 1 NOVEMBER. Donderdag. Ned. Ver v. Weer- en Sterrenkunde: drs D J. Bouman over ..De geschiedenis van een wolk" Vonk's Lunchroom Langcstraat 87. 20.15 uur 2 NOVEMBER. Vrijdag. - Volksuni versiteit: tweede voordracht over „Bouw en functie van het gezichts orgaan". MUSEUM FLEH1TR. Westsingel. Dnge- Ulks geopend, behalve Zondags, "werkdagen van 10—12 eD 1—4 uur Zaterdag 10—12 en 1.30—3 uur. OPENBARE LEESZAAL Uitlening vol wassen 26 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2.304-30 uur. OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartier «Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 78 uur R.K. OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12.30 en 2.305.45: Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 3—5 en Vrijdag i5 uur. ling te doen zien. die deze cultus heeft doorgemaakt, ging de spreker met zijn gehoor op zevenmijlslaar zen door het Stenen en Bronzen Tijdperk en dat der Romeinse Overheersing, om zo te komen tot de Saksische en Frankische graven, die eigenlijk de belangrijkste bron zijn voor de kennis van het leven in de vroege middeleeuwen, waar van geschreven oorkonden ontbre ken. Scherpe afbeeldingen der „sector- opgravingen" van grafheuvels lie ten duidelijk zien, hoe sterk het be grip levend was. dat de dode tot een andere wereld behoorde. Plat tegronden van Frankische doden velden vertelden zonder woorden van de verandering, die de begraaf- gewoonten ondergingen bij de over gang van het heidendom naar het Christelijk geloof, ten tijde van Ka- rel de Grote. Natuurlijk wijdde dr Glazema een belangrijk deel van de avond aan beschouwingen over en vertoning van de afbeeldingen, die betrekking hebben op het Frankische Grafveld, dat dit jaar bij Rhenen is blootge legd. De opgravingen, daar verricht, zijn nog steeds object voor belang rijk historisch onderzoek. Met de beschrijving van, uit ar cheologisch oogpunt belangrijke sar- cophagen, in Aardenburg ontdekt en uit het vroeg-Christelijk tijdperk stammend, sloot dr Glazema zijn boeiende beschouwingen af. Het autobusstation te Amersfoort jan de Veluwse Autobusdienst en de Nederlandse Buurtspoorwegmaat schappij ondergaat nog steeds ver beteringen. De standplaatsen van de bussen zijn nu duidelijk aangegeven. Ook de reizigers kunnen weten welke weg zij hebben te gaan om vlot de bussen te bereiken. Er is een behoorlijk pad aangelegd en. voor de bussen is er voldoende ruimte om in cn uit te rijden. Het publiek wil nog niet erg aan de correct aangegeven toegangsweg wennen. De reizigers lopen namelijk nog steeds via de inrit naar de bus sen. Om ongevallen te voorkomen is nu een slagboom aangebracht. Deze boom wordt door het busper- soneel bediend. Als een bus arri veert. licht het buspersoneel de slag boom om deze na het passeren weer te sluiten. De reizigers zijn nu dus wel verplicht, de juiste weg te gaan. Over een dag of vier, als het beton blok waarin het gewicht van de slagboom hangt voldoende is gehard, wordt de boom in bedrijf gesteld. (DvA - Archlfoto) Advertentie (1. M.) Sederc 18 October is de vijftien jarige Adriana Gretha Willy Bun schoten (geb. te Huizen 48'36) verdwenen uit de ouderlijke wo ning, Seringstraat 31 te Huizen (N IL). Zij heeft 's morgens het huis verlaten om naar haar be trekking te gaan zij is dagmeis je waar zij niet is aangekomen, 's Middags omstreeks 15.00 uur is zij gezien in gezelschap van twee onbekende jongens, fietsend van de Rijksweg onder Naarden in de richting Amersfoort. Haar signalement luidt: lang plm. 170, flink postuur, gezonde gelaatskleur. donkerblond haar, dubbelgeslagen vlechten met zwart fluwelen strikje, draagt een don kerblauwe trui met lange mou wen, donkerblauwe rok, lichtbrui ne mantel met klein blokje, rode sokjes, bruine schoenen. Zij is in het bezit van een oud damesrijwiel, zwart gelakt, geel gebiesd, zwart gelakt stuur, geen kettingkast (wel het geraamte), oude dynamo en nieuwe lamp. Jongerendienst in kerk aan Appelweg Op Woensdag 31 October a s. zal een Hervormingsdienst worden gehouden in het kerkgebouw aan de Appelweg, welke des avonds om 7 uur zal aanvan gen. De heer H. P. J. \an Mourik zal deze dienst leiden. In het gebouw voor Vrijzinnig Hervormden hield de afdeling Amersfoort van de Algemene Ne derlandse Invalidenbond Maandag avond haar jaarvergadering waar voor grote belangstelling bestond. In zijn openingswoord wees de voorzitter, mr. W. J. B. Versfeit, er op dat er te weinig contact is tus sen leden en bestuur. In het afge lopen jaar was er activiteit van de gymnastiekclub, doch voor de con tactavonden bestond veel te weinig belangstelling. Verder wilde men een actie voeren om het ledental wat op te voeren. In het jaarverslag van de secreta ris werden de dames mevr. Ramse- laar, mevr. Nuytsde Smalen en mej. Martijn geprezen voor hun be langrijk werk in het belang van de Amersfoortse invaliden. Vooral mevr. Ramselaar werd een pluim op de hoed gestoken voor haar veel zijdige arbeid. Mej. Martijn heeft met veel succes het oefenclubje ge leid. Enkele leden werden in de gele genheid gesteld, dank zij de sectie sociale zorg van de Amersfoortse Gemeenschap, om een week vacan- tie te genieten terwijl de bioscopen gratis toegankelijk zijn. Het leden tal liep iets terug en wel van 102 op 94 leden per 1 Sept. j.l. De voorzitter wekte allen op het werk van de invaliden zoveel mo gelijk te steunen. Door meer con tactavonden zal men trachten te be reiken dat er intensiever contact wordt gelegd tussen de leden onder ling. Het jaarverslag van de pen ningmeester bracht een batig saldo van f 290.34 ter tafel. Aangezien ei door diverse omstandigheden nog geen contröle was geweest kon de penningmeester nog geen décharge verleend worden. In de nieuwe kascontrole-commissie werden be noemd mej. J. P. Ham en de heren J. J. Pureveen en J. C. Velthuysen. Deze winter hoopt men een televi sie-avond te houden en enkele kaartavonden. Van het bestuur waren aftredend de voorzitter, 2e secretaris en 2e penningmeester. Genoemde func tionarissen t.w. de heren mr. Vers feit, J. Alberts cn A. L. v. d. Laan werden met algemene stemmen herkozen. Penningmeester A J. H. Wunderink had bedankt. In zijn plaats werd gekozen de heer J- Nijhof uit Soestdijk. Na de pauze werden er lantaarn plaatjes geprojecteerd door mevr. Kreiken waarbij dr. E. A. Kreiken een toelichting gaf. Op het witte doek werden de aanwezigen mee genomen naar het zuiden van Frankrijk. Men zag fraaie natuur opnamen uit de Pyreneeën en de Franse Alpen en verder van enkele gedeelten uit eigen land. Voorzitter mr. Versfeit dankte na afloop de heer cn mevr. Kreiken voor het ge- bodene. WOENSDAG EN VRIJDAG WOLLEN SOKKEN met nylon en lastex boord I 2.95 PORCELEINEN KOP EN SCHOTELS 4 décors, 6 stuks voor f 2.95 GESTREEPT PYAMA FLANEL, per meter 1.45 WERKHEJIDEN, effen en geruit, zware kwaliteit I 5.90 Woensdag en Vrijdag HOOMiDREESMAXV utrechtsestraat AMERSFOORT Jong schilder met veelzijdig talent dan is men sneller aan een voor de hond" zegt dat zeker doel. Maar het spa- joch, of het een maaltje ren is. roafs de nijvere bij- soepbenen gold. Zo 'n knul cn het doen. Zij brengen is goud waard. Hij weet ook met kleine beetjes de waarom hij spaart. Het is honing waarop zij 's win- om een ander te helpen, fers moeten teren. Om de Daarom vrienden geen kleine beetjes daar gaat twijfel, we zetten de actie het ook bij het sparen om. voort Probeer wat opzij te leg- En'zo denken ook: Jac- pen. Iedere dag een dub- j<ie Mourer, Langestraat 26: beitje reserveren is byna Bcrtic Mosterd. Palmstraat een gulden per week. Als 304; Wijmpje Troost. Co de propaganda van Wereld spaardag dit kan bereiken, dan is er al veel gewon nen, Het gaat er niet om hoe men spaart, maar meer nog om de betekenis van het sparen zelf. Zilvervloed Dit rubriekje hoort bij 't Stadsvenster. Zo stil voor ons heen denken we wel ninckstraat Timmerman, 79: Henny stoet wordt een spandoek met 'n opwekking tot spa ren meegedragen. Vier uur vertrekken de musicerende PTT-mannen van het postkantoor. Zij maken de volgende mars door de stad: Postkantoor, K. Gracht, Langestraat, Utrechtsestraat, Wijerstraat Asch v. Wijckstraat, Smal- lepad, Brouwerstraat, K. Bergstraat, Viasakkerweg, Bergstraat, Leusderweg, Violenstraat Voltastraat. Stephenson- 51; Jaap van Leeuwen, straat, L. Costerplein, Dal- Kruispunt 24, Hoevelaken tonstraat. Franklinstraat, een trouwe medewerker, die Jaap). En dan hijsen we nog even de vlag voor onze bezorger Mcinten, die uren door weer en wind omgeving de krant te be zorgen. Meinten verslijt eens: zouden we de lezers d?araan Veel fietsbanden Ft ie curie Harirlcn vim unnr er niet mee vervelen. Maar dan komt ons het ideaal Sparen MORGEN is het Wereld- spaardag. Dan komt duidelijker dan op de ove rige dagen uan het jaar naar voren, dat sparen noodzakelijk is. Men zal ons wellicht tegenwerpen ,,een geleidehond" „waarvan moeten we spa- ogen. Dan denken we hard- ren? In deze dure tijd blijft op: doorzetten vrienden! cr geen dubbeltje over." Met zilverpapier, capsules Om dat dubbeltje gaat en al wat men voor onze het juist. Er zijn mensen, actie denkt te kunnen mis- die menen alleen m.aar te sen, moeten we aan ons sparen als zij een flink be- doel komen. drag naar de spaarbank Ons hart klopt sneller kunnen brengen. Natuur- als er weer zo'n kleine lijk, dat is ook een vorm peuter met een tas vol zil- van sparen. En als het mo- verpapier ons kantoor op gelijk is het zo te doenkomt lopen. „Hier meheer, wereldspaardag. In de Woestijgerweg, E. Meijster- weg. Vermeerstraat, H. v. Viandcnstraat, KI. Haag, Zuidsingel, Kamp, Koning straat, Methorststr., Kruis- gaat om in Hoevelaken en kamp, Bloemendaalsestraat, ,Die oude banden zijn voor de actie," zei Meinten. Hij heeft groot gelijk. Ook ban den brengen geld in het actielaatje. Havik, Krommcstraat, Lan gestraat, Scher'oierstraat, Mooierstraat. Pracht sprint De Pedaalridders zijn met een pracht sprint door de finish gegaan. „Vijfen- Taraboem twintig jaar" stond er op even oaD t Stadsven tter. Tel 429li Iedere morgen van tien tot twaalf aur. gen leven van pedaalrid ders, die geen veldtocht te ruim was. Zij hebben de slag gewonnen. Wij wen sen met burgemeester Mo lendijk, die het voorwoord schreef, „dat de komende kwarteeuw een tijdvak zal zijn van grote bloei." Dc Schalmei „Cijfers spreken" zegt de heer A. v. Zweeden, voor zitter van de Chr. organi satie voor Lichamelijke Opvoeding „Wilhelmus" in het maandblad „De Schal mei". Het is een artikel, dat verder reikt dan het dagelijkse praatje over clubliefde. Uit De Schalmei blijkt verder, dat er in de rijen van deze organisatie veel activiteit heerst De actie „Hoogte 45", ter viering Taraboem, taraboem, zo zal het op 31 October door Amersfoorts straten klin ken. Dan trekt de PTT-har- monie er op uit om de bur gerij te herinneren aan die finish. En de prijs? Een van het 45-jarig bestaan is prachtig jubileumnummer, begonnen. dat er qua inhoud en ty pografische uitvoering we zen mag. De pracht prijs ligt hier voor ons. Er valt van alles in te lezen over het bewo- Parade „Vandaag ga ik paraderen op de Proefparade" zei 't manneke vanmorgen. Johan van den Broek, die tot 17 Nov. als gast van de Academie in de zaal Utr.straat 53 zijn werk laat zien behoort tot de jonge, men mag wel zeggen de jongste garde. Hij is 23 jaar, studeerde aan de Amster damse Academie, waar hij op zijn zestiende reeds zijn intrede deed en was als militair enkele jaren in In donesië, waar hij reeds gelegen heid kreeg te exposeren. Dit alles is bepalend voor het werk, dat hier getoond wordt. Het vertoont een jeugdig élan, een brui sende spontaneïteit, daarnaast een vroegrijpe geest en beheersing van de stof, voorts in de thema's, meer dan eens een Oosterse inslag.. Het is nog in vele opzichten „Sturm und Drang", maar gelukkig slechts zelden een experimenteren in 't wilde weg. Aanvankelijk was zijn werk wat de vorm betreft nog weinig afwij kend; vooral zijn verfbehandeling en kleurgevoel stempelden hem tot een modernist. Van dit min of meer „naturalistisch expressionisme" is zijn zelfportret met hoed wel 't zwierigst, er zijn ook portretten met tederder inslag en naast een enkel tropisch landschap ziet men teke ningen, die in hun aanduiding van louter contouren (ze lijken even op gravures) invloeden verraden van Matisse en Wiegersma. waarbij het onvermijdelijk is om de afstand te ervaren, die hem nog van deze gro te reputaties scheidt. In doeken als Huwelijksaanzoek (dat ik volkomen niet begrijp) en man-en-vrouw (dat ik niet volko men begrijp) is de dynamische ex pressionist aan 't woord, die zijn eigenlijke stijl nog niet gevonden heeft, wiens kleur ook nog wat branderig aandoet. In de kleurrijke gouaches, een techniek die v. d. Broek uitstekend verstaat, komt het exotische ele ment wel het duidelijkst naar vo ren, zowel in de motieven als in de merkwaardige decoratieve behande ling. De olieverfschilderijen van de laatste tijd neigen naar het ab stracte, maar vervallen niet in het decoratieve, ze zijn wat weker en matter van kleur (in de trant soms van Marie Laurencin) en verraden in de stijl ook enige invloeden van Campigli. Ik denk wat de eerste be- betreft aan „Man en vrouw met paarden", wat de tweede betreft aan „Gezin aan het strand" met het geestig gespannen zonnescherm en de typisch gebonden hoeden. Het grote dubbel naakt, man en vrouw is meer academisch van opzet, maar door zijn geheimzinnige toon boeiend van sfeer. In Geluk (20) tref ik een der gaafste doeken aan in zijn nieuwe, verfijnd expressio nistische stijl naast ook het liefdes paar (4). Johan van den Broek kan ver schillende kanten uit en vertoont een merkwaardige veelzijdigheid. Zelfs het boetseren is hem niet vreemd, al heeft hij het kopje dat hij exposeert niet in de catalogus opgenomen. Trots mag hij zijn op de resul taten. die hij als medewerker bij de firma v. Tetterode bereikt in panelen van glas. Slechts twee voor beelden laat hij hier zien van vol tooid werk. daarnaast zijn er een paar grote projecten maar dit is voldoende om te overtuigen van zijn welsprekende virtuositeit. Het een is nog bovendien een technisch experiment dat hier te lande nieuw is: het oxyderen van spiegelglas, zoals de Fransen dit kennen. Het leent zich voor objec ten van groot formaat, die heel wel dienst kunnen doen ter versiering van halls, trappenhuizen etc. Het brons en groen, dat hij hier in zijn zwierige tekening toepast,, maken 'n chique effect en het weghakken aan de achterkant van kleine stuk jes glas brengt een brillante tinte ling teweeg, al geloof ik. dat de kunstenaar hier gemakkelijk op een hellend vlak komt. Vooral wanneer hij dit procédé ook toepast in de gezandstraalde panelen, waar het licht de distinctie van de „kleur" kan verstoren. Bewondering wekt hier intussen de vaste gave lijn en de verfijnde decoratieve détaille ring. Deze téntoonstelling houdt een niet geringe belofte in! CA..S. DE A VONTUREN JVAN KAPITEIN ROB 1729. Zo snel ze kun nen zeilen de jonken do baai uit. Door de dichte rook is het zicht slecht en het valt niet mee in de nauwe toegang tot ac baai zo te manoeuvre ren,, dat er geen varingen ontstaan. Ieder, een denkt in de eerste plaats om zich zelf, maar de schepen berei ken toch zonder schade de open zee. Van de „Zeebruid" is niets te zien en de meesten den ken al. dat Kid er niet in is geslaagd met zijn schoener weg te komen, doch dan duikt plotse ling, als een spookschip, t de „Zeebruid" op uit het rookgordijn. Kid staat i zal de „Vrijheid" opsporen. Kanoukl probeert brengen, want dan komt weer aan het roer. Hij zegt, dat Kanouki hem hem met een zoet lijntje van dat plan af te heeft bedrogen, nog veel meer kan vertellen, maar hij wil en I uit, hoe hij zijn baas

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2