STADSVENSTER Bevolkingsonderzoek naar de tuberculose Waar de Raad niet lang mee bezig was Amersfoort is zeer levenskrachtig Amersfoort krijgt drie USO-concerten 2 RAAD BESLUIT TOT: DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB N.E.I. CONCLUDEERT: Geleidelijke daling van aantal samenwoningen Noteert U even Veel bekijks bij Proef parade Woensdag 31 October 1951 (Van een onzer verslaggevers) - Amersfoorts Raad was gisteravond zeel welwillend gestemd. Er was •weinig animo tot het houden van breedvoerige debatten, zodat de 31 agen dapunten ln ongeveer twee uur bekeken waren. Van betekenis in onge twijfeld het voorstel tot het verlenen van een crediet ten behoeve van het bevolkings-onderzoek op tuberculose en andere ziekten van de borstholte door middel van schermbeeldfotografie. De raadsleden R. Jonkhart (PvdA) en W. van Apeldoorn (CPN) waren niet gerust over de tegemoetkoming ln de kosten, die ook voor de burgers aan dit onderzoek aan de orde komen. Wethouder A. J. Spiekermann (KVP) kon in dit verband een geruststel lende verklaring doen. De regeling blijkt zo te zijn, dat, waar dit nodig is, «en tegemoetkoming in de kosten mogelijk is. De heer Van Apeldoorn kreeg voorts de verzekering, dat aan de Raad het eind-rapport van het onderzoek ter kennis zal worden gebracht. Hij vernam verder, dat het bU een onderzoek niet zal blijven. Ook aan verderstrekkende maatregelen is by dit onderzoek gedacht. Het voorstel van B. en W. ging er met vlag en wimpel door. Jeugd gaat natuur beschermen r Amersfoort krijgt drie concerten van het USO. De Raad was ingeno men met het voorstel van B. en W. om door het verlenen van een subsi die van 2900.deze concerten mo gelijk te maken. De raadsleden T. van Oort (PvdA) en W. van Apel doorn wilden wel graag weten hoe (men de verdeling van de goedkope Slaatsen wenst te regelen. De heer R. Hartings (KVP) had niets tegen het voorstel, maar hij zou toch graag zien. dat er nu ook eens iets gedaan ■werd voor de muziekverenigingen 3n Amersfoort. Hij herinnerde aan de toezegging van een muziektent. Van de zijde van het college werd medegedeeld, dat de goedkope plaat sen, via zang- en muziekverenigin gen, personeelsverenigingen en de vakbonden zullen worden verdeeld. Burgemeester H. Molendijk sprak de wens uit, dat 200 goedkope plaatsen per concert te weinig zullen blijken te zijn. Men moet deze subsidiever strekking als een proefneming zien. Is er werkelijk animo voor deze con certen dan kan men volgend jaar met andere voorstellen komen en dan is het wellicht mogelijk het aan tal goedkope plaatsen uit te breiden. Door de heer Van Oort was ook nog de kwestie van volksvoorstellingen aan de orde gesteld. In Amersfoort ligt deze zaak niet zo eenvoudig. Wellicht is het mogelijk, dat de ge zamenlijke vakbonden een suggestie in deze richting doen, meende de heer Molendijk. Over de muziektent kon de voorzitter nog geen gunstig geluid laten horen. De aanschaffing is erg duur. Bij de begroting voor 1952 kan de raad over deze zaak nog Wel het een en ander zeggen. t Grieven Bij de bespreking van het voorstel tot vaststelling van een „tijdelijke ziektekostenregeling gemeenteperso- neel" kwam de |heer Van Apel doorn met enige grieven naar vo ren. Hij vond. dat het niet juist is het gemeenteper- soncel als sluit post te gebruiken. Naar zijn smaak had deze regeling er al veel eerder kunnen zijn. Nu heeft men ge wacht op een Meevallertje (ver hoogde uitkering van de onderne mingsbelasting). Er zijn in 1951 wel andere uitgaven gedaan, aanschaffing kantoormeube len enz. Waarom is daaraan voor rang verleend? zo vroeg de heer Van Apeldoorn zich af. Wethouder P. Kalkman (CHU) zei, dat de heer Van Apeldoorn het ver schil moet zien tussen kapitaalsuit gaven en die voor de ziektekosten regeling. Er was op de begroting Apeldoorn over 1951 nu eenmaal geen ruimte voor een post van 28.000.Nu er inderdaad een financiële meevaller is, waardoor ook het voorstel tot het bevolkingsonderzoek naar tbc kon worden gedaan, heeft het college on middellijk aandacht besteed aan de ze zaak. die voor het gemeenteperso- neel van veel betekenis is. De heer Van Apeldoorn bleef niettemin bij zijn mening, dat het college het ver trouwen bij het gemeentepersoneel heeft verspeeld. Het voorstel werd zonder stemming aangenomen. Bij een debat over het afwijzend advies tot toekenning van subsidie voor Amersfoortse leerlingen van het gemeentelijk Utrechts avondlyceum kwam uit de bus, dat in de nieuwe begroting aan het gemeentelijke stu diefonds wat meer ruimte zal worden gegeven De raad ging overigens vol ledig accoord met het afwijzend ad vies. Geen verklikkers Bijzonder veel instemming vond het voorstel tot het verlenen van een crediet ten behoeve van het geven van filmvoorstellingen voor de schooljeugd omtrent doel en strek king van de natuurwachten. De he ren L. Waterloo (KVP),T. van Oort en Van Apeldoorn betuigden achter eenvolgens hun instemming. De heer Van Apeldoorn was wel bevreesd, dat men door het instellen van deze jeugdnatuur wachten tot een verklik- kerssysteem zou geraken. Hij achtte het gewenst deze zaak behoedzaam aan te pakken. De voor zitter kon zich met deze opvatting zeer goed verenigen. Men moet de jeugd geen kleine politietaak op de schouders leggen. Beter kan men in deze kv/estie een element van sa menwerking brengen. Vernielingen in de natuur aangericht kunnen het beste in de leslokalen worden be sproken. De heer Molendijk kon ech ter tot zijn vreugde opmerken, dat er in het optreden van de jeugd na de bevrijding een enorme vooruitgang valt te bespeuren. Ook de ouderen in de verschillende stadswijken blijken bereid meer zorg aan plantsoenen en perken te besteden. Ook dit voorstel werd tenslotte met algemene stemmen aangenomen. pymyk Bij de behandeling van het voor stel tot hernieuwe vaststelling van de „verordening op de heffing van precariorechten" meende de heer Douma (AR) te moeten opmerken, dat men het bedrijfsleven niet te zwaar moet gaan belasten. Hij vondt in dit verband het heffen van rechten voor het stallen van een auto in de open lucht onjuist. Ook de middenstand achtte de heer Douma door deze maatregel be nadeeld. De heer -mr. Th. A. Fruin vond. dat de heer Douma zich in zijn maidenspeech, precies had geuit als de fractievoorzitter van een groep, die de arme middenstand en het ar me bedrijfsleven in bescherming neemt. De heer Fruin had geen me delijden met de autobezitters en hij vond, dat de bedrijven in werkelijk heid niet worden getroffen. De heer Douma zei, dat hij scherp op deze nogal persoonlijk gerichte opmerking van de heer Fruin zou kunnen ant woorden. Hij wilde echter de goede gang van zaken in de raad niet ver storen, maar verklaarde, dat de woorden van de heer Fruin hem pijn lijk hadden getroffen. Naar het in zicht van de heer Douma had spr. hem onjuist beoordeeld. De heer F. de Feber (VVD) zei met de gedachte van de heer Douma in te stemmen. Op enkele vragen o.a. van de heer Douma en de heer P. J. Hermans (KVP) antwoordde wethouder Kalk man, dat het inderdaad de moeite waard is om eens na te gaan welke onkosten er gemaakt worden om de verordening uit te voeren. Voorts was de heer P. J. Hermans (KVP) van mening, dat de middenstanders en wellicht ook de Kamer van Koop handel over deze verordening ge hoord hadden moeten worden. Hij vond tevens, dat de middenstanders, die een lichtbak aan hun zaak heb ben hangen, teveel moeten betalen. Het college bleek bereid deze zaak, na vaststelling van de verordening, nog eens te bekijken. Over enkele andere agendapunten werden enkele kleine opmerkingen gemaakt, maar deze brachten geen wijziging in de situatie. De raad ging na het afdoen van enkele benoemingen en de verdeling van de raad in twee afdelingen in ge heime zitting. In deze besloten zit ting kwam aan de orde een voorstel tot het verlenen van een aanvullend crediet voor de verbouwing van het hotel „Oud Leusden". 1730. Wanneer Kid niet luisteren wil, ge bruikt Kanouki andere argumenten: zijn vuis ten. Kid tuimelt achter over hij is inderdaad niet nuchter en ver weert zich maar zwak en Kanouki legt het schip op een nieuwe koers. Kid's trawanten, die op de voorplecht staan, merken niets van het gevecht. Zij houden de jonken in de gaten, want ook van die kant dreigt gevaar. Eén schip probeert de „Zeebruid" de pas af te snijden, maar de dokter staat klaar bij het machine geweer en net op tijd geeft hij een salvo af. Aan boord van de jonk komt het tuig in flar den naar beneden. Ziezo, die boot is voorlopig I gelukkig veel langzamer zijn, nu maar zo ver- uitgeschakeld. Als nu de andere schepen, die standig zijn om uit de buurt te blijven. j Volgens de bevolkingsprognose van het Nedcrlandsch Economisch Insti tuut, samengesteld ln 1946, kon worden verwacht, dat eind 1950 het be volkingsaantal van Amersfoort de 60.000 zou hebben overschreden. Deze veronderstelling, welke ten dele was gebaseerd op de voorwaarde, dat de achterstand, welke er in de woningbouw bestond op een rcdeiyke termen zou worden ingehaald, is niet verwezcniykt. Aanvankelijk geremd door het systeem van toewuzingen, zyn het op dit moment de financieringsmocilijk- heden, welke een snelle bouw verhinderen. Dat ondanks de inderdaad nog grote woningnood het bevolkingscüfer van Amersfoort nog dit jaar de 60.000 zal overschryden. bewast wel hoe levenskrachtig deze gemeente in wezen is, aldus is de conclusie van 't N.E.I. in het jongste kwartaalbe richt van Amersfoort. Grotere omzetten van industrie GRAND THEATRE Lm 31 October: „Met eervol ontslag" 14 Jaar. Zon dag: 2. 4.15, 6.45 cn 9 uur. Ov. da- gen: 2.30, 6.45 cn 9 uur. „Donderdagcyclus". t Nov.: 2.30, 6.30 en 9 uur „Maria Gorettt". 18 Jr. CITY THEATER: „Altijd naar wens", elke leeftijd. Zondag- 1.30, 4. 6.30 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.30 en 9 u. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag ton Maandag: „Dodenrit in net Rotsgebergte", 14 jr Van Dinsdag t,m Donderdag: „18 jaar Sing Sing". 18 jr. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov dagen: 2.30, 6.45 cn 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrijdag t/m Maandag- „Duel met de Dood". 18 j. Van Dinsdag t/m Don derdag: „Zet ie zorgen aan de kant" elke leeft. Zaterdag- 2 306.45 en 9 uur. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 en 8 uur. Tentoonstellingszaal Pauius Buyslaan 1, t.m. 4 November F jaarstentoonstelling Amersfoorts Kunstenaars Genootschap. Geopend van 10 t°t 5 uur: Zondags van 2 tot 5 uur. ACADEMIE VAN BEELDENDE KUNST. Utreehtsestraat 53; t/m 17 November expositie van schilderijen, tekenin gen en glaswerk van Johan van den Broek Geopend van 10 tot 5 uur. Zondags gesloten. W OCTOBER. Woensdag. Oecume nische Lekenspelgroep: lekenspel „Luthcr". Lutherse Kerk, Langcstr., 20 uur. 31 OCTOBER. Woensdag. Genoot schap Nederland—Frankrijk- voor dracht Jantien van Eek Gebouw Kamer van Koophandel, Arnhemscwcg 23. 20 uur. 1 NOVEMBER. Donderdag. Ned Ver. v. Weer- en Sterrenkunde: drs D J. Bouman over „Do geschiedenis van een wolk" Vonk's Lunchroom Langestraat 87 20.15 uur S NOVEMBER. Vrijdag. - Volksuni versiteit: tweede voordracht over „Bouw en functie van het gezichts orgaan". MUSEUM FLEHJTR Wcststngei. Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 10—12 en 1—4 uur Zaterdag 10—1? en 1.303 uur OPENBARE LEESZAAL Uitlening vol wassen 28 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmld dag 2.30—4.30 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes terkwartier (Zoonebloemstroat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrlldagavond van 7—8 uur R.K- OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12430 en 3.30—5.45: Maan dag- eD Vrijdagavond 7—9 uur Voor kinderen Woensdag 35 en Vrfjdag 4—5 uur. De volgende voorstellen van B. en W. van Amersfoort gingen of onder de hamer door of werden na enige opmer kingen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorstel tot goedkeuring van de balans cn de verlies- en winstrekening over het jaar 1950 van de stichting „Centrale Wonlngzorg". Voorstel tot definitieve overname van het woningbezit van de stichting „Volks huisvesting II". Voorstel tot het verlenen van de voor de bouw van 128 woningen nabij de Hooglandseweg benodigde crcdleten. Afwijzend advies naar aanleiding van het verzoek van de waarnemend eerst aanwezend ingenieur der genie te Amersfoort om het voetpad, lopende van de Barchman Wuytierslaan langs de Vlasakkers naar het verlengde van de Prins Frederiklaan. aan het openbaar verkeer te onttrekken Voorstel tot het aangaan van een over eenkomst van ruiling met Th. van Dus- schoten betreffende gronden, gelegen aan de Breitncrstraat en de Memllng- straat. Voorstel tot het aangaan van een over eenkomst van ruiling met de staat der Nederlanden betreffende gronden, ge legen nabij de Prins Frederiklaan en de dr. A. Kuijperlaan. Voorstel tot aankoop van woningen en percelen grond, gelegen nabij het Mon nikenpad en de Lcusderweg, van A. van Buren e a. Voorstel tot aankoop van een perceel grond, gelegen nabij de Kruiskamp van J. van der Heijden cn G. van Ginkel. Voorstel tot aankoop van een perceel grond, gelegen nabij het Monnikenpad, van J. Hanhart. Voorstel tot aankoop van een perceel grond met opstal, gelegen aan de Lagc- weg, van n.v. mclkcentrale „Amers- fortla". Voorstel tot wijziging van de gemeen tebegroting voor 't dienstjaar 1951. Voorstel tot het aangaan van een zes jarige geldlening. Voorstel tot vaststelling van een „Ver ordening op de heffing van haven- en kadegelden in de gemeente Amersfoort". Voorstel tot wijziging van de „Ver ordening op de heffing van besmettelijke zicktegelden in de gemeente Amers foort". Voorstel tot het ln bruikleen geven van een lokaal van het houten school gebouw nabij de Buys Ballotstraat en van het Johan van Oldenbarneveltgym- naslum aan de schoolvereniging Pallas Athene". Voorstel tot het verlenen van een crediet voor de aanschaffing van leer boeken en leermiddelen ten behoeve van de Vincent van Goghschool. Voorstel tot het verlenen van een crediet ten behoeve \an de aanvulling van de leermiddelen, benodigd voor het onderwijs in de eerste klasse van 'de Juliana van Stolbcrgschool en de be nodigdheden voor het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan genoemde school. Voorstel om aan J. L. Feijten overeen komstig zijn verzoek eervol ontslag tc verlenen als leraar aan het Johan v. Oldenbarneveltgymnasium. Voorstel tot het verlenen van een vaste ambtstoelage aan A. P. A. Boerma. Film in „Rembrandt" De film „Achttien jaar Sing Sing", die tot cn met Donderdag in het „Rem brandt Theater" draalt, 's een thriller van het goede soort. Vooral David Brian die de rol van de misdadiger speelt, heeft een belangrijk aandeel geleverd door sterk cn suggestief spel Hij weet de bezoekers in voortdurende spanning te houden als hij op strooptocht ls. da mes van haar sieraden berooft cn ook wanneer hij door politiemachten. in auto's met luid loeiende sirenes, achter na wordt gezeten. Onwillekeurig hoopt men dat hij zal ontsnappen, want hij is een moderne Raffles, de gcntleman- inbreker. Hij is aan het slot van de film ook een goed verliezer! Het verband, dat steeds weer ge constateerd kan worden tussen be volkingstoeneming en de toeneming van de woningvoorraad, zo vervolgt 't N.E.I. o.rn., blijkt ook dit jaar duidelijk aanwezig te zijn. 1 October 1949 bedroeg het per centage woningen waarin werd sa mengewoond 19.4, op dezelfde datum in 1950, 18,2 en op 1 October 1951 16,6 7c. De sterkste daling vond van 1 Juli 1951 tot 1. October van dit jaar plaats in het Leusderkwarlier waar ook de grootste vermeerdering van de woningvoorraad (106) heeft plaats gevonden. OOK MIDDENSTAND Het feit. dat thans een dergelijk aantal middenstandsvoningen werd voltooid, verdient bijzondere ver melding. Tot dusverre immers strekte de gemeentelijke activiteit zich slechts uit over de groep arbei ders en betere arbeidswoningen. Waar aangenomen kan worden (de feiten wijzen dit ook uit), dat de groep beter-gesitucerdcn voor een groot deel zelf in eigen woningbe hoefte kan voorzien, werd de groep middenstanders eigenlijk min of meer het kind van de rekening. De omzetten van de industrie be droegen in het eerste halfjaar van 1951 bijna 40.5 min gulden (1950 27,3 min en 1949 24.1 min.). Hiervan werd 12.7 min geëxporteerd (1950 6,7 min en 1949 4,7 min.). Het per centage van de totale omzet, dat naar het buitenland ging, bedroeg dus bijna 32 Van de omzet van de voedings- en genotmiddelindu strie ten bedrage van 18,9 min in het eerste halfjaar van 1950 werd ruim 46 (8,7 mjn gulden) geëx porteerd. In de eerste drie kwartalen belie pen tenslotte de bouwkosten van aangevangen werken bijna 6 min gulden tegen 3.8 min in 1950 en 3.6 min in 1949. Het aantal geheel werklozen per 1 October bedroeg 376 en per 1 Juli 1951 165 tegen 195 per 1 Juli 1950 en 517 per 1 Januari 1951. Het aan tal DUW-arbeiders daalde tot 30 per 1 Juli en 41 per 1 October. Uitgedrukt in een percentage van de bevolking, bedroeg de werkloos heid 0.27 7c. In de jaren 1949. 1950 en 1951 v/erd slechts éénmaal een lager percentage geconstateerd cn wel 0*20 per 1 Juli 1949. Per 1 Juli was de werkloosheid in Amersfoort 23 lager dan in de provincie Utrecht als geheel en 37 7» lager dan in geheel Nederland. EEN GEVAAR Het gevaar is groot, dat de werk loosheid onder de bouwvakarbeiders en op de met de bouwbedrijven sa menhangende industrieën zal toene men. Op dit moment draagt de werkloosheid in Amersfoort een sterk structureel karakter. Een gro te groep permanent werkloze kan toorbedienden en losse arbeiders vormt van deze werkloosheid de kern. Deze werkloosheid bergt toch geen gevaar voor verdere verbrei ding. Dit is met de bouwvakarbei ders wel het geval, en we kunnen dan ook slechts hopen, dat alsnog voorzieningen in de kapitaalbehoefte kunnen worden getroffen, welke dit gevaar zullen kunnen afwenden. De investeringen in de particu liere sector (risicodragend kapitaal) nemen nog steeds toe. Hier is dan ook nauwelijks sprake van een ge brek aan kapitaal. Van het totale aanbod van risicomijdend kapitaal, dat zijn weg naar de Overheid zoekt en dat nog altijd een respectabele omvang heeft, wordt door de rijks overheid een dermate groot aandeel gevraagd, dat de gemeenten hier door in het nauw gekomen zijn. UITKOMST IN 1954? In deze situatie kan slechts we zenlijk verbetering optreden, indien de uitgaven voor bewapening be ginnen af te nemen, d.i. na de vol tooiing van de opbouw van het mi litaire apparaat. Voor geheel West- Europa zal dit eind 1953 ongeveer het geval zijn. Aannemende, dat dit ook voor Nederland geldt, kan dus in 1954 een wat ruimere kapitaal- toevloed naar de gemeenten worden verwacht Slaagt de gemeente Amersfoort er derhalve in om in haar kapitaalbehoefte voor 1951 t.m. 1953 te voorzien, dan kan men aan nemen. dat de moeilijkheden voor een aanzienlijk deel zijn overwon nen. Dr B. Keulen benoemd tot leraar oude talen De Raad benoemde gisteravond dr B Keulen tot leraar in de oude talen in tijdelijke dienst aan het Johan van Oldenbarneveltgymna sium. Meer dart 3000 bezoekers na twee dagen (Van een onzer verslaggevers) De organisatoren van de Sper- wer-Proefparade in de Markthal hebben niet over belangstelling te klagen. Vooral gisteravond was het zeer druk op de beurs. Aan het eind van deze tweede dag waren al meer dan drieduizend bezoekers geteld. Ook de standhouders zün zeer tevreden over de gang van zaken, hoewel zU als hun mening te ken nen hebben gegeven, dat er 's mid dags, wanneer het niet z<?: druk is als In de avonduren, meer contact kan zün met het publiek. Men blijft proeven op deze Proef - parade. Grote hoeveelheden lek kernijen worden steeds maar weer aangeboden aan de, langs de stands schuifelende, bezoekers. Eén ver tegenwoordiger van een toffeefa- briek deelde alleen al op de eerste dag maar liefst 22 kilo toffee's uit. En in een andere stand liet men in dezelfde tijd twaalf pond koekjes proeven. De Sperwer-winkel, waarin alle artikelen, door de fabrikanten ge toond en gedemonstreerd, verkocht worden, heeft al goede zaken ge daan. Maar de hoofdopzet van dc beurs is natuurlijk het maken van reclame voor de producten van de Sperwer-winkeliers. André Meurs trad gisteravond als conferencier op. Ook kon men ge durende een kort ogenblik kennis maken met een televisie-uitzen ding. Gistermiddag bracht een gezel schap leerlingen van de Industrie ën Huishoudschool een bezoek aan de beurs. Tczelfder tijd waren ook vertegenwoordigers van het Sper- werverbond en van de zusterver eniging der A.K.V. uit Bussum op bezoek. De drieduizendste ontving een grote mand met levensmiddelen. Predikbeurten Oud-Katholieke Kerk 1 November: 9.30 uur heilige dienst; 19.30 uur: Ves per. 2 November: 9.30 uur heilige dienst. Filmvoorstellingen voor de jeugd In verband met de oprichting van jeugd-natuurwachten in Amersfoort worden op dc scholen filmvoorstellingen gegeven. Deze voorstellingen gaan uit van de stichting „Jeugd cn Natuur". Dc film draait in Amersfoort voor de eerste maal op Maandagmorgen 5 No vember as. in het gymnastieklokaal van dc R.k. Meisjesschool aan de Tol- icnslaan. Burgemeester Molendijk zal deze voorstelling inleiden. van Burgerlijke stand 30 October Geboren: Nicolaas Johannes, z. J. J. A v. d. Vat en T. van Schalk; Maria Johanna, d van P. W. Nefkens cn B C Wennubst; Carla Marjan, d. v. M Gunst en S de Beer. Joost Cornelis. z. van L. van Vliet cn W. M. G. Houpst Getrouwd: A. L. Everaars en G. N. van Voorst; C. Aartsscn en M. A. J Kollerle. Overleden: Thcodorus Petrus Alber- tus Klaassen. 80 jr., wed. van w. v. d. Biczenbos; Geurtje van de Mast. 69 jr.. gch met W van Beek; Isidorus Gerrit de Bakker. 27 Jr.. ongehuwd. Klop T\71ST u dat ieder Ncder- ri lands gezin de laatste vier weken gemiddeld ze ventien gulden heeft „ver diend" en kunt u uitreke nen wat dat voor het Ne derlandse volk betekent als u weet, dat wij in Neder land zo iets als twee mil- lioen gezinnen hebben? Na tuurlijk kunt u dat wel en u kunt ook een kleine be cijfering maken voor onze eigen stad als u daar zin in hebt. Maar waar hebben wij dat dan mee verdiend, zult u vragen. Met de kolen! Ja, het klinkt misschien vreemd. Maar dat verdienden wij met de kolen, diezelfde ko len, die zo peperduur zijn geworden. Luistert u maar en dan geven wij u de redenering van een bij uitstek deskun dige, een man, die niet al leen hoge officiële functies bekleedt maar toevallig ook veel van steenkool weet- Hij vertelde dit verhaal zo „en passant", terwijl wij het over iets anders had den. Het vorige jaar begonnen wij in ons land op 20 Sep tember te stoken omdat de temperatuur daartoe dwong. Sinds die tijd ge bruikte men per gezin g e- midde ld een mud a n- thraciet. Deze herfst is echter veel zachter dan die van verleden jaar en nu gebruikte men tot nog toe gemiddeld 'n half mud per week. Aangezien een mud anthfaciet gemiddeld f 8.50 kost bespaarde men in vier weken per gezin (gemid deld!) twee mud anthracict of zeventien gulden. Gere kend van 20 September af (dat is ruim vijf weken hebben wij dus nl meer geld verdiend. In ieder ge val, zo vertelde onze des kundige zegsman, hebben wij in Nederland sinds die datum 200.000 ton huis brand minder verbruikt dan het vorige jaar. Dat wil dus zeggen, dat ons land ook deviezen heeft gespaard. Wat ons betreft mag de kou dus nog wel even weg blijven! Hou vast! „Met genoegen en grote instemming las ik deze week uw stukje over het fietsen, zonder dat men z'n stuur vasthoudt," zo schrijft een lezer uit Zeist. „Diezelfde dag fietste ik naar Utrecht en heb zes keer naar tegenliggers ge roepen: „Houd je stuur vast." Aan de gezichten kun je dan zien, dat ze denken: Waar bemoei je je mee! Hoewel het bij de wet strafbaar is om met losse handen te rijden, is het jammer genoeg nooit te bewijzen, want politie is nooit aanwezig en het „Neen" van de overtreder heeft evenveel waarde als mijn „Ja". Onlangs fietste ik gelijk op met zo'n „los- rijder". Toen ik hem op zijn fout wees. heel beleefd, kon ik een pak slaag krij- ge. Hij was een jonge, krachtige man en ik ben bejaard, dus daar ging ik niet op in. Hetzelfde is het geval wanneer het licht te hoog schijnt en verblinding veroorzaakt. Wanneer men daarop wijst krijgt men hetzelfde bescheid. Over beide dingen heb ik al eens met de politie gespro ken, maar er schijnt weinig aan te doen te zijn. 't Is 'n kwestie van wellevend heid: denken om een an der." Een remedie Het is al vaak gezegd, maar 't mag hier nog wel eens met vette letters wor den gedrukt: vele Neder landse weggebruikers 1U- den bepaald niet aan overmatige beleefdheid. Hoe jonger en krachtiger de overtreders cn hoe zwak ker degene die hen op hun fouten wijst, hoe groter ook de brutaliteit waarmee de eerste de laatste van re. plick zal dienen. Nu zijn al die woorden nog zo erg niet, want een goed Ne derlands spreekwoord leert terecht, dat schelden geen zeer doet. Wat soms wèl pijnlUk is, dat zijn de ge volgen van al die onvoor zichtigheden. Die zich vaak niet alleen tot de schul digen beperken, maar ook anderen leed veroorzaken. Eén troost is er echter. We hebben namelijk zo'n ver moeden, dat alle verma nende woorden, hoe zuur ook beantwoord, toch nog wel even worden over dacht door degenen, voor wie ze bestemd waren. En voor de rest geldt nog steeds de remedie: zélf een voorbeeld zijn! Goed zo! „Hallé Hallo! Bij ons gaat alles zo" dat lied ju belt ook de Ame);sfoorter Gerrit Kommer, die van de AVRO bericht kreeg te mogen optreden in een amateur-streekprogramma. Gelukgewenst, heer Kom mer. Bcukenootjes Nu de beuken hun drie kante bruine zaadjes weer laten vallen, willen wij nog eens waarschuwen tegen het eten van grote hoeveel heden van deze nootje. Een handjevol (pl.m. 50 stuks) hiervan zal niemand kwaad doen, maar bij een over matig gebruik krijgen ve len last van hoofdpijn, mis selijkheid, braken, darm stoornissen en soms zelfs van krampen en bewuste loosheid. Beukenootjes bevatten nl. een giftige stof, die in water oplosbaar is (deze komt dan ook niet voor in de olie die men uit de noot jes perst). Door bakken of poffen wordt dit gif niet onwerkzaam gemaakt. Dit zeggen de mensen van de Voedingsraad. Die kunnen het weten. Dus niet teveel beukenootjes eten. Onze acties Vandaag geven wij al leen het erelijstje: Daar komen op voor: familie van Rootselaar, Berg en Dalstraat; Gerritje van de even aap t Stadsven- ster. TeL 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf uur. Mast, woonwagenkamp (grote doos zilverpapier); fam. G. A. Bak, Eikstraat (groot pakket met tijd schriften, postzegels cn capsules); Rudie en Gies- bertje Oskam, Dreef 36; André en Jenny v. d. Wiel, Kcplerstraat 8. Het is ge weldig, kinderen! Ook de Indische buurt blijft niet achter. Daar mochten wij een grote par tij tijdschriften, oude kran ten en boeken ophalen. Veel dank! Jubilea Op 1 November zijn bij de N.V. Spanera-sigarenfa- brieken te Amersfoort een kwart eeuw in dienst de heer J. W. van Esch, be drijfsleider en de heer P. Bochane, sigarensorteerder. Bij zo'n jubileum steekt men een goeie sigaar op. Onze gelukwensen. De stand Gisteren hebben we maar gezwegen over de stand. Maar vandaag moeten we er toch wat van zeggen. Het is nog steeds mineur. Maandag noteerden we 59957. Gisteren en vandaag was het aantal Amersfoort se ingezetenen (slechts) 59948. We tippelen dus weer achteruit. De spanning blijft! „Ik geloof dat ik 't ook eens met een aanvullend crediet probeer" zei 't man neke vanmorgen. In Amersfoort kwamen Dinsdag ochtend de Nederlandse zwemsters bij elkaar, om met de Scandinavië- express de reis naar Kopenhagen aan te vangen voor een landen- ontmoetinp met Denemarken en Zweden. Oo dc bovenste rij v.l.n r. Irma Schuhmacher, Wies Vaessen, Geertje Wtelema en Rika Bruin. Op de onderste rij: Joke de Korte, Annie de Groot en Nel Garritsen. Financiële hulp bij bevallingen Kolentoeslag voor B.A. gesteunden Naar aanleiding van de vraag van het raadslid de heer K. ter Burg (C.P.N.) of B. en W. ook van plan zijn om de brandstoffentocslag voor sociaal gesteunden Ingevolge de Ar menwet te verhogen delen B. en W. mede dat zU reeds op 18 Septem ber 1951 hebben besloten aan deze ondersteunden over de periode van 28 October tot en met 26 April 1952 een brandstoffenbUslag toe te ken nen van 3.60 per week voor kost- winnaars en alleenwonendenen 1.80 per week voor kostgangers. B. en W. delen tevens mede dat deze bijslagen in de winterperiode 19501951 respectievelijk bedroegen 2.75 en 1.35 per week. Op de reeds door ons gepubli ceerde vragen van het raadslid de heer W. van Apeldoorn (C.P.Nin zake de moeilijkheden die tenge volge van de woningnood optreden bij bevallingen, daar deze vaak plaats vinden onder omstandighe den die uit medisch en moreel oog punt niet te verantwoorden zün. geven B. en W. een uitvoerig ant woord. Ten eerste beamen zü dat deze moeilijkheden zich voor doen. Ook zün zij ervan op de hoogte dat op name in ziekenhuis of kraaminrich ting in dergelijke gevallen stuit op financiële bezwaren daar deze kos ten niet vergoed worden in derge lijke gevallen door het ziekenfonds. Op de vraag van ons raadslid of B. en W in deze gevallen van me ning zün. dat tegemoet gekomen dient te worden antwoordt 't college „Indien een dergelijk geval, hetzij uit ambtelijke waarneming, hetzij op enige andere wijze ter kennis van de gemeentelü'ke dienst van sociale zaken komt hetgeen blü- kens het aantal aanvragen vrijwel steeds het geval zal zün wordt tot de opname overgegaan voor re kening van de genoemde dienst. Voor liet geval de normale met de bevalling samenhangende kosten ^onr de onnamc vermindering on dergaan. wordt van betrokkene zo mogelijk eon bijdrage in de ten laste van de ^"meente komende kosten gevraagd." Deze duidelijke uitspraak van het college zal ongetwijfeld voor de a.s. moeders, die zich vaak af vragen hoe de bevalling in be krompen omstandigheden thuis moeten plaats vinden, met vreugde begroet worden, daar er nu geen financiële bezwaren zijn om de be valling onder verantwoorde om standigheden te doen plaats vinden n.l in het ziekenhuis. Naar aanleiding van de beant woording van de eerste drie vragen op deze wijze menen B en W. dat geen reden is om in te gaan op de laatste vraag van het gemeente raadslid Van Apeldoorn nl om be paalde maatregelen te treffen van blijvende aard (büv. gem. kraam inrichting). SOEST Baarn wint van Soester schakers De Soester Schaakclub speelde gister avond de eerste competitiewedstrijd te gen Baarn l. De wedstrijd had een ze^r spannend verloop, temeer daar alle spe lers van Baarn I vroeger lid waren van de Soester Schaakclub. De Baarnaars behaalden een klinkende overwinning. De uitslag is: SOEST I BAARN I J. C Thomasze—Mr G. S. Fontein 01 J. Gorter—C. Tammens 01 H. C. Goossens—C. de Groot 01 H. de Graal—J. Broers 01 W. BenschopG. Relche 0—1 C. van Dijk—H. Rcpelaar V2—V3 L. de Regt—J. W. Spakman 10 Th. de Ruig—Dr. C. P. Henny V3—V2 J. Timmer—J. van Daal V3—V2 G. van Munster—H. Wieske V2 2tt—71', HOEVELAKEN D.O.B. KOMT 24 NOVEMBER Abusievelijk is in „Noteert U even" vermeld, dat DO.B. uit Nü- kerk op 3 November in het vereni gingsgebouw zou optreden. D.O.B. komt wel, maar pas op 24 Novem ber a.s.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2