van Strategisch team Churchill nu volledig Rheuma vergt per jaar 70 millioen Linkse" Tories domineren ChurchilFs kern-kabinet CELEZE abdijsiroop Hoge boete geëist tegen technisch adviseur Kamer ontevreden over begroting-Uniezaken R Chefariaie4 Middelbare scholen tellen 84.000 leerlingen Beslissingsmacht hij zestien topministers Dames Vooral nu Verwarming werkte niet goed Oplichter kon voor „genezing op een afstand" zorgen Pluimv ee opgehokt in Nijkerk Britse troepen naar Middellandse Zee Goede organisatie der behandeling is nodig „Ambonezen horen in Indonesië thuis" Vier doen méér dan één. Een misdaad Slechts een vierde gedeelte gaat geregeld over [Woensdag 31 October 1951 3 (Van onze correspondent te Londen) LONDEN. Churchill hield gistermiddag in Downing Street de eerste vergadering van z(jn kabinet, dat thans gereed is Het omvat nu zestien le den, dat is een minder dan dat van Attlee. Kort na afloop van deze eerste bijeenkomst werd bekend gemaakt, dat „gedurende de periode van herbe wapening" de ministers, die gerechtigd z(jn tot een salaris van 5000 pond, daarvan maar 4000 pond zullen opnemen, terwijl de eerste minister slechts 7000 van z(jn 10.000 pond zal ontvangen. „Het is voorts de bedoeling om grote beperkingen aan te brengen in het gebruik van ministeriële auto's. Details zullen later worden bekend gemaakt," besluit de officiële bekend making. Dit gebaar van vrijwillige afstand doopte voormalige departement van van salaris is een kennelijke aan wijzing van de ernst, waarmee het nieuwe conservatieve kabinet 's lands financiële toestand en beta- lingspositie beziet. Het is een fraaie psychologische inleiding voor een politiek, waarin men vermoedelijk ook van anderen offers zal vragen. Wat de ministeriële auto's betreft Dalton. Zijn taak zal het zijn om van de conservatieve belofte van 300.000 huizen per jaar (100.000 meer dan wat Labour bouwde en zeide te kunnen bouwen) iets waar te ma ken. Kapitein Crookshank krijgt naast het ministerie van Volksge zondheid niet het plaatsvervangend maar het volledig leiderschap van (in 1938 was er één, in 1951 waren het Huis Eden, die als minister van er 35), de regeling, waaronder alle kabinetsministers en de ministers van gelijke rang constant een eigen auto automatisch tot hun beschik king hadden, was voor de conserva tieven altijd een geliefkoosd voor beeld van socialistische extravagan tie met overheidsgelden. Nu het kabinet gereed is. blijkt, dat de in en na de oorlog al aan het licht tredende ontwikkeling naar functionele, pyramidalc organisatie van de bestuurs- en beslissingsmacht in topministeries, die elk de acti viteiten van hun sector coördineren en in het kabinet vertegenwoordi gen. doelbewust door Churchill een stap verder is gebracht. Onder hem zeLf komen de defen siekwesties en het algemeen strate gisch beleid. Lord Sherwell (eens professor Lindemann) zal als in oor logstijd daarbij weer zijn adviseur op wetenschappelijk gebied zijn. On der Lord Leathers (een succesrijk van onderaf opgeklommen scheep vaartman, die in dc oorlog door Churchill aan het toen gecreëerde ministerie voor Verkeer in oorlogs tijd werd geplaatst) komt de coör dinatie van „verkeer" en „brand stof" en „energie", waaraan later ook de civiele luchtvaart (tot dus ver een apart ministerie) zal worden toegevoegd, en Lord Woolton zal in het kabinet de ministeries van Land bouw en Voedselvoorziening verte genwoordigen (wier gezichtspunten van huis uit overigens vaak tegen gesteld zijn). Dit geleidelijk gegroeide en thans verder geaccentueerde systeem heeft het voordeel, dat men het kabinet klein en dus handelbaar houdt, ter wijl ook alle in de traditionele mi nisteries gedifferentieerde staatsza ken op het niveau waar de eigen lijke beslissingen genomen worden (het kabinet), vertegenwoordigd zijn. De ministeries van marine, oorlog en militaire luchtvaart, landbouw en voedselvoorziening. brandstof en energie en verkeer, zitten dus nu niet meer in het kabinet. Onder Att lee was dat gedeeltelijk ook al zo, maar deze ontwikkeling is thans weer een stap verder gebracht. Een merkwaardig en moet men misschien zeggen in dit „strategi sche" team typisch ding is. dat de (nog niet benoemde) minister van Onderwijs niet meer in het kabinet zit. Churchill's kabinet telt nu zes „peers" tegen Attlee's drie. Van La- bourzijde komt al het commentaar, dat deze ontwikkeling ongewenst is, omdat thans te veel van juist de belangrijkste ministers in het Ho gerhuis zitten en dus niet meer di rect aan het verkozen Lagerhuis verantwoording voor hun beleid schuldig zijn. Voor het Lord-Kanselierschap is een vooraanstaand rechter uit het Hof van beroep gekozen. Lord Si- monds is tot dusver niet in de poli tiek actief naar voren getreden. Harold MacMillan (van de be roemde uitgeversfamilie en tevens op het vasteland bekend als een ac tief en spraakzaam voorstander van grotere Engelse deelname aan Euro pese integratie) krijgt het in „Huis vesting en Plaatselijk Bestuur" her- Advertentie (1. M.) Als andere middelen gefaald hebben Uw hoestaanvallen min der benauwd te ma ken neem dan het middel waarop nog slechts zelden ver geefs een beroep is gedaan: AKKER'S - - 's Werelds beste hoestsiroop - Nasleep Oldebroek-zaak Bevestiging geëist van vonnis DEN HAAG. Voor het Hoog Militair Gerechtshof speelde zich de laatste acte af van de Oldebroek- affaire: de 37-jarige sergeant-kok H. M. L. L., die zich tezamen met de commandant van de legerplaats- Oldebroek. de voormalige luit-ko- Jonel N. H. heeft schuldig ge maakt aan verduistering van le vensmiddelen. hoorde bevestiging eisen van het vonnis van de krijgs- laad-Oost, waarbij hij na elf maanden voorarrest tot drie maan den met aftrek werd veroordeeld. De advocaat-fiscaal, mr Van Gilse, achtte het beroep van de auditeur militair tegen dit vonnis niet ge rechtvaardigd. Naar zijn mening lijn de omstandigheden mede aan leiding geweest, dat L. tot malver saties is gekomen. De raadsman verzocht het Hof de eis van de advocaat-fiscaal te willen volgen. Buitenlandse Zaken veel ial moeten reizen, vond bij nader inzien de combinatie van „Foreign Secretary" en Leider van het Huis toch te zwaar en niet goed uitvoerbaar. Crookshank is zonder twijfel voor zijn taak geschikt. Hij is een groot kenner van al de historische dool hoven der procedure van het Huis. De staatssecretaris voor Schotland. James Stuart (de derde zoon van de zeventiende graaf van Moray, een man die langs een lange omweg ko ninklijk bloed in de aderen heeft, daarnaar uitziet en zich er ook naar gedraagt), was in en vlak na de oorlog Churchill's „chief whip". Hij is een typische vertegenwoordiger van goed conservatisme, zonder non sens. Een verrassing was de benoeming van de 42-jarige Peter Thorneycroft tot minister van Handel. Hij had tot dusver vooral naam gemaakt als een nadrukkelijk en bij tijden luidruch tig criticus van de nationalisatie van het transport. Selwynn Llovd, de hulp van Eden aan Buitenlandse Za ken is een bekwaam jurist, die zich echter tot nu toe nog niet veel juist op dit terrein bewogen heeft. Advertentie (l M.) Hamea-Gelei voor Uw handen. Schoorsteengas doodt zes mannen (Van onze correspondent) ARNHEM. Tegen de veertig- Jarige technisch adviseur J. P. G. H. uit 's-Hertogenbosch heeft de Officier van Justitie, mr. Dc Vries Dinsdag voor de rechtbank f 2000 boete of 180 dagen hechtenis ge- eist. H. is er van beschuldigd door het nalaten van juiste voorzorgs maatregelen schuld te hebben ge had aan het overlijden op 23 April, door koolmonoxydevergiftiging. van zes bejaarde mannen In het St. Josephs-gesticht te Beneden- Leeuwen. Het technisch bureau van ver dachte had de tekeningen voor de centrale verwarming ontworpen. Deze was 5 December 1950 voor lopig in werking gesteld. Vijf maanden lang heeft zij goed ge werkt, toen gebeurde het tragi sche voorval. De getuige-deskundige van de Arbeidsinspectie gaf als zijn over tuiging te kennen, dat de slechte werking van de schoorsteen de oorzaak was van het binnenstro men der giftige gassen door het Jeidmgskanaal. Bij een bepaalde windrichting was dit het sterkst, toen had het ook zulke tragische gevolgen. De raadsman, mr. Holla, wees er op. dat een zeventig jaar oude man als stoker was aangewezen. Deze heeft grove fouten gemaakt, waardoor het vuur onder de ketel aanwakkerde, terwijl de gassen niet door de schoorsteen konden ontsnappen. Volgens een opgave van het KNMI bleek, dat in de periode van December tot April elf maal de verandering van wind richting plaats vond, welke de ge tuige-deskundige bedoelde. Uitspraak over veertien dagen. DEN HAAG De bekende har piste Rosa Spier hoopt 7 November haar zestigste verjaardag te vieren. Zij is Haagse van geboorte en ont ving aan het conservatorium in haar geboorteplaats en in Berlijn haar opleiding. Ook haar eerste optreden als soliste vond in Den Haag plaats, in 1905. Enige jaren was zij aan het Residentie-orkest verbonden als eer ste solo-harpiste en daarna van 1932- 1946 aan het Concertgebouworkest. Op het ogenblik maakt zij deel uit van 't Radio-Philharmonisch orkest. Patiënten gaven ringen en horloges mee (Van onze correspondent) ENSCHEDE. De 29-jarige vei*tegenwoordiger J. M. H. uit De venter, die daar op verzoek van de Enschedese politie gearresteerd is, heeft in Enschede en vermoe delijk ook elders het vertrouwen dat vele mensen blijken te hebben in de geneeskunst van magneti seurs weten uit te buiten. In En schede heeft hij vijf mensen be zocht, waarbij hij zich uitgaf ais een magnetiseur die samenwerk te met enkele collega's uit Zwolle, die op afstand zouden kunnen ge nezen. Daartoe waren dan echter persoonlijke bezittingen, (horloges en ringen) van de patiënten nodig, welke H. „in het belang van het onderzoek"' wist los te praten. Zo_ dra hij die dingen echter in han den had, zagen de patiënten hem nooit terug. Bovendien waren zij het geld kwijt, dat H. als honora rium voor zijn consulten vroeg, bedragen die tussen de 20.en 50.lagen. Vogelpest neemt toe NIJKERK In verband met het weer toenemen der pseudo-vogel- pest heeft de burgemeester gelast alle pluimvee op tc hokken. Los lopende kippen, eenden, ganzen cn kalkoenen zullen onmiddellijk in beslag genomen en afgemaakt wor den. Alle honden en katten, toebe horend aan hen, die naast besmette fokkerijen wonen, moeten worden vastgelegd. LONDEN. De Britse admira liteit heeft Dinsdag meegedeeld, dat de vliegdekschepen „Illu strious" (25.000 ton) en .Triumph' (13.350 ton) order hebben gekre gen zich gereed te houden om zo nodig troepen naar het Middel landse Zeegebied te vervoeren. Het ministerie van Oorlog maakte bekend, dat de derde in- fanterie-divisie is aangezegd, dat zij naar het Midden-Oosten zal worden overgebracht. 'Advertentie 1. M.) (Van onze medische medewerker) De sterfte aan. de verschillende rheumatische aandoeningen is aan merkelijk lager dan die aan tuber culose of kanker, en dit is wellicht een der oorzaken voor de betrekke lijk geringe publieke belangstelling, die voor het zg. rheuma-vraagst.uk bestaat. Maar beschouwd uit een oogpunt van gezondheid in plaats van sterfte zijn dc rheumatische ziekten minstens even belangrijk als een der gndere genoemden. Men kan een indruk van dit belang krij gen indien met bedenkt dat. glo baal geschat, in 1950 zeventig mil lioen gulden alleen in Nederland aan ziekte, en invaïïditeitsgeldcn en aan behandelingskosten voor een deel dezer ziekten werd uitgege ven. Van een bestrijding der rheuma- tick kan eigenlijk geen sprake zijn. zolang men nog zo weinig over de oorzaken weet. Wat men bestrijdt kan zijn de gevolgen dezer aan doening en de ..bestrijding" is dan ook voornamelijk behandeling. De ze is in ons land sinds 1945 aan merkelijk beter georganiseerd dan voqrdien. vooral omdat in vele cen tra (Leiden. Utrecht, Groningen, Rotterdam) de consultatiebureau^ „VEEL TE ZWIJGZAAM....!" DEN HAAG. Men kan, het voorlopig verslag der Tweede Ka mer lezend over de begroting voor „Unie-zaken en Overzeese rijks delen", duidelijk bemerken, dat de Kamerleden niet bepaald tevreden zijn over dc toel'chtlng van de mi nister. Zij menen dat de regering over de ontwikkeling veel te zwijg zaam is, vooral t.a.v. Nw-Guinea en DE nieuwe Britse premier Winston Chur chill is bezig zijn kabinet te vormen. Dat is zelfs in Engeland, waar meestal en ook ditmaal alle leden der regering tot dezelfde politieke partij be horen, althans dezelfde politieke kleur hebben, een tijdrovend werkje, omdat het instituut der staatssecre tarissen er op veel ruimer schaal toepassing vindt dan bij ons. Op het ogenblik dat wij dit schrijven, vijf da gen na de algemene verkiezingen, die weliswaar La bour de meeste stemmen, maar tengevolge van het Britse kiesstelsel de Tories een klein overwicht be zorgden in het nieuwe Lagerhuis, zijn de posten van ongeveer zestig staatssecretarissen en onder-staats secretarissen nog vacant. Maar de Conservatieve leider is gereed gekomen met de samenstelling van zijn zoge naamde „kernkabinet". Daarmee is voor de belang stellende toeschouwer een heel klein tipje opgelicht van de sluier, die Groot Brittannië's politieke toe komst op dit ogenblik nog verborgen houdt. Engelatvd op weg naar een neo-Conservatisme? Natuurlijk zeggen persoonlijkheden in de politiek niet alles. Het zijn weliswaar de mensen, die de ge schiedenis maken, maar de omstandigheden waaronder zij op het politieke toneel verschijnen zijn van hun wil onafhankelijk en beïnvloeden hun handelingen soms in niet geringe mate. Het spreekt echter vanzelf, dat men van een Conservatief als bijvoorbeeld de nieu we Britse minister van Financiën, R. A. Butler, die tot de vooruitstrevende vleugel van zijn partij behoort, in het jongste verleden en zekere mate van nationa lisatie goedkeurde en als één der scheppers wordt be schouwd van wat men het „nieuwe Tory-isme" noemt, een héél andere reactie op de gebeurtenissen mag verwachten dan bijvoorbeeld van een ultra-behoud zuchtige Tory als de hertog van Beaufort, wiens ge dachten eigenlijk nergens anders plegen te verwijlen dan in het onherroepelijk voltooid verleden. Daarom loont het de moeite de figuren uit Churchill's kern kabinet reeds op dit moment, nog voordat de nieuwe Engelse regering zich aan het Lagerhuis heeft voorge steld, de revue te laten passeren. EEDS bij een vluchtige beschouwing van wat men in Engeland in tegenstelling tot „the Go vernment", „the Cabinet" pleegt te noemen, dringen zich onwillekeurig vergelijkingen op met het verleden. Toen na Labour's zege in 1945 het nieuwe Parlement bijeenkwam. Het Winston Churchill het beroemd geworden woord vallen, dat daar het wildste stel mensen zat, dat hij ooit had gezien. De regering echter, die toen aan het werk ging, telde in haar mid den ministers als Herbert Morrison, die niet onder stoelen of banken stak, dat men hem niet als een prin cipieel tegenstander van „free enterprise" diende te beschouwen. Thans kan met zeker recht het omgekeer de worden beweerd. De meerderheid van het Lager huis bestaat uit mensen, die ongetwijfeld tot de be houdendste groep behoren, die in Groot Brittannië aanwezig is. Maar de Kabinets-leden die Churchill heeft aangezocht behoren voor het merendeel tot dat soort Tories, dat meer dan eens openlijk heeft ge- tuigd, voorstander te zijn van een revolutie. Niet van de revolutie natuurlijk, waarvan de mijnwerkers in Wales en Newcastle droomden toen Attlee c.s. de Britse kolenmijnen nationaliseerden. Wel echter van een soort van industriële revolutie, die de Britse eco nomie binnen het kader der bestaande maatschappe lijke orde zou moderniseren en aan zou passen aan de omstandigheden van het ogenblik. OP een partijcongres van de Tories, dat in October 1946 te Blackpool werd gehouden hebben zowel de huidige minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden. al£ de huidige minister van handel Peter Thor neycroft. het systeem van „free enterprise" veroordeeld cn zich gekeerd tegen de antagonistische en chaotische ver schijnselen der kapitalistische economie. Harold Mac- m 111 a n. de nieuwe minister voor de woningbouw, ver klaarde in Maart 1949 te Newport, dat vele Britse industrieën rijp waren voor nationalisatie. Bjj een andere gelegenheid verklaarde h(j. dat Groot Brit tannië een systeem moest op bouwen. „dat bij de tweede helft der 20ste eeuw past". Deze woorden bevatten in één enkele formule, wat wij zoëven het „nieuwe Tory-isme" hebben ge noemd. De Conservatief Da vid Ecclcs liet er zich in Augustus J.l, te Sturmlnster over uit in bewoordingen, die voor de „Observer" aanleiding waren hem een voorstander van een „revolutie der managers" te noemen. Natuurlijk is een revolutie der managers niet hetzelfde als de revolutie, waarover een man als Aneurln Bevan te spreken pleegt. Maar het is wel zoiets als een omvorming van het Britse kapitalisme in een richting, die met het „laissez faire" niets meer heeft uit te staan. En nu moge een man als Lord Woolton. nu moge ook Churchill zelf of de minister van Binnenlandse Zaken, Sir David Max well F y f e, een dergelijke hervorming met een zekere achterdocht beschouwen, er zitten te\eel aanhangers van het „nieuwe Tory-isme" in Churchill's kernkabinet om dit als louter toevalligheid te beschouwen. CHURCHILL moge een behoudende romanticus zijn, de Conservatieve kiezer moge nog altijd van een herstel dromen van wat hij „merry Old England" pleegt te noemen, ook de Tories zullen zich ondanks hetgeen hun kiezers zich van hun bewind mogen voorstellen, rekening moeten houden met de omstandigheden. Het is niet voor niets, dat de Tories, ondanks veel holle propaganda, zo weinig tegen La bour's politiek hebben kunnen inbrengen. Labour heeft zes jaar lang getracht de Britse volkshuishouding te moderniseren. Churchill zal of hij dit wil of niet tot op zekere hoogte in hun voetsporen moeten treden. En hij weet het. Hij weet, dat zijn meerderheid maar uiterst klein is en niet berust op de wil van de meer derheid van het Britse volk. Daarom slaat hij de weg van het nieuwe Tory-isme in. En zelfs daarbij zal hij nog concessies aan Labour moeten doen. De eerste heeft al plaats gevonden, toen hij David Maxwell F y f e. die bij de arbeiders zeer ongeliefd is, niet tot minister van arbeid benoemde, ofschoon hij in het z g. schaduwkabinet altijd voor die post was voorbestemd, maar tot minister van binnenlandse zaken. Ongetwij feld zullen er nog meer concessies aan Labour volgen, ook al is dan Engeland thans op een weg geraakt, waarbij wat voor de hele wereld ongetwijfeld een nadeel is het tempo der vernieuwing en het tempo der modernisering langzamer zal zijn en al is het dan vermoedelijk maar naar de vorm helaas veel zal worden afgebroken van hetgeen al is bereikt. nauw samenwerken schillende interne klit de onderhandelingen over de Unie met Indonesië, welke binnenskamers zijn gevoerd met prof. Supomo. Ook had men van de regering een klaarder uiteenzetting verwacht van haar plannen t.a.v. Suriname en de Nederlandse Antillen. De regering moet de 13 000 Am bonezen. die in ons land zijn, dui delijk maken dat zij in de Indone sische samenleving thuis horen cn daar dezelfde kansen hebben als I F"-,9i andere loyale Indonesische staat s-E/G 11(1 GS 9 A KUIS W6g burgers, wordt er verder opge- met de ver- inieken, terwijl in Nijmegen bovendien nog samen werking met de orthopaedische kli niek bestaat, een vrijwel ideale si tuatie. De consultatiebureau's werken veelal samen met de plaatselijke Kruis-vcrenigingen G.G.D. Het contact met de interne klinieken is hier te lande vooral bevorderd door de Leidse school, eerst door prof. Kuenen, later dr. Touw. nu dr. Goslings. Deze laatste is tevens ge neeskundig inspecteur van de Volks gezondheid, speciaal ten behoeve van de rheumabestnjding. Desondanks bestaat er een sterke achterstand: Leiden heeft b v. per duizend inwoners twaalfmaal meer bedden voor rhcumapatiënten be schikbaar dan gemiddeld het gehele land, dat met een totaal van plus minus 250 ccn pover figuur slaat. Toch zijn juist klinische observa tie cn studie van groot belang om het inzicht in aard cn behandeling der ziekte te verdiepen. Wat dat be treft staat men nog slechts aan het begin. De hoge verwachtingen, die men van cortison cn acth koesterde, zijn slechts zeer ten dele in vervul ling gegaan. Slechts een hoogst en kel geval van rheuma is blijvend te genezen met deze hormonen. Bij de meeste patiënten kan men wel een tijdelijke verbetering bewerken, maar voortdurend ziet men neven werkingen van deze krachtige stof fen. Een kuur met cortison of acth wordt dan ook steeds om deze re den beëindigd en niet. omdat er geen geld meer beschikbaar is. zo als sommige patiënten menen. Door goede organisatie dor be handeling heeft men In Zweden kunnen bereiken, dat van 1916 tot 1943 het aantal dergenen, die blij vend invalide waren tengevolge van rheuma, daalde van 60.000 tot 30000. Dit is ccn succes, dat ook in ons land behaald kan worden en waar toe de Nederlandse Vereniging voor Rhcumabcstrijding. die dezer dagen haar 25-jarig bestaan herdacht, in belangrijke mate kan bijdragen. merkt. Ook het probleem van de zg. Indische Nederlanders, die sterk op Indonesië zyn georiënteerd, blijkt zwaar te drukken, vooral om dat op 27 December de laatste dag is. dat zij zich op eenvoudige wijze het Indonesische staatsburgerschap kunnen verwerven. De regering is gevraagd overleg met de Indone sische regering op te nemen om te trachten de optie-termijn te verlengen. Advertentie d. M.) Ook voor Chcfarine „4" geldt, dat de werking van 4 geneesmid delen in één tablet verenigd krachtiger en weldadiger is, dan van elk middel afzonderlijk. Chefarine,,4" helpt ook bij hevige pijnen en griep, wanneer andere middelen falen. cCoeé u/ortcte/textf aangekocht MAASTRICHT Aad de Haas' bekende „Kruisweg-statie" is aan gekocht door het Maastrichts mu seum. Dit schilderij heeft geruime tijd in het centrum van de belang stelling gestaan door de strijd, die is gevoerd over de erkenning er van als kunstwerk Het was aan gebracht in de Wahlwiller kerk (Z.-Limburg). doch voldeed niet aan dc geijkte opvattingen van kerkelijke kunst. Op advies van een commissie gaf de bisschop van Roermond opdracht De Haas' „Kruisweg"' uit de kerk tc verwij deren. TOEN mijn buurman m\j opbelde en kribbig informeerde wan neer ik nu eindelijk eens dat bock ran Kafka, dat h{j mij in de puber teitsjaren leende, dacht terug te brengen .antwoordde ik op hoge toon: „Man, wat klèts je toch, je hebt het allang terug." „Ik gelóóf het niet..." sprak h\j, toch een bectie onzeker geworden door mijn stelligheid, maar ik riep snijdend dat hij dan maar eens goed uit zijn suffe ogen kijken moest en belde af triomfantelijk en ronder Croet. Pas toen ik terug was in mijn kamer zag ik het boek in kwestie op de kast liggen en schoot mij als een bliksemstraal te binnen, hoe ik hem destijds een héél ander bock had geapporteerd, dat hij m\j in zijn oneindige goedheid óók al leende. Nobele mensen snellen in zo'n ge val terug naar de telefoon cn be kennen kleur, maar ik heb nooit staande genouden. dat ik lot die happy few gerekend dien te tcor- den. Het triomfge2icht van mijn buurman dat ik voor mijn geestes oog verschijnen zag, maakte mij al bij vóórbaat beroerd, zodat ik be sloot er iets anders op te vinden. Ik zou het boek natuurlijk als een soort oorlogsbuit hebben kunnen be houden, maar dat leek mij, met de eigenaar zo vlak naast dc deur, een wat al tc onrustig bezit. Vernieti- aing van het bewijsstuk door ver branding of verpulvering stuitte mij cultureel tegen de borst, zodat ik ook deze uitweg verwierp. Maar wat dan? Reeds na ccn kwartier denken kreeg ik een idee. Ik stopte het boek onder mijn colbert, ging het huis uit en belde b\j mijn buurman aan. „O, mijn man is even uit" zei zijn. vrouw, ..maar kom binnen. Hij blijft niet lang weg." Met Kafka op het hart geraakte ik in een fauteuil en wachtte op m\jn moment, dat aanbrak toen de bel zo goed was mijn gastvrouw even weg te roepen. Nauwelijks had ze de kamer verlaten, of tk rees uit m(jn stoel, stond in twee stap pen voor de enorme kast en schoof het boek handig naast de andere werken van dezelfde schrijver. Het was een misdaad zonder fouten. De ongekunstelde eenvoud waarmee ik in mijn thee roerde toen dc buur vrouw even tater binnentrad was volstrekt onverdacht en de beschou wingen, die ik vervolgens wijdde aan de weergesteldheid en klimaat waren zó soepel en vloeiend dat met de geringste verdenking in haar kon oprijzen. Toen kwam de buurman thuisHxj begroette mij recht hartelijk en zei een beetje verlegen: „Zeg je neemt me niet kwalijk dat ik daarnet zo kribbig deed over dat boek." „Welnee", zei ik. „Dank je", vervolgde hij „Zie je ik heb er over nagedacht en ik her inner me nou hcel goed dat je het me terugbracht. Je zei nog dat het zo regende." „Zie je wel", zei ik schaamteloos. „Ach ja, zoiets schiet door je hoofd, hè", sprak hij. „Daarna heb ik het natuurlijk aan een ander uit geleend, maar al sla je me dood. ik weet niet meer aan wie Enfin, niets aan te doen, dat boek kan ik af schrijven. Ik heb maar meteen een nieuw exemplaar gekocht." De goeierd.' Tranen sprongen in mijn ogen terwijl ik hem daar waarnam, maar ik hield ze nog net binnen en zag hoe hij ccn pakje uit z(jn tas haalde, het papier er af deed en een nog onbezoedeld exem plaar van Kafka in de lucht stak. 1 Met het boek in de hand liep hij I naar de kast, om het weg te zetten en daar trof hem toen de slag in volle hevigheid. „Wat een kaffer ben ik toch!" schreeuwde h(j zich tegen 't hoofd slaand. „Hier staót het nota bene.'" En zich naar mij omdraaiend sta melde hij: „Neem me niet kwalijk, kerel ik begin blijkbaar seniel te worden. Je bent toch niet meer boos, hè?" „Nou hebbie er twee", zei ik ont wijkendI.. want ik transpireerde van schaamte. I Alsjeblieftriep hij spontaan. ..Hier heb jij er één van. Nee, nee ik sta er op. Ik heb zó aan je hoofd gezeurd. Vooruit, pak aan." Even later zat ik weer thuis met I hef boek in de hand Een splinter- I nieuw exemplaar. Of er zegen op I rusten zal? Ik weet het niet maar ik geloof welt dat dit nu een van de geheimen ts, die ik straks mee neem in mijn graf. KRONKEL Bijzondere postzegels buiten gebruik DEN HAAG. De volgende (bijzondere) postzegels worden met ingang van 1 Januari 1952 buiten gebruik gesteld en worden voor de frankering waardeloos: a. de herdenkingszegels 375-ja- rig bestaan der Leidse Universi teit. Uitgegeven in 1950, frankeer, waarden 10 en 20 cent b. de herbouwpostzegels, uitge geven in 1950, frankeerwaarden 2, 5, 6, 10 en 20 cent. c. de zomerpostzegels, uitge geven in 1950. Frankeerwaarden, 2, 5, 6, 10 en 20 cent. d. de weldadigheidspostzegels, uitgegeven in 1950, frankeerwaar den 2, 5, 6, 10 en 20 cent. DEN HAAG. Naar uit de zojuist verschenen publicatie van het C.B.S. „Statistiek van het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs 1949/'50 1950/'51" blijkt, blijft het leerlingenaantal de laatste jaren constant op circa 84.000. Wel valt een langzame verschuiving van belangstelling voor de H.B.S.-studie naar dc gymnasiale opleiding te constateren. Belangrijk zijn de conclusies wat betreft het „rendement" van het V.H.M.O. Het aantal leerlingen.dat na 4 jaar studie nooit bleef zitten, is uiterst laag. namelijk slechts een kwart Ten opzichte van 1934, toen een analoog onderzoek plaats had, blijkt weinig gewijzigd te zijn: 40% van de leerlingen die 4 jaar gele den de studie begonnen, heeft haar reeds opgegeven. Tussen de school soorten bestaan opmerkelijke ver schillen: betrekkelijk gunstig zijn de resultaten der gymnasia, het ongunstigst die der H B S.-en A. Het onderzoek toonde voorts aan, dat kinderen uit de hogere, mid delbare en lagere sociale groepen in gelijke mate zonder vertraging studeren, maar dat bij ongunstig studieresultaat kinderen uit de lagere milieu's in veel sterkere mate de school voorgoed verlaten. Tenslotte bevat de publicatie ge gevens over het lerarencorps: 147e van hen is onbevoegd, voor na tuurlijke historie een kwart, voor Engels zelfs een derde. Ook ver andert het docentencorps van sa menstelling: in 1930 was 54% aca demisch gevormd, thans 45%. Een onderzoek naar de sociale mobili teit leerde, dat ruim de helft der docenten uit de middelbare sociale groepen afkomstig is. 'A/WWVVV' Zolang de mensen op aarde zijn. heb ben zij zich voortdurend bezig ge houden met verklaring der natuur verschijnselen en vooral met de sterren wereld, de kosmos Dc mens blijkt be gaafd met de drang iot „verklaring". De primitieve schiep zich een beeld der (materiële en geestelijke) werkelijkheid, die hém bevredigde, de cultuurmens tracht op zijn wijze door te dringen in I het wezen der natuur. Dit zoeken Is bron van alle weten schap. Grote denkers, die de mensheid I dichter bij do (vermeende?) waarheid j brachten, zijn vaak door hun tijdgenoten misverstaan, soms verketterd. Tóch gin- j gen zij door. trachtend steeds wijder ge- bieden te omvatten. I Een dier groten is ongetwijfeld prof. dr. Albert Einstein, wiens theorieën zo'n kosmische vlucht hebben genomen, dat zij voor leken vrijwel onvatbaar zijn. Om hun de grote lijnen van die theo rieën te tonen, schreef dc Amerlkannse Journalist Lincoln Barnett zijn boekje „Het heelal en dr F.lnsteln" (t 6.90). Zo populair mogelijk licht hij Einstelns be grippen toe omtrent het wezen der mate rie. de zwaarte- cn elcctro-magnctlsche kracht, het uitdijend heelal en voorat ook de vierde dimensie, do tijd. Dat prof. Einstein zelf verheugd is over dit werkje blijkt wel uit zijn voorwoord. Ilona Ricardo vertaalde het, met mede werking van ir. H A. C. M. BibblU. Aansluitend op Bnrnctts werkje kan men beschouwen „Een, twee, drie oneindig" van prof George Gamow, die, soms schijnbaar luchtig schrijvend, die per op Elnstcins theorieën Ingaat. Maar prof. Ganiow doet méér; hij tracht leken ook tc verklaren voor welke ontzaglijke problemen de hedendaagse chemicus en bioloog staan. Een boek. dat wij stu dieuze leken van harte aanbevelen Jean Raimond bewerkte het In het Neder lands. 14.90). Beide boeken zijn uit gaven van W. P. van Stockum en Zn., Den Haag. Welke enorme vorderingen de ster renkunde en de meteorologie in een halve eeuw hebben gemaakt blijkt uit het voortreffelijk verzorgde gedenkboek dat de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan (1 Septem ber 1951) bij J. B. Wolters te Groningen liet verschijnen 4.00Aan het eigen lijke verenigingsleven zijn slechts enkele bladzijden gewijd. De schrijvers van het met mooie foto's, kaartjes en vele gra fieken verluchte boek prof. dr. W. Bleeker, dr. A. Blaauw en dr. J. J. Ral- mond Jr. vermelden, uiteraard zeer beknopt, alle nieuwe ontdekkingen, dlo binnen- en buitenlandse geleerden heb ben gedaan, welke enerzijds in vele op zichten klaarheid brachten omtrent de bouw cn de „bevolking" van het heelal, anderzijds echter nieuwe en grotere pro blemen opriepen.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3