STADSVENSTER Gods Woord houdt stand in eeuwigheid" Jan Damen speelt Dvoraks vioolconcert Hoofdagent Schouten nam afscheid Onderzoek naar vroegere bewoners van Nederland Moet U eens hóren! 2 Noteert U even RK Volksuniversiteit vangt werk aan Dit jaar geen Matthaeüs- passion Scholen niet op Zaterdag gesloten Ruim 5600 proevers in de markthal Vragen aan B. en W. over industriehallen Waarderende woorden van de burgemeester Jeugdconcerten op breder basis Schedels en skeletten zijn daarbij van veel belang Samenwerking met dr P. Glazema Luther herdacht in kerkdienst Lichtpetroleum wordt één cent duurder Donderdag 1 November 1951 HERDENKING HERVORMINGSDAG >5 Ds H. E. Gravemeyer veroordeelt de gespletenheid van protestantse volksdeel (Van een onzer verslaggevers) Het is een traditie geworden, in de St. Joriskerk op 31 October een bij eenkomst te beleggen ter herdenking van de Kerkhervorming, 31 October 1517, toen dr Maarten Luther zyn bekende stellingen aansloeg op de slot kapel van Wittenberg. Vroeger organiseerde de Chr. Nat. Werkmansbond deze bijeenkomsten, de laatste jaren gaan zü uit van de Evangelische Maatschappij. Twee sprekers, dr. R. Miedcma, Remonstrants predikant en ds. H. E. Gravemeyer, Ned. Hcrv. predikant, voerden er het woord. Het Chr. zangkoor „Soli Deo Gloria" o.l.v. de heer O. Rooke, luisterde de dienst op. Dr. Miedema begon zijn toespraak met de strofe uit het Lutherlied: Gods Woord houdt stand in eeuwig heid, En zal geen duimbreed wij ken. Het is zeker naar de geest van de man. die deze dichtregelen gaf. aldus spreker, als we niet in de eerste plaats hem zouden noemen, of de kerk, of iemand anders, maar dat wij eerst de gestalte zien van Jezus Christus en Zijn woord horen. Dat woord las dr. Miedema uit de Bergrede, en voerde daarna een drietal figuren ten tonele, die de Buiverheid van dat Woord hebben willen bewaren en er hun leven voor hebben veil gehad: Jezus Christus - Nicodemus - Maarten Lu ther. In het oog van de Theologen en anderen van hun tijd „ketters". Maar die zich gegrepen wisten door de vraag: Wat wil God van mij? Het antwoord op die vraag was voor Nicodemus en voor Maarten Luther hetzelfde: Indien gij niet wederge boren wordt, gij kunt het Konink rijk Gods niet zien. Nicodemus werd wederom gebo ren. En Luther kwam los uit de verstarring, die de Roomse kerk over zijn leven had gebracht. Hij maakte kennis met de tragiek en de triomf van zijn ketterij. VREDESTICHTERS En nu wij, besloot spr, wij zijn Vastgelopen, kerkelijk, politiek en in de volkerenverhouding. En tot ons komt het Woord van Jezus tot Ni codemus, dat wij ons zullen hebben te herzien, dat onze gezindheid zal veranderen, dat wij vredestichters Bullen worden. Ds. Gravemeyer ging zeer diep in Op het verschil in de leer van de Roomse Kerk en die van het Pro testantisme. De strijd, die daar in de 16e eeuw ontbrandde, woedt nog Voort. Waar ging het om? Om de Theo cratie. d.i. om het Koningsschap van God. God moet regeren, en dan is er geen terrein, waarop God niet ge kend moet worden. Daarover zijn Rome en wij, aldus spr. het eens. Waarom is er dan dat uiteengaan gekomen7 Hierom: achter de daden der mensen liggen de beginselen, Waaruit die daden voortkomen. Spr. toonde dan als het cardinale punt aan, de leer van natuur en bovennatuur van Rome. Pelachius. in de vierde eeuw, be weerde. dat de mens bij de zondeval alleen zijn kroon, het bovennatuur lijke verloor. En nu komt de kerk als supplement en zet haar de kroon weer op. Daarmee maakt de kerk sich onmisbaar. Vervolgens wijzende op het verschil dat zich openbaart ten opzichte van de opdracht, die Christus aan Petrus gaf, om zijn kerk te bouwen, tussen het Protes tantisme en Rome. noemde spr. Pe trus de eerste mens. die dat Woord van Christus verkeerd verstaan heeft, wat ook wel blijkt, dat deze Petrus, die door zijn bijzondere on derscheiding „zich nogal ging voe len" later Satanas genoemd werd, stelde spr. de vraag op wie dan GRAND THEATRE t/m 31 October: „Met eervol ontslag". 14 jaar. Zon dag: 2, 4.15, G.45 cn 9 uur. Ov. da gen: 2.30, G.45 cn 9 uur. „Donderdagcyclus", 1 Nov.: 2.30, 6.30 cn 9 uur „Maria Goretti", 18 jr. CITY THEATER: „Altijd naar wens", elke leeftijd. Zondag: 1.30. 4. 6 30 cn 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.30 en 9 u. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t iTTi Maandag: „Dodenrit ln het Rotsgebergte". 14 Jr. Van Dinsdag t/m Donderdag: „18 Jaar Sing Sing". 18 jr. Zondag: 2. 4.15, 6 45 en 9 uur. Ov dagen 2 30, 6 45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrijdag t/m Maandag: „Duel met de Dood". 18 J. Van Dinsdag t/m Don derdag: „Zet Je zorgen aan de kant" elke leeft. Zaterdag: 2 306.45 en 9 uur. Zondag' 2. 4.15, 6.45 cn 9 uur. Ov. dagen: 2.30 en 8 uur. GRAND THEATRE t.m. 7 Nov. cn 8 Nov.: 2.30 u. „Telefoon voor U!" Elke leeftijd. Zondag 2. 4 15. 6 45 en 9 uur: Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY 1 HEATER- „De pastoor van Kirchfeld" 14 j. Zondag. 2. 4.15. G.45 en 9 uur; Ov. dagen: 2.30, 6.45 cn 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrij dag t.m Maandag. „Duivelsge- broed". -Elke leeftijd. Vooraf' „Te xas Troubadours". Elke leeftijd Van Dinsdag tm. Donderdag. „Bittere Rijst" 18 Jaar. Zondag: 2. 4.15. 6 45 en 9 uur; Ov. dagen: 2.30. 6,45 cn 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrijdag t.m. Maandag; ..Asphalt Jungle" 13 jaar. Van Dinsdag t.m. Donderdag: ,,"t Lijkt zo eenvou dig". 13 Jaar. Zaterdag: 2.30. 6 45 en 9 uur; Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov dagen: 2.30 en 8 uur. 8 NOVEMBER. Donderdag' U S O. olv. Paul Hupperts. vioolsollst Jan Da- mcn. Grand Theatre. 20 uur. 3 NOVEMBER. Zaterdag. Fryskc Kri- te „Ut en Thus": toneelstuk „In test nei stuorkes St. aechten. £0 uur. TENTOONSTELLINGSZAAL Paulus Buyslaan 1 t.m. 4 November. Na jaarstentoonstelling Amersfoorts Kunstenaars Genootschap. Geopend van 10 tot 5 uur: Zondags van 2 tot 5 uur ACADEMIE VAN BEELDENDE KUNST Utrechtsestraat 53. t/m 17 November expositie van schilderijen tekenin gen en glaswerk van Johan van den Broek. Geopend van 10 tot 5 uur. Zondags gesloten. 1 NOVEMBER. Donderdag Ned. Ver. v. Weer- en Sterrenkunde' drs D. J. Bouman over .Dc geschiedenis van een wolk" Vonk's Lunchroom Langestraat 87. 20.15 uur 2 NOVEMBER Vrijdag. - Volksuni versiteit- tweede voordracht over „Bouw en functie van het gezichts orgaan" MUür.UM FLEHITE Westslngel Dage lilks geopend oehalve Zondags werkdagen van 10—12 en 1—4 uur Zaterdag io1? en 1.303 uur OPENBARE LEESZAAL Uitlening vol walsen ien Dinsdag- en Vrii dagavond v«n 7—9 uur Vooi itin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2 304.30 uur OPEN8AWI'. LEESZAAL filiaal Soes terkw>«rtiei tZonnebloemstraai 67) Uitlening Dinsdag- en Vrtldagavond van 70 uur R.K. OPENBARE LEESZAAL; Uit lening ll -12 30 en 2 30—5 45: Maan dag- en Vrtldagavond 7—9 uur Voor kinderen Woensdag 3—5 cd Vrijdag 4—5 uui. eigenlijk wel de kerk gebouwd moest worden: op Petrus of op Satanas. Spr. noemde nog enkele andere leerstellingen van de Roomse Kerk, die wij dwaalleer noemen, maar waaraan we zelf telkens weer mank gaan. en wees vervolgens op de opportuniteit van deze kerk. LAUWHEID AFLEGGEN Komende tot het „gesprek met Rome", zoals dat wel eens genoemd wordt, zeide spr. daarvan niet veel verwachting te hebben. Wij zullen alleen resultaat hebben, als wij goe de protestanten zijn, als we meer op de waarheid zullen toezien, de lauw heid afleggen en onze offervaardig heid voor het Koninkrijk Gods ver hogen. Dat zal moeten, willen wij als protestantse natie blijven voort bestaan. Ontzaglijk veel hebben wij reeds ingeboet. Spr. veroordeelde en betreurde de gespletenheid van het protestantse volksdeel, waardoor zo veel gestreden wordt tegen elkaar. Wij protesteren maar tegen Rome. aldus ds. Gravemeyer, maar wij hebben ons af te vragen hoever wij zijn afgedwaald. Zo vieren we 31 October in diepe ootmoed, ons schamende tegenover dat Rome, dat wij bestrijden. Sola Fide: Door het geloof alleen. De enige tijd geleden opgerichte R.K. Volksuniversiteit te Amers foort is gisteravond haar werk zaamheden begonnen met een cursus over schilderkunst door de heer J. J. Jongenelen uit Utrecht. De voorzitter, de heer dr ir L. van der Hulst, sprak vooraf zijn blijdschap uit over dit begin. Hij merkte o.m. op, dat men nog zoekt naar de juiste vorm bij het sa menstellen van de cursussen. De interesse van de leden moet nog gepeild worden. Daarom is bij voorbeeld de godsdienstige cursus een combinatie van verscheidene onderwerpen, waarop men later misschien nog uitgebreider terug komt. Dr Van der Hulst wees er op, dat de Volksuniversiteit niet ge zien moet worden als een middel tot het brengen van gezellige avonden, maar als een instituut, waarbij men wat kan opsteken. Ook met-katholieken zijn er wel kom. Deze eerste avond werd bezocht door ongeveer dertig cursisten w.o. een groot aantal jongeren. Ook de volgende cursussen zijn al zeer goed bezet. De garnizoens commandant van Amersfoort heeft zijn medewerking verleend door de militairen ook toe te staan een cursus te bezoeken op avonden, waarop een oefening wordt gehou den. De eerstvolgende cursus, die wordt gegeven door drs. Geerars uit Amersfoort, zal gewijd zijn aan de Nederlandse letterkunde. Voordrachtavond door Jantien van Eek Een avond van waarachtig kunst genot heeft de voordrachtskunste nares Jantien van Eek gisteren de leden van het Genootschap Neder land-Frankrijk verschaft. Mevrouw Van Eek had een gelukkige keuze gedaan uit de grote schare Franse dichters. Het programma was van een grote veelzijdigheid; het ver meldde de namen van Baudelaire, Verlaine, Rimbaud, Valéry, Super- vielles en Prévert. Jantien van Eek paart een mooi timbre aan een goede modulatie, terwijl zij uitstekend begrip voor de „esprit" van de Franse dichter toont. Diep doorvoeld was haar voordracht dan ook, misschien hier en daar iets te vlak. Persoon lijk kon ons nog het meest dc ver tolking van Verlaine en Rimbaud bekoren, hoewel gezegd moet wor den, dat het gehele programma op hoog peil stond. Thans Johannes-passion met orkestvereniging Amersfoort (Eigen bericht) Naar wfj vernemen zal de Toon- kunst-oratoriumvcreniging te Amers foort het komende voorjaar niet meer dc Matthaeiis-passion uitvoe ren. Wat sinds enige jaren een tra ditie beloofde te worden, wordt thans dus afgebroken. De hoge kos ten, aan de uitvoering verbonden en het grote risico, dat nicn er steeds weer mee liep. hebben tot dit besluit in niet geringe mate bij gedragen. Ongetwijfeld zullen tallozen in Amersfoort de genomen beslissing betreuren. In plaats van de Matthaeüs-pas- sion hoopt de Toonkunst-oratorium vereniging nu een uitvoering van Bach's „Johannes-passion" te geven. De reptities daarvoor zijn reeds aan. gevangen. Ook de Johannes-passion is een werk van zeer grote schoon heid, waar een bijzondere wijding van uitgaat. Velen stonden op het standpunt dat behalve de Matthaeüs- passion ook dit werk een uitvoering in onze stad verdiende. De voorde len zijn bovendien, dat men met minder solisten kan volstaan cn niet een beroepsorkest behoeft te huren. De Johannes-passion wordt uitge voerd met instrumentale medewer king van de Orkesvereniging Amers. foort en zal onder leiding sfaan van A. C. Schuurman. Het ïmI dus een echte „Amers- foortse uitvoering" worden, die ook instrumentaal door dilettanten wordt verzorgd. Voor de solo-partijen wordt weer een beroep op uitne mende. van dc concertpodia beken de. krachten gedaan. De Amersfoortse scholen zullen in de komende winter op Zaterdag niet worden gesloten, zo verzeker de men ons op afdeling Onderwijs van het gemeentehuis. De geruch ten, die momenteel de ronde doen, over een sluiting in verband met de kolenschaarste, hebben geen betrekking op Amersfoort. Wel zullen de openbare scholen na de herstvacantie 's morgens een half uur later beginnen, doch dit is een maatregel, die reeds in het leerplan is voorzien. 1731. Ja, de bemannin gen van de jonken zou den graag de „Zeebruid" onschadelijk maken, maar zij zien er voor lopig geen kans toe. In de eerste plaats is de schoener veel sneller en bovendien is het «>chip flink bewapend. Eén jonk, die piobeert de „Zeebruid" te naderen, moet afdeinzen, want een paar welgemikte salvo's uit net machine geweer van de dokter drijven het <chip op de vlucht. En wanneer de schoener open zee heeit bereikt, ls het gevaar van de jonken wel ge keerd. Maar Kanouki, die aan 't roer staat, ziet dat Kid Blauwneus weer overeind krabbelt en DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB waggelend op hem af komt. Kanouki tast naar zijn pistooL De belangstelling voor de „Proef- parade" van de Amersfoortse Krui deniers Vereniging blijft onvermin derd voortduren. Nadat op Woens dagmiddag ruim vijfhonderd be zoekers de controle aan de „Markt hal" waren gepasseerd, groeide dit aantal 's avonds tot ver over de twee duizend. Dit betekende tevens een recordbezoek. Tot dusver heb ben ruim 5600 mensen deze mooie winkelbeurs bezocht. Voetje voor voetje schoven de mensen voorbij de stands, bleven soms een ogenblik staan om inko pen te doen of een tractatie in ont vangst te nemen om daarna hun rondgang weer te vervolgen. De grootste drukte concentreerde zich bij het podium waar onder auspiciën van het Theaterbureau „Het Masker" uit Amersfoort de bekende conferencier André Meurs en de accordeonist Cor van Veen voor een aangename afwisseling zorgden. Zowel André Meurs met populaire liedjes als Cor van Veen met zijn accordeon-soli oogstten veel succes. Aan de opgewekte gezichten van de standhouders en de drukte bij de stands was wel te zien dat het op deze „Proefparade" niet alleen bij proeven blijft doch dat er ook nog goede zaken worden gedaan. Burgerlijke stand GEBOREN: René, z. van E v. Drie en W. M. v. d. Berg: Johan Chxlstof, z. v. G. v. Esveld en N. Beltler. GETROUWD: A van Eekelcn cn M. Leijenhorst: J. H. Ellcnbroek en W. Deys; J. Mulder en J. M. Baatje. Automarkt AMERSFOORT. Op de Woensdag gehouden automarkt werden 97 motor voertuigen ten verkoop of ruiling aan geboden. Gloedvol spel met het USO-Orkest UTRECHT. Woensdag Stilistisch zijn Brahms' vioolcon cert en dat van Dvorak met el kander verwant. Weliswaar mag men niet de oren sluiten voor het in de tonen tot uitdrukking ko mend verschil in persoonlijkheid en nog meer dat in nationale ge aardheid, maar beide concerten vragen van de solist een zelfde technische inzet. Nog met de herinnering in het hoofd aan de vertolking van Brahms' concert door Jan Damen vorig jaar konden wij het minder gespeelde opus van Dvorak van hem beluisteren. Damen speelt zeer gloedvol en met de juiste uitdrukking. Daardoor boeit zijn voordracht in hoge mate, ook al is een enkele maal de streek te robuust om be heerst en mooi te blijven. Paul Hupperts had met het orkest de begeleiding goed voorbe reid. Slechts de orkestinleldlng na de ope ningscadens werd te lang zaam genomen, hetgeen later bij de herha ling tesamen enige verstoring van het evenwicht bracht. Even min sloot het samengaan van so- Jan Damen met de solist list en orkest in het rubato ge speelde middenstuk van de finale kleinigheden, welke aan het ge heel overigens amper afbreuk deden. Dvorak's werk werd ge flankeerd door de Passacaglia van Vermeulen, een wat lang en daar door de aandacht niet vangend werk, waarvan de fraai gekleur de aanvang, sonoor en mild ge ïnstrumenteerd, genoemd mag worden en een herhaling van Brahms' le Symphonie in een uit voering, welke de spelenden reha biliteerde na de weinig verheffen de op Maandagavond jl. Het pu bliek waardeerde het gebodene zeer. HENK STAM Slechte start van Amersfoort II Het tweede tiental van schaakge nootschap „Amersfoort" bond voor de 2e klasse A der competitie Stichts Gooise Schaakbond in Bus- sum de strijd aan tegen BSG III en verloor. De resultaten zijn: Oskamp—KI. Jongeleen Vz, L. L. SwenL. Houbaer Milk, P- Hidding—A. Walinga 1—0, J. B ToscaniDr. O. J. Offringa 1—0, F. J. MoekenH. v. d. Berg Sr. 01. E. SmitJ. Bakkenes 10, F. W Sijpkens—H. Meester Jr. V>—Vz, T. Schuyt Jr.—W. Smit 1—0. W. Bre- voord—J. Mosterd 10. J. Brug manA. M. Prins 01. Totaal 5\i 4% voor BSG III. Eerstgenoemden zijn spelers van B.S.G. Het raadslid, de heer K. Coolen. verzocht B. en W, een aantal vra gen te willen beantwoorden. Toen in de raadsvergadering van 19 Dec. 1950 het besluit werd geno men om een crediet van f 1.490.000.- te verlenen voor de bouw van 2 industriehallen, ging de Raad ac- coord met het voorstel van B. en W. om de bouw dezer hallen op te dragen aan „Polynorm", zulks mo tiverende met de op deze wijze vér- kregen zekerheid van tijdige op levering, i.e. 15 April 1950, later be paald op 15 Juni '51. Door de vragensteller is in de be treffende raadsvergadering ernstige twijfel uitgesproken aangaande deze zekerheid van tijdige oplevering en tevens betreffende de juistheid van de toe te passen constructiewijze. Nu de hallen, met ruim vier maanden tijdsoverschrijding, nage noeg gereed zijn gekomen, kon wor den verwacht dat ingebruikneming door contractanten onverwijld zou geschieden, doch blijkt dit anders te verlopen. le. Kunnen B. en W. mededelen hoeveel industrieruimte thans is verhuurd, aan welke industrieën en voor welke doeleinden? 2e. Wat is de reden van de ver traging bij de ingebruikneming? 3e. Zijn de destijds met gegadig den aangegane contracten nog van kracht? 4e. Brengt de vier maanden te late oplevering nog nadelige conse quenties mee voor de Gemeente en zo ja, welke? 5e. Zijn voor of tijdens de bouw van de hallen nog door bevoegde instanties rapporten aan B. en W. uitgebracht betreffende de doelma tigheid van de bij de toegepaste constructies getroffen anticorosie- middelen? Twee weggelopen meisjes teruggevonden AMSTERDAM De Amsterdam- se kinderpolitie en de politie te Lei den zijn er gisteravond in geslaagd respectievelijk te Amsterdam en te Leiden, twee meisjes, die deze zo mer wegliepen uit het gesticht „Zandbergen" nabij Amersfoort te rug te vinden. Het waren het 17- jarige meisje R. uit Den Helder en het 16-jarige meisje T. uit Amster dam. Dc laatste werd bij haar moe der gevonden, de eerste had een onderkomen gevonden in een café te Leiden. In dit café schijnen zij geruime tijd samen te zijn geweest. De Leidse politie zoekt inmiddels uit, hoe beide meisjes er in geslaagd zijn zich maanden lang verborgen te houden. In de agentenwacht van het po litiebureau heeft het Amersfoortse politiekorps vanmorgen op hartelij ke wijze afscheid genomen van een van zijn leden, hoofdagent A. Schou ten. die dc dienst met ingang van vandaag met pensioen heeft verla ten. Burgemeester H. Molendijk was persoonlijk even wit zijn drukke werkzaamheden gestapt om de heer Schouten toe te spreken. De com missaris van politie was door par- Regelmatig werden in de afge lopen jaren door de Mij. tot Nut van het Algemeen en door de Amersfoortse Gemeenschap jeugd concerten en jeugdtoneelvoorstel- lingen georganiseerd. Om tot be tere resultaten te komen, hebben de besturen van deze beide licha men besloten om voortaan geza menlijk deze concerten, enz. te organiseren. Zij stellen zich voor dit seizoen een serie van drie uit voeringen te geven en wel als volgt: Woensdag 28 November 1951 jeugdconcert door de Orkestver eniging Amersfoort o.l.v. Kees Hartvelt, met solistische mede werking van Hans Henkemans, piano. Woensdag 30 Januari 1952 jeugdvoorstelling door het toneel gezelschap „PUCK" met nog een nader vast te stellen stuk. Woensdag 4 April 1952 jeugdconcert door het bekende ensemble „Alma Musica", be staande uit Everard v. Roven, fluit, Haakon Stotijn, hobo. Paul Godwin, viool, Johan van Helden, viool en altviool, Carel van Leeu wen Boomkamp violoncel en Gusta van Royen, clavecimbel. Het eerste concert wordt gege ven. in de gemeentelijke Markt hal, terwijl de toneelvoorstelling en het tweede concert in „Amici- tia" worden gegeven. Door deze samenwerking zijn de mogelijkheden aanmerkelijk uitgebreid. Er is dan ook een grote belangstelling van de zijde der scholen te verwachten. Tegelijk met het t.b.c.-onderzoek in Zeeland wordt een anthropologisch onderzoek ingesteld. Dat geschiedt door de anthropologische afdeling van het laboratorium voor anatomie en embryologie. Het onderzoek wordt ge leid door prof. dr W. A. Mosberg, hoogleraar-directeur van het anatomisch instituut der Rijks-universiteit te Utrecht cn diens hoofdassistent dr J. Huizinga. Men wil met deze wetenschappelijke werkzaamheden iets meer te weten komen over de vroegere bewoners van Nederland, want tot nu toe was daarvan eigenlijk maar heel weinig bekend. Van de Afrikanen en de Papoea's weet men zelfs meer. Voor het onderzoek wordt sa mengewerkt met dr P. Glazema te Klop Meevaller A LS onze Haagse mede- werker goed is inge licht zullen de wilde brom- fietsers aardig op hun num mer gezet worden. Alsje blieft. Om te beginnen: van de grote rijweg af en op de fietspaden niet vlugger dan 20 km. Zo ogenschijn lijk hele nuttige maatre gelen. We vragen ons ech ter in 'n cursieve onschuld af. wie zal uilmaken of een bromfietser 20 dan wel 25 km. rijdt. De arme politie agenten krijgen cr alweer een netelige puzzle bij. Geen wonder, dat ze liever dominee worden, zoals die Amsterdamse agent van politie, waarvan de krant gisteren ook berichtte. Dat de bromfietsen niet meer op de bosrijwielpaden mo gen komen, tenzij met af gezette motor lijkt ons zo gek nog niet. Wij zijn een goeie vrind van een brom fietsberijder. en vonden het erg sympathiek, toen we hoorden dat hij deze zomer zijn vacantic-trips op de gewone, hulploze, pardon hulpmotorloze fiets had ge maakt en dat hij zich net als wij had geërgerd aan de vele bromfietsen, die hij in de mooie bossen van de Gelderse Achterhoek was tegengekomen. Waar blijft de gewijde stilte van de bossenWaar blijft dz stijl? Er worden nogal wat ongelukken veroorzaakt met die bromfietsen, zegt men. Toch wagen wij 't een kleine lans te breken voor deze nieuwe weggebruikers. Want: hoeveel ongelukken zijn, zo vragen wij ons af, door de bromfietsers zélf veroorzaakt? Wij kennen er, die onverantwoordelijk en waaghalzerig rijden. Maar: tegen één bromfiet ser die zo rijdt, kunnen we tien of twintig gewone wielrijders zetten, die als meteoren of als raketvlieg tuigen, die zichzelf afschie ten, door het verkeer Hit sen. Waarom mogen zij wél ten op het spekgladde weg dek, waar bladeren en re- 20 en méér dan 20 km door gen een grote glijbaan van de drukste straten en op de rijwielpaden halen? Hebt u wel eens de wiel renners in hun gele en ro de truien over de rijwiel paden zien jagen? Die snelheidsmaniakken op de fiets zijn gelukkig ook uitzonderingen. Maar hun aantal blijft toch altijd nog tamelijk groot. Geen meten s.v.p. met twee maten! Achterlichtjes En nu we het toch over fietsen (al dan niet met hulpmotor) hebben, ook nog even het volgende. Als 's avonds het werk gedaan is en we fietsen naar huis. dan zien we zo ontzaglijk veel fietsen, die de ver lichting van hun rijwielen niet hebben gecontroleerd. Het is begrijpelijk. Vori ge week was het om half zes nog niet donker en toen deed het er weinig toe of dat achterlichtje deugde verkiezing gehouden of niet. Maar nu is het om die tijd wél donker. Nu is het wel belangrijk, dat het lampje brandt. Gisteravond nog, fietsten we op de - Utrechtseweg en doemde er lange maand; „De gedach- hadden gemaakt. Maakt u zich geen zorgen: het liep allemaal goed af. Maar het had ook erger kunnen zijn en het had u ook kunnen overkomen. Daarom: zorg, dat 't achterlichtje brandt. Het heeft heus z'n nut. Voorlichting N.V.S. Op Dinsdag 13 Novem ber woidt in hotel d'Oran- jcboom, Lcusderweg 43, te Amersfoort een voorlich tingsavond voor Suiker zieken gehouden, georgani seerd door de afd. .Amers foort en Omstreken' van de N.V.S. Als sprekers zullen op treden dr F. J. Gerritsen uit Leiden, medisch advi seur van de N.V.S. en de heer J. D. Boks uit Den Haag, alg. secretaris van de Vereniging. In het begin van de avond wordt een bestuurs- even aan 1 Stadsven- s ter. TeL 4291: iedere morgen van tien -tot twaalf oor. K.S.A.-sportblad Het is altijd een genoe gen om het KSA-sportblad door te bladeren. Er heerst grote activiteit in de afde lingen van de katholieke sportcentrale. In het jongste nummer wordt vooral aandacht be steed aan de sportkleding. In een aantal slagzinnen wordt o.m. gezegd: „Ge zonde sport.in gezon de kleding" en „uw kle ding zij nooit een ergernis voor anderen!" De stad Vandaag gaan wij met het zielental van Amersfoort met 1 boven het record van 59957 uit. Er is dus wel een reden om te juichen, want de laatste dagen deden w\J steeds stapjes achteruit. Nu De laatste gaan wU met een getal van tien plotseling weer in dc goede richting. Voor van deze laatste dag van een daag noteren wij dus 59958 Gehoord in de bus, op opeens een „lichtloze" fiet ser voor ons op. We rem den uit alle macht en slip te, dat we vandaag geld beuren, heeft me twee weken staande gehouden". en houden ons by het pa rool: Feestneuzen opzoeken en de wacht bij de vlag in nemen. Amersfoort, de directeur van de Rijksdienst voor het oudheidkun dig bodemonderzoek in Nederland. Zijn dienst verricht allerlei opgra vingen in heel Nederland, met uit zondering van die in Groningen, waar de vroegere directeur van die dienst, prof. dr A. E. van Giffen in het algemeen de opgravingen verricht. Dr Glazema stelt alle skeletten en schedels, die bij de opgravingen op oude kerkhoven te voorschijn komen ter beschikking. Er is dus nu veel materiaal uit omstreeks de 16e eeuw voor het onderzoek be schikbaar. maar men wil niet al leen graag het anthropologische verleden van Nederland kennen, maar ook het heden, omdat dit voor de toekomst van belang is. Daarom is thans het onderzoek be gonnen van de nog levende Ne derlanders. Zeeland is het begin en daarvoor was een prachtige ge legenheid te vinden in het t.b.c.- onderzoek. dat veel mensen teza men brengt. ticuliere omstandigheden verhinderd aanwezig te zijn. De heer Molendijk wees erop, dat er de laatste jaren mensen uit het Amersfoortse politiekorps zgn ver dwenen. die men eigenlijk niet gaar ne zag gaan. De omstandigheden brachten hur. vertrek echter mee. Waardering en dank bracht de bur gemeester aan de heer Schouten na mens het gemeentebestuur voor de wijze, waarop hij zijn dienst in Amersfoort heeft verricht. Hij hoop te. dat er nog een mooie en zonnige tijd voor de scheidende cn diens echtgenote zou zijn weggelegd. Als waarnemend korpschef voerde hoofdinspecteur J. Dill het woord. Deze maakte de opmerking, dat er met de heer Schouten een bekend figuur uit de Amersfoortse gemeen schap verdwijnt. Als collega was hij hem dankbaar voor de prettige sa menwerking, die er steeds is geweest. Namens het personeel bood de heer Dill de vertrekkende een schemer lamp en een enveloppe met inhoud aan. Namens het politiemuziekgezel- schap „De Harmonie" sprak de heer Boon woorden van waardering voor de toewijding, waarmee de heer Schouten sinds de oprichting van het muziekkorps de esbas heeft bespeeld. Zijn woorden gingen vergezeld van een sigarenkóker en een doos siga ren. Tot slot dankte de heer Schouten voor de prettige omgang, die hij steeds met zijn collega's heeft mogen hebben. Generaal Hjalmar Rüser- Larsen Naar aanleiding van Uw sympa thiek verslag van de bijeenkomst der W F B.N. op V.N.-dag zouden wij gaarne in deze rubriek van uw blad nog enige bijzonderheden over de tegenwoordige voorzitter der World Movement, willen mede delen. Als opvolger van de voorzitter der World Movement. Lord Boyd Orr is op het Romecongres geko zen de Noorse vliegergeneraal Hjal mar Rüser-Larsen. Van vele kan ten gevraagd hoe hij, als generaal, er toe gekomen was om zich bij de wereldfederalisten aan te slui ten, antwoordde hij als volgt: .mijn antwoord is gemakkelijk. Juist om dat ik generaal ben. heb ik mij bij deze beweging gevoegd. Ik was be velhebber van de Noorse luchtmacht gedurende de oorlog. Vanuit Lon den heb ik in April 1941 een beroep gedaan op de jongemannen in Noor wegen. Ik vertelde hun dat wij een tekort hadden aan vliegers. Die zo mer kwamen 2400 jongemannen bij mij en de ondergrondse liet mij we ten. dat als er over de Noordzee ge zwommen zou kunnen worden, dan zouden er tienduizenden zijn geko men. Ik sprak met de meeste van de overgekomen jongemannen en alle besprekingen eindigden met dezelfde woorden en vragen. Zij zeiden allen: wij weten dat wij bij de luchtmacht een zeer geringe kans 1 ebben om ooit Noorwegen terug te zien. Wij geloven echter dat Noorwegen weer vrij zal worden. Maar het zal alles voor ons veel gemakkelijker zijn als we weten, dat dit de laatste oorlog is. En ik zeide tot hen: Als ik ooit zelf in het vaderland terugkom, dan leg ik de gelofte af, dat Ik de jaren van mijn leven, die mij nog resten, zal arbeiden in een of andere or ganisatie om oorlogen te voor komen." Generaal Larsen heeft in Juni een rondreis door de Verenigde Staten gemaakt, voor talloze, enor me bijeenkomsten gesproken, vele persconferenties gehouden en de leidende personen in de V.S. be zocht. Grote indruk is van deze krachtige, welbewuste persoonlijk heid uitgegaan, getuige de kranten artikelen cn radioberichten in de V.S. J. DAMMES, Secr. afd. Amersfoort Wereldfederalisten. De historische Lutherse Kerk aan de Langestraat kon op de avond van Hervormingsdag nauwelijks de kerk. gangers bergen. Deze belangstelling gold vooral de opvoering van het door Ben Albach bewerkte spel „Luther" van Aug. Strindberg. De oecumenische lekenspelgroep „Amersfoort" heeft dit stuk enige tijd in studie gehad. De opvoering was alleszins bevredigend. Dit was echt lekenspel! Het stuk kwam tot de luisterende schare niet als een van buiten geleerd lesje. Er sprak bezieling uit deze jonge lekenspe- lers, die de grote omwenteling van 1517 tot een levendig tafereel maak te. De figuur van Maarten Luther werd voortreffelijk vertolkt. Zo was het mogelijk dat er een goed con tact met de toeschouwers was. Een jongeren-koor verleende aan deze uitvoering boeiende medewerking. Uiteraard is in deze dienst over het leven en werken van Luther het een en ander gezegd. Het was mejuffrouw ds. M. E. Monsees. die het spel inleidde en de hervormer Luther nader tot de kerkgangers bracht. De liturgie werd geleid door ds. C. J. van Royen. Zo werd deze, door de Nederland se Protestanten Bond in samenwer king met de Ver. van Vrijz. Her vormden. de Remonstrantse Gemeen, te. Doopsgezinde- en Lutherse Ge meente. georganiseerde bijeenkomst een waarachtige viering van Her vormingsdag. DEN HAAG. Tn verband met een stijging op de vraebterunarkt en een noodzakelijke kleine ver ruiming van de ventersmarg® tijn de prijzen voor lichtpetroleum met ingang van 1 November 1951 ver hoogd met 1 cent per liter.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2