Eerste treffen tussen Tories en Labour in Lagerhuis Plan-Sehuman aanvaard Géén politiek in de televisie Prins Alexanderstichting opent nieuwe school Particuliere bureaus niet altijd te goeder trouw GELEZEN— Speciale supervisor voor Brits atoomonderzoek „In een Mreek ben je krankzinnig Zeventig agenten slaags met Ambonezen Verdwenen Deense consul gevonden Hoge VN-functie voor Nederlander Geheime Russische plannen met Perzië? Programma-aankondiging in strijd met afspraak Jeugdige autodieven lopen tegen de lamp GRIEP Boze boekjes Conventie zal ze onmogelijk maken Drie Nederlanders gearresteerd in Indonesië De schuldeloze bloem J en gewogen Donderdag 1 November 19S1 3 (Van onze correspondent te Londen) LONDEN. Het nieuwe Lagerhuis met Labour en de Conservatieven van plaats verwisseld en alleen de Liberalen op hun oude banken heeft gistermiddag zyn eerste taak volbracht en een nieuwe „Speaker" gekozen. Het is het 58-jarige conservatieve Lagerhuislid W. S. Morrison, een Schot uit de Hooglanden, die na de eerste wereldoorlog de advocatuur inging en via de traditionele weg in het Lagerhuis belandde, waar hy in 1935 onder Baldwin voor het eerst een lagere ministerspost aan de Schatkist kreeg. HU heeft sindsdien eens werd hy zelfs als een toekomstige eerste- minister gedoodverfd verschillende andere ministersposten bekleed, zonder ooit bijzonder op te vallen of naar voren te treden. (Vervolg van pag. 1) WIJ zouden willen, dat de Ne derlandse regering een soort gelijke gedragslijn had ge volgd ten opzichte van die andere aan Franse verbeeldingskracht ont sproten opzet, het plan-Pleven. Nu is het uiteraard voor geen betwis ting vatbaar, dat de beide plannen niet op één lijn kunnen worden ge steld, al was het alleen, omdat er op het gebied van kolen en staal geen enkele internationale organi satie bestaat, terwijl wij op dat der defensie al de samenwerking in N.A.T.O.-verband kennen. Wij zijn voor dit en andere verschillen, niet blind. Toch spijt het ons, dat Ne derland zich niet óók, waar het de vorming van een Westeuropese de fensie-gemeenschap betreft, in Pa rijs de reputatie heeft verworven van een constructieve, zij het criti- sche deelnemer bij het uitwerken van de oorspronkelijke plannen Wij voor ons hebben de indruk, dat de regering zich hier aanvankelijk, al te zeer heeft bepaald tot een half-wrevelig toezien, en ook nu, al is Nederland dan geen waar nemer meer, maar deelnemer, in hoofdzaak kracht zoekt in het breed-uitmeten van alle mogelijke en stellig niet imaginaire of onbe langrijke bezwaren. Wellicht is het nog niet te laat, om het over een andere boeg te gooien! Ook nu be schikt ons land in Parijs over een delegatie, die het waarlijk aan be kwaamheid niet schort, maar ook zij kan alleen optreden binnen de grenzen van de haar verstrekte in structies. En dan is er nog een opmerking, die ons van het hart moet. Minister Stikker heeft bij herha ling tegenover de van de zijde der Staten-Generaal uitgeoefende aan drang verklaard, geen behoefte te gevoelen aan een ambtgenoot of aan een tweede staatssecretaris om hem van een deel van zijn vcel-omvat- tendc laak tc ontlasten. WIJ vragen ons af. of de Kamer zich nu weer als te voren bij deze zienswijze moet neerleggen. Het is wellicht niet nodig om de minister van Buitenlandse Zaken, tegen zich zelf te bescher men. Dat zou al te patermalistisch zijn! Maar het wordt toch wel een andere zaak. wanneer wegens ver plichtingen elders hij niet tegen woordig kan zijn bij besprekingen in de Kamer over een zo uitermate belangrijk onderwerp als de schep ping van het eerste supra-nationale gezagsorgaan in West-Europa! Nu zal dit orgaan inderdaad in eerste aanleg bemoeienis hebben met economische vraagstukken. Het lag ook voor de hand, dat ook de mi nister van Economische Zaken na mens de regering het voorstel zou verdedigen. Niemand zal echter wil len ontkennen, dat het plan-Schuman juist ook op politiek gebied perspec tieven openten risico's met zich brengt. Minister Van den Brink heeft met grote bekwaamheid zich van de hem nu te beurt gevallen taak gekweten om het gehele com plex van vraagstukken te behande len. Er kan dus achteraf misschien wel worden gezegd, dat de tegen woordigheid van minister Stikker onnodig is gebleken. Naar onze me ning had evenwel de minister van Buitenlandse Zaken bij een gelegen heid als deze niet mogen ontbreken. Minister Stikker moest in Parijs zijn, onmiddellijk toegegeven. Dan ligt evenwel de conclusie voor de hand: de huidige bezetting op Bui tenlandse Zaken is onvoldoende. Het zou ons sterk verbazen, wanneer dit punt niet weer aan de orde zou komen bij de behandeling van de begroting. Fantast pleegde, onder bedreiging, overval AMSTERDAM. Voor de recht bank stond Woensdagmorgen een jongeman D. G. genaamd, terecht, beschuldigd van roof onder be dreiging. Verdachte had een jonge vrouw, met wie hij alleen was. be dreigd met een windpistool en haar daarna een injectie later bleek water toegediend ..Van die in jectie zal je binnen een week krankzinnig worden, waarna je aan een hersenbloeding zult sterven. Ik ben dokter, heb in de gevange nis gezeten cn ben mijn instru menten kwijtgeraakt. Nu heb ik geld nodig ƒ2000 om 'n nieuw instrumentarium aan te schaffen. Dat geld moet jij me geven. Zodra ik het van je heb, stuur ik je poe ders, die de werking van de in jectie ongedaan maken". Toen ont nam hij haar een bedrag van 10.-. De vrouw slaagde er in omwo nenden te waarschuwen en de jon geman werd gegrepen. Het psychiatrisch rapport noem de G- een psychopathische fantast, die echter wel in staat was de ge volgen van zijn daad te overzien. G. gaf toe de bedoeling te hebben gehad, de vrouw te beroven. De Officier vond dit „een be denkelijke kant van deze overigens merkwaardige zaak". Hij eiste an derhalf jaar gevangenisstraf. „Het was een dolle streek van een overigens zielig joch." merkte de raadsman mr Mathuyscn op» Uitspraak 14 November. Algemeen bemind, kalm en be scheiden en behept met een flinke dosis vanzelfsprekende waardigheid, die volkomen natuurlijk is, lijkt Morrison, ook al heeft hij geen voor afgaande ervaring in het plaatsver vangend speakerschap, voor het ambt zeer geschikt. Evenals zijn tegen voeter in het Hogerhuis, de Lord- Kanselier, krijgt hij, naast zijn sala ris (5000 pond) een ambtswoning met uitzicht op de Theems in het paleis van Westminster. Morrison is nu de door beide par tijen aanvaarde en gerespecteerde voorzitter, maar voordat het zover was, had het Lagerhuis, dat als een klas zonder meester om half drie informeel bijeen kwam om zelf zijn „meester" te kiezen, een vertoning van iets wat sinds 1895 niet meer ge beurd was: het zich openlijk be schikbaar stellen van twee candi- daten voor het hoge ambt, hetgeen door de aspiranten, nadat zij zijn voorgesteld, persoonlijk met een woord van moeilijke zelfaanprijzing moet gebeuren, en een daarop vol gende stemming. Met 318251 stem men behaalde Morrison de overwin ning op de Labourcandidaat majoor James Milner. en werd toen quasi tegenstribbelend gelijk het hoort door zyn twee voorstellers naar zijn zetel geleid. Dat tegenstribbelen herinnerde aan de tijd van de strijd van het parlement met de Stuarts in de zeventiende eeuw, toen het accepteren van het speakerschap de koninklijke ongenade cn nog meer griezeligs met zich kon brengen. Waarom was het niet gelukt om, gelijk meestal gebeurt, het vooraf in informeel overleg tussen de whips Plechtigheid op Overveens ere-begraafplaats OVERVEEN. Zes jaar gele den is *Hannie Schaft, de jonge illegale werkster, die de Duitsers hebben gefusilleerd, begraven op de ere-begraafplaats te Overveen. Zondag 25 November wil men dit dappere meisje herdenken en trouw betonen aan de idealen, waarvoor zij de dood trotseerde. Er heeft zich een comité ge vormd, dat de Nederlanders op wekt die dag bij duizenden naar Overveen te komen. en de leiders der beide partijen over de candidaat eens te worden? Uit Je stemcijfers blijkt, dat een aantal La- bourleden zich van stemming moet hebben onthouden en het lijkt er op. dat Labour meer tot de tegencandi- datuur besloot uit het verlangen om bij de eerste de beste gelegenheid direct zijn tanden tc laten zien, dan uit grote voorkeur voor Milner. die overigens een lange staat van dienst had als plaatsvervangend speaker maar die eigenlijk toch niet de eer ste plaats verdiende cn vroeger ook nooit (ook niet van Labourzijde) als mogelijke candidaat genoemd was. Slachtoffer van de borrel Verdachte vraagt om „alcohol-kuur" AMSTERDAM. 'n Tragische figuur, de 54-jarige machinist, die Woensdag de rechtbank dringend verzocht hem een „alcoholkuur" te laten ondergaan „Alles wat ik heb gedaan, is altijd weer onder invloed van alcohol geweest. Ik kan er niet buiten, hoewel ik er nu ernstig ziek door ben en zal moeten worden geopereerd. Als ik van de drankzucht af was, zou ik nooit meer iets misdoen". De man, die al veertig keer is veroordeeld, stond nu terecht we gens vervalsing van een postwis sel. Dit had hij zo onhandig ge daan, dat de postambtenaar de ver valsing dadelijk had bemerkt. Dat de man. onder goede leiding, niet onverbeterbaar is blijkt uit het feit, dat hij na 1946 toen hij trouwde maar één keer is veroordeeld. De officier eiste acht maanden met aftrek. Uitspraak 14 November. Advertentie (1. M.) VOELT U ZICH LOOM EN MAT doordat afvalstoffen In Uw dar men zijn achtergebleven die de werking van belangrijke organen vertragen of verlammen? Neem eens per week één of twee Laxeer- Akkertjes, die de darm-werking regelen, zonder pijnlijke krampen of ontsteking der darmslijmvlle- zen. Laxeer-Akkertjes werken vlug en veilig en veroorzaken geen gewenning. Zij zijn daardoor ook net aangewezen middel bij chro nische verstopping. Geen vlotte verhuizing BARNEVELD. Sinds enkele cagen hebben zich ongeregeldhe den van interne aard voorgedaan :n het kamp „De Schaffelaar" te Barneveld, waar Ambonnezen zijn ondergebracht. Enigen van hen maakten ruzie met hun medebe woners, waardoor het nodig was politie toezicht te laten uitoefenen. Dit bleek echter nog niet voldoen de te zijn om de orde te herstel len. Daarom oordeelden de autori teiten het beter een aantal gezin nen naar andere kampen over te brengen. Zij kregen de gelegen heid om te vertrekken; toen zij echter weigerden, trad een grote politiemacht handelend op. On geveer zeventig politiemannen ver schenen gistermiddag op „De Schaffelaar" en met behulp van deze sterke arm werden de orde verstoorders en hun gezinnen ver wijderd en naar elders overge bracht. Hierbij vielen enkele klap pen. Ook het kamp „De Biezen" werd tijdelijk door politie bezet. Hier deden zich echter geen ongeregeld heden voor. Kinderen met beperkt gezichtsvermogen krijgen speciaal onderwijs (Van een onzer verslaggevers) HUIS TER HEIDE. Met het speciale onderwijs voor kinderen met be perkt gezichtsvermogen in de Prins Alexanderstichting te Huis ter Heide is het b.l.o. in Nederland met een nieuwe tak uitgebreid. Voorheen gingen de slechtziende kinderen samen met hun blinde vriendjes naar school. Thans wordt hen met een nieuwe methode (waarvan wij Dinsdag al een uitvoerige beschrijving hebben gegeven) geleerd, hoe hun beperkte ge zichtsvermogen zo efficiënt mogelijk te gebruiken. School cn internaat van de Stichting, voor dit doel verbouwd, werden gistermiddag officieel geopend. Er was voor deze plechtigheid gro te belangstelling. De ministers van Onderwijs en Sociale Zaken lielen zich vertegenwoordigen en verder waren o a. aanwezig de hoogleraren W. P. C. Zeeman en A. Hagendoorn uit Amsterdam, piof. Colenbrander uit Leiden, prof. Mulock Houwer na mens het „Oogheelkundig Genoot schap", mej. C. s' Jacob namens de Commissaris der Koningin, ir. Kees Boeke en de directeuren van de Diensten van Sociale Zaken der drie grote steden. De heer N. IJ. Vlietstra. hoofdin specteur van het b.l.o. getuigde van de waardering, die de minister van O. K. en W. voor het onderwijs aan slechtzienden heeft. „De Prins Alexanderstichting doet met het ge ven van dit onderwijs eigenlijk meer dan haar plicht. Met grote liefde gebruikt zij alle beschikbare midde len voor het welzijn van de haar toevertrouwde kinderen", zei hij o.m. De voorzitter van het Stichtings bestuur mr A. Q. Mees. wees er op, dat de Stichting reeds lang had in gezien. dat het gecombineerde on derwijs voor blinde en slechtziende kinderen onvolkomen was. Hij toon de zich zeer dankbaar voor het thans bereikte resultaat. De burgemeester van Zeist. mr. A. P. Korthals Altes bood geluk wensen aan van het gemeentebe stuur en de directeur der school, de heer P. S. N. Oost gaf een uit eenzetting van het speciale onder wijssysteem. TURIJN De Deense politie heeft van de politie van Turijn een overjas, een colbertjas en een zegelring ontvangen van een man. die in Turijn in een kliniek voor geesteszieken is opgenomen. en deze voorwerpen geïdentificeerd als behorende aan Boerge Moelier, Deense consulaire ambtenaar, die 16 October spoorloos uit Ant werpen verdween. De man kwam de vorige week in Turijn aan: hij had zijn geheugen verloren. Tegen SS-er doodstraf geconcludeerd 's-GRAVENHAGE De procu reur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie concludeerde tot het opleggen van de doodstraf aan A. J. Pieters uit Groningen, die in April en Mei 1945 te Loosdrecht deel nam aan doodslag, terreur en marteling. inniimimaniHimoiniTiiniiinDQiQuiinQiiiyiiyiiJirDiiniEDniiidimniiniouiniirinii GENÈVE. De Nederlander dr Victor Beermann is benoemd tot leider van de missie naar Oosten rijk van het bureau van de Hoge Commissaris voor het vluchtelin- genwezen der V.N. Dr Beermann. wiens benoeming Dinsdag door de Óostenrijkse regering is goedge keurd, zal Maandag zijn hoofd kwartier in Wenen betrekken. Gisteren arriveerden te Rotterdam de eerste Canadese troepen, die als kwartiermakers te Hannover ge- stationneerd zullen worden. TEHERAN. Bij eerf politie- overval op het hoofdkwartier van de communistische partij, zouden geheime documenten ontdekt zijn met orders voor een communis tische revolutie. Indien Engeland troepen in Abadan aan land zou zetten, zou een bliksemaanval van Sowjet-troepen in Noord- Perzië gevolgd zijn. Een hoge au toriteit, wiens naam niet gepu bliceerd mocht worden, deelde Ass. Press mede, dat zich onder de gevonden documenten gede tailleerde plannen bevonden yoor Russische militaire actie. Werf „De Schelde" draagt emigrantenschip over VLISSINGEN. Woensdagmid dag is het door de N V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" voor Argentijnse rekening gebouw de emigrantenschip ..Alberto Dode- ro" aan de opdrachtgevers overge dragen. LONDEN. De vrouwelijke burgemeester van Stalingrad zal in November een bezoek aan de Engelse stad Coventry brengen. Beide steden hebben in de tweede wereldoorlog ernstig geleden. TERECHTWIJZING VAN Mr CALS: (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Staatssecretaris van O. K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals heeft dezer dagen in een brief aan de Nederlandse Televisie Stichting ver zocht er op toe tc zien, dat uitzendingen met politiek karakter via de tele visie, zoals die tjjdens deze eerste tclevisic-maand zyn vertoond, zoveel mogciyk achterwege biyven. De staatssecretaris, die biykbaar aanstoot heeft genomen aan sommige delen van het Vara-televisle-programma heeft er in zyn brief op gewezen, dat hy zich op het standpunt stelt, dat aan televisie dezelfde eisen en beperkingen dienen te worden gesteld als aan radio-uitzendingen, waarvoor óók geldt, dat politieke polemieken cn pro pagandistische uitzendingen zoveel mogciyk vermeden dienen te worden, en beperkt moeten blijven tot betrekkciyk beperkte perioden voor de verkiezingen. De aanwyzingen van de staats secretaris, moeten in hoofdzaak het Vara-programma betreffen, want hij trekt deze lijn niet door naar godsdienstige uitzendingen, hoewel uiteraard daarvoor precies hetzelfde geldt, namelijk dat de toe schouwer geen ander alternatief heeft dan te blven kijken en luisteren naar zaken waarmee hij het geheel oneens is, of de knop van zijn toestel om te draaien. Er is hier niet een tweede zender met een ander programma beschikbaar waarop de toeschouwer zou kun nen overschakelen, wanneer het programma hem irriteert. Op de uitzendingen met godsdienstig ka rakter dingt de staatssecretaris in zijn brief echter niet af. Staatssecretaris Cals heeft ook op andere punten, die naar zijn oordeel niet in overeenstemming zijn met een goede gang van za ken, de aandacht gevestigd. Zo heeft hij er de Televisie- Stichting op gewezen, dat het zo langzamerhand regel wordt, dat de zendtijd langdurig wordt over- overschreden. Soms bedraagt die overschrijding van de zendtijd zelfs meer dan een half uur, het geen niet in overeenstemming is met de gemaakte afspraken. Aan deze zendtijd-overschrijding dient dan ook een einde te komen naar zijn oordeel. Bovendien heeft de heer Cals er op gewezen, dat bij aankondiging van de programma s LEENDE (N.-B.). Woensdag middag tussen twaalf en twee uur werd door de rijkspolitie te Leen de. op verzoek van de rijkspolitie te Rijswijk (Z-H.) een personen auto. merk Citroen, aangehouden, bestuurd door de 17-jarige P- van de B. en waarin mede gezeten was de 16-jarige G. L., beiden wonen- ue te Den Haag. Deze personen auto was 's morgens ontvreemd in Rijswyk. De jeugdige dieven Irachtten met de auto de wijk te nemen naar Duitsland, waar zij op werk wilden uitgaan. Ze had den de auto aan de grens achter willen laten. Wilde staking op bouw in Amsterdam (Van onze correspondent) AMSTERDAM Op een nieuw bouw in Amsterdam-West, het z g Bos en Lommer-complex tussen dc Hoofdweg en de Ringdijk, is een conflict uitgebroken, dat ongeveer 700 arbeiders omvat. Op aansporen van EVC-elementen legden de ar beiders gisteren de arbeid neer, toen dc politie dertien met toe stemming van het Gewestelijk Ar beidsbureau ontslagen arbeiders, die zich op het bouwterrein had den begeven, ondanks de bordjes met „Verboden toegang voor onbe voegden" die waren opgehangen, verwijderde. De Uniebonden keuren deze sta king. die gericht is tegen het ar beidsbureau en waardoor de voort gang van de woningbouw ernstig wordt belemmerd, ten zeerste af. bijna steeds wordt achterwege ge laten te vermelden, dat het uitzen dingen zijn van de Nederlandse Televisie-Stichting en dat zij wor den verzorgd door een van de vier omroepverenigingen. Dezelfde on juiste wijze van behandeling is te constateren bij inleiding van pro gramma-onderdelen, die als stuk ken „algemeen programma" moe ten worden beschouwd. Deze terechtwijzingen doen ver moeden, dat er bij de regering eni ge zorg bestaat over de adoptie van de televisie door de vier grote omroepverenigingen. Een gang van zaken, die blijkbaar in tegenstel ling staat, tot wat de regering als mogelijkheid wil openhouden, na melijk een toelating van ook an dere groepen van belangstellenden tot de televisie-zender, waarbij aan de VPRO, maar evenzeer aan ge heel nieuwe gegadigden wordt ge dacht. (Advertentie l. Af J Munhardc't Grieppocder». Doos 47 et. FOOR een zeer hard toetertje ruilde my'n zoontje vier boek jes. K(jk pap, er staan plaatjes in. En pap kéck en zag dat het van die Belgische misbaksels waren: louter manslagen en ontvoeringen, doorregen met boeventronies en zwoele dames. Neen, dan was het toetertje nog beter te dragen. Terwijl hij met zijn pas verwor ven schat tn de leunstoel zat cn welwillend kennis nam van alles wat de bedrijvige auteur bij elkaar had weten te knokken, vroeg ik mij achter dc laatste aflevering van dit dagblad af wat de vaderplicht thans gebood. Zeggen: „Dat mag pie niet lezen"? Maar dan werd net begeerlijke verboden waar. Vragen„Vin je dat nou mooi, dat die mannetjes elkaar zo'n pijn doen"? Maar dat klonk te halfzacht om vlot van de lippen te rollen. Toen hij 's avonds naar bed ging, moesten de boekjes mee. Ik beleg de een familieraad in de keuken en we kwamen overeen, dat ik ze stilletjes zou toegpakken. Kom kom, zo'n kind vergeet gauwOp de tenen sloop ik even later de kin derkamer in en strekte de hand naar zijn verderfelijke aanwinst uit. Pappie gaat in de boekjes le zen". zei mijn zoontje, want hij sliep allerminst. Ik geloof, dat ik een kleur kreeg, maar dat zag hij toch niet in de schemer van zijn slaapsalet. „Nou maar gauw de oogjes toe," ried ik nog cn ging heen, zonder mij verder om 2(jn plaatjes te be kreunen. Later op de avond ging het trouwens makkelijker cn des morgens kioam hij reeds tegen ze venen dc vermissing luidruchtig aangeven. Jééhoe zou dat nou komen!" veinsde ik vals. Enfin huil maar niet, ik breng vanmiddag wel een paar andere boekjes voor je mee." „En klapkauwgom?" vroeg h\j. „En klapkautvgom," zei ik. Aldus geschiedde. Ik kwam om vijf uur thuis met een zakje lek kers en drie beeldige prentenboek jes. vol lammetjes en bloemetjes, met opvoedkundige onderstroom. „Fijn.'" vond hij, met een koon vol kauwgummie „En pap ik heb die andere boekies ook terug. Weet je wdhr ze waren? Ze lagen in je bureau.'" En h(j keek m\j zó vriendelijk aan, dat ik mij een bitter slecht mens voelde. KRONKEL WAARSCHUWING AAN EMIGRANTEN (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Geregeld ver schijnen in Nederlandse bladen ad vertenties van „particuliere ar- beidsbureaux" die zich aanbieden voor bemiddeling bij emigratie. De officiële instanties, die zich met de emigratie bezig houden, vol gen de werkzaamheden van deze bureaux nauwgezet om direct te kunnen Ingrijpen als zich misstan den voordoen. Een voorbeeld hier van is het verzoek aan dc Neder landse ambassade in Canada om een onderzoek in te stellen naar DEN HAAG. De oud-gouver- neur-generaal van Nederlands-In- die. jhr mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. kamer heer i.b.d. van H.M. de Koningin is met ingang van 30 October 1.951 benoemd tot grootofficier van Hare Majesteit. DJAKARTA. Drie Nederlanders en e<m Indonesiër zyn gearresteerd, beschuldigd van 't verduisteren van kaarten cn geologische documenten, die van grote betekenis zouden zyn aangezien zy gegevens verschaffen over de bodemrijkdommen in Indo nesië en Nieuw-Gulnea. Aangehouden zijn dr. A. L. Si mons. hoofd van d geologische dienst te Bandung, ir. C. A Beu kers, voormalig hoofd van de in spectie van dè dienst Mijnwezen, prof. ir. M. E. Akkersdijk. voor malig wnd. hoofd van deze dienst en thans hoogleraar van de Tech nische Hogeschool te Bandung, en Sunu Sumosusastro, hoofd van de dienst Mijnwezen te Djakarta Reeds in April j.l. is een nauw keurig onderzoek ingesteld inzake verduistering van deze documenten. Zij waren weggenomen uit de ar chieven van de Dienst Mijnwezen te Bandung na de overdracht van de souvercimteit met de bedoeling de gegevens naar Nederland te zen den. detective-verhaal door Charlotte Armstrong 57 Toen klaarde zyn lange, ver standige en vry melancholieke ge zicht op en werd vrolijker en jon ger terwyl hy, roekeloos in zijn liefde, weer op Mary neerkeek. „Je mag me noemen zoals je wilt", rei hij. „Hallo is ook goed. Maar niets, zelfs geen zes kinderen zul len mij ervan weerhouden je in gedachten „Mary" te noemen, of je eens op een keer uit te leggen waarom ik dat doe." Hij zag hoe Dinny haar onderlip ever haar bovenlip heentrok, zodat haar ronde gezicht eruit zag alsof ze een explosie bedwong. „Blijf je eten?" mompelde Mary tegen een rozenstruik. „Graag." „Ga je., vanavond naar de dok ter?" „Ik weet het nog niet." Dinny stond met bestudeerde be valligheid op. Ze bleef een ogen blik stilstaan en streek toen met een gebogen arm haar haar naar achteren. Ze zwaaide licht heen en v.-eer en gaf een moment de im pressie van slankheid, van melan cholie. En toen had Duff erop kun nen zweren dat zij. met wydopen cgen, niettemin onder haar blote arm door naar hem knipoogde; daarop verdween ze in de richting van de schuur. Duff bleef alleen met Mary te midden van de bloemen. En Davey viel in het water. Taffy stond op het grasveld te dansen Mitch kwam uit de appel boom gevallen en belandde op haar tenen, wat onhandiger gevolgd door haar vriendin. Paul, Dinny en Alfie kwamen aangerend van uit de schuur onder het uiten van kreten van geveinsde angst. Geen van hen drieën keek naar Mac- Dougal Duff. Ze visten samen Davey uit de vijver en hingen hem op het ter ras te drogen. Mary trok zijn schoenen uit. hoewel hij zei dat hij dat sopperige gevoel wel lek ker vond en verder dat hij voelde, dat er een vis in een ervan zat en dat hij bang was dat die anders misschien dood zou gaan Mary zei. dat dat wel mogelijk was als er een vis in zat. maar dat er geen in zat. Mitch en haar vriendin liepen na een poosje naar hun boom te rug. maar Paul en de tweelingen gingen niet door met hun kar weitje. Het toneel werd een beetje onwezenlijk. Taffy en Davey praat ten. onbewust van zichzelf zoals kinderen dat kunnen zijn en geheel verdiept in het gulden „nu", over het doen en laten van de vissen en Mary luisterde naar hen met een dromerige glimlach Dinny noch Paul bewogen zich. maar Alfie sprak opeens, zo plotseling of ze hem hadden aangestoten. „Meneer Duff", riep hij zonder inleiding, „moet U es horen, er is wel een portret van Pappie, in de kist boven op zolder." „Heus?" zei If-ary, langzaam op kijkend. „Ja natuurlijk, dat is zo!" zei Dinny langzaam, verbaasd. Er volgde een ogenblik van stil te. terwyl het water van Davey afdroop op de stenen vloer. Nie mand zei: „Zal ik het even halen?" en dat viel op als iets vreemds, want Duff had dikwijls gezien hoe de kinderen om strijd iets voor hun moeder gingen halen of weg brengen. Er scheen iets mis te zijn met hun normale vriendelijke be reidwilligheid. Duff hield zich koest. Eindelijk zei Mary: „Ja, het kan bestzijn dat er daar nog een is" en zij wendde zich tot Duff: „Wil je het nu meteen zien?" „Och ja, laten we maar eens gaan kijken", zei hij lui. „Goed", zei Mary. En dus gingen ze de trappen op en de kinderen lieten hen gaan. terwijl ze zelf rustig beneden ble ven. Ze kwamen op het portaal van de tweede verdieping, dat geen licht had behalve door de open deur van de kamer van de jongens en Mary legde haar hand op de deurknop van de middelste zolderkamer en deed hem open. Toen gaf zij een gil. Duff kwam vlak achter haar aan en strekte zijn armen uit; zij vloog in zijn armen en hy hield haar vast. ter wijl hij over haar schouder heen naar de schommelstoel keek. die daar stond. De stoel schommelde. Daar op zijn eentje in het halfdonker stond hij hard te schommelen, alsof er juist iemand met haast uit was opg taan. „Er is iemand! Hier in huis!" zei Mary bevend. Duff hield haar nog steviger vast en liet zyn kin licht op haar donkere hoofd rusten. „St", zei hij sussend, „het is niets." „N-niets! Maar..." „Stil maar. het is alleen maar een spook, wees maar niet bang Zij legde half huilend haar hoofd tegen zyn schouder en Duff streek liefkozend met zyn hand over haar rug. De drie oudsten kwamen met veel lawaai achter hen aan de trappen op. Duff draaide zich niet om maar bleef Mary vasthouden. „Niets anders dan die oude sol daat". zei hy vrolijk. „die zich daar zeker in slaap zat te schom melen. Of hadden ze hem zijn het bureau „Miss Holland" in Mon treal, dat Nederlandse meisjes een aantrekkelijke betrekking in Ca nada aanbiedt. De werkzaamheden van deze bu reaux worden met zoveel argwaan gadegeslagen, omdat is gebleken dat er bij zyn die geheel te kwa der trouw zyn en welker werk zaamheden zich bepalen tot het oplichten van adspirant-cmigran- ten. Ongetwijfeld zijn er ook, die met de beste bedoelingen bezield zijn, zy het dan dat er voor deze beste bedoelingen aanzienlijke be dragen moeten worden neergeteld. Want de Nederlander, die zich in. het buitenland heeft gevestigd cn caar zo'n eigen arbeidsbureau is begonnen, en zyn agenten, die hier de emigranten werven, moeten worden betaald. Doch de emigranten hebben ook bij de goede bureaux geen enkele waarborg, dat zij in hun nieuwe vaderland behoorlyk terecht zullen komen. Daarom zouden de officiële emigratie-instanties dan ook graag zien, dat deze agenten cn bureaux met haar samenwerkten Dit is evenwel slechts zeer sporadisch het geval. Dezelfde Instanties zijn evenzeer van mening, dat deze par ticuliere bemiddelaars overbodig zijn en dat zij zelf de adspirant- emigranten voldoende bemiddeling kunnen bieden. Overigens zullen ae particuliere agenten m Neder land niet veel meer kunnen uit richten: er staat een internationale conventie op stapel, welke o m. dient om het werk van deze be middelaars strafbaar te stellen cn daardoor onmogelijk te maken. hoofd afgehakt, Dinny? Ik weet het niet meer precies." Mary probeerde los te komen en hy liet haar gaan. De schommel kwam langzamerhand tot stilstand. Het gezicht van Mary was rood van verbazing en de kinderen ke ken of er niets gebeurd was. Nie mand zei iets; er heerste een ge spannen stilte. De stoel was tot stilstand gekomen. Toen riep Mitch van beneden: „Mammie, er is visite!" Het geluid van haar gewone, harde stem ver brak de ban Mary keek onthutst naar de gezichten van haar kin deren en rende toen met haar ogen naar de grond de trap af. Hoofdstuk 15. De dokter zei: „Laten we maar niet gaan. liefste; ik zal haar wel opbellen. Als dokter hoef je je nooit aan afspraken te houden. Toe maar..." „Ik heb niet de minste zin om er heen te gaan", zei Constance koeltjes. Ze stond daar midden in Mary's huiskamer in een houding 1 van licht misprijzen, alsof ze geen enkele stoel kon vinden die goed genoeg voor haar was om in te gaan zitten. „Jij hebt het voor ons aangenomen Norry, dus als je een verontschuldiging kunt verzin nen en zij haalde haar schou ders op. „We hoeven haar nu ook weer niet te beledigen." „Ze zal zich niet beledigd voe len". begon de lokter. „zeHij zag Mary in de deuropening staan. ..Ah. Mary. is meneer Duff soms hier?" Mary knikte. „Hij heeft een boodschap voor mij afgegeven en we zijn meteen hierheen gekomen." „Gaan jullie dan niet naar Eve?" „Eerlijk gezegd heb ik er geen zin in" zei de dokter. „Abso luut geen zin. ik wil veel liever weten wat Duff van my wil. Weet jij het?" (Wordt vervolgd) HET knn zin hebben ook In een dagblad te schrijven over een boek. dat door gelovigen wordt gebruikt bij kerkelijke plechtigheden ol In het persoonlijke gebeds- en ge loofsleven. En dat is te meer het ge val als zulk een boek niet alleen met* dankbaarheid wordt ontvangen door de leden der kerk. waarvoor het be stemd Is. maar evenzeer door vele an deren Op. die waardering mag onge twijfeld hel Groot Gebedenboek, dat in een voortreffelijke uitgave bij do Uitgeverij Het Spectrum te Utrecht verscheen, aanspraak maken. Het werd samengesteld door C. A. Bouman, een der meest deskundigen op het terrein van de liturgie. Vijf jaar lang heeft hU besteed aan het bij elkaar vergaren van de stof, die hij ln een uitstekend Nederlands heeft weergegeven. Dat de andersdenkende niet alles ln dezelfde mate kan waar deren houdt niet ln dat hij een be paald gedeelte van het werk van de samensteller een geringere waarde toekomt, maar vindt zijn oorzaak ln een uiteengaan van theologische cn dogmatische opvattingen In zijn volle rijkdom zal dit boek dan ook eerst spreken tot de Rooms Katholieke ge lovigen. maar hun mede-Christenen zullen verscheidene onderdelen ervan niet minder dankbaar gebruiken, al thans cr konnis van nemen. Men Vindt, ln dit fraai uitgegeven, mei illustraties van J B. Sleper ver luchte, boek gebeden uit dc Romeinse liturgie, maar ook uit de teronderge- ganc Mozarablsche en Galllcaansc li turgieën. uit Oosterse getijdenboeken en van kerkvaders en vromen van al le eeuwen. „Voor het eerst is een po ging gedaan het strenge gebed der kerk harmonisch te verbinden met de practlsch- devotionele godsvrucht van latere ecuwen". Men vindt er getijdengebeden ln. en gebeden voor tal van gebeurtenissen ln het persoonlijk- cn gezinsleven, voor alle feesten \an het kerkelijk Jaar. verder een getl'd-.n- en een hcl- .'igenkalcnder en een aantal hymnen cn rerangen. Behalve een uitvoerige inleiding, welke aan de eigenlijk- tekst vooraf gaat, tot het gebruik en de indeling van het boek. worden ook dc onder delen op waardevolle wijze Ingeleid. Het gebedenboek opent met aanbeve ling van Kardinaal De Jong en Kar dinaal Van Roey en binnenkort zul len vertalingen verschijnen ln het Latijn, het Frani het Duits, het Spaans en het Engels. De Roomse Christenheld heeft reden de samen steller cn de uitgever dankbaar te zijn voor deze rijke bron. Een histo rische uitgave.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3