aren Nederland moet besp op stroom en brandstof DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Duitsland's plaats in Europa Moeilijke winter Britse luchtbrug draait op volle toeren Rebels Casablanca vol Franse troepen Fabrikant eigende zich 8 ton uit het bedrijf toe Jongens plegen overval in bakkerswinkel 150.000 TON COKES MINDER Piekuren beginnen 12 November; beroep op aller mede werking Kolenvoorziening niet alarmerend Electriciteit 25 pCt duurder Week langer Kerst vacan tie Ziekenfondspremies werden niet afgedragen Nieuw plan van Eisenhower Flesseninelk wordt goedkoper Meisjes bedreigd met kinderpistool (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Nederland zal in de ko mende winter ongeveer 150.000 ton cokes minder beschikbaar hebben voor de binnen landse brandstof-voorziening dan in het vorig stookseizoen. Als gevolg daarvan heeft de mi nister van Economische Zaken een aantal maatregelen genomen, om een ongestoorde brandstofvoorziening zo goed mogelijk te ver- Wat het electriciteits-verbruik be treft zijn de volgende maatregelen van kracht gedurende de periode \an 12 November tot en met 2 Fe bruari, morgens van 7.309.00 uur en 's middags van 16.0018.00 uur: le. absoluut verbod lichtreclames te ontsteken; 2e. inperking etalage- en winkel- verlichting met minstens 50%; 3e. vermindering verlichting en verwarming in treinen, trams en trolley-bussen met 50%; 4e. geen radio-uitzendingen; 5e. geen ambtelüke werkzaam heden in deze uren. Tegelijkertijd wordt op de be volking een zeer dringend beroep gedaan in deze kritieke uren het stroomverbruik zoveel mogelijk te beperken: geen straalkachels, geen stofzuigers, geen strijkijzers, kook platen. scheerapparaten, en zo min mogelijk lampen aan. De industrie wordt dringend ge vraagd werktijden zoveel mogelijk te verschuiven, terwijl haar tevens wordt gevraagd werkzaamheden die veel electrische energie vragen zo enigszins mogelijk te verschuiven. Met betrekking tot besparingen op het brandstof-verbruik, en dus voor al van cokes, heeft de regering reeds bekend gemaakt, dat de bureau's der Rijksdiensten op alle Zaterdagen zonodig tijdens het gehele stooksei zoen. gesloten zullen zijn. Deze maatregel alleen moet al leiden tot besparing van 60.000 ton cokes, het geen dus wil zeggen dat nog 90.000 ton uitgespaard moet worden in andere sectoren. Men hoopt dat te bereiken door: 1c Handhaving van het toewijzings systeem. zo nodig rantsoenering voor de industrie. 2e Quotering voor cokes afkomstig uit Limburg. Sluiskil en Duits land. 3e Vervanging van kolen-verbruik door olie-verbruik. 4e Verwarmingsvoorschriften voor rijksgebouwen; 5e Het eventueel sluiten van scho len in de stookperiode op Za terdag met gelijktijdige ophef fing van vrije Woensdagmiddag. 6c Een beroep op provincie- en ge meentebesturen om het Rijk in de Zaterdags-sluiting te volgen. 7e Een reeds op grote particuliere kantoren gedaan beroep om even eens op Zaterdag te sluiten. Indien ook particulieren in zeer sterke mate trachten te bezuinigen op het verbruik van vaste brand stoffen. zal het mogelijk zijn om dieper ingrijpende maatregelen, zo als een wederinvoering van kolen- rantsoenering voor huisbranddoel einden te voorkomen. zekeren. Tegelijkertijd zijn maatregelen nodig geweest om het clectriciteitsgebruik tijdens de piekuren zodanig te beperken, dat de kans, dat gedurende deze piekuren bepaalde stads delen van stroonilevering zullen moeten wor den uitgeschakeld, zo gering mogelijk wordt. Uitgesloten is zelfs met deze maatregelen deze kans niet eens geheel. (Eigen bericht) DEN HAAG. Zoals men weet is een verhoging van het electri- citeitstarief in voorbereiding, die omstreeks 1 Januari zal ingaan. Onlangs hebben wij reeds meege deeld. dat deze verboging 25% zal bedragen, met dien verstande, dat voor het gezinsverbruik de eerste 240 kwu (per maand ge bruikt) in prijs gelijk zullen blij ven. Van officiële zijde is dit thans bevestigd. DEN HAAG De a.s Kerst- vacantie is voor de rijksscholen met ruim een week verlengd ten gevolge van de precaire brand- stoffcnpocitie. Voorts heeft de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen een circulaire gezonden aan de gemeentebesturen en de besturen van de gesubsi dieerde bijzondere scholen. Hierin dringt de minister er met klem op aan. dat zij voor hun scholen een gelijke maatregel treffen. De kolenvoorziening baart zorgen maar is niet alarmerend. Maar als men niet slaagt om de zaak in de hand te houden, zullen hardere maatregelen toch onvermijdelijk zijn. In dit verband heeft de minister er zijn teleurstelling over uitge sproken. dat Amsterdam niet mee wil werken aan een sluiting der gemeentelijke bureau's op Zaterdag (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Het electriciteits- verbruik in Nederland, dat in 1938 nog slechts 2145 millioen kwu. be droeg. was in 1950 reeds meer dan verdubbeld en tot 4950 kwu. geste gen Het ziet er naar uit. dat Ne derland, wanneer het zo door gaat. in 1956 9 milliard kwu. zal gebrui ken. Zover zal het echter niet kunnen komen. Het zal niet mogelijk zijn zodanige investeringen te doen in de aanbouw van de electrische cen trales dat aan een zo ontzagwek kend energie-verbruik tegemoet kan worden gekomen. Men zal daarom, niet alleen thans, maar ook in de toekomst, maatrege len moeten treffen om het verbruik van electriciteit te beperken. Toch kan dit wel worden aangenomen: de winter, die thans voor de deur staat is de moeilijkste. Van nu af aan zal het geleidelijk beter gaan. omdat volgend jaar de koppeling tussen de netten van Noord en Zuid tot stand komt. Piekuren blijven echter gedurende de eerste vijf jaren nog noodzake lijk. ook al zal in 1952 het geza- melijk vermogen der centrales in ons land aanzienlijk worden uitge breid. Diep gehurkt zagen de speciaal uitgezochte en opgeleide duizend mannen i^an de Amerikaanse 11de luchtlandingsdivisie Donderdag, op het militaire proefterrein in Neva da. op een afstand, die niet be kend is gemaakt, een atoombom voor zich ontploffen. De mannen namen deel aan ..Operation Desert Rock", de eerste atoom-manoeuvre in de geschiedenis. Alle deelne mers aan de oefening bleven on gedeerd. TER VERSTERKING VAN KANAALZONE .Volgende week gesprek van minister Eden met zijn Egyptische ambtgenoot CAIRO. Eenheden van de Britse Eerste Divisie vliegen van Libië via de grootste luchtbrug sinds Berlijn naar de Kanaalzone. De operatie is al drie dagen aan de gang, maar Vrüdag begon de luchtbrug op volle toeren te draaien. Viermotorige Hastings landen om de tien minuten In Fayid. Het werk in Tort Said ligt door Egyptische intimidatie thans geheel stil. Een zegsman van het Britse hoofdkwartier heeft ontkend, dat de weg door de Kanaalzone naar Cairo voor olietankwagens gesloten is, zoals door de Egyptische regering was verklaard. BONN. De Hoge Commissie en dr. Adenauer hebben na een vergade ring van zeven uur hedennacht de sluier opgelicht, die hing over hun besprekingen over het verdrag, waardoor Wcst-Duitsland in de Wcst-Euro- pesc gemeenschap zal worden opgenomen. Zij hebben In een communiqué medegedeeld, dat „op vele principiële punten" overeenstemming bereikt is. Omtrent een aantal andere punten werd evenwel nader onderzoek dor experts nodig geacht. Het communiqué deelt mede. dat op grond van de algemene over eenkomst een aantal conventies zullen worden uitgewerkt, die de détails van overdracht van be voegdheden moeten regelen. Tot de onderwerpen, die bij de nog volgende besprekingen nog zullen moeten worden aangesneden beho ren ook de détails betreffende de Duitse deelneming aan de bewape ning. De experts zullen in de loop van volgende week over de nog han gende geschilpunten van het alge mene verdrag opnieuw rapport uitbrengen, waarna de Hoge Com missie en de kanselier hun bespre kingen over dit verdrag zullen kunnen voortzetten. BERN. In Zwitserland wordt een onderzoek ingesteld naar een beweerd geval van verkiezings fraude. waarbij in bepaalde berg dorpjes in totaal ongeveer zesdui zend vervalste stembiljetten in de stembussen zouden zijn gedepo neerd. Herhaling van incidenten mogelijk, indien Ver. Naties niet ingrijpen (Van onze rcisredacteur) CASABLANCA. Casablanca was gisteravond voor driekwart afgezet door troepen. Het wemelde er van militaire auto's, vol soldaten. De open bare gebouwen worden streng bewaakt. Donderdag werd de stemming gehouden voor de Handelskamer, een consultatief orgaan, dat de begro ting mag bespreken, maar er niet over mag stemmen. Het is het enige parlementaire recht dat de Arabieren mogen uitoefenen. De Istaqlal. de nationalistische be weging in Marokko, heeft deze ver kiezingen geboycot. Toen een aan tal kiezers zich naar het stembureau begaf, werden zij door een menigte Arabieren uitgejouwd en met ste nen bekogeld. Dc politie vuurde cn er vielen doden. Daarna drongen tumultueuze groepen de stad in. Zij begonnen Europeanen te molesteren en te mishandelen cn auto's om te keren. Er zijn zes doden gevallen en veertig gewonden. Er zijn vijf hon derd arrestaties verricht Een aantal daarvan is onmiddellijk berecht. Men berecht hier snel in zulke za ken. Er heerst in het Marokkaanse stadsdeel een anti-Europese stem ming. Waarom heeft de Istaqlal de verkiezingen geboycot? In de vorige Handelskamer was zij in de meer derheid. Al onze aanbevelingen zijn echter in de prullemand verdwenen. Nu heeft men weer nieuwe verkie zingen georganiseerd, maar op zo'n manier, dat het volk er geen con trole op heeft Wij weten zelf niet hoe de lijst van kiezers er uit ziet. Bovendien wordt elke verkiezings actie uitgesloten. Daarom hebben wij besloten niet mee te doen," aldus zegslieden van de Istaqlal. Het is duidelijk, dat in Marokko bp het ogenblik een uitgesproken stemming van ongeduld heerst. Men heeft het gevoel, dat de vrijheid voor het grijpen ligt. Men hoopt nog. dat de Verenigde Naties ten gunste van de nationalisten tussenbeiden zullen komen Gebeurt dit niet dan moet men binnenkort op herhaling van deze incidenten rekenen. WAT VOOR WEER? Herfstregens op komst (Van onze weerkundige medewerker) De weersverwachtignen voor Zon dag zijn niet bijzonder gunstig. Zoals 't de laatste dagen was. toen depres sies en ruggen van hoge druk el kander afwisselden, zo zal het ook dit weekeinde zijn. Vandaag kwa men weliswaar bij de kust nog buien lot ontwikkeling, maar in het binnenland deden zich opklaringen voor, omdat op de depressie, die gistermiddag over de Noordzee trok en hier een weersverslechlerinq bracht, zo'n rug van hoge druk volgde. Inmiddels echter nadert een nieuwe depressie bij IJsland, waar door het zeer waarschijnlijk wordt, dat er een regenachtige Zondag voor de deur staat. Bijzonder zacht zal het de eerstkomende dagen zeker niet zijn, maar erg koud zal het nu ook weer niet worden. Wij beleven een periode van echt herfstweer, maar dan van een wisselvallig soort en niet van het karakter, waarvan wij m October zo hebben genoten. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, zal, aldus zegs lieden, volgende week in Parijs een gesprek hebben met zijn Egyptische ambtgenoot over de gehele toestand. De Egyptische minister van Bin nenlandse Zaken zei, dat het land bedreigd wordt door een ernstig te kort aan benzine, omdat de Britten het trein- en wegvervoer uit Suez hebben stilgelegd. Alleen petroleum wordt nog door de pijpleiding van Suez naar Cairo geperst. Ongeveer 50 Britse gezinnen zijn uit Cairo naar dc Kanaalzone over gebracht om moeilijkheden te voor komen. In Ismailia raakten twee Britse soldaten in een cafe slaags met twee Egyptische terroristen. Na een handgemeen werden de Egyp- tenaren aan dc politie overgegeven. DRAMA DER EFA-PRODUKA AMSTERDAM. Het faillissement van de Efa-Produka, de bekende Verwacht wordt, dat de Egypti- jtofzuigerfabriek. die in een hoogconjunctuur van productie twee Jaar gc- sche minister van Buitenlandse Za- ierjen haar leveranciers niet meer kon betalen, blijkt achteraf te xjjn ver ken naar Parijs zal vertrekken voor dc algemene vergadering der Ver enigde Naties. ATHENE. Het Griekse parle ment heeft met 131 tegen 114 stem men zijn vertrouwen uitgesproken in de progressief-liberale regering van generaal Piastiras. BRITSE mannequins van het modehuis „Massin of London' ar riveerden Vrijdagavond uit de En gelse hoofdstad op Schiphol roor een show. die vandaag in het Vic toria-hotel in Amsterdam is ge houden. De mannequins, Ann Dawney, Pat Gillian. Laura Par- nell en Lynette Neville werden bij aankomst op de Amsterdamse luchthaven gedecoreerd met een grote chocolade plaquette. t xun oorzaakt door de beherende vennoot M., die een bedrag van ongeveer acht ton ten eigen bate aan het bedrijf heeft onttrokken. M. hield zich in België op, toen de curator in het faillissement feiten ontdekte, die beden kelijk veel leken op bedrieglijke bankbreuk cn verduistering. H\j ontving in Antwerpen de met het onderzoek belaste politie-inspecteur, doch hield zich buiten het bereik der Nederlandse justitie. Dezer dagen was M. ech ter clandestien in Amsterdam en op zijn schuiladres werd hij door de politie gearresteerd. M. is een eenvoudige Amsterdam se volksjongen, die gedurende het eerste deel van zijn leven hij is thans 54 jaar oud twaalf ambach ten en derlicu ongelukken heeft ge had. Pas omstreeks 1933, toen hij samen met een Duits emigrant een klein fabriekje annex reparatiewerk plaats voor stofzuigers opzette, be gon het geluk hem toe te lachen. Het kleine fabriekje groeide spoe dig uit tot een fabriek, die in 1933 door brand verwoest werd. M. zat niet bij de pakken neer en opende ditmaal een zeer groot opgezette fa briek van stofzuigers. In de oorlogs jaren had dit bedrijf uiteraard de nodige klappen te incasseren, maar M, slaagde erin, reeds in 1946 een weekproductie van duizend stofzui gers te bereiken. Alom genoot hij groot vertrouwen cn zijn bedrijf gold als zeer crcdietwaardig. Omstreeks 1947 richtte hij in' Bel gië en Zwitserland N.V.'s op, die van de Efa Produka stofzuigers kochten tegen een prijs, die 20,onder de kostprijs lag. Dit was mogelijk, om dat M. als beherend vennoot zich omringd had met medewerkers, die volkomen naar zijn pijpen dansten. In België en Zwitserland werden de stofzuigers tegen normale prijs ver kocht door M.'s schijnvennootschap- pen en op deze wijze stak hij drie ton in zijn zak. Bovendien had hij twee ton aan privé-uitgaven opge nomen en in Nederland voor een ton stofzuigers verkocht zonder de ont vangsten af te dragen. Behalve aan deze aderlatingen, waartegen de bloeiendste zaak niet bestand is, had M. zich schuldig ge maakt aan het incasseren van twee ton als waarborgsommen voor aan de rijwielhandel te leveren „speed- wheels". Er is echter nimmer een „speedwheel" afgeleverd. Nog andere dingen zijn aan het licht gekomen. M. hield wel de zie kenfondspremies van zijn personeel in. maar droeg deze nimmer af. De schuld, die op deze wijze ontstond loopt in de tienduizenden. De groot te van zijn belastingschuld is nog on bekend. Eén ding is zeker: het be drijf had op het ogenblik, dat het faillissement werd aangevraagd, een totaalschuld van ruim twee millioen Waar het geld is gebleven, is eigen lijk nog een raadsel. M. moet in het buitenland de millionnair hebben ge speeld. Gezin op 't nippertje uit brandend huis NIJKERK. Het gezin Bui- tink man, vrouw en kind heeft zich Vrijdagmorgen op het nippertje door een raampje kun nen redden uit hun fel brandende noodwoning. Deze ging geheel ver loren. De familie Buitink is zeer zwaar gedupeerd, want zij was niet tegen brandschade verzekerd. Eens een reclame-model en ,,co- ver-girl", nu Amerika's populair ste televisie-omroepstcr: Jinx Fal- kenburg. Jinx was speciaal van New York naar Londen gekomen om daar de première van de Amerikaanse muzikale shoio ..South Pacific" bij te wonen. Zij verscheen op deze galavoorstelling in een bijzonder charmante avond japon met daarover een witte bontstola. En natuurlijk ontbrak ook het laatste Amerikaanse snuf je op het gebied van damesmode niet de doorzichtige avondtas van plastic, waarin Jinx, naast lippen stift, poederdoos en kanten zak doekje ook een fraai klokje droeg. Deze reusachtige 140-tons vlieg- boot, dc eerste van een serie van drie, welke gebouwd wordt te Cowcs, op het Britse eiland Wight, verliet gisteren voor de eerste maal de hangar De vlieg- boten behorend tot de zogenaam de Prinses-klasse, kunnen 200 passagiers vervoeren cn zullen gebruikt worden door de trans portdienst van de R A.F. VJ Twintig divisies nu. beter dan zestig in 1954 WASHINGTON. Generaal Eisenhower zal volgende weck met president Truman een plan be spreken om dc Westerse troepen in versneld tempo gcvechtsklaar te maken. ZUn plan zou wijzi gingen in de schema's voor do wapenproductie in Europa en do Verenigde Staten meebrengen. Eisenhower gaat cr van uit, dat 20 gcvechtsklare divisies in 1952 meer waard zijn, dan een plan voor 60 divisies in 1954 In Noordatlantische militair© kringen meent men, dat het vol ledige Russische leger van een 180-tal divisies geen direct gevaar oplevert. Maar wel de gcvechts klare Russische en Duitse divi sies die thans m Oostduitsland oefenen. (een cent per liter) DEN HAAG Met ingang van 4 November 1951 zullen dc maxi mumprijzen voor de consument voor flessen melk en melkproducten (yoghurt, pappen, enz.) in flessen met een cent per literfles worden verlaagd. Deze prijsverlaging is mogelijk door een vermindering van de bereidingsmargc der fabri kanten voor deze producten, aldus meldt de persdienst van het minis terie van Landbouw, Visserij cn Voedselvoorziening. Hitlers Arendsnest voor de sloper MüNCHEN. Alle sporen van Hitiers „Arendsnest" op de Ober- salzbcrg zullen worden uitgewist. De tijdens een luchtaanval in 1944 zwaar beschadigde weelde rig ingerichte woningen van Hit- Ier, Goering cn van de gewezen leider der voormalige Duitse na- tionaal-socialistische partij Bor- mann, zullen worden gesloopt. Bakkebaardjes werden hem noodlottig ROTTERDAM. .Handen om hoog", schreeuwden Vrijdagmid dag twee jongemannen, die de verkoopsters in de bakkerij van Van der Meer cn Schoep aan de Bentincklaan Blijdorp met... een kinderpistooltjc bedreigden. Dc hevig verschrikte meisjes ge hoorzaamden onmiddellijk. dc jongens deden een greep in de kas en verdwenen met 270. Nauwelijks waren zij de winkel uit of de verkoopsters sloegen alarm. Tientallen voorbijgangers cn twee agenten renden de jonge mannen achterna, maar dezen wis ten te ontkomen. Wel verloren zij hun hoeden, maar politiehon den konden door de regen geen spoor meer vinden. Korte tijd na dc overval hield een agent een jongeman-met- bakkebaardjes aan. Dc kleren van de knaap waren, wonderlijk genoeg, droog, zijn broekspijpen echter kletsnat Hii beweerde op zijn meisje te wachten. Bij confrontatie met de ver koopsters meenden dezen in de jongeman een der aanvallers te herkennen. Een jongen, die wel op zijn meisje wachtte, herkende dc arrestant aan zijn bakke baardjes. En een van de gevon den hoeden paste hem wonder wel. In de loop van deze nacht is ook de tweede overvaller aange houden. 's Midddgs regen Weersverwachting geldig van Zaterdagavond tot Zondag- avond: Vannacht tijdelijke opklarin- h gen met weinig wind cn plaat- sclijk lichte nachtvorst Mor- f gen overdag toenemende be- f r wolking met in de middag re- q gen. Matige tot krachtige Zui- 4, delijke wind Ongeveer dezelf- de temperaturen als vandaag, f ia 4 Nov. Zon op 7 u 38 m onder 5 17 u 3 m: Maan op 13 u 46 m on- k- d^r 20 'J 59 m. li 5 Nov. Zon op 7 u 40 m onder S onder 17 u 6 m. Maan op 14 u 16 m onder 22 u 28 m. He Jaargang, no. 259 Zaterdag 3 November 1951 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 TTÏUrnvp. IV V Tlo NIpiiu,» p01-a e- Administratie: Snouck.crtlaan 7 Amersfoort Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Ahonnements- Uitgave: JN.V. De NieUWe Fers Telefoon redacMe 4291 -^TelHooradmgistrahc 6g5 prils dO cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent HOOFDREDACTEUR. TJ. DE BOORDER

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1