Geheimschrift niets anders dan een moeilijke puzzle pltTmat „De Kerk moet haar jas en haar vest uitdoen!" Suez-kanaal, hartader van het Britse Gemenebest Belangrijke rol bij militaire operaties Brengt regeling van bromfietsprobleem meer veiligheid? G I sjechiscbe Gelic spion iiccrclc ii> DAMESGARNITUUR Egypte's wapenen: terreur en guerillastrijd DUNLOPIB.LO ORLNS N A TTS Z N IJ E A ETDRN K A I E T Gezellig voor winteravonden WEK DE GAL IN UW LEVER OP Oud brood weer vers IN KERK EN WERELD) Het schuif dak J K. 4 Zaterdag 3 November 1951 DE wegenverkeerswetgeving, welke op 1 Januari van dit jaar in werking is getreden, laat helaas enkele punten nog steeds onopgelost. Het belangrijkste is wel. dat er geen regeling is getrof fen voor bromfiets en bromfietser. Nü is meegedeeld, dat de minister van Verkeer en Waterstaat binnen enkele weken een beslissing zal nemen over de plaats van de bromfiets in het verkeer. Er rijden in ons land op het ogenblik ongeveer 200.000 brom fietsen; nog nimmer heeft een vervoermiddel zulk een snelle toe neming in aantal vertoond. Helaas is echter ook het aantal verkeers ongevallen. waarbij bromfietsen betrokken zijn, bijzonder groot. Wie zich op de weg bevindt en eens rond kijkt, zal zelf opmerken, hoeveel oudere mensen op brom fietsen rijden. Mensen, die nog nimmer een motorisch voortbewe gingsmiddel hebben bestuurd, men sen die gewoon waren te lopen of te fietsen gaan nu op een apparaat zitten, dat hen met 20, 25 ja 30 km per uur laat rijden. Geen wonder, dat van de 36 bromfietsers, die in 1950 dodelijk verongelukten, er 27 bóven de 50 jaar waren, waarvan het merendeel nl. 17, weer boven de 60. ER zijn bromfietsen en bromfiet sen. Er zijn merken, die slechts een bescheiden snelheid geven maar er bestaan ook. die een soort pseudo-motorfiets zijn. Nu kan op dit ogenblik nog iedereen op elke soort bromfiets rijden zonder een rijbewijs, hoe oud ook de rijder is. hoe snel ook de bromfiets. Geen wonder, dat hierdoor de gevaar lijkste verkeerssituaties ontstaan. Nü kunnen volgens de bestaande wetgeving twee-wielige motorrij tuigen gelijk worden gesteld met fietsen. Dat betekent dus. dat er een categorie „fiets-bromfietsen" komt en een categorie „motor- (brom)-fietsen". De scheiding tus sen deze twee zal nu, zo werd meegedeeld, binnen enkele weken tot stand komen. De wetgever heeft hier te lang reeds gewacht en getalmd. De fietsers zijn kwaad, omdat de bromfietsen op hun rij wielpaden rijden, en de automobi listen ergeren zich over de brom fietsers, die op hun wegen rijden. Intussen neemt het aantal brom fietsen toe met 2.000 per week. Mede door het talmen van de overheid is het aantal verkeerson gevallen, waarbij bromfietsers be trokken waren, angstig toegeno men. Sinds maanden heeft de wet gever deze zaak van alle kanten kunnen bezien, daarbij voorgelicht door de toeristenbonden en de fa brieken. Moge hier nu spoedig een beslissing worden genomen. Zij zal de verkeersveiligheid in het algemeen en die van de bromfiet sers in het bijzonder verhogen. MSIMD Splonnageverhalcn hebben altyd tot de verbeelding van de mensen gesproken. Het zelf beoefenen trekt de meesten echter niet aan. Maar een beetje van de sensatie en ro mantiek, die wy met dit duistere beroep verweven, stra len toch wel af op het materiaal waarvan de spionnen zich bedienen. Een van die dingen is het geheimschrift. Be oefenden wy dat al niet op school en in clubjes, die wy in onze jeugd stichtten? En wat is de wckciykse kruis- woordpuzzle of het kryptogram, waarop wy ons vol élan werpen, eigcniyk ook anders dan een soort geheimschrift. Dat zijn echter maar kleine klusjes vergeleken met de enorme opgaven waarvoor de experts van de militaire staven en geheime diensten gesteld worden, als zij trach ten spionnen te ontmaskeren en vijandelijke boodschap pen te ontcijferen. Een van de brillantste staaltjes op dit gebied verrichten Amerikaanse cryptografen, zoals ex perts op dit gebied genoemd worden. Lang voor de Ja panse aanval op Pearl Harbor hadden zij een machine ontwikkeld, die belangrijker bleek voor het winnen van de oorlog in het Verre Oosten dan de Atoombom. De machine. Magie genaamd, was niet meer of minder dan eN duplicaat van het apparaat, dat Tokio gebruikte om zijn uiterst geheime mededelingen in code over te zetten en weer te vertalen. Het kostte jaren om de machi ne te bouwen, maar eenmaal vol tooid vertelde hij de Amerikanen de gehele sterkte van de Japanse vloot die naar Midway voer. zodat voldoende Amerikaanse slagschepen aanwezig waren om de ontmoeting tot een overwinning te maken. Zij geleidde onderzeeërs op de koers van Japanse convooien. De enige zorg, die men toen nog had, was aat de Japanners te weten zouden komen wat de Amerikanen wisten en de code zouden veranderen. Het neerschieten van het vliegtuig van generaal Yamamoto boven Bougain ville in 1943 verried echter duide lijk dat de Amerikanen te veel wis ten. Tokio deelde zijn vloot mede, dat een nieuwe code ondenveg was met de Tami Maru. De boodschap werd echter uitgezonden in de ouae code en door de Amerikanen opge vangen. Prompt werden vliegtuigen uitgestuurd om de Tami Maru op te zoeken en tot zinken te brengen Duikers van de marine deden toen de rest en het Amerikaanse opper bevel wist weer evenveel als voor heen. Welk een belangrijke rol de cryp tographic ook tijdens militaire ope raties speelt bleek wel toen op ze kere nacht tijdens de tweede we reldoorlog bij Colmar in Frankrijk zwarte handelaren tot aan de Ame rikaanse linies slopen en daar een vrachtwagen stalen. Dit bracht voor een ogenblik alle geallieerde krijgs verrichtingen tot stilstand. In die vrachtwagen stond nl. een klein zwart apparaat, dat er uitzag als een schrijfmachine. Hiermee wer den de geheime boodschappen ver zonden en ontcijferd. Het stond op dat ogenblik ingesteld op de gel dende code. Als het in handen van de vijand kwam, zou deze op de hoogte zijn van elke geallieerde be weging. Patrouilles doorzochten de landstreek en vonden tenslotte aan de kant van de weg de kleine zwar te machine. De dieven, onwetend van het doel van het apparaat en niet wetend wat ermee te moeten aanvangen, hadden het uit de wa gen gegooid. Generaal Eisenhower kon zijn operaties hervatten. Een eenvoudig voorbeeld van ge heimschrift vindt u hierbij. De af zender en de ontvanger spreken van te voren vier factoren af: het meetkundige patroon, het beginpunt en de volgorde waarin de tekst ge schreven zal worden, het beginpunt en de volgorde waarin het wordt overgeschreven, en tot slot de groot- Advertentie /.Af.) MET GEHEIME ESKT EI^ T-l ET geheimschrift is bijna co oud als de 11 schrijfkunst zelf. Het eerst vinden wij er iets over vermeld door Aeneas de Tacticus, die 24 eeuwen geleden reeds 20 verschillende syste men beschreef. De Spartaanse generaals pasten meestal de scytale. wat staf betekent, toe. Zij wonden een strook perkament in spiralen om een staf en schreven er dan hun uiterst geheime boodschappen op. Losgemaakt bevatte de strook een wirwar van letters. Om die weer in de goe de lijn te brengen moest men het perkament weer om een staf van precies dezelfde afmetin- tingen winden. De oude Grieken ontwikkelden tevens talrijke kunstjes om hun mededelingen verborgen over te brengen, waaronder met on zichtbare inkt (groentensappen, speeksel, urine), welke eerst zichtbaar werd na verwarming. Toen Themistocles, de grote Atheense staatsman, in verbanning leefde stuurde een van zijn aanhan gers hem de waarschuwing, dat de tijd riip was voor een staatsgreep getatoucerd op het hoofd van een slaaf. Dat was eerst kaalgeschoren, dan getatoueerd, waarna enige tijd werd gewacht tot het haar weer wat was gegroeid. Om de bood schap te lezen moest Themistocles het hoofd van de slaaf weer kaalscheren. Vele Grieken pasten dit kunstje toe. Maar daar de tatouage niet meer verwijderd .kon worden en dus altijd als bewijs van hun spionnage of activiteit bleef bestaan, was er geen andere mogelijkheid dan de hele slaaf maar te laten verdwijnen. te der groepen waarin de boodschap zal worden verdeeld. Nemen wij als boodschap: ONZE KRANT ALTIJD INTERESSANT. Voor het patroon nemen wij een vierkant van vijf maal vyf hokjes. Wij beginnen de boodschap op te schrijven van boven naar beneden, links te beginnen en steeds ieder volgend rijtje verticaal invullend. Wij krijgen dan het figuurtje, dat u hierboven vindt afgebeeld. Als we nu de boodschap overschrijven met de klok mee en met de laatste let ter van de figuur beginnen dan krij gen wij als resultaat de volgende groepjes van vijf letters: TEIAK EZNOR LNSSA NRDTN ATTEIJ Als de ontvanger dit wil ontcijfe ren begint hy volgens de gemaakte afspraken deze letters kloksgewijs in te vullen in de vastgestelde figuur en kan dan weer van boven naar beneden de boodschap aflezen. Een leuk familiespelletje voor de winter avonden. Advertentie (1. M.) U zuJt 's morgens „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL.LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doeD stromen. Eist Carter's Leverpllletjes. Stoom uit naalden maakt (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Veertien duizend bakkers in Nederland lij den geregeld verliezen door het brood, dat ze de ene dag niet verkopen en de volgende als „oud brood" niet meer aan de man kunnen brengen. Daarvoor heb ik nu de „primeermachine" ontwor pen", vertelde ons de heer Willem Stuvé uit Haarlem, een bekend man door zijn nougat-kramen op talloze Nederlandse kermissen. De primeermachine ziet er eenvoudig uit, even wordt het oude brood in een oven voorver warmd, dan op een speciaal plateau gelegd en met twintig naalden doorprikt. Uit de naal den spuit een seconde lang over verhitte stoom, die door toevoeging van boter een zeker vetgehalte heeft. Dan is het brood van gis teren of nog ouder weer vers. „Naar mijn mening hoeft de prijs van dit verse-oude brood niet hoger te zijn dan dat van normaal brood," zei de heer Stu vé. „De prijs van de machine zal, als zij in massa wordt geprodu ceerd ongeveer 1500.zijn. De prestatie: duizend broden per uur." Een damesgarnituur in de maten 40 en 44. U naait de zijstukken van de onderjurk aan voor- en achterpand. Dat rijgt U de plooien er in. Aan de onderkant van het bovenlijfje een inslag van 1 cm. leggen en het bovenlijfje op de rok stikken. In de rok rallen nog een paar fijne plooitjes of rimpeltjes (naar verkiezing). Benodigde stof 440 cm. a. 80 cm. breed en 5.75 m. kant. Afgehaald aan ons kantoor bedraagt de prijs van dit pa troon slechts 35 cent. Franco toezending per post is eveneens mogelijk. De prijs bedraagt dan 50 ct. Bij toezending per post gelieve U ons een postwissel te doen toekomen van 50 ct. met vermelding welke maat wordt gewenst. ""6 DRIE THEOLOGEN heb ben te Kopenhagen een openbaar debat gevoerd, dat daar nogal opzien baarde. Het waren „stiftsprovst" Broder- sen, „Pastor" Nöjgaard en „For stander" Krabbe. Als wij het goed hebben is de laatste bij het werk onder studenten en jongeren betrokken. De drie heren hebben in een grote bij eenkomst van de Kopenhaagse „Stu- denter-forening" het hunne gezegd over de vraag: „Heeft de kerk tegenwoordig nog een taak?" Laatstgenoemde spreker antwoord- de resoluut: Neen. Waarom niet? "Vier redenen: 1. de onderlinge strijd der theologen; 2. de onvol doende en verouderde opleiding der predikanten; 3 het gebrek aan contact tussen kerk en grotestads- niens. vooral de arbeider; 4. de gevaarlijke rust, waarmee de kerk alles opneemt. Over de „theologische bokswed strijden" zei de heer Krabbe, dat zy slechts tot verwarring leiden. F.r is binnen de kerk een groot ge brek aan verdraagzaamheid tegen over andersdenkenden en anders gelovigen; aldus komt de kerk niet aan haar taak onder moderne men sen toe. „Wat de ene Christen waar heid noemt, noemt de ander leu gen; wat de een evangelie noemt, noemt de ander falsificatie". De verhouding tussen kerk en arbeiders was volgens deze spreker het meest tragische en fataalste hoofdstuk uit de kerkgeschiedenis. Op het beslissende ogenblik liet de kerk ten hoogste nog op onver schillige wijze als iets overbodigs beschouwen dat niet eens de moei te waard is om te worden bestre den. omdat het uit zich zelf wel sterven zal. In het oog der arbei ders zit de kerk hopeloos vast aan kapitalisme en conservatisme. „De kerk zou haar jas en haar vest moeten uitdoen en aan de kant van het proletariaat gaan staan, want de zaak van het proletariaat is een rechtvaardige zaak." Ernstig bezwaar was er ook te gen de predikantenopleiding. De huidige predikant is zo zeer in de theologie gespecialiseerd, dat hij niet meer in staat is met gewone boerenmensen een gesprek te voe ren; hij is niet meer de boer-onder- boeren, die hun belangstelling in Deze tveek het weer, de markt, de prijzen deelt. Hij staat door zijn eenzijdige opleiding verder hulpeloos tegen over de practische, sociale en psy chologische problemen waarmee hij te maken krijgt. En zo nemen de psycholoog en de psychiater zijn t-iak maar over Minder fel trokken de twee an dere sprekers van leer. Ds Broder- sen beschuldigde er de kerk van. dat zij te veel goedkope troost gaf, in plaats van de mens voor de keu ze te stellen om Christus volledig te volgen of niet. De kerk heeft nog kansen, maar dan moet zij méér zijn dan een domineeskerk en zich durven vernieuwen. Waarop ds Nöjgaard zich be klaagde over het geestelijke kli maat van onze eeuw: „Wij hebben het zo druk. dat wij geen tijd heb ben om te leven." Hoe dan ook, ieder waardeerde het, dat in de bijeenkomst in de Studenterforening de dingen rond uit gezegd werden. En dat er geen enkel woord van nietszeggende vergoelijking viel. T? R verandert toch wel eens iets op deze wereld... Buiten Keulen lag een zeer groot exerci- tieterrein: Wahn. Daar is thans een ter wille van Hitiers legeroefenin- gen ontruimd dorp, Altenrath. op nieuw bewoond. Er is nog maar één kerk: rooms-katholieken en protestanten gebruiken deze „si- multaankerk" beide. HERVORMDEN en Gereformeer den, maar ook Luthersen en Oud-Katholieken, alsmede verte genwoordigers van het Leger des Heils treft men aan in het congres comité van het derde Christelyk- Sociaal Congres, dat in het voor jaar van 1952 te Amsterdam zal plaats hebben. De sprekers en in leiders op dit congres zijn daarnaast uiteenlo pende politieke overtui gingen toegedaan. Onder hen treft men voorts aan: theologen, juristen, eco nomen. industriëlen en vakvereni gingsbestuurders. maatschappelijke werkers en jeugdleiders. Er komen drie secties, die elk een eigen probleem centraal stellen. Sectie I onder leiding van prof. ar G. Brillenburg Wurth: De bete kenis van de bijbelse boodschap voor het sociale leven. Referenten: ar H. Berkhof en prof. dr H. Rid derbos. Sectie II onder leiding van dr J. C. C- Rupp: Mens, massa en ge meenschap. Referenten: dr T. de Graaf, prof. dr R. Schippers, E. M. van Diffelen, ds W. A. Wiersinga, W. P. Cnossen, mevr. dr F. T. Die- mer-Lindeboom; C. van Nierop, dr P J. Roscam Abbing en dr H. R. Wijngaarden. Sectie III onder leiding van M. Ruppert: De organisatie van de maatschappij. Referenten mr P. Borst, mr dr A. A. van Rhijn, C. J van Mastrigt, dr S. Rozemond, C. Smeenk en drs F. A. Kraaije- \eld. -PORT SAID N N •KANTARA E ISMAILIA lx j X fï te SUG2 BB'fse LUTÏÏT BASES Hit is het tragische Laan het steeds ge welddadiger vormen aan nemende conflict tussen Groot-Brittannie en Egyp te: het is een conflict tus sen recht en recht. Het Suezkanaal vormt de di recte verbinding tussen Engeland en Australië, Nieuw-Zeeland, Hongkong, Malnkka, Ceylon, India, Pakistan en Brits-Oost- Afrika. Het is de hartader van het Britse Gemenebest. Wordt deze afgesneden dan sterft het Gemenebest. Maar het Gemenebest heeft ongetwijfeld een recht op leven. Aan de andere kant be zit Egypte het recht op de volledige onafhankelijkheid en souvereiniteit. Op het ogenblik wordt dit récht juridisch beperkt door het Brits-Egyptische verdrag van 1936, dat de bescher ming van het Suezkanaal in vredestijd en de verde diging ervan in oorlogstijd aan de Britten laat. Dit verdrag loopt echter in 1956 af. Hadden de Egypte- naren nog vier jaar ge wacht met het stellen van hun eis tot terugtrekking der Britse troepen uit de kanaalzone, hun positie zou juridisch onaantastbaar zijn geweest. Nu is het duidelijk, dat de Britten om der wille van het behoud van het Gemenebest niet van het Suezkanaal kunnen weg trekken thans niet en w 1956 niet. De vrije door tocht door het Suezkanaal afhankelijk te maken van de bereidwilligheid der Egyptenaren en de defen sie van deze hartader in geval van oorlog over te laten aan de Egyptische strijdkrachten is voor hen een volkomen onmogelijk heid. Oppervlakkig gezien schijnen de Britten zeer wel in staat hun positie aan het kanaal met militai re middelen te handhaven. Het Egyptische leger is uiterst zwak. Maar Egypte zal het niet tot een open lijke oorlog laten komen. Het zal de Britten bevech ten met de wapens van ter reur en guerillastrijd. Het is daarmede reeds begon nen. In Ierland en Palesti na werd het machtige Groot-Brittannië met deze wapens verslagen. Dat kan ook in Egypte gebeuren. De Britten weten dat. Wanneer de Britse leeuw in Egypte toont, dat hij nog Klauwen kan, is de vreugde van het Engelse volk daarover ook niet on vermengd. Het weet, dat in een conflict tussen recht en recht met militaire middelen alléén op de duur geen beslissing te forceren is. Het blijft daarom hopen op een compromis. Een handicap voor de Britten daarbij is. dat Egypte niet bereid is, nieuwe bondgenootschap pen aan te gaan. Het agres sieve Italië van 1936 lag vlak bij de Egyptische grenzen: het agressieve Rusland van thans ligt er ver van verwijderd. In het grote conflict tussen Oost en West wil Egypte zich het liefst neutraal houden, net als bij voorbeeld India. Daarom ook al gaf het zulks niet officieel te ken nen weigerde het de uitnodiging om deel te ne men aan het Westelijke de- fensiepact voor het Mid den-Oosten. Aan Groot- Brittannië ontnam het daarmee tevens de kans zijn troepen in Egypte ge legerd te houden, zonder i>erder de Egyptische na tionalistische gevoelens te kwetsen. Terwijl Engeland dus nog gedwongen is zijn recht tegenover dat van Egypte met machtsmidde len te handhaven, moet het blijven zoeken naar een vergelijk. Het doet dit ook. Onlangs maakte de „Obser ver" melding van een plan tot internationalisatie van het Suezkanaal, naar het voorbeeld van het Pana- makaitnal. Er zijn ook an dere mogelijkheden. Alleen schijnt de tijd om met der gelijke voorstellen bij Egypte, waar de nationa listische hartstochten hoog zijn opgezweept, aan te komen, niet rijp. Voorlopig kan men daarom niet veel anders doen, dan de ont wikkeling daar, die beslis send zal zijn voor het to taal der betrekkingen van het Wesfen met de Mo hammedaanse wereld, met aandacht te blijven volgen. Advertentie (l. M.) Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MUNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Misschien hebt u óók geen auto. Maar u kent ze wel, de wagens waarin met één enkele handbe weging een deel van het dak ge opend kan worden. Wie rijdt met zonnig weer weet daar het goede van. En hoe zcmdt u iemand vin den, die op een warm-stralende dag zijn schuifdak potdicht houdt? Zelfs als hij „verkouden" is, moet het dak open, want dan kan de zon hem bereiken. En zon en gezondheid hebben veel met elkaar te maken. Als wij nu eens even de maat schappij waarin wij leven, zien als een groot verkeersspel, dan rijdt daar ergens in de file. of op een eenzame weg uw levenswa gen met uzelf aan het stuur. Het is heerlijk weer. Staat uw dak open? Geeft u de zon zijn kans? Het is maar een vergelijking Jezus zegt in de Bergrede: „Uw Vader doet zijn zon opgaan over bozen en goeden". Ik weet niet of u boos of goed bent. Ik weet wel dat u die zon nodig hebt. Voor uw gezondheid. Geestelijk en lichamelijk. En de zon van God is Christus. Nóg schijnt die zon. Is uw schuifdak nog dicht? F. OBERMAN Advertentie I M kwartier in een uur op Uw The original English Latex Foam Mattress DEN HAAG. De heer C. Bellaar Spruyt, chef der afdeling voorlichting van de directie voor lichting van het departement van Buitenlandse Zaken, zal binnen kort optreden als hoofd van het Nederlandse voorlichtingsbureau te Sydney. Van para-normale verschijnselen gesproken Naar aanleiding van de parapsy chologische onderwerpen, welke de heer Zorab in dit blad behandelt artikelen, waarmee hij hoopt be gaafden op dit gebied op het spoor te komen, opdat eventueel met hen verder kan worden geëxperimen teerd zou ondergetekende gaarne over deze materie zijn visie geven. Het is in de eerste plaats interes sant te weten, wat dr. W. H. C. Tenhaeff bij zekere gelegenheid over Jonglisto vertelde aan een aantal cursisten van de een of an dere Volksuniversiteit. „Jonglisto". aldus dr. Tenhaeff, „heeft mij per soonlijk toegegeven, dat hij volko men gespeend is van enig inzicht in de telepathie." Jonglisto heeft tegen dr. Tenhaeff gezegd: „Ik weet niets van telepathie af, maar toch verdien ik met mijn optreden een massa geld. U bent een deskun dige op het gebied der telepathie, maar verdient veel minder." Jammerlijk is men deze clowne rie en goochelarij gaan verwarren met paranormale begaafdheid. Te gen het optreden van variété-„tele- pathen" zou geen enkel bezwaar bestaan, indien zij zich uitsluitend aandienden als goochelaars. Mis schien hebben deze mensen, gelijk zovele anderen, van nature enige para-normale aanleg. Hun gaven blijken echter niet voldoende ont wikkeld of niet voldoende aanwe zig te zijn om het zonder kunst en vliegwerk te stellen. Doordat zij zich als paranormaal begaafden voordoen vormen zij een gevaar voor de samenleving. Zij zouden er goed aan doen de magiërstulbanO af te zetten en zich te houden aan het hocus pocus van de goochelstok en het rokcostuum. In die gedaante kunnen zy iets presteren, dat dan knap werk mag worden genoemd. Dit alles wil zeker niet zeggen, dat het gehele gebied der zoge naamde occulte, paranormale of spiritistische verschijnselen geen on derwerp van wetenschappelijk on derzoek zou zijn. Het tegendeel is het geval. Alle verschijnselen, die door ernstige waarnemers ge constateerd worden, hoe zonderling ook, hoe onverklaarbaar ook by de tegenwoordige hoogte, die de wetenschap heeft bereikt, behoren door de v r ij e wetenschap te wor den bestudeerd en verwerkt. Dit slechts waarborgt de wetenschap pelijke vooruitgang, dit slecht9 brengt de wetenschap nader tot haar einddoel: de kennis der waar heid. En het valt te betreuren, dat er nog altijd banierdragers der we tenschap zijn, die doodeenvoudig boos worden, wanneer men hen over paranormale verschijnselen komt te spreken. G. WASSINK. Open deur ingetrapt Wanneer het stukje van de heer Wassink dient te worden opgevat als een reactie op hetgeen in ver schillende mijner artikelen naar voren werd gebracht, dan kan ik slechts constateren dat hij bezig is een wijd openstaande deur in te trappen. Vrywel alles nl. van het geen hij te berde brengt, kan ik vol mondig onderschrijven. Waar zulks ook maar enigszins te pas kwam, heb ik mij met kracht geweerd te gen de varité-artisten, die het pu bliek met bun z.g. telepathische ex perimenten om de tuin leiden en zich feitelijk schuldig maken aan je reinste flessentrekkerij. Het is trou wens de Studievereniging voor „Psychical Research" geweest (van welk genootschap ik de secretaris ben), die als eerste het publiek waarschuwde zich geen goochel- knollen voor telepathische citroe nen te laten verkopen. Eén zaak zou ik echter wel wil len rechtzetten. De aanleiding tot het schrijven van de reeks artike len in uw krant is niet geweest om goede proefpersonen op het spoor te komen (bij mijn laatste radio- proeven was zulks gedeeltelijk wel het geval), doch de serie in kwestie dient te worden gezien als een po ging het publiek van voorlichting te dienen op het nog vrij duistere terrein van de paranormale ver schijnselen. G. ZORAB. Welke grote stad is het veiligste? Onlangs hebt u in uw blad uit de door de KNAC georganiseerde steden verkeersveiligheids competitie de conclusie getrokken, dat Rotter dam de veiligste van de drie grote steden zou zijn. Dit wordt door de uitslag van deze competitie echter geenszins aangetoond. Het is vrij wel onmogelijk om op grond van de ongevallencijfers exact te bewijzen, dat een bepaalde gemeente veiliger is dan een andere. De intensiteit van het verkeer en de samenstelling daarvan, alsmede andere omstandig heden zijn immers voor elke ge meente verschillend. De berekeningen van het C.B.S., waarop de KNAC-competitie is ge baseerd. geven dan ook slechts aan, dat het aantal verkeersongevallen in Rotterdam over 1950 ten opzichte van het gemiddelde over 1948/'49 procentueel minder gestegen is dan in Amsterdam en in Den Haag in het bijzonder. Elke gemeente wordt dus met zichzelf vergeleken en de wisselbekers werden uitgereikt daar. waar volgens deze maatstaf de ver keersonveiligheid het minst is ge stegen, c.q. het meest is gedaald. INSIDER

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4