Forse knuisten ontrukken nieuw land li aan de zee VIER STUKJES DIJK: OOSTERPOLDER En hoe denkt men er nu over in de oude Zuiderzeestadjes Op MANNENEILAND mag men geen hoge eisen stellen toekomstig centrum van Hard, maar gezond leven in de klei - W. Zaterdag 3 November 1951 NIET IEDERS WERK, maar zeer belangrijk is het opspui ten van het zandlichaam aan de Meerdijk in de Oosterpol der (perceel P). XJET is nu bijna twee jaar -*■ geleden, dat het werk be gon aan een nieuwe Neder landse polder: de Oosterpol der, die de helft was van de oorspronkelijk bedoelde Zuid-Oost-polder. Twee jaar al heb ben duizenden mensen onder vaak moeilijke omstandigheden gewerkt aan een project, dat eigenlijk te weinig belangstelling ondervindt van het Nederlandse publiek. „Er zijn al zoveel polders gemaakt. Dat is toch zeker niets nieuws meer?" kan men horen. Maar wie de mensen daar aan het werk ziet, beseft dat in elk werk van een dergelijke om vang „nieuws" zit. Dat het iets zo groots en grootscheeps is, dat het veel belangstelling verdient. Een van onze verslag gevers trok er met een fotograaf naar toe en beschreef zijn indrukken op deze pagina. IN de herfst van 1940 viel de Noord-Oostpolder droog. Er werd geen ruchtbaarheid aan gegeven, omdat men de be zetters buiten het hele werk wilde houden. Maar het eerste mrffr IJsselmeer-polder project was klaar. De oorlog hield een on- middellijk beginnen aan de vol- gende polder tegen. En ook na de bevrijding duurde het nog enkele jaren. In 1949 begon de arbeid aan de Oosterpolder, w dat wil zeggen: aan het Noor- delijk gedeelte ven de Zuid- Oostpolder, die men oorspron- i - vw kelijk als één geheel had willen maken. Deze oplossing werd goedkoper geacht. Men zette zich aan het maken van negen tig kilometer dijk. Heel zake lijk berekent men: gemiddeld vijftien kilometer per jaar. Ten slotte een jaar droogmalen; dat is dus zeven jaar. Goed, in 1956, tegen het eind van het jaar is de hele Oosterpolder klaar om er te gaan ontginnen. Twee jaar is men nu onderweg met de polderaanleg. Twee Jaar van hard werken, behalve dan. dat in het eerste deel van dit jaar op twee van de vier stukken dijk, waar men op het ogenblik aan werkt, de voortgang zes maanden is gestuit door interne moeilijkheden bij een aannemersbedrijf. Ér kon echter, S dank zij het mooie herfstweer, met bijna verdubbelde spoed doorge- werkt worden. Nu, begin December, begint het werk van nieuw land winnen op een (tijdelijk) eind te LANGZAAM en statig vaart de vissersboot de hanen uit. Het lijkt of het scheepje de ein der tegemoet gaat De zee (voor de visser is het Usselmeer nog altijd de zee) is spiegelglad en toch zijn de zeilen gebold: ideaal weer. Maar het kan ook anders zijn. Het kan spoken op het IJsselmeer en dan zijn de nach ten lang en bang voor de vissers in hun nietige scheepjes. Dan giert de wind over het kokende water naar het land en veegt daar de daken en de straten schoon in de stadjes, waar vrou wen en kinderen wakker liggen en angstig luisteren naar het staan van de golven tegen de dijk. (Van een onzer verslaggevers) POLDERJONGENS, steenzetters, schippers, sjouwers, machinis ten en talloze anderen werken in liet IJsselmeer aan de aanleg van de nieuwe Oosterpolder. Maar ook in Den Haag wordt daaraan ge werkt. Daar staat een groot ge bouw aan het Sweelinckplein. waar de hele polder in theorie wordt aangelegd. Daar zit bijvoorbeeld mej. E. F. van den Ban. stedebouwkundige bij de Dienst Zuiderzeewerken, de enige vrouw in Nederland, die dit soort werk doet. Zij weet, dat de polder nog verre van klaar is, maar als ze eenmaal aan het werk gaat, dan is haar eerste stelling, dat de polder wél klaar is. En dan beslist zij, dat er behalve „Flevo- stad" nog een andere vrij belang rijke plaats in de nieuwe polder zal moeten komen. Elk landbouw kundig gebied heeft nu eenmaal op gezette afstanden zijn centra no dig; centra voor winkels en scho len en kerken en ontspanning. Men heeft berekend, dat Flevostad al léén deze rol niet voor de gehele Oosterpolder zal kunnen vervullen. Daarvoor moet het kleinere dorp komen, „ongeveer ter grootte en met de functie in het polderleven, van bijvoorbeeld Schagen in Noord- Holland". De „invoer" van mensen zal weer strikt worden geregeld. Men wil in de nieuwe polders bij voorkeur jonge mensen hebben, die de capa citeiten hebben de betrekkelijk (Van onze correspondent) HARDERWIJK. Er is een tijd geweest dat was in de dagen toen door het dichten van het laatste gat m de Vlicter de afsluiting een feit werd. dat de vissers van Harderwijk, Elburg en Spakenburg handenwringend aan de zeemuur stonden, enkel maar bij de gedachte dat het binnen enkele jaren met de visserij uit zou zijn. I-I ET vissersvak is niet zo'n ge- te doen opleiden voor andere vak- A woon vak; het is een stuk le- ken. de Ambachtsscholen stonden ven dat heel diep in de historie wijd voor hen open. Enkelen gaven wortelt; een leven van vrijheid en daaraan gehoor, hoewel niet van van avontuur, dat het gevaar niet harte. De oudere vissers wandelder. telt omdat het er aan gewend is. Zaterdags naar het Stadhuis om En dat zou moeten verdwijnen? Er hun „penssioen". Toen kwam de kwamen in die dagen waarschuwin- grote verrassing; het brak gewor- gen van de Regering aan de vaders den water bleek ideaal voor de onder de vissers om hun jongens palingteelt en er werden besom mingen gemaakt als nooit te voren. De jongens die intussen een ander vak hadden gekozen, bleven aan wal doch die daartoe nog niet kon den hesluiten lachten hen uit en streken hun deel op. Er was wel vaart de laatste jaren, al was het palingseizoen van Mei tot October kort. Hoop LI EEL langzaam heeft de over- -1 A tuiging post gevat dat er een maal een eind aan de visserij zal komen en nu de dijk groeit, is er een zekere gelatenheid gekomen en een vaste hoop dat de Regering .v niet de vissers zal laten bloeden voor hetgeen in het belang van heel het land werd ondernomen. Wie met de vissers spreekt er vaart een zekere besluiteloosheid; ze zijn bang voor een fabriek. En kelen lopen met de twijfel in hun ziel of ze zich in Enkhuizcn of Urk zullen vestigen, de enige kans om visser te kunnen blijven. Dezelfde moeilijkheden doemen ook op voor de houders van nevenbedrijven. voor de zeilmakers en de taanders, voor de vishandelaren en de roke rijen. Hoe zal het allemaal gaan? Zorg OOK de gemeentebesturen langs de Zuidwal delen in de zorg; de drooglegging is ongetwijfeld een grootse onderneming, maar gaat deels ten koste van de betrokken gemeenten die straks de aanzien lijke inkomsten van visserij en ne venbedrijven moeten missen en te staan komen voor de ernstige vraag om emplooi voor de vissers, die toch wel in de industrie gevonden zal moeten worden. Burgemeester Numan van Harderwijk i6 zich daarvan ernstig bewust. Ook in deze kringen wordt gehoopt op een compensatie van Regeringswege, waarvan echter de tekenen tot dus ver- uitbleven. Eén uitlating van de minister bij de doorvoering der drooglegging doet langs de IJssel- meerkust nog steeds opgeld en wordt op vergaderingen in alle toonaarden gehoord. Er zal geen smet aan het werk kleven.... streden factor is, zal een inwoner tal krijgen van omstreeks twintig duizend; tenzij men er in slaagt in dustrie aan te trekken, want in dat geval zullen zeker veel meer men sen hun thuis maken in het gebied, waar nu nog vier meter water staat. Er is eigenlijk nog een vijfde stuk dijk, de Westerdijk, die deel uit maakt van perceel P. Dit stuk maakt deel uit van de Westerpol der. die voor de Noord-Hollandse kust zal komen te liggen. Bij dit kleine stukje Westerdijk ligt op het ogenblik een novum in de Nederlandse polderaanleg: een drijvende asfaltfabriek. Hier worden enorme asfaltplaten gegoten en daarna door een ingenieuze instal latie tegen de dijkwand „gelegd". Deze blokken asfalt van 25 meter breedte en een decimeter dikte worden op een groot plateau buiten de „fabriek" gegoten, een werk, dat bijna een dag in beslag neemt. Het plateau kan draaien over een as en als het blok gegoten is en afgekoeld laat men het hele geval langzaam over de dan nog aarden dijkwand glijden. Langzaam wordt de fa briek dqor een sleepbootje iets te ruggetrokken en de asfaltplaat plooit zich soepel over de dijk. Enorme brug Een zeer belangrijk „bij-project" van de Oosterpolder wordt de brug, die niet ver van de monding van het Keteldiep bij Kampen, van deze polder naar de Noord-Oostpolder zal lopen. Dit zal een brug zijn ter grootte van de Moerdijkbrug: zij moet een lertgte hebben van onge veer twaalfhonderd meter. Volgens de officiële opgaven wer ken op de vier stukken dijk, in dienst van de drie aannemersfir ma's. die dit werk uitvoeren, veer tienhonderd mensen. Als men ech ter al diegenen bij elkaar telt. die de talloze schepen en zandzuigers en baggermolens van de Zuiderzee werken bemannen en de vele an deren, die bij dit gigantische werk zijn betrokken, dan worden het er veel. veel meer dan dat eerste ge tal aangeeft. DE DIJK van de Westerpolder, waarvan men op de voorgrond een deel ziet, doet op het ogen blik dienst als havendam voor het maken van een werkhoven. Deze dam wordt, bij wijze van proef, bekleed met kraagstukken van gietasphalt (onder) en gebi tumineerd zand (boven water). BETONZUILEN noemt men de stenen waarmee de glooiing in perceel P wordt bekleed. (Van een onzer verslaggevers) ]\/f IDDEN in het IJsselmeer ligt een stuk dijk. Het is een goede kilometer lang en het lijkt achteloos daar neergeworpen door iemand, die er niet langer behoefte aan had. Het is kaal en on herbergzaam en ah het hard waait lijkt het on mogelijk dat een levend wezen zich nog staande zou kunnen houden op dat lapje grond. Het neemt op zijn breedst misschien een meter of tachtig in beslag. Er tegenover, op ongeveer honderd me ter afstand, ligt nog zo'n stuk dijk, volkomen pa rallel, dat er zo mogelijk nog onherbergzamer uit ziet. Nog kaler en kouder. Er om heen drijven talloze scheper, en baggermolens en zandzuigers. Zoveel zijn dat er. dat men op een afstand zou denken, dat hier midden uit het vier meter diepe water een fabriek is opgerezen, een fabriek met vele schoorstenen en de daarbij behorende rook pluimen. Dat is het begin van de „Oosterpolder", het stuk polder, dat zich langs de Zuidelijke oever van de Noord-Oostpolder in het IJsselmeer zal vlijen. En op dat onbarmhartig kale stuk dijk wonen 320 mannen. OuiM vijftigduizend hectare IJsselmeer zullen over vijf jaar land zijn geworden. Duizen den mensen zijn aan het werk om een negentig kilometer lange dijk langs de nieuwe polder te maken. Tot nog toe is het werk op de percelen P, Q, R en S" gevorderd voorzover de dikke, zwarte Wnen op dit kaartje aan geven. Bij perceel P ligt nog een stukje van de dijk van de toe komstige dijk van de Wester polder. dat voorlopig slechts als bescherming van de .werkhoven' zal dienen. De ruimte tussen de percelen Q en R zal tot kort voor de beëindiging van de dijk- aanleg open blijven om de scheepvaart over het IJsselmeer zo min mogelijk te belemmeren. Zoals men op dit kaartje kan zien, zullen over enkele tiental len jaren de Zuider- en de Oos terpolder slechts door een Sla perdijk gescheiden zijn. Bij de Zwolse hoek cn bij Harderwijk tenslotte zal de Oosterpolder een brugverbinding krijgen met het „oude land". lopen. Men bepaalt zich thans voornamelijk tot het verstevigen van de reeds gemaakte stukken dijk, opdat die bestand zullen zijn tegen alle invloeden van herfst- en winterstormen en ïjsvorming. Omstreden naam Vier stukjes dijk zijn er nu. Van enkele kilometers elk, die bij Har derwijk. Kampen en midden in het IJsselmeer liggen. Het zijn offi cieel aangeduid de „Percelen P, Q, R en S". En daarvan is P voor lopig het enige, waar nu al een ar beiderskamp op is gevestigd, omdat het te ver uit de wal ligt om de arbeiders naar de vaste wal te brengen. Daar vlak bij zal in de toekomst Flevostad liggen, de be langrijkste stad van het ganse IJs- selmeer-poldergebied. Deze stad, waarvan de naam nu al een om- In R staan wat barakken op het breedste stuk -1—dijk en daar lopen een paar betegelde paden tussen door. Straatnamen bestaan daar niet en niemand hoeft ooit bang te zijn. dat hij zal wor den overreden, want gemotoriseerd vervoer is er niet. Zelfs geen fietsen. Men kan er alleen maar lopen. Een kilometer heen en een kilo- meter terug en dan is de wandeling in haar originaliteit uitgeput. Tenzij men een avontuurlijke tocht wil ondernemen naar dat andere stuk dijk, op honderd meter afstand. Bootjes zijn er genoeg. Daarmee 5 zijn de mogebjkheden van vermaak uitge- }put. Verder kan men er alleen werken. En SCHOKLAND gewerkt wordt er dan ook. Als paarden zwoe- om twaalf uur begint de arbeid. Ramspol gen de bewoners van Dan stijgen de rookpluimen weer uit dit „Manneneiland" van boven het werk. aHAvtH 's ochtends half zeven „Daar komt de stad", wijst ons tot s avonds half zeven een arbeider. Er is een stuk water oicPis.1) met anderhalf uur schaft- te zien waar een sleepbootje cn ^at Zi*n da- een baggermolen op varen, gen voor mensen, die /yytffföS. de ganse dag met grond AkjDCMl cn baf>ger en klei om- /ww/y/iiKAMrtN gaan. Maar zij moeten I er dan ook hun vrije vyvvyyyyv? j Zaterdag en Maandag- /VV///VV/// jKomper. i ochtend mee verdienen ///yyyy/yfi /NTeuwstad' Want op Vrijdagavond yy/yvAyyt Stroomt het „Kamp Per- /yvyy//y> I rGCl P" lec8 De man- ///yy//yy^now gaan naar huis om /✓vvyyy/» i pas Maandagochtend te- vV/VV/Of rug te komen. Dan ligt VvyyysC/1 hun eiland stil en ver- /v//yf Elburg laten temidden van het yyVy y I water. Vijf of zes man- S" nen blijven er om wacht y te houden en als zij de j mogelijkheden hebben uitgeput van het wan- kele biljart in de can- line, van de kaarten en 5ELDERLAND het gesprek, dan zitten ■u j zij elkaar verveeld aan j te gapen. Voortdurend "i met 320 dezelfde men- sen op een klein stukje land zitten kan zeereen- til tonig worden. Maar met /.ïjn vijven of zessen wordt het heel moeilijk. Maandagochtend komt de stroom terug. De bo- :en arriveren uit Har- ■MMi derwijk en Kampen en rENKHUIZEN POLDERJONGEN mannenwerk NOORD HOLLAND DOCH Dirk Schinkel uit Gene- muiden, die in laarzen tot ver over zijn knieen in de bagger staat, interesseert zich daar maar matig voor. Hij heeft slechts te maken met de dikke buis, waaruit een voort durende straal van dikke zwarte modder spuit, die het eerste vaste bestanddeel van een nieuw stuk dijk zal uitmaken. Tot er plotseling een koppeling tussen twee buizen los gaat en de mannen, die daar in de buurt staan, in enkele seconden be dekt worden onder een dikke laag modder. Het neemt een paar minu ten voor het lek hersteld is. Dan gaat het werk onverstoorbaar ver der. 's Avonds zitten de mannen in de cantme. Electrisch licht is er dank zij een groot aggregaat ook. De ka mers in de barakken, waar de 320 mannen leven, zien er schoon en niet ongezellig uit. Niet ongezellig tenminste, wanneer men zijn eisen niet te hoog stelt en wie zich aan meldt voor een werk als dit, weet dat hij zijn eisen niet erg hoog kèn stellen. Er is een kleine bibliotheek, er wordt veel gekaart, veel gepraat. Alcohol wordt geschonken nóch ge dronken. Het is zelfs een verboden bezit op dit kleine eiland. Wie ziek wordt of gewond raakt, wordt zo snel mogelijk naar het vasteland overgebracht. Overal is 'n E.H.B O.-man aanwezig en op het verstafgelegen perceel-P is een mo bilofoon om voor verbinding met het vasteland te zorgen. Maar ongeluk ken komen gelukkig weinig voor. Zieken zijn er. dank zij net harde, gezonde leven, maar weinig. IJ SS EL MEE Zwolse hoek ZATERDAGOCHTEND fn Spa kenburg De vangst is binnen. Een paar tourlslen wandelen langs het haventje. De visser slaapt of verzorgt z'n schuit Zo is het nu nog. Maar hoe zal het straks in Spakenburg zijn, als het brakke water van het IJsselmeer grotendeels land zal zijn gewor den? Niet officieel FLEVOSTAD"Op het mede. delingsbord in de cantine hangt een brief van de Directie Zuider zeewerken: „Op verzoek van de Di rectie te Zwolle delen wij u mede, dat de naam van uw kamp voortaan geen Flevostad meer mag zijn. Uw kamp kunt u aanduiden als „Het kamp op Perceel P in het IJssel meer" of kortweg „Kamp perceel P". Want de naam Flevostad. die het Nederlandse publiek aan de toe komstige stad heeft gegeven, is niet officieel Den Haag wil zich niet te voren binden aan 'n bepaalde naam. Die wil het pas geven, als de eerste mensen er wonen. Misschien, zo den ken de autoriteiten in de residen tie. kunnen wij nog een aardiger naam bedenken. Maar de 320 men sen. die nu op de dijk wonen, die eens de haven van Flevostad zal beschermen, zijn er tevreden mee. Het klinkt hun goed in de oren In het dagelijks gebruik heet het kamp Flevostad en niet anders. Als men hun vraagt hoe de andere plaatsen in de Oosterpolder zullen heten, dan noemen zij namen als Roggebot, Ab- bert, Spijk. Knar en Houtrib. Dat zijn op het ogenblik nog bekende ondiepten in het IJsselmeer. EDAM, OOSTERPOLDER 'Volendom Monnikend» MARKEN 'Ultdam ZUIDERPOLDER HARDERWIJK i schutsluis schut. tcvcns uitwatc«ingssluis gcmaal h havcn lulderberg Muiden NOORD HOLLAND «Huizen

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5