ET 0NBEWOONPE RIAN© Zelfs voor jongeren verschenen illegale kranten Ga niet op de loop voor een stinkzwam is jari^ ARTHUR RAMSOME Oplossingen De schuldeloze bloem Charlotte Armstrong De Franse schrijver zei PUROL GENEEST illIIIlXl Zaterdag 3 November 1951 7 NADAT mijnheer Gabri de Wagt jullie een paar weken geleden iets heeft verteld over ge wone kranten wil ik jullie van daag wat verhalen over kranten, die, toen de Duitsers hier de baas waren, in het geheim, dus „onder gronds" werden gedrukt. Toen Nederland op 14 Mei 1940 had gecapituleerd voor het Duit se leger bepaalden de Duitsers, dat over allerlei onderwerpen niet meer mocht worden geschreven in de couranten. Hierdoor kwamen mensen er toe krantjes te gaan uitgeven, waarin zij schreven hoe het met de oorlog ging, met Konin gin Wilhelmina en Prinses Juliana en welke lelyke streken de Duit sers uithaalden. Het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie heeft zes jaar lang geprobeerd zoveel mogelijk van deze bladen te verzamelen en heeft nu meer dan 1100 verschillende uitgaven bij elkaar, die keurig zijn opgeborgen in dozen. Het eer ste geheime blad is uitgegeven door mijnheer IJzerdraat, een leraar uit Haarlem, en het heette Geuzenbe- richt. Ongeveer twee maanden later, in Juli 1940, begon mijnheer Goed hart met de uitgave van een blad, Als je eenmaal het vieze luchtje van de stinkzwam hebt geroken, vergeet je die geur nooit van je leven meer. Zeker, ook ik vind die stink zwammen-odeur walgelijk, maar ik ga er niet voor op de loop. Inte gendeel ik mag graag de zwam opzoeken. Want het is maar wat een interessante plant. Stonk zij niet zo. dan zou je ook vast niet -zo vaak spookeieren vinden, of •uderwets gezegd: „eunjer"-eieren. Heb je op de. geur afgaande een stinkzwam gevonden, dan vind je met een beetje geluk in de buurt ervan een bal, als een tennisbal, met een vuil-geelwitte taaie huid. Van binnen is het ding slijmerig. Dat is het ei van een spook of „eunjer". Neem je echter het ei mee naar huis, en leg je het op een vochti ge plek onder een glazen klok of weckfles (dat is tegen het toekom stige kwalijk rieken) dan breekt binnen een dag of wat het ei open en er uit groeit een paddestoel, zo'n stinkzwam omhoog. Dat gaat verbazend snel! Je kunt op dat groeien wachten. Zo'n stinkzwam is een centime ter of vijftien hoog en in een paar uur bereikt zij die lengte. Dat moet je in werkelijkheid hebben gezien, anders geloof je het toch niet. Ik heb het een keer erg ge troffen: ik zag voor m'n ogen een stinkzwam van 25 cm hoog op groeien. In de tropen groeien stinkzwam men, die een halve centimeter per minuut omhoog rijzen, die kun je ook hóren groeien. Natuurlijk weet je, dat een pad destoel de vrucht is van een plant, die leeft in de bodem, rottend hout. vergaan blad of zo. Die eigenlijke paddestoelen-plant is een fijn weefsel van uiterst dunne dra den: de paddestoelen maken in hun hoeden millioenen sporen, die uit de hoeden vallen en door de wind worden verspreid. Komt zo'n spore goed terecht, dan kiemt er weer zo'n fijn weefsel, zo'n zwam- vlok uit. die op haar beurt weer paddestoelen vormt enz Tenmin ste. zo gaat het gewoonlijk. De stinkzwam doet het anders. Daar vallen de sporen niet uit de hoed. nee. die hoed is van boven bedekt met een groen, stinkend slijm. Daar komen vliegen, aasvlie gen, op af. Die dieren baggeren door het groene slijm boven op de hoed en eten er van. Maarze besmeuren ook zich zelf er mee en als ze dan straks verzadigd weg vliegen. nemen ze aan poten en lichaam duizenden sporen mee, die in het slijm verspreid zitten. De vliegen brengen dus ongewild en ongeweten de sporen rond en je kunt zelf wel vermoeden, waar vooral die sporen terecht komen. Stinkzwammen groeien vaak op uitwerpselen, meer zeg Ik er niet van. Je gaat heus niet dood als je een half uurtje bij zo'n stinkzwam blijft toeven. Dan zie je in de na tuur zelf hoe het toegaat; vast en zeker zie je de aasvliegen neer strijken en weer vertrekken als was het de luchthaven Schiphol. Misschien zie je nog meer.... ook kevers verschijnen er. Natuurlijk: dat zyn aaskevers. HENK VAN LAAR. de „Nieuwsbrief van Pieter 't Hoen", waaruit in Februari 1941 in samenwerking met andere per sonen „Het Parool"' is gegroeid. (Pieter 't Hoen was een journalist uit de tijd van de Franse over heersing). Op de verjaardag van Koningin Wilhelmina in 1940, 31 Augustus, verscheen het eerste nummer van „Vrij Nederland'", ook een blad. dat nu nog bestaat. Het werd door een paar jongens die juist van school waren, opgericht en de kos ten betaalden ze uit hun zakgeld. Na een paar maanden groeide het blad zo uit, dat oudere personen de leiding overnamen. In 1940 en 1941 waren er wel honderd krantjes, die bijna alle maal een titel met Vrij, Vrijheid of Verzet er in hadden. Vele vei- dwenen, omdat de uitgevers door de Duitsers werden gepakt. Maar er kwamen een paar honderd nieuwe kranten bij, toen de radios moesten worden ingeleverd. Dat was in de zomer van 1943, toen het helemaal niet goed ging met de Duitse oorlogvoering. Toen kon den de mensen ook niet meer in 't geheim naar de nieuwsberichten luisteren. Maar lang niet iedereen leverde zijn radio in. Ik weet een paar voorbeelden van jongens van 14 en 15 jaar, die lang ziek waren en daardoor gelegenheid hadden om de hele dag naar de radio te luis teren. Ze schreven en typten het oorlogsnieuws om daarmee de mensen in hun omgeving op te beuren. Eén jongen moest plotse ling ophouden, omdat hij een ge heime electrische leiding naar de stal had aangelegd en daar zijn radio op had aangesloten, maar een varken werd door de stroom getroffen en gedood. Dit verhaal lekte in het dorp uit en dat was natuurlijk gevaarlijk. Nog veel groter werd de vraag naar nieuws toen onze bondgeno ten op 6 Juni 1944 in Normandië landden en in September en Oc tober 1944 de electrische stroom vrijwel overal werd afgesloten. Maar toen bleek hoe vindingrijk sommige mensen waren. Ze maak ten zelf kristal-ontvangers en heel primitieve toestelletjes die op ac cu's liepen of van fietsen en naai machines stroom kregen. Men ver stopte de toestellen in bijbels, si garenkistjes, kinderspeelgoed en er zijn in het Rijksinstituut heel kleine radio'tjes, ingebouwd in schoensmeer-, lucifer- en punaise, doosjes. De krantjes rezen toen als paddenstoelen uit de grond, ook al was het werk nog zo ge vaarlijk, want de Duitsers deden alles om de uitgevers in handen te .Vooruit", zeiden de dames Groen, „we gaan niet verder zeuren. De dominee is jarig, dus wij moeten iets gaan doen!" „Hè." riep het schaap Veronica, „mogen we pandverbeuren?" „Nee, hoor!" zeiden de dames, „nee, dat wordt teveel ge-zoen." „Maar kijk, wij hebben hier een kist met hele oude dingen, Van toen wij jonge meisjes waren, kijk, hier zijn ze dan Japonnetjes en hoedjes, wat een boel herinneringen „Hè, dames," zei de dominee, „hèèè, trekt u ze 's an!" De dames Groen, die gingen zich onmiddellijk verkleden: „Zo zagen wij er vroeger uit, 't is ivonderlijk maar waar. Dat is dan ook al heel erg lang. verschrikkelijk lang geleden Wij hadden samen éen verloojae, en die was huzaar!" „Dat kan niet," zei het schaap toen, „één verloofde met z'n beien." ..Helaas," zeiden de dames Groen, ,,wij gaven hem de bons Maar als wij aan hem denken, gaan wij altijd samen schreien. Nu houdt er dan ook niemand, niemand, niemand meer van ons „Niet schreien, lieve dames," zei de dominee meewarig, „WIJ houden toch van U, het schaap en ik, dat staat toch vast? En bovendien, vergeet het niet, ik ben toch immers jarig? En haalt u nou de taart met vijftig kaarsjes uit de kast?" Toen werden zij weer vrolijk en ze dansten de galop, Het schaap Veronica at stiekem alle kaarsjes op. ANNIE M. G. SCHMIDT krijgen. Hoe groot het aantal slachtoffers is geweest, zou ik jullie niet kunnen vertellen, maar het waren er vele duizenden. Zelfs de blinden werden niet vergeten: in Utrecht is een blad uitgegeven in braille, het speciale blindenschrift; het heette, naar de beginregel van het tweede couplet van het Wilhelmus. „Mijn schilt ende betrouwen". Er zijn ook bla den uitgegeven, die alleen voor jongeren bestemd waren. Ik kan natuurlijk niet alle na men van die elfhonderd krantjes opnoemen. Er heetten er bijvoor beeld wel tien Alles Sal Reg Kom, Vrijheid, Het Laatste Nieuws, Ra dio Oranje of Radio Londen en Nederland zal Herrijzen. Een paar originele namen zijn: Anti-Leugenpillen, d'Egel, Het Ste keltje, De Flitspuit, De Klapekster, Het Laatste Loodje. De Luister vink, De Fluistervink, Men Fluis tertDe Nachtwacht, Ozo, Hil versum III en De Zwijger. Sommige ondergrondse kranten waren in het laatste jaar van de oorlog groter en dikker dan de kranten die met toestemming van de Duitsers verschenen! De bla den werden met de hand geschre ven, getypt, gestencild of gedrukt, en dikwijls stond er bij of ande ren de exemplaren weer wilden vermenigvuldigen. Deze aanspo ring werd weer doorgegeven dit noemt men „als een sneeuw bal verspreiden" en zo komt het dat men dikwijls helemaal niet meer kan uitrekenen hoeveel exemplaren er van één nummer zijn verschenen. „Maar van „Het Parool" en „Trouw" weten we, dat het er in het laatste oorlogs jaar wel honderdduizend per dag zyn geweest! Het kleinste gedrukte blaadje, dat we kennen, de Vrije Stan daard, heeft een afmeting van 9 x 12 cm. Als jullie thuis nog onder grondse bladen hebben, vraag dan maar aan je ouders of ze zeker weten dat het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie hier al van op de hoogte is, want daar heeft men nog steeds erg veel belang stelling voor alle gegevens: wie ze hebben uitgegeven, wanneer, in hoe grote oplage en wat de reden was van hun ontstaan en hun ver_ dwijnen. LIDY WINKEL ..De papegaai?", vroeg Jan. „Nee", zei Rutger. ,,de zeerover". „Waarschijnlijk maakt hu kaarten van plaatsen waar schatten verbor gen zitten zei Jan. „Pas op. We keren weer". De Zwaluw zwenkte om en voer de baai uit langs de Noordkant van de grote boei waaraan het woon schip gemeerd was. Het bruine zeil verborg het woonschip voor Jan en Rutger totdat zij de boei bijna voor bij waren. Maar heel even konden zij nop een blik werpen op de voor steven en toen zagen zij iets, waar door de oude barkas, die in een woonschip was veranderd, meer dan ooit leek op het schip van een zee rover. Hoofdstuk VII. Rutger zag het het eerst. Jan had het te druk met sturen om naar iets anders te kijken dan naar het bruine zeil. dat bol moest blij ven staan, maar niet tè bol er. hij moest aan te veel dingen denken. „De Zwaluw" schoot snel vooruit en zij zagen het voorwerp even. Maar er kon geen twijfel aan be staan wat het was „Het heeft een kanon." zei Rut ger. „Kijk. kijk!" Op het voordek van het woon schip, aan stuurboord, stond met zijn ronde glimmende loop boven de blauwe planken uit een glan zend gepoetst klein koperen kanon. Mischien was het vroeger ge bruikt om het startschot te lossen bij zeilwedstrijden. Nu stond het daar op een houten affuit, gereed om te schieten. Zelfs voor kapi tein Jan was het een bewijs, dat het woonschip meer was dan een gewoon woonschip. Een koperen kanon en een groene papegaai! „Tittie schijnt gelijk te hebben," zei kapitein Jan. Hij keek over zijn schouder om te zien of er aan de kant van de haven ook een kanon stond. Dat zou een afdoende bewijs zijn ge weest. Er was er geen! Maar een kanon is ten slotte een kanon en schepen zonder geheimen hebben meestal zelfs niet één kanon aan boord. Rutger was geneigd om te blijven door praten over het ka non. Kapitein Jan niet. Je kan niet ergens over praten als je met een kleine boot tegen een stevige wind in vaart en je kunt dan niet naar iemand luisteren, die tegen je praat. Je kijkt voortdurend naar de donkere plekken op het water, die bewijzen, dat er nog een har dere windstoot komt en je moet ieder ogenblik klaar zijn om de schoot te vieren of om te loeven. Dus hield Rutger al gauw op met praten. Eindelijk passeerden zij Dariën en bereikten zij de baai van Eiken hof. Zij maakten de lijn vast aan een ring op de pier bij het stenen botenhuis en lieten het zeil zak ken. Toen gingen zij het veld over naar de boerderij. Nog maar drie dagen tevoren was Rutger als zeil schip over dat veld heen tegen de wind gelaveerd naar zijn moeder, die bij het hek van de Eikenhof stond met het telegram dat toe stemming had gegeven voor hun avontuur. Nu behoefde Hij niet te laveren. Hij behoefde geen zeil schip te zijn. Hij was een echte scheepsjongen van een echt schip. Uit het Engels vertaald door Jac. v. d. Ster die voor zaken aan land komt met zijn kapitein. Sedert gisteren wa ren het pad door het veld en de weg naar het bos van Dariën en de boerderij allemaal in vreemde gebieden veranderd. Het waren, nu je er over het water kwam van je eigen eiland, heel andere stre ken geworden. Ze waren heel an ders dan toen je er woonde en het eiland uit de verte zag over het water heen. Het was bijha een ont dekkingsreis om er weer terug te komen, een ontdekkingsreis naar een gebied dat je gezien hebt in een droom, waar alles precies is zoals je verwacht had en waar toch alles een verrassing is. (Wordt vervolgd) Voor onze dammers Oplossingen problemen Vuurboom: Nr. 1: 21—17 26—21 36—31 47—42 37—32 35—30 39X19 34X3 3—12 12X6 Nr. 2 34—29 43—38 42—37 47x7 30—24 20—15 25x3 2832 lop 2833 soortgelijk verloop) 15x4 16—21 3x26 2—8 26x3 32—38 4—27 3R12 27—38 42X33 3—21 gew. Nr. 3: 36—31 38x20 50—44 45x14 21—27 14_9 27—32 9—3 32—38A 20—14 5—10 gedw. 14 x 5 3843 5—28 gew. A) 32—37 3—14 37—42 35—30 42- 20—15 gcu Het volgende leerzame eindspel kwam voor In een partij an de bekende hoofd klassespeler P Westra In de eerste klasse-competitie 1949 tussen DCG I en Ouderkerk I. Stand In cijfers: Zwart: 2 st op 10 en 31. dam op 32. Wit: 2 st. op 33 cn 47, dammen op 12 en 45. Wit, de heer Westra. won als volgt 1. 12—26 31—36 2. 26—3 10—15 3. 45—40 15—20 (de beste verdediging om de hoofdlijn te houden) 4. 3xz5 32—19 5. 25—34 19—32 6. 34—45 32—37 7. 33—29 37—14 8. 50—39 14—19ABC 9. 47—42 19—8 10. 39—28 8—3 11. 42—38 en wit wint door overmacht. A. 14—10 47—42 10—15 39—33 15—4 4237 en zwart heeft geen zet. B. 14—10 47—42 10—4 39—28 4—13 4238 wit wint door overmacht. C. 14—5 47—42 36—41 42—37 41X32 4550 wit wint. Leerzaam, in verband met de positie, die de zwarte schijf op 36 inneemt en door het manoeuvreren op de hoofdlijn. Probleem D Kleen, Heemstede (Eerste publicatie): Stand ln cijfers: Zwart: 11 st. op 7—10—14—17—18—21— 22—25/28. Wit: 11 st. op 16—19—24—31—33—34— 36/39—43. Wit speelt en wint. Voor beginnende spelers een niet te lastig vraagstuk van J. W. Konlngs te Rotterdam. Zwart 8 st. op 5—12/14—18—22—28—32. Wit: 8 st. op 24—25—29—37—39—41/43. Wit speelt en wint. Oplossing probleem Kleen: 24—20 20—14 34—29 39x30 38—331 33—28 31X2 2X13 16x27 36x27. Oplossing probleem Konlngs: 29—23 18X20 gedw. 39—33 28X48 37X10 48x46 25x14 gew. PHILIP DE SCHAAP Advertentie (I. M.) START IN UW HUISKAMER!... In Uw eigen huiskamer loopt de startstreep, - vang dddr Uw snelle ren aan naar 't succes! Studeer schriftelijk met de Bekende Schriftelijke Cursus R.E.S.A.-HHversum, benut elk moment, laat U leiden door de excellente leraren van R.E.S.A. Vraagt ons prospectus: H B S. A en B. - MULO A en B. Handelskennis L.O., Hoofdcor respondent - Ned., Fr., D., Eng. M.O. en L.O. en andere officiële examens. detective-verhaal door 59 Duff stopte de foto weer in zijn zak. alsof hij daarmee dit hoofd stuk had afgesloten. „Brownie was nogal op U ge steld. nietwaar dokter? Misschien was ze wel een beetje in beslag- nemerig? Ze had U geld geleend och nee, dat geld kwam er voor geen van U beide zo erg op aan maar ze was een oude vriendin, en een goede kameraad. Ik kan mij dat precies voorstel len. Maar nu was U van plan Uw verloofde, juffrouw Avery, de rijke, mooie juffrouw Avery. aan haar te gaan voorstellen. En U dacht zeker te weten dat Brownie niet de ver leiding zou kunnen weerstaan om aan Uw verloofde alles van tante Edie te vertellen". Er viel een stilte. „En Ik denk. dat U goed geraden had", zei Duff. ..Het zou een typerende reactie van haar zijn geweest, geloof ik. al ken ik Brownie vermoedelijk niet zo goed als U de bijzonder uitgespro ken denkbeelden van juffrouw Ave ry op dit chapiter kent. Heeft ze het U soms gezegd, daar boven in Mary's karrer? Zei ze toen soms tegen U: „Dus je bent de neef van Eve, Norry! Waarom heb je me dat in 's hemelsnaam nooit verteld?" De dokter kreunde van ellende. „U wist zeker dat U daarmee Constance zoudt verspelen. Constan ce. die U liefhebt en met wie U wilt trouwen, en tegelijk daarmee haar geld en haar invloed". „Dat is nietzei de dokter en stokte. Duff sloot een ogenblik zijn ogen. ..Natuurlijk hebt U geprobeerd op te bellen en de afspraak voor die avond af te zeggen. Maar ze zat in 't kippenhok en was niet bereikbaar". Constance had zich nog niet be wogen. „Ik neem aan", zei dokter Chris- tenson nederig, „dat U er een goe de reden voor heeft om mij dit aan te doen". ..Voldoende reden", zei Duff. Hij sloot de catalogus met een klap en keek het meisje niet aan. „Ziet U het was een treurspel in de ware zin des woords", zei hij rustig, „want U had het niet hoeven te doen. als U het allemaal maar had begrepen". De stem van Constance klonk plotseling helder op. „Norry, trek er je maar niets van aan. Natuur lijk geloof ik er niets van". „Ziet U wel?", zei Duff zacht. „Wat dan? Hoe bedoelt U?", zei de dokter en zijn ogen schoten von ken van achter zijn brilleglazcn. „Ze wil alleen maar niet gelo ven". zei Duff, „want als ze het geloofde, was ze verloren com pleet verloren. Het zit namelijk zo. dokter, dat U haar laatste hoop bent: maar dat wist U niet. U zag juffrouw Avery niet zoals zij is: als een buitengewoon weinig aan trekkelijke vrouw, waar vroeger alle mannen, tenzij ik het mfè heb, met een bochtje omheen zijn gelo- en. hoeveel geld zij ook had. ij heeft niets, ze doet mannen niets, ze is koud. En dat weet ze; als je door de fagade heen kunt kij ken zie je. dat zij een beetje wan hopig is U bent, vermoed ik. de enige man die ze overhaalt, die ze kan overreden om haar op haar eigen voorwaarden te accepteren, alsof ze een hele speciale, bijzon dere gift was voor een man". Duff hield even op en barstte toen los. alsof wat hij ging zeggen vol komen voor de hand lag: „Mijn hemel, ze is een oude vrijster, zoals dat placht te heten al van haar geboorte af. zoals sommige vrouwen dat 74jn". Het gezicht van Constance was nu niet bleek meer. Ze zag eruit als een furie in haar lichtblauwe jurk, met handen die trilden van woe de maar een woede, die zij grie zelig goed wist te bedwingen. „Ze laat zich door TJ aanbidden", ze; Duff, „dat heb ik wel gezien. Maar hebt U ooit een spoor van warmte van haar voelen uitgaan? Begrijpt U niet. dat haar verlangen naar een man iets conventioneels Is. iets onwerkelijks, geen ware liefde? Het verlangen heeft zij natuurlijk, bij wijze van afweer, om ha*r eigen onvermogen goed te maken, en daarom is het zo verkeerd. Daarom za! ze U nooit loslaten.- zelfs nu nog niet. Is het wel. juffrouw Avery?" Constance zweeg. maar de dokter begon te lachen. ..Norry!" zei Constance met een stem, die klonk als een zweepslag; en toen nog eens. maar nu met een klaaglijke kinderstem. „Nor ry De dokter moest zo lachen dat hij er bijna ln stikte. ..O mijn he mel", zei hij. „dan had ik haar mis schien toch vanmiddag moeten la ten theedrinken. Goede hemel Duff was plotseling een en al Deze Zater dag brengen wij U een dubbele puzzle. In een vorm. die U wel eens meer is voorgelegd. Dus moei lijkheden mogen er niet zijn. dunkt ons In de boven ste figuur van deze dubbele puzzle moe ten woorden worden i gevuld met een beteke nis als hier onder om schreven: activiteit. „Waar Is Mary?" schreeuwde hij, maar Constance keek de dokter aan alsof ze hem wel meteen had willen vermoor den. als ze er de kans toe had ge zien. Ze kneep haar ogen tot spleet jes en haar mond vertrok van woe de; zij zag er op dat moment niet bepaald lief uit. „Waar Is Mary?" Dinny zei: „Moeder is bij tante Eve En Duff zette het op een lo pen. „Wil je een glas koffie met Us, Mary? het is zo warm of ligt dat aan mij? Ik ben een beetje van streek." „Is dat de schuld van meneer Duff" vroeg Mary, terwijl ze in eon rieten stoel ging zitten en een sigaret opstak. „Och. ja en nee", zei Eve, terwijl ze de keuken Inging, „ik zal het je zo vertellen" Marv bleef rokend de tuin in zitten kijken Eve kwam weer terug met een blad. waarop twee hoge glazen stonden, suiker, room en een schaal koekjes. „Ik vond het niet nodig hun iets bijzonders te geven. Die room Is nog bevroren ook. Dus ze konden niet komen vanmiddag? ze hadden natuurlijk geen zin." Er was een slimme blik in haar bruine ogen. Mary zei achteloos: „Och. meneer Duff had gezegd dat hij hen wilde spreken." „Hij heeft me bang gemaakt echt hang Mary. Ik dacht even dat hij dood was, zo zat hij in die stoel. En toen ik het eindelijk niet meer kon uithouden, heb ik hem bij zijn schouders geschud en daar door kwam hij weer bij." „Wat was er dan? Zat hij te.... denken, geloof je?" „Misschien wel maar het leek of hij dóód was!" zei Eve met een rilling. „Ik heb nop nooit iemand zo stil zien zitten, alsof hij niet meer leefde. Hij heeft mijn album meegenomen toen hij wegging." „O ja? waarom?" „Dat wéét ik juist niet ik heb geen idee" zei Evc en beet op haar vingers. .Eigenlijk wel zo prettig dat ze niet gekomen is vanmid dag „Ik zou er tenminste maar niet om huilen als ik jou was", zei Mary. Eve sloeg haar ogen neer. ..Jij wist het al van tante Edie. hè?" Mary zei rustig, terwijl ze de as van haar sigaret tikte: „Ja dat kon niet anders, want mijn moe der en jouw moeder (Wordt vervolgd) A. Telwoord. B. Afwezig heid C Pro vincie. D. Vogelkunde. E Terug kaatsend. F Saksisch grensgeberg te. G. Over macht; Dorp bij Den Haag. H. Be zonnenheid; Smart ver oorzakend K. Stad waar in 1917 een wapenstil stand werd getekend. L Voorrang naar dienst jaren M. Vol Opgewekt heid N. Zeeuws ei land. P. Blindedarm ontsteking. Q. Behou dend. Van deze in te vullen woorden komt elke letter in een genum merd vakje te staan. De bedoeling is. dat telkens, wanneer U een let ter invult, U dezelfde letter ook invult in het gelijk genummerde vakje van de onderste figuur. In deze onderste figuur komt dan tenslotte een uitspraak te staan van een bekend Frans schrijver, wiens naam U in de bovenste fi guur kunt lezen door de begin letters der woorden achter A tot en met Q van boven naar beneden te nemen. Advertentie (I M ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen Twaalfde maan van Jupiter ontdekt Dr. Nicholson, astronoom van de Mount Wilson-sterrenwacht ln Ca- liforn\ë, heeft met de Hooker-te- lescoop een hemellichaam van de negentiende helderheidsklasse ont dekt. Waarschijnlijk is het een nog onbekende naam van de planeet Ju piter. bericht het blad „Hemel en dampkring". Dit zou dan maan num mer twaalf van deze planeet zijn. Tot nu toe was bekend dat Jupiter vier grote manen had in 1610 ontdekt door Gallëi en zeven kleine, rotsblokken variërend van 20 tot 150 km middellijn. De vier grote hebben middellijnen tussen 3100 en 5100 km en zijn dus hemel lichamen van dezelfde orde als on ze maan. De kleinere zijn achter eenvolgens ontdekt naarmate de ont wikkeling van de kijkers voort schreed. Het bestaan van de elfde maan werd b.v. pas in 1938 bekend. PARIJS. Prinses Margaret zal twee dagen in Parijs doorbrengen ter gelegenheid van het Frans- Britse bal dat op 21 November gegeven wordt tot steun aan het Britse „Hertford Hospital Funds". (Advertentie l.M.) Horizontaal: 5. paniek. 8. proost 11. aria. 12. ara. 14. taai. 15 ark. 16. malaria 17 rei. 20. temer. 21. rob. 23. zon. 24. lat 26. mes. 27. lauw. 29. dom 30 uien. 32. trede. 33. omber. 34. Tine. 35 roe. 37. eter. 39. rak. 40. poseren. 43. nek. 44. pel. 46. stiekem. 50. aas. 51. naam. 53 era 54. Anna. 56. triest 57. matrijs. Verticaal: 1. hark. 2. Siam. 3. nota. 4. Isar. 5. parool. 6. NI. 7. ka lenders. 8. parelmoer. 9 O.a. 10. tieren. 13. ram. 17. ATO 18. ira. 22. batik. 23. zweep. 25. tuben. 26. meren. 28. urn. 31. iet. 34 talent 36. oever. 38 relaas, 41 Oct. 42. ere. 45. larf. 46. smt. 47. iet. 48. kam. 49. mate. 50. anijs. 52. ai. 55. nr. Oplossing Kruiswoordraadsel

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 7