DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Zitting van V.N.-Assemblée in optimistische sfeer geopend Engeland bevindt zich op weg naar „staatsbankroet' Nieuwe vergaderzaal een triomf der techniek r CHURCHILL IN EERSTE LAGERHUISREDE: Defensie wordt besproken in geheime zitting Beria (niet Stalin) uit zich weinig vredelievend Kari" vlot gesleept en op het strand gezet Britse troepen blijven in Suezkanaalzone v Stap bij Hoge Commissaris Churchill nodigt Adenauer uit Aanvaarding van crediettoezicht vrijwel zeker Pleven lijdt nederlaag Zeventien doden bij treinbotsing in Joego-Slavië Amerikaans schip in brand door explosie de Tweede Kamer begonnen Meisje van 15 jaar steelt f 800.- 951.1e Jaargang, no. 262 W oensdag 7 November 1951 Dpgericht door dc Stichting „Het Parool" - Giro 510330 lank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- irijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van onze correspondent) PARIJS. In de grote theaterzaal van het Palais Chaillot is gistermiddag de zesde zit ting van de Assemblée der Verenigde Naties geopend door de voorzitter van de vijfde zit ting, Nazrollah Entezam. Daarna nam presi dent Auriol het woord (zoals bekend opperde hij het plan van een bijeenkomst der Grote Vier „om de meningsverschillen, die de wereld verlammen, te verminderen") en vervolgens werd de Mexicaan dr Luis Padilla Nervo tot voorzitter gekozen met 44 van de 59 uitge brachte stemmen. Eerst sprak de aftredende voorzitter nog in onberispelijk en welluidend Frans zijn afscheidsrede uit, een wijze, be dachtzaam en sympathieke rede. Toen was het dr Nervo, die het woord nam en om tien over half vüf wegens het zeer vergevorderde rede te winnen is het niet vol doende de ellende en de onwe- j tendheid te bestrijden, zo riep pre- j sident Auriol uit, want ook de angst en het wantrouwen moeien verjaagd worden, omdat vrede in de eerste plaats een zaak van ver trouwen is. De aftredende voorzitter Entezam sprak indrukwekkende woorden. In het kort vatte hij het werk van de vijfde Assemblée samen, dat hij formuleerde als verzet tegen agressie en vreedzame regeling uur de zitting tot vanmiddag drie uur ver- van conflicten. De heer Entezam daagde Het was symbolisch te noemen, dat was optimistisch over de wapen- deze plechtigheden in de prachtige theater- me," zaal plaats vonden, die plaats biedt aan 3000 meej. Ver verwijderd, dat de vijan- personen (de zestig deiegaties, het secreta- delijkheden een einde zouden ne- riaat, 500 journalisten en 900 toeschouwers). Z°« ^^"^^ernaUo- want er kwam veel theater aan te pas. Legers „g],, klimaat en de algemene at- filmoperateurs en televisiespecialisten waren mosfeer aanzienlijk gewijzigd zijn. te zien en fraaie gewaden, niet alleen van de naar zÜn meninS- talloze dames, die met hun charmante aan wezigheid de opening opluisterden, maar ook van de heren, speciaal van die uit het Mid den-Oosten. Zelfs een groene tulband was zichtbaar, die uitsluitend gedragen mag wor den door afstammelingen van de profeet. Het jongetje, dat weten wilde... DIT LEIDSE JONGETJE wilde weten, wat een negen- tiende-eeuwse grenadier in zijn ransel had. Hij kwam kijken naar het défilé, dat prins Bern- hard Dinsdag aanschouwde van de Leidse studentenvereniging tot vrijwillige oefening in de wapenhandel „Pro Patria", die haar zeventiende lustrum vier de. Talrijke militaire bands uit binnen- en buitenland zette aan dit défilé luister bij Zelfs een doedelzakcorps van het (Engel se) Royal Regiment pijpte er lustig op los. J Engelse koning houdt persoonlijk Kerstrede LONDEN. Op Buckingham Palace is bekend gemaakt, dat het herstel van koning George ver moedelijk dermate gevorderd zal zijn om hem in staat te stellen de volgende maand persoonlijk zijn jaarlijkse Kerstboodschap tot de natie te doen uitspreken. Eden snoept Schuman primeur af (Van onze correspondent) PARIJS Het verhaal gaat, dat de Britse minister van Bui tenlandse Zaken. Anthony Eden. die in Parijs aan de Ecole Libre des Sciences Politiques' heeft ge studeerd en een kenner is der Franse literatuur, onmiddellijk na een bespreking met zijn col lega's Acheson en Schuman zijn schreden in haast naar de Rue Sebastien-Bottin heeft gericht. Daar huist namelijk de beroem de uitgeverij Gallimard. De heer Eden. die in bewondering voor Marcel Proust bij geen Frans man achterstaat, wilde een exem plaar hebben van de onlangs ontdekte nagelaten roman van de schrijver van ,.A la recherche du temps perdu". Toen hij vernam, dat dit boek non niet was ver schenen. moet hij zo teleurge steld hebben gekeken, dat m-?n hem het eerste exemplaar „Jean Santeuil" heeft toegezegd Dat buitenkansje zag de Fran se minister van Buitenlandse Za ken Robert Schuman. die een be kend biblioohiel is en eveneens 'n verfijnd literatuurkenner, zich dus ontgaan. Indonesië ongerust over Grondtcetsherziening DJAKARTA. De Indonesische minister-president dr Sukiman heeft, bij afwezigheid van de mi nister van Buitenlandse Zaken, dr Subardjo. vandaag aan de Neder landse Hoge Commissaris inlich tingen gevraagd over de juistheid van de berichten, dat in het wets ontwerp tot wijziging van de Ne derlandse Grondwet Nederiands Nieuw Guinea is genoemd als deel van het Nederlandse grond gebied. Tot deze stap is in de ka binetszitting van Dinsdag besloten. Aan de pers is medegedeeld, dat het standpunt van de Indonesische regering in deze kwestie zal afhan gen van het antwoord van de Ne derlandse Hoge Commissaris. Tussen deze dames en heren kon men na afloop nog de bemor ste schilders met hun verfpotten zien lopen, want nog was de al lerlaatste hand aan de gebouwen niet gelegd, toen de openingszit ting reeds werd gehouden. Bijna vijf maanden is er door 2000 ar beiders gewerkt om in allerijl de ze gebouwen op te trekken, die I een der mooiste uitzichten van Parijs thans drie a vier maanden in de weg zullen staan. Overigens kan men alleen maar bewondering koesteren voor de triomf van de techniek, die deze 1 gebouwen vertegenwoordigen. Het gebouw rust zonder fundament direct op de grond en is geheel vervaardigd uit een nieuwe toe- i passing van geperst onbrandbaar I stro. Er zijn twee nieuwe ver warmingssystemen in gebruik en I er is drie ton materiaal benevens meubels uit New York naar Parijs verscheept om dit alles te meubi- j leren. Het ganse gebouw kan 6000 personen bevatten en bevatte die gisteren dan ook stellig, naar ik de indruk kreeg, toen ik na af loop der plechtigheden even iemand wilde gaan zoeken. President Auriol heeft in zijn verdere rede de nadruk gelegd op het niet genoeg bekende werk van de Verenigde Naties, waarmee de ze organisatie op reële wijze de zaak van de vrede heeft bevor derd. Hij bracht in herinnering, dat millioenen kinderen tegen tu berculose zijn geïmmuniseerd door het Internationale Kindercentrum en dat de Unesco er zeer toe heeft bijgedragen, het analfabetisme in de wereld terug te dringen. Om de Zie verder pag. 3 BONN. De regering van Winston Churchill heeft de West- Duitse kanselier dr. Adenauer een uitnodiging gestuurd een bezoek te brengen aan Londen. Adenauer heeft de uitnodiging aangenomen. Een datum voor het bezoek is nog niet bekend gemaakt. (Van onze correspondent) LONDEN. Churchill heeft gisteren het algemene debat over het adres van antwoord op de Troonrede geopend met een korte vermelding van de ernstige feiten van de economische situatie en een schets gegeven van wat zÜn rcgcerplannen zün. Teneinde zün ministers dc gelegenheid te geven, zich behoorlük in te werken, zal Churchill het Huis van begin December tot begin Februari op Kerstreces zenden. Van de züdc der oppositie kwam er bü deze onverwachte aankondiging een luide, collectieve kreet van protest en daaronder door riep iemand „Cromwell" (Engelands beroemde dictator uit dc zeventiende eeuw, die over de rechten van het parlement placht heen te lopen). Drie mannen, op wie dc ogen van de wereld zijn gericht.... De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, schudt zijn nieuwe Britse collega, Eden, har telijk de hand. Tussen hen staat de Franse minister van Buiten landse Zaken, Schuman. De dcnationalisatie van dc ijzer en staalindustrie komt dus pas ko mend jaar aan de beurt. Voor Kerst, mis zal er echter een dag aan ccn algemeen defensiedébat worden ge wijd en de regering zal voorstellen dat het huis hiertoe in „geheime zitting" gaat. Dat is een wens. die Churchill, toen hij leider der op positie was. herhaaldelijk heeft ge uit. maar waar Attlce nooit aan wilde. Churchill zeide. dal het niet de bedoeling was om aan het Huis staatsgeheimen te vertellen, die al niet bekend waren aan de generale staven in Europa en Amerika, doch hij méende. dat de leden althans even goed geïnformeerd dienden te zijn. Voor Kerstmis zal er. wanneer Eden terug is. natuurlijk ook nog een algemeen débat over buiten- ..Rode leger gereed om agressoren met dodelijke slag te treffen MOSKOU. Maarschalk Laurent! Beria, het hoofd van de machtige Russische veiligheidsdienst, heeft gisteren verklaard, dat het Sowjetlcger „gereed staat om een dodelijke slag aan elke agressor toe te brengen". Beria. die zowel aan het hoofd staat van het ministerie van Binnenlandse Zaken als van het Russische atoomproject, was de eer te beurt gevallen in plaats van Stalin de voornaamste redevoering uit tc mogen spreken op de bijeenkomst in het Bolsjoi-theater ter gelegenheid van de herdenking der bolsjewistische revolutie, nu 34 jaar oud. 9* Diverse Nederlandse schepen verkeerden in moeilijkheden SCHEVE NINGEN-RADIO. Htt Noorse s.s. „Kari", dat onder de Belgische kust op een wrak was vastgelopen, is gisteravond door drie sleepboten. waaronder de Blankenburg" van L. Smit Co. vlot getrokken. De wrakstukken staken door het voorschip van de „Kari" heen, zodat ernstige schade was ontstaan. Bovendien bezweek bü het vlotbrengen het machine- kamcrschot. zodat het schip snel water begon te maken. Men slaagde er echter in het vaartuig bij Knocke op het strand te zetten. Het voorschip zit tot aan de brug onder water. Vanmorgen is de sleepboot „Schelde" met een lichter naar de „Kari" vertrokken. Men zal v andaag beginnen met het Jossen van de lading zout Daarna zal worden getracht het schip leeg te pompen. Diverse Nederlandse schepen zjjn gisteren in moeilijkheden geraakt. Het m.s. „Frans", dat om 11.50 uur uit de Waterweg naar Nijland ver trok. moest enkele uren later ter hoogte van Scheveningen ten an ker gaan wegens machineschade. De sleepboot „Maas" van L. Smit d" Co. heeft het schip 's avonds om 8 uur de Waterweg binnengebracht. Het kustvaartuig „Pacific" is te Falmouth binnengelopen voor her stel van de krukas van de hoofd motor. De werkzaamheden zullen ongeveer een maand duren. Het kustvaartuig „Elisa". op weg van Casablanca naar Sete (Z. Frankrijk) bevond zich Dinsdag middag ter hoogte van kaap San Sebastian. 60 mijl Noordoostelijk van Barcelona, met schade aan de schroefaskoker. Het van de Oostzee naar Am sterdam bestemde Nederlandse mo torschip Kitty" is Dinsdagmiddag in de Fehmarn Belt ten anker ge gaan met ernstige machineschade. Het vaartuig zal waarschijnlijk naar de haven van bestemming moeten worden gesleept. Hij begon zijn toespraak met de gebruikelijk lof aan maarschalk Stalin en ging vervolgens uitvoe rig in op hetgeen in de Sowjet- Unie bereikt is op het gebied van economie, landbouw en weten schap. Sprekend over de buiten landse politiek, herhaalde hij de wooiden van Stalin, dat „een so cialistisch land in de omstandig heid van kapitalistische insluiting gereed moet zijn om zichzelf te verdedigen". „Het Sowjetleger. gewapend met hoog moreel en gevechtspa raatheid, staat gereed om een do delijke slag aan elke agressor toe te brengen", betoogde hij tot zijn gehoor, bestaande uit leden van het Politieke Bureau, generaals en maarschalken van het Rode Leger en partijleiders, die deze woorden met enorme bijval begroetten. Beria vervolgde met te zeggen, dat het doel van de Russische buitenlandse politiek de vrede is. Hij wees op de woorden van Sta lin, dat de Sowjetpolitiek der gro te economische werken onver enigbaar is met herbewapening. „De Verenigde Staten en Groot- Brittannië zijn daarentegen, da delijk na de laatste oorlog, met herwapening begonnen", riep hij uit. „Wij zien thans de herbewa pening van Duitsland en vreemd genoeg, neemt Frankrijk, welks bevolking de verschrikkingen van rie oorlog heeft meegemaakt, aan deze voorbereidingen deel". Sprekend over de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de „ka pitalistische wereld", verklaarde Beria, dat Rusland, van het be gin van de Sowjetstaat af, de na druk had gelegd op de mogelijk heid van een vreedzaam leven naast alle andere landen. „Maar de imperialisten wensen geen samenwerking, zij willen oorlog", riep hij uit. De Russische minister beweer de voorts dat er „tegenstellingen" bestaan binnen de kapitalistische landen en dat „vele millioenen strijders voor de vrede daar werk zaam zijn". Beria, besloot zijn re devoering met een „Leve Stalin, de inspirator en organisator van alle overwinningen. Leve de over winning van de democratie in de gehele wereld". MATHIEU WIEGMAN, een der grootste hedendaagse Nederlandse schilders, houdt op zijn wijze va- cantie in MentonDat wil zeggen: hij tekent er bijna de gehele dag en bereidt in zijn vrije uren" nog een uitwisseling voor van Bergen se en Mentonsc schilders. landse zaken worden gehouden. Wat Engelands houding ten op zichte van Pcrzië en Egypte betrof, deed Churchill momentcel niet veel meer dan herhalen, wat daarover in de Troonrede werd gezegd, het geen neerkomt op een doortrekken van de Lijn der politiek der vorige regering. Het was een gans andere Chur chill, die gisteren aan het woord was dan de agressieve, altijd op ge- schermutsel met woorden en inter rupties uit zijnde leider der oppo sitie van de afgelopen zes jaar. Zijn toon was vriendelijk en vaderlijk. Zijn slotpassage sprak hij met die pe kracht van overtuiging. Weer herinnerde hij eraan, dat hij in Fe bruari 1950 in een rede op was ge komen voor een conferentie tussen de hoofden der regeringen en hij vertelde, dat Eden en hij nog steeds aan het idee vasthielden, dat een uiterste poging moest worden ge daan om de kloof tussen de beide werelden te overbruggen, zodat „zij hun levens, zo niet in vriendschap, dan toch zonde,- vrees en haat en de verschrikkelijke verspilling van de koude oorlog kunnen leven." Van alle zijden van het Huis kwa men er op deze woorden toejuichin gen. Zie verder pag. 3 (Van onze correspondent) PARIJS. De Franse Kamer heeft minister-president PIcven bij de hervatting van de Nationa le Vergadering gistermiddag on middellijk zijn eerste nederlaag laten lijden, toen zij diens met dc fractieleiders besproken agenda voorbijging cu met 343272 stemmen zich er voor uitsprak, tegen elke bedoeling van het ka binet in. onmiddellijk te beginnen met het debat over de verhoging van de benzineprijs. Later haalde Pleven's agenda het met 508101 stemmen, doch de eerste stem ming was ongetwijfeld een slecht voorteken. De publieke opinie in Frankrijk is zeer ontsteld over de hoge ben zineprijs en is inmiddels nog ge- irriteerder geraakt over de prijs politiek der regering, nu zij en kele dagen geleden geconfron teerd is met een prijsverhoging van niet minder dan 23 procent van sigaretten en tabak. Boven dien is aangekondigd, dat de kos ten van centrale blokverwarming met gemiddeld 6070 procent zul len stijgen dit jaar. BELGRADO Te Vinkovsi in Joegoslavië is de Simplon Expres tegen een trein voor binnenlands verkeer gebotst. Zeventien personen kwamen om het leven en 32 werden gewond. Vele slachtoffers waren buitenlan ders die een bezoek aan Joegoslavië brachten. Een van de rijdende trein losge raakte postwagen liep op goederen wagens op een naastgelegen spoor. met de openbare behandeling (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Dinsdag avond omstreeks half tien is SEATTLE. De bemanning van het Amerikaanse vrachtschip „George Walton" dreef vannacht in drie reddingboten op een woe lige zee rond, nadat zich aan boord van hun schip een ontplof fing had voorgedaan, waarbij drie leden der bemanning om het leven zijn gekomen. Het schip drijft brandend rond. Het Japanse motorschip „Ken- kon Maru" heeft vanmorgen het schip bereikt en probeert de op varenden van twee reddingboten aan boord te nemen. De derde reddingboot was verdwenen. f DIT mannetje zal weldra een vertrouwde figuur zijn in ons land, die u er dagelijks aan her innert, dat de kolenpositie zor gelijk is en u dc uiterste zuinig heid moet betrachten met gas en electriciteit. van het wetsontwerp tot rege ling van het toezicht op het credietwezen, een van de meest besproken en gewraakte voor stellen van minister Lieftincks hand. Na het felle voorspel was de inzet van het debat mat haast een anticlimax te noemen. Met twee redevoerin gen in de oren kon men het voor de insider niet zo verras sende feit constateren, dat de kansen voor prof. Lieftinck bepaald niet ongunstig stonden en kon men gaan gissen naar de stemverhouding waarmee het wetsontwerp zou worden aangenomen. (Men zie verder pag. 3). AMSTERDAM. Toen een winkelier in de binnenstad eerst 50 miste cn later nog eens 150 begon hij te twijfelen aan zijn rekenkundige kwaliteiten. Geen ogenblik verdacht hü het 15-jari- ge dienstmeisje voor dag en nacht, dat als kleuter al bij hem aan huis kwam, omdat haar moeder er werkster was. Toen Zaterdag avond een bedrag van 600 ver dwenen was, werd toch duidelijk, dat niemand anders dan 't dienst meisje dit kon hebben gedaan. De kinderpolitie werd in de zaak ge mengd. doch hoewel het geld in haar kamertje werd aangetroffen, bekende 't kind pas na een uren lang verhoor. Het meisje zal in overleg met de officier van jus titie onder toezicht worden ge plaatst. ENGELSE NOTA AAN EGYPTE Opzegging van verdrag van 1936 onwettig en ongeldigzegt Londen LONDEN.Dc Britse regering heeft de Egyptische regering medege deeld, dat zü van plan is Britse troepen in de vitale Kanaalzone te hand haven ondanks het feit, dat Egypte het verdrag van 1936 heeft opgezegd, In een te Caïro overhandigde nota heeft dc Britse regering Egypte la ten weten, dat zü de politiek zal blüven volgen, die door de afgetreden Labourrcgering is geformuleerd. In dc nota wordt verklaard, dat do op zegging door Egypte van het verdrag van 1936 en dc overeenkomsten be treffende het gemeenschappelijke bestuur van de Engels-Egyptisch» Soedan, „onwettig cn ongeldig" is. Dc nota is het antwoord op dc kennisgeving van Egypte van 28 October dat het had besloten de verdragen tc annuleren. Engeland heeft in deze nota aan geboden onderhandelingen te her openen over herziening van het verdrag van 1936. krachtens hetwelk Engeland troepen in de Kanaalzone heeft gestatiormcerd. doch tevens gewaarschuwd, dat het ..de Egypti sche regering verantwoordelijk zal stellen voor elk vergrijp tegen de vrede en elke schade aan leven of eigendom, die uit de daad van Egypte zouden kunnen voort vloeien". Egypte heeft de Verenigde Naties er van in kennis gesteld, dat de Britse „agressie" in de Kanaalzone „meer en meer de vorm van oor logszuchtige aanvallen aanneemt op de strijdkrachten en op de eigen dommen van Egyptische burgers". Op zijn beurt leeft generaal Erskine, opperbevelhebber Jer Brit se troepen in de Suezkanaalzone de Egyptische regering beschuldigd van „misdadige onmenselijkheid". De Egyptische arbeiders van de Suez Kanaal Maatschappij, die de maatschappij vorige week een ulti matum van zeven dagen stelden waarbij de Egyptische autoriteit over het Kanaal erkend moest wor den. zijn aan het werk gegaan, Tijdelijk regen Weersverwachting geldig van j Woensdagavond tot Donder dagavond: Aanvankelijk enkele opkla- ringen en hier en daar mist, maar vervolgens v/eer tijdelijk J regen. Zwakke tot matige Zui- Ij 1 delijke wind. weinig verande- ring in temperatuur. 8 Nov. Zon op 7 u 4fi m onder 3 17 u 1 m. Maan op 15 u 4 m on- der 1 u 22 m.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1