Amersfoorts groei sedert 1700 STABSVENSTER Adj .-stationschef De Haan 25 jaar bij N.S. Middenstandscredieten zaak van betekenis 2 50.000ste kwam in 1941 zonder feestgeschal Industrie bracht de mensen aan Noteert U even F AM gaat Woensdag feliciteren .Johanna Martzy viool-soliste Belangrijk nieuws over inning van belastingen Vruchtbare avond van De Hanze Stroperij van mos Donderdag 3 November 1951 In 1941, toen de bezetters steeds nadrukkelijker probeerden het Nederlandse volk te winnen voor de Nationaal Socialistische ideeën, gebeurde er in Amers foort iets. waaraan door de zorg volle tijd geen aandacht werd besteed. In Juli van dat jaar heeft ergens In Amersfoort uit een wieg het geschrei geklonken van de 50.000ste inwoner (ster) van onze stad. De peuter is er bekaaid afgekomen. Het traditio nele spaarbankboekje met het goede begin en al die andere ge schenken. die zo'n bofferd onge twijfeld onder andere tijdsom standigheden zou hebben gekre gen gingen het neusje voorbij. Vermoedelijk zit dc 50.000ste vandaag ernstig te blokken. Vandaag zijn we dan toch aan de 60.000ste toe. Amersfoort heeft zich geleidelijk aan de be klemming. die de oorlog veroor zaakte. ontworsteld. Er wordt nu wél feest gevierd. En bii zo'n feest is het goed ook eens een blik in het verleden te werpen. Hoe groeide het inwonertal in de loop der jaren? We geven hier enkele cijfers. In het jaar 1700 telde Amersfoort nog een be droevend klein aantal burgers. Men bracht het toen niet verder dan 8000 Voor 1850 anderhalve eeuw later vermeldde de statistiek een inwonertal van 12.685. Voor waar geen bewijs van grote groei. Van 1870 af tot de bewuste 50.000ste vertoont de bevolkings aanwas het volgende beeld. 1870 13494 inwoners 1380 13565 1890 15380 1900 19098 1910 23620 1920 30805 1930 37677 1940 48945 1941 (Juli) 50.000,, Dit staatje leert ons. dat de ves tiging van de industrieën in GRAND THEATRE t.m. 7 Nov. cn 8 Nov.. 2.30 u. ..Telefoon voor UI" Elke leeftijd. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur' Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: „De pastoor van Kirchfeld" 14 J. Zondag: 2. 4 15. 6.45 <»n 9 uur; Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrij dag t.m Maandag: „Duivelsge- broed". Elke leeftijd. Vooraf: ..Te xas Troubadours". Elke leeftijd. Van Dinsdag t.m. Donderdag: ..Bittere Rijst". 18 jaar. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur; Ov. dagen: 2.30, 6.45 cn 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrijdag tm. Maandag: ..Asphalt Jungle". 18 jaar. Van Dinsdag t.m. Donderdag: ..'t Lijkt zo eenvou dig". 18 jaar. Zaterdag: 2.30. 6.45 en 9 uur; Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 en 8 uur. ACADEMIE VAN BEELDENDE KUNST. Utrechtsestraat 53: t/m 17 November expositie van schilderijen, tekenin gen en glaswerk van Johan van den Broek. Geopend van 10 tot 5 uur. Zondags cesloten A.G -HUIS 10 t.m. 26 November ten toonstelling van de Utrechtse Expo- sltiegroep. 8 NOVEMBER: Donderdag U S.O. onder leiding van Paul Hupperts, vioolso list Jan Damen. Grand Theatre, 20 uur. 8 NOVEMBER: Donderdag Volksuniver siteit: cursus voordrachtskunst Openbare Leeszaal. 20 uur. 8 November. Donderdag S V. „Ons Belang": De Rani antwoordt niet. Amtcitla, 20 uur. 3 NOVEMBER. Donderdag Stichting „Helpt Ambon In Nood": Ambon- nese folklorc-avond. Markthal. 8 u. 9 NOVEMBER: Vrijdag Volksuniversi teit: dr. A. C. Polak over ..Bouw cn functie van het gezichtsorgaan" Openbare Leeszaal, 20 uur. 9 cn 10 NOVEMBER Vrouwenbond N.V.V.t bazar gebouw Vrljz. Herv., opening 7 uur. 10 NOVEMBER. Zaterdag. Ver. Neder land-Zwitserland: Soiree. Amicitia, 20 uur. 10 NOVEMBER: Zaterdag Amersfoortse Gemeenschap: conferentie over cul turele overkoepeling. A.G.-Huis, 10 uur. 10 NOVEMBER: Zaterdag De Utrechtse Expositiegroep: opening tentoonstel ling door burgemeester H. Molendijk A G.-Huis. 20 uur. 11 NOVEMBER: Zondag Humanistisch Verbond: kaderdag. gewijd aan „on derwijs en opvoeding". 11 NOVEMBER. Zondag St. Vincentius- vereniging- receptie ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan. Bcrghotel 2.30—4 10. 12 NOVEMBER: Maandag Volksuniver siteit: dr W. H. C. Tenhaeff over ..Telepathie en helderziendheid; in leiding in de parapsychologie". Openbare Leeszaal. 20 uur 12 NOVEMBER Maandag Instituut voor Volksontwikkeling. Jul. J. A. Jon- genelen over Plctcr Breughel", met lichtbeelden. Geb. voor Vrljz. Herv.. 20 uur. 12 NOVEMBER: Maandag St. Vincen- tlusvcrcniging- R K. Cabaretgezel schap „De Bonte Lantaarn". Amici tia. 20 uur. 12 NOVEMBER: Maandag De Hanze: re ceptie. Bcrghotel. 2.304 .10, 13 NOVEMBER: Dinsdag Ned. Ver. tot Behartiging van de Belangen van Suikerziektenvoorlichtingsavond. d'Oranjeboom. 20 uur 13 NOVEMBER: Dinsdag De Hanze: feestavond Amieitla. 20 uur 14 NOVEMBER: Woensdag RK. Volks universiteitscursus schilderkunst. Jul. J. Jongeneelen over „Doorbraak der nieuwe ideeën. A.G.-Huis. 20 uur. 14 NOVEMBER. Woensdag Alg. Bond van Ambtenaren: feestavond Ami citia. 20 uur. MUSEUM FLEHITE, Westslngcl. Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 1012 en 14 uur. Zaterdag 10—12 en 1.303 uur. OFENBARE LEESZAAL. Uitlening vol wassenen 25 cn Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2.304 30 uur. OPENBARE LEESZAAL filiaal Socs- terkwartler (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 78 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12.30 en 2.30—5.45; Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 35 cn Vrijdag 4—5 uur. Avonddienst Apotheken: v. d. Bovcn- kamp. Utrechtsestraat 45a. tel. 3358: Vermeer Apotheek, Vermeerstraat 124, tel. 5335. Amersfoort een grote bevolkings aanwas tengevolge had. In de ambtsperiode van oud-burgemees ter J. C. Graaf van Randwijck, welke in 1912 begon, komt Amers foort tot grotere welvaart. Een in dustriewijk ontstaat, 't Soester- kwartier verrijst en ook aan de andere zijde van de stad komen meer en meer arbeiders- en mid denstandswoningen. De perspectieven ziin bemoedi gend. De middelgrote industrie gaat ongetwijfeld een nog grotere vlucht nemen. Het spoorweg- knooppunt zal werkkrachten blij ven vorderen. Kortom de moge lijkheden voor een snelle groei van onze stad liggen voor de hand. Dit alles schreven wij in November 1946. Wij zeiden toen: Wij ziin zeer benieuwd wanneer de 60 000ste burger geboekt zal staan. Nu weten wij het. De vlag gaat uit! Cursus gehoorzaamheid voor honden Na afloop van de najaarscursus „gehoorzaamheid voor honden" werd een competitie gehouden waarbij onder elf deelnemers de volgende resultaten werden be reikt: 1) Topsy van Mevrouw Schuurman, 9 punten, zeer goed; 2) Jack van Mevrouw Smith. 8 punten, goed: 3) Tibor van de heer De Geus, punten, goed. De bereikte resultaten waren we derom naar tevredenheid van Dierenbescherming. Neen. dit is niet de zestigduizend ste! Maar de kleine heeft toch wel iets met Amersfoort te maken. Ze heet Romina Francesca Power en is geboren op 2 October. Haar ouders zijn de filmacteur Tyrone Power en de actrice Linda Chris tian. die. toen ze nog een gewoon Nederlands meisje was en Branca Welter heette, in Amersfoort school ging. Ogenblikkelijk, nadat bekend was geworden, dat Amersfoort zijn 60.000ste inwoner heeft, is de Federatie van Amersfoortsc Mid denstanders bijeengekomen om te beslissen, wanneer cn hoe de win keliers in onze stad in de gelegen heid zullen worden gesteld hun gelukwensen en geschenken aan het gelukkige ouderpaar te kun nen aanbieden. Men heeft beslo ten dit a.s. Woensdagavond tc doen. De Kon. Amersfoortse Mu ziekvereniging zal deze bijzondere gebeurtenis opluisteren. Verrassing voor mej. Meyer Mejuffrouw M. M. Meyer uit Amersfoort gaat binnenkort emi greren naar Curacao, naar z{j ver telde. Maar voordat ze vertrekt, wil ze er zeker van zijn, dat haar huiis vol goede smaak verzorgd zal zijn. Daarom trok zij gisteren naar Den Haag om deskundig ad vies te halen op de tentoonstelling Kunst en Kitsch" in het Gemeen temuseum. Zo stapte mej. Meyer 's avonds om negen uur naar bin nen. En het bleek, dat haar deug delijk streven prompt werd be loond. Want mej. Meyer was precies de vijf-en-twintig-duizend- ste bezoekster van dc tentoonstel ling. Tot haar grote verbazing werd zij hartelijk welkom geheten door de waarnemend-directeur van het Haagse museum, de heer Bal- joort en door de secretaris van het Haags Cultureel Centrum, dr Huls- ker. Toen werd haar een lijvig boekwerk aangeboden. Burgerlijke Stand AMERSFOORT 7 November 1951. Geboren: Johanna, d v. H. v. Reenen en D C. Huisman. Getrouwd: W. A. Hazelaar en W. B. T. v. Dort; G. A. J. Plug en M. H. Veenendaal; R. van 't End en R. J. v. Esterik; B. H. van de Pool cn T, Potje, wijd; C. J. v. Kuijzen en H. Link. Overleden: Ellen Madeleine Eleonora Groenendijk 2 jaar. AUTOMARKT Op de wekelijkse automarkt wer den gisteren 94 motorvoertuigen ten verkoop aangeboden. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde cum laude voor bet candidaats-examen psychologie, de heer O. L. Wit uit Soest. 1737. Rob ziet geen kans meer de „Zeebruid" te ontlopen en moet on der dreiging van de ma chinegeweren zijn zeilen strijken. Wanneer de schoener langszij komt. roept Kid Blauwneus hem toe: „Maak je maai niet ongerust, ouwe jon gen. Breng maar 's één twee-drie m'n geldkist naar boven. Je dacht er met mijn spulletjes van door te gaan, hè? Maar dat zit *e niet glad." Rob haalt de kist uit de ka juit, maar zegt: „Ik denk niet, da', je er veel aan zult hebben. Kid, want je vriend Kanouki heeft er in zitten graaien. Het kon wel eens zijn. dat hij er niet veel in heeft laten zitten." Maar Kid DE A VONTUREN VA V KAPITEIN. ROB heeft geen tijd voor praatjes. De jonken na deren nu snel. Velen feliciteren jubilaris (Van een onzer verslaggevers) De heer G. B. R. de Haan, adj. stationschef, die vandaag zijn 25- jarig dienstjubileum bij de Ned. Spoorwegen viert, is vanmorgen op het stationsburcau hartelijk gehuldigd door superieuren, colle ga's en vertegenwoordigers van het Amersfoortse verenigingsleven. De heer J. Saas, hoofdstations chef, die als eerste hulde bracht, zeide, verheugd te zijn de jubila ris nu eens aan de andere kant van de tafel te mogen zien. „Het is" aldus de heer Saas „geen kunst 25 jaren bij de Ned. Spoorwegen in dienst te zijn. Het gaat er ech ter om hoe men deze 25 jaar heeft besteed. En daarover kunt U. meneer De Haan. tevreden ziin. U bent een voorbeeld voor an deren en het is geen wonder, dat U zoveel vrienden onder Uw su perieuren en collega's heeft. U heeft Uw dienst altijd uitstekend verricht en kunt dan ook spreken van een welbesteed spoorwegle ven. Het spijt ons daarom, dat de kans groot is. dat U ons t.z.t. eaat verlaten. Voor U kan dit echter promotie betekenen". Spreker bood namens de directie van de Npd Spoorwegen een enveloppe met inhoud en een oorkonde aan. Ook mcM'ouw De Haan deelde in de hulde en kreeg een fraai bouquet bloemen. De heer J. C. Mulder, adj. hoofd stationschef, wees op de verdienste van de heer De Haan en noemde hem een amicaal mens. een door zetter en vooral een nuttig lid voor de samenleving. Namens het trein personeel sprak de heer G. Schrie- •ver, die wees op het begrip, dat de jubilaris voor de moeilijkheden van zijn ondergeschikten heeft. De heer Tj. de Boorder, voorzit ter van de Federatie van Amers foortse Personeelsverenigingen, noemde de heer De Haan de stu wende kracht van de Federatie. ,.U heeft." aldus de heer De Boor der „als oprichter het moeizame begin meegemaakt en er aan mede gewerkt om de vele moeilijkheden het hoofd te bieden. Duizenden mensen hebt U uren van ontspan ning. cultuur en ontwikkeling ge boden en daarvoorverdient U grote waardering, niet alleen in uw eigen bedrijf maar ook daar buiten. De heer De Boorder bood namens de Federatie een herinnering aan. De heer H. Kollen, oud-voorzitter van de SOVA, thans ere-voorzitter, bracht hulde namens het bestuur en leden van deze vereniging en sprak zijn innige dank uit voor het vele dat de heer De Haan voor de SOVA heeft gedaan. De heer Fabricius sprak namens de zwem- cn kaartclub-afdeling en de heer De Jong namens de toneel groep „De Diesel". De sprekers de den hun gelukwensen vergezeld gaan van bloemstukken en geschen ken. De jubilaris dankte tenslotte voor de grote hulde en vooral voor de grote samenwerking, die hij steeds heeft ondervonden. Vele maakten daarna van de gelegenheid gebruik om hun gelukwensen aan te bieden. Nuance schoner dan schoon UTRECHT. Mozart's werk wordt geken merkt door een volkomen gave vorm. Niet alleen in die zin dat er een niet te overtreffen even wicht in bouw bereikt werd, maar ook doordat iedere verbinding van tonen een uitdrukking van een volledige menselijke, harmonisch- begaafde persoonlijkheid draagt. Inhoud en vorm zijn hier vol komen identiek. Men mag wellicht Johanna Martzy's vioolspel karak teriseren door te durven zeggen, dat het door diezelfde gaafheid van vorm gekenmerkt is. Het zal de oorzaak geweest zijn van de ervaring dat Mozart's vioolcon cert K.V. 218 geen betere uitvoe ring ten deel kon vallen dan gis teren op het abonnementsconcert. Het orkest werd door Hupperts, al konden sommige maten wat verfijnder, op grote hoogte mede genomen. Vooral het langzame deel klonk bijzonder fraai; als ik mij niet vergis speelde Johanna Mart zy daarin nog een nuance scho ner dan schoon. Ter opening gin gen Andriessen's Kuhnauvaria- ties; wat markanter rhythmisering en vlotter verloop ware te wen sen geweest. Na de pauze de zesde sympho nic van Tsjaikowsky, waarnaar ik het was een herhaling, zie mijn recensie van het Maandagavond concert niet ben gaan luisteren, om de herinnering aan het evene ment van de avond ongerept te bewaren. HENK STERN Chileense consul-generaal in Genève krijgt auto ongeluk bij Dordrecht DORDRECHT. Op de rijks weg DordrechtWillemsdorp is de auto van de Chileense consul-ge neraal te Genève, Don Fernando Donosa Silva door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak geslipt en tegen een vrachtauto gebotst. De auto van de Chileense consul werd daarbij zwaar beschadigd, doch hij zelf werd slechts licht gewond.Zijn naast hem zittende echtgenote werd vrij ernstig gewond. Beiden ziin in het R.K. Ziekenhuis alhier opgenomen. wanneer van brengst betrof, een ere- En bij Henk en Annelies en Corry van Boeven, M. Withoosstraat 13 (ook postzegels!); Anne ke Smid, M. Withoosstraat 11; Matti Timmermans, Wim Ranonkelstraat 3, Carla daarginds in 't teken staat van Noel, het machtige, oppermachtige toverwoord. Sint Nicolaas is daar- alles plaats in Dat moet dit jaar blijft het ditmaal niet. Pe- Frölich (5 jaar), Celsius- pinds minder bekend; troii- belegt de N.V.V. wens is er wel één land. dersbond Amersfoort, waar- waar de „goedheilig man u-"- zó familiaar cn populair is, zo hoog te paard zit. als in de Lage Landen? Hij komt ook mogelijk zijn! ter van Ee en Hilda van straat 44; Jan v.' d. Haar, r» 1 Nieuwenhuizen, Dreyers- dr Nolenslaan 8; (die Jan ueiangiyK hofje 1 brachten ook zil- is een geweldige trouwe Dinsdag 13 November verpapier en evenzo deden medewerker!). schijnlijk in het Volksge bouw een bijzondere bij eenkomst. Op die avond komt nl. de staatssecretaris uit Spanje, waar hij 364 mr dr A A van Rhijn dagen van t jaar in rusti- spreken over „de toekomst ge beperkte vergetelheid - - leeft. Maar die éne dag, zijn verjaardag brengt hij in Holland door. Per boot. per vliegtuig, per paard of van de sociale verzeke ring". Een uur muziek De Stichting voor mu te voet hoé dat deert ziekonderwijs in concert- SinIerAlans /~*ROTE gebeurtenissen werpen hun schaduw vér vooruit. We schrijven nog pas begin November maar er trilt in de lucht (behalve iets van de don kere dagen vóór Kerstmis) ook al een zekere clcctrici- teit. die bij Sint Nicolaas hoort. De grote magazijnen be ginnen zich zowaar al schrap te zetten. Dc étala ge-ramen hier en daar zijn niet. maar hij is in Hol land. Hij trotseert weer en wind, sneeuw en ijs. hij brengt iets van de zon van Spanje, van de Sprookjes vorm op Nederlandse scho len onderhoudt ook een gelukkig contact met Amersfoort. Reeds zijn eni ge schoolconcerten voor dit schoonheid der Middel- seizoen achter de rug. Vrn land se zone met zich mee J~~ A XTu" hij spreekt in gocd-Hol- lands de kindertjes toe. al laat Zwarte Piet in goed Spaans zijn roe zwiepen Ach nee. niet verder mij meren. 't Is nog lang zover Nieuw Hollands Strijk- dag 9 November worden concerten gegeven op de Rijks HBS en het RK Ly ceum voor meisjes O.L. Vrouwe ter Eem. Ditmaal musiceert het niet. Nog 'n hele, lange, trieste, natte. donkere maand, vóór die warme, kwartet bestaande uit: Nap de Klijn, viool: H. v. Hel- rirn, viool; Paul Godwin, afgesloten met nuchtere veTras$ingen. Laten de Mn- gordijnen, waarachter de deren eTvan dromen. Wij, etaleurs kiekeboe spelen, grote mensen moeten nttch- Af en toe pet de uoorby- ,cr blijven... Even herinneren Mogen wij u nog even milde, dag er is met al :'n alt-viool; Carel van Leeu- ganger de krullcbol van mens boven de schuildoek uitkomen. wen Boomkamp, cello. Zilvervloed „Meneer! Hier zijn Henk en Wim Koerts weer, met zilverpapier, capsules, thee lood, kranten en oud pa- Onderschat deze lieden herinneren aan een ere- pjer. We hebben geen tijd niet. Tovenaars zijn 't! Ge woonlijk zijn 't anonymi, mensen wier naam nauwe- zaak? Zaterdag 10 Novem ber is het Klaproosdag. Dan trekken in ons land, lijks op straat komt. maar dus uiteraard m -Amers Westerdorpstraat hun iverk komt wèl straat. Zij verschaffen op foort, de collectanten er op de uit. Zij zullen u de klap- zaken hun visitekaartje. Zij roos aanbieden als symbool zorgen, dat het publiek ge- van de zorg, die wij moe- prikkeld wordt om te kij- ten betrachten over de gra- ken en weten steeds weer ven van geallieerde mili- uoor een nieuwe verrassing tan-en. te zorgen. Het Nederlands Oorlogs- We denken aan de gravencomité leidt deze enorme gevelversieringen, actie. Stelt u dit comité waarmee de Parijse maga- niet teleur. Amersfoort zijnen en warenhuizen nam vorig jaar, wat de op- om het te brengen, maar u vindt het zeker zo ook wel goed. Henk en Wim Koerts, A 56, Hoevelaken." Dat is een aardig brief je! En het is ook erg aar- ONZE lectuur-actie voor de korporaal-chauffeur er de zieke militairen GGn flinke sjouw aan. Mej. loopt prima. Zo prima Bisschop was erg in haar zelfs, dat de zending lec- schik met al die tijdschrif tuur voor het militair sa- tGn- Wij hebben met haar natorium aan de Utrecht- afgesproken, dat wij ook seweg niet met een fiets op ander gebied wel bereid "dig van bezorger Mijnten, was te vervoeren. Er kwam zijn het welfarewerk te dat hij het vrachtje van een drie-tonner voor, die steunen. Henk en Wim naar ons bu- was natuurlijk wel wat erg Misschien doen wij dus reau bracht. Jongens groot. Vol kwam die wa- eer<.tdaaps een beroeo od Koerts. het is geweldig, gen niet met de door u zo fer®^af a°e™fp. °p Dank voor zoveel activiteit, enthousiast gegeven tijd- u' Voorlopig gaan we door En ook Mijnten de vijf. schriften en boeken. mel onze lectuuractie. Op Door samenwerking komen Toch hadden de Welfare- naar de volgende drie-ton- we beslist aan ons doel. leidster, mej. Bisschop, en ner. De adjunct-stationschef G. B. R. de Haan (links) een kwart eeuw bij de Spoorwegen, wordt hier gefelicteerd door zijn stations- foort. chef, de heer J. Saas. Geheel rechts de heer Fabricius, ook een bekende figuur uit het spoor wegontspanningsleven te Amers- (Eigen foto) Op de Hanzevergadcrinjr, welke gisteravond plaats had. deed de voorzit- ter, de heer L. A. A. van Hamersveld enkele belangrijke mededelingen om trent de tegemoetkomende houding, welke de regering thans tegenover de middenstand aan de dag legt. Na een bespreking met de directeur-generaal van het departement van financiën heeft deze toegezegd een vergadering met de accountants van de middenstand te beleggen, waarin inlichtingen zullen worden gegeven over de plannen welke de regering heeft met be trekking tot de inning der belastinggelden. Wanneer de middenstander door de betaling van achterstallige belasting in moeilijkheden geraakt betreffen de de liquiditeit, zal h(j hiervan ontheffing kunnen krygen. Namens „De Hanze" zal de heer A. M. van Lcijenhorst deelnemen aan de besprekingen. L. A. A. VAN HAMERSVELD De liquiditeitsmoeilijkheden wer den ook later op de avond nog eens naar voren gebracht door de voorzitter toen deze de verschil lende middenstandscredieten be sprak. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in het feit. dat gedurende de oorlog kostbare goe deren zijn verkocht, waarvoor geld werd ontvangen, dat betrek kelijk weinig waard was. Voor de vorming van nieuwe voorraden moest daarom veel kapitaal wor den aangewend. De moeilijkheden welke daardoor ontstonden, wer den nog vergroot door de finan ciële politiek van de regering, die veel geld vroeg. wr. mr, pe gevolgen van de oor- log in Korea iWk waren even- eens zeer fu- nest voor de y gehele mid- denstand. Door de ster- ke stijging tIMt A van de priJ- zen werden £Um de llquidi- teitsmoeilijk- heden nog weer groter. De overheid toonde tot dusver weinig begnp te hebben voor deze moeilijkheden. Met vreugde consta teerde de heer Van Hamersveld echter, dat hier op het ogenblik verandering in komt Hij waar schuwde de leden echter om zelf ook zeer voorzichtig te zijn en niet te veel in te kopen. „Het is beter eens te zeggen: ik heb het niet, dan met onverkoopbare voorraden te blijven zitten." BETER BEGRIP Een andere aanwijzing, dat de re gering het beter met de midden stand voor heeft, is het wetsont werp om de credietverlening te ver gemakkelijken. Van de verschillen de credieten. welke van belang zijn voor de middenstand noemde de heer Van Hamersveld achtereenvol gens: het gewone bankcredict, het werktuigen crediet voor ambachts lieden cn detaillisten (bijv. om de winkelstand te moderniseren). Dit laatste crediet bedraagt over het algemeen f 15.000.maar kan in bijzondere gevallen tot f 25.000.— worden verhoogd. De credietnemer moet een onderpand kunnen geven, maar het rijk stelt zich garant voor eventuele verliezen. Van het bijzonder crediet kunnen middenstanders gebruik maken, die in liquiditeitsmoeilijkheden verke ren of door oorlogsschade, belas tingen en prijsstijgingen worden gehandicapt. Het maximum bedrag van dit crediet, waarvoor geen on derpand vereist is, bedraagt f 3500.- Vooral voor de kleine zelfstandi gen is het borgstellingsfondscrediet van groot belang. Dit heeft velen het leven gered. Het crediet wordt verleend aan hen. die een rendabel bedrijf bezitten, dat behoorlijk ge voerd wordt. Normaliter worden credieten tot een bedrag van f 1500 verstrekt, in bijzondere gevallen tot f 3500.—. Er is voor dit gehele be drag geen onderpand nodig. De heer Van Hamersveld wees er op. dat het Borgstellingsfonds ook voorlichting geeft met betrekking tot de sanering van het bedrijf. Tenslotte noemde spreker nog het vestigingscrediet, dat vooral van belang is voor jongeren, die een zaak willen stichten. Het waren in deze Hanze-verga- dering niet slechts materiele vraag stukken, wélke de aandacht vroe gen. De geestelijk adviseur, Deken G. C. Smit deed in zijn „Vijf minu ten preek" een beroep op de leden om de middenstandsretraite, welke van 8 tot 11 December zal worden gehouden, iri groten getale bij te wonen. De Deken gaf in overweging om weer een „retraitepenning" ol een spaarfonds in het leven te roe pen, opdat ook die middenstanders, voor wie het bedrag ineens te be zwaarlijk is, een retraite kunnen meemaken. Na afloop van het zakelijke ge deelte van de agenda bleven de le den nog enige tijd bijeen om een kaartje te leggen. SOEST „Het gebeurt vaak, dat wij zon der vragen het bos ingaan om mos te zoeken, wanneer het kan toor van de rentmeester dicht is. Hij weet wel, dat wij betrouwbare mensen zijn. die dan een paar da gen later komen afrekenen." Aldus verweerden zich twee moshandelaren uit Soest toen zij zich Woensdag wegens diefstal in vereniging van bemoste takken, anders gezegd stroperij van mos, voor de Utrechtse politierechter moesten verantwoorden. „Die betrouwbaarheid is anders nog maar betrekkelijk" repliceer de de Officier van Justitie, want jullie zijn al een paar keer we gens stroperij van mos veroor deeld! In alle geval gaan jullie in het vervolg niet meer de bossen in voor je verlof van de rentmeestei hebt gekregen. Zo hoort het m. eenmaal". waarschuwde de po litierechter. Bij wijze van „laatste waar schuwing" kwamen de moszoeker! er ditmaal nog met een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie weken plus 15 boete af. Als de Officier van Justitie zijn zin had gekregen, hadden ze zonder meer veertien dagen moeten brommen voor hun al te grote vrijmoedig heid. Mej. Kalk onderscheiden In verband met het feit. dat mej. C Kalk. veertig jaar onafgebroken in dienst is geweest bij mevr. S. G. Landweer-De Visser. Regentesse- laan 10 te Socstdijk, was onze bur gemeester Mr. S. P. baron Bentinck. de eerste die de jubilaresse kwam gelukwensen. Hii deelde haar me de. dat het H M. de Koningin had behaagd als bewijs van waardering, haar de zilveren medaille van de Orde van Oranje Nassau te verle nen Over Jeze buitengewone er kentelijkheid was de jubilaresse zeer verrast. De burgemeester speldde de onderscheiding persoonlijk op de borst van mej Kalk en wenste haar daarmede geluk. STOUTENBURG BURGERLIJKE STAND GEBOREN" Gerardus Johannes, z. J. G. Verhoef én G J. v. Dijk. LEUSDEN BURGERLIJKE STAND GETROUWD B van Wegen en B. H- v. d. Hengel; H. v. d. Bör en M M- Agterveld.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2