Mos sa dcq: een vat vol tegenstrijdigheden KNMI maakt weerkaart voor elk vertrekkend schip Europees leger van 43 divisies Tafel en (tokkelende) guitaar maken capriolen in een kamer G. Zorab Heksen terroriseren de Lüneburger Heide cynisch Idealistisch vastberaden intelligent weifelend verward r CLOSE UP van WAAR ZITTEN DE DEPRESSIES? Zeelui stellen service zeer op prijs Zitting van Atlantische Raad begint op 24 November Gevangenen voerden correspondentie Truman's rede via „Stem van Amerika" Radioprogramma T ele visie-programma Zonderlinge verschijnselen van Eusapia Paladino r C- Danny Kaye Schiphol ivordt steeds drukker Botersmokkelaars gearresteerd Donderdag 8 November 1951 (Van een onzer verslaggevers) WANNEER een schip van Rotterdam naar zee ver trekt, wat gemiddeld een 25 a 30 maal per etmaal gebeurt, zal de gezagvoerder zich voor af via de radio op de hoogte stellen van de laatste weerbe richten. Echter, met de weer- rapporten, die de marconist op de kapiteinstafel pleegt te de poneren, is het helemaal niet zo eenvoudig, een globaal over zicht van de weersituatie bo ven de Noordzee bijvoorbeeld, te construeren. De radio-weer berichten zijn uiterst nuttig, zelfs onmisbaar voor de zee varenden, maar nog efficiënter zou het zijn, indien men op de brug de beschikking zou kun nen hebben over een kaart, waarop de luchtdrukverdeling en de fronten gemakkelijk en snel zijn te overzien. Het Rotterdams filiaal van het Koninklijk Meteorologisch Instituut, dat reeds vele goede diensten aan de scheepvaart bewijst, heeft kans gezien ook in deze lacune te voor zien. De heer G. F. de Ronde. Ie assistent van het K.N.M.I., is op de reizen, die hij als kompassteller op zeeschepen maakt, tot de overtui ging gekomen, dat het verstrekken van weerkaarten, speciaal gemaakt voor het naar zee vertrekkende schip, een nieuw soort dienstbetoon van het K.N.M.I. zou kunnen zijn, een service, die bovendien uniek mag heten, daar zij in geen andere haven ter wereld wordt geboden. In overleg met zijn directie ont wierp de heer De Ronde een systeem, waarbij iedere morgen vóór tien uur uit de gegevens, die des nachts en in de vroege morgen via de telex van De Bilt komen, een weerkaart wordt samengesteld, die door de havenloodsen gratis aan de .kapiteins der afvarende schepen wordt overhandigd. Op 13 October van het vorig jaar ging het eerste weerkaart je in zee en sindsdien is gebleken, dat deze bij zondere service van het K.N.M.I. op hoge prijs wordt gesteld. Een voorbeeld Aan de hand van het hierbij af gedrukte kaartje voor de scheep vaart kan als een aardig voorbeeld worden aangetoond hoe nuttig der gelijke weerkaartjes voor de gezag voerder kunnen zijn. Als bij alle kaartjes werd ook bij bovenstaand exemplaar een korte toelichting ge voegd. waarin o.m. stond, dat de depressie boven de Noordzee zie de cirkelvormige lijnen boven dat gebied zich langzaam in ooste lijke richting beweegt. Op de mor gen, dat de kapitein het kaartje ontving, liet het weer zich heel be hoorlijk aanzien. Op het kaartje echter kon de gezagvoerder, die met zijn schip in noordelijke rich ting over de Noordzee moest, vast stellen. dat de depressie boven dat zeegebied over enkele uren zo ver zou zijn verschoven, dat hij zeker last zou krijgen van de sterke tot stormachtige wind vlak achter de depressie volgend zie op de kaart de streepjes met drie zijtak jes. d.i. het weerkundige teken voor sterke wind, ter hoogte van de Engelse Oostkust. Onze kapitein gold dus als een gewaarschuwd man, die bij de navigatie erop voor bereid zou zijn niet aan lager wal te geraken door de te verwachten uitschieters uit westeliike of noord westelijke richting. Heeft zijn schip geen al te sterke machine, dan zal hij mogelijk zelfs het vertrek uit stellen om geen risico te lopen bij de vaart door het „nauwe straatje" langs de Nederlandse kust. Voor alle grote schepen nemen de havenloodsen een kaartje mee. Van de kleine schepen, die geen havenloods cn dus ook geen weer- kaartje aan boord krijgen, kan de scheepsleiding van 's morgens 10 uur af een kaart laten afhalen op het havenkantoor, iets wat echter niet altijd gebeurt. Dit Is jammer, want luist deze kleine schepen wor den dikwijls op de Noordzee door slecht weer overvallen, zodat zij hals over bol naar de Waterweg moeten terugkeren. PARIJS. Uit Franse bronnen wordt vernomen dat de zes Europese landen, die bijeen zgn voor de verwezenlijking van het plan Pleven, over eenstemming hebben bereikt over het plan voor een Europees leger van 43 gelijk geüniformeerde divisies, dat ter beschikking zal worden gesteld van de N.A.T.O. Een Frans zegsman heeft verklaard dat het plan voorge legd is aan Averell Harriman, Amerikaans vertegenwoordiger van de At lantische Raad die de financiële zjjde van het plan zal bestuderen. Frankrijk zal veertien divisies le veren en Westduitsland twaalf divi- vies, of wel nationale groepen. Italië twaalf divisies en België. Nederland cn Luxemburg samen vijf divisies. Frankrijk zal bovendien zes na tionale divisies in reserve houden op eigen gebied, die naar de behoef- Ingewikkelde meineedzaak voor Arnhemse rechtbank (Van onze correspondent) ARNHEM Voor de Arnhemse rechtbank heeft een zeer gecompli ceerde meineed-zaak gediend. De officier, mr Van IJsendijk, eiste tegen de 58-jarige opperman B. J. K. uit Terborg wegens uitlokking van meineed een jaar en negen maanden gevangenisstraf, tegen de 48-jarige E. B. uit Doetinchem één jaar en tegen de 50-jarige los ar beider E. S. uit Doetinchem zes maanden gevangenisstraf. Zelden waren er zoveel tegen strijdige verklaringen in een rechts zaak. In de gevangenis werd een le vendige correspondentie gevoerd tussen de verschillende verdachten; men prikte briefjes onder aan de privaat-tonnen, totdat een der ge detineerden de zaak aan de rech- ter-commissaris verklapte. De briefjes werden toen nauwkeurig door de justitie bekeken, maar veel licht kwam er niet. De rech- ter-commissaris tastte lang in het duister, want wat men de ene dag als waarheid opdiste, werd de vol gende dag herroepen. Niettemin achtte de officier meineed bewe zen. KERKNIEUWS Ncd. Herv. Kerk Beroepen te Harderwijk (3e pred.pl.) J. W. v. d Linden te Kamerik. Beroepen te Leeuwarden (toez.) J. T. Wiersma te Delft Beroepbaarstel- llng. de heer E. M de Bruyn, cand. te Gouda. Rotterdamseveer 1, stelt zich beroepbaar. „DOODSHOOFD, IK ONTZEG U MIJN HUIS" Met deze en andere hocus-pocus „bevrijdde" Llihr de eenvoudige boeren van hun heksen en hun geld. Niet lang geleden moest een man voor de rechter verschijnen, die een buurman met een schop op zijn hoofd had getimmerd omdat hij dacht, dat die buurman een geheim zinnig .heksengas" in zijn stallen deed ontstaan. Het was toen voor een tijdje ge daan met de heksenmisère, maar alleen aan de oppervlakte en de bij gelovige boeren deden luiken voor hun ramen en hielden de wacht bij hun vee uit vrees voor betovering. Zij zeggen dat zij maar al te veel bewijzen hebben, dat heksen haar snood spel op de heide bedrijven. „Heksenjager" vaart er wel bij LüNEBURG Er dwalen nog steeds heksen rond op de Lünebur- gerheide, als men de bewoners ge loven mag. Zij geloven het in elk geval zelf en dit geloois een bron van inkomsten, voor lieden die zich met de heksenjachtonledig' hou den. geleden is een 68-jarige boer tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zich als „heksenjager" verhuurde. Deze landman, Wilhelm Lühr ge naamd, gmg de huizen in de buurt af en bood aan, koeien en paarden te bevrij'den van de vloek van de u daarvoor honora ria betalen, die varleerden van een bedrag van 90 Mark tot een flinke mand vol kruidenierswaren. Zijn voornaamste wapen was vol gens sommige berichten een rijm spreuk, die begon: „Doodshoofd, ik ontzeg u mijn huis, „Op mijn haard en mijn bed zal uw schaduw niet vallen, „Noch ook op mijn koeien- en paardenstallen". DEN HAAG De „Stem van Amerika" zal heden (Donderdag) van 18.1518 45 uur (Ned. tijd) op golflengte 13.81 16.89 19,7 31.45 en 41.38 meter in het Engels een heruitzending geven van de rede van president Truman over de Amerikaanse buitenlandse poli tiek. te zich voordoet gebruikt kunnen worden in Europa of voor de aflos sing van de troepen in de Franse Unie. Volgens het plan voor het Euro pese leger heeft iedere „basiseen heid" een sterkte van twaalf h der tienduizend manschappen en offi cieren. allen van eenzelfde nationa liteit. De intendance zal op Europese leest geschoeid worden. Het bereik te accoord over het legerplan voor komt de verdaging van de samen komst van de Atlantische Raad, die voor eind November uitgeschreven was te Rome. Het secretariaat van de NATO maakte Woensdag meteen bekend, dat de zitting van de raad 24 November geopend zal worden. Verwacht wordt, dat generaal Eisenhower de bijeenkomst zal bij wonen om een overzicht te geven van de toestand der defensie en de resultaten van zijn recente bezoek aan Truman. Op grond van zijn verslag zullen mogelijk de huidige plannen van de NATO-landen voor de opbouw van defensie-striidkrachten voor 1954 veranderd worden om te streven naar doelmatiger en beter uitgeruste strijdkrachten per eind 1952. VRIJDAG HILVERSUM L 402 HL KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8 00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek, 9 00 Voor de hulsvrouw. 9.30 Waterstanden 9.35 Schoolradio. 9.45 Radio Philharmonisch Orkest. 10.15 Symphonette-orkest en soliste. 10 45 Instrumentaal dubbelkwartet. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gramofoonmuziek. 12 00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12 30 Land- en tuinbouwmodedcllngen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek, nieuw. 13.20 Actualiteiten 13.25 Pianospel. 13.45 Voor de huisvrouw 14.00 Schoolradio. 14.20 Pianorecital. 14.45 Klem koor cn solisten en instrumentaal ensemble. 15 00 Schoolradio. 15 30 Gram.muziek. 16.00 Voor de zieken 17.00 Voor de jeugd. 17 15 Kinaerkoor, 17.35 Gram.- muzlek. 18.00 Nieuws 18.15 „Opbouw in Liefde", causerie. 18 25 Gram.muz. 18 40 Causerie over de Stichting „Bejaarden zorg". 18.50 Lichte muziek 19 05 „Uni formen der Kon Marine", causerie. 19.15 Regeringsuitzending- Verklaring en Toelichting. 19.35 Gram.muziek. 19 52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20 08 Dc gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Omroeporkest en solist. 20.50 Klank beeld. 21.35 Promenade-orkest. 21.55 „Om de toekomst van Nederland", pro blemen van de studerende jeugd. 22.15 Metropole Orkest. 22.35 „De Nota-Rut ten en het Kleuteronderwijs", causerie. 22.45 „Ik geloof in ene. heilige. Katho lieke kerk" 23.00 Nieuws 23.15 Amu sementsmuziek. 23.5524.00 Lichte muz. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7 33 Gramjnuziek. 8 00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muz. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. VPRO 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram.muz. 10.30 Schoolradio. 19.50 Cello en plano. 11.10 RadiofcuiUctor 11.30 Orgel cn zang, AVRO: 12.00 Orkesteoncert. 12 30 Land- en tuinbouwmededellngcn 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13 20 Zang en orgel. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Gram.muziek. (Om 15 15 Voor dracht). 15.45 Reportage. VARA: 16.00 Gram muziek 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Mannenkoor. 17.20 Muzikale cau serie. 18.00 Nieuws. 18 15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht" 19.00 Meis jeskoor 19 15 PrUzcnpraatje. VPRO: 19.30 „Eenheid en Eendracht", causerie. 19 50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gram.muz. 20.30 „Benelux". 20.40 „Een sterk volk", cau serie. VARA: 2100 „Ernani". opera 2150 Buitenlands overzicht. 22.05 Populaire muziek. VPRO: 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 ,,ïn huwelijk en gezin", causerie. 23.30—24.00 Orgelspel. Engeland, BBC Light Programme 1500 cn 247 m. 12 00 Mrs. Dale's Dagboek 1215 Or kestconcert 12 45 Voordracht 13.00 Par- lcmentsovcrzicht 13.15 Orkestconcert 13.45 Idem 14 45 Voor de kleuters 15 00 Voor de vrouw 16 00 Cubaans rhyth- misch orkest 16 30 Voor de soldaten 16 45 Amusementsmuziek 17.15 Mrs. Da le's Dagboek 17.30 Orgelspel 18 00 Ar- beldersorkcst 18 30 Amusementsmuziek 19.15 Voor de jeugd 19.45 Hoorspel 20.00 Nws en radiojournaal 20.25 Sport 20.30 Gevar. programma 21.00 Discussie over actuele vraagstukken 2145 Gevar. pro gramma 22.15 Verzoekprogramma 23 0C Nws 23.15 Actualiteiten 23 20 Lichte muziek 24.00 Voordracht 0.15 Dansmu ziek 0 56—1.00 Nws. BRUSSEL 324 m. Gram muz. 12.15 Omroeporkest 11.45 Een vastbera den mond. een heldere blik, een man die zün doel kent en er op af gaat. Een slappe, naar binnen gerichte blik, dc mond van een zwakke ling, een man zonder leiders- gaven. (Van een onzer redacteuren) T N de psychologie maakt men, als hulpmiddel voor het opsporen 1 van iemands belangrijkste karaktertrekken, soms gebruik van het volgende „kunstje". Een scherpe foto en face van de betrokke ne wordt precies middendoor gesneden. De twee aldus verkregen gezichtshelften geven dan vaak een geheel verschillend beeld. Die beide beelden blijken afzonderlijk cn tezamen menigmaal een sleu tel te geven tot de persoonlijkheid als geheel. Nu is een krantenredactie geen psychotechnisch instituut, maar dit viel ons op, dat de linkerhelft van een foto van Mossadeq de bevestiging scheen te zijn van een deel van zijn persoonlijkheid, de rechterhelft die van een ander deel. Wij zetten beide helften aan u vooroverigens zonder ook maar de geringste wetenschappelijke pretentie, maar eenvoudig als een merkwaardigheid. P een nacht droomde ik dat ik iemand zag wiens gezicht licht uitstraalde. Hij zei tot mij' ..Dr. Mossadeq. ga henen cn bevrijd het Perzische volk van zijn ketenenToen de nationalisatie van de olie-industrie door het Par lement bekrachtigd werd begreep ik dat de man in mijn droom mij door Allah gezonden was". Aldus Perzië's premier Dr. Mossa deq in een rede tot het Perzische parlement in Mei van dit jaar. Na deze rede viel hij flauw. Het beeld van een geëxalteerd man, zal men zeggen. En niet zon der reden, want bij talloze gele genheden zag Mossadeq kans om graden van opwinding en emotie te bereiken, die voor een staatsman, laten we zeggen, weinig gebruikelijk zijn. Mossadeq's tegenstanders in de binnenlandse politiek, en een aantal buitenlandse waarnemers zijn van 12.30 Weerberichten 12 34 Omroeporkest I mening dat het toch onjuist zou 12.50 Koersen 12 55 Gram.muz. 13 00 Nws 13 15 Orgelspel (In de pauze: gram.muz.) 14 00 Schoolradio 15 30 Gram muz 17.00 Nws 17.10 Amusementsorkest 18 00 Gram. muz. 18 10 Causerie 18.20 Gram.muz 18 30 Voor de soldaten 19 00 Nws en persoverzicht 19.30 Actualiteicn 19 45 Gram muz. 20 00 Kroniek 20.15 Sympho- nle-orkcst en solist 22.00 Nws 22.15 Jazzmuziek 22.45 Gram.muz. 23 00 Nws 23.0524.00 Gram.muz. VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951 Experimenteel Televisie-programma van de NCRV. 20.15—21 45 1. Actualiteiten. 2. „Sloten en sleutels in de loop der eeuwen", causerie. Pauze. 3. Spelen en volksdansen. 4. Dagsluiting. Filmtrilogie uit drie landen In Amerika heeft men het plan een fllmtrilogie te maken, gebaseerd op ver halen van bekende Franse. Engelse en Amerikaanse schrijvers De film. die de titel krijgt van „Three cases of Murder", berust op verhalen van Honoré de Balzac, W. Somerset Maug ham en William Faulkner. zijn om in de premier in de eerste plaats een man te zien die door hevige gevoelens beheerst wordt. Zij zien in hem eerder een hysteri cus dan een werkelijk gevoelsmens. Zij menen dat hij zijn emoties han dig hanteert als middel om te over tuigen en indruk te maken. Is hun visie juist, en er i3 veel dat daarop wijst, dan is Mossadeq een meester lijk acteur die, al naar de eisen van de situatie, de daarbij behorende gevoelens etaleert, zonder ze werke lijk te ondergaan en die er in slaagt .de zaal", dat wil zeggen zijn poli tieke publiek, de gevoelens mee te delen, die hij zelf alleen maar op voert. Zo gezien is hij een sluwe oude man, die een cynisch gebruik maakt van talenten die op het to neel beter op hun plaats waren ge weest dan in de politiek. Dat is niet alleen merkwaardig, maar ook en vooral gevaarlijk. Wie geen normen van moraal en gevoel kent, is daardoor in staat tot het meest afschuwelijke en weerzinwek kende. Zoals nu Mossadeq voor sommigen de pure gevoelsmens schijnt, en voor anderen alleen maar het schoolvoor beeld van een hystericus is. zo is hij ook overigens een moeilijk te begrijpen man. Zijn persoonlijkheid vertoont kanten, zó verschillend en tegenstrijdig, dat het wel lijkt of Tot nu toe hebben we op parapsychologisch gebied ons in hoofdzaak bezig gehouden met de buiten-zintuigelij- ke waarneming, d.w.z. met de zo verbazingwekken de verschijnselen der helderziend heid in tijd en ruimte. Zo moge lijk nog verbijste render zijn zekere door de parapsy chologie bestu deerde verschijnse len, welke in die wetenschap als te lekinese plegen te worden aangeduid, en waarbij aller hande voorwerpen op een onverklaarbare (para normale) wijze in beweging worden gebracht. De echte verschijnselen evenwel van dit genre zijn hoogst zeldzaam, de wetenschappelijke constatering ervan gaat vaak met grote moei lijkheden gepaard, o.a. omdat ze bij voor keur in het duister optreden en aan allerlei voorwaarden ver bonden zijn, zodat er in sommige kringen nog steeds enige twijfel is blijven bestaan of de telekinese wel werkelijkheid is. Toch moet worden gezegd, dat het aantal van dezulken gestadig aan het minde ren is. Nu zijn de telekinetische ver schijnselen voor ons moderne men sen inderdaad een beetje al te dol! Wat zou de lezer er b.v. van zeg gen, wanneer hij in een behoorlijk verlicht vertrek, zo verlicht dat hij de kleine letter van een krant goed kan lezen, opeens een tafel met al haar vier poten tegelijk de lucht in ziet schieten om daar een tijdje als een miniatuur vliegtuigje te blijven zweven? Geen enkele bekende oorzaak kan voor dit vreemde gedrag van de tafel worden opgespoord. Het doet volkomen magisch aan! De tafel schijnt er zelf schik in te hebben de aanwezigen beteuterde gezichten te laten trekken, want op en neer gaand herhaalt zij tientallen keren achtereen dit „wonder". Dan krijgt de tafel er plotseling genoeg van, cn nu gaan voor de variatie een speciaal daarvoor klaargezette tafelschel en een guitaar bellend en tokkelend de lucht in, waar zij allerlei capriolen gaan uitvoeren. Het zou ons niet verwonderen. Indien de lezer zich bij al deze wonderbaarlijke manifestaties onge lovig en stomverbaasd de ogen uit wrijft en zich afvraagt of hij soms in een middeleeuwse heksensabbath is terecht gekomen. Neen, dat is hij niet. Hij bevindt zich omstreeks 1890 op een séance, waar enkele wereldvermaarde on derzoekers de verschijnselen bestu- door parapsycholoog deren van het beroemde Italiaanse medium voor telekinetische ver schijnselen. Eusapia Paladino. Bedoelde verschijnselen van vlie gende tafels, schellen enz. werden geproduceerd door de mediumieke krachten van Eusapia, want zij moest er bij zijn, wilde er iets van deze aard gebeuren. Hoe en waar om die tafels door de lucht vlogen, weet nieumand en Eusapia wel het allerminst. De spiritisten noemden deze ongewone verschijnselen de manifestaties van de geesten van overledenen en ook Eusapia geloof de. dat de geesten haar behulpzaam waren deze wonderbaarlijke ver schijnselen voort te brengen. Deze spiritistische verklarings wijze van bovenbeschreven me diumieke verschijnselen is echter, na al wat wij van de telekinese te weten zijn gekomen, hoogst waar schijnlijk niet juist te noemen. Evenzomin als dat mensen met een uitgesproken aanleg voor het doen van helderziende waarnemingen daartoe de hulp nodig hebben van geesten of andere dergelijke boven menselijke wezens. Zowel bij de helderziendheid als bij de teleki nese komen wij in aanraking met krachten en vermogens, die, hoe onverklaarbaar zij ons ook moge voorkomen, aan de levende mens zelf eigen zijn. men in hem met twee mensen tege lijk heeft te doen. Aan de ene kant een vastberaden, klaarblijkelijk intelligent man. wiens intelligentie gepaard schijnt te gaan aan gevoelswarmte en menselijk aanvoelingsvermogen. Een man die leeft uit de spanning tussen een hoog gestemd ideaal, cn de werke lijkheid die hij in de richting van dat ideaal wenst te buigen. Aan de andere kant: een slappe figuur, wiens troebele emoties, bij afwezig heid van een enigszins heldere voor stelling van de werkelijkheid, over zijn doen en laten, over zijn beleid in de politieke sfeer dus ook. beslis sen Een man die geen enkele moge lijkheid opbrengt tot het scheppen van menselijk contact, in wie de aanwezige wreedheid tot sadisme neigt. Wie van deze twee mensen is Mossadeq? Misschien is hij wel beide en wordt er in hem een levenslange strijd gevoerd om de voorrang. Aan de tragiek van een innerlijk verscheurd mens voegt zich een uitwendige, politiek bepaalde tra giek toe: Mossadeq loopt voor zijn leven. Het niet-vocren van de poli tiek van „nationalistische nationali satie" zou hem onherroepelijk het leven kosten. Dat weet Mossadeq en daarom voert hij die politiek. Op zichzelf zou dat misschien al tra gisch zijn, maar te tragischer wordt het nu Mossadeq zelf de man is die de krachten, die hij thans niet meer de baas kan. heeft opgeroepen. Het redeloos nationalisme, het agressie ve en haatdragende extremisme houden Mossadeq in zijn ijzeren greep. De losprijs die Mossadeq moet betalen? De dood. óf de weg ten einde gaan. Voor dat alternatief ziet zich aan het eind van zijn carrière de man geplaatst die met wel andere illu sies zijn loopbaan begon. Politiek in handen van politici is al een explosief begrip. Maar poli tiek in handen van een hysterische fanaticus is levensgevaarlijk. Danny Kaye, de grap penmaker uit o a. „Het verborgen leven van Walter Mitty", „De Melkman" en „Aan de Rivièra", de man, die de song „Wllhelmina" op ieders lippen bracht, deze Danny Kaye Is van Russische origine. Enkele jaren voordat op 18 Januari 1913 in New York Da vid Daniel Kaminsky het levenslicht aan schouwde, waren zijn ouders uit Rusland geëmigreerd. De oude heer Kaminsky ves tigde zich als kleer maker in een armoe dige wijk van New York, waar David zijn jeugd doorbracht. Ondanks de kwajon gensstreken, waardoor hij de held onder zijn vriendjes was, bleek de knaap een bijzon der helder verstand te hebben. In de kortst mogelijke tijd doorliep h\j de lagere school. Nadat hij de diploma's van een handelsschool in zijn zak had, ac cepteerde hij 'n baan tje als verzekerings- Kaye werd een suc cesnummer. Dit bleef een sprak over de „nieuwe zingende cn dansende dwaas". Sa- niet onopgemerkt voor Max Gordon, dc muel Goldwyn voerde grote impresario van hem naar droomland- fiïSXL Broadway, die hem Hollyiuood. Het bui- L terstond engageerde tenland wilde hem voor de nieuwe musi cal-comedy „Lady in niet beter kunnen be- ^oc'1 ondanks alles is pinnen. Een jaar vol Uanny een heel zorg- deze wereld van formulieren en polis sen rond te lopen: de schmink en de spot lights trokken hem meer. In 1931 (Danny was dus 18 jaar) kreeg hij onbekende theaterdi recteur van een even onbekend variété-the ater wilde die dwaas wel op zijn podium hebben. Maar die dwaas bleef niet op het podium. Hij intro duceerde een 1 geheel eigen manier van op treden, door bij de be zoekers aan tafel zijn liedjes te zingen en zijn grappige springe rige dansen uit te voe- zien. In Engeland (waar hij voor de ko- the dark", waarvan op ninklijke familie op- oudejaarsnacht 1941/42 trad) bleef hij tien de première ging. Stormachtige ovaties kreeg Danny en het weken in het Londcn- se Palladium: de plaat sen waren zes maan den voor zijn komst al successen, want nie- zame huisvader geble- mand minder dan Cole Vfn' Im porter (de componist met Dinah, zijn van Night and Day" dochtertje, dat in 1948 en „Begin the bigui- w?rd geboren „Zij en ne") schreef voor Dan- m J} t,ro.UWJ Sylvta zipi ny Kaye de „Let's face it". Danny's was enorm, groter straalde zijn «hot» mün favorieten. Zij krijgen de primeur van al mijn liedjes en populariteit moppen. En als Sylvia i. In steeds zegt: Danny het is neon-letters niks', dan is het zo en naam krijgt niemand anders ren. Clown Danny over Broadway, leder- ze ooit te horen...." .J Wachtkamers moeten ivorden vergroot (Van onze verkeersredacteur) SCHIPHOL. De wachtkamers op Schiphol zullen vergroot worden. Het aantal aankomende- en ver trekkende passagiers in Europa heeft in de afgelopen maanden, in dien men het vergelijkt met 1950, een verhoging van 25 procent, gehad. Deze zomer waren er verscheidene momenten dat de wachtkamer te klein was. Daarom is een voorstel aanhangig gemaakt bij het college van adviseurs om de wachtkamer Europa- te vergroten. Dit college heeft nu goedkeuring verleend voor een uitgave van 200.000.Het aantal zitplaatsen zal van 180 op 400 worden gebracht De wachtkamer intercontinentale reizigers zal tz.t. eveneens worden vergroot, indien de KLM over zou gaan tot de zg. „High density"- vluchten. TILBURG De kommiezen van de ambulante dienst hebben vijf personen aangehouden in verband met botersmokkel. Bij de gearres teerden bevinden zich enkele Bel gen, een van hen is een vrouw. Gedurende dit jaar zouden de gear resteerden honderden kilo's room boter hebben gesmokkeld, die in de omgeving van Baarle Nassau over de grens gingen. Bij de arrestatie werd op een der verdachten bovendien een aantal horloges gevonden. Luchtpost voor N.-Guinea DEN HAAG. Op 14, 21, 23 cn 23 November kan luchtpost- correspondentie worden verzonden met vliegtuigen, die van Amster dam naar Biak vertrekken. De stukken dienen op de dag voor afgaande aan de vertrekdata zo tiirij« ter post bezorgd, dat ze met de nachtpostterreinen kunnen worden verzonden.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5