Gemeentebestuur op bezoek bij Sophia Willemina STADSVENSTER Verenigingen bepalen voortaan hun „bijdrage" zelf Mevr. Molendijk bood een zelfgebakken taart aan Zilveren ambtsjubileum ds J. Drenth .Ons Belang' houdt nieuw stuk ten doop 2 DE A VONTUREN VA V KAPITEIN ROB Twee maanden gratis gas Noteert U even Werkende vrouwen propageren Brand in hooiberg SPORTSTICHTING BESLUIT: Voortaan toeslag van vijf procent op de entree-gulden Komt er reclame op sportvelden Auteur na afloop gehuldigd Vrijdag 9 November 1951 (Van een onzer verslaggevers) De kleine Sophia Willemina Hartogsveld. nauwelijks elf uur oud. liet een paar tere huilgeluidjes horen, toen ze gistermiddag door zuster Van Moorse- De schattige Sophietje Hartogsveld haalt haar neusje op voor de door mevr Molendijk gebakken taart. Maar Moeder is er echt blij mee. (DvA-Archifoto) van gas aanboden. Dat zal goed van pas komen, met het grote aantal luiers, dat Sophia Willemina onge twijfeld in de komende maanden zal „verbruiken". Mevrouw Streng had bloemen laar uit haar warme wiegje werd gehaald. Ze vond het op dat ogenblik niets prettig Amersfoorts zestigduizendste te zijn. Maar haar moeder keek wat j even op he, kussen neergefefd. La- trots naar het kleine rose hoopje mensenkind, haar dochtertje, dat door ter, toen de officiële bezoekers mevrouw Molendijk aan het gemeentebestuur werd getoond. De burge- j weer waren vertrokken, vonden ze meester en zijn echtgenote, wethouder C. van Zwol, wethouder A. J .Spie- een plaatsje naast de vele andere kerman en de gemeentesecretaris, de heer R. Streng en zijn echtgenote, bloemstukken, die de familie Har waren naar de Seringstraat gegaan, om de familie Hartogsveld geluk te togsveld ontving, wensen met de heuglijke gebeurtenis, die ditmaal voor Amersfoort van een j Wanneer mevrouw Hartogsveld bijzondere betekenis was. Het huisje in de Seringstraat, waar zich natuurlijk ook een aan tal familieleden had verzameld, was eigenlijk niet berekend op zo veel bezoek. Maar met wat passen en meten vond iedereen toch een plaatsje in de kraamkamer, waar de kleine Sophia Willemina. onbe wust van haar belangrijkheid, rus tig in haar wiegje lag te slapen. Van 9 tot en met 15 Nov. GRAND THEATRE t m. 14 Nov. ..Stran gers on the train" („De Maniak") 14 jaar. Zondag- 2 4.15 6 45 en 9 uur Ov. dagen: 2.30 6.45 en 9 uur. ..Donderdagcylcus". 15 Nov. 2.30. 6.30 en 9 uur. ..Opmars zonder ge nade" (..A Walk in the Sun") 14 j- CITY THEATER ..Tarzan en de slavin" 14 jaar. Zondag: 2 4.15 6.45 en 9 uur Ov. dagen: 2-30 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER Van Vrijdag t.m. Maandag: ..Spookruiters" 14 j. Van Dinsdag t m. Donderdag: ..Pa rasieten van Londen" 14 jaar. Zon dag. 2 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2 30 6 45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrijdag t.m. Maandag- .Abbott en Costello ontmoeten Frankenstein" 14 jaar. Van Dinsdag t.m. Donder dag ..Louisa" 14 jaar. Zaterdag: 2-30 6.45 en 9 uur. Zondag: 2 4.15 6.45 en 9 uur'. Ov. dagen: 2.30 en 8 uur. ACADEMIE VAN BEELDENDE KUNST. Utrechtsestraat 53: t/m 17 November expositie van schilderijen, tekenin gen en glaswerk van Johan van den Broek. Geopend van 10 tot 5 uur Zondags gesloten. A.G-HUIS 10 t.m. 26 November ten toonstelling van de Utrechtse Expo- sitlegroep. 9 NOVEMBER: Vrijdag Volksuniversi teit: dr. A. C. Polak over „Bouw en functie van het gezichtsorgaan" Openbare Leeszaal. 20 uur. 9 en 10 NOVEMBER Vrouwenbond N.V.V.: bazar gebouw VriJz. Herv.. opening 7 uur. 10 NOVEMBER. Zaterdag. Ver. Neder land-Zwitserland: Sotree. Amicttla. 20 uur. 10 NOVEMBER: Zaterdag Amersfoortse Gemeenschap: conferentie over cul turele overkoepeling. A.G.-Huis. 10 uur. 10 NOVEMBER: Zaterdag De Utrechtse Exposttiegroep. opening tentoonstel ling door burgemeester H. Molendijk A G.-Huis. 20 uur. 11 NOVEMBER: Zondag Humanistisch Verbond- kaderdag, gewijd aan „on derwijs en opvoeding". 11 NOVEMBER. Zondag St. Vincentlus- vereniging receptie ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan. Bcr6hotel 2 30—4 30. 12 NOVEMBER Maandag Volksuniver siteit: dr. W. H. C- Tenhaeff over „Telepathie en helderziendheid: in leiding in de parapsychologie". Openbare Leeszaal. 20 uur 12 NOVEMBER: Maandag Instituut voor Volksontwikkeling- Jul. J. A Jon- genelen over „Picter Breughel", met lichtbeelden. Geb. voor VriJz. Herv 20 uur 12 NOVEMBER- Maandag St Vincen- tiusvereniging- R K. Cabaretgezel schap „De Bonte Lantaarn". Amici- tla. 20 uur. 12 NOVEMBER: Maandag De Hanze: re ceptie. Berghotel. 2 304 30 13 NOVEMBER. Dinsdag Ned Ver. tot Behartiging van de Belangen van Suikerziekten voorlichtingsavond. d'Oranjeboom. 20 uur 13 NOVEMBER: Dinsdag De Hanze: feestavond Amicitia. 20 uur. 14 NOVEMBER: Woensdag R K. Volks universiteitscursus schilderkunst Jul J. Jongeneelen over .Doorbraak der nieuwe Ideeën. A.G.-Huis. 20 uur 14 NOVEMBER. Woensdag Alg Bond van Ambtenaren: feestavond. Ami citia. 20 uur. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 10—12 en 14 uur, Zaterdag 10—12 en 1.30—3 uur. OFENBARE LEESZAAL Uitlening vol wassenen 25 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2 304 30 uur. OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartler (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—8 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12.30 en 2.30—5 45: Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 35 en Vrijdag 45 uur. Avonddienst Apotheken: v. d. Boven- kamp. Utrechtsestraat 45a. tel. 3358; Vermeer Apotheek. Vermeerstraat 124, tel. 5335. Mevrouw Molendijk was de eer ste. die de gelukkige moeder felici teerde. Ze had 'n taart'meegebracht. die ze de avond te voren nog zelf had gebakken, toen de burgemees ter haar verteld had. dat de zestig duizendste op komst was. Die taart was echter niet het eni ge geschenk, dat het gemeentebe stuur meebracht. Burgemeester Mo lendijk kon nu het spaarbankboek je. dat hij 's morgens in het ge meentehuis al aan de heer' Har togsveld had laten zien, aan de ouders overhandigen. Honderd gul den vormen het eerste bedrag, dat door het gemeentebestuur op dit boekje is getort. Het draagt, zo als wij al vermeldden, het toepasse lijke nummer 60.000. De burgemees ter herhaalde nu zijn felicitatie en zijn goede wensen van 's morgens tegenover mevrouw Hartogsveld. Hij vond het helemaal niet nodig, dat Willemina Sophia een bijzon der meisje zou worden, zoals on willekeurig misschien verwacht wordt, maar hij hoopte toch, dat dit kindje, peetdochter van heel Amersfoort, op zou groeien als een „flinke meid", waarop haar ouders terecht trots zouden kunnen zijn. Burgervaderlyk grapje De burgemeester verklapte, dat zijn vrouw al een paar dagen on rustig was geweest Toen hij einde lijk Woensdagavond met het be richt was thuisgekomen, dat de zes tigduizendste nu toch wel spoedig zou arriveren, was mevrouw Molen dijk haastig begonnen met de voor bereidingen voor een taart. „Bij deze ene feesttaart moet het echter blijven", aldus de burgemeester, „want als we voor iedere jongge borene een taart zouden moeten maken, konden we wel een bakkc- rijtje oprichten". De vrolijkheid, die het gevolg was van dit burger- vaderlijk grapje, werd nog ver hoogd. toen de burgemeester ver telde. dat de buren van Wethouder Spiekerman. die de vlag 's morgens had uitgestoken, waren komen in formeren of bij hem de blijde ge beurtenis soms had plaatsgevonden. „Ja, 't is een vreugdevolle dag", zei de heer Molendijk, „en we kunnen met recht vrolijk zijn, wanneer we naar de jonge moeder kijken, die er al weer zo fleurig en monter uitziet." Wethouder C. van Zwol bracht ook een verrassing mee. Hij kwam namelijk vertellen, dat de gemeen tebedrijven de familie Hartogsveld twee maanden lang gratis gebruik I later eens gaat wandelen met haar dochtertje, en er dreigt een buitje, dan hoeft ze zich niet bezorgd te maken om de regen. Dit, dank zij een parapluie. die de heer Spieker man had meegebracht. „Dat is ze nu Toen al die goede gaven waren overhandigd moest Amersfoorts zes tigduizendste er natuurlijk aan ge loven. Niet voor niets had burge meester Molendijk 's morgens ver klaard. dat het gemeentebestuur zich persoonlijk op de hoogte zou komen stellen van de juistheid der aangifte van de heer Hartogsveld. En dus werd het kleine meisje uit het wiegje gehaald, om door Amers foorts gemeentebestuur bewonderd te worden. Mevrouw Molendijk mocht Sophia Willemina zelfs even in haar armen houden. Toen werd het meisje in bed gelegd naast me vrouw Hartogsveld. die zo gelukkig keek, als alleen maar een jonge moeder kan kijken. Spoedig hierna stapten Amersfoorts vroede vade ren weer in de auto, om zich met andere gemeentelijke zaken te gaan bezighouden. „Over een jaartje kom ik nog eens kijken hoe Sophia Willemina gegroeid is", zei me vrouw MohCdijk voor ze vertrok. Wij spraken nog even met mej. N. Vernhout. de verloskundige, die vertelde, dat de geboorte van Amersfoorts zestigduizendste een voorspoedig verloop had gehad. Zc had het 's nachts nog met mevrouw Hartogsveld gehad over de moge lijkheid. die er was. dat juist deze baby de gelukkige zou zijn. O nee. had de jonge moeder toen geant woord, vast en zeker niet. Men was immers nog 23 van het mooie ronde getal verwijderd De Nederlandse Bond van Vrou wen werkzaam in Bedrijf en Be roep wil zo veel mogelijk vrouwen uit de vele beroepen, die tegen woordig door vrouwen worden be oefend, nader tot elkaar brengen cn daardoor waardering voor el- kaars arbeid kweken. Het streven is, er toe bij te dragen om verbe tering te brengen in de positie van de werkende vrouwen in Neder land. Om dit te kunnen bereiken is de bond tevens aangesloten bij de Nationale Vrouwen Raad, het Co mité tot Verdediging van de Vrij heid van Arbeid voor de Vrouw en het Comité voor de verbetering van de Huwelijkswetgeving. De Nederlandse Bond is een on derdeel van de International Fede ration of Business and Professio nal Women, die in Juni van dit jaar een zo goed geslaagde Board meeting in ons land hield. Daarbij werd belangstelling getoond door H.M. Koningin Juliana, terwijl op de openingsdag namens de Neder landse regering een welkomst woord werd gesproken door de minister van Sociale Zaken, mr A. M. Joekes. Wie belagstelling voor het werk van de Bond heeft, raden wij aan de propaganda-avond van de plaat selijke afdeling te bezoeken. 1738. Kid rukt Rob de kist uit zijn handen, opent het deksel en ziet. dat de kist inderdaad vrijwel leeg is. „Dat zal ik je inpeperen!" schreeuwt hij woedend: „je dacht, dat je mij beei kon nemen, hè? WacM maar 's, ik zal de „Vrij heid" wel even inspec teren." Maar voor Kio aan boord van Rob's schip kan springen, komi de dokter tussenbeiden „Niet zo overhaast Kid", zegt hij, „kapitein Rob vertelt je de waar heid. Kijk maar." En hu haalt de sieraden uit zijn zak, die hij Kanou- ki op zijn sterfbed heeft afgenomen. Van de i zeilen weer tc hijsen Het wordt hoog tijd om van de jonken over het water. Kijkt, het tuig verwarring heeft Rob gebruik gemaakt om de I weg te komen, want daar davert al het vuur i van de „Zeebruid" wordt geraakt! Gedenkplaat in eantine Reinigingsdienst In de eantine van de Gemeente Reinigingsdienst zal morgenmiddag om drie uur een gedenkplaat wor den onthuld ter nagedachtenis aan vijf personeelsleden van deze dienst, die in de tweede wereldoorlog om het leven zijn gekomen. De gedenk plaat is ontworpen door de firma Van Dijk te Amersfoort. De direc teur van de Reinigingsdienst, de heer G. Huffels, zal bij de onthul ling enkele woorden spreken. Waarschijnlijk doordat het vijf jarig zoontje van de familie M. Ruiter met vuur heeft gespeeld is vanmorgen omstreeks half 12 brand ontstaan in een hooiberg naast de boerderij ..Driftakker" achter de Heiligenbergerweg. De brandweer die met één motorspuit uitrukte, zaagde de hooiberg door midden. waardoor de helft van het hooi gespaard kon blijven. De andere helft werd met éen straal op de waterleiding geblust, nadat het hooi uit elkaar was getrokken. Burgerlijke stand 8 November GEBOREN: Herman Esso. z v. F P. v. Prooye en A. H. F. Oterdoorn; So phia Willemina. d. van H. Hartogsveld en J. J. Bonestroo; Geertruida Gerarda d. van W. Dijkhuizen en A. P. v. Ouwerkerk; Johannes Wlllebrordus. z van A W. v. d. Kamp en M. W. Teunis- sen: Evertje Geertje, d. van H. Koele- wijn en H. Muijs ONDERTROUWD: H. Hageman en C. Rommers. W. J v. Heivoort en C. T. Walraven: A. A M Brinkman en J. H. M. v. Wees; F. M. R A. G. baron Coppens d'Eeckenbrugge en C G. Laar- huis. GETROUWD: G. W. Jansen en J. C. Scholtus. OVERLEDEN- Anna Comella van Gastel. 38 Jr. ongeh. In het midden der gemeente werd gisteravond herdacht, dat ds. J. Drenth gedurende 25 jaar ais Dienaar des Woords de Chr. Geref. Kerk heeft gediend, waar van de laatste veertien jaar in Amersfoort. Na zijn studie te hebben vol tooid aan de Theologische School to Apeldoorn, deed ds Drenth op 7 November 1926 intree bij de Chr. Geref. Kerk van Broek op Langendjjk. In September 1937 kwam hij naar Amersfoort. Ds. R. Slofstra uit Veenendaal Burgemeester en Mevrouw Molen dijk brachten gisteren een bezoek aan de jamt lie Hartogsveld in de Seringstraat 52. waar tn een wieg je de zestigduizendste Amersfoort se sliep. Zij kwamen niet met lege handen. Mevrouw Molendijk bak te een taart en de burgemeester had behalve zijn hoed ook nog een spaarbankboekje in zijn hand. (DvA-Archifoto) (Van een onzer verslaggevers) Tijdens de, op 11 September j.l. gehouden jaarvergadering van de Amers foortse Sport Stichting maakte het begrotingstekort van 48.371.95 een punt van ernstige bespreking uit. Zowel het bestuur, als de vertegenwoordigers van de aangesloten verenigingen, waren het er unaniem over eens dat alls, wat mogelijk is, zal moeten worden gedaan om dit tekort belangrijk te verminderen. Weliswaar wordt dit tekort door de Gemeente gedragen, doch men was er van overtuigd dat de Raad niet bereid zou zijn een stijgend tekort te accepteren. tie per lid van de aangesloten ver enigingen van veertig cent. c. Verhoging van de. door de verenigingen te bepalen huren met twintig procent. Deze suggesties zijn vanzelfspre kend in de verenigingen druk be sproken, hetgeen ook wel de be doeling was. Teneinde deze suggesties meer vorm te geven hield de Amersfoortse Sport Stichting Donderdagavond een Buiten gewone Algemene Ledenvergadering in het gebouw van de Amersfoortse Ge meenschap aan de Paulus Buyslaan. De belangstelling voor deze vergade ring was zeer groot en niet minder dan 32 verenigingen hadden hun vertegen woordigers gezonden De aanwezigen namen het voorstel van het bestuur om de Wandelsportvereniging „Het Soester- kwartler" als lid aan te nemen, zonder stemming aan. In verband met een door dc heer Lct- schert (Quick) in de vorige vergadering gedaan voorstel om een sportweek in te stellen, werd een commissie tot onder zoek en het maken van plannen in het leven geroepen, die bestaat uit de navol gende heren: C. Letschert (voetbal). A. de Wilde (wielrennen). K. Mochel (gym nastiek), F. de Visser (athletiek), J. Schonewllle (handbal), H. de Krulff (korfbal) cn W. van Haselen (zwem men). Hierna deed de directeur van de Sport Stichting, de heer B. Verschuur, de me dedeling dat de Gymnastiekvereniging „Donar" was opgeheven. De heer C. van Zwol. die de vergade ring presideerde, leidde daarna de be spreking over de suggesties van de heer Bartels in. „Het ls onze bedoeling." al dus de heer Van Zwol. „ons te bezinnen hoe het mogelijk zal zijn de tekorten van de Sport Stichting te verminderen. We hebben ons oor te luisteren gelegd en weten dat de suggesties van de heer Bartels een punt van ernstige bespre kingen in de verenigingen is geweest. Wc moeten nu spijkers met koppen slaan en zijn, als bestuur, tot de volgende con clusie gekomen: Er bestaan o.l. weinig bezwaren tegen de Idee een persoonlijke toeslag voor de sportkeuring tc heffen. Daarom stellen wij dan ook voor deze toeslagen als volgt te heffen: een gul den voor leden van aangesloten ver enigingen: twee gulden voor leden van niet-aangesloten verenigingen cn drie gulden en vijftig cents voor particulie ren. BEZWAREN Het was mede om deze reden dat de heer W. J. A. Bartels sug gesties deed. die de inkomsten van de Sport Stichting zouden vermeer deren en daardoor het tekort zou den verminderen. Deze suggesties bevatten o.a.: a. Het instellen van een vergoe ding, te betalen door mensen, die gekeurd worden door het Bureau Medische sportkeuring en wel een gulden voor leden van bij de Sport Stichting aangesloten verenigin gen twee gulden vijftig voor leden van niet aangesloten verenigingen en drie gulden vijftig voor parti culieren. b. Het heffen van een contribu- opende het samenzijn op de ge bruikelijke wijze, waarna hij naar aanleiding van de voorgele zen Psalm 23 wees op de zegen, die God gaf op de arbeid van de jubilaris. Hij heeft de gemeente geleid tot de grazige weiden van de genade van Jezus Christus. De heer A. v. d. Hom vertolkte de blijdschap van de Kerkeraad over hét heuglijk feit. dat ds Drenth 25 jaar het Woord heeft mogen bedienen, waarvan 14 jaar in de Kerk van Amersfoort. Van 7 November '26 tot van daag. aldus spr., is een aaneenge schakelde periode van dienen ge weest. Het werk had de volle lief de van uw hart. Onverzettelijk was u, als het ging om het Woord van uw God. Nooit hebt u ernaar gestreefd bij de mensen in het gevlij te komen. Uw werk is niet ten einde, besloót spr. maar gaat voort. En de volle rijpheid is niet minder dan de aanvang. Gods Hand leide u daarbij. De heer A. Pais feliciteerde ds. en mevrouw Drenth, bij dit dub bele feest want het is dezer dagen ook 25 jaar geleden dat zij in het huwelijk traden namens de gemeente en bood enige ge schenken aan. Vervolgens spraken afgevaar digden: Namens Broek op Langen- dijk ds. Henstra en een ouderling, voor de classis ds. Bokhorst uit Ede, terwijl ook de kerken van Baarn, Bunschoten, Eemdijk en Soestdijk, waarover ds. Drenth consulent is, van hun belangstel ling blijk gaven door het zenden van afgevaardigden. Enkele voordrachten, samen spraken en solo- en koorzang brachten de nodige afwisseling tussen de diverse toespraken. Aan het einde van de avond bracht ds. Drenth dank aan allen, die deze avond voor hem en zijn gezin tot een onvergetelijke hadden ge maakt. Tijdens de discussies, die over dit opnemen. voorstel ontstonden, verklaarden de he ren Van Mourik (gymnastiek». Linde boom (athletiek) en Kortbeek (zwem men) zich tegen dit voorstel, omdat zij het Bureau Medische Sportkeuring als een ideele instelling beschouwden, waarvoor bewust een tekort gedragen kan worden. De heren Van Zwol cn Verschuur we zen er op dat dc voorgestelde keurings- toelagcn zeer laag waren gesteld. Dit werd ook door de heer Mosterd (voet bal) beaamd. Toen de heer Van Zwol daarenboven nog memoreerde dat de weinige keuringen de kosten van dui zend gulden per jaar niet toelaatbaar maakten, stelden aanwezigen voor meer propaganda te maken. Tenslotte kwam het voorstel van het bestuur in stemming Deze gaf 24 voor stemmers en 17 tegenstemmers aan. zo dat het voorstel werd aangenomen. De voorgestelde contributieheffing werd een punt van langdurige bespre king. De heer Hellemans. die Quick, AMHC. Alta en AZ PC vertegenwoor digde. vraagt zich af of het tekort, dat de begroting aangeeft, wel geheel ten laste van de sport mag komen. De heer Hellemans memoreerde o.a. het tekort van het Bosbad. welke instelling met de sport zo weinig heeft te maken. Heffing van een contributie per lid wees spr- op principiële grondslagen af. Spr. dien de tenslotte een voorstel in om de ver enigingscontributie te verhogen. Dc heer Mosterd, die namens de Fe deratie van Amersfoortse Voetbalver enigingen sprak, stelde voor een con tributie per vereniging te heffen van vijf gulden voor verenigingen tot en met 25 leden en tien gulden voor ver enigingen met meer leden dan 25. Dc heer Caarls (Amersfoortse IJs Ver eniging) vond dat de bijdragen zonder dwang moeten kunnen geschieden en symbolisch moeten worden gezien. De heer Kortbeek vindt een tekort van 48000 gulden niet te veel als bij drage van de gemeente voor de llchame- liike opvoeding. Nadat ook andere sprekers zich tegen het bestuursvoorstel hadden verklaard, werd een pauze gehouden. NIEUW VOORSTEL Toen de heer Van Zwol de vergade ring heropende, kwam het bestuur, dat in korte zitting bijeen was geweest, met een geheel nieuw voorstel, dat een ver rassing voor de vergadering betekende en tevens alle verdere discussies vol komen uitsloot. De heer Van Zwol deel de namelijk mede. dat het bestuur van mening was dat in de toekomst de ver enigingen zelf hun „bijdragen" zouden kunnen bepalen. Een vaste contributie zou niet worden geheven. Dit voorstel werd met Instemming begroet. Het be stuur wees zelfs een voorstel om een minimum te bepalen van de hand. Na enkele opgewekte discussies werd het derde voorstel van het bestuur, na melijk voor alle sportevenementen een toeslag van vijf procent op de entree te heffen zonder meer aangenomen. In de toekomst zullen dus bezoekers aan voet balwedstrijden enz. een toeslag van vijf procent, afgerond op 5 cent naar bo ven. gaan betalen voor de Sport Stich ting. Dit zal ingaan per 1 Januari a s. Van de hieruit voortvloeiende baten zal een fonds worden gevormd, voor specia le doeleinden, o.a. het organiseren van evenementen. Daardoor zullen deze ba ten. die worden opgebracht door het publiek, ook weer aan het publiek ten goede komen. De heer Mosterd deed het voorstel om reclame op voetbalvelden toe te staan, waarbij de baten ten gunste van de Sport Stichting zouden komen. De heer Van Zwol zegde toe dit voorstel nader met de betreffende instanties te zullen Veel oorspronkelijke Nederlandse toneelstukken, die zich lenen voor op voeringen door amateurs, en die de toets der critiek kunnen doorstaan, zijn er helaas niet. Elke aanwinst op dit gebied moeten we dan ook van harte toejuichen. Gisteravond bracht de toneelvereniging „Ons Belang" in Ami citia de première van zo'n aanwinst: het toneelspel „De Rani antwoordt niet", van de Heerlense auteur J. J. W. Willemscn. De heer Willemsen, die persoonlijk deze eerste opvoering bijwoonde, schrijft niet alleen voor ama teurs; hij is ook amateur. Zij beroep ls ambtenaar bij de Staatsmijnen. Des te meer bewondering kunnen wjj hebben voor zijn werk, dat meer kwaliteiten bezit dan menig stuk van een beroepscollega. Er viel een opmerkelijk verschil waar te nemen tussen de twee be drijven vóór, en de twee na de pauze. Werd het begin gekenmerkt door een vrij geregelde opeenvol ging van gebeurtenissen, zonder veel opwinding; later bereikte het Klop af te nemen. Bij een na- len over het aldaar ten- jaar), Schoolstraat 34 dere beschouwing bleken toon gestelde werk van de bracht een doos vol zilver- het echter slechts geschil derde pers-mensen te zijn. Utrechtse expositiegroep. even aan t Stadsven- •ter. Tel. 4291: tedere morgen van tien tot twaalf uur. die een geschilderde Sint deze contact-avonden maan uithoorden. Maar bijzonder delijks te houden, natuurgetrouw geschilderd. In de etalages van het wa renhuis, dat op deze origi nele manier zijn Sinter klaasreclame voert, zijn nog meer Amersfoorters ten voeten uit weergege ven. We zien er o.a. Teus Dreuning met zijn orgel, een aantal leden van het gemeentebestuur, en ook is er een hoekje gewijd aan V.V.V. Tja, wat we daar gezien hebben papier. Er zat ook zo iets Het ligt in de bedoeling van lood-zilver bij. Dat weegt en brengt geld op. Meta Benkers, Bagijne- straat 48, Nijkerk wil ook voor uw gezin, Oost en West graag in de krant staan, toekomst? Daar sta je dan Meta en wel bedankt voor dat par tijtje zilverpapier. En Amersfoort blijft na- voor uw De Koninklijke Vereni ging Oost en West belegt op Maandag 12 November in Monopole een avond- Maar eens per jaar wordt u eraan herinnerd door de Klaproosdag, de dag waarop overal ter we- tuurlijk niet achter: 'zilver- reld, dus ook in Nederland papier en enige tijdschrif- bijeenkomst waar de heer kregen w§ vaJn meyr. ir B. D. SVM anenburg zal yan TCiiilr on Tilvomanior Ontdekking Stadsvensterkijker deed vanmorgen een vreem de ontdekking. In een eta lage in de Utrechtsestraat ontdekte hij de man, die elke dag aan het redactio nele bureau tegenover hem pleegt te zitten. Tezamen met enkele andere p en- ridders was deze collega daar achter het glas bezig St. Nicolaas een interview /anenburg spreken. Hij is auteur van het boek „Iwan de ver schrikkelijke: leven en werken van dr P. V. van Stein Callenfels" en zal daarover, toegelicht met lantaarnplaatjes, vertellen. De heer Van Stein Cal- deze gevallenen worden herdacht en het Nederlands Van Kuik, en zilverpapier Oorlogsgraven Comité uw van de heer Voges. steun inroept voor zijn De berg oud-papier werk, om gastvrijheid in neemt al weer een aardige Nederland te verlenen aan omvang aan. Vooral oude de vele nabestaanden van Contact-avond De sectie Beeldende Kunst van de Amersfoortse ^egon zyn loopbaan Gemeenschap streeft naar a's bestuursambtenaar en een versteviging van het eindigde als archaeoloog en onderling contact tussen de praehistoricus. kranten brengen goed geld op. Geeft u even een sein tje? de 30.000 die hier hun laat ste rustplaats vonden. Helpt mee de nabestaan den in staat te stellen de tt, - graven van hun vrienden Klaproosdag te bezoeken. Amerikanen, leden van de aangesloten groepen. Daartoe wordt op Vrij dagavond 16 November in het A.G. Huis een bijeen- Canadezen, Engelsen, Polen dat Nederland en Fransen hebben recht op uw dankbaarheid. Zij wat Weet u, dertig duizend witte krui- Zilvervloed sen telt op de graven van gaven alles voor u, de in ons land gesneuvelde doet u voor hen? Geallieerde militairen? En Toont uw dankbaarheid Ook uit Nijkerkerveen ontvangen wij gunstige be komst belegd, waarin" men richten over de Actie-ge- van gedachten gaat wisse- leidehond. Gert Esveld (9 uw vrijheid, voor uw land, November 1951. hoe dikwijls denkt u nog door het dragen van een aan hen, die vielen voor klaproos op Zaterdag 10 stuk momenten van dramatische spanning, die de zaal volkomen boeiden. Ook op de spelers had dit verschil in karakter zijn uitwer king. Zagen we voor de pauze ta melijk vlak spel, waarin enkele fi guren niet bijster wisten te boeien; later veranderde "dit. zodat we ten slotte naar huis gingen tn de over tuiging dat „Ons Belang" met deze opvoering een zeer behoorlijke prestatie heeft geleverd. „De Rani antwoordt niet" is de geschiedenis van twee compag nons in een rederij, van wie de een .niet terugdeinst voor een „vuil zaakje", wanneer er wat aan te verdienen valt. Een goede prestatie leverde G. Vreeman in zijn rol van de slechte compagnon. Met hem moeten we in één adem noemen T. Adelaar als kapitein van de Rani. Minder enthousiast kunnen we zijn over G. Giesbers, wiens spel niet steeds hetzelfde niveau bereikte. Het hartelijk applaus aan het slot was niet alleen bestemd voor spelers en regisseur, maar ook voor de heer Willemsen die op het podium een bloemenhulde in ontvangst moest nemen uit han den van de heer W. H. Kraan. Hierna werden namens de Amers foortse Gemeenschap woorden van waardering gesproken door drs P. J M. Bindels. Omdat deze toneel uitvoering geschiedde in het kader van de toneelwedstrijd van de N A.T.U., en de jury in de zaal aanwezig was. moest het publiek de mening van de auteur over de opvoering missen De heer Wil lemsen kon echter wel opmerken, dat hfj er genoegen aan had be leefd. Een dag eerder jubilaris De heer A. Pastoor die bijna een kwart eeuw in diénst van de gemeente Amersfoort is, begon zijn werk niet op 16 November maar op 15 November 1926. Het is maar. dat U niet te laat komt feliciteren!

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2